SureCart WP - en to id_ID translation catalogue (2754 entries)

en: 	At end of current period
id_ID: Pada akhir periode saat ini

en:  and %d other price.
id_ID: dan %d harga lainnya

en: %1$s (%2$d of %3$d)
id_ID: %1$s (%2$d dari %3$d)

en: %1d%% off
id_ID: %1d%% rabat

en: %1s of %2s Activations Used
id_ID: %1s dari %2s Aktifasi Terpakai

en: %d Remaining
id_ID: %d Tersisa

en: %d day
id_ID: %d hari

en: %d day left in trial
id_ID: %d hari percobaan tersisa

en: %d month
id_ID: %d bulan

en: %d months
id_ID: %d bulan

en: %d payment
id_ID: %d pembayaran

en: %d price
id_ID: %d harga

en: %d prices
id_ID: %d harga

en: %d product
id_ID: %d produk

en: %d week
id_ID: %d minggu

en: %d year
id_ID: %d tahun

en: %d%% off
id_ID: %d%% rabat

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
id_ID: %s yang lalu

en: %s Tax Region
id_ID: %s Wilayah Pajak

en: %s can't be blank.
id_ID: %s tidak bolah kosong

en: %s file
id_ID: %d file

en: %s is invalid.
id_ID: %s tidak sah

en: %s is no longer purchasable.
id_ID: %s sudah tidak dapat dibeli

en: %s is not available with subscriptions.
id_ID: %s tidak tersedia dengan langganan

en: %s is too high.
id_ID: %s terlalu tinggi

en: %s must be a number.
id_ID: %s harus berupa angka

en: %s not found
id_ID: %s tidak ditemukan

en: %s off
id_ID: %s rabat

en: %s selected for check out.
id_ID: %s dipilih untuk pembayaran

en: %s%% off
id_ID: %s%% rabat

en: (Not in this example order, but will be conditionally displayed)
id_ID: (Tidak dalam urutan contoh ini, tapi akan ditampilkan secara kondisional)

en: (no title)
id_ID: (tanpa judul)

en: + %d more
id_ID: + %d lagi

en: 1 Day
id_ID: 1 Hari

en: 1 Hour
id_ID: 1 Jam

en: 1 week
id_ID: 1 minggu

en: 1-2 days
id_ID: 1-2 hari

en: 1. Create Zone
id_ID: 1. Buat Zona

en: 1.5 Days
id_ID: 1,5 Hari

en: 12 Hours
id_ID: 12 Jam

en: 2 Days
id_ID: 2 Hari

en: 2 Hours
id_ID: 2 Jam

en: 2. Create Rate
id_ID: 2. Buat Kurs

en: 3 Days
id_ID: 3 Hari

en: 3 Hours
id_ID: 3 Jam

en: 3-5 days
id_ID: 3-5 hari

en: 4 Days
id_ID: 4 Hari

en: 5 Days
id_ID: 5 Hari

en: 6 Days
id_ID: 6 Hari

en: 6 Hours
id_ID: 6 Jam

en: 69% of shoppers abandon their checkouts before completing a purchase. Recover lost revenue with automated, high-converting emails.
id_ID: 69% pembeli meninggalkan checkout mereka sebelum menyelesaikan pembayaran. Pulihkan pendapatan yang hilang dengan email otomatis dengan konversi tinggi.

en: A description to let the customer know the average time it takes for shipping.
id_ID: Deskripsi untuk memberi tahu pelanggan waktu rata-rata yang diperlukan untuk pengiriman.

en: A display name for file.
id_ID: Nama tampilan untuk file.

en: A limit on the number of items to be returned, between 1 and 100.
id_ID: Batas jumlah item yang akan dikembalikan, antara 1 dan 100.

en: A limit on the number of records returned
id_ID: Batas jumlah rekaman yang dikembalikan

en: A link to your privacy policy page.
id_ID: Tautan ke halaman kebijakan privasi Anda.

en: A link to your store terms page.
id_ID: Tautan ke halaman ketentuan toko Anda.

en: A name for this bump that will be visible to customers.
id_ID: Nama untuk penawaran ini yang akan terlihat oleh pelanggan.

en: A name for this bump that will be visible to customers. If empty, the product name will be used.
id_ID: Nama untuk penawaran ini yang akan terlihat oleh pelanggan. Jika kosong, nama produk akan digunakan.

en: A name for your product group.
id_ID: Nama untuk grup produk Anda.

en: A name for your product group. It is not shown to customers.
id_ID: Nama untuk grup produk Anda. Tidak ditampilkan kepada pelanggan.

en: A name for your product.
id_ID: Nama untuk produk Anda.

en: A price with this currency and recurring interval already exists. Please create a new product to create this price.
id_ID: Harga dengan mata uang ini dan interval berulang sudah ada. Harap buat produk baru untuk membuat harga ini.

en: A short description for your product that is displayed on product and instant checkouts.
id_ID: Deskripsi singkat untuk produk Anda yang ditampilkan di halaman produk dan pembayaran instan.

en: A single product template allows you to easily design the layout and style of SureCart single product pages, and apply that template to various conditions that you assign.
id_ID: Templat produk tunggal memungkinkan Anda merancang tata letak dan gaya halaman produk tunggal SureCart dengan mudah, dan menerapkan templat itu ke berbagai kondisi yang Anda tetapkan.

en: A specific product id.
id_ID: ID produk yang spesifik.

en: A specific product name.
id_ID: Nama produk yang spesifik.

en: A valid file URL.
id_ID: URL file yang sah.

en: ABN Number
id_ID: Nomer ABN

en: AND
id_ID: DAN

en: API Token
id_ID: Token API

en: AU ABN Label
id_ID: Label AU ABN

en: Abandoned
id_ID: Terbengkalai

en: Abandoned Checkout
id_ID: Pembayaran yang terbengkalai

en: Abandoned Checkout #1
id_ID: Pembayaran yang terbengkalai #1

en: Abandoned Checkout #2
id_ID: Pembayaran yang terbengkalai #2

en: Abandoned Checkout #3
id_ID: Pembayaran yang terbengkalai #3

en: Abandoned Checkout Discount
id_ID: Diskon untuk pembayaran yang terbengkalai

en: Abandoned Checkouts
id_ID: Pembayaran yang terbengkalai

en: Accept the order and apply reverse charge.
id_ID: Terima pesanan dan terapkan reverse charge.

en: Accept the order but don’t apply reverse charge.
id_ID: Terima pesanan tetapi jangan terapkan reverse charge.

en: Account
id_ID: Akun

en: Account Details
id_ID: Detail Akun

en: Actions
id_ID: Tindakan

en: Activate
id_ID: Aktifkan

en: Activation
id_ID: Aktifasi

en: Activation Limit
id_ID: Batas Aktifasi

en: Activation deleted.
id_ID: Aktifasi dihapus

en: Activation updated.
id_ID: Aktifasi diperbarui

en: Activations
id_ID: Aktifasi

en: Active
id_ID: Aktif

en: Add
id_ID: Tambahkan

en: Add  Amount
id_ID: Tambahkan Jumlah

en: Add A Buy Link
id_ID: Tambahkan Tautan Pembelian

en: Add A Condition
id_ID: Tambahkan Kondisi

en: Add A Price
id_ID: Tambahkan Harga

en: Add A Product
id_ID: Tambahkan Produk

en: Add A Restriction
id_ID: Tambahkan Batasan

en: Add A Shipping Address
id_ID: Tambahkan Alamat Pengiriman

en: Add A Tax ID
id_ID: Tambahkan ID Pajak

en: Add A Title…
id_ID: Tambahkan Judul

en: Add Amount
id_ID: Tambahkan Jumlah

en: Add Another Coupon
id_ID: Tambahkan Kupon Lain

en: Add Another Price
id_ID: Tambah Harga Lain

en: Add Another Processor
id_ID: Tambahkan Prosesor Lain

en: Add Another Product
id_ID: Tambahkan Produk Lain

en: Add Condition
id_ID: Tambahkan Kondisi

en: Add Conditions
id_ID: Tambahkan Kondisi

en: Add Coupon Code
id_ID: Tambahkan Kode Kupon

en: Add Customer
id_ID: Tambahkan Pelanggan

en: Add Downloads
id_ID: Tambahkan Unduhan

en: Add External Link
id_ID: Tambahkan Tautan Eksternal

en: Add Filter
id_ID: Tambahkan Filter

en: Add Free Trial
id_ID: Tambahkan Uji Coba Gratis

en: Add From URL
id_ID: Tambahkan Dari URL

en: Add Image
id_ID: Tambahkan Gambar

en: Add Integration
id_ID: Tambahkan Integrasi

en: Add Link
id_ID: Tambahkan Tautan

en: Add Media
id_ID: Tambahkan Media

en: Add New
id_ID: Tambah Baru

en: Add New Integration
id_ID: Tambahkan Integrasi Baru

en: Add New Product
id_ID: Tambahkan Produk Baru

en: Add New Profile
id_ID: Tambahkan Profil Baru

en: Add New Shipping Rate
id_ID: Tambahkan Tarif Pengiriman Baru

en: Add New Upgrade Group
id_ID: Tambahkan Grup Upgrade Baru

en: Add Payment Method
id_ID: Tambahkan Metode Pembayaran

en: Add Product
id_ID: Tambahkan Produk

en: Add Product Image
id_ID: Tambahkan Gambar Produk

en: Add Product Restriction
id_ID: Tambahkan Batasan Produk

en: Add Promotion Code
id_ID: Tambahkan Kode Promosi

en: Add Rate
id_ID: Tambahkan Tarif

en: Add Shipping Method
id_ID: Tambahkan Metode Pengiriman

en: Add Shipping Profile
id_ID: Tambahkan Profil Pengiriman

en: Add Suggested Donation Amount
id_ID: Tambahkan Jumlah Donasi yang Disarankan

en: Add Template
id_ID: Tambahkan Templat

en: Add To Cart
id_ID: Masukkan ke keranjang

en: Add To Cart Button Shortcode
id_ID: Shortcode untuk Tombol Tambahkan ke Keranjang

en: Add Tracking
id_ID: Tambahkan Pelacakan

en: Add User Role
id_ID: Tambahkan Peran Pengguna

en: Add WordPress User Role
id_ID: Tambahkan Peran Pengguna WordPress

en: Add Zone
id_ID: Tambahkan Zona

en: Add a checkout form
id_ID: Tambahkan formulir pembayaran

en: Add a description
id_ID: Tambahkan deskripsi

en: Add a discount incentive for abandoned cart.
id_ID: Tambahkan insentif diskon untuk keranjang yang terbengkalai.

en: Add a tab name
id_ID: Tambahkan nama tab

en: Add a title and description to see how this product might appear in a search engine listing
id_ID: Tambahkan judul dan deskripsi untuk melihat bagaimana produk ini muncul di daftar mesin pencari

en: Add a title…
id_ID: Tambahkan judul…

en: Add additional information to receipts and invoices.
id_ID: Tambahkan informasi tambahan ke kuitansi dan faktur.

en: Add another tracking number
id_ID: Tambahkan nomor pelacakan lain

en: Add buy and cart buttons
id_ID: Tambahkan tombol beli dan keranjang

en: Add cart and buy buttons to your site.
id_ID: Tambahkan keranjang dan tombol beli ke situs Anda.

en: Add custom manual tax rates for specific countries.
id_ID: Tambahkan tarif pajak manual khusus untuk negara tertentu.

en: Add custom rates or destination restrictions for groups of products.
id_ID: Tambahkan tarif khusus atau batasan tujuan untuk grup produk.

en: Add new Cart
id_ID: Tambahkan Keranjang baru

en: Add new Checkout Form
id_ID: Tambahkan Formulir Pembayaran baru

en: Add new SureCart Product
id_ID: Tambahkan Produk SureCart baru

en: Add products to this shipping profile.
id_ID: Tambahkan produk ke profil pengiriman ini.

en: Add some checkbox text...
id_ID: Tambahkan beberapa teks kotak centang...

en: Add some conditions to display this bump.
id_ID: Tambahkan beberapa kondisi untuk menampilkan penawaran ini.

en: Add some products to this order.
id_ID: Tambahkan beberapa produk ke pesanan ini.

en: Add some products to this upgrade group. A customer who has purchased one of these products can switch between others in this group.
id_ID: Tambahkan beberapa produk ke dalam grup upgrade ini. Seorang pelanggan yang telah membeli salah satu dari produk ini dapat beralih di antara produk lainnya dalam grup ini.

en: Add some text...
id_ID: Tambahkan beberapa teks...

en: Add text…
id_ID: Tambahkan teks...

en: Add the user role of the user who purchased the product.
id_ID: Tambahkan peran pengguna dari pengguna yang membeli produk.

en: Add this product to a group with others you want the purchaser to switch between.
id_ID: Tambahkan produk ini ke grup dengan produk lain yang Anda ingin pembeli beralih di antaranya.

en: Add title…
id_ID: Tambahkan judul…

en: Add your API token to connect to SureCart.
id_ID: Tambahkan token API Anda untuk terhubung ke SureCart.

en: Add your description...
id_ID: Tambahkan deskripsi Anda...

en: Add your title...
id_ID: Tambahkan judul Anda...

en: Added
id_ID: Ditambahkan

en: Additional Order Data
id_ID: Data Pesanan Tambahan

en: Address
id_ID: Alamat

en: Address Placeholder
id_ID: Placeholder Alamat

en: Admin unrevokes a purchase
id_ID: Admin membatalkan pembelian

en: Advanced
id_ID: Lanjutan

en: Advanced Options
id_ID: Opsi Lanjutan

en: Advanced Settings
id_ID: Pengaturan Lanjutan

en: Advanced settings for abandoned checkouts
id_ID: Setelan lanjutan untuk pembayaran yang terbengkalai

en: Ajax Pagination
id_ID: Paginasi Ajax

en: Albanian Lek
id_ID: Lek Albania

en: Algerian Dinar
id_ID: Dinar Algeria

en: All
id_ID: Semua

en: All Cancellation Attempts
id_ID: Semua Upaya Pembatalan

en: All Carts
id_ID: Semua Keranjang

en: All Checkout Forms
id_ID: Semua Formulir Pembayaran

en: All Fulfillments
id_ID: Semua Penyelesaian

en: All Products
id_ID: Semua Produk

en: All Shipment Statuses
id_ID: Semua Status Pengiriman

en: All SureCart Products
id_ID: Semua Produk SureCart

en: All of these items are in the cart.
id_ID: Semua item ini ada di keranjang.

en: All products
id_ID: Semua produk

en: Allow Coupon
id_ID: Semua Kupon

en: Allow Subscription Cancellations
id_ID: Izinkan Pembatalan Langganan

en: Allow Subscription Changes
id_ID: Izinkan Perubahan Langganan

en: Allow Subscription Quantity Changes
id_ID: Izinkan Perubahan Jumlah Langganan

en: Allow custom amount to be entered
id_ID: Izinkan untuk memasukkan jumlah khusus

en: Allow customers to pay what they want
id_ID: Izinkan pelanggan membayar sesuai keinginan mereka

en: Allow line item quantities to be editable.
id_ID: Izinkan mengedit baris jumlah item diedit.

en: Allow line items to be removed.
id_ID: Izinkan menghilangkan baris item

en: Allow the user to sort by newest, alphabetical and more.
id_ID: Izinkan pengguna mengurutkan berdasarkan yang terbaru, berdasarkan abjad, dan lainnya.

en: Also enable abandoned checkouts in test mode.
id_ID: Aktifkan juga pembayaran yang terbengkalai dalam mode uji coba.

en: Always Show Cart (Menu Only)
id_ID: Selalu Tampilkan Keranjang (Hanya Menu)

en: Always show cart
id_ID: Selalu tampilkan keranjang

en: Amount
id_ID: Jumlah

en: Amount (in the currency of the price) that will be taken off line items associated with this bump.
id_ID: Jumlah (dalam mata uang harga) yang akan diambil dari item baris yang terkait dengan penawaran ini.

en: Amount Due
id_ID: Jumlah Terutang

en: Amount Off
id_ID: Jumlah Rabat

en: Amount Paid
id_ID: Jumlah Terbayar

en: Amount Refunded
id_ID: Jumlah yang Dikembalikan

en: An error occurred
id_ID: Terjadi kesalahan

en: An upgrade groups is how you define upgrade and downgrade paths for your customers. It is based on products they have previously purchased.
id_ID: Grup upgrade adalah cara Anda menentukan jalur upgrade dan downgrade untuk pelanggan Anda. Ini didasarkan pada produk yang telah mereka beli sebelumnya.

en: Angolan Kwanza
id_ID: Kwanza Angola

en: Another step will appear after submitting your order to complete your purchase details.
id_ID: Langkah lain akan muncul setelah mengirimkan pesanan Anda untuk melengkapi detail pembelian Anda.

en: Answer created.
id_ID: Jawaban dibuat.

en: Answer updated.
id_ID: Jawaban diperbarui.

en: Any Customer
id_ID: Setiap Pelanggan

en: Any of these items are in the cart.
id_ID: Salah satu item ini ada di keranjang.

en: Any price
id_ID: Harga apapun

en: Api Token
id_ID: Token Api

en: Api token
id_ID: Token Api

en: Application UI Icon Pack
id_ID: Paket Ikon UI Aplikasi

en: Applied
id_ID: Diterapkan

en: Applied Balance
id_ID: Saldo yang diterapkan

en: Applied to balance
id_ID: Diterapkan pada saldo

en: Apply
id_ID: Terapkan

en: Apply Coupon
id_ID: Terapkan Kupon

en: Approve
id_ID: Setujui

en: Archive
id_ID: Arsip

en: Archive %s? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
id_ID: Arsipkan %s? Produk ini tidak dapat dibeli dan semua perubahan yang belum disimpan akan hilang.

en: Archive this bump? This bump will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
id_ID: Arsipkan penawaran ini? Penawaran ini tidak dapat dibeli dan semua perubahan yang belum disimpan akan hilang.

en: Archive this price? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
id_ID: Arsipkan harga ini? Produk ini tidak dapat dibeli dan semua perubahan yang belum disimpan akan hilang.

en: Archive this product group?
id_ID: Arsipkan grup produk ini?

en: Archived
id_ID: Diarsipkan

en: Archived On
id_ID: Diarsipkan Pada

en: Archived.
id_ID: Diarsipkan.

en: Are you sure you want remove this product image?
id_ID: Yakin ingin menghapus gambar produk ini?

en: Are you sure you want to archive this coupon? This will be unavailable for purchase.
id_ID: Yakin ingin mengarsipkan kupon ini? Ini tidak akan tersedia untuk dibeli.

en: Are you sure you want to archive this product? This will be unavailable for purchase.
id_ID: Yakin ingin mengarsipkan produk ini? Ini tidak akan tersedia untuk dibeli.

en: Are you sure you want to change the template? This will completely replace your current form.
id_ID: Anda yakin ingin mengubah template? Ini akan menggantikan keseluruhan formulir Anda saat ini.

en: Are you sure you want to complete this payment plan? This will eliminate any additional payments and mark the plan as complete. You cannot undo this.
id_ID: Yakin ingin menyelesaikan paket pembayaran ini? Ini akan meniadakan pembayaran tambahan apa pun dan menandai paket sebagai selesai. Anda tidak dapat membatalkan ini.

en: Are you sure you want to continue?
id_ID: Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Are you sure you want to delete shipping profile? Deleting the shipping profile will remove associated shipping rates and shipping zones.
id_ID: Yakin ingin menghapus profil pengiriman? Menghapus profil pengiriman akan menghapus tarif dan zona pengiriman yang terkait.

en: Are you sure you want to delete this coupon?
id_ID: Yakin ingin menghapus kupon ini?

en: Are you sure you want to delete this payment method?
id_ID: Yakin ingin menghapus metode pembayaran ini?

en: Are you sure you want to delete this promotion code?
id_ID: Yakin ingin menghapus kode promosi ini?

en: Are you sure you want to delete this?
id_ID: Yakin ingin menghapus ini?

en: Are you sure you want to discard this condition?
id_ID: Yakin ingin membuang kondisi ini?

en: Are you sure you want to discard this price?
id_ID: Yakin ingin membuang harga ini?

en: Are you sure you want to disconnect this from this customer? This will cause them to lose access to their purchases.
id_ID: Yakin ingin memutuskan sambungan ini dari pelanggan ini? Hal ini akan menyebabkan mereka kehilangan akses ke pembelian.

en: Are you sure you want to leave this page?
id_ID: Yakin ingin keluar dari halaman ini?

en: Are you sure you want to pay off subscription? This will immediately charge the customer the remaining payments on their plan.
id_ID: Anda yakin ingin melunasi langganan? Ini akan segera membebankan sisa pembayaran pada paket mereka kepada pelanggan.

en: Are you sure you want to remove the download from this product?
id_ID: Yakin ingin menghapus unduhan dari produk ini?

en: Are you sure you want to remove this activation? This site will no longer get updates.
id_ID: Yakin ingin menghapus aktivasi ini? Situs ini tidak akan mendapatkan update lagi.

en: Are you sure you want to remove this integration? This will affect existing customers who have purchased this product.
id_ID: Yakin ingin menghapus integrasi ini? Hal ini akan mempengaruhi pelanggan yang sudah membeli produk ini.

en: Are you sure you want to remove this link?
id_ID: Yakin ingin menghapus tautan ini?

en: Are you sure you want to remove this logo?
id_ID: Yakin ingin menghapus logo ini?

en: Are you sure you want to replace the file in this download? This may push out a new release to everyone.
id_ID: Yakin ingin mengganti file dalam unduhan ini? Ini mungkin mendorong rilis baru untuk semua orang.

en: Are you sure you want to restore this coupon? This will be be available to purchase.
id_ID: Yakin ingin memulihkan kupon ini? Ini akan dapat dibeli.

en: Are you sure you want to restore this product? This will be be available to purchase.
id_ID: Yakin ingin memulihkan produk ini? Ini akan dapat dibeli.

en: Are you sure you want to retry the payment? This will attempt to charge the customer.
id_ID: Yakin ingin mencoba lagi pembayaran? Ini akan berusaha untuk menagih pelanggan.

en: Are you sure you want to start the subscription? This will immediately charge the customer.
id_ID: Yakin ingin memulai langganan? Ini akan segera membebankan biaya kepada pelanggan.

en: Are you sure you wish to cancel the order?
id_ID: Yakin ingin membatalkan pesanan?

en: Are you sure you wish to cancel the pending update?
id_ID: Yakin ingin membatalkan pembaruan yang tertunda?

en: Are you sure you wish to delete this media item? This cannot be undone.
id_ID: Yakin ingin menghapus item media ini? Tindakan ini tidak dapat diurungkan.

en: Are you sure you wish to mark the order as paid?
id_ID: Yakin ingin menandai pesanan sebagai sudah dibayar?

en: Are you sure you wish to remove this link?
id_ID: Yakin ingin menghapus tautan ini?

en: Are you sure you wish to resume this subscription?
id_ID: Yakin ingin melanjutkan langganan ini?

en: Are you sure?
id_ID: Anda yakin?

en: Argentine Peso
id_ID: Peso Argentina

en: Armenian Dram
id_ID: Dram Armenia

en: Aruban Florin
id_ID: Florin Aruba

en: Aspect Ratio
id_ID: Rasio Aspek

en: Attempt
id_ID: Percobaan

en: Attributes
id_ID: Atribut

en: Australian Dollar
id_ID: Dolar Australia

en: Auto Apply Discount
id_ID: Diskon Diterapkan Otomatis

en: Auto Fulfill
id_ID: Penyelesaian Otomatis

en: Auto Height
id_ID: Tinggi Otomatis

en: Automatic
id_ID: Otomatis

en: Automatically lower your subscription cancellation while making customers happy and saving more revenue with Subscription Saver.
id_ID: Secara otomatis menurunkan tingkat pembatalan langganan sekaligus membuat pelanggan senang dan menghemat lebih banyak pendapatan dengan Penghemat Langganan.

en: Availability
id_ID: Ketersediaan

en: Available For Purchase
id_ID: Tersedia untuk pembelian

en: Available Processors
id_ID: Prosesor yang Tersedia

en: Available for purchase
id_ID: Tersedia untuk pembelian

en: Average Order Value
id_ID: Nilai Pesanan Rata-Rata

en: Azerbaijani Manat
id_ID: Manat Azerbaijan

en: Back
id_ID: Kembali

en: Back to All Invoices
id_ID: Kembali ke Semua Faktur

en: Background Color
id_ID: Warna latar belakang

en: Bahamian Dollar
id_ID: Dolar Bahama

en: Balance
id_ID: Saldo

en: Balance Transactions
id_ID: Saldo Transaksi

en: Bangladeshi Taka
id_ID: Taka Bangladesh

en: Barbadian Dollar
id_ID: Dolar Barbados

en: Based on item weight
id_ID: Berdasarkan berat barang

en: Based on order price
id_ID: Berdasarkan harga pesanan

en: Beauty Products
id_ID: Produk kecantikan

en: Begins
id_ID: Dimulai

en: Belarusian Ruble
id_ID: Rubel Belarusia

en: Belize Dollar
id_ID: Dolar Belize

en: Bermudian Dollar
id_ID: Dolar Bermuda

en: Billing
id_ID: Tagihan

en: Billing Address
id_ID: Alamat Penagihan

en: Billing Country
id_ID: Negara Penagihan

en: Billing Details
id_ID: Detail Penagihan

en: Billing Email
id_ID: Email Penagihan

en: Billing Name
id_ID: Nama Penagihan

en: Billing Period
id_ID: Periode Penagihan

en: Billing Periods
id_ID: Periode Penagihan

en: Bills Now
id_ID: Tagihan Sekarang

en: Bills on
id_ID: Tagihan pada

en: Block types that the pattern is intended to be used with.
id_ID: Jenis blok yang polanya dimaksudkan untuk digunakan.

en: Bolivian Boliviano
id_ID: Boliviano Bolivia

en: Books
id_ID: Buku

en: Boost Your Revenue
id_ID: Tingkatkan Pendapatan Anda

en: Border
id_ID: Garis tepi

en: Borderless
id_ID: Tanpa garis tepi

en: Bosnia and Herzegovina Convertible Mark
id_ID: Mark Konversi Bosnia dan Herzegovina

en: Both
id_ID: Keduanya

en: Botswana Pula
id_ID: Pula Botswana

en: Bottom Border
id_ID: Garis tepi bagian bawah

en: Brand
id_ID: Merek

en: Brand Color
id_ID: Warna Merek

en: Brand Settings
id_ID: Pengaturan Merek

en: Brazilian Real
id_ID: Real Brazil

en: British Pound
id_ID: Pound Inggris

en: Brunei Dollar
id_ID: Dolar Brunei

en: BuddyBoss Group
id_ID: Grup BuddyBoss

en: Bulgarian Lev
id_ID: Lev Bulgaria

en: Bump
id_ID: Penawaran

en: Bump Description
id_ID: Deskripsi Penawaran

en: Bump Name
id_ID: Nama Penawaran

en: Bump Priority (1-5)
id_ID: Prioritas Penawaran (1-5)

en: Bump archived.
id_ID: Arsip Penawaran

en: Bump deleted.
id_ID: Penawaran Dihapus

en: Bump un-archived.
id_ID: Penawaran urung diarsipkan

en: Bumps
id_ID: Penawaran

en: Bundle Discount
id_ID: Diskon Bundel

en: Burundian Franc
id_ID: Franc Burundi

en: Button
id_ID: Tombol

en: Button Size
id_ID: Ukuran Tombol

en: Button Text
id_ID: Teks Tombol

en: Button Type
id_ID: Tipe Tombol

en: Button text
id_ID: Teks Tombol

en: Button width
id_ID: Lebar Tombol

en: Buy Button Shortcode
id_ID: Shortcode Tombol Beli

en: Buy Link
id_ID: Tautan Pembelian

en: Buy Now
id_ID: Beli Sekarang

en: Buy me coffee!
id_ID: Belikan saya kopi!

en: By %s
id_ID: Oleh %s

en: By continuing, you agree to the
id_ID: Dengan melanjutkan, berarti Anda menyetujui

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>
id_ID: Dengan memperbarui atau membatalkan paket Anda, Anda menyetujui <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a> and <a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>
id_ID: Dengan memperbarui atau membatalkan paket Anda, Anda menyetujui <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a> dan <a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>

en: CA GST Label
id_ID: Label CA GST

en: Cache cleared.
id_ID: Cache dihapus.

en: Call to action
id_ID: Ajakan bertindak

en: Cambodian Riel
id_ID: Riel Kamboja

en: Camping & Hiking Icons
id_ID: Ikon Berkemah & Mendaki

en: Can you tell us a little more?
id_ID: Bisakah Anda memberi tahu kami sedikit lagi?

en: Can't be blank.
id_ID: Tidak boleh kosong.

en: Can't be empty.
id_ID: Tidak boleh kosong.

en: Canada
id_ID: Kanada

en: Canada GST/HST
id_ID: GST/HST Kanada

en: Canadian Dollar
id_ID: Dolar Kanada

en: Cancel
id_ID: Batalkan

en: Cancel Link
id_ID: Tautan Pembatalan

en: Cancel Order
id_ID: Batalkan Pesanan

en: Cancel Pending Update
id_ID: Batalkan Update Tertunda

en: Cancel Subscription
id_ID: Batalkan Langganan

en: Cancel Subscriptions After
id_ID: Batalkan Langganan Setelah

en: Cancel behavior. Either pending or immediate.
id_ID: Perilaku Pembatalan. Baik yang tertunda atau segera.

en: Cancel fulfillment
id_ID: Batalkan Penyelesaian

en: Canceled
id_ID: Dibatalkan

en: Cancellation Acts
id_ID: Tindakan Pembatalan

en: Cancellation Attempts
id_ID: Upaya Pembatalan

en: Cancellation Insights
id_ID: Informasi Pembatalan

en: Cancellation Reason
id_ID: Alasan Pembatalan

en: Cancellation Survey
id_ID: Survei Pembatalan

en: Cancellation survey options.
id_ID: Pilihan survei pembatalan.

en: Cancellations
id_ID: Pembatalan

en: Cancellations Happen
id_ID: Terjadi Pembatalan

en: Cancels
id_ID: Dibatalkan

en: Cancels on
id_ID: Dibatalkan pada

en: Cape Verdean Escudo
id_ID: Escudo Tanjung Verde

en: Card Title
id_ID: Judul Kartu

en: Cart
id_ID: Keranjang

[ctx: Cart]
en: Add New
id_ID: Tambah Baru

en: Cart Icon Type
id_ID: Tipe Ikon Keranjang

en: Cart Recovery Link
id_ID: Tautan Pemulihan Keranjang

en: Cart published privately.
id_ID: Keranjang diterbitkan secara privat.

en: Cart published.
id_ID: Keranjang diterbitkan.

en: Cart reverted to draft.
id_ID: Keranjang dikembalikan ke draf.

en: Cart scheduled.
id_ID: Keranjang dijadwalkan.

[ctx: Cart slug]
en: cart
id_ID: keranjang

[ctx: Cart title]
en: Cart
id_ID: Keranjang

en: Cart updated.
id_ID: Keranjang diperbarui.

en: Carts list
id_ID: Daftar keranjang

en: Carts list navigation
id_ID: Navigasi daftar keranjang

en: Cayman Islands Dollar
id_ID: Dolar Pulau cayman

en: Central African Cfa Franc
id_ID: Cfa Franc Afrika Tengah

en: Change
id_ID: Ubah

en: Change Amount
id_ID: Ubah Jumlah

en: Change Payment Method
id_ID: Ubah Metode Pembayaran

en: Change Price
id_ID: Ubah Harga

en: Change Product
id_ID: Ubah Produk

en: Change Product And Increase Quantity
id_ID: Ubah Produk Dan Tambah Kuantitas

en: Change Product Decrease Quantity
id_ID: Ubah Produk Kurangi Kuantitas

en: Change Renewal Date
id_ID: Ubah Tanggal Perpanjangan

en: Change Status: %s
id_ID: Ubah Status: %s

en: Change Template
id_ID: Ubah Templat

en: Change URL: %s
id_ID: Ubah URL: %s

en: Change cart settings.
id_ID: Ubah pengaturan keranjang.

en: Change heading level
id_ID: Ubah tingkatan tajuk

en: Change how your store manages EU VAT collection and validation.
id_ID: Ubah cara toko Anda mengelola pengumpulan dan validasi PPN UE.

en: Change this if you want the store to be in a different time zone than your server.
id_ID: Ubah ini jika Anda ingin toko berada di zona waktu yang berbeda dari server Anda.

en: Change your checkout spam protection and security settings.
id_ID: Ubah setelan perlindungan dan keamanan spam pembayaran Anda.

en: Change your plugin performance settings.
id_ID: Ubah setelan performa plugin Anda.

en: Change your plugin uninstall settings.
id_ID: Ubah pengaturan uninstall plugin Anda.

en: Charge
id_ID: Biaya

en: Charge setup fee during free trial
id_ID: Bebankan biaya setup selama uji coba gratis

en: Charge tax on this product
id_ID: Bebankan pajak untuk produk ini

en: Charges
id_ID: Biaya

en: Checkbox Text
id_ID: Teks Kotak centang

en: Checked By Default
id_ID: Dicentang Secara Default

en: Checked by default
id_ID: Dicentang Secara Default

en: Checkout
id_ID: Pembayaran

en: Checkout Details
id_ID: Detail Pembayaran

en: Checkout Form
id_ID: Formulir Pembayaran

[ctx: Checkout Form]
en: Add New
id_ID: Tambah Baru

en: Checkout Form published privately.
id_ID: Formulir Pembayaran diterbitkan secara privat.

en: Checkout Form published.
id_ID: Formulir Pembayaran diterbitkan.

en: Checkout Form reverted to draft.
id_ID: Formulir Pembayaran dikembalikan ke draf.

en: Checkout Form scheduled.
id_ID: Formulir Pembayaran terjadwal.

en: Checkout Form updated.
id_ID: Formulir Pembayaran diperbarui.

en: Checkout Forms list
id_ID: Daftar Formulir Pembayaran

en: Checkout Forms list navigation
id_ID: Navigasi daftar Formulir Pembayaran

en: Checkout Recovery Rate
id_ID: Tingkat Pemulihan Pembayaran

en: Checkouts
id_ID: Pembayaran

en: Chilean Peso
id_ID: Peso Chili

en: Chinese Renminbi Yuan
id_ID: Renminbi Yuan Cina

en: Choose
id_ID: Pilih

en: Choose "Dark" if your theme already has a dark background.
id_ID: Pilih "Gelap" jika tema Anda sudah memiliki latar belakang gelap.

en: Choose A Donation Product
id_ID: Pilih Produk Donasi

en: Choose A Starting Design
id_ID: Pilih Desain Awal

en: Choose An Invoice Product
id_ID: Pilih Produk Faktur

en: Choose An Item
id_ID: Pilih Item

en: Choose a form
id_ID: Pilih formulir

en: Choose a product
id_ID: Pilih produk

en: Choose a trial end date
id_ID: Pilih tanggal akhir uji coba

en: Choose a type
id_ID: Pilih tipe

en: Choose some example data or start from scratch.
id_ID: Pilih beberapa contoh data atau mulai dari awal.

en: Choose the checkout behavior when VAT verification fails.
id_ID: Pilih perilaku pembayaran saat verifikasi PPN gagal.

en: Choose the style of order numbers.
id_ID: Pilih model nomor urut.

en: City Placeholder
id_ID: Placeholder Kota

en: Claim Account
id_ID: Klaim Akun

en: Clear Account Cache
id_ID: Hapus Cache Akun

en: Clear Test Data
id_ID: Hapus Data Pengujian

en: Clear out all of your test data with one-click.
id_ID: Hapus semua data pengujian Anda dengan satu klik.

en: Click here to add some radio text...
id_ID: Klik di sini untuk menambahkan teks radio ...

en: Closed Text
id_ID: Teks Tertutup

en: Clothing & Apparel
id_ID: Busana & Pakaian

en: Code
id_ID: Kode

en: Collapsed
id_ID: Diciutkan

en: Collapsed On Mobile
id_ID: Diciutkan pada Seluler

en: Collapsible
id_ID: Dapat diciutkan

en: Collect Canada GST/HST
id_ID: Ambil GST/HST Kanada

en: Collect EU VAT
id_ID: Ambil PPN UE

en: Collect Tax
id_ID: Ambil Pajak

en: Colombian Peso
id_ID: Peso Kolumbia

en: Color Settings
id_ID: Pengaturan Warna

en: Column settings
id_ID: Pengaturan kolom

en: Columns
id_ID: Kolom

en: Coming soon...
id_ID: Segera hadir...

en: Comment
id_ID: Komentar

en: Comment Prompt
id_ID: Prompt Komentar

en: Commerce on WordPress has never been easier, faster, or more flexible.
id_ID: Commerce di WordPress tidak pernah semudah ini, lebih cepat, atau lebih fleksibel.

en: Comorian Franc
id_ID: Franc Komoro

en: Compare at price
id_ID: Bandingkan harga

en: Complete Installation
id_ID: Instalasi Lengkap

en: Complete Setup
id_ID: Penyiapan Lengkap

en: Complete Setup!
id_ID: Selesaikan Penyiapan!

en: Complete Signup
id_ID: Selesaikan Pendaftaran

en: Complete Subscription
id_ID: Langganan Lengkap

en: Complete your store setup.
id_ID: Selesaikan penyiapan toko Anda.

en: Completely remove all plugin data when deleted. This cannot be undone.
id_ID: Hapus sepenuhnya semua data plugin saat dihapus. Tindakan ini tidak dapat diurungkan.

en: Condition
id_ID: Kondisi

en: Conditional
id_ID: Bersyarat

en: Conditions
id_ID: Ketentuan

en: Configure Conditions
id_ID: Konfigurasikan Ketentuan

en: Configure different visibility conditions to control when the contents appear to customers.
id_ID: Konfigurasikan kondisi visibilitas yang berbeda untuk mengontrol kapan konten ditampilkan kepada pelanggan.

en: Configure your order numbering style.
id_ID: Atur gaya penomoran pesanan Anda.

en: Confirm
id_ID: Konfirmasikan

en: Confirm Charge
id_ID: Konfirmasi Biaya

en: Confirm Email for Store Notifications
id_ID: Konfirmasikan Email untuk Pemberitahuan Toko

en: Confirm Manual Payment
id_ID: Konfirmasikan Pembayaran Manual

en: Confirm Store Details
id_ID: Konfirmasikan Rincian Toko

en: Congolese Franc
id_ID: Franc Kongo

en: Congratulations!
id_ID: Selamat!

en: Connect Existing Store
id_ID: Hubungkan Toko yang Sudah Ada

en: Connect a user
id_ID: Hubungkan pengguna

en: Connect with Mollie to add a Mollie express button to your checkout.
id_ID: Hubungkan dengan Mollie untuk menambahkan tombol ekspres Mollie ke pembayaran Anda.

en: Connect with PayPal to add a PayPal express button to your checkout.
id_ID: Hubungkan dengan PayPal untuk menambahkan tombol ekspres PayPal ke pembayaran Anda.

en: Connect with Stripe to accept credit cards and other payment methods.
id_ID: Hubungkan dengan Stripe untuk menerima kartu kredit dan metode pembayaran lainnya.

en: Connect with paystack to add a paystack express button to your checkout.
id_ID: Hubungkan dengan paystack untuk menambahkan tombol ekspres paystack ke pembayaran Anda.

en: Connected processors
id_ID: Prosesor yang terhubung

en: Connection
id_ID: Koneksi

en: Connection Details
id_ID: Detail Koneksi

en: Connection Settings
id_ID: Pengaturan Koneksi

en: Contact Information
id_ID: Informasi Kontak

en: Contact support for additional help
id_ID: Hubungi dukungan untuk mendapatkan bantuan tambahan

en: Contain
id_ID: Mengandung

en: Content
id_ID: Konten

en: Continue
id_ID: Lanjutkan

en: Copied to clipboard.
id_ID: Disalin ke clipboard.

en: Copied!
id_ID: Disalin!

en: Copy
id_ID: Salin

en: Copy Address
id_ID: Salin Alamat

en: Copy Links
id_ID: Salin Tautan

en: Costa Rican Colón
id_ID: Colon Kosta Rika

en: Could not cancel subscription.
id_ID: Tidak dapat membatalkan langganan.

en: Could not complete the payment. Please check the order for additional details.
id_ID: Tidak bisa menyelesaikan pembayaran. Silakan periksa pesanan untuk rincian lebih lanjut.

en: Could not complete the request. Please try again.
id_ID: Tidak bisa menyelesaikan permintaan. Silakan coba lagi.

en: Could not create product. Please try again.
id_ID: Tidak bisa membuat produk. Silakan coba lagi.

en: Could not download the file.
id_ID: Tidak dapat mengunduh berkas.

en: Could not start subscription.
id_ID: Tidak dapat memulai langganan.

en: Could not un-cancel subscription.
id_ID: Tidak dapat mengurungkan pembatalan langganan.

en: Country
id_ID: Negara

en: Country Placeholder
id_ID: Placeholder Negara

en: Country-Specific VAT Registrations
id_ID: Pendaftaran PPN Negara Tertentu

en: Coupon
id_ID: Kupon

en: Coupon Applied
id_ID: Kupon Diterapkan

en: Coupon Code
id_ID: Kode Kupon

en: Coupon Name
id_ID: Nama Kupon

en: Coupon created.
id_ID: Kupon telah dibuat.

en: Coupon is valid for
id_ID: Kupon berlaku selama

en: Coupon updated.
id_ID: Kupon telah diperbarui.

en: Coupon(s)
id_ID: Kupon

en: Coupon:
id_ID: Kupon:

en: Coupons
id_ID: Kupon

en: Course Access
id_ID: Akses Kursus

en: Courses
id_ID: Kursus

en: Cover
id_ID: Sampul

en: Create
id_ID: Buat

en: Create A Buy Link
id_ID: Buat Tautan Beli

en: Create A Form
id_ID: Buat Formulir

en: Create A Product
id_ID: Buat Produk

en: Create Buy Button
id_ID: Buat Tombol Beli

en: Create Coupon
id_ID: Buat Kupon

en: Create Invoice
id_ID: Buat Faktur

en: Create Manual Payment Method
id_ID: Buat Metode Pembayaran Manual

en: Create New Coupon
id_ID: Buat Kupon Baru

en: Create New Customer
id_ID: Buat Pelanggan Baru

en: Create New Form
id_ID: Buat Formulir Baru

en: Create New Order Bump
id_ID: Buat Order Bump Baru

en: Create New Product
id_ID: Buat Produk Baru

en: Create New Store
id_ID: Buat Toko Baru

en: Create Order
id_ID: Buat Pesanan

en: Create Price
id_ID: Buat Harga

en: Create Product
id_ID: Buat Produk

en: Create Product Group
id_ID: Buat Grup Produk

en: Create Template
id_ID: Buat Template

en: Create Upgrade Group
id_ID: Buat Grup Upgrade

en: Create WordPress Users
id_ID: Buat Pengguna WordPress

en: Create WordPress users if the user does not yet exist.
id_ID: Buat pengguna WordPress jika pengguna tersebut belum ada.

en: Create Zone
id_ID: Buat Zona

en: Create a Checkout Form
id_ID: Buat Formulir Pembayaran

en: Create a new checkout form.
id_ID: Buat formulir pembayaran baru.

en: Create products
id_ID: Buat produk

en: Create products to start selling.
id_ID: Buat produk untuk mulai menjual.

en: Create the WordPress user.
id_ID: Buat pengguna WordPress.

en: Create this customer in test mode if you are going to use this account for test mode purchasing.
id_ID: Buat pelanggan ini dalam mode tes jika Anda akan menggunakan akun ini untuk pembelian dalam mode tes.

en: Created
id_ID: Dibuat

en: Created On
id_ID: Dibuat Pada

en: Created at timestamp
id_ID: Dibuat pada timestamp

en: Created on %s
id_ID: Dibuat pada %s

en: Credit
id_ID: Kredit

en: Credit Balance
id_ID: Saldo Kredit

en: Credit Card
id_ID: Kartu Kredit

en: Credit Card selected for check out.
id_ID: Kartu Kredit dipilih untuk pembayaran.

en: Croatian Kuna
id_ID: Kuna Kroasia

en: Current
id_ID: Saat ini

en: Current Plan
id_ID: Paket Saat Ini

en: Current Release
id_ID: Rilis Terkini

en: Custom
id_ID: Kustom

en: Custom Amount
id_ID: Jumlah Kustom

en: Custom Button
id_ID: Tombol Kustom

en: Custom Call to action
id_ID: Ajakan Bertindak Kustom

en: Custom Shipping Profiles
id_ID: Profil Pengiriman Kustom

en: Custom Single Product Page
id_ID: Halaman Single Produk Kustom

en: Custom Thank You Page
id_ID: Halaman Terima Kasih Kustom

en: Custom amount
id_ID: Jumlah kustom

en: Custom base
id_ID: Basis kustom

en: Custom payment method name
id_ID: Nama metode pembayaran kustom

en: Customer
id_ID: Pelanggan

en: Customer Credit
id_ID: Piutang Pelanggan

en: Customer Dashboard
id_ID: Dasbor Pelanggan

en: Customer Details
id_ID: Detail Pelanggan

en: Customer Email
id_ID: Email Pelanggan

en: Customer Emails
id_ID: Email Pelanggan

en: Customer Name
id_ID: Nama Pelanggan

en: Customer Portal
id_ID: Portal Pelanggan

en: Customer Purchase Limit
id_ID: Batas Pembelian Pelanggan

en: Customer Sync
id_ID: Sinkronisasi Pelanggan

en: Customer can select multiple options.
id_ID: Pelanggan dapat memilih beberapa opsi.

en: Customer created.
id_ID: Pelanggan berhasil dibuat.

en: Customer must purchase all options.
id_ID: Pelanggan harus membeli semua opsi.

en: Customer must select one of the options.
id_ID: Pelanggan harus memilih salah satu dari opsi tersebut.

en: Customer sync started in the background
id_ID: Sinkronisasi pelanggan dimulai di latar belakang

en: Customer updated.
id_ID: Pelanggan diperbarui.

en: Customers
id_ID: Pelanggan

en: Customers will be able to cancel their subscriptions from the customer portal. You can configure what happens when a subscription cancellation happens from the Subscriptions settings page.
id_ID: Pelanggan akan dapat membatalkan langganan mereka dari portal pelanggan. Anda dapat mengkonfigurasi apa yang terjadi ketika pembatalan langganan terjadi dari halaman pengaturan Langganan.

en: Customers will be able to change subscription quantities from the customer portal.
id_ID: Pelanggan akan dapat mengubah jumlah langganan dari portal pelanggan.

en: Customers will be able to switch pricing plans from the customer portal. You can configure what happens when a subscription change happens from the Subscriptions settings page.
id_ID: Pelanggan akan dapat mengganti paket harga dari portal pelanggan. Anda dapat mengkonfigurasi apa yang terjadi ketika terjadi perubahan langganan dari halaman pengaturan Langganan.

en: Customers will enter this discount code at checkout. Leave this blank and we will generate one for you.
id_ID: Pelanggan akan memasukkan kode diskon ini saat checkout. Biarkan ini kosong dan kami akan membuatkan satu untuk Anda.

en: Customers won't be able to complete checkout for products in this zone.
id_ID: Pelanggan tidak akan dapat menyelesaikan pembayaran untuk produk di zona ini.

en: Customers won't see this.
id_ID: Pelanggan tidak akan melihat ini.

en: Customers won’t enter shipping details at checkout.
id_ID: Pelanggan tidak akan memasukkan detail pengiriman saat checkout.

en: Customers won’t see this.
id_ID: Pelanggan tidak akan melihat ini.

en: Customize
id_ID: Sesuaikan

en: Customize and configure your store settings.
id_ID: Ubah dan atur pengaturan toko Anda sesuai keinginan.

en: Customize forms
id_ID: Sesuaikan formulir

en: Customize how your brand appears globally across SureCart. Your logo and colors will be used on hosted pages and emails that are sent to your customers.
id_ID: Sesuaikan bagaimana merek Anda muncul secara global di SureCart. Logo dan warna Anda akan digunakan di halaman yang di-host dan email yang dikirimkan ke pelanggan Anda.

en: Customize the content of each notification that is sent to your customers.
id_ID: Sesuaikan isi setiap pemberitahuan yang Anda kirimkan ke pelanggan Anda.

en: Customize the width for all elements that are assigned to the center or wide columns.
id_ID: Sesuaikan ukuran lebar untuk semua elemen yang diletakkan di tengah atau kolom lebar.

en: Customize your checkout forms with a no-code experience.
id_ID: Sesuaikan formulir pembelian Anda dengan pengalaman tanpa kode.

en: Czech Koruna
id_ID: Koruna Ceko

en: Daily
id_ID: Harian

en: Danish Krone
id_ID: Krone Denmark

en: Dark
id_ID: Gelap

en: Dashboard
id_ID: Dasbor

en: Data Export
id_ID: Ekspor Data

en: Data collection settings for GDPR.
id_ID: Pengaturan pengumpulan data untuk GDPR.

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Day
id_ID: Hari

en: Days
id_ID: Hari

en: Decrease quantity
id_ID: Kurangi jumlah

en: Default
id_ID: Standar

en: Default (Customized)
id_ID: Standar (Disesuaikan)

en: Default Amount
id_ID: Jumlah Standar

en: Default Currency
id_ID: Mata Uang Standar

en: Default Price
id_ID: Harga Standar

en: Default country
id_ID: Negara standar

en: Default payment method changed.
id_ID: Metode pembayaran standar telah diganti.

en: Default template
id_ID: Template standar

en: Delete
id_ID: Hapus

en: Delete Shipping Profile
id_ID: Hapus Profil Pengiriman

en: Delete Update
id_ID: Hapus Pembaruan

en: Delete permanently
id_ID: Hapus secara permanen

en: Delete this coupon?
id_ID: Hapus kupon ini?

en: Delete this payment method?
id_ID: Hapus metode pembayaran ini?

en: Delete this promotion code?
id_ID: Hapus kode promosi ini?

en: Deleted.
id_ID: Dihapus.

en: Deleting This is Restricted
id_ID: Menghapus Ini Tidak Diizinkan

en: Delivered
id_ID: Telah Dikirim

en: Describe the template, e.g. "T-Shirt Template". A custom template can be manually applied to any product.
id_ID: Deskripsikan templat, misalnya "Templat Kaos". Sebuah templat kustom dapat diterapkan secara manual ke produk apa pun.

en: Description
id_ID: Deskripsi

en: Design & Branding
id_ID: Desain & Merek

en: Details
id_ID: Detail

en: Determines whether the pattern is visible in inserter.
id_ID: Menentukan apakah pola dapat dilihat di inserter.

en: Digital product or service
id_ID: Produk atau layanan digital

en: Disable
id_ID: Nonaktifkan

en: Disable "%s"?
id_ID: Nonaktifkan "%s"?

en: Disable or enable specific processors for this form.
id_ID: Nonaktifkan atau aktifkan prosesor tertentu untuk formulir ini.

en: Disabled
id_ID: Dinonaktifkan

en: Disconnect
id_ID: Putuskan sambungan

en: Discount
id_ID: Diskon

en: Discount Amount
id_ID: Jumlah Diskon

en: Discount Duration
id_ID: Durasi Diskon

en: Discount Expires
id_ID: Diskon Berakhir

en: Discount Settings
id_ID: Pengaturan Diskon

en: Discounts
id_ID: Diskon

en: Display Conditions
id_ID: Kondisi Tampilan

en: Display Name
id_ID: Nama Tampilan

en: Display all products from your store as a grid.
id_ID: Tampilkan semua produk dari toko Anda dalam bentuk grid.

en: Djiboutian Franc
id_ID: Franc Djibouti

en: Dominican Peso
id_ID: Peso Dominika

en: Don't Cancel
id_ID: Jangan Dibatalkan

en: Don't Pause
id_ID: Jangan Dijeda

en: Don't cancel
id_ID: Jangan dibatalkan

en: Don't create abandoned checkout if all products in checkout have been purchased.
id_ID: Jangan membuat pembayaran terabaikan jika semua produk dalam keranjang sudah dibeli.

en: Don't send
id_ID: Jangan kirim

en: Done
id_ID: Selesai

en: Downgrade behavior. Either pending or immediate.
id_ID: Perilaku penurunan tingkat. Bisa tertunda atau langsung.

en: Downgrades Happen
id_ID: Ada Penurunan Tingkat

en: Download
id_ID: Unduh

en: Download Invoice
id_ID: Unduh Faktur

en: Download Receipt
id_ID: Unduh Tanda Terima

en: Download Receipt / Invoice
id_ID: Unduh Tanda Terima / Faktur

en: Download added.
id_ID: Unduhan ditambahkan.

en: Download archived.
id_ID: Unduhan diarsipkan.

en: Download removed.
id_ID: Unduhan dihapus.

en: Download un-archived.
id_ID: Unduhan batal diarsipkan.

en: Downloads
id_ID: Unduhan

en: Draft
id_ID: Draf

en: Draft Checkout
id_ID: Draf Pembayaran

en: Dry run the sync.
id_ID: Jalankan simulasi sinkronisasi.

en: Duplicate
id_ID: Duplikat

en: Duration
id_ID: Durasi

en: E.g. 1-2 days
id_ID: Mis. 1-2 hari

en: EU VAT
id_ID: PPN UE

en: EU VAT Label
id_ID: Label PPN UE

en: EU VAT Settings
id_ID: Pengaturan PPN UE

en: East Caribbean Dollar
id_ID: Dolar Karibia Timur

en: Economy
id_ID: Ekonomi

en: Edit
id_ID: Sunting

en: Edit Activation
id_ID: Edit Aktivasi

en: Edit Amount
id_ID: Edit Jumlah

en: Edit Bump
id_ID: Sunting Penawaran

en: Edit Cancellation Reason
id_ID: Ubah Alasan Pembatalan

en: Edit Cart
id_ID: Sunting Keranjang

en: Edit Checkout Form
id_ID: Sunting Formulir Pembayaran

en: Edit Conditions
id_ID: Sunting Syarat

en: Edit Coupon
id_ID: Sunting Kupon

en: Edit Customer
id_ID: Sunting Pelanggan

en: Edit Form
id_ID: Sunting Formulir

en: Edit Manual Payment Method
id_ID: Sunting Metode Pembayaran Manual

en: Edit Order
id_ID: Sunting Pesanan

en: Edit Product
id_ID: Sunting Produk

en: Edit Product Group
id_ID: Sunting Grup Produk

en: Edit Promotion Code
id_ID: Sunting Kode Promosi

en: Edit Shipping & Tax Address
id_ID: Sunting Alamat Pengiriman & Pajak

en: Edit Shipping Method
id_ID: Sunting Metode Pengiriman

en: Edit Shipping Rate
id_ID: Edit Tarif Pengiriman

en: Edit Subscription
id_ID: Sunting Langganan

en: Edit SureCart Product
id_ID: Sunting Produk SureCart

en: Edit Tax ID
id_ID: Sunting ID Pajak

en: Edit Tracking
id_ID: Sunting Pelacakan

en: Edit Zone
id_ID: Sunting Zona

en: Edit template
id_ID: Sunting templat

en: Edit the layout of each product
id_ID: Sunting tata letak setiap produk

en: Edit tracking
id_ID: Sunting pelacakan

en: Editable
id_ID: Bisa diubah

en: Egyptian Pound
id_ID: Pound Mesir

en: Email Address
id_ID: Alamat Email

en: Email Sent
id_ID: Email Terkirim

en: Email Status
id_ID: Status Email

en: Email Verification Code
id_ID: Kode Verifikasi Email

en: Enable
id_ID: Aktifkan

en: Enable A Fallback Tax Rate
id_ID: Aktifkan Tarif Pajak Cadangan

en: Enable Automatic Retries
id_ID: Aktifkan Pengulangan Otomatis

en: Enable Cart
id_ID: Aktifkan Keranjang

en: Enable Mollie processor
id_ID: Aktifkan prosesor Mollie

en: Enable PayPal payment
id_ID: Aktifkan pembayaran PayPal

en: Enable Paystack payment
id_ID: Aktifkan pembayaran Paystack

en: Enable Recaptcha spam protection on checkout forms.
id_ID: Aktifkan perlindungan spam Recaptcha pada formulir pembayaran.

en: Enable Shipping Rates
id_ID: Aktifkan Tarif Pengiriman

en: Enable Stripe payment
id_ID: Aktifkan pembayaran Stripe

en: Enable access to a BuddyBoss Group.
id_ID: Aktifkan akses ke Grup BuddyBoss.

en: Enable access to a LearnDash course.
id_ID: Aktifkan akses ke kursus LearnDash.

en: Enable access to a LearnDash group.
id_ID: Aktifkan akses ke grup LearnDash.

en: Enable access to a LifterLMS course.
id_ID: Aktifkan akses ke kursus LifterLMS.

en: Enable access to a MemberPress membership.
id_ID: Aktifkan akses ke keanggotaan MemberPress.

en: Enable access to a TutorLMS course.
id_ID: Aktifkan akses ke kursus TutorLMS.

en: Enable license creation
id_ID: Aktifkan pembuatan lisensi

en: Enable this if your business makes up to €10,000 EUR in sales to other EU countries and you only plan to submit a domestic VAT return. If enabled, your home country VAT rate will apply to all EU orders.
id_ID: Aktifkan ini jika bisnis Anda membuat penjualan hingga €10.000 EUR ke negara-negara EU lainnya dan Anda hanya berencana untuk mengajukan pengembalian PPN domestik. Jika diaktifkan, tarif PPN negara asal Anda akan berlaku untuk semua pesanan EU.

en: Enable to always show the cart button, even your cart is empty.
id_ID: Aktifkan untuk selalu menampilkan tombol keranjang, meskipun keranjang Anda kosong.

en: Enabled
id_ID: Diaktifkan

en: Enabled In Test Mode
id_ID: Diaktifkan Dalam Mode Tes

en: Enabled Processors
id_ID: Prosesor yang Diaktifkan

en: Enabling shipping rates allows you to charge shipping costs and restrict purchase areas.
id_ID: Mengaktifkan tarif pengiriman memungkinkan Anda untuk mengenakan biaya pengiriman dan membatasi area pembelian.

en: End Date
id_ID: Tanggal Berakhir

en: Ended
id_ID: Berakhir

en: Ending Balance
id_ID: Saldo Akhir

en: Ends on
id_ID: Berakhir pada

en: Enroll Course
id_ID: Daftar Kursus

en: Ensure result set excludes specific IDs.
id_ID: Pastikan ID tertentu tidak ada dalam set hasil.

en: Ensure result set excludes specific license IDs.
id_ID: Pastikan ID lisensi tertentu tidak ada dalam set hasil.

en: Enter Amount
id_ID: Masukkan Jumlah

en: Enter An Amount
id_ID: Masukkan Jumlah

en: Enter Coupon Code
id_ID: Masukkan Kode Kupon

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
id_ID: Masukkan basis kustom yang ingin digunakan. Jika tidak, WordPress akan secara otomatis menggunakan pengaturan default.

en: Enter a description...
id_ID: Masukkan deskripsi...

en: Enter a title for your form
id_ID: Masukkan judul untuk formulir Anda

en: Enter a website URL
id_ID: Masukkan URL situs web

en: Enter an Amount
id_ID: Masukkan Jumlah

en: Enter an email
id_ID: Masukkan email

en: Enter an phone number
id_ID: Masukkan nomor telepon

en: Enter coupon code
id_ID: Masukkan kode kupon

en: Enter email address
id_ID: Masukkan alamat email

en: Enter the number of unique activations for this key. Leave blank for infinite.
id_ID: Masukkan jumlah aktivasi unik untuk kunci ini. Biarkan kosong untuk tak terbatas.

en: Enter the number of unique activations per license key. Leave blank for infinite.
id_ID: Masukkan jumlah aktivasi unik per kunci lisensi. Biarkan kosong untuk tak terbatas.

en: Enter the sender name
id_ID: Masukkan nama pengirim

en: Enter your API Token
id_ID: Masukkan Token API Anda

en: Enter your api token
id_ID: Masukkan token api Anda

en: Enter your api token.
id_ID: Masukkan token api Anda.

en: Enter your license key
id_ID: Masukkan kunci lisensi Anda

en: Enter your license key to activate your plan on thie store.
id_ID: Masukkan kunci lisensi Anda untuk mengaktifkan paket Anda di toko ini.

en: Error copying to clipboard
id_ID: Kesalahan saat menyalin ke clipboard

en: Error copying to clipboard.
id_ID: Kesalahan saat menyalin ke clipboard.

en: Error.
id_ID: Kesalahan.

en: Ethiopian Birr
id_ID: Birr Ethiopia

en: European Union
id_ID: Uni Eropa

en: Example Product
id_ID: Contoh Produk

en: Experience the next level of convenience with our innovative widget. Melding cutting-edge technology with user-friendly design, this product provides unparalleled functionality that caters to your lifestyle.
id_ID: Nikmati kemudahan tingkat lanjut dengan widget inovatif kami. Menggabungkan teknologi terdepan dengan desain yang mudah digunakan, produk ini menawarkan fungsionalitas yang luar biasa yang cocok dengan gaya hidup Anda.

en: Expired
id_ID: Kadaluarsa

en: Export CSV
id_ID: Ekspor CSV

en: Express
id_ID: Ekspres

en: External Link
id_ID: Tautan Eksternal

en: Failed
id_ID: Gagal

en: Failed Payments
id_ID: Pembayaran Gagal

en: Failed to cancel subscription.
id_ID: Gagal membatalkan langganan.

en: Failed to create refund.
id_ID: Gagal membuat pengembalian dana.

en: Failed to create shipping method
id_ID: Gagal membuat metode pengiriman

en: Failed to create store. Please try again.
id_ID: Gagal membuat toko. Silakan coba lagi.

en: Failed to save coupon.
id_ID: Gagal menyimpan kupon.

en: Failed to save.
id_ID: Gagal menyimpan.

en: Failed to start subscription.
id_ID: Gagal memulai langganan.

en: Failed to un-cancel subscription.
id_ID: Gagal membatalkan pembatalan langganan.

en: Failed to update. Please check for errors and try again.
id_ID: Gagal memperbarui. Silakan periksa kesalahan dan coba lagi.

en: Falkland Pound
id_ID: Pound Falkland

en: Fallback
id_ID: Opsi Cadangan

en: Fallback Rate
id_ID: Tarif Cadangan

en: Fallback Zone
id_ID: Zona Cadangan

en: Featured
id_ID: Unggulan

en: Fee
id_ID: Biaya

en: Fijian Dollar
id_ID: Dolar Fiji

en: File
id_ID: Berkas

en: Filename
id_ID: Nama Berkas

en: Files attached to the product.
id_ID: Berkas yang dilampirkan pada produk.

en: Filter by fulfillment
id_ID: Filter berdasarkan pemenuhan

en: Filter by shipment
id_ID: Filter berdasarkan pengiriman

en: Filter checkout forms list
id_ID: Filter daftar formulir checkout

en: Final Email Delay
id_ID: Penundaan Email Terakhir

en: Find My Api Token
id_ID: Temukan Token Api Saya

en: Find a product...
id_ID: Cari produk...

en: Fingerprint
id_ID: Sidik Jari

en: First Email Delay
id_ID: Penundaan Email Pertama

en: First Name
id_ID: Nama Depan

en: First Name Help
id_ID: Bantuan Nama Depan

en: First Name Label
id_ID: Label Nama Depan

en: First create a shipping zone (where you ship to) and then a shipping rate (the cost to ship there).
id_ID: Pertama, buat zona pengiriman (tempat Anda mengirimkan barang) dan kemudian tarif pengiriman (biaya untuk mengirim ke sana).

en: First email sent when a checkout is abandoned.
id_ID: Email pertama yang dikirim saat pembayaran tidak diselesaikan.

en: First, add some conditions for the display of this group of blocks.
id_ID: Pertama, tambahkan beberapa kondisi untuk tampilan grup blok ini.

en: Fixed
id_ID: Tetap

en: Fixed Discount
id_ID: Diskon Tetap

en: Flat Rate
id_ID: Tarif Tetap

en: Floating Icon
id_ID: Ikon Mengambang

en: For %d months
id_ID: Selama %d bulan

en: Forever
id_ID: Selamanya

en: Form
id_ID: Formulir

en: Form Highlight Color
id_ID: Warna Sorotan Formulir

en: Form ID is invalid.
id_ID: ID Formulir tidak valid.

en: Form ID is required.
id_ID: ID Formulir diperlukan.

en: Form Template
id_ID: Template Formulir

en: Form Title
id_ID: Judul Formulir

[ctx: Form slug]
en: checkout
id_ID: pembayaran

[ctx: Form title]
en: Checkout
id_ID: Pembayaran

en: Forms
id_ID: Formulir

en: Fraudulent
id_ID: Palsu

en: Free
id_ID: Gratis

en: Free Order Emails
id_ID: Email Pesanan Gratis

en: Free Trial
id_ID: Percobaan Gratis

en: Free Trial Days
id_ID: Masa Percobaan Gratis

en: Free Trial Ends
id_ID: Masa Percobaan Gratis Berakhir

en: Fulfill Item
id_ID: Pemenuhan Item

en: Fulfilled
id_ID: Terpenuhi

en: Fulfilled on
id_ID: Terpenuhi pada

en: Fulfillment
id_ID: Pemenuhan

en: Fulfillment canceled.
id_ID: Pemenuhan dibatalkan.

en: Fulfillment created.
id_ID: Pemenuhan dibuat.

en: Full
id_ID: Penuh

en: Full vertical height
id_ID: Ketinggian penuh vertikal

en: GDPR Message
id_ID: Pesan GDPR

en: GDPR Settings
id_ID: Pengaturan GDPR

en: GMT+00:00) Edinburgh
id_ID: (GMT+00:00) Edinburgh

en: GMT+00:00) Lisbon
id_ID: (GMT+00:00) Lisbon

en: GMT+00:00) London
id_ID: (GMT+00:00) London

en: GMT+00:00) Monrovia
id_ID: (GMT+00:00) Monrovia

en: GMT+00:00) UTC
id_ID: (GMT+00:00) UTC

en: GMT+01:00) Amsterdam
id_ID: (GMT+01:00) Amsterdam

en: GMT+01:00) Belgrade
id_ID: (GMT+01:00) Belgrade

en: GMT+01:00) Berlin
id_ID: (GMT+01:00) Berlin

en: GMT+01:00) Bern
id_ID: (GMT+01:00) Bern

en: GMT+01:00) Bratislava
id_ID: (GMT+01:00) Bratislava

en: GMT+01:00) Brussels
id_ID: (GMT+01:00) Brussels

en: GMT+01:00) Budapest
id_ID: (GMT+01:00) Budapest

en: GMT+01:00) Casablanca
id_ID: (GMT+01:00) Casablanca

en: GMT+01:00) Copenhagen
id_ID: (GMT+01:00) Kopenhagen

en: GMT+01:00) Dublin
id_ID: (GMT+01:00) Dublin

en: GMT+01:00) Ljubljana
id_ID: (GMT+01:00) Ljubljana

en: GMT+01:00) Madrid
id_ID: (GMT+01:00) Madrid

en: GMT+01:00) Paris
id_ID: (GMT+01:00) Paris

en: GMT+01:00) Prague
id_ID: (GMT+01:00) Praha

en: GMT+01:00) Rome
id_ID: (GMT+01:00) Roma

en: GMT+01:00) Sarajevo
id_ID: (GMT+01:00) Sarajevo

en: GMT+01:00) Skopje
id_ID: (GMT+01:00) Skopje

en: GMT+01:00) Stockholm
id_ID: (GMT+01:00) Stockholm

en: GMT+01:00) Vienna
id_ID: (GMT+01:00) Wina

en: GMT+01:00) Warsaw
id_ID: (GMT+01:00) Warsawa

en: GMT+01:00) West Central Africa
id_ID: (GMT+01:00) Afrika Tengah Barat

en: GMT+01:00) Zagreb
id_ID: (GMT+01:00) Zagreb

en: GMT+01:00) Zurich
id_ID: (GMT+01:00) Zurich

en: GMT+02:00) Athens
id_ID: (GMT+02:00) Athena

en: GMT+02:00) Bucharest
id_ID: (GMT+02:00) Bukarest

en: GMT+02:00) Cairo
id_ID: (GMT+02:00) Kairo

en: GMT+02:00) Harare
id_ID: (GMT+02:00) Harare

en: GMT+02:00) Helsinki
id_ID: (GMT+02:00) Helsinki

en: GMT+02:00) Jerusalem
id_ID: (GMT+02:00) Yerusalem

en: GMT+02:00) Kaliningrad
id_ID: (GMT+02:00) Kaliningrad

en: GMT+02:00) Kyiv
id_ID: (GMT+02:00) Kyiv

en: GMT+02:00) Pretoria
id_ID: (GMT+02:00) Pretoria

en: GMT+02:00) Riga
id_ID: (GMT+02:00) Riga

en: GMT+02:00) Sofia
id_ID: (GMT+02:00) Sofia

en: GMT+02:00) Tallinn
id_ID: (GMT+02:00) Tallinn

en: GMT+02:00) Vilnius
id_ID: (GMT+02:00) Vilnius

en: GMT+03:00) Baghdad
id_ID: (GMT+03:00) Baghdad

en: GMT+03:00) Istanbul
id_ID: (GMT+03:00) Istanbul

en: GMT+03:00) Kuwait
id_ID: (GMT+03:00) Kuwait

en: GMT+03:00) Minsk
id_ID: (GMT+03:00) Minsk

en: GMT+03:00) Moscow
id_ID: (GMT+03:00) Moskow

en: GMT+03:00) Nairobi
id_ID: (GMT+03:00) Nairobi

en: GMT+03:00) Riyadh
id_ID: (GMT+03:00) Riyadh

en: GMT+03:00) St. Petersburg
id_ID: (GMT+03:00) St. Petersburg

en: GMT+03:00) Volgograd
id_ID: (GMT+03:00) Volgograd

en: GMT+03:30) Tehran
id_ID: (GMT+03:30) Tehran

en: GMT+04:00) Abu Dhabi
id_ID: (GMT+04:00) Abu Dhabi

en: GMT+04:00) Baku
id_ID: (GMT+04:00) Baku

en: GMT+04:00) Muscat
id_ID: (GMT+04:00) Muscat

en: GMT+04:00) Samara
id_ID: (GMT+04:00) Samara

en: GMT+04:00) Tbilisi
id_ID: (GMT+04:00) Tbilisi

en: GMT+04:00) Yerevan
id_ID: (GMT+04:00) Yerevan

en: GMT+04:30) Kabul
id_ID: (GMT+04:30) Kabul

en: GMT+05:00) Ekaterinburg
id_ID: (GMT+05:00) Ekaterinburg

en: GMT+05:00) Islamabad
id_ID: (GMT+05:00) Islamabad

en: GMT+05:00) Karachi
id_ID: (GMT+05:00) Karachi

en: GMT+05:00) Tashkent
id_ID: (GMT+05:00) Tashkent

en: GMT+05:30) Kolkata
id_ID: (GMT+05:30) Kolkata

en: GMT+05:30) Sri Jayawardenepura
id_ID: (GMT+05:30) Sri Jayawardenepura

en: GMT+05:45) Kathmandu
id_ID: (GMT+05:45) Kathmandu

en: GMT+06:00) Almaty
id_ID: (GMT+06:00) Almaty

en: GMT+06:00) Astana
id_ID: (GMT+06:00) Astana

en: GMT+06:00) Dhaka
id_ID: (GMT+06:00) Dhaka

en: GMT+06:00) Urumqi
id_ID: (GMT+06:00) Urumqi

en: GMT+06:30) Rangoon
id_ID: (GMT+06:30) Rangoon

en: GMT+07:00) Bangkok
id_ID: (GMT+07:00) Bangkok

en: GMT+07:00) Hanoi
id_ID: (GMT+07:00) Hanoi

en: GMT+07:00) Jakarta
id_ID: (GMT+07:00) Jakarta

en: GMT+07:00) Krasnoyarsk
id_ID: (GMT+07:00) Krasnoyarsk

en: GMT+07:00) Novosibirsk
id_ID: (GMT+07:00) Novosibirsk

en: GMT+08:00) Beijing
id_ID: (GMT+08:00) Beijing

en: GMT+08:00) Chongqing
id_ID: (GMT+08:00) Chongqing

en: GMT+08:00) Hong Kong
id_ID: (GMT+08:00) Hong Kong

en: GMT+08:00) Irkutsk
id_ID: (GMT+08:00) Irkutsk

en: GMT+08:00) Kuala Lumpur
id_ID: (GMT+08:00) Kuala Lumpur

en: GMT+08:00) Perth
id_ID: (GMT+08:00) Perth

en: GMT+08:00) Singapore
id_ID: (GMT+08:00) Singapura

en: GMT+08:00) Taipei
id_ID: (GMT+08:00) Taipei

en: GMT+08:00) Ulaanbaatar
id_ID: (GMT+08:00) Ulaanbaatar

en: GMT+09:00) Osaka
id_ID: (GMT+09:00) Osaka

en: GMT+09:00) Sapporo
id_ID: (GMT+09:00) Sapporo

en: GMT+09:00) Seoul
id_ID: (GMT+09:00) Seoul

en: GMT+09:00) Tokyo
id_ID: (GMT+09:00) Tokyo

en: GMT+09:00) Yakutsk
id_ID: (GMT+09:00) Yakutsk

en: GMT+09:30) Adelaide
id_ID: (GMT+09:30) Adelaide

en: GMT+09:30) Darwin
id_ID: (GMT+09:30) Darwin

en: GMT+10:00) Brisbane
id_ID: (GMT+10:00) Brisbane

en: GMT+10:00) Canberra
id_ID: (GMT+10:00) Canberra

en: GMT+10:00) Guam
id_ID: (GMT+10:00) Guam

en: GMT+10:00) Hobart
id_ID: (GMT+10:00) Hobart

en: GMT+10:00) Melbourne
id_ID: (GMT+10:00) Melbourne

en: GMT+10:00) Port Moresby
id_ID: (GMT+10:00) Port Moresby

en: GMT+10:00) Sydney
id_ID: (GMT+10:00) Sydney

en: GMT+10:00) Vladivostok
id_ID: (GMT+10:00) Vladivostok

en: GMT+11:00) Magadan
id_ID: (GMT+11:00) Magadan

en: GMT+11:00) New Caledonia
id_ID: (GMT+11:00) New Caledonia

en: GMT+11:00) Solomon Is.
id_ID: (GMT+11:00) Kep. Solomon

en: GMT+11:00) Srednekolymsk
id_ID: (GMT+11:00) Srednekolymsk

en: GMT+12:00) Auckland
id_ID: (GMT+12:00) Auckland

en: GMT+12:00) Fiji
id_ID: (GMT+12:00) Fiji

en: GMT+12:00) Kamchatka
id_ID: (GMT+12:00) Kamchatka

en: GMT+12:00) Marshall Is.
id_ID: (GMT+12:00) Kepulauan Marshall

en: GMT+12:00) Wellington
id_ID: (GMT+12:00) Wellington

en: GMT+12:45) Chatham Is.
id_ID: (GMT+12:45) Pulau Chatham.

en: GMT+13:00) Nuku&#39;alofa
id_ID: (GMT+13:00) Nuku'alofa

en: GMT+13:00) Samoa
id_ID: (GMT+13:00) Samoa

en: GMT+13:00) Tokelau Is.
id_ID: (GMT+13:00) Pulau Tokelau.

en: GMT-01:00) Azores
id_ID: (GMT-01:00) Azores

en: GMT-01:00) Cape Verde Is.
id_ID: (GMT-01:00) Tanjung Verde

en: GMT-02:00) Mid-Atlantic
id_ID: (GMT-02:00) Atlantik Tengah

en: GMT-03:00) Brasilia
id_ID: (GMT-03:00) Brasilia

en: GMT-03:00) Buenos Aires
id_ID: (GMT-03:00) Buenos Aires

en: GMT-03:00) Greenland
id_ID: (GMT-03:00) Greenland

en: GMT-03:00) Montevideo
id_ID: (GMT-03:00) Montevideo

en: GMT-03:30) Newfoundland
id_ID: (GMT-03:30) Newfoundland

en: GMT-04:00) Atlantic Time (Canada)
id_ID: (GMT-04:00) Waktu Atlantik (Kanada)

en: GMT-04:00) Caracas
id_ID: (GMT-04:00) Caracas

en: GMT-04:00) Georgetown
id_ID: (GMT-04:00) Georgetown

en: GMT-04:00) La Paz
id_ID: (GMT-04:00) La Paz

en: GMT-04:00) Puerto Rico
id_ID: (GMT-04:00) Puerto Rico

en: GMT-04:00) Santiago
id_ID: (GMT-04:00) Santiago

en: GMT-05:00) America/Detroit
id_ID: (GMT-05:00) Amerika/Detroit

en: GMT-05:00) America/Indiana/Marengo
id_ID: (GMT-05:00) Amerika/Indiana/Marengo

en: GMT-05:00) America/Indiana/Petersburg
id_ID: (GMT-05:00) Amerika/Indiana/Petersburg

en: GMT-05:00) America/Indiana/Vevay
id_ID: (GMT-05:00) Amerika/Indiana/Vevay

en: GMT-05:00) America/Indiana/Vincennes
id_ID: (GMT-05:00) Amerika/Indiana/Vincennes

en: GMT-05:00) America/Indiana/Winamac
id_ID: (GMT-05:00) Amerika/Indiana/Winamac

en: GMT-05:00) America/Kentucky/Louisville
id_ID: (GMT-05:00) Amerika/Kentucky/Louisville

en: GMT-05:00) America/Kentucky/Monticello
id_ID: (GMT-05:00) Amerika/Kentucky/Monticello

en: GMT-05:00) Bogota
id_ID: (GMT-05:00) Bogota

en: GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
id_ID: (GMT-05:00) Waktu Timur (AS & Kanada)

en: GMT-05:00) Indiana (East)
id_ID: (GMT-05:00) Indiana (Timur)

en: GMT-05:00) Lima
id_ID: (GMT-05:00) Lima

en: GMT-05:00) Quito
id_ID: (GMT-05:00) Quito

en: GMT-06:00) America/Indiana/Knox
id_ID: (GMT-06:00) Amerika/Indiana/Knox

en: GMT-06:00) America/Indiana/Tell_City
id_ID: (GMT-06:00) Amerika/Indiana/Tell_City

en: GMT-06:00) America/Menominee
id_ID: (GMT-06:00) Amerika/Menominee

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Beulah
id_ID: (GMT-06:00) Amerika/Utara_Dakota/Beulah

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Center
id_ID: (GMT-06:00) Amerika/Utara_Dakota/Pusat

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/New_Salem
id_ID: (GMT-06:00) Amerika/Dakota_Utara/New_Salem

en: GMT-06:00) Central America
id_ID: (GMT-06:00) Amerika Tengah

en: GMT-06:00) Central Time (US & Canada)
id_ID: (GMT-06:00) Waktu TengahAS & Kanada)

en: GMT-06:00) Guadalajara
id_ID: (GMT-06:00) Guadalajara

en: GMT-06:00) Mexico City
id_ID: (GMT-06:00) Kota Meksiko

en: GMT-06:00) Monterrey
id_ID: (GMT-06:00) Monterrey

en: GMT-06:00) Saskatchewan
id_ID: (GMT-06:00) Saskatchewan

en: GMT-07:00) America/Boise
id_ID: (GMT-07:00) Amerika/Boise

en: GMT-07:00) Arizona
id_ID: (GMT-07:00) Arizona

en: GMT-07:00) Chihuahua
id_ID: (GMT-07:00) Chihuahua

en: GMT-07:00) Mazatlan
id_ID: (GMT-07:00) Mazatlan

en: GMT-07:00) Mountain Time (US & Canada)
id_ID: (GMT-07:00) Waktu Pegunungan (AS & Kanada)

en: GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
id_ID: (GMT-08:00) Waktu Pasifik (AS & Kanada)

en: GMT-08:00) Tijuana
id_ID: (GMT-08:00) Tijuana

en: GMT-09:00) Alaska
id_ID: (GMT-09:00) Alaska

en: GMT-09:00) America/Anchorage
id_ID: (GMT-09:00) Amerika/Anchorage

en: GMT-09:00) America/Metlakatla
id_ID: (GMT-09:00) Amerika/Metlakatla

en: GMT-09:00) America/Nome
id_ID: (GMT-09:00) Amerika/Nome

en: GMT-09:00) America/Sitka
id_ID: (GMT-09:00) Amerika/Sitka

en: GMT-09:00) America/Yakutat
id_ID: (GMT-09:00) Amerika/Yakutat

en: GMT-10:00) America/Adak
id_ID: (GMT-10:00) Amerika/Adak

en: GMT-10:00) Hawaii
id_ID: (GMT-10:00) Hawaii

en: GMT-11:00) American Samoa
id_ID: (GMT-11:00) Samoa Amerika

en: GMT-11:00) Midway Island
id_ID: (GMT-11:00) Pulau Midway

en: GMT-12:00) International Date Line West
id_ID: (GMT-12:00) Garis Tanggal Internasional Bagian Barat

en: GST Number
id_ID: Nomor GST

en: GST Registration
id_ID: Pendaftaran GST

en: Gambian Dalasi
id_ID: Dalasi Gambia

en: Georgian Lari
id_ID: Lari Georgia

en: Get Help
id_ID: Dapatkan Bantuan

en: Get Started
id_ID: Mulai

en: Get Subscription Saver
id_ID: Dapatkan Penghemat Langganan

en: Get started by creating your first product or creating a new checkout form.
id_ID: Mulai dengan membuat produk pertama Anda atau membuat formulir pembayaran baru.

en: Get started by selecting a form or start build a new form.
id_ID: Mulailah dengan memilih formulir atau mulai membangun formulir baru.

en: Get started with SureCart
id_ID: Mulai dengan SureCart

en: Gibraltar Pound
id_ID: Pound Gibraltar

en: Go Back
id_ID: Kembali

en: Go back.
id_ID: Kembali.

en: Grace Period
id_ID: Jangka Waktu Toleransi

en: Group Access
id_ID: Akses Grup

en: Group Name
id_ID: Nama Grup

en: Grow your store worry-free.
id_ID: Perluas bisnis toko Anda tanpa kekhawatiran.

en: Guatemalan Quetzal
id_ID: Quetzal Guatemala

en: Guinean Franc
id_ID: Franc Guinea

en: Guyanese Dollar
id_ID: Dolar Guyana

en: Haitian Gourde
id_ID: Gourde Haiti

en: Header Text
id_ID: Teks Header

en: Heading %d
id_ID: Judul %d

en: Help
id_ID: Bantuan

en: Hide %d Archived Prices
id_ID: Sembunyikan %d Harga yang Diarsipkan

en: Hide %d Archived Promotion Codes
id_ID: Sembunyikan %d Kode Promosi yang Diarsipkan

en: Home
id_ID: Beranda

en: Honduran Lempira
id_ID: Lempira Honduras

en: Hong Kong Dollar
id_ID: Dolar Hong Kong

en: How To Add Buttons
id_ID: Cara Menambahkan Tombol

en: Hungarian Forint
id_ID: Forint Hungaria

en: I agree to %1$1s's %2$2sPrivacy Policy%3$3s
id_ID: Saya setuju dengan %2$2sKebijakan Privasi%3$3s di %1$1s

en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s
id_ID: Saya setuju dengan %2$2sSyarat%3$3s di %1$1s

en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s and %4$4sPrivacy Policy%5$5s
id_ID: Saya setuju dengan %2$2sSyarat%3$3s dan %4$4sKebijakan Privasi%5$5s di %1$1s

en: I.E. Cash On Delivery
id_ID: Misalnya, Pembayaran di Tempat

en: I.E. Free shipping on all orders…
id_ID: Misalnya, pengiriman gratis untuk semua pesanan...

en: I.E. Pay with cash upon delivery.
id_ID: Misalnya, melakukan pembayaran dengan tunai saat barang diterima.

en: Icelandic Króna
id_ID: Krona Islandia

en: Icon
id_ID: Ikon

en: If a subscription payment fails, the subscription is marked past due. When this happens we automatically retry the payment based on our smart retry logic. If the payment is still unsuccessful after the duration set above, the subscription will be canceled.
id_ID: Jika pembayaran langganan gagal, langganan akan ditandai terlambat. Ketika ini terjadi, kami secara otomatis mencoba kembali pembayaran berdasarkan logika pengulangan cerdas kami. Jika pembayaran masih tidak berhasil setelah durasi yang ditetapkan di atas, langganan akan dibatalkan.

en: If all of these conditions are true
id_ID: Jika semua kondisi ini benar

en: If any of these conditions are true
id_ID: Jika salah satu dari kondisi ini benar

en: If enabled, apply reverse charge when applicable even when customers are in your home country.
id_ID: Jika diaktifkan, gunakan biaya balik bila perlu meskipun pelanggan berada di negara asal Anda.

en: If enabled, require all customer’s in the EU to enter a EU VAT number when checking out.
id_ID: Jika diaktifkan, semua pelanggan di Uni Eropa harus memasukkan nomor PPN UE saat proses pembayaran.

en: If enabled, the discount will be applied if the display conditions are satisfied, even if they do not click the bump. If disabled, the discount will only be applied if the customer clicks the order bump.
id_ID: Jika diaktifkan, diskon akan diberikan jika syarat-syarat tampilan terpenuhi, bahkan jika mereka tidak mengambil penawaran tambahan. Jika tidak diaktifkan, diskon hanya akan diberikan jika pelanggan mengambil penawaran tambahan.

en: If enabled, you can enter a tax rate to apply when a specific tax registration is not found.
id_ID: Jika diaktifkan, Anda dapat memasukkan tarif pajak untuk diterapkan ketika pendaftaran pajak tertentu tidak ditemukan.

en: If enabled, you need to configure which tax regions you have tax nexus. Tax will only be collected for tax regions that are enabled. If disabled, no tax will be collected.
id_ID: Jika diaktifkan, Anda harus menentukan di wilayah pajak mana Anda memiliki kewajiban pajak. Pajak hanya akan diterima dari wilayah pajak yang telah diaktifkan. Jika dinonaktifkan, tidak ada pajak yang akan diterima.

en: If enabled, your store will collect Canada GST/HST for all provinces. If you need to collect additional provincial taxes for Quebec, British Columbia, Manitoba, or Saskatchewan then you will need to additionally create separate tax registrations for these provinces.
id_ID: Jika diaktifkan, toko Anda akan mengumpulkan GST/HST Kanada untuk semua provinsi. Jika Anda perlu mengumpulkan pajak provinsi tambahan untuk Quebec, British Columbia, Manitoba, atau Saskatchewan maka Anda perlu membuat pendaftaran pajak terpisah untuk provinsi-provinsi ini.

en: If enabled, your store will collect EU VAT for all EU countries. You should enable this option if you are registered via "One-Stop Shop" and plan to submit a single VAT return for all EU countries. If you are planning to submit separate VAT returns for each EU country then you should not enable this option. You should instead create separate tax registrations for each EU country.
id_ID: Jika diaktifkan, toko Anda akan mengumpulkan PPN UE untuk semua negara UE. Anda harus mengaktifkan opsi ini jika Anda terdaftar melalui "One-Stop Shop" dan berencana untuk mengajukan satu pengembalian PPN untuk semua negara UE. Jika Anda berencana untuk mengajukan pengembalian PPN terpisah untuk setiap negara UE, maka Anda tidak harus mengaktifkan opsi ini. Sebagai gantinya, Anda harus membuat pendaftaran pajak terpisah untuk setiap negara UE.

en: If none of these conditions are true
id_ID: Jika tidak ada kondisi ini yang benar

en: If products in the cart require tax but not shipping, we will show a condensed version specifically for tax collection.
id_ID: Jika produk dalam keranjang membutuhkan pajak namun tidak untuk pengiriman, kami akan menunjukkan versi yang disederhanakan khusus untuk pemungutan pajak.

en: If set to true GST taxes will be calculated for all Canadian provinces.
id_ID: Jika diatur menjadi benar, pajak GST akan dihitung untuk semua provinsi di Kanada.

en: If set to true VAT taxes will be calculated for all EU countries.
id_ID: Jika diatur menjadi benar, pajak VAT akan dihitung untuk semua negara di EU.

en: If set to true VAT taxes will be calculated using the account's home country VAT rate.
id_ID: Jika diatur menjadi benar, pajak VAT akan dihitung menggunakan tarif VAT negara asal akun.

en: If set to true abandonded order reminder emails will be sent to customers.
id_ID: Jika diatur menjadi benar, email pengingat pesanan yang ditinggalkan akan dikirimkan ke pelanggan.

en: If set to true order confirmation emails will be sent to customers.
id_ID: Jika diatur menjadi benar, email konfirmasi pesanan akan terkirim ke pelanggan.

en: If set to true refund emails will be sent to customers.
id_ID: Jika diatur menjadi benar, email tentang pengembalian dana akan terkirim ke pelanggan.

en: If set to true subscription dunning emails will be sent to customers.
id_ID: Jika diatur menjadi benar, email penagihan langganan akan terkirim ke pelanggan.

en: If set to true taxes will be automatically calculated.
id_ID: Jika diatur menjadi benar, kalkulasi pajak akan dilakukan secara otomatis.

en: If tax or shipping is required for checkout the address field will automatically be required.
id_ID: Jika diperlukan pajak atau pengiriman untuk pembayaran, bidang alamat akan menjadi wajib secara otomatis.

en: If there are errors in the checkout, they will display here.
id_ID: Jika ada kesalahan saat pembayaran, kesalahan tersebut akan ditampilkan di sini.

en: If you do business in Australia, you may be required to collect GST on sales in Australia.
id_ID: Jika Anda menjalankan bisnis di Australia, mungkin ada kewajiban untuk mengumpulkan GST dari penjualan di Australia.

en: If you do business in the United Kingdom, you may be required to collect Value Added Tax (VAT).
id_ID: Jika Anda berbisnis di Inggris Raya, Anda mungkin diharuskan untuk mengumpulkan Pajak Pertambahan Nilai (PPN).

en: If you like, you may enter custom structures for your instant checkout URLs here. For example, using <code>buy</code> would make your product buy links like <code>%sbuy/sample-product/</code>.
id_ID: Jika Anda mau, Anda bisa membuat struktur khusus untuk URL pembayaran instan Anda di sini. Misalnya, jika menggunakan <code>beli</code>, tautan pembelian produk Anda akan menjadi seperti <code>%sbeli/contoh-produk/</code>.

en: If you like, you may enter custom structures for your product page URLs here. For example, using <code>products</code> would make your product buy links like <code>%sproducts/sample-product/</code>.
id_ID: Jika Anda mau, Anda dapat memasukkan struktur khusus untuk URL halaman produk Anda di sini. Sebagai contoh, menggunakan <code>produk</code> akan membuat tautan beli produk Anda seperti <code>%sproduk/contoh-produk/</code>.

en: If you need to collect provincial tax (British Columbia, Manitoba, Quebec, and Saskatchewan) in addition to GST/HST, then you'll need to setup registrations for each province.
id_ID: Jika Anda perlu mengumpulkan pajak provinsi (British Columbia, Manitoba, Quebec, dan Saskatchewan) selain GST/HST, maka Anda perlu menyiapkan pendaftaran untuk setiap provinsi.

en: If you plan to submit a separate VAT return to each EU country, then you'll need to setup tax registrations for each country.
id_ID: Jika Anda berencana untuk mengajukan pengembalian PPN terpisah ke setiap negara UE, maka Anda perlu menyiapkan pendaftaran pajak untuk setiap negara.

en: If you would like your order numbers to have a special prefix, you can enter it here. It must not contain underscores, spaces or dashes.
id_ID: Jika Anda ingin nomor pesanan Anda memiliki awalan khusus, Anda dapat memasukkannya di sini. Tidak boleh mengandung garis bawah, spasi, atau tanda hubung.

en: Ignore Purchased Products
id_ID: Abaikan Produk yang Dibeli

en: Image Cropping
id_ID: Pemotongan Gambar

en: Image URL
id_ID: URL Gambar

en: Images
id_ID: Gambar

en: Images updated.
id_ID: Gambar diperbarui.

en: Immediately
id_ID: Segera

en: Important
id_ID: Penting

en: In applicable tax jurisdictions, your tax ID will show on invoices. If you don't have your tax ID number yet, you can enter it later.
id_ID: Di wilayah hukum pajak yang berlaku, ID pajak Anda akan ditampilkan pada faktur. Jika Anda belum memiliki nomor ID pajak, Anda dapat memasukkannya nanti.

en: Inactive
id_ID: Tidak Aktif

en: Increase quantity
id_ID: Tingkatkan jumlah

en: Indian Rupee
id_ID: Rupee India

en: Indonesian Rupiah
id_ID: Rupiah Indonesia

en: Inner blocks use content width
id_ID: Lebar konten digunakan oleh blok-blok di dalamnya

en: Input Help
id_ID: Panduan Masukan

en: Input Label
id_ID: Label Masukan

en: Input Placeholder
id_ID: Placeholder Input

en: Insert Buy Link
id_ID: Sisipkan Tautan Beli

en: Inspector
id_ID: Pemeriksa

en: Installment
id_ID: Cicilan

en: Instant Checkout
id_ID: Pembayaran Instan

en: Instantly publish a shareable page for this product.
id_ID: Segera publikasikan halaman yang dapat dibagikan untuk produk ini.

en: Instructions on how to pay.
id_ID: Petunjuk tentang cara membayar.

en: Insufficient Funds
id_ID: Dana Tidak Cukup

en: Integration
id_ID: Integrasi

en: Integration Provider
id_ID: Penyedia Integrasi

en: Integration Provider Items
id_ID: Item Penyedia Integrasi

en: Integration Providers
id_ID: Penyedia Integrasi

en: Integration deleted.
id_ID: Integrasi dihapus.

en: Integration saved.
id_ID: Integrasi tersimpan.

en: Integrations
id_ID: Integrasi

en: Invalid
id_ID: Tidak valid

en: Invalid API Token
id_ID: Token API Tidak Valid

en: Invalid API token.
id_ID: Token API tidak valid.

en: Invalid email address!
id_ID: Alamat email tidak valid!

en: Invalid promotion code.
id_ID: Kode promosi tidak valid.

en: Invalid verification code
id_ID: Kode verifikasi tidak valid

en: Invalid.
id_ID: Tidak valid.

en: Invoice
id_ID: Faktur

en: Invoice Details
id_ID: Detail Faktur

en: Invoices
id_ID: Faktur

en: Invoices & Receipts
id_ID: Faktur & Tanda Terima

en: Invoices are similar to orders, but are used for payments and plan changes on active subscriptions. In the future you will be able to create an invoice to send out.
id_ID: Faktur memiliki kesamaan dengan pesanan, namun digunakan untuk melakukan pembayaran dan mengubah paket pada langganan yang sedang berjalan. Di waktu yang akan datang, Anda akan bisa membuat dan mengirimkan faktur.

en: Israeli New Sheqel
id_ID: Sheqel Baru Israel

en: It does not match parent currency.
id_ID: Ini tidak sesuai dengan mata uang utama.

en: It is archived.
id_ID: Ini diarsipkan.

en: It is expired.
id_ID: Ini telah kedaluwarsa.

en: It is not a valid hex color.
id_ID: Ini bukan kode warna hex yang sah.

en: It is not valid or enabled.
id_ID: Ini tidak valid atau diaktifkan.

en: It looks like you are not yet a customer.
id_ID: Sepertinya Anda belum menjadi pelanggan.

en: It must be greater than the largest existing order number.
id_ID: Nomornya harus lebih besar dari nomor pesanan terbesar yang sudah ada.

en: Items
id_ID: Item

en: Jamaican Dollar
id_ID: Dolar Jamaika

en: Japanese Yen
id_ID: Yen Jepang

en: Just one last step!
id_ID: Hanya satu langkah lagi!

en: Justification
id_ID: Alasan

en: Justify items center
id_ID: Ratakan item di tengah

en: Justify items left
id_ID: Ratakan item ke kiri

en: Justify items right
id_ID: Ratakan item ke kanan

en: Kazakhstani Tenge
id_ID: Tenge Kazakhstan

en: Keep Update
id_ID: Tetap Perbarui

en: Kenyan Shilling
id_ID: Shilling Kenya

en: Key
id_ID: Kunci

en: Kyrgyzstani Som
id_ID: Som Kyrgyzstan

en: Label Name
id_ID: Nama Label

en: Label for donation
id_ID: Label untuk donasi

en: Landscape
id_ID: Lanskap

en: Lao Kip
id_ID: Kip Laos

en: Large
id_ID: Besar

en: Last 30 Days
id_ID: 30 Hari Terakhir

en: Last Month
id_ID: Bulan Lalu

en: Last Name
id_ID: Nama Belakang

en: Last Name Label
id_ID: Label Nama Belakang

en: Last Updated
id_ID: Terakhir Diperbarui

en: Last Week
id_ID: Minggu Lalu

en: Layout
id_ID: Tata letak

en: LearnDash Course
id_ID: Kursus LearnDash

en: LearnDash Group
id_ID: Grup LearnDash

en: LearnDash Groups
id_ID: Grup LearnDash

en: Leave the heavy-lifting to us. Use SureCart's built-in native integrations with all the plugins you use. Purchases and subscriptions are automatically synced with your plugins.
id_ID: Serahkan pekerjaan berat kepada kami. Manfaatkan integrasi bawaan asli SureCart dengan semua plugin yang Anda gunakan. Semua pembelian dan langganan akan disinkronkan secara otomatis dengan plugin Anda.

en: Leave this blank and we will generate one for you.
id_ID: Jika Anda tidak mengisi ini, kami akan membuatkan satu untuk Anda.

en: Lebanese Pound
id_ID: Pound Lebanon

en: Left
id_ID: Kiri

en: Lesotho Loti
id_ID: Loti Lesotho

en: Liberian Dollar
id_ID: Dolar Liberia

en: License
id_ID: Lisensi

en: License Key
id_ID: Kunci Lisensi

en: License Keys
id_ID: Kunci Lisensi

en: License updated.
id_ID: Lisensi diperbarui.

en: Licenses
id_ID: Lisensi

en: Licensing
id_ID: Pemberian Lisensi

en: Lifetime
id_ID: Seumur hidup

en: Lifetime Subscription
id_ID: Langganan Seumur Hidup

en: LifterLMS Course
id_ID: Kursus LifterLMS

en: Light
id_ID: Terang

en: Limit
id_ID: Batas

en: Limit Per-Customer Purchases
id_ID: Batas Pembelian Per-Pelanggan

en: Limit To A Specific Customer
id_ID: Batasi Untuk Pelanggan Tertentu

en: Limit result set to users with a customer.
id_ID: Batasi set hasil hanya untuk pengguna yang adalah pelanggan.

en: Limit result set to users with specific customer ids.
id_ID: Batasi set hasil hanya untuk pengguna dengan id pelanggan tertentu.

en: Limit the end date when customers can redeem this coupon.
id_ID: Batasi tanggal akhir ketika pelanggan dapat menukarkan kupon ini.

en: Limit the number of times a single customer can purchase this product.
id_ID: Batasi berapa kali satu pelanggan dapat membeli produk ini.

en: Limit the number of times this code can be redeemed.
id_ID: Batasi berapa kali kode ini dapat ditukar.

en: Limit the usage of this promotion code
id_ID: Batasi penggunaan kode promosi ini

en: Line Items
id_ID: Item Baris

en: Link
id_ID: Tautan

en: Link Name
id_ID: Nama Tautan

en: Link URL
id_ID: URL Tautan

en: Link image to home
id_ID: Tautkan gambar ke beranda

en: Link removed.
id_ID: Tautan telah dihapus.

en: Live
id_ID: Langsung

en: Live Payments Disabled
id_ID: Pembayaran Langsung Dinonaktifkan

en: Live Payments Enabled
id_ID: Pembayaran Langsung Diaktifkan

en: Load More
id_ID: Muat Lebih Banyak

en: Loading Text
id_ID: Memuat Teks

en: Local / Staging
id_ID: Lokal / Staging

en: Local Reverse Charge
id_ID: Pemungutan Pajak Balik Lokal

en: Log Out
id_ID: Keluar

en: Login
id_ID: Masuk

en: Logout
id_ID: Keluar

en: Logout button settings
id_ID: Pengaturan untuk tombol keluar

en: Macanese Pataca
id_ID: Pataca Makau

en: Macedonian Denar
id_ID: Denar Makedonia

en: Make Default
id_ID: Jadikan Default

en: Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
id_ID: Pastikan Anda terdaftar di yurisdiksi pajak yang sesuai sebelum mengaktifkan pengumpulan pajak.

en: Make test payments with this product.
id_ID: Lakukan pembayaran uji coba dengan produk ini.

en: Malagasy Ariary
id_ID: Ariary Malagasy

en: Malawian Kwacha
id_ID: Kwacha Malawi

en: Malaysian Ringgit
id_ID: Ringgit Malaysia

en: Maldivian Rufiyaa
id_ID: Rufiyaa Maladewa

en: Manage Scheduled Update
id_ID: Kelola Pembaruan Terjadwal

en: Manage Shipping Profile
id_ID: Kelola Profil Pengiriman

en: Manage all template parts
id_ID: Kelola semua bagian template

en: Manage all templates
id_ID: Kelola semua template

en: Manage how your store charges sales tax on orders, invoices, and subscriptions.
id_ID: Kelola bagaimana toko Anda mengenakan pajak penjualan pada pesanan, faktur, dan langganan.

en: Manage how your store charges sales tax within each tax region. Check with a tax expert to understand your tax obligations.
id_ID: Kelola bagaimana toko Anda mengenakan pajak penjualan di setiap wilayah pajak. Periksa dengan ahli pajak untuk memahami kewajiban pajak Anda.

en: Manage how your store collects EU VAT for all EU countries.
id_ID: Kelola bagaimana toko Anda mengumpulkan PPN UE untuk semua negara UE.

en: Manage how your store collects GST/HST for all Canadian provinces.
id_ID: Kelola bagaimana toko Anda mengumpulkan GST/HST untuk semua provinsi di Kanada.

en: Manage how your store handles failed subscription payments.
id_ID: Kelola bagaimana toko Anda menangani pembayaran langganan yang gagal.

en: Manage how your store handles subscription upgrades, downgrades, and cancellations.
id_ID: Kelola bagaimana toko Anda menangani peningkatan, penurunan, dan pembatalan langganan.

en: Manage what your customers are able to see and do from the customer portal.
id_ID: Kelola apa yang dapat dilihat dan dilakukan pelanggan Anda dari portal pelanggan.

en: Manage which notifications are sent to your customers.
id_ID: Kelola notifikasi apa saja yang dikirimkan ke pelanggan Anda.

en: Manage your subscription purchase behavior.
id_ID: Kelola perilaku pembelian langganan Anda.

en: Manual Payment Method
id_ID: Metode Pembayaran Manual

en: Manual Payment Methods
id_ID: Manual

en: Manually sync your WordPress install with SureCart.
id_ID: Sinkronkan secara manual instalasi WordPress Anda dengan SureCart.

en: Mark As Paid
id_ID: Tandai Sebagai Telah Dibayar

en: Mark Paid
id_ID: Tandai Telah Dibayar

en: Match all SureCart customers with WordPress users. This is helpful if you have migrated from another eCommerce platform.
id_ID: Hubungkan semua pelanggan SureCart dengan pengguna WordPress. Ini sangat bermanfaat jika Anda sebelumnya telah pindah dari platform eCommerce lain.

en: Mauritanian Ouguiya
id_ID: Ouguiya Mauritania

en: Mauritian Rupee
id_ID: Rupee Mauritius

en: Max
id_ID: Maks

en: Max Image Width
id_ID: Lebar Maksimal Gambar

en: Maximum Price
id_ID: Harga Maksimum

en: Maximum height
id_ID: Tinggi maksimal

en: Maximum weight
id_ID: Berat maksimum

en: Medium
id_ID: Sedang

en: MemberPress Membership
id_ID: Keanggotaan MemberPress

en: Membership Access
id_ID: Akses Keanggotaan

en: Menu Icon
id_ID: Ikon Menu

en: Message Text
id_ID: Teks Pesan

en: Meta description
id_ID: Deskripsi meta

en: Metadata for the order.
id_ID: Metadata untuk pesanan.

en: Method
id_ID: Metode

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
id_ID: Metode '%s' belum diterapkan. Harus ditulis ulang di subkelas.

en: Mexican Peso
id_ID: Peso Meksiko

en: Micro-Business Exemption
id_ID: Pengecualian Bisnis Mikro

en: Minimum Price
id_ID: Harga Minimum

en: Minimum weight
id_ID: Berat minimum

en: Miscellaneous
id_ID: Lain-lain

en: Moldovan Leu
id_ID: Leu Moldova

en: Mongolian Tögrög
id_ID: Tögrög Mongolia

en: Month
id_ID: Bulan

en: Monthly
id_ID: Bulanan

en: Monthly, Basic Plan, etc.
id_ID: Bulanan, Paket Dasar, dll.

en: Moroccan Dirham
id_ID: Dirham Maroko

en: Move to Trash
id_ID: Pindahkan ke Sampah

en: Mozambican Metical
id_ID: Metical Mozambik

en: Musical Instruments
id_ID: Alat Musik

en: Must be accepted.
id_ID: Harus diterima.

en: Must be an integer
id_ID: Harus berupa bilangan bulat

en: Must be blank
id_ID: Harus kosong

en: Must be even
id_ID: Harus genap

en: Must be larger.
id_ID: Harus lebih besar.

en: Must be odd
id_ID: Harus ganjil

en: Must be smaller.
id_ID: Harus lebih kecil.

en: Myanmar Kyat
id_ID: Kyat Myanmar

en: Name
id_ID: Nama

en: Name Placeholder
id_ID: Placeholder Nama

en: Name Your Price
id_ID: Tentukan Harga Anda

en: Name your own price
id_ID: Tentukan harga Anda sendiri

en: Namibian Dollar
id_ID: Dolar Namibia

en: Nepalese Rupee
id_ID: Rupee Nepal

en: Nested blocks use content width with options for full and wide widths.
id_ID: Blok yang disusun secara bertingkat menggunakan lebar konten, dengan pilihan untuk lebar penuh dan lebar yang lebih luas.

en: Nested blocks will fill the width of this container. Toggle to constrain.
id_ID: Blok yang ditempatkan secara bertingkat akan menyesuaikan dengan lebar kontainer ini. Ubah pengaturan untuk membatasi.

en: Net Payment
id_ID: Pembayaran Bersih

en: Netherlands Antillean Gulden
id_ID: Gulden Antillen Belanda

en: New Cancellation Reason
id_ID: Alasan Pembatalan Baru

en: New Cart
id_ID: Keranjang Baru

en: New Checkout Form
id_ID: Formulir Pembayaran Baru

en: New Form
id_ID: Formulir Baru

en: New Order
id_ID: Pesanan Baru

en: New Plan
id_ID: Paket Baru

en: New Promotion Code
id_ID: Kode Promosi Baru

en: New SureCart Product
id_ID: Produk SureCart Baru

en: New Tab %d
id_ID: Tab Baru %d

en: New Taiwan Dollar
id_ID: Dolar Taiwan Baru

en: New Upgrade Group
id_ID: Grup Peningkatan Baru

en: New Zealand Dollar
id_ID: Dolar Selandia Baru

en: New products are added to this profile.
id_ID: Produk baru ditambahkan ke profil ini.

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: Next Billing Period
id_ID: Periode Penagihan Berikutnya

en: Next Page
id_ID: Halaman Berikutnya

en: Next retry:
id_ID: Percobaan berikutnya:

en: Next-day delivery
id_ID: Pengiriman hari berikutnya

en: Nicaraguan Córdoba
id_ID: Córdoba Nikaragua

en: Nigerian Naira
id_ID: Naira Nigeria

en: No Reason Provided
id_ID: Tidak Ada Alasan yang Diberikan

en: No Shipping Required
id_ID: Tidak Memerlukan Pengiriman

en: No billing periods
id_ID: Tidak ada periode penagihan

en: No cancellation acts.
id_ID: Tidak ada tindakan pembatalan.

en: No charges
id_ID: Tidak ada biaya

en: No checkout forms found in Trash.
id_ID: Tidak ada formulir pembayaran yang ditemukan di Sampah.

en: No checkout forms found.
id_ID: Tidak ada formulir pembayaran yang ditemukan.

en: No code specified
id_ID: Tidak ada kode yang ditentukan

en: No customer ID or email provided.
id_ID: Tidak ada ID pelanggan atau email yang disediakan.

en: No customers found.
id_ID: Tidak ada pelanggan yang ditemukan.

en: No discount.
id_ID: Tidak ada diskon.

en: No items found
id_ID: Tidak ada item yang ditemukan

en: No licenses found.
id_ID: Tidak ada lisensi yang ditemukan.

en: No limit
id_ID: Tanpa batas

en: No manual payment methods.
id_ID: Tidak ada metode pembayaran manual.

en: No matching template found
id_ID: Tidak ada template yang cocok ditemukan

en: No more charges.
id_ID: Tidak ada biaya lagi.

en: No more orders.
id_ID: Tidak ada pesanan lagi.

en: No more subscriptions.
id_ID: Tidak ada lagi langganan.

en: No name provided
id_ID: Tidak ada nama yang diberikan

en: No order bumps found.
id_ID: Tidak ada penawaran pesanan yang ditemukan.

en: No payment methods found.
id_ID: Tidak ada metode pembayaran yang ditemukan.

en: No payment processors are enabled for this mode.
id_ID: Tidak ada prosesor pembayaran yang diaktifkan untuk mode ini.

en: No price
id_ID: Tidak ada harga

en: No product
id_ID: Tidak ada produk

en: No products found.
id_ID: Tidak ada produk yang ditemukan.

en: No products in this profile.
id_ID: Tidak ada produk di profil ini.

en: No shipping rates
id_ID: Tidak ada tarif pengiriman

en: No shipping rates available for customers to choose from.
id_ID: Tidak ada tarif pengiriman yang dapat dipilih oleh pelanggan.

en: No shipping required.
id_ID: Tidak memerlukan pengiriman.

en: No shipping zones or rates
id_ID: Tidak ada zona atau tarif pengiriman

en: No theme is defined for this template.
id_ID: Tidak ada tema yang ditentukan untuk templat ini.

en: None
id_ID: Tidak ada

en: None found.
id_ID: Tidak ada yang ditemukan.

en: None of these items are in the cart.
id_ID: Tidak ada item ini di dalam keranjang.

en: Norwegian Krone
id_ID: Krone Norwegia

en: Not Found
id_ID: Tidak Ditemukan

en: Not Published
id_ID: Tidak Dipublikasikan

en: Not Purchaseable
id_ID: Tidak Dapat Dibeli

en: Not Redeemed
id_ID: Belum Ditukarkan

en: Not Scheduled
id_ID: Belum Dijadwalkan

en: Not Shipped
id_ID: Belum Dikirim

en: Not a number
id_ID: Bukan angka

en: Not found.
id_ID: Tidak ditemukan.

en: Note: By checking this, it will show confirmation text below the email on checkout forms.
id_ID: Catatan: Dengan mencentang ini, akan menampilkan teks konfirmasi di bawah email pada formulir pembayaran.

en: Notification Settings
id_ID: Pengaturan Pemberitahuan

en: Notification settings for abandoned checkouts
id_ID: Pengaturan pemberitahuan untuk pembayaran yang terabaikan

en: Notifications
id_ID: Pemberitahuan

en: Number
id_ID: Nomor

en: Number Type
id_ID: Jenis Nomor

en: Number of Payments
id_ID: Jumlah Pembayaran

en: Number of days until expiration
id_ID: Jumlah hari hingga kadaluarsa

en: Number of months
id_ID: Jumlah bulan

en: OR
id_ID: ATAU

en: Offer Discount
id_ID: Tawarkan Diskon

en: Offer the rewewal discount when this option is selected
id_ID: Saat opsi ini dipilih, tawarkan diskon perpanjangan

en: Okay
id_ID: Oke

en: On the final email
id_ID: Pada email terakhir

en: On the first email
id_ID: Pada email pertama

en: On the second email
id_ID: Pada email kedua

en: Once
id_ID: Sekali

en: One Time
id_ID: Satu Kali

en: One Week
id_ID: Satu Minggu

en: One column
id_ID: Satu kolom

en: One of these products is no longer purchaseable.
id_ID: Salah satu produk ini tidak lagi dapat dibeli.

en: One-Time
id_ID: Satu Kali

en: Only one active abandoned checkout is allowed at a time
id_ID: Hanya satu pembayaran terabaikan dan masih aktif yang diizinkan pada satu waktu

en: Only return objects that belong to the given product groups.
id_ID: Hanya mengembalikan objek yang merupakan bagian dari grup produk yang ditentukan.

en: Only return objects that belong to the given products.
id_ID: Hanya mengembalikan objek yang terkait dengan produk yang ditentukan.

en: Only return objects that have this currency. If not set, this will fallback to the account's default currency.
id_ID: Hanya kembalikan objek yang memiliki mata uang ini. Jika tidak diatur, ini akan kembali ke mata uang default akun.

en: Only return prices that allow ad hoc amounts or not.
id_ID: Hanya kembalikan harga yang memungkinkan jumlah ad hoc atau tidak.

en: Only return products that are recurring or not recurring (one time).
id_ID: Hanya kembalikan produk yang berulang atau tidak berulang (sekali waktu).

en: Open Text
id_ID: Buka Teks

en: Optional
id_ID: Opsional

en: Options
id_ID: Pilihan

en: Order
id_ID: Pesan

en: Order Bump Price
id_ID: Harga Penawaran

en: Order Bump updated.
id_ID: Penawaran Pesanan diperbarui.

en: Order Bumps
id_ID: Penawaran Pesanan

en: Order Canceled.
id_ID: Pesanan Dibatalkan.

en: Order Complete
id_ID: Pesanan Selesai

en: Order Confirmation
id_ID: Konfirmasi Pesanan

en: Order Confirmation Emails
id_ID: Email Konfirmasi Pesanan

en: Order Created.
id_ID: Pesanan Dibuat.

en: Order Details
id_ID: Detail Pesanan

en: Order History
id_ID: Riwayat Pesanan

en: Order Marked as Paid.
id_ID: Pesanan Ditandai sebagai Dibayar.

en: Order Number Prefix
id_ID: Awalan Nomor Pesanan

en: Order Numbering
id_ID: Penomoran Pesanan

en: Order Numbers Counter
id_ID: Penghitung Nomor Pesanan

en: Order Tax
id_ID: Pajak Pesanan

en: Orders
id_ID: Pesanan

en: Orders & Receipts
id_ID: Pesanan & Tanda Terima

en: Organic Food
id_ID: Makanan Organik

en: Other
id_ID: Lainnya

en: Other Label
id_ID: Label Lainnya

en: Overview
id_ID: Ringkasan

en: Owner data.
id_ID: Data pemilik.

en: Page Layout
id_ID: Tata Letak Halaman

[ctx: Page slug]
en: checkout
id_ID: pembayaran

[ctx: Page slug]
en: customer-dashboard
id_ID: dasbor-pelanggan

[ctx: Page slug]
en: order-confirmation
id_ID: konfirmasi-pesanan

en: Page title
id_ID: Judul halaman

[ctx: Page title]
en: Checkout
id_ID: Pembayaran

[ctx: Page title]
en: Dashboard
id_ID: Dasbor

[ctx: Page title]
en: Thank you!
id_ID: Terima kasih!

en: Paginate
id_ID: Paginasi

en: Pagination Font Size
id_ID: Ukuran Huruf Paginasi

en: Paid
id_ID: Dibayar

en: Pakistani Rupee
id_ID: Rupee Pakistan

en: Panamanian Balboa
id_ID: Balboa Panama

en: Papua New Guinean Kina
id_ID: Kina Papua Nugini

en: Paraguayan Guaraní
id_ID: Guaraní Paraguay

en: Partially Fulfilled
id_ID: Sebagian Terpenuhi

en: Partially Refunded
id_ID: Sebagian Dikembalikan

en: Partially Shipped
id_ID: Dikirim Sebagian

en: Password
id_ID: Kata Sandi

en: Password Confirmation
id_ID: Konfirmasi Kata Sandi

en: Password Confirmation Help
id_ID: Bantuan Konfirmasi Kata Sandi

en: Password Confirmation Label
id_ID: Label Konfirmasi Kata Sandi

en: Password Confirmation Placeholder
id_ID: Placeholder Konfirmasi Kata Sandi

en: Past Due
id_ID: Terlambat Bayar

en: Pause
id_ID: Jeda

en: Pause Subscription
id_ID: Jeda Langganan

en: Pay Off
id_ID: Lunasi

en: Pay Off Subscription
id_ID: Lunasi Langganan

en: Pay off
id_ID: Lunasi

en: Pay what you want
id_ID: Bayar sesuai keinginan Anda

en: PayPal selected for check out.
id_ID: PayPal dipilih untuk melakukan pembayaran.

en: Payment
id_ID: Pembayaran

en: Payment Failed
id_ID: Pembayaran Gagal

en: Payment Failures
id_ID: Kegagalan Pembayaran

en: Payment History
id_ID: Riwayat Pembayaran

en: Payment Intent
id_ID: Tujuan Pembayaran

en: Payment Method
id_ID: Metode Pembayaran

en: Payment Methods
id_ID: Metode Pembayaran

en: Payment Plan
id_ID: Rencana Pembayaran

en: Payment Processors
id_ID: Prosesor Pembayaran

en: Payment Type
id_ID: Jenis Pembayaran

en: Payment instructions
id_ID: Petunjuk pembayaran

en: Payment method deleted.
id_ID: Metode pembayaran dihapus.

en: Payment method disabled.
id_ID: Metode pembayaran dinonaktifkan.

en: Payment method enabled.
id_ID: Metode pembayaran diaktifkan.

en: Payment method updated.
id_ID: Metode pembayaran diperbarui.

en: Payment retry successful!
id_ID: Pembayaran ulang berhasil!

en: Payment retry window in weeks.
id_ID: Jendela pengulangan pembayaran dalam minggu.

en: Payments
id_ID: Pembayaran

en: Payments that are made outside your online store. When a customer selects a manual payment method, you'll need to approve their order before it can be fulfilled
id_ID: Pembayaran yang dilakukan di luar toko online Anda. Ketika pelanggan memilih metode pembayaran manual, Anda perlu menyetujui pesanan mereka sebelum dapat dipenuhi

en: Paypal is taking a closer look at this payment. It’s required for some payments and normally takes up to 3 business days.
id_ID: Paypal sedang melakukan pemeriksaan lebih lanjut terhadap pembayaran ini. Hal ini diperlukan untuk sejumlah pembayaran dan biasanya berlangsung hingga 3 hari kerja.

en: Pending
id_ID: Tertunda

en: Pending Update
id_ID: Menunggu Pembaruan

en: Percent Off
id_ID: Diskon Persen

en: Percent that will be taken off line items associated with this bump.
id_ID: Persentase yang akan diambil dari item baris yang terkait dengan penawaran ini.

en: Percentage
id_ID: Persentase

en: Percentage Discount
id_ID: Diskon Persentase

en: Percentage Of Subscriptions Saved
id_ID: Persentase Langganan yang Dihemat

en: Percentage Of Subscriptions Saved By Coupon
id_ID: Persentase Langganan yang Dihemat oleh Kupon

en: Percentage of checkouts recovered
id_ID: Persentase pembayaran yang berhasil dipulihkan

en: Percentage of revenue recovered
id_ID: Persentase pendapatan yang dipulihkan

en: Performance
id_ID: Kinerja

en: Permanently delete %s? You cannot undo this action.
id_ID: Hapus %s secara permanen? Anda tidak dapat membatalkan tindakan ini.

en: Permanently delete this order bump? You cannot undo this action.
id_ID: Hapus penawaran pesanan ini secara permanen? Anda tidak bisa membatalkan tindakan ini.

en: Permanently delete this price? You cannot undo this action.
id_ID: Hapus harga ini secara permanen? Anda tidak dapat membatalkan tindakan ini.

en: Permanently delete this product group? You cannot undo this action.
id_ID: Hapus secara permanen grup produk ini? Anda tidak dapat membatalkan tindakan ini.

en: Peruvian Sol
id_ID: Sol Peru

en: Pet Supplies
id_ID: Perlengkapan Hewan Peliharaan

en: Philippine Peso
id_ID: Peso Filipina

en: Phone
id_ID: Telepon

en: Physical product
id_ID: Produk fisik

en: Placed By
id_ID: Dibuat Oleh

en: Plan
id_ID: Paket

en: Plan Renewal
id_ID: Perpanjangan Paket

en: Plan Status
id_ID: Status Paket

en: Plans
id_ID: Paket

en: Please add a valid address with necessary shipping information.
id_ID: Harap masukkan alamat yang benar beserta informasi pengiriman yang dibutuhkan.

en: Please add at least one product.
id_ID: Silakan tambahkan setidaknya satu produk.

en: Please choose date to continue.
id_ID: Silakan pilih tanggal untuk melanjutkan.

en: Please clear checkout page cache after changing this setting.
id_ID: Harap bersihkan cache halaman pembayaran setelah mengubah pengaturan ini.

en: Please complete setting up your store. Its free and only takes a minute.
id_ID: Silakan selesaikan pengaturan toko Anda. Ini gratis dan hanya membutuhkan waktu satu menit.

en: Please complete your store to enable live mode. It's free!
id_ID: Silakan lengkapi toko Anda untuk mengaktifkan mode live. Ini gratis!

en: Please connect your site to SureCart.
id_ID: Silakan hubungkan situs Anda ke SureCart.

en: Please double-check your prefix does not contain any spaces, underscores, dashes or special characters.
id_ID: Harap pastikan bahwa prefiks Anda tidak mengandung spasi, garis bawah, tanda hubung, atau karakter khusus.

en: Please enter a valid tax number.
id_ID: Silakan masukkan nomor pajak yang valid.

en: Please enter an API key.
id_ID: Silakan masukkan kunci API.

en: Please fill out your address.
id_ID: Silakan isi alamat Anda.

en: Please preview the form on the front-end to load the Stripe payment element fields.
id_ID: Silakan pratinjau formulir di front-end untuk memuat bidang elemen pembayaran Stripe.

en: Please preview your form on the front-end to view processors.
id_ID: Silakan pratinjau formulir Anda di front-end untuk melihat prosesor.

en: Please refresh the page and try again.
id_ID: Silahkan muat ulang halaman dan coba sekali lagi.

en: Please select a customer.
id_ID: Silakan pilih pelanggan.

en: Please select a shipping method
id_ID: Silakan pilih metode pengiriman

en: Plugin Settings
id_ID: Pengaturan Plugin

en: Polish Złoty
id_ID: Złoty Polandia

en: Portrait
id_ID: Potret

en: Position of cart button
id_ID: Posisi tombol keranjang

en: Postal Code Placeholder
id_ID: Placeholder Kode Pos

en: Potential Checkout Recovery Rate
id_ID: Potensi Tingkat Pemulihan Pembayaran

en: Potential Recovered Checkouts
id_ID: Potensi Pembayaran yang Dipulihkan

en: Potential Recovered Revenue
id_ID: Pendapatan yang Berpotensi Dipulihkan

en: Potential Revenue Recovery Rate
id_ID: Tingkat Pemulihan Potensi Pendapatan

en: Preview
id_ID: Pratinjau

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Previous Page
id_ID: Halaman Sebelumnya

en: Previous Product ID
id_ID: ID Produk Sebelumnya

en: Price
id_ID: Harga

en: Price ID
id_ID: ID Harga

en: Price Range
id_ID: Rentang Harga

en: Price archived.
id_ID: Harga diarsipkan.

en: Price created.
id_ID: Harga telah dibuat.

en: Price deleted.
id_ID: Harga dihapus.

en: Price unarchived.
id_ID: Harga telah dikeluarkan dari arsip.

en: Prices
id_ID: Harga

en: Pricing
id_ID: Penetapan Harga

en: Primary Button
id_ID: Tombol Utama

en: Printable Merchandise
id_ID: Merchandise yang Dapat Dicetak

en: Priority
id_ID: Prioritas

en: Privacy Policy
id_ID: Kebijakan Privasi

en: Privacy Policy Page
id_ID: Halaman Kebijakan Privasi

en: Private
id_ID: Pribadi

en: Processing
id_ID: Memproses

en: Processing payment...
id_ID: Memproses pembayaran...

en: Processor
id_ID: Prosesor

en: Processors
id_ID: Prosesor

en: Product
id_ID: Produk

en: Product Access
id_ID: Akses Produk

en: Product Access Emails
id_ID: Email Akses Produk

en: Product Group
id_ID: Grup Produk

en: Product Groups
id_ID: Grup Produk

en: Product ID
id_ID: ID Produk

en: Product Info
id_ID: Info Produk

en: Product Media
id_ID: Media Produk

en: Product Name
id_ID: Nama Produk

en: Product Options
id_ID: Opsi Produk

en: Product Page
id_ID: Halaman Produk

en: Product Price
id_ID: Harga Produk

en: Product Restrictions
id_ID: Pembatasan Produk

en: Product Title
id_ID: Judul Produk

en: Product added
id_ID: Produk ditambahkan

en: Product added.
id_ID: Produk ditambahkan.

en: Product archived.
id_ID: Produk diarsipkan.

en: Product group archived.
id_ID: Grup produk diarsipkan.

en: Product group deleted.
id_ID: Grup produk dihapus.

en: Product group un-archived.
id_ID: Grup produk telah dikeluarkan dari arsip.

en: Product group updated.
id_ID: Grup produk diperbarui.

en: Product or subscription is purchased
id_ID: Produk atau langganan telah dibeli

en: Product purchase is revoked or subscription cancels
id_ID: Pembelian produk dibatalkan atau langganan dibatalkan

en: Product removed
id_ID: Produk dihapus

en: Product removed.
id_ID: Produk dihapus.

en: Product restored.
id_ID: Produk dipulihkan.

en: Product updated.
id_ID: Produk diperbarui.

en: Product(s)
id_ID: Produk

en: Product: %s
id_ID: Produk: %s

en: Products
id_ID: Produk

en: Products & Behavior
id_ID: Produk & Perilaku

en: Products Per Page
id_ID: Produk Per Halaman

en: Products/Prices
id_ID: Produk/Harga

en: Profile Details
id_ID: Detail Profil

en: Promotion
id_ID: Promosi

en: Promotion Code
id_ID: Kode Promosi

en: Promotion Codes
id_ID: Kode Promosi

en: Promotion code
id_ID: Kode promosi

en: Promotion created.
id_ID: Promosi telah dibuat.

en: Promotion updated.
id_ID: Promosi diperbarui.

en: Promotions
id_ID: Promosi

en: Prorate Charges
id_ID: Biaya Prorata

en: Proration
id_ID: Prorata

en: Proration Credit
id_ID: Kredit Prorata

en: Provide a discount to keep a subscription.
id_ID: Berikan diskon untuk mempertahankan langganan.

en: Province
id_ID: Provinsi

en: Provisional Accounts
id_ID: Akun Sementara

en: Public
id_ID: Publik

en: Published
id_ID: Diterbitkan

en: Published In
id_ID: Diterbitkan Di

en: Publishing
id_ID: Penerbitan

en: Purchasable
id_ID: Dapat Dibeli

en: Purchase
id_ID: Pembelian

en: Purchase Behavior
id_ID: Perilaku Pembelian

en: Purchase Revoke Behavior
id_ID: Perilaku Pembatalan Pembelian

en: Purchases
id_ID: Pembelian

en: Purchases syncing happens in both directions. For example, access is automatically revoked during a subscription cancellation or expiration.
id_ID: Sinkronisasi pembelian berlangsung dua arah. Misalnya, akses akan otomatis dicabut saat langganan dibatalkan atau berakhir.

en: Qatari Riyal
id_ID: Riyal Qatar

en: Qty
id_ID: Jml

en: Qty: %d
id_ID: Jml: %d

en: Quantity
id_ID: Kuantitas

en: Quick Actions
id_ID: Tindakan Cepat

en: Radio Text
id_ID: Teks Radio

en: Random Numbers And Letters
id_ID: Angka dan Huruf Acak

en: Rates for
id_ID: Tarif untuk

en: Reason
id_ID: Alasan

en: Recent Orders
id_ID: Pesanan Terbaru

en: Recommended
id_ID: Direkomendasikan

en: Recover lost sales with abandoned checkouts.
id_ID: Dapatkan kembali penjualan yang hilang dengan pembayaran yang terabaikan.

en: Recoverable Checkouts
id_ID: Pembayaran yang Dapat Dipulihkan

en: Recoverable Revenue
id_ID: Pendapatan yang Dapat Dipulihkan

en: Recovered
id_ID: Dipulihkan

en: Recovered Before Email Was Sent
id_ID: Dipulihkan Sebelum Email Dikirim

en: Recovered Checkouts
id_ID: Pembayaran yang Dipulihkan

en: Recovered Revenue
id_ID: Pendapatan yang Dipulihkan

en: Recovery Status
id_ID: Status Pemulihan

en: Redeem By
id_ID: Tukarkan Sebelum

en: Redeemed
id_ID: Ditukarkan

en: Redemption Limits
id_ID: Batas Penukaran

en: Redirect to current URL
id_ID: Alihkan ke URL saat ini

en: Refund
id_ID: Pengembalian dana

en: Refund Emails
id_ID: Email Pengembalian Dana

en: Refund Payment
id_ID: Pembayaran Pengembalian Dana

en: Refunded
id_ID: Dikembalikan

en: Refunds
id_ID: Pengembalian Dana

en: Refunds can take 5-10 days to appear on a customer's statement. Processor fees are typically not returned.
id_ID: Pengembalian dana bisa memakan waktu 5-10 hari untuk muncul di laporan pelanggan. Biaya prosesor biasanya tidak dikembalikan.

en: Region
id_ID: Wilayah

en: Reject the order and show an error.
id_ID: Tolak pesanan dan tampilkan kesalahan.

en: Remaining Payments
id_ID: Pembayaran yang Tersisa

en: Removable
id_ID: Bisa dihapus

en: Remove
id_ID: Hapus

en: Remove "Powered By SureCart" in the footer of emails and reciepts/invoices.
id_ID: Hapus "Didukung Oleh SureCart" di footer email dan tanda terima/faktur.

en: Remove Plugin Data
id_ID: Hapus Data Plugin

en: Remove SureCart Branding
id_ID: Hapus Branding SureCart

en: Renew Subscription At
id_ID: Perbarui Langganan Pada

en: Renewal Discount
id_ID: Diskon Perpanjangan

en: Renews
id_ID: Memperbarui

en: Renews on
id_ID: Diperbarui pada

en: Repeat Payment Every
id_ID: Ulangi Pembayaran Setiap

en: Repeat payment
id_ID: Ulangi pembayaran

en: Repeating
id_ID: Mengulangi

en: Replace
id_ID: Ganti

en: Reply To Email
id_ID: Balas Email

en: Request Comments
id_ID: Minta Komentar

en: Requested By Customer
id_ID: Diminta Oleh Pelanggan

en: Require Upfront Payment Method
id_ID: Memerlukan Metode Pembayaran Dimuka

en: Require VAT Number
id_ID: Memerlukan Nomor PPN

en: Require terms and conditions
id_ID: Memerlukan syarat dan ketentuan

en: Required
id_ID: Diperlukan

en: Reset
id_ID: Setel Ulang

en: Rest Of The World
id_ID: Bagian lainnya di Dunia

en: Rest Of The World Fallback Zone
id_ID: Zona Cadangan Bagian Lain di Dunia

en: Restore
id_ID: Pulihkan

en: Restore At...
id_ID: Pulihkan Pada...

en: Restore Now
id_ID: Pulihkan Sekarang

en: Restore Subscription
id_ID: Pulihkan Langganan

en: Restore Subscription At
id_ID: Kembalikan Langganan Pada

en: Restored.
id_ID: Telah dipulihkan.

en: Restores on
id_ID: Melakukan pemulihan pada

en: Restrict this coupon
id_ID: Batasi kupon ini

en: Restrictions
id_ID: Pembatasan

en: Resume Subscription
id_ID: Lanjutkan Langganan

en: Retry Payment
id_ID: Coba Lagi Pembayaran

en: Revenue
id_ID: Pendapatan

en: Revenue Recovery Rate
id_ID: Tingkat Pemulihan Pendapatan

en: Reverse order on mobile
id_ID: Urutan terbalik di ponsel

en: Revoke
id_ID: Batalkan

en: Revoke Immediately
id_ID: Batalkan Segera

en: Revoke Purchase
id_ID: Batalkan Pembelian

en: Revoke Purchase & Cancel Subscription
id_ID: Batalkan Pembelian & Batalkan Langganan

en: Revoke Purchase After All Payment Retries Fail
id_ID: Batalkan Pembelian Setelah Semua Upaya Pembayaran Gagal

en: Revoke Purchase(s)
id_ID: Batalkan Pembelian

en: Revoked
id_ID: Dibatalkan

en: Right
id_ID: Kanan

en: Romanian Leu
id_ID: Leu Rumania

en: Row Gap
id_ID: Jarak Baris

en: Run any integration automations for purchases. This will run any actions that are set to run on purchase.
id_ID: Jalankan semua otomatisasi integrasi untuk transaksi pembelian. Ini akan melakukan semua aksi yang telah diatur untuk berjalan saat pembelian.

en: Run any purchase syncing actions.
id_ID: Lakukan tindakan sinkronisasi untuk setiap pembelian.

en: Run purchase actions
id_ID: Lakukan tindakan pembelian

en: Russian Ruble
id_ID: Rubel Rusia

en: Rwandan Franc
id_ID: Franc Rwanda

en: Saint Helenian Pound
id_ID: Pound Saint Helena

en: Sale Text
id_ID: Teks Obral

en: Samoan Tala
id_ID: Tala Samoa

en: Sample Data
id_ID: Contoh Data

en: Saudi Riyal
id_ID: Riyal Saudi

en: Save
id_ID: Simpan

en: Save Customer
id_ID: Simpan Pelanggan

en: Save Group
id_ID: Simpan Grup

en: Save License
id_ID: Simpan Lisensi

en: Save Order Bump
id_ID: Simpan Penawaran Pesanan

en: Save Product
id_ID: Simpan Produk

en: Save Settings
id_ID: Simpan Pengaturan

en: Saved
id_ID: Tersimpan

en: Saved By Coupon
id_ID: Dihemat Dengan Kupon

en: Saved Count
id_ID: Jumlah Penghematan

en: Saved Rate
id_ID: Tingkat Penghematan

en: Saved Rate By Coupon
id_ID: Tingkat Penghematan dengan Kupon

en: Saved.
id_ID: Tersimpan.

en: Saving failed.
id_ID: Gagal menyimpan.

en: Schedule
id_ID: Jadwal

en: Schedule Update
id_ID: Perbaruan Jadwal

en: Scheduled
id_ID: Dijadwalkan

en: Scroll Into View
id_ID: Gulir Ke Tampilan

en: Search
id_ID: Cari

en: Search Abanonded Orders
id_ID: Cari Pesanan yang Ditinggalkan

en: Search Carts
id_ID: Cari Keranjang

en: Search Checkout Forms
id_ID: Cari Formulir Pembayaran

en: Search Coupons
id_ID: Cari Kupon

en: Search Customers
id_ID: Cari Pelanggan

en: Search Engine Listing
id_ID: Daftar Mesin Pencari

en: Search Invoices
id_ID: Cari Faktur

en: Search Licenses
id_ID: Cari Lisensi

en: Search Orders
id_ID: Cari Pesanan

en: Search Products
id_ID: Cari Produk

en: Search Subscriptions
id_ID: Cari Langganan

en: Search SureCart Products
id_ID: Cari Produk SureCart

en: Search for a form...
id_ID: Cari sebuah formulir...

en: Search for a price...
id_ID: Cari harga...

en: Search for a product...
id_ID: Cari produk...

en: Search for a user...
id_ID: Cari pengguna...

en: Search for an upgrade group...
id_ID: Cari grup upgrade...

en: Search for country...
id_ID: Cari negara...

en: Search for coupons...
id_ID: Cari kupon...

en: Search for payment method...
id_ID: Cari metode pembayaran...

en: Search for products...
id_ID: Cari produk...

en: Second Email Delay
id_ID: Penundaan Email Kedua

en: Second email sent when a checkout is abandoned.
id_ID: Email kedua terkirim saat proses pembayaran diabaikan.

en: Secondary Button
id_ID: Tombol Sekunder

en: Section Color
id_ID: Bagian Warna

en: Sections
id_ID: Bagian

en: Secure
id_ID: Aman

en: Secure Payment Text
id_ID: Teks Pembayaran Aman

en: Secure Storage
id_ID: Penyimpanan Aman

en: Select
id_ID: Pilih

en: Select A Customer
id_ID: Pilih Pelanggan

en: Select A Price
id_ID: Pilih Harga

en: Select A Product
id_ID: Pilih Produk

en: Select A Starting Point
id_ID: Pilih Titik Awal

en: Select All
id_ID: Pilih Semua

en: Select An Integration
id_ID: Pilih Integrasi

en: Select An Upgrade Group
id_ID: Pilih Grup Upgrade

en: Select Countries
id_ID: Pilih Negara

en: Select Form
id_ID: Pilih Formulir

en: Select Menus
id_ID: Pilih Menu

en: Select Position
id_ID: Pilih Posisi

en: Select Theme
id_ID: Pilih Tema

en: Select Theme (Beta)
id_ID: Pilih Tema (Beta)

en: Select a Customer
id_ID: Pilih Pelanggan

en: Select a checkout form
id_ID: Pilih formulir pembayaran

en: Select a customer
id_ID: Pilih pelanggan

en: Select a form
id_ID: Pilih formulir

en: Select a price
id_ID: Pilih harga

en: Select a product
id_ID: Pilih produk

en: Select a reason
id_ID: Pilih alasan

en: Select a user
id_ID: Pilih pengguna

en: Select an Item
id_ID: Pilih sebuah Item

en: Select an icon
id_ID: Pilih sebuah ikon

en: Select an upgrade group
id_ID: Pilih grup upgrade

en: Select at least one country to create zone.
id_ID: Pilih setidaknya satu negara untuk membuat zona.

en: Select comment
id_ID: Pilih komentar

en: Select date
id_ID: Pilih tanggal

en: Select many
id_ID: Pilih beberapa

en: Select one
id_ID: Pilih satu

en: Select some products
id_ID: Pilih beberapa produk

en: Select template
id_ID: Pilih template

en: Select template: %s
id_ID: Pilih template: %s

en: Select the cart button position, i.e. left or right, where it will look best with your website design.
id_ID: Pilih posisi tombol keranjang, baik di kiri atau di kanan, yang paling cocok dengan desain situs web Anda.

en: Select the menu(s) where the cart icon will appear.
id_ID: Pilihlah menu tempat ikon keranjang akan ditampilkan.

en: Send a general order confirmation email to your customers when an order is paid. These emails include a breakdown of the order, and a link to a page where they can download their invoice and receipt.
id_ID: Setelah pesanan dibayar, kirimkan email konfirmasi umum kepada pelanggan Anda. Email tersebut berisi rincian pesanan dan tautan ke halaman tempat mereka dapat mendownload faktur dan tanda terima mereka.

en: Send a general subscription cancellation confirmation email to your customers when subscription canceled.
id_ID: Kirim email konfirmasi pembatalan langganan umum ke pelanggan Anda ketika langganan dibatalkan.

en: Send a quick reminder when a refund is created for a customer. These emails contain the amount and payment method being refunded.
id_ID: Kirim peringatan seketika saat pengembalian dana dilakukan untuk seorang pelanggan. Isi email ini mencakup jumlah dan metode pembayaran yang akan dikembalikan.

en: Send a reminder to your subscribers 3 days before their subscription renews.
id_ID: Kirim pengingat kepada pelanggan Anda 3 hari sebelum langganan mereka diperbarui.

en: Send an email customers when their subscription renews.
id_ID: Kirim email ke pelanggan saat langganan mereka diperbarui.

en: Send an order email to customers even when the order is free.
id_ID: Kirimkan email tentang pesanan kepada pelanggan, meskipun pesanannya tidak dipungut biaya.

en: Sender Name
id_ID: Nama Pengirim

en: Sent
id_ID: Dikirim

en: Sent to customers 3 days before a subscription renews.
id_ID: Dikirim ke pelanggan 3 hari sebelum langganan diperbarui.

en: Sent to customers to login to the customer portal without a password.
id_ID: Dikirimkan kepada pelanggan untuk masuk ke portal pelanggan tanpa kata sandi.

en: Sent to customers when a charge is refunded.
id_ID: Dikirimkan ke pelanggan saat ada pengembalian dana.

en: Sent to customers when a purchase is downloadable or has a license.
id_ID: Dikirim kepada pelanggan saat suatu pembelian dapat diunduh atau berlisensi.

en: Sent to customers when their subscription cancellation.
id_ID: Dikirimkan kepada pelanggan saat langganan mereka dibatalkan.

en: Sent to customers when their subscription renews.
id_ID: Dikirim ke pelanggan saat langganan mereka diperbarui.

en: Sent to customers when their subscription's payment method fails.
id_ID: Dikirimkan ke pelanggan saat metode pembayaran untuk langganan mereka mengalami kegagalan.

en: Sent when a subscription is canceled.
id_ID: Dikirim ketika langganan dibatalkan.

en: Sent when a subscription payment fails.
id_ID: Dikirim ketika pembayaran langganan gagal.

en: Sent when a subscription renews.
id_ID: Dikirim saat langganan diperbarui.

en: Sent when an order is created.
id_ID: Dikirim ketika pesanan dibuat.

en: Sequential
id_ID: Berurutan

en: Serbian Dinar
id_ID: Dinar Serbia

en: Set Aspect Ratio
id_ID: Atur Rasio Aspek

en: Set Rules
id_ID: Tetapkan Aturan

en: Set Up My Store
id_ID: Atur Toko Saya

en: Set a custom call to action for the bump.
id_ID: Buat ajakan bertindak khusus untuk penawaran pesanan.

en: Set a maximum height
id_ID: Tetapkan ketinggian maksimal

en: Set it and forget it.
id_ID: Atur dan lupakan.

en: Set up pricing for your product.
id_ID: Atur harga untuk produk Anda.

en: Set where you ship and how much you charge for shipping.
id_ID: Tentukan tujuan pengiriman Anda dan berapa biaya yang Anda tetapkan untuk pengiriman.

en: Setting up your store...
id_ID: Mengatur toko Anda...

en: Settings
id_ID: Pengaturan

en: Settings Updated.
id_ID: Pengaturan Diperbarui.

en: Setup
id_ID: Pengaturan

en: Setup Complete!
id_ID: Pengaturan Selesai!

en: Setup Fee
id_ID: Biaya penyiapan

en: Seychellois Rupee
id_ID: Rupee Seychelles

en: Shipped
id_ID: Dikirim

en: Shipping
id_ID: Pengiriman

en: Shipping & Tax Address
id_ID: Alamat Pengiriman & Pajak

en: Shipping Address
id_ID: Alamat Pengiriman

en: Shipping Amount
id_ID: Jumlah Pengiriman

en: Shipping Choices
id_ID: Pilihan Pengiriman

en: Shipping Country
id_ID: Negara Pengiriman

en: Shipping Method
id_ID: Metode Pengiriman

en: Shipping Methods
id_ID: Metode Pengiriman

en: Shipping Profile
id_ID: Profil Pengiriman

en: Shipping Profiles
id_ID: Profil Pengiriman

en: Shipping Protocol
id_ID: Protokol Pengiriman

en: Shipping Rate
id_ID: Tarif Pengiriman

en: Shipping Settings
id_ID: Pengaturan Pengiriman

en: Shipping Weight
id_ID: Berat Pengiriman

en: Shipping Zone
id_ID: Zona Pengiriman

en: Shipping Zones & Rates
id_ID: Zona & Tarif Pengiriman

en: Shipping method added
id_ID: Metode pengiriman ditambahkan

en: Shipping method removed
id_ID: Metode pengiriman dihapus

en: Shipping method updated
id_ID: Metode pengiriman diperbarui

en: Shipping methods represent the different speeds or classes of shipping that your store offers.
id_ID: Metode pengiriman menunjukkan variasi kecepatan atau kelas pengiriman yang ditawarkan toko Anda.

en: Shipping profile deleted
id_ID: Profil pengiriman dihapus

en: Shipping rate added
id_ID: Tarif pengiriman ditambahkan

en: Shipping rate deleted
id_ID: Tarif pengiriman dihapus

en: Shipping rate updated
id_ID: Tarif pengiriman diperbarui

en: Shipping zone deleted
id_ID: Zona pengiriman dihapus

en: Shipping zones are geographic regions where you ship products.
id_ID: Zona pengiriman adalah wilayah geografis tempat Anda mengirimkan produk.

en: Shop
id_ID: Toko

en: Shop Page
id_ID: Halaman Toko

[ctx: Shop page slug]
en: shop
id_ID: toko

[ctx: Shop page title]
en: Shop
id_ID: Toko

en: Shortcodes
id_ID: Shortcode

en: Should the customer be prompted for additional information?
id_ID: Haruskah pelanggan diminta informasi tambahan?

en: Show %d Archived Prices
id_ID: Tampilkan %d Harga yang Diarsipkan

en: Show %d Archived Promotion Codes
id_ID: Tampilkan %d Kode Promosi yang Diarsipkan

en: Show Archived
id_ID: Tampilkan Arsip

en: Show Bump Offer If
id_ID: Tampilkan Penawaran Pesanan Jika

en: Show Currency Code
id_ID: Tampilkan Kode Mata Uang

en: Show Description
id_ID: Tampilkan Deskripsi

en: Show Floating Cart Icon
id_ID: Tampilkan Ikon Keranjang yang Mengambang

en: Show Icon
id_ID: Tampilkan Ikon

en: Show Label
id_ID: Tampilkan Label

en: Show Price
id_ID: Tampilkan Harga

en: Show Price Amount
id_ID: Tampilkan Jumlah Harga

en: Show a floating cart icon in the bottom corner of your site, if there are items in the cart.
id_ID: Tampilkan ikon keranjang mengambang di sudut bawah situs Anda, jika ada item di keranjang.

en: Show a search box.
id_ID: Tampilkan kotak pencarian.

en: Show a secure lock icon.
id_ID: Tampilkan ikon gembok yang aman.

en: Show control
id_ID: Tampilkan kontrol

en: Show coupon field
id_ID: Tampilkan kolom kupon

en: Show icon
id_ID: Tampilkan ikon

en: Show product description
id_ID: Tampilkan deskripsi produk

en: Show product image
id_ID: Tampilkan gambar produk

en: Show secure notice.
id_ID: Tampilkan notifikasi keamanan.

en: Show store logo
id_ID: Tampilkan logo toko

en: Show the "name or company name" field in the form.
id_ID: Tampilkan bidang "nama atau nama perusahaan" di formulir.

en: Show total due in button text.
id_ID: Tampilkan jumlah total yang harus dibayar pada teks tombol.

en: Sierra Leonean Leone
id_ID: Leone Sierra Leone

en: Sign in to your account
id_ID: Masuk ke akun Anda

en: Simple
id_ID: Sederhana

en: Since SureCart's integrations are native, there's no need to worry about the complexity of growing your store.
id_ID: Karena integrasi SureCart bersifat native, Anda tidak perlu khawatir tentang kompleksitas dalam mengembangkan toko Anda.

en: Singapore Dollar
id_ID: Dolar Singapura

en: Site Settings
id_ID: Pengaturan Situs

en: Size
id_ID: Ukuran

en: Skip Link
id_ID: Lewati Tautan

en: Slider Height
id_ID: Tinggi Slider

en: Small
id_ID: Kecil

en: Solomon Islands Dollar
id_ID: Dolar Kepulauan Solomon

en: Somali Shilling
id_ID: Shilling Somalia

en: Something is wrong with the provided link.
id_ID: Ada yang salah dengan tautan yang disediakan.

en: Something went wrong
id_ID: Ada yang salah

en: Something went wrong.
id_ID: Ada yang salah.

en: Something went wrong. Please try again.
id_ID: Ada yang salah. Silakan coba lagi.

en: Sorry, you are not allowed to edit products.
id_ID: Maaf, Anda tidak diizinkan untuk mengedit produk.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered form patterns.
id_ID: Maaf, Anda tidak memiliki izin untuk melihat pola formulir yang telah terdaftar.

en: Sort
id_ID: Urutkan

en: South African Rand
id_ID: Rand Afrika Selatan

en: South Korean Won
id_ID: Won Korea Selatan

en: Spacing
id_ID: Jarak

en: Spam Protection & Security
id_ID: Perlindungan Spam & Keamanan

en: Square
id_ID: Persegi

en: Sri Lankan Rupee
id_ID: Rupee Sri Lanka

en: Stack on mobile
id_ID: Tumpukkan di ponsel

en: Standalone Block Editor
id_ID: Editor Blok Mandiri

en: Standalone Block Editor advanced settings.
id_ID: Pengaturan lanjutan Editor Blok Mandiri.

en: Standalone Editor top bar.
id_ID: Bilah atas Editor Mandiri.

en: Standard
id_ID: Standar

en: Start From Scratch
id_ID: Mulai Dari Awal

en: Start Order Number At
id_ID: Mulai Nomor Pesanan Di

en: Start Plan
id_ID: Mulai Paket

en: Start Sync
id_ID: Mulai Sinkronisasi

en: Started
id_ID: Dimulai

en: Starting in %s day
id_ID: Dimulai dalam %s hari

en: State
id_ID: Provinsi

en: State Placeholder
id_ID: Placeholder Provinsi

en: State Sales Tax Registrations
id_ID: Pendaftaran Pajak Penjualan Provinsi

en: Statistic
id_ID: Statistik

en: Status defines is the public product page visibilty.
id_ID: Status menentukan apakah halaman produk publik dapat dilihat atau tidak.

en: Status defines whether a product is purchasable.
id_ID: Status menentukan apakah suatu produk dapat dibeli.

en: Status updated.
id_ID: Status diperbarui.

en: Sticky
id_ID: Melekat

en: Store
id_ID: Toko

en: Store Checkout
id_ID: Pembayaran Toko

en: Store Details
id_ID: Detail Toko

en: Store Emails
id_ID: Email Toko

en: Store Language
id_ID: Bahasa Toko

en: Store Logo
id_ID: Logo Toko

en: Store Name
id_ID: Nama Toko

en: Store Settings
id_ID: Pengaturan Toko

en: Store Tax Settings
id_ID: Pengaturan Pajak Toko

en: Store URL
id_ID: URL Toko

en: Stored product metadata
id_ID: Metadata produk yang tersimpan

en: Stripe Fraud Monitoring
id_ID: Pengawasan Penipuan Stripe

en: Strong Password Validation
id_ID: Validasi Kata Sandi yang Kuat

en: Style
id_ID: Gaya

en: Subscribe and Save
id_ID: Langganan dan Hemat

en: Subscribed to emails
id_ID: Berlangganan email

en: Subscription
id_ID: Langganan

en: Subscription Cancellation
id_ID: Pembatalan Langganan

en: Subscription Cancellation Notification
id_ID: Pemberitahuan Pembatalan Langganan

en: Subscription Details
id_ID: Detail Langganan

en: Subscription Payment
id_ID: Pembayaran Langganan

en: Subscription Payment Failure
id_ID: Pembayaran Langganan Gagal

en: Subscription Recovery
id_ID: Pemulihan Langganan

en: Subscription Recovery Emails
id_ID: Email Pemulihan Langganan

en: Subscription Reminder
id_ID: Pengingat Langganan

en: Subscription Reminder Notifications
id_ID: Pemberitahuan Pengingat Langganan

en: Subscription Renewal
id_ID: Pembaharuan Langganan

en: Subscription Renewal Emails
id_ID: Email Perpanjangan Langganan

en: Subscription Saver
id_ID: Penyelamat Langganan

en: Subscription Saver & Cancelation Insights
id_ID: Penyelamat Langganan & Wawasan Pembatalan

en: Subscription Saver & Cancellation Insights
id_ID: Penyelamat Langganan & Wawasan Pembatalan

en: Subscription Saver & Insights
id_ID: Penyelamat Langganan & Wawasan

en: Subscription canceled.
id_ID: Langganan dibatalkan.

en: Subscription completed.
id_ID: Langganan telah berhasil diselesaikan.

en: Subscription paid off.
id_ID: Langganan telah dibayar.

en: Subscription paused.
id_ID: Langganan dihentikan sementara.

en: Subscription payments fail all the time. Don't leave your recurring revenue to chance - turn on recovery emails to increase your chances of recovering subscriptions with failed payments.
id_ID: Kegagalan pembayaran langganan adalah hal yang biasa terjadi. Jangan serahkan pendapatan berulang Anda pada keberuntungan - nyalakan email pemulihan untuk memperbesar kemungkinan Anda dalam mengembalikan langganan dengan pembayaran yang gagal.

en: Subscription plan changed
id_ID: Paket Langganan telah diubah

en: Subscription restored.
id_ID: Langganan dipulihkan.

en: Subscription resumed.
id_ID: Langganan telah dilanjutkan.

en: Subscription scheduled for cancelation.
id_ID: Langganan dijadwalkan untuk dibatalkan.

en: Subscription updated.
id_ID: Langganan diperbarui.

en: Subscriptions
id_ID: Langganan

en: Succeeded
id_ID: Berhasil

en: Success Text
id_ID: Teks Berhasil

en: Success! Redirecting...
id_ID: Berhasil! Mengarahkan...

en: Summary
id_ID: Ringkasan

en: SureCart Accountant
id_ID: Akuntan SureCart

en: SureCart Customer
id_ID: Pelanggan SureCart

en: SureCart Customer Dashboard
id_ID: Dashboard Pelanggan SureCart

en: SureCart Form
id_ID: Formulir SureCart

en: SureCart Instant Checkout Permalinks
id_ID: Permalink Pembayaran Instan SureCart

en: SureCart Layout
id_ID: Tata Letak SureCart

en: SureCart Media
id_ID: Media SureCart

en: SureCart Product
id_ID: Produk SureCart

[ctx: SureCart Product]
en: Add New
id_ID: Tambah Baru

en: SureCart Product Permalinks
id_ID: Permalink Produk SureCart

en: SureCart Product published privately.
id_ID: Produk SureCart dipublikasikan secara pribadi.

en: SureCart Product published.
id_ID: Produk SureCart dipublikasikan.

en: SureCart Product reverted to draft.
id_ID: Produk SureCart dikembalikan ke draf.

en: SureCart Product scheduled.
id_ID: Produk SureCart dijadwalkan.

en: SureCart Product updated.
id_ID: Produk SureCart diperbarui.

en: SureCart Products
id_ID: Produk SureCart

en: SureCart Products list
id_ID: Daftar Produk SureCart

en: SureCart Products list navigation
id_ID: Navigasi daftar Produk SureCart

en: SureCart Shop Manager
id_ID: Manajer Toko SureCart

en: SureCart Shop Worker
id_ID: Pekerja Toko SureCart

en: SureCart Status
id_ID: Status SureCart

en: SureCart customer sync in progress
id_ID: Sinkronisasi pelanggan SureCart sedang berlangsung

en: SureCart eCommerce Platform
id_ID: Platform eCommerce SureCart

en: SureCart is syncing customers in the background. The process may take a little while, so please be patient.
id_ID: SureCart sedang menyinkronkan pelanggan di latar belakang. Proses ini mungkin membutuhkan waktu sebentar, jadi harap bersabar.

en: SureCart product object
id_ID: Objek produk SureCart

en: Surinamese Dollar
id_ID: Dolar Suriname

en: Survey Answers
id_ID: Jawaban Survei

en: Swedish Krona
id_ID: Krona Swedia

en: Swiss Franc
id_ID: Franc Swiss

en: Switch label
id_ID: Label beralih

en: Switch to live mode.
id_ID: Beralih ke mode live.

en: Switch to test mode.
id_ID: Beralih ke mode tes.

en: Sync Customers
id_ID: Sinkronisasi Pelanggan

en: Sync purchases with the plugins you already use.
id_ID: Sinkronkan pembelian dengan plugin yang sudah Anda gunakan.

en: Syncing
id_ID: Menyinkronkan

en: São Tomé and Príncipe Dobra
id_ID: Dobra São Tomé dan Príncipe

en: Tab Icon
id_ID: Ikon Tab

en: Tab Name
id_ID: Nama Tab

en: Tajikistani Somoni
id_ID: Somoni Tajikistan

en: Tanzanian Shilling
id_ID: Shilling Tanzania

en: Tax
id_ID: Pajak

en: Tax Calculation
id_ID: Perhitungan Pajak

en: Tax Collection
id_ID: Pengumpulan Pajak

en: Tax ID
id_ID: Nomor NPWP

en: Tax Information
id_ID: Informasi Pajak

en: Tax Number
id_ID: Nomor Pajak

en: Tax Rate
id_ID: Tarif Pajak

en: Tax Regions
id_ID: Wilayah Pajak

en: Tax Registration
id_ID: Pendaftaran Pajak

en: Tax Zone
id_ID: Zona Pajak

en: Tax disabled.
id_ID: Pajak dinonaktifkan.

en: Tax enabled.
id_ID: Pajak diaktifkan.

en: Tax is automatically calculated and applied to orders. Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
id_ID: Pajak dihitung dan diterapkan secara otomatis pada pesanan. Pastikan Anda terdaftar di yurisdiksi pajak yang tepat sebelum mengaktifkan pengumpulan pajak.

en: Tax is included
id_ID: Pajak sudah termasuk

en: Taxes
id_ID: Pajak

en: Template
id_ID: Templat

en: Templates define the way this product is displayed when viewing your site.
id_ID: Template menentukan bagaimana produk ini ditampilkan saat Anda melihat situs Anda.

en: Terms
id_ID: Syarat

en: Terms Page
id_ID: Halaman Syarat dan Ketentuan

en: Terms of Service
id_ID: Syarat Layanan

en: Test
id_ID: Uji

en: Test Mode
id_ID: Mode Uji

en: Test Payments Disabled
id_ID: Pembayaran Uji Nonaktif

en: Test Payments Enabled
id_ID: Pembayaran Uji Diaktifkan

en: Text
id_ID: Teks

en: Text Color
id_ID: Warna Teks

en: Text Link
id_ID: Tautan Teks

en: Thai Baht
id_ID: Baht Thailand

en: Thank You Page
id_ID: Halaman Terima Kasih

en: Thank you for your purchase! Please check your inbox for additional information.
id_ID: Terima kasih atas pembelian Anda! Silakan periksa kotak masuk Anda untuk informasi tambahan.

en: Thanks for your order!
id_ID: Terima kasih atas pesanan Anda!

en: The SureCart model id.
id_ID: Id model SureCart.

en: The SureCart model name.
id_ID: Nama model SureCart.

en: The URL of the brand logo.
id_ID: URL dari logo merek.

en: The UUID of the license.
id_ID: UUID dari lisensi.

en: The UUID of the price.
id_ID: UUID dari harga.

en: The amount of times a single customer use the renewal discount.
id_ID: Jumlah berapa kali seorang pelanggan memanfaatkan diskon saat perpanjangan.

en: The associated Canadian tax identifier.
id_ID: Identifikasi pajak Kanada yang terkait.

en: The associated EU tax identifier.
id_ID: Identifikasi pajak EU yang terkait.

en: The associated address.
id_ID: Alamat yang terkait.

en: The associated subscription will also be cancelled.
id_ID: Langganan terkait juga akan dibatalkan.

en: The associated tax identifier.
id_ID: Identifikasi pajak yang terkait.

en: The associated tax zone.
id_ID: Zona pajak yang terkait.

en: The brand color.
id_ID: Warna merek.

en: The checkout id for the checkout.
id_ID: Id pembayaran untuk proses pembayaran.

en: The compare at price must be greater than the price.
id_ID: Harga perbandingan harus lebih tinggi dari harga.

en: The conditions that will filter this bump to be recommeneded. Accepted keys are price_ids, product_ids, and product_group_ids with array values.
id_ID: Kondisi yang akan memfilter penawaran ini untuk disarankan. Kunci yang diterima adalah price_ids, product_ids, dan product_group_ids dengan nilai dalam bentuk array.

en: The content for the object.
id_ID: Konten untuk objek tersebut.

en: The currency for the session.
id_ID: Mata uang untuk sesi tersebut.

en: The current notification status for this abandonded checkout, which can be one of not_sent, scheduled, or sent.
id_ID: Status notifikasi saat ini untuk pemabayaran yang diabaikan ini, yang bisa berupa not_sent, scheduled, atau sent.

en: The current status of this abandonded checkout, which can be one of not_notified, notified, or recovered.
id_ID: Status terkini dari pemabayaran yang diabaikan ini, yang bisa berada dalam kondisi not_notified, notified, atau recovered.

en: The customer for the checkout.
id_ID: Pelanggan untuk proses pembayaran.

en: The customer for the session.
id_ID: Pelanggan untuk sesi tersebut.

en: The customer id for the order.
id_ID: Id pelanggan untuk pesanan.

en: The customer will immediately be charged %s for the first billing period.
id_ID: Pelanggan akan langsung dikenakan biaya %s untuk periode penagihan pertama.

en: The customer will immediately be charged the first billing period.
id_ID: Pelanggan akan langsung dikenakan biaya untuk periode penagihan pertama.

en: The customer-facing label for this cancellation reason.
id_ID: Label yang ditunjukkan kepada pelanggan untuk alasan pembatalan ini.

en: The default currency for new products.
id_ID: Mata uang default untuk produk baru.

en: The default currency for the account.
id_ID: Mata uang default untuk akun.

en: The default footer for invoices and receipts.
id_ID: Footer default untuk faktur dan tanda terima.

en: The default footer that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
id_ID: Footer default yang ditampilkan di semua pernyataan pesanan (mis. faktur dan tanda terima).

en: The default memo for invoices and receipts.
id_ID: Memo default untuk faktur dan tanda terima.

en: The default memo that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
id_ID: Memo default yang ditampilkan di semua pernyataan pesanan (mis. faktur dan tanda terima).

en: The description of this payment method that will be shown in the checkout.
id_ID: Deskripsi metode pembayaran ini yang akan ditampilkan di halaman pembayaran.

en: The discount for the session.
id_ID: Diskon untuk sesi tersebut.

en: The easiest thing you can do to increase subscription revenue.
id_ID: Hal termudah yang bisa Anda lakukan untuk meningkatkan pendapatan berlangganan.

en: The email address that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
id_ID: Alamat email yang akan ditampilkan kepada pelanggan untuk dukungan, pada faktur, dll.

en: The end of the date range to query.
id_ID: Tanggal akhir rentang waktu untuk pertanyaan.

en: The fallback tax rate to use for checkouts when a specific tax registration is not found.
id_ID: Tarif pajak cadangan yang digunakan untuk proses pembayaran ketika registrasi pajak tertentu tidak dapat ditemukan.

en: The from name to use when sending emails to customers.
id_ID: Nama pengirim yang digunakan saat mengirim email ke pelanggan.

en: The instructions that you want your customers to follow to pay for an order. These instructions are shown on the confirmation page after a customer completes the checkout.
id_ID: Instruksi yang Anda harapkan diikuti oleh pelanggan Anda dalam melakukan pembayaran pesanan. Instruksi ini akan muncul di halaman konfirmasi setelah pelanggan menuntaskan proses checkout.

en: The integration has been removed or is unavailable.
id_ID: Integrasi telah dihapus atau tidak tersedia.

en: The interval to group statistics on – one of hour, day, week, month, or year.
id_ID: Interval untuk mengelompokkan statistik - bisa berupa jam, hari, minggu, bulan, atau tahun.

en: The language that will be used for all customer notifications. Current available locales are de, en, es, and fr.
id_ID: Bahasa yang akan digunakan untuk semua pemberitahuan kepada pelanggan. Pilihan bahasa yang tersedia saat ini adalah de, en, es, dan fr.

en: The language used for notifications, invoices, etc.
id_ID: Bahasa yang digunakan untuk notifikasi, faktur, dll.

en: The last part of the URL
id_ID: Bagian terakhir dari URL

en: The last part of the URL.
id_ID: Bagian terakhir dari URL.

en: The line items for the session.
id_ID: Item-item baris untuk sesi.

en: The maximum amount must be a number.
id_ID: Jumlah maksimum harus berupa angka.

en: The maximum amount must be greater than or equal to the minimum amount.
id_ID: Jumlah maksimum harus lebih besar atau sama dengan jumlah minimum.

en: The maximum price must be greater than the minimum price.
id_ID: Harga maksimum harus lebih besar dari harga minimum.

en: The maximum price must be smaller.
id_ID: Harga maksimum harus lebih kecil.

en: The maximum weight must be a number.
id_ID: Berat maksimum harus berupa angka.

en: The maximum weight must be greater than or equal to the minimum weight.
id_ID: Berat maksimum harus lebih besar atau sama dengan berat minimum.

en: The minimum amount must be a number.
id_ID: Jumlah minimum harus berupa angka.

en: The minimum amount must be greater than or equal to zero.
id_ID: Jumlah minimum harus lebih besar atau sama dengan nol.

en: The minimum price must be smaller.
id_ID: Harga minimum harus lebih kecil.

en: The minimum weight must be a number.
id_ID: Berat minimum harus berupa angka.

en: The minimum weight must be greater than or equal to zero.
id_ID: Berat minimum harus lebih besar atau sama dengan nol.

en: The model to get integration providers for.
id_ID: Model untuk memperoleh penyedia integrasi.

en: The name of the account.
id_ID: Nama akun.

en: The name of this activation.
id_ID: Nama aktivasi ini.

en: The name of your store will be visible to customers, so you should use a name that is recognizable and identifies your store to your customers.
id_ID: Nama toko Anda akan terlihat oleh pelanggan, jadi Anda harus menggunakan nama yang dikenal dan mengidentifikasi toko Anda kepada pelanggan Anda.

en: The number of days to wait after a customer's purchase before allowing an abandoned checkout to be created. This helps to prevent abandoned checkouts being created for customers very soon after they have made a different purchase.
id_ID: Jumlah hari yang perlu ditunggu setelah transaksi pembelian oleh pelanggan sebelum pembayaran yang diabaikan dapat dibuat. Ini bertujuan untuk mencegah pembuatan pembayaran yang diabaikan bagi pelanggan yang baru saja melakukan pembelian lainnya.

en: The number of times a single customer can use this coupon.
id_ID: Jumlah berapa kali seorang pelanggan dapat menggunakan kupon ini.

en: The page of items you want returned.
id_ID: Halaman item yang ingin Anda kembalikan.

en: The pattern category slugs.
id_ID: Slug dari kategori pola.

en: The pattern content.
id_ID: Konten pola.

en: The pattern detailed description.
id_ID: Deskripsi detail pola.

en: The pattern keywords.
id_ID: Kata kunci pola.

en: The pattern name.
id_ID: Nama pola.

en: The pattern title, in human readable format.
id_ID: Judul pola, dalam format yang dapat dibaca manusia.

en: The pattern viewport width for inserter preview.
id_ID: Lebar tampilan pola untuk pratinjau inserter.

en: The payment method is not valid (chargeable fingerprint blank). Please double-check it and try again.
id_ID: Metode pembayaran tidak valid (sidik jari yang dapat dikenakan biaya kosong). Harap periksa kembali dan coba lagi.

en: The phone number that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
id_ID: Nomor telepon yang akan ditampilkan kepada pelanggan untuk dukungan, pada faktur, dll.

en: The prefix that is added to all order numbers. Must be between 3-12 characters and only include letters.
id_ID: Awalan yang ditambahkan ke setiap nomor pesanan. Harus berisi antara 3-12 karakter dan hanya boleh berisi huruf.

en: The price cannot be blank.
id_ID: Harga tidak boleh kosong.

en: The price is already being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
id_ID: Harga ini sudah digunakan dalam langganan atau sesi checkout. Harap arsipkan harga dan buat yang baru.

en: The prices in this checkout session have changed. Please recheck it before submitting again.
id_ID: Harga dalam sesi checkout ini telah berubah. Harap periksa kembali sebelum mengirimkan lagi.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. Must be in the range of 1 - 5.
id_ID: Prioritas dari penawaran ini dibandingkan dengan penawaran lainnya. Harus berada dalam kisaran 1 - 5.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. The higher the number, the higher the priority.
id_ID: Prioritas penawaran ini dibandingkan dengan penawaran lainnya. Semakin tinggi angkanya, semakin tinggi prioritasnya.

en: The product image must be an image.
id_ID: Gambar produk harus berupa gambar.

en: The profile name is required.
id_ID: Nama profil diperlukan.

en: The prompt that will appear when you request more information.
id_ID: Petunjuk yang akan muncul ketika Anda meminta informasi lebih lanjut.

en: The provider is not installed or unavailable.
id_ID: Penyedia tidak terpasang atau tidak tersedia.

en: The query to be used for full text search of this collection.
id_ID: Query yang akan digunakan untuk pencarian teks lengkap dari koleksi ini.

en: The refund amount is greater than the refundable amount.
id_ID: Jumlah pengembalian dana lebih besar dari jumlah yang dapat dikembalikan.

en: The reply-to email address to use when sending emails to customers.
id_ID: Alamat email balasan yang digunakan saat mengirim email kepada pelanggan.

en: The selected countries are already used in another shipping zone.
id_ID: Negara yang dipilih sudah digunakan di zona pengiriman lainnya.

en: The selected countries are not valid.
id_ID: Negara yang dipilih tidak valid.

en: The shipping method cannot be blank.
id_ID: Metode pengiriman tidak boleh kosong.

en: The shipping method description is too long. Please enter a shorter description.
id_ID: Deskripsi metode pengiriman terlalu panjang. Silakan masukkan deskripsi yang lebih pendek.

en: The shipping method name cannot be blank.
id_ID: Nama metode pengiriman tidak boleh kosong.

en: The shipping method name is already in use .
id_ID: Nama metode pengiriman sudah digunakan.

en: The shipping method name is already in use.
id_ID: Nama metode pengiriman sudah digunakan.

en: The shipping method name is too long. Please enter a shorter name.
id_ID: Nama metode pengiriman terlalu panjang. Silakan masukkan nama yang lebih pendek.

en: The shipping profile name cannot be blank.
id_ID: Nama profil pengiriman tidak boleh kosong.

en: The shipping profile name is too long. Please enter a shorter name.
id_ID: Nama profil pengiriman terlalu panjang. Silakan masukkan nama yang lebih pendek.

en: The shipping rate type cannot be blank.
id_ID: Jenis tarif pengiriman tidak boleh kosong.

en: The shipping rate type is not valid.
id_ID: Jenis tarif pengiriman tidak valid.

en: The shipping weight unit cannot be blank.
id_ID: Unit berat pengiriman tidak boleh kosong.

en: The shipping weight unit is not valid.
id_ID: Unit berat pengiriman tidak valid.

en: The shipping zone name cannot be blank.
id_ID: Nama zona pengiriman tidak boleh kosong.

en: The shipping zone name is already in use.
id_ID: Nama zona pengiriman sudah digunakan.

en: The shipping zone name is too long. Please enter a shorter name.
id_ID: Nama zona pengiriman terlalu panjang. Silakan masukkan nama yang lebih pendek.

en: The start of the date range to query.
id_ID: Tanggal awal dari rentang waktu untuk melakukan pencarian.

en: The subscription will be canceled in order to revoke the purchase.
id_ID: Langganan akan dibatalkan untuk menghapus pembelian.

en: The subscription will be restored in order to restore the purchase. The customer will immediately be charged %s for the first billing period.
id_ID: Langganan akan dipulihkan untuk mengembalikan pembelian. Pelanggan akan segera dikenakan biaya %s untuk periode penagihan pertama.

en: The subscription will be restored in order to restore the purchase. The customer will immediately be charged the first billing period.
id_ID: Langganan akan dipulihkan untuk mengembalikan pembelian. Pelanggan akan langsung dikenakan biaya untuk periode penagihan pertama.

en: The terms of service link that is shown to customers on the customer portal.
id_ID: Tautan syarat layanan yang ditampilkan kepada pelanggan di portal pelanggan.

en: The this is the space between the rows of form elements.
id_ID: Ini adalah jarak antara baris elemen-elemen pada formulir.

en: The type of number to use for orders – one of sequential or token.
id_ID: Jenis nomor yang akan digunakan untuk pesanan - bisa berupa sekuensial atau token.

en: The unique identifier for this activation. For example a URL, a machine fingerprint, etc.
id_ID: Identifier unik untuk aktivasi ini. Misalnya URL, sidik jari mesin, dll.

en: The user could not be found.
id_ID: Pengguna tidak dapat ditemukan.

en: The username <strong>%s</strong> is not registered on this site. If you are unsure of your username, try your email address instead.
id_ID: Nama pengguna <strong>%s</strong> tidak terdaftar di situs ini. Jika Anda tidak yakin dengan nama pengguna Anda, coba gunakan alamat email Anda.

en: The website that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
id_ID: Situs web yang akan ditampilkan kepada pelanggan untuk dukungan, pada faktur, dll.

en: Theme Layout
id_ID: Tata Letak Tema

en: There are no cancellation reasons for this period.
id_ID: Tidak ada alasan pembatalan untuk periode ini.

en: There are no processors to make the payment. Please contact us for assistance.
id_ID: Tidak ada prosesor untuk melakukan pembayaran. Silakan hubungi kami untuk bantuan.

en: There are no transactions
id_ID: Tidak ada transaksi

en: There is no account with that username or email address.
id_ID: Tidak ada akun dengan nama pengguna atau alamat email tersebut.

en: There were some validation errors.
id_ID: Ada beberapa kesalahan validasi.

en: These are the emails that are sent to you and other team members of this store.
id_ID: Ini adalah email yang dikirimkan kepada Anda dan anggota tim lainnya dari toko ini.

en: Third (final) email sent when a checkout is abandoned.
id_ID: Email ketiga (terakhir) dikirim ketika pembayaran diabaikan.

en: This Month
id_ID: Bulan Ini

en: This Week
id_ID: Minggu Ini

en: This action cannot be undone.
id_ID: Tindakan ini tidak dapat dibatalkan.

en: This action will re-enable associated access.
id_ID: Tindakan ini akan mengaktifkan kembali akses yang terkait.

en: This action will remove the associated access and trigger any cancelation automations you have set up.
id_ID: Tindakan ini akan menghapus akses terkait dan mengaktifkan semua otomatisasi pembatalan yang telah Anda siapkan.

en: This adds a field that is invisible to users, but visible to bots in an attempt to trick them into filling it out.
id_ID: Ini menambahkan sebuah kolom yang tidak dapat dilihat oleh pengguna, namun dapat dilihat oleh bot dengan tujuan untuk memancing mereka mengisinya.

en: This appears in the memo area of your invoices and receipts.
id_ID: Ini muncul di area memo pada faktur dan tanda terima Anda.

en: This block only works on SureCart Product pages.
id_ID: Blok ini hanya berfungsi di halaman Produk SureCart.

en: This can slightly increase page load speed, but may require you to enable CORS headers for .js files on your CDN. Please check your checkout forms after you enable this option in a private browser window.
id_ID: Hal ini dapat sedikit mempercepat waktu pemuatan halaman, namun Anda mungkin perlu mengaktifkan header CORS untuk file .js di CDN Anda. Mohon cek formulir pembayaran Anda setelah mengaktifkan opsi ini di jendela peramban privat.

en: This color will be used for the main button color, links, and various UI elements.
id_ID: Warna ini akan digunakan untuk warna tombol utama, tautan, dan berbagai elemen UI.

en: This column count exceeds the recommended amount and may cause visual breakage.
id_ID: Jumlah kolom ini melampaui batas yang disarankan dan bisa berpotensi merusak tampilan visual.

en: This controls the font size of the pagination.
id_ID: Ini mengontrol ukuran font dari paginasi.

en: This coupon code is invalid.
id_ID: Kode kupon ini tidak valid.

en: This coupon has expired.
id_ID: Kupon ini telah kedaluwarsa.

en: This coupon is for a different currency and cannot be applied.
id_ID: Kupon ini untuk mata uang yang berbeda dan tidak dapat digunakan.

en: This coupon is not valid. Please double-check it and try again.
id_ID: Kupon ini tidak valid. Silakan periksa kembali dan coba lagi.

en: This coupon will not be usable and all unsaved changes will be lost.
id_ID: Kupon ini tidak akan dapat digunakan dan semua perubahan yang belum disimpan akan hilang.

en: This customer does not have any payment methods that are reusable. This means we cannot charge this customer without them entering their payment details again. Please ask the customer to add a payment method to their account, or use a manual payment method.
id_ID: Pelanggan ini tidak memiliki metode pembayaran yang dapat digunakan ulang. Artinya, kami tidak bisa melakukan penagihan kepada pelanggan ini tanpa mereka memasukkan kembali detail pembayaran mereka. Mohon minta pelanggan untuk menambahkan metode pembayaran pada akun mereka, atau gunakan metode pembayaran secara manual.

en: This customer's most recent checkout that has been abandoned.
id_ID: Pelanggan ini telah meninggalkan proses pembayaran terakhirnya.

en: This discount code does not apply to this currency.
id_ID: Kode diskon ini tidak berlaku untuk mata uang ini.

en: This discount code will not be usable and all unsaved changes will be lost.
id_ID: Kode diskon ini tidak akan dapat digunakan dan semua perubahan yang belum disimpan akan hilang.

en: This doesn't match
id_ID: Ini tidak cocok

en: This download cannot be removed or archived when it is set as the current release.
id_ID: Unduhan ini tidak bisa dihapus atau diarsipkan saat diatur sebagai rilis terkini.

en: This email is used for store notifications, such as new orders, payment failures and other store emails.
id_ID: Email ini digunakan untuk pemberitahuan toko, seperti pesanan baru, kegagalan pembayaran, dan email toko lainnya.

en: This ensures all the password fields have a stronger validation for user password input i.e. at least 6 characters and one special character.
id_ID: Ini memastikan semua bidang kata sandi memiliki validasi yang lebih kuat untuk input kata sandi pengguna yaitu setidaknya 6 karakter dan satu karakter khusus.

en: This form has been deleted or is unavailable.
id_ID: Formulir ini telah dihapus atau tidak tersedia.

en: This form is not available or has been deleted.
id_ID: Formulir ini tidak tersedia atau telah dihapus.

en: This information helps customers recognize your business and contact you when necessary. It will be visible on invoices/receipts and any emails that need to be CAN-SPAM compliant (i.e. abandoned order emails).
id_ID: Informasi ini membantu pelanggan mengenali bisnis Anda dan menghubungi Anda bila perlu. Ini akan terlihat pada faktur/kwitansi dan email apa pun yang perlu mematuhi CAN-SPAM (mis. email pesanan yang ditinggalkan).

en: This is a demo of a premium feature. To get this feature, complete your setup and upgrade your plan.
id_ID: Ini adalah demo dari fitur premium. Untuk mendapatkan fitur ini, lengkapi pengaturan Anda dan tingkatkan paket Anda.

en: This is a demo of a premium feature. To get this feature, please upgrade your plan.
id_ID: Ini adalah demo dari fitur premium. Untuk mendapatkan fitur ini, silakan tingkatkan paket Anda.

en: This is a physical product
id_ID: Ini adalah produk fisik

en: This is a secure, encrypted payment.
id_ID: Ini adalah pembayaran yang aman dan terenkripsi.

en: This is a unique identifier for the license. For example, a website url.
id_ID: Ini adalah pengenal unik untuk lisensi. Sebagai contoh, url situs web.

en: This is also displayed on your invoices, receipts and emails.
id_ID: Ini juga ditampilkan pada faktur, kwitansi, dan email Anda.

en: This is an internal name for your coupon. This is not visible to customers.
id_ID: Ini adalah nama internal untuk kupon Anda. Ini tidak terlihat oleh pelanggan.

en: This is displayed in the UI and in notifications.
id_ID: Ini ditampilkan di UI dan dalam notifikasi.

en: This is not a valid coupon code
id_ID: Ini bukan kode kupon yang valid

en: This is not included in the list.
id_ID: Ini tidak termasuk dalam daftar.

en: This is not shown to the customer, but is used help you identify the group.
id_ID: Ini tidak ditampilkan kepada pelanggan, tetapi digunakan untuk membantu Anda mengidentifikasi grup.

en: This is reserved.
id_ID: Ini telah dipesan.

en: This is the current release zip of your software.
id_ID: Ini adalah zip rilis terkini dari perangkat lunak Anda.

en: This is the price for the bump.
id_ID: Ini adalah harga untuk penawaran.

en: This license has not been activated.
id_ID: Lisensi ini belum diaktifkan.

en: This limit applies across customers so it won't prevent a single customer from redeeming multiple times.
id_ID: Batas ini berlaku lintas pelanggan, jadi tidak akan menghalangi satu pelanggan untuk melakukan penukaran berulang kali.

en: This order has already been created. Please create a new order.
id_ID: Pesanan ini telah ada sebelumnya. Mohon buat pesanan baru.

en: This order has products that are not shippable to this address.
id_ID: Pesanan ini memiliki produk yang tidak dapat dikirim ke alamat ini.

en: This order requires shipping. Please enter an address.
id_ID: Pesanan ini memerlukan pengiriman. Silakan masukkan alamat.

en: This payment method cannot be used for subscriptions.
id_ID: Metode pembayaran ini tidak dapat digunakan untuk langganan.

en: This prefix is too long. Please enter a shorter prefix.
id_ID: Awalan ini terlalu panjang. Silakan masukkan awalan yang lebih pendek.

en: This prefix is too short. Please enter a longer prefix.
id_ID: Awalan ini terlalu pendek. Silakan masukkan awalan yang lebih panjang.

en: This price is currently being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
id_ID: Harga ini saat ini sedang digunakan dalam langganan atau sesi pembayaran. Harap arsipkan harga dan buat yang baru.

en: This product has prices that are currently being used. Please archive the product instead if it is not already archived.
id_ID: Produk ini memiliki harga yang saat ini sedang digunakan. Harap arsipkan produk tersebut jika belum diarsipkan.

en: This product is invalid.
id_ID: Produk ini tidak valid.

en: This product is no longer purchaseable.
id_ID: Produk ini tidak lagi dapat dibeli.

en: This product is not available for purchase.
id_ID: Produk ini tidak dapat dibeli.

en: This promotion code already exists. Please archive the old code or use a different code.
id_ID: Kode promosi ini sudah ada. Harap arsipkan kode lama atau gunakan kode yang berbeda.

en: This should be your live storefront URL.
id_ID: Ini adalah URL toko online Anda yang aktif.

en: This subscription is going to be paused on %s. When would you like the subscription to be restored?
id_ID: Langganan ini akan dijeda pada %s. Kapan Anda ingin langganan ini dipulihkan?

en: This text will be displayed if there is a compare at price selected.
id_ID: Teks ini akan muncul jika suatu harga perbandingan telah dipilih.

en: This trigger will be fired when a purchase is unrevoked.
id_ID: Pemicu ini akan diaktifkan ketika pembatalan pembelian dibatalkan.

en: This trigger will be fired when a subscription cancels after failed payment or by customer request, or when the purchase is manually revoked by the merchant.
id_ID: Pemicu ini akan berfungsi ketika suatu langganan dibatalkan karena pembayaran yang gagal atau permintaan dari pelanggan, atau ketika pedagang membatalkan pembelian secara manual.

en: This trigger will be fired when a subscription plan is changed to something else.
id_ID: Pemicu ini akan diaktifkan ketika paket berlangganan diubah menjadi sesuatu yang lain.

en: This trigger will be fired when someone first purchases a product.
id_ID: Pemicu ini akan diaktifkan ketika seseorang pertama kali membeli produk.

en: This user could not be found.
id_ID: Pengguna ini tidak dapat ditemukan.

en: This user is already linked to a customer.
id_ID: Pengguna ini sudah terhubung dengan pelanggan.

en: This user is not a customer.
id_ID: Pengguna ini bukan pelanggan.

en: This will automatically pause the subscription on %s. Please choose a restoration date.
id_ID: Ini akan secara otomatis menjeda langganan pada %s. Silakan pilih tanggal pemulihan.

en: This will change your user data on your install. We recommend creating a backup of your site before running this.
id_ID: Ini akan mengganti data pengguna Anda pada instalasi Anda. Kami menyarankan Anda untuk membuat backup situs Anda sebelum memproses ini.

en: This will charge the customer %s.
id_ID: Ini akan menagih pelanggan %s.

en: This will create an order that requires a manual payment (i.e. cash or check). Once you create this order it is not possible to pay it another way. Do you want to continue?
id_ID: Ini akan menghasilkan pesanan yang memerlukan pembayaran secara manual (yaitu tunai atau cek). Setelah pesanan ini dibuat, Anda tidak dapat membayarnya dengan metode lain. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: This will enable slide-out cart. If you do not wish to use the cart, you can disable this to prevent cart scripts from loading on your pages.
id_ID: Ini akan mengaktifkan fitur keranjang geser. Jika Anda tidak berkeinginan menggunakan keranjang, Anda bisa menonaktifkannya untuk menghindari pemuatan skrip keranjang di halaman Anda.

en: This will load stripe.js on every page to help with Fraud monitoring.
id_ID: Ini akan memuat stripe.js di setiap halaman untuk membantu pemantauan Penipuan.

en: This will make the subscription active again and charge the customer immediately.
id_ID: Ini akan membuat langganan aktif lagi dan langsung menagih pelanggan.

en: This will save any changes on the page. Do you want to save your changes?
id_ID: Ini akan menyimpan semua perubahan di halaman. Apakah Anda ingin menyimpan perubahan Anda?

en: This zone is optionally used for regions that are not included in any other shipping zone.
id_ID: Zona ini secara opsional digunakan untuk wilayah yang tidak termasuk dalam zona pengiriman lainnya.

en: Three Weeks
id_ID: Tiga Minggu

en: Three columns; equal split
id_ID: Tiga kolom; pembagian sama rata

en: Three columns; wide center column
id_ID: Tiga kolom; kolom tengah lebar

en: Thumbnails Per Page
id_ID: Thumbnail Per Halaman

en: Time Period
id_ID: Periode Waktu

en: Time Zone
id_ID: Zona Waktu

en: Title
id_ID: Judul

en: To add some default checkout products, click the "Add Products" button.
id_ID: Untuk menambahkan beberapa produk default pada pembayaran, klik tombol "Tambah Produk".

en: To add some products "Add Products" button.
id_ID: Untuk menambahkan produk, tombol "Tambah Produk".

en: To adjust your abandoned checkout notifications,
id_ID: Untuk mengatur notifikasi pembayaran yang diabaikan Anda,

en: To charge different rates for only certain products, create a new profile in
id_ID: Untuk mengenakan tarif berbeda hanya untuk produk tertentu, buat profil baru di

en: To charge tax, please set up your tax information on the settings page.
id_ID: Untuk mengenakan pajak, silakan atur informasi pajak Anda di halaman pengaturan.

en: To complete the shipping setup, please add shipping rates to a shipping profile below.
id_ID: Untuk menyelesaikan pengaturan pengiriman, silakan tambahkan tarif pengiriman ke profil pengiriman di bawah ini.

en: To get your Recaptcha keys
id_ID: Untuk mendapatkan kunci Recaptcha Anda

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout form. Please deactivate SureCart to delete this form.
id_ID: Untuk mencegah kesalahan konfigurasi, Anda tidak dapat menghapus formulir pembayaran default. Silakan nonaktifkan SureCart untuk menghapus formulir ini.

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout page. Please deactivate SureCart to delete this page.
id_ID: Untuk mencegah kesalahan konfigurasi, Anda tidak dapat menghapus halaman pembayaran default. Silakan nonaktifkan SureCart untuk menghapus halaman ini.

en: To sync purchases of this product, add an integration.
id_ID: Untuk menyinkronkan pembelian produk ini, tambahkan integrasi.

en: Today
id_ID: Hari ini

en: Toggle Coupon Archive
id_ID: Alihkan Arsip Kupon

en: Toggle Product Archive
id_ID: Alihkan Arsip Produk

en: Tongan Paʻanga
id_ID: Paʻanga Tonga

en: Too long.
id_ID: Terlalu panjang.

en: Too short.
id_ID: Terlalu pendek.

en: Top Offset
id_ID: Offset Atas

en: Top level metrics for the product.
id_ID: Metrik tingkat tertinggi untuk produk.

en: Total Cancellation Attempts
id_ID: Total Upaya Pembatalan

en: Total Due
id_ID: Total yang Harus Dibayar

en: Total Due Today
id_ID: Total yang Harus Dibayar Hari Ini

en: Total Lost
id_ID: Total Kerugian

en: Total Lost Cancellations
id_ID: Total Kerugian Pembatalan

en: Total Recoverable Checkouts
id_ID: Total Pembayaran yang Dapat Dipulihkan

en: Total Saved By Coupon
id_ID: Total Penghematan dengan Kupon

en: Total Saved Count
id_ID: Jumlah Total Penghematan

en: Total recoverable revenue
id_ID: Total pendapatan yang dapat dipulihkan

en: Total recovered checkouts
id_ID: Total pembayaran yang berhasil dipulihkan

en: Total recovered revenue
id_ID: Total pendapatan yang berhasil dipulihkan

en: Tracking Confirmation
id_ID: Konfirmasi Pelacakan

en: Tracking Link
id_ID: Link Pelacakan

en: Tracking number
id_ID: Nomor pelacakan

en: Trial
id_ID: Percobaan

en: Trial ends on
id_ID: Masa percobaan berakhir pada

en: Trialing
id_ID: Mencoba

en: Trinidad and Tobago Dollar
id_ID: Dolar Trinidad dan Tobago

en: Turkish Lira
id_ID: Lira Turki

en: Turn on abandoned cart for your store.
id_ID: Nyalakan fitur keranjang diabaikan untuk toko Anda.

en: Turn this off if you do not wish to automatically fulfill this product when an order is placed.
id_ID: Nonaktifkan ini jika Anda tidak ingin produk ini diproses secara otomatis saat ada pesanan.

en: Turning this on will collect subscription cancelation reasons and optionally offer a discount to keep their subscription active.
id_ID: Mengaktifkan ini akan mengumpulkan alasan pembatalan langganan dan secara opsional menawarkan diskon untuk menjaga langganan mereka tetap aktif.

en: TutorLMS Course
id_ID: Kursus TutorLMS

en: Two Column
id_ID: Dua Kolom

en: Two Weeks
id_ID: Dua Minggu

en: Two columns; equal split
id_ID: Dua kolom; pembagian sama rata

en: Two columns; one-third, two-thirds split
id_ID: Dua kolom; pembagian sepertiga, dua pertiga

en: Two columns; two-thirds, one-third split
id_ID: Dua kolom; pembagian dua pertiga, satu pertiga

en: Type
id_ID: Jenis

en: Type of object (Account)
id_ID: Jenis objek (Akun)

en: Type of object (Settings)
id_ID: Jenis objek (Pengaturan)

en: Type of object (bump)
id_ID: Jenis objek (penawaran)

en: UK VAT
id_ID: PPN UK

en: UK VAT Label
id_ID: Label PPN UK

en: URL Slug
id_ID: Slug URL

en: Ugandan Shilling
id_ID: Shilling Uganda

en: Ukrainian Hryvnia
id_ID: Hryvnia Ukraina

en: Un-Archive
id_ID: Batal Arsipkan

en: Un-Archive %s? This will make the coupon useable again.
id_ID: Batal Arsipkan %s? Ini akan membuat kupon dapat digunakan lagi.

en: Un-Archive %s? This will make the product purchaseable again.
id_ID: Batal Arsipkan %s? Ini akan membuat produk dapat dibeli lagi.

en: Un-Archive this bump? This will make the product purchaseable again.
id_ID: Batal Arsipkan penawaran ini? Ini akan membuat produk dapat dibeli lagi.

en: Un-Archive this price? This will make the product purchaseable again.
id_ID: Batal arsipkan harga ini? Ini akan membuat produk dapat dibeli lagi.

en: Un-Archive this product group?
id_ID: Batal arsipkan grup produk ini?

en: Unapprove
id_ID: Tidak disetujui

en: Unavailable For Purchase
id_ID: Tidak Dapat Dibeli

en: Unfulfilled
id_ID: Tidak terpenuhi

en: Uninstall
id_ID: Copot Instalasi

en: Unique identifier for the object.
id_ID: Identifier unik untuk objek.

en: United Arab Emirates Dirham
id_ID: Dirham Uni Emirat Arab

en: United Kingdom
id_ID: Inggris Raya

en: United States
id_ID: Amerika Serikat

en: United States Dollar
id_ID: Dolar Amerika Serikat

en: United States,  United Kingdom, Global ...
id_ID: Amerika Serikat, Inggris, Global ...

en: Unknown
id_ID: Tidak Diketahui

en: Unlimited
id_ID: Tak Terbatas

en: Unlimited Usage
id_ID: Penggunaan Tanpa Batas

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade to Pro!
id_ID: Aktifkan fitur yang dapat meningkatkan pendapatan saat Anda beralih ke Pro!

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade your plan!
id_ID: Buka fitur peningkatan pendapatan saat Anda meningkatkan paket Anda!

en: Unrevoke
id_ID: Pulihkan

en: Unrevoke Purchase
id_ID: Pulihkan Pembelian

en: Unrevoke Purchase & Restore Subscription
id_ID: Pulihkan Pembelian dan Langganan

en: Unselect All
id_ID: Batal Pilih Semua

en: Untitled Form
id_ID: Formulir Tanpa Judul

en: Unverified
id_ID: Belum Terverifikasi

en: Upcoming
id_ID: Mendatang

en: Upcoming Billing Period
id_ID: Periode Penagihan Mendatang

en: Update
id_ID: Perbarui

en: Update Account Details
id_ID: Perbarui Detail Akun

en: Update Amount
id_ID: Perbarui Jumlah

en: Update Billing Details
id_ID: Perbarui Detail Penagihan

en: Update Coupon
id_ID: Perbarui Kupon

en: Update Immediately
id_ID: Perbarui Segera

en: Update Link
id_ID: Perbarui Tautan

en: Update Password
id_ID: Perbarui Kata Sandi

en: Update Payment Method
id_ID: Perbarui Metode Pembayaran

en: Update Plan
id_ID: Perbarui Paket

en: Update Subscription
id_ID: Perbarui Langganan

en: Update Subscription Price
id_ID: Perbarui Harga Langganan

en: Update Your Connection
id_ID: Perbarui Koneksi Anda

en: Update canceled.
id_ID: Pembaharuan dibatalkan.

en: Update your api token to change or update the connection to SureCart.
id_ID: Perbarui token api Anda untuk mengubah atau memperbarui koneksi ke SureCart.

en: Updated
id_ID: Diperbarui

en: Upgrade Group
id_ID: Upgrade Grup

en: Upgrade Groups
id_ID: Upgrade Grup

en: Upgrade This Store
id_ID: Upgrade Toko Ini

en: Upgrade To Premium
id_ID: Upgrade ke Premium

en: Upgrade Your Plan
id_ID: Upgrade Paket Anda

en: Upgrade behavior. Either pending or immediate.
id_ID: Perilaku upgrade. Baik tertunda atau segera.

en: Upgrade to Premium
id_ID: Upgrade ke Premium

en: Upgrade to SureCart Premium to add unlimited shipping methods.
id_ID: Upgrade ke SureCart Premium untuk menambahkan metode pengiriman tanpa batas.

en: Upgrades Happen
id_ID: Upgrade Sedang Berlangsung

en: Upgrades, Downgrades, and Cancellations
id_ID: Peningkatan, Penurunan, dan Pembatalan

en: Upload Media
id_ID: Unggah Media

en: Url Slug
id_ID: Slug URL

en: Uruguayan Peso
id_ID: Peso Uruguay

en: Usage
id_ID: Penggunaan

en: Usage Limit
id_ID: Batas Penggunaan

en: Usage limit per coupon
id_ID: Batas penggunaan per kupon

en: Usage limit per customer
id_ID: Batas penggunaan per pelanggan

en: Use JavaScript ESM Loader
id_ID: Gunakan Loader ESM JavaScript

en: Use a compact address if possible
id_ID: Gunakan alamat yang ringkas jika memungkinkan

en: Use these settings to configure how notifications are sent to your customers.
id_ID: Gunakan pengaturan ini untuk mengkonfigurasi bagaimana pemberitahuan dikirimkan ke pelanggan Anda.

en: User connected.
id_ID: Pengguna terhubung.

en: User disconnected.
id_ID: Koneksi pengguna terputus.

en: Users must redeem this coupon by:
id_ID: Pengguna harus menukarkan kupon ini sebelum:

en: Uses
id_ID: Penggunaan

en: VAT Number
id_ID: Nomor PPN

en: VAT Number Verification Failure
id_ID: Verifikasi Nomor PPN Gagal

en: VAT Registration
id_ID: Pendaftaran PPN

en: Valid until %s
id_ID: Berlaku hingga %s

en: Validation failed
id_ID: Validasi gagal

en: Validity
id_ID: Keabsahan

en: Value
id_ID: Nilai

en: Vanuatu Vatu
id_ID: Vatu Vanuatu

en: Version %s
id_ID: Versi %s

en: Vietnamese Đồng
id_ID: Đồng Vietnam

en: View
id_ID: Tampilkan

en: View Abandoned Checkout
id_ID: Tampilkan Pembayaran yang Terabaikan

en: View All
id_ID: Tampilkan Semua

en: View Cart
id_ID: Lihat Keranjang

en: View Checkout
id_ID: Lihat Halaman Pembayaran

en: View Checkout Form
id_ID: Lihat Formulir Pembayaran

en: View Customer
id_ID: Lihat Pelanggan

en: View Invoice
id_ID: Lihat Faktur

en: View License
id_ID: Lihat Lisensi

en: View My Store
id_ID: Lihat Toko Saya

en: View Order
id_ID: Lihat Pesanan

en: View Product
id_ID: Lihat Produk

en: View SureCart Product
id_ID: Lihat Produk SureCart

en: View Transactions
id_ID: Lihat Transaksi

en: View all
id_ID: Lihat semua

en: View charge on
id_ID: Lihat biaya pada

en: Visit Store
id_ID: Kunjungi Toko

en: Visit SureCart Store
id_ID: Kunjungi Toko SureCart

en: Wait for a period of time after a customer has made a purchase to send other abandoned checkouts.
id_ID: Tunggu selama jangka waktu tertentu setelah pelanggan melakukan pembelian sebelum mengirim pembayaran terabaikan lainnya

en: We are currently working on our Pro features. Please check back once we release new revenue and time saving features.
id_ID: Kami sedang mengerjakan fitur Pro kami. Silakan periksa kembali setelah kami merilis fitur baru yang dapat menghemat waktu dan meningkatkan pendapatan.

en: We don't currently ship to your address.
id_ID: Saat ini, kami tidak melakukan pengiriman ke alamat Anda.

en: We recommend that you optimize your images before linking them to your products.
id_ID: Kami sarankan Anda untuk memperbaiki gambar Anda sebelum mengaitkannya dengan produk Anda.

en: We were unable to issue a refund with this payment processor. Please check with your payment processor and try issuing the refund directly through the processor.
id_ID: Kami tidak bisa melakukan pengembalian dana melalui prosesor pembayaran ini. Mohon cek dengan prosesor pembayaran Anda dan cobalah untuk melakukan pengembalian uang secara langsung melalui prosesor tersebut.

en: Website
id_ID: Situs Web

en: Week
id_ID: Minggu

en: Weekly
id_ID: Mingguan

en: Welcome to SureCart!
id_ID: Selamat datang di SureCart!

en: Welcome, Let’s Setup Your Online Store
id_ID: Selamat Datang, Mari Atur Toko Online Anda

en: West African Cfa Franc
id_ID: Franc CFA Afrika Barat

en: What are Invoices?
id_ID: Apa itu Faktur?

en: What are Upgrade Groups?
id_ID: Apa maksud dari Grup Upgrade?

en: What is a Single Product Template?
id_ID: Apa itu Template Produk Tunggal?

en: What type of cart icon would you like to use?
id_ID: Jenis ikon keranjang apa yang ingin Anda gunakan?

en: When a cancellation happens immediately, the subscription is canceled right away. When a cancellation happens at the billing period end, the subscription remains active until the end of the current billing period.
id_ID: Apabila pembatalan dilaksanakan dengan segera, langganan akan dibatalkan pada saat itu juga. Namun, apabila pembatalan terjadi pada akhir periode penagihan, langganan akan tetap berlaku sampai akhir periode penagihan yang sedang berlangsung.

en: When an upgrade or downgrade happens immediately, a prorated invoice will be generated and paid. If the invoice payment fails, the subscription will not be updated. In the case of a downgrade, the invoice will likely have a $0 balance and a credit may be applied to the customer. When an upgrade or downgrade happens at the next billing period, the subscription won't be updated until the next payment date.
id_ID: Jika terjadi peningkatan atau penurunan segera, faktur yang diprorata akan dibuat dan dibayar. Jika pembayaran faktur tidak berhasil, pembaruan langganan tidak akan dilakukan. Dalam situasi penurunan, faktur mungkin memiliki saldo $0 dan kredit bisa diberikan kepada pelanggan. Jika peningkatan atau penurunan terjadi pada periode penagihan berikutnya, langganan tidak akan diperbarui sampai tanggal pembayaran selanjutnya.

en: When do you want to cancel the subscription?
id_ID: Kapan Anda ingin membatalkan langganan?

en: When paginating with ajax, scroll to the top of this block.
id_ID: Saat melakukan paginasi dengan ajax, gulir ke bagian atas blok ini.

en: When should we offer the discount?
id_ID: Kapan sebaiknya kita memberikan diskon?

en: Whether or not a payment method should be required for subscriptions that have an initial period amount of $0 (free trial or coupon). This is useful if you want to offer a "no credit card required" free trials.
id_ID: Apakah diperlukan metode pembayaran untuk langganan yang memiliki periode awal sebesar $0 (percobaan gratis atau kupon). Hal ini bermanfaat jika Anda ingin memberikan penawaran percobaan gratis "tanpa memerlukan kartu kredit".

en: Whether or not customers can cancel subscriptions from the customer portal.
id_ID: Apakah pelanggan diperbolehkan untuk membatalkan langganan mereka dari portal pelanggan atau tidak.

en: Whether or not customers can change subscription quantities from the customer portal.
id_ID: Apakah pelanggan diperbolehkan untuk merubah jumlah langganan melalui portal pelanggan atau tidak.

en: Whether or not customers can make subscription changes from the customer portal.
id_ID: Apakah pelanggan diperbolehkan untuk mengubah langganan mereka melalui portal pelanggan atau tidak.

en: Whether or not shipping is enabled
id_ID: Apakah pengiriman diaktifkan atau tidak

en: Whether or not this bump is currently enabled and being shown to customers.
id_ID: Apakah penawaran ini saat ini diaktifkan dan ditunjukkan kepada pelanggan.

en: Whether to get archived products or not.
id_ID: Apakah perlu mengambil produk yang telah diarsipkan atau tidak.

en: Wide
id_ID: Lebar

en: Width
id_ID: Lebar

en: Width settings
id_ID: Pengaturan lebar

en: WordPress User
id_ID: Pengguna WordPress

en: Wrong length.
id_ID: Panjangnya tidak sesuai.

en: Year
id_ID: Tahun

en: Yearly
id_ID: Tahunan

en: Yemeni Rial
id_ID: Rial Yaman

en: Yesterday
id_ID: Kemarin

en: You are a few clicks away from adding e-commerce to your website. SureCart is a cloud powered e-commerce platform that is easy to use, lightweight, and lightning fast.
id_ID: Anda hanya perlu beberapa klik untuk menambahkan e-commerce ke situs web Anda. SureCart adalah platform e-commerce berbasis cloud yang mudah digunakan, ringan, dan sangat cepat.

en: You are already collecting tax for this zone.
id_ID: Anda telah mengumpulkan pajak untuk zona ini.

en: You are not a live mode customer.
id_ID: Anda bukan pelanggan mode live.

en: You are not a test mode customer.
id_ID: Anda bukan pelanggan mode tes.

en: You are not currently a customer.
id_ID: Anda saat ini bukan pelanggan.

en: You can always change this later.
id_ID: Anda selalu bisa menggantinya nanti.

en: You can create multiple single product templates, and assign each to different types of products, enabling a custom design for each group of similar products.
id_ID: Anda dapat membuat beberapa template produk tunggal, dan menetapkan masing-masing ke berbagai jenis produk, memungkinkan desain khusus untuk setiap kelompok produk yang serupa.

en: You can find this on your google Recaptcha dashboard.
id_ID: Anda dapat menemukan ini di dasbor google Recaptcha Anda.

en: You can only apply this offer once.
id_ID: Anda hanya bisa memanfaatkan penawaran ini satu kali saja.

en: You can override the global password validation by going to the advanced settings.
id_ID: Anda dapat menggantikan validasi kata sandi global dengan menuju ke pengaturan lanjutan.

en: You cannot add a one-time product to a subscription.
id_ID: Anda tidak bisa memasukkan produk sekali bayar ke dalam langganan.

en: You cannot currently add a payment method. Please contact us for support.
id_ID: Anda saat ini tidak dapat menambahkan metode pembayaran. Silakan hubungi kami untuk dukungan.

en: You cannot delete this media item because it is currently being used.
id_ID: Anda tidak dapat menghapus item media ini karena saat ini sedang digunakan.

en: You cannot enable EU Micro Exemption if your address is outside of the EU.
id_ID: Anda tidak dapat mengaktifkan Pengecualian Mikro EU jika alamat Anda berada di luar EU.

en: You cannot enable abandoned checkouts until you have updated your business contact address. Please add an address to your store branding.
id_ID: Anda tidak bisa mengaktifkan fitur pembayaran yang terabaikan sebelum Anda memperbaharui alamat kontak bisnis Anda. Mohon tambahkan alamat pada branding toko Anda.

en: You cannot enable taxes unless a valid tax address is provided
id_ID: Anda tidak bisa mengaktifkan pajak tanpa menyediakan alamat pajak yang valid

en: You do not have permission do this.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk melakukan ini.

en: You do not have permission to do this.
id_ID: Anda tidak memiliki izin untuk melakukan ini.

en: You don't have any country-specific VAT registrations. If you're registered under one-stop shop then you don't need to create country-specific tax registrations. If you're not, add a tax registration to start collecting tax.
id_ID: Anda tidak memiliki registrasi PPN yang spesifik untuk suatu negara. Jika Anda sudah terdaftar dalam sistem one-stop shop, Anda tidak perlu membuat registrasi pajak untuk setiap negara. Namun, jika Anda belum terdaftar, Anda perlu menambahkan registrasi pajak untuk mulai memungut pajak.

en: You don't have any orders.
id_ID: Anda tidak memiliki pesanan.

en: You don't have any survey answers. Please add at least one to collect cancellation feedback.
id_ID: Anda tidak memiliki jawaban survei. Harap tambahkan setidaknya satu untuk mengumpulkan umpan balik pembatalan.

en: You don't have any tax registrations. Add a tax registration to start collecting tax.
id_ID: Anda tidak memiliki registrasi pajak. Tambahkan registrasi pajak untuk mulai mengumpulkan pajak.

en: You have already requested a code in the last 60 seconds. Please wait before requesting again.
id_ID: Anda sudah meminta kode dalam 60 detik terakhir. Harap tunggu sebelum meminta lagi.

en: You have already set up your store.
id_ID: Anda sudah menyiapkan toko Anda.

en: You have not been charged for this order.
id_ID: Anda belum dikenakan biaya untuk pesanan ini.

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
id_ID: Anda memiliki perubahan yang belum disimpan. Jika Anda melanjutkan, perubahan tersebut akan hilang.

en: You must enter an amount between %1$s and %2$s
id_ID: Anda harus memasukkan jumlah antara %1$s dan %2$s

en: You must first purchase something to access your dashboard.
id_ID: Anda harus terlebih dahulu membeli sesuatu untuk mengakses dasbor Anda.

en: You're not collecting GST in Australia. Add a tax registration to start collecting tax.
id_ID: Anda tidak mengumpulkan GST di Australia. Tambahkan pendaftaran pajak untuk mulai mengumpulkan pajak.

en: You're not collecting VAT in the UK. Add a tax registration to start collecting tax.
id_ID: Anda tidak mengumpulkan PPN di Inggris. Tambahkan pendaftaran pajak untuk mulai mengumpulkan pajak.

en: You're not collecting any provincial tax in Canada. Add a tax registration to start collecting tax.
id_ID: Anda tidak mengumpulkan pajak provinsi di Kanada. Tambahkan pendaftaran pajak untuk mulai mengumpulkan pajak.

en: You're not collecting sales tax for any states. Add a tax registration to start collecting tax.
id_ID: Anda tidak mengumpulkan pajak penjualan untuk negara mana pun. Tambahkan pendaftaran pajak untuk mulai mengumpulkan pajak.

en: Your API key is incorrect. Please double-check it is correct and update it.
id_ID: Kunci API Anda salah. Harap periksa kembali apakah sudah benar dan perbarui.

en: Your customer's email address.
id_ID: Alamat email pelanggan Anda.

en: Your customer's email.
id_ID: Email pelanggan Anda.

en: Your customer's first name.
id_ID: Nama depan pelanggan Anda.

en: Your customer's full name.
id_ID: Nama lengkap pelanggan Anda.

en: Your customer's last name.
id_ID: Nama belakang pelanggan Anda.

en: Your customer's phone number.
id_ID: Nomor telepon pelanggan Anda.

en: Your discount settings for abandoned cart.
id_ID: Pengaturan diskon Anda untuk keranjang yang ditinggalkan.

en: Your email address
id_ID: Alamat email Anda

en: Your email and cart are saved so we can send email reminders about this order.
id_ID: Kami menyimpan email dan keranjang Anda agar dapat mengirimkan pengingat melalui email mengenai pesanan ini.

en: Your name
id_ID: Nama Anda

en: Your postal code is not valid.
id_ID: Kode pos Anda tidak valid.

en: Your session expired - please try again.
id_ID: Sesi Anda telah berakhir - silakan coba lagi.

en: Your storage space is low
id_ID: Ruang penyimpanan Anda sedikit

en: Your store does not appear to be using a secure connection. A secure connection (https) is required to use SureCart to process live transactions.
id_ID: Sepertinya toko Anda tidak menggunakan koneksi yang aman. Untuk memproses transaksi langsung menggunakan SureCart, diperlukan koneksi yang aman (https).

en: Your store has been created.
id_ID: Toko Anda telah dibuat.

en: Your store is now connected to SureCart.
id_ID: Toko Anda sekarang terhubung dengan SureCart.

en: You’ll need to collect sales tax if you meet certain state requirements, also known as nexus. To start collecting tax, you need to register with the appropriate state tax authority.
id_ID: Jika Anda memenuhi persyaratan tertentu dari sebuah negara, yang dikenal sebagai nexus, Anda harus mengumpulkan pajak penjualan. Untuk dapat mulai mengumpulkan pajak, Anda harus mendaftar pada otoritas pajak negara yang relevan.

en: Zambian Kwacha
id_ID: Kwacha Zambia

en: Zone Name
id_ID: Nama Zona

en: Zone added
id_ID: Zona ditambahkan

en: Zone updated
id_ID: Zona diperbarui

en: [block rendering halted]
id_ID: [pembuatan blok dihentikan]

en: adjust your settings
id_ID: sesuaikan pengaturan Anda

en: and
id_ID: dan

[ctx: block description]
en: A container to display the product media
id_ID: Wadah untuk menampilkan media produk

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
id_ID: Satu kolom dalam blok kolom.

[ctx: block description]
en: Add a buy now or add to cart button.
id_ID: Tambah tombol beli sekarang atau tambahkan ke keranjang.

[ctx: block description]
en: Display a VAT/GST field for VAT collection.
id_ID: Tampilkan bidang PPN/Pajak Barang dan Jasa untuk pengumpulan PPN.

[ctx: block description]
en: Display a button to add a specific price to the cart.
id_ID: Tampilkan tombol untuk menambahkan harga tertentu ke keranjang.

[ctx: block description]
en: Display a button to immediately redirect to the checkout page with the product in the cart.
id_ID: Tampilkan sebuah tombol untuk langsung menuju halaman pembayaran dengan produk yang ada di keranjang.

[ctx: block description]
en: Display a button to link the user to their customer dashboard.
id_ID: Tampilkan tombol yang mengarahkan pengguna ke dasbor pelanggan mereka.

[ctx: block description]
en: Display a card block.
id_ID: Tampilkan blok kartu.

[ctx: block description]
en: Display a cart header
id_ID: Tampilkan header keranjang

[ctx: block description]
en: Display a checkbox input
id_ID: Tampilkan kotak centang input

[ctx: block description]
en: Display a checkout form
id_ID: Tampilkan formulir pembayaran

[ctx: block description]
en: Display a checkout form button.
id_ID: Tampilkan tombol formulir pembayaran.

[ctx: block description]
en: Display a collapsible row
id_ID: Tampilkan baris yang dapat diciutkan

[ctx: block description]
en: Display a coupon form in the cart.
id_ID: Tampilkan formulir kupon di keranjang.

[ctx: block description]
en: Display a coupon form.
id_ID: Tampilkan formulir kupon.

[ctx: block description]
en: Display a custom message in the cart
id_ID: Tampilkan pesan khusus di keranjang

[ctx: block description]
en: Display a first name collection field.
id_ID: Tampilkan bidang untuk mengumpulkan nama depan.

[ctx: block description]
en: Display a last name collection field.
id_ID: Tampilkan bidang untuk mengumpulkan nama belakang.

[ctx: block description]
en: Display a list of products from your store.
id_ID: Tampilkan daftar produk dari toko Anda.

[ctx: block description]
en: Display a logout button.
id_ID: Tampilkan tombol logout.

[ctx: block description]
en: Display a name collection field.
id_ID: Tampilkan bidang untuk mengumpulkan nama.

[ctx: block description]
en: Display a name your own price field.
id_ID: Tampilkan bidang untuk menentukan harga pilihan Anda.

[ctx: block description]
en: Display a phone number collection field.
id_ID: Tampilkan bidang untuk mengumpulkan nomor telepon.

[ctx: block description]
en: Display a radio input
id_ID: Tampilkan input radio

[ctx: block description]
en: Display a radio select input. This is saved with the order as additional metadata.
id_ID: Tampilkan input pilihan radio. Ini disimpan dengan pesanan sebagai metadata tambahan.

[ctx: block description]
en: Display a submit button.
id_ID: Tampilkan tombol kirim.

[ctx: block description]
en: Display a subtotal line item.
id_ID: Tampilkan item subtotal.

[ctx: block description]
en: Display a toggle switch.
id_ID: Tampilkan tombol toggle.

[ctx: block description]
en: Display an area of the form based on conditions.
id_ID: Tampilkan area formulir berdasarkan syarat.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation customer section.
id_ID: Tampilkan bagian konfirmasi pesanan pelanggan.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation line items summary section.
id_ID: Tampilkan bagian ringkasan item baris dari konfirmasi pesanan.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation section.
id_ID: Tampilkan bagian konfirmasi pesanan.

[ctx: block description]
en: Display an shipping address form. This is used for shipping and tax calculations.
id_ID: Tampilkan formulir alamat pengiriman. Ini digunakan untuk perhitungan pengiriman dan pajak.

[ctx: block description]
en: Display any checkout-related errors. By default the checkout form shows these at the top. Add this block to change the location.
id_ID: Tampilkan kesalahan apa pun terkait pembayaran. Secara default, formulir pembayaran menampilkan ini di bagian atas. Tambahkan blok ini untuk mengubah lokasi.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
id_ID: Tampilkan konten dalam beberapa kolom, dengan blok ditambahkan ke setiap kolom.

[ctx: block description]
en: Display express payment options (Google Pay, Apple Pay, etc.)
id_ID: Tampilkan opsi pembayaran ekspres (Google Pay, Apple Pay, dll.)

[ctx: block description]
en: Display information for a specific session.
id_ID: Tampilkan informasi untuk sesi tertentu.

[ctx: block description]
en: Display payment options
id_ID: Tampilkan opsi pembayaran

[ctx: block description]
en: Display the cart bump line item
id_ID: Tampilkan item baris penawaran di keranjang

[ctx: block description]
en: Display the cart subtotal
id_ID: Tampilkan subtotal keranjang

[ctx: block description]
en: Display the list of shipping choices
id_ID: Tampilkan daftar pilihan pengiriman

[ctx: block description]
en: Display the product description
id_ID: Tampilkan deskripsi produk

[ctx: block description]
en: Display the session totals.
id_ID: Tampilkan total sesi.

[ctx: block description]
en: Display the shipping amount
id_ID: Tampilkan jumlah pengiriman

[ctx: block description]
en: Display the store logo.
id_ID: Tampilkan logo toko.

[ctx: block description]
en: Display your order bumps.
id_ID: Tampilkan penawaran tambahan dari pesanan Anda.

[ctx: block description]
en: Displays a customer's subscriptions.
id_ID: Menampilkan langganan pelanggan.

[ctx: block description]
en: Displays a divider.
id_ID: Menampilkan pembatas

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the donation form.
id_ID: Menampilkan total donasi di formulir donasi.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the user to choose from.
id_ID: Menampilkan sejumlah opsi donasi untuk dipilih oleh pengguna.

[ctx: block description]
en: Displays a form text input field. This is saved with the order as additional metadata.
id_ID: Menampilkan bidang input teks pada formulir. Ini disimpan sebagai metadata tambahan dalam pesanan.

[ctx: block description]
en: Displays a form text textarea field. This is saved with the order as additional metadata.
id_ID: Menampilkan bidang teks area pada formulir. Ini disimpan sebagai metadata tambahan dalam pesanan.

[ctx: block description]
en: Displays a form.
id_ID: Menampilkan sebuah formulir.

[ctx: block description]
en: Displays a password field to let a new user set a password.
id_ID: Menampilkan bidang kata sandi untuk membiarkan pengguna baru menetapkan kata sandi.

[ctx: block description]
en: Displays a price choice for a product
id_ID: Menampilkan pilihan harga untuk suatu produk

[ctx: block description]
en: Displays a product item image.
id_ID: Menampilkan gambar item produk.

[ctx: block description]
en: Displays a selector for product prices.
id_ID: Menampilkan pilihan untuk harga produk.

[ctx: block description]
en: Displays a single product item.
id_ID: Menampilkan satu item produk.

[ctx: block description]
en: Displays a title/heading section
id_ID: Menampilkan bagian judul/header

[ctx: block description]
en: Displays an email form field.
id_ID: Menampilkan bidang formulir email.

[ctx: block description]
en: Displays checkout line items.
id_ID: Menampilkan item-item di jalur pembayaran.

[ctx: block description]
en: Displays possible choices for product prices.
id_ID: Menampilkan pilihan-pilihan yang mungkin untuk harga produk.

[ctx: block description]
en: Displays product buy and add to cart buttons
id_ID: Menampilkan tombol beli produk dan tambahkan ke keranjang

[ctx: block description]
en: Displays quantity selector for a product.
id_ID: Menampilkan pemilih kuantitas untuk suatu produk.

[ctx: block description]
en: Displays the customer's downloads.
id_ID: Menampilkan unduhan pelanggan.

[ctx: block description]
en: Displays the customers billing details.
id_ID: Menampilkan detail tagihan pelanggan.

[ctx: block description]
en: Displays the customers charges.
id_ID: Menampilkan biaya yang dikenakan kepada pelanggan.

[ctx: block description]
en: Displays the customers invoices.
id_ID: Menampilkan faktur pelanggan.

[ctx: block description]
en: Displays the customers orders.
id_ID: Menampilkan pesanan pelanggan.

[ctx: block description]
en: Displays the customers shipping addresses and lets them update details.
id_ID: Menampilkan alamat pengiriman pelanggan dan memungkinkan mereka memperbarui detail.

[ctx: block description]
en: Displays the order bump discount.
id_ID: Menampilkan diskon penambahan pesanan.

[ctx: block description]
en: Displays the order tax. (if there is tax)
id_ID: Menampilkan pajak pesanan. (jika ada pajak)

[ctx: block description]
en: Displays the price of the product with the scratched price.
id_ID: Menampilkan harga produk dengan harga yang dicoret.

[ctx: block description]
en: Displays the product price or price range.
id_ID: Menampilkan harga produk atau kisaran harga.

[ctx: block description]
en: Displays the product title.
id_ID: Menampilkan judul produk.

[ctx: block description]
en: Displays the total line item.
id_ID: Menampilkan total item baris.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard pages.
id_ID: Menampilkan halaman dasbor pelanggan untuk pengguna.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tab.
id_ID: Menampilkan tab dasbor pelanggan untuk pengguna.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tabs.
id_ID: Menampilkan tab dasbor pelanggan untuk pengguna.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard.
id_ID: Menampilkan dasbor pelanggan untuk pengguna.

[ctx: block description]
en: Lets the customer update payment methods.
id_ID: Mengizinkan pelanggan untuk mengubah metode pembayaran.

[ctx: block description]
en: The cart
id_ID: Keranjang

[ctx: block description]
en: The cart menu icon that shows your cart quantity.
id_ID: Ikon menu keranjang yang menunjukkan jumlah item di keranjang Anda.

[ctx: block description]
en: The cart submit button
id_ID: Tombol kirim keranjang

[ctx: block description]
en: WordPress User Account Information
id_ID: Informasi Akun Pengguna WordPress

[ctx: block keyword]
en: account
id_ID: akun

[ctx: block keyword]
en: address
id_ID: alamat

[ctx: block keyword]
en: amount
id_ID: jumlah

[ctx: block keyword]
en: apple
id_ID: apel

[ctx: block keyword]
en: bump
id_ID: penawaran

[ctx: block keyword]
en: button
id_ID: tombol

[ctx: block keyword]
en: buy
id_ID: beli

[ctx: block keyword]
en: card
id_ID: kartu

[ctx: block keyword]
en: checkbox
id_ID: kotak centang

[ctx: block keyword]
en: checkout
id_ID: pembayaran

[ctx: block keyword]
en: choice
id_ID: pilihan

[ctx: block keyword]
en: collapse
id_ID: ciutkan

[ctx: block keyword]
en: confirm
id_ID: konfirmasi

[ctx: block keyword]
en: coupon
id_ID: kupon

[ctx: block keyword]
en: credit
id_ID: kredit

[ctx: block keyword]
en: custom
id_ID: kustom

[ctx: block keyword]
en: customer
id_ID: pelanggan

[ctx: block keyword]
en: dashboard
id_ID: dasbor

[ctx: block keyword]
en: description
id_ID: deskripsi

[ctx: block keyword]
en: details
id_ID: detail

[ctx: block keyword]
en: discount
id_ID: diskon

[ctx: block keyword]
en: divider
id_ID: pemisah

[ctx: block keyword]
en: donation
id_ID: donasi

[ctx: block keyword]
en: download
id_ID: unduh

[ctx: block keyword]
en: engine
id_ID: mesin

[ctx: block keyword]
en: error
id_ID: kesalahan

[ctx: block keyword]
en: field
id_ID: bidang

[ctx: block keyword]
en: first-name
id_ID: nama-depan

[ctx: block keyword]
en: form
id_ID: formulir

[ctx: block keyword]
en: heading
id_ID: tajuk

[ctx: block keyword]
en: hr
id_ID: jam

[ctx: block keyword]
en: image
id_ID: gambar

[ctx: block keyword]
en: input
id_ID: masukan

[ctx: block keyword]
en: last-name
id_ID: nama-belakang

[ctx: block keyword]
en: line
id_ID: baris

[ctx: block keyword]
en: line-items
id_ID: item-baris

[ctx: block keyword]
en: list
id_ID: daftar

[ctx: block keyword]
en: lite item
id_ID: item ringan

[ctx: block keyword]
en: mail
id_ID: surat

[ctx: block keyword]
en: name
id_ID: nama

[ctx: block keyword]
en: notice
id_ID: pemberitahuan

[ctx: block keyword]
en: password
id_ID: kata-sandi

[ctx: block keyword]
en: phone
id_ID: telepon

[ctx: block keyword]
en: price
id_ID: harga

[ctx: block keyword]
en: product
id_ID: produk

[ctx: block keyword]
en: products
id_ID: produk

[ctx: block keyword]
en: quantity
id_ID: kuantitas

[ctx: block keyword]
en: radio-group
id_ID: grup-radio

[ctx: block keyword]
en: select
id_ID: pilih

[ctx: block keyword]
en: shipping
id_ID: pengiriman

[ctx: block keyword]
en: store
id_ID: toko

[ctx: block keyword]
en: store logo
id_ID: logo toko

[ctx: block keyword]
en: submit
id_ID: kirim

[ctx: block keyword]
en: summary
id_ID: ringkasan

[ctx: block keyword]
en: tax
id_ID: pajak

[ctx: block keyword]
en: text
id_ID: teks

[ctx: block keyword]
en: textarea
id_ID: areatext

[ctx: block keyword]
en: thank
id_ID: terima kasih

[ctx: block keyword]
en: thank you
id_ID: terima kasih

[ctx: block keyword]
en: thumbnail
id_ID: gambar mini

[ctx: block keyword]
en: title
id_ID: judul

[ctx: block keyword]
en: totals
id_ID: total

[ctx: block keyword]
en: user
id_ID: pengguna

[ctx: block title]
en: Add To Cart Button
id_ID: Tombol Tambahkan ke Keranjang

[ctx: block title]
en: Bump Discount
id_ID: Diskon Penawaran

[ctx: block title]
en: Button
id_ID: Tombol

[ctx: block title]
en: Buy Button
id_ID: Tombol Beli

[ctx: block title]
en: Card
id_ID: Kartu

[ctx: block title]
en: Cart
id_ID: Keranjang

[ctx: block title]
en: Cart Bump Line Item
id_ID: Baris Penawaran Keranjang

[ctx: block title]
en: Cart Coupon
id_ID: Kupon Keranjang

[ctx: block title]
en: Cart Header
id_ID: Tajuk Keranjang

[ctx: block title]
en: Cart Items
id_ID: Item Keranjang

[ctx: block title]
en: Cart Menu Icon
id_ID: Ikon Menu Keranjang

[ctx: block title]
en: Cart Message
id_ID: Pesan Keranjang

[ctx: block title]
en: Cart Submit Button
id_ID: Tombol Kirim Keranjang

[ctx: block title]
en: Cart Subtotal
id_ID: Subtotal Keranjang

[ctx: block title]
en: Checkbox
id_ID: Kotak centang

[ctx: block title]
en: Checkout Errors
id_ID: Kesalahan Pembayaran

[ctx: block title]
en: Checkout Form
id_ID: Formulir Pembayaran

[ctx: block title]
en: Collapsible Row
id_ID: Baris yg dapat diciutkan

[ctx: block title]
en: Conditional
id_ID: Bersyarat

[ctx: block title]
en: Coupon
id_ID: Kupon

[ctx: block title]
en: Customer Billing Details
id_ID: Detail Penagihan Pelanggan

[ctx: block title]
en: Customer Charges
id_ID: Tagihan Pelanggan

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard
id_ID: Dasbor Pelanggan

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Button
id_ID: Tombol Dasbor Pelanggan

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Page
id_ID: Halaman Dasbor Pelanggan

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Pages
id_ID: Halaman Dasbor Pelanggan

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tab
id_ID: Tab Dasbor Pelanggan

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tabs
id_ID: Tab Dasbor Pelanggan

[ctx: block title]
en: Customer Downloads
id_ID: Unduhan Pelanggan

[ctx: block title]
en: Customer Invoices
id_ID: Faktur Pelanggan

[ctx: block title]
en: Customer Orders
id_ID: Pesanan Pelanggan

[ctx: block title]
en: Customer Payment Methods
id_ID: Metode Pembayaran Pelanggan

[ctx: block title]
en: Customer Shipping and Tax Address
id_ID: Alamat Pengiriman dan Pajak Pelanggan

[ctx: block title]
en: Customer Subscriptions
id_ID: Langganan Pelanggan

[ctx: block title]
en: Divider
id_ID: Pemisah

[ctx: block title]
en: Donation
id_ID: Donasi

[ctx: block title]
en: Donation Amount
id_ID: Jumlah Donasi

[ctx: block title]
en: Express Payment
id_ID: Pembayaran Ekspres

[ctx: block title]
en: First Name
id_ID: Nama Depan

[ctx: block title]
en: Form
id_ID: Formulir

[ctx: block title]
en: Full Name
id_ID: Nama Lengkap

[ctx: block title]
en: Last Name
id_ID: Nama Belakang

[ctx: block title]
en: Line Items
id_ID: Item Baris

[ctx: block title]
en: Logout Button
id_ID: Tombol Keluar

[ctx: block title]
en: Name Your Own Price
id_ID: Tentukan Harga Anda Sendiri

[ctx: block title]
en: Order Bumps
id_ID: Penawaran Pesanan

[ctx: block title]
en: Order Confirmation
id_ID: Konfirmasi Pesanan

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Customer Details
id_ID: Konfirmasi Pesanan Detail Pelanggan

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Line Items
id_ID: Baris Item Konfirmasi Pesanan

[ctx: block title]
en: Password
id_ID: Kata Sandi

[ctx: block title]
en: Payment
id_ID: Pembayaran

[ctx: block title]
en: Phone
id_ID: Telepon

[ctx: block title]
en: Price Choice
id_ID: Pilihan Harga

[ctx: block title]
en: Price Selector
id_ID: Pemilih Harga

[ctx: block title]
en: Product Buy Buttons
id_ID: Tombol Beli Produk

[ctx: block title]
en: Product Cart Button
id_ID: Tombol Keranjang Produk

[ctx: block title]
en: Product Description
id_ID: Deskripsi Produk

[ctx: block title]
en: Product Image
id_ID: Gambar Produk

[ctx: block title]
en: Product Item
id_ID: Item Produk

[ctx: block title]
en: Product Item Price
id_ID: Harga Item Produk

[ctx: block title]
en: Product List
id_ID: Daftar Produk

[ctx: block title]
en: Product Media
id_ID: Media Produk

[ctx: block title]
en: Product Price
id_ID: Harga Produk

[ctx: block title]
en: Product Price Choices
id_ID: Pilihan Harga Produk

[ctx: block title]
en: Product Quantity
id_ID: Jumlah Produk

[ctx: block title]
en: Product Title
id_ID: Judul Produk

[ctx: block title]
en: Radio Select
id_ID: Seleksi Radio

[ctx: block title]
en: Session Info
id_ID: Info Sesi

[ctx: block title]
en: Shipping Address
id_ID: Alamat Pengiriman

[ctx: block title]
en: Shipping Choices
id_ID: Pilihan Pengiriman

[ctx: block title]
en: Shipping Line Item
id_ID: Item Pengiriman Barang

[ctx: block title]
en: Store Logo
id_ID: Logo Toko

[ctx: block title]
en: Submit Button
id_ID: Tombol Kirim

[ctx: block title]
en: Subtotal Line Item
id_ID: Subtotal Item Baris

[ctx: block title]
en: SureCart Column
id_ID: Kolom SureCart

[ctx: block title]
en: SureCart Columns
id_ID: Kolom SureCart

[ctx: block title]
en: Switch
id_ID: Beralih

[ctx: block title]
en: Tabbed Customer Dashboard
id_ID: Dashboard Pelanggan dengan Tab

[ctx: block title]
en: Tax Line Item
id_ID: Item Baris Pajak

[ctx: block title]
en: Text Field
id_ID: Kolom Teks

[ctx: block title]
en: Textarea
id_ID: Area Teks

[ctx: block title]
en: Title/Heading Section
id_ID: Bagian Judul/Header

[ctx: block title]
en: Totals
id_ID: Total

[ctx: block title]
en: VAT or Tax ID Input
id_ID: Masukkan PPN atau ID Pajak

[ctx: block title]
en: WordPress User Account
id_ID: Akun Pengguna WordPress

[ctx: block variation description]
en: Add a button to add the product to the cart.
id_ID: Tambahkan tombol untuk menambahkan produk ke keranjang.

[ctx: buy-page-slug]
en: buy
id_ID: beli

[ctx: comment]
en: Mark as spam
id_ID: Tandai sebagai spam

[ctx: comment]
en: Not spam
id_ID: Bukan spam

en: day
id_ID: %d hari

en: does not exist
id_ID: tidak ada

en: every
id_ID: setiap

en: every month
id_ID: setiap bulan

en: exist
id_ID: ada

en: exists
id_ID: ada

en: for
id_ID: untuk

en: https://example.com
id_ID: https://contoh.com

en: is equal to
id_ID: sama dengan

en: is greater or equal to
id_ID: lebih besar atau sama dengan

en: is greater than
id_ID: lebih besar dari

en: is less or equal to
id_ID: kurang dari atau sama dengan

en: is less than
id_ID: kurang dari

en: is less than or equal to
id_ID: kurang dari atau sama dengan

en: is not equal to
id_ID: tidak sama dengan

en: matches all of
id_ID: cocok dengan semua

en: matches any of
id_ID: cocok dengan salah satu dari

en: matches none of
id_ID: tidak cocok dengan

en: max count reached
id_ID: jumlah maksimum tercapai

en: month
id_ID: %d bulan

en: must be 15 minutes or more
id_ID: harus 15 menit atau lebih

en: must be at least 12 hours between emails
id_ID: harus ada setidaknya 12 jam antara email

en: must be less than 1 week
id_ID: harus kurang dari 1 minggu

en: not exist
id_ID: tidak ada

en: of
id_ID: dari

en: of %d
id_ID: dari %d

en: once
id_ID: sekali

en: or drag and drop a file to upload.
id_ID: atau seret dan lepas file untuk mengunggah.

en: oz
id_ID: ons

[ctx: post type general name]
en: Carts
id_ID: Keranjang

[ctx: post type general name]
en: Checkout Forms
id_ID: Formulir Pembayaran

[ctx: post type general name]
en: SureCart Products
id_ID: Produk SureCart

[ctx: post type singular name]
en: Cart
id_ID: Keranjang

[ctx: post type singular name]
en: Checkout Form
id_ID: Formulir Pembayaran

[ctx: post type singular name]
en: SureCart Product
id_ID: Produk SureCart

[ctx: product-page-slug]
en: products
id_ID: produk

en: reCaptcha Secret Key
id_ID: Kunci Rahasia reCaptcha

en: reCaptcha Site Key
id_ID: Kunci Situs reCaptcha

en: register a new site and choose v3.
id_ID: daftarkan situs baru dan pilih v3.

en: shipping settings
id_ID: pengaturan pengiriman

en: this customer
id_ID: pelanggan ini

en: time
id_ID: kali

en: vs %s last period
id_ID: vs %s periode terakhir

en: week
id_ID: %d minggu

en: year
id_ID: %d tahun
