SureCart WP - en to it_IT translation catalogue (2169 entries)

en: 	At end of current period
it_IT: Alla fine del periodo corrente

en:  and %d other price. |  and %d other prices.
it_IT[0]: e %d altro prezzo
it_IT[1]: e %d altri prezzi

en: %1$s (%2$d of %3$d)
it_IT: %1$s (%2$d su %3$d)

en: %1d%% off
it_IT: %1d %% di sconto

en: %1s of %2s Activations Used
it_IT: %1s di %2s attivazioni utilizzate

en: %d Remaining
it_IT: %d Rimasti

en: %d day | %d days
it_IT[0]: %d giorno
it_IT[1]: %d giorni

en: %d day left in trial | %d days left in trial
it_IT[0]: %d giorno rimasto di prova
it_IT[1]: %d giorni rimasti di prova

en: %d month | %d months
it_IT[0]: %d mese
it_IT[1]: %d mesi

en: %d months
it_IT: %d mesi

en: %d payment | %d payments
it_IT[0]: %d pagamento
it_IT[1]: % pagamenti

en: %d prices
it_IT: %d prezzi

en: %d week | %d weeks
it_IT[0]: %d settimana
it_IT[1]: %d settimane

en: %d year | %d years
it_IT[0]: %d anno
it_IT[1]: %d anni

en: %d%% off
it_IT: %d %% di sconto

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
it_IT: %s fa

en: %s Tax Region
it_IT: %s Regione fiscale

en: %s can't be blank.
it_IT: %s non può essere vuoto.

en: %s is invalid.
it_IT: %s non è valido.

en: %s is no longer purchasable.
it_IT: %s non è più acquistabile.

en: %s is not available with subscriptions.
it_IT: %s non è disponibile con gli abbonamenti.

en: %s is too high.
it_IT: %s è troppo alto.

en: %s item | %s items
it_IT[0]: oggetto %s
it_IT[1]: %s elementi

en: %s must be a number.
it_IT: %s deve essere un numero.

en: %s not found
it_IT: %s non trovato

en: %s selected for check out.
it_IT: %s selezionato per il pagamento.

en: %s%% off
it_IT: %s %% di sconto

en: (Not in this example order, but will be conditionally displayed)
it_IT: (Non in questo ordine di esempio, ma verrà visualizzato condizionalmente)

en: (no title)
it_IT: (senza titolo)

en: + %d more
it_IT: + %d in più

en: 1 Day
it_IT: 1 giorno

en: 1 Hour
it_IT: 1 ora

en: 1 week
it_IT: 1 settimana

en: 1.5 Days
it_IT: 1,5 giorni

en: 12 Hours
it_IT: 12 ore

en: 2 Days
it_IT: 2 giorni

en: 2 Hours
it_IT: 2 ore

en: 3 Days
it_IT: 3 giorni

en: 3 Hours
it_IT: 3 ore

en: 4 Days
it_IT: 4 giorni

en: 5 Days
it_IT: 5 giorni

en: 6 Days
it_IT: 6 giorni

en: 6 Hours
it_IT: 6 ore

en: 69% of shoppers abandon their checkouts before completing a purchase. Recover lost revenue with automated, high-converting emails.
it_IT: Il 69% degli acquirenti abbandona la cassa prima di completare un acquisto. Recupera le entrate perse con e-mail automatizzate ad alta conversione.

en: A display name for file.
it_IT: Nome visualizzato per il file.

en: A limit on the number of items to be returned, between 1 and 100.
it_IT: Un limite al numero di articoli da restituire, compreso tra 1 e 100.

en: A limit on the number of records returned
it_IT: Un limite al numero di record restituiti

en: A link to your privacy policy page.
it_IT: Un collegamento alla pagina della tua informativa sulla privacy.

en: A name for this bump that will be visible to customers.
it_IT: Un nome per questo prodotto aggiuntivo che sarà visibile ai clienti.

en: A name for this bump that will be visible to customers. If empty, the product name will be used.
it_IT: Un nome per questo bump che sarà visibile ai clienti. Se vuoto, verrà utilizzato il nome del prodotto.

en: A name for your product group.
it_IT: Un nome per il tuo gruppo di prodotti.

en: A name for your product group. It is not shown to customers.
it_IT: Un nome per il tuo gruppo di prodotti. Non sarà visibile ai clienti.

en: A name for your product.
it_IT: Un nome per il tuo prodotto.

en: A price with this currency and recurring interval already exists. Please create a new product to create this price.
it_IT: Esiste già un prezzo con questa valuta e questo intervallo ricorrente. Crea un nuovo prodotto per creare questo prezzo.

en: A short description for your product that is displayed on product and instant checkouts.
it_IT: Una breve descrizione del tuo prodotto che viene visualizzata sui prodotti e sui pagamenti immediati.

en: A specific product id.
it_IT: Un ID prodotto specifico.

en: A specific product name.
it_IT: Un nome di prodotto specifico.

en: A valid file URL.
it_IT: Un URL valido per il file.

en: ABN Number
it_IT: Numero ABN

en: AND
it_IT: E

en: AU ABN Label
it_IT: Etichetta AU ABN

en: Abandoned
it_IT: Abbandonato

en: Abandoned Checkout
it_IT: Cassa abbandonata

en: Abandoned Checkout #1
it_IT: Carrello Abbandonato #1

en: Abandoned Checkout #2
it_IT: Carrello Abbandonato #2

en: Abandoned Checkout #3
it_IT: Carrello Abbandonato #3

en: Abandoned Checkout Discount
it_IT: Sconto su checkout non completato

en: Abandoned Checkouts
it_IT: Casse abbandonate

en: Accept the order and apply reverse charge.
it_IT: Accetta l'ordine e applica l'inversione contabile.

en: Accept the order but don’t apply reverse charge.
it_IT: Accetta l'ordine ma non applicare l'inversione contabile.

en: Account Details
it_IT: Dettagli dell'account

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Activate
it_IT: Attivare

en: Activation
it_IT: Attivazione

en: Activation Limit
it_IT: Limite di attivazione

en: Activation deleted.
it_IT: Attivazione eliminata.

en: Activation updated.
it_IT: Attivazione aggiornata.

en: Activations
it_IT: Attivazioni

en: Active
it_IT: Attivo

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add  Amount
it_IT: Aggiungi Importo

en: Add A Buy Link
it_IT: Aggiungi Un Link Di Acquisto

en: Add A Condition
it_IT: Aggiungi una condizione

en: Add A Price
it_IT: Aggiungi un prezzo

en: Add A Restriction
it_IT: Aggiungi una restrizione

en: Add A Title…
it_IT: Aggiungi Un Titolo...

en: Add Amount
it_IT: Aggiungi importo

en: Add Another Coupon
it_IT: Aggiungi Un Altro Codice Sconto

en: Add Another Price
it_IT: Aggiungi un altro prezzo

en: Add Another Processor
it_IT: Aggiungi Un Altro Metodo Di Pagamento

en: Add Another Product
it_IT: Aggiungi un altro prodotto

en: Add Condition
it_IT: Aggiungi condizione

en: Add Conditions
it_IT: Aggiungi Condizioni

en: Add Coupon Code
it_IT: Aggiungi Codice Sconto

en: Add Customer
it_IT: Aggiungi cliente

en: Add Downloads
it_IT: Aggiungi download

en: Add External Link
it_IT: Aggiungi link esterno

en: Add Filter
it_IT: Aggiungi filtro

en: Add Free Trial
it_IT: Aggiungi Prova Gratuita

en: Add From URL
it_IT: Aggiungi da URL

en: Add Image
it_IT: Aggiungi immagine

en: Add Integration
it_IT: Aggiungi integrazione

en: Add Link
it_IT: Aggiungi Link

en: Add Media
it_IT: Aggiungi contenuti multimediali

en: Add New
it_IT: Aggiungere nuova

en: Add New Integration
it_IT: Aggiungi nuova integrazione

en: Add New Product
it_IT: Aggiungi nuovo prodotto

en: Add New Upgrade Group
it_IT: Aggiungi nuovo gruppo di aggiornamento

en: Add Payment Method
it_IT: Aggiungi Metodo di Pagamento

en: Add Product
it_IT: Aggiungi prodotto

en: Add Product Image
it_IT: Aggiungi Un Immagine Del Prodotto

en: Add Product Restriction
it_IT: Aggiungi restrizione prodotto

en: Add Promotion Code
it_IT: Aggiungi codice promozionale

en: Add Suggested Donation Amount
it_IT: Aggiungi Importo Donazione Suggerito

en: Add To Cart
it_IT: Aggiungi al carrello

en: Add To Cart Button Shortcode
it_IT: Shortcode del pulsante Aggiungi al carrello

en: Add User Role
it_IT: Aggiungi ruolo utente

en: Add WordPress User Role
it_IT: Aggiungi il ruolo utente di WordPress

en: Add a checkout form
it_IT: Aggiungi un modulo di pagamento

en: Add a description
it_IT: Aggiungere una descrizione

en: Add a discount incentive for abandoned cart.
it_IT: Aggiungi un incentivo di sconto per il carrello abbandonato.

en: Add a tab name
it_IT: Aggiungi una scheda nome

en: Add a title…
it_IT: Aggiungi un titolo...

en: Add additional information to receipts and invoices.
it_IT: Aggiungi informazioni aggiuntive a ricevute e fatture.

en: Add buy and cart buttons
it_IT: Aggiungi i pulsanti Acquista e Carrello

en: Add cart and buy buttons to your site.
it_IT: Aggiungi i pulsanti carrello e acquista al tuo sito.

en: Add custom manual tax rates for specific countries.
it_IT: Aggiungi aliquote fiscali manuali personalizzate per paesi specifici.

en: Add new Cart
it_IT: Aggiungi nuovo carrello

en: Add new Checkout Form
it_IT: Aggiungi un nuovo modulo di pagamento

en: Add some checkbox text...
it_IT: Aggiungi del testo per la casella di controllo...

en: Add some conditions to display this bump.
it_IT: Aggiungi alcune condizioni per visualizzare questo bump.

en: Add some products to this upgrade group. A customer who has purchased one of these products can switch between others in this group.
it_IT: Aggiungi alcuni prodotti a questo gruppo di aggiornamento. Un cliente che ha acquistato uno di questi prodotti può passare da un altro in questo gruppo.

en: Add some text...
it_IT: Aggiungi del testo...

en: Add text…
it_IT: Aggiunti testo...

en: Add the user role of the user who purchased the product.
it_IT: Aggiungere il ruolo utente dell'utente che ha acquistato il prodotto.

en: Add this product to a group with others you want the purchaser to switch between.
it_IT: Aggiungi questo prodotto a un gruppo con altri tra cui desideri che l'acquirente passi.

en: Add title…
it_IT: Aggiungi titolo...

en: Add your API token to connect to SureCart.
it_IT: Aggiungi il tuo token API per connetterti a SureCart.

en: Add your description...
it_IT: Aggiungi la tua descrizione...

en: Add your title...
it_IT: Aggiungi il tuo titolo...

en: Added
it_IT: Aggiunto

en: Additional Order Data
it_IT: Dati dell'ordine aggiuntivi

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Address Placeholder
it_IT: Indirizzo Placeholder

en: Admin unrevokes a purchase
it_IT: L'amministratore annulla la revoca di un acquisto

en: Advanced
it_IT: Avanzate

en: Advanced Settings
it_IT: Impostazioni avanzate

en: Advanced settings for abandoned checkouts
it_IT: Impostazioni avanzate per i checkout abbandonati

en: Albanian Lek
it_IT: lek albanese

en: Algerian Dinar
it_IT: Dinaro algerino

en: All
it_IT: Tutti

en: All Cancellation Attempts
it_IT: Tutti i Tentativi di Cancellazione

en: All Carts
it_IT: Tutti i carrelli

en: All Checkout Forms
it_IT: Tutti i moduli di pagamento

en: All of these items are in the cart.
it_IT: Tutti questi articoli sono nel carrello.

en: Allow Coupon
it_IT: Consenti coupon

en: Allow Subscription Cancellations
it_IT: Consenti l'annullamento dell'abbonamento.

en: Allow Subscription Changes
it_IT: Consenti Modifiche all'Abbonamento

en: Allow Subscription Quantity Changes
it_IT: Consenti modifiche alla quantità di abbonamento

en: Allow custom amount to be entered
it_IT: Consenti l'inserimento di un importo personalizzato

en: Allow customers to pay what they want
it_IT: Consenti ai clienti di pagare quello che vogliono

en: Allow line item quantities to be editable.
it_IT: Consenti la modifica delle quantità degli articoli.

en: Allow line items to be removed.
it_IT: Consenti la rimozione delle voci.

en: Also enable abandoned checkouts in test mode.
it_IT: Anche abilitare i carrelli abbandonati in modalità test.

en: Always Show Cart (Menu Only)
it_IT: Mostra sempre carrello (solo menu)

en: Always show cart
it_IT: Mostra sempre il carrello

en: Amount
it_IT: Quantità

en: Amount (in the currency of the price) that will be taken off line items associated with this bump.
it_IT: Importo (nella valuta del prezzo) che verrà tolto dagli elementi pubblicitari associati a questo bump.

en: Amount Due
it_IT: Importo dovuto

en: Amount Off
it_IT: Importo scontato

en: Amount Paid
it_IT: Importo pagato

en: Amount Refunded
it_IT: Importo rimborsato

en: An error occurred
it_IT: Si è verificato un errore

en: An upgrade groups is how you define upgrade and downgrade paths for your customers. It is based on products they have previously purchased.
it_IT: Un gruppo di upgrade è il modo in cui definisci i percorsi di upgrade e downgrade per i tuoi clienti. Si basa sui prodotti che hanno acquistato in precedenza.

en: Angolan Kwanza
it_IT: Kwanza angolano

en: Another step will appear after submitting your order to complete your purchase details.
it_IT: Un altro passaggio apparirà dopo l'invio del tuo ordine per completare i dettagli del tuo acquisto.

en: Answer created.
it_IT: Risposta creata.

en: Answer updated.
it_IT: Risposta aggiornata.

en: Any Customer
it_IT: Qualsiasi Cliente

en: Any of these items are in the cart.
it_IT: Ognuno di questi articoli è nel carrello.

en: Any price
it_IT: Qualsiasi prezzo

en: Api Token
it_IT: Token API

en: Api token
it_IT: Token API

en: Applied
it_IT: Applicato

en: Applied Balance
it_IT: Equilibrio applicato

en: Applied to balance
it_IT: Applicato al saldo

en: Apply
it_IT: Fare domanda a

en: Apply Coupon
it_IT: Applica Sconto

en: Approve
it_IT: Approvare

en: Archive
it_IT: Archivio

en: Archive %s? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
it_IT: Archiviare %s ? Questo prodotto non sarà acquistabile e tutte le modifiche non salvate andranno perse.

en: Archive this bump? This bump will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
it_IT: Archiviare questo bernoccolo? Questo bump non sarà acquistabile e tutte le modifiche non salvate andranno perse.

en: Archive this price? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
it_IT: Archiviare questo prezzo? Questo prodotto non sarà acquistabile e tutte le modifiche non salvate andranno perse.

en: Archived
it_IT: Archiviato

en: Archived On
it_IT: Archiviato il

en: Archived.
it_IT: Archiviato.

en: Are you sure you want remove this product image?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questa immagine del prodotto?

en: Are you sure you want to archive this coupon? This will be unavailable for purchase.
it_IT: Sei sicuro di voler archiviare questo coupon? Questo non sarà disponibile per l'acquisto.

en: Are you sure you want to archive this product? This will be unavailable for purchase.
it_IT: Sei sicuro di voler archiviare questo prodotto? Questo non sarà disponibile per l'acquisto.

en: Are you sure you want to change the template? This will completely replace your current form.
it_IT: Siete sicuri di voler cambiare il template? Questo sostituirà completamente il form attuale.

en: Are you sure you want to complete this payment plan? This will eliminate any additional payments and mark the plan as complete. You cannot undo this.
it_IT: Sei sicuro di voler completare questo piano di pagamento? Ciò eliminerà eventuali ulteriori pagamenti e contrassegnerà il piano come completato. Non è possibile annullare questa operazione.

en: Are you sure you want to delete this coupon?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo coupon?

en: Are you sure you want to delete this payment method?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo metodo di pagamento?

en: Are you sure you want to delete this promotion code?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo codice promozionale?

en: Are you sure you want to delete this?
it_IT: Sei sicuro di volerlo eliminare?

en: Are you sure you want to discard this condition?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questa condizione?

en: Are you sure you want to discard this price?
it_IT: Sei certo di voler eliminare questo prezzo?

en: Are you sure you want to disconnect this from this customer? This will cause them to lose access to their purchases.
it_IT: Vuoi davvero disconnettere questo cliente? In tal caso, perderanno l'accesso ai prodotti acquistati.

en: Are you sure you want to pay off subscription? This will immediately charge the customer the remaining payments on their plan.
it_IT: Sei sicuro di voler pagare l'abbonamento? Questo addebiterà immediatamente al cliente i pagamenti rimanenti sul proprio piano.

en: Are you sure you want to remove the download from this product?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere il download da questo prodotto?

en: Are you sure you want to remove this activation? This site will no longer get updates.
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questa attivazione? Questo sito non riceverà più aggiornamenti.

en: Are you sure you want to remove this integration? This will affect existing customers who have purchased this product.
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questa integrazione? Ciò interesserà i clienti esistenti che hanno acquistato questo prodotto.

en: Are you sure you want to remove this link?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questo Link?

en: Are you sure you want to remove this logo?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questo logo?

en: Are you sure you want to replace the file in this download? This may push out a new release to everyone.
it_IT: Sei sicuro di voler sostituire il file in questo download? Questo potrebbe distribuire una nuova versione a tutti.

en: Are you sure you want to restore this coupon? This will be be available to purchase.
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare questo coupon? Questo sarà disponibile per l'acquisto.

en: Are you sure you want to restore this product? This will be be available to purchase.
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare questo prodotto? Questo sarà disponibile per l'acquisto.

en: Are you sure you want to retry the payment? This will attempt to charge the customer.
it_IT: Sei sicuro di voler riprovare il pagamento? Questo tenterà di addebitare il cliente.

en: Are you sure you want to start the subscription? This will immediately charge the customer.
it_IT: Sei sicuro di voler iniziare l'abbonamento? Questo addebiterà immediatamente il cliente.

en: Are you sure you wish to cancel the order?
it_IT: Sei sicuro di voler annullare l'ordine?

en: Are you sure you wish to cancel the pending update?
it_IT: Sei sicuro di voler annullare l'aggiornamento in sospeso?

en: Are you sure you wish to delete this media item? This cannot be undone.
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo elemento multimediale? Questo non può essere annullato.

en: Are you sure you wish to mark the order as paid?
it_IT: Sei sicuro di voler contrassegnare l'ordine come pagato?

en: Are you sure you wish to remove this link?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questo link?

en: Are you sure you wish to resume this subscription?
it_IT: Sei sicuro di voler riprendere questo abbonamento?

en: Argentine Peso
it_IT: Peso argentino

en: Armenian Dram
it_IT: Dram armeno

en: Aruban Florin
it_IT: Fiorino di Aruba

en: Attempt
it_IT: Tentativo

en: Attributes
it_IT: Attributi

en: Australian Dollar
it_IT: Dollaro australiano

en: Auto Apply Discount
it_IT: Applica automaticamente lo sconto

en: Automatic
it_IT: Automatico

en: Automatically lower your subscription cancellation while making customers happy and saving more revenue with Subscription Saver.
it_IT: Riduci le disdette degli abbonamenti in modo automatico, migliorando la soddisfazione dei clienti ed aumentando le entrate con Subscription Saver.

en: Available for purchase
it_IT: Disponibile per l'acquisto

en: Average Order Value
it_IT: Valore medio dell'ordine

en: Azerbaijani Manat
it_IT: Manat azero

en: Back
it_IT: Indietro

en: Back to All Invoices
it_IT: Torna a Tutte le fatture

en: Background Color
it_IT: Colore Sfondo

en: Bahamian Dollar
it_IT: Dollaro delle Bahamas

en: Balance
it_IT: Bilancio

en: Balance Transactions
it_IT: Operazioni di bilancio

en: Bangladeshi Taka
it_IT: Taka bengalese

en: Barbadian Dollar
it_IT: Dollaro delle Barbados

en: Begins
it_IT: Inizia

en: Belarusian Ruble
it_IT: Rublo bielorusso

en: Belize Dollar
it_IT: Dollaro del Belize

en: Bermudian Dollar
it_IT: Dollaro delle Bermuda

en: Billing
it_IT: Fatturazione

en: Billing Address
it_IT: Indirizzo Di Fatturazione

en: Billing Country
it_IT: Paese Di Fatturazione

en: Billing Details
it_IT: Dettagli Fatturazione

en: Billing Email
it_IT: Email Di Fatturazione

en: Billing Name
it_IT: Nome Di Fatturazione

en: Billing Period
it_IT: Periodo Di Fatturazione

en: Billing Periods
it_IT: Periodi di Fatturazione

en: Bills Now
it_IT: Fattura Adesso

en: Bills on
it_IT: Fatture su

en: Block types that the pattern is intended to be used with.
it_IT: Tipi di blocco con cui è destinato l'uso del modello.

en: Bolivian Boliviano
it_IT: boliviano boliviano

en: Boost Your Revenue
it_IT: Aumenta le tue entrate

en: Border
it_IT: Bordo

en: Borderless
it_IT: Senza Bordi

en: Bosnia and Herzegovina Convertible Mark
it_IT: Marco convertibile della Bosnia ed Erzegovina

en: Both
it_IT: Entrambi

en: Botswana Pula
it_IT: Pula del Botswana

en: Bottom Border
it_IT: Bordo Inferiore

en: Brand Color
it_IT: Colore Del Brand

en: Brand Settings
it_IT: Impostazioni Brand

en: Brazilian Real
it_IT: Real brasiliano

en: British Pound
it_IT: Sterlina Inglese

en: Brunei Dollar
it_IT: Dollaro del Brunei

en: BuddyBoss Group
it_IT: Gruppo BuddyBoss

en: Bulgarian Lev
it_IT: liv bulgaro

en: Bump Description
it_IT: Descrizione dell'urto

en: Bump Name
it_IT: Nome dell'urto

en: Bump Priority (1-5)
it_IT: Modifica Priorità (1-5)

en: Bump archived.
it_IT: Bump archiviato.

en: Bump deleted.
it_IT: Urto eliminato.

en: Bump un-archived.
it_IT: Bump non archiviato.

en: Bumps
it_IT: Dossi

en: Bundle Discount
it_IT: Sconto Bundle

en: Burundian Franc
it_IT: Franco burundese

en: Button
it_IT: Bottone

en: Button Size
it_IT: Dimensione Pulsante

en: Button Text
it_IT: Testo Pulsante

en: Button Type
it_IT: Tipo Di Pulsante

en: Button text
it_IT: Testo pulsante

en: Buy Button Shortcode
it_IT: Shortcode del Pulsante Acquista

en: Buy Link
it_IT: Link per l'acquisto

en: Buy Now
it_IT: Acquista Ora

en: Buy me coffee!
it_IT: Comprami un caffè!

en: By %s
it_IT: Di %s

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>
it_IT: Aggiornando o annullando il tuo piano, accetti il <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a> and <a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>
it_IT: Aggiornando o annullando il tuo piano, accetti il <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a> e <a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>

en: CA GST Label
it_IT: Etichetta IVA CA

en: Cache cleared.
it_IT: Cache cancellata.

en: Call to action
it_IT: Chiamare all'azione

en: Cambodian Riel
it_IT: Riel cambogiano

en: Camping & Hiking Icons
it_IT: Icone di Campeggio & Escursionismo

en: Can you tell us a little more?
it_IT: Puoi dirci qualcosa di più?

en: Can't be blank.
it_IT: Non può essere vuoto.

en: Can't be empty.
it_IT: Non può essere vuoto.

en: Canadian Dollar
it_IT: Dollaro canadese

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cancel Link
it_IT: Link Di Cancellazione

en: Cancel Order
it_IT: Cancella Ordine

en: Cancel Pending Update
it_IT: Annulla Aggiornamento in Sospeso

en: Cancel Subscription
it_IT: Annullare l'iscrizione

en: Cancel Subscriptions After
it_IT: Annulla Abbonamenti Dopo

en: Cancel behavior. Either pending or immediate.
it_IT: Annulla comportamento. In sospeso o immediato.

en: Canceled
it_IT: Annullato

en: Cancellation Acts
it_IT: Atti di Annullamento

en: Cancellation Attempts
it_IT: Tentativi di Annullamento

en: Cancellation Insights
it_IT: Statistiche Cancellazioni

en: Cancellation Reason
it_IT: Ragione dell'annullamento

en: Cancellation Survey
it_IT: Sondaggio di cancellazione

en: Cancellation survey options.
it_IT: Opzioni sondaggio di cancellazione.

en: Cancellations
it_IT: Annullamenti

en: Cancellations Happen
it_IT: Annullamenti Accadono

en: Cancels
it_IT: Annulla

en: Cancels on
it_IT: Annulla il

en: Cape Verdean Escudo
it_IT: Escudo capoverdiano

en: Card Title
it_IT: Titolo Carta

en: Cart
it_IT: Carrello

[ctx: Cart]
en: Add New
it_IT: Aggiungere nuova

en: Cart Icon Type
it_IT: Tipo di icona del carrello

en: Cart Recovery Link
it_IT: Collegamento per il recupero del carrello

en: Cart published privately.
it_IT: Carrello pubblicato privatamente.

en: Cart published.
it_IT: Carrello pubblicato.

en: Cart reverted to draft.
it_IT: Carrello ripristinato alla bozza.

en: Cart scheduled.
it_IT: Carrello programmato.

[ctx: Cart slug]
en: cart
it_IT: carrello

[ctx: Cart title]
en: Cart
it_IT: Carrello

en: Cart updated.
it_IT: Carrello aggiornato.

en: Carts list
it_IT: Elenco carrelli

en: Carts list navigation
it_IT: Navigazione elenco carrelli

en: Cayman Islands Dollar
it_IT: Dollaro delle Isole Cayman

en: Central African Cfa Franc
it_IT: Franco Cfa dell'Africa centrale

en: Cfp Franc
it_IT: Franco Cfp

en: Change
it_IT: Modifica

en: Change Payment Method
it_IT: Cambia Metodo di Pagamento

en: Change Product
it_IT: Cambia prodotto

en: Change Product And Increase Quantity
it_IT: Cambia prodotto e aumenta la quantità

en: Change Product Decrease Quantity
it_IT: Cambia prodotto Diminuisci quantità

en: Change Renewal Date
it_IT: Modifica data di rinnovo

en: Change Template
it_IT: Cambia Template

en: Change cart settings.
it_IT: Modifica le impostazioni del carrello.

en: Change how your store manages EU VAT collection and validation.
it_IT: Cambia il modo in cui il tuo negozio gestisce la riscossione e la convalida dell'IVA UE.

en: Change this if you want the store to be in a different time zone than your server.
it_IT: Cambia questo se vuoi che il negozio sia in un fuso orario diverso da quello del tuo server.

en: Change your checkout spam protection and security settings.
it_IT: Cambia le impostazioni di protezione antispam e sicurezza del tuo checkout.

en: Change your plugin performance settings.
it_IT: Modifica le impostazioni delle prestazioni del plug-in.

en: Change your plugin uninstall settings.
it_IT: Modifica le impostazioni di disinstallazione del plug-in.

en: Charge
it_IT: Carica

en: Charge setup fee during free trial
it_IT: Addebbita il costo del servizio di setup durante il periodo di prova

en: Charge tax on this product
it_IT: Addebita le tasse su questo prodotto

en: Charges
it_IT: Costi

en: Checkbox Text
it_IT: Testo Checkbox

en: Checked By Default
it_IT: Selezionato per impostazione predefinita

en: Checked by default
it_IT: Selezionato per impostazione predefinita

en: Checkout
it_IT: Guardare

en: Checkout Details
it_IT: Dettagli di pagamento

en: Checkout Form
it_IT: Modulo di pagamento

[ctx: Checkout Form]
en: Add New
it_IT: Aggiungere nuova

en: Checkout Form published privately.
it_IT: Modulo di pagamento pubblicato privatamente.

en: Checkout Form published.
it_IT: Modulo di pagamento pubblicato.

en: Checkout Form reverted to draft.
it_IT: Il modulo di pagamento è tornato allo stato di bozza.

en: Checkout Form scheduled.
it_IT: Modulo di pagamento programmato.

en: Checkout Form updated.
it_IT: Modulo di pagamento aggiornato.

en: Checkout Forms list
it_IT: Elenco dei moduli di pagamento

en: Checkout Forms list navigation
it_IT: Navigazione nell'elenco dei moduli di pagamento

en: Checkout Recovery Rate
it_IT: Tasso di recupero del pagamento

en: Chilean Peso
it_IT: peso cileno

en: Chinese Renminbi Yuan
it_IT: Renminbi cinese Yuan

en: Choose
it_IT: Scegliere

en: Choose "Dark" if your theme already has a dark background.
it_IT: Scegli "Scuro" se il tuo tema ha già uno sfondo scuro.

en: Choose A Donation Product
it_IT: Scegli un prodotto per la donazione

en: Choose A Starting Design
it_IT: Scegli un Design Iniziale

en: Choose An Invoice Product
it_IT: Scegli Una Fattura Del Prodotto

en: Choose An Item
it_IT: Seleziona un elemento

en: Choose a form
it_IT: Scegli un modulo

en: Choose a product
it_IT: Scegli un prodotto

en: Choose a trial end date
it_IT: Scegli una data di fine prova

en: Choose a type
it_IT: Scegli un tipo

en: Choose the checkout behavior when VAT verification fails.
it_IT: Scegli il comportamento al momento del pagamento quando la verifica dell'IVA fallisce.

en: Choose the style of order numbers.
it_IT: Scegli lo stile dei numeri d'ordine.

en: City Placeholder
it_IT: Segnaposto Città

en: Clear Account Cache
it_IT: Cancella cache dell'account

en: Clear Test Data
it_IT: Elimina i dati di test

en: Clear out all of your test data with one-click.
it_IT: Elimina tutti i tuoi dati di test con un solo clic.

en: Click here to add some radio text...
it_IT: Fai clic qui per aggiungere del testo radio...

en: Closed Text
it_IT: Testo Chiuso

en: Code
it_IT: Codice

en: Collapsed
it_IT: Collassato

en: Collapsed On Mobile
it_IT: Collassato Su Device Mobile

en: Collapsible
it_IT: Collassabile

en: Collect Canada GST/HST
it_IT: Riscuoti GST/HST del Canada

en: Collect EU VAT
it_IT: Riscuoti l'IVA UE

en: Collect Tax
it_IT: Riscuoti Tasse

en: Colombian Peso
it_IT: peso colombiano

en: Color Settings
it_IT: Impostazioni Colore

en: Column settings
it_IT: Impostazioni colonna

en: Columns
it_IT: Colonne

en: Coming soon...
it_IT: Prossimamente...

en: Comment
it_IT: Commento

en: Comment Prompt
it_IT: Richiesta di commento

en: Commerce on WordPress has never been easier, faster, or more flexible.
it_IT: Il commercio su WordPress non è mai stato così facile, veloce o flessibile.

en: Comorian Franc
it_IT: Franco delle Comore

en: Compare at price
it_IT: Confronta al prezzo

en: Complete Installation
it_IT: Installazione completa

en: Complete Signup
it_IT: Completa la registrazione

en: Complete Subscription
it_IT: Completa l'Abbonamento

en: Completely remove all plugin data when deleted. This cannot be undone.
it_IT: Rimuovi completamente tutti i dati del plug-in quando vengono eliminati. Questo non può essere annullato.

en: Conditional
it_IT: Condizionale

en: Conditions
it_IT: Condizioni

en: Configure Conditions
it_IT: Configura Condizioni

en: Configure different visibility conditions to control when the contents appear to customers.
it_IT: Configura diverse condizioni di visibilità per controllare quando i contenuti appaiono ai clienti.

en: Configure your order numbering style.
it_IT: Configura lo stile di numerazione dei tuoi ordini.

en: Confirm
it_IT: Confermare

en: Confirm Charge
it_IT: Conferma Addebito

en: Congolese Franc
it_IT: Franco congolese

en: Connect a user
it_IT: Collega un utente

en: Connected processors
it_IT: Processori connessi

en: Connection
it_IT: Connessione

en: Connection Details
it_IT: Dettagli di connessione

en: Connection Settings
it_IT: Impostazioni di connessione

en: Contact Information
it_IT: Informazioni di Contatto

en: Contact support for additional help
it_IT: Contatta l'assistenza per ulteriore assistenza

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Continue
it_IT: Continua

en: Copied to clipboard.
it_IT: Copiato negli appunti.

en: Copied!
it_IT: Copiato!

en: Copy
it_IT: copia

en: Copy Links
it_IT: Copia Link

en: Costa Rican Colón
it_IT: Colón costaricano

en: Could not cancel subscription.
it_IT: Impossibile annullare l'abbonamento.

en: Could not complete the payment. Please check the order for additional details.
it_IT: Impossibile completare il pagamento. Si prega di controllare l'ordine per ulteriori dettagli.

en: Could not complete the request. Please try again.
it_IT: Impossibile completare la richiesta. Per favore riprova.

en: Could not download the file.
it_IT: Impossibile scaricare il file.

en: Could not start subscription.
it_IT: Impossibile avviare l'abbonamento.

en: Could not un-cancel subscription.
it_IT: Impossibile annullare l'abbonamento.

en: Country
it_IT: Paese

en: Country Placeholder
it_IT: Segnaposto Paese

en: Country-Specific VAT Registrations
it_IT: Registrazioni IVA specifiche per paese

en: Coupon
it_IT: Codice Sconto

en: Coupon Applied
it_IT: Codice Sconto Applicato

en: Coupon Code
it_IT: Codice Sconto

en: Coupon Name
it_IT: Nome coupon

en: Coupon created.
it_IT: Coupon creato.

en: Coupon is valid for
it_IT: Il coupon è valido per

en: Coupon updated.
it_IT: Coupon aggiornato.

en: Coupon(s)
it_IT: Codici Sconto

en: Coupon:
it_IT: Buono:

en: Coupons
it_IT: Buoni

en: Course Access
it_IT: Accesso al corso

en: Create
it_IT: Creare

en: Create A Buy Link
it_IT: Crea Un Link Di Acquisto

en: Create A Form
it_IT: Crea un modulo

en: Create A Product
it_IT: Crea un prodotto

en: Create Buy Button
it_IT: Crea Pulsante Di Acquisto

en: Create Coupon
it_IT: Crea Coupon

en: Create Invoice
it_IT: Crea fattura

en: Create Manual Payment Method
it_IT: Crea Un Metodo Di Pagamento Manuale

en: Create New Coupon
it_IT: Crea nuovo coupon

en: Create New Customer
it_IT: Crea nuovo cliente

en: Create New Form
it_IT: Crea nuovo modulo

en: Create New Order Bump
it_IT: Crea un nuovo urto dell'ordine

en: Create New Product
it_IT: Crea nuovo prodotto

en: Create Price
it_IT: Crea prezzo

en: Create Product
it_IT: Crea Prodotto

en: Create Product Group
it_IT: Crea gruppo di prodotti

en: Create Upgrade Group
it_IT: Crea gruppo di aggiornamento

en: Create a Checkout Form
it_IT: Crea un Modulo di Checkout

en: Create a new checkout form.
it_IT: Crea un nuovo modulo di pagamento.

en: Create products
it_IT: Crea prodotti

en: Create products to start selling.
it_IT: Crea prodotti per iniziare a vendere.

en: Create this customer in test mode if you are going to use this account for test mode purchasing.
it_IT: Crea questo cliente in modalità test se utilizzerai questo account per l'acquisto in modalità test.

en: Created
it_IT: Creato

en: Created On
it_IT: Creato il

en: Created at timestamp
it_IT: Creato al timestamp

en: Created on %s
it_IT: Creato il %s

en: Credit
it_IT: Credito

en: Credit Balance
it_IT: Saldo creditizio

en: Credit Card
it_IT: Carta Di Credito

en: Credit Card selected for check out.
it_IT: Carta di credito selezionata per il pagamento.

en: Croatian Kuna
it_IT: Kuna croata

en: Current
it_IT: Corrente

en: Current Plan
it_IT: Piano Corrente

en: Current Release
it_IT: Versione corrente

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Custom Amount
it_IT: Importo personalizzato

en: Custom Button
it_IT: Pulsante Personalizzato

en: Custom Call to action
it_IT: Invito all'azione personalizzato

en: Custom Thank You Page
it_IT: Thank You Page Personalizzata

en: Custom amount
it_IT: Importo personalizzato

en: Custom base
it_IT: Base personalizzata

en: Custom payment method name
it_IT: Nome metodo di pagamento personalizzato

en: Customer
it_IT: Cliente

en: Customer Credit
it_IT: Credito Cliente

en: Customer Dashboard
it_IT: Cruscotto clienti

en: Customer Details
it_IT: Dettagli cliente

en: Customer Email
it_IT: E-mail del cliente

en: Customer Emails
it_IT: Email dei clienti

en: Customer Name
it_IT: Nome del cliente

en: Customer Purchase Limit
it_IT: Limite di acquisto del cliente

en: Customer can select multiple options.
it_IT: Il cliente può selezionare più opzioni.

en: Customer created.
it_IT: Cliente creato.

en: Customer must purchase all options.
it_IT: Il cliente deve acquistare tutte le opzioni.

en: Customer must select one of the options.
it_IT: Il cliente deve selezionare una delle opzioni.

en: Customer updated.
it_IT: Cliente aggiornato.

en: Customers
it_IT: Clienti

en: Customers will be able to cancel their subscriptions from the customer portal. You can configure what happens when a subscription cancellation happens from the Subscriptions settings page.
it_IT: I clienti potranno annullare i propri abbonamenti dal portale clienti. Puoi configurare cosa succede quando un abbonamento viene annullato dalla pagina delle impostazioni degli abbonamenti.

en: Customers will be able to change subscription quantities from the customer portal.
it_IT: I clienti potranno modificare il numero di abbonamenti dal portale clienti.

en: Customers will be able to switch pricing plans from the customer portal. You can configure what happens when a subscription change happens from the Subscriptions settings page.
it_IT: I clienti potranno cambiare piano tariffario dal portale clienti. Puoi configurare cosa succede quando si verifica una modifica dell'abbonamento dalla pagina delle impostazioni degli abbonamenti.

en: Customers will enter this discount code at checkout. Leave this blank and we will generate one for you.
it_IT: I clienti inseriranno questo codice sconto al momento del pagamento. Lascia questo campo vuoto e ne genereremo uno per te.

en: Customize
it_IT: personalizzare

en: Customize forms
it_IT: Personalizza i moduli

en: Customize how your brand appears globally across SureCart. Your logo and colors will be used on hosted pages and emails that are sent to your customers.
it_IT: Personalizza l'aspetto del tuo marchio a livello globale su SureCart. Il tuo logo e i tuoi colori verranno utilizzati nelle pagine  e nelle email inviate ai tuoi clienti.

en: Customize the content of each notification that is sent to your customers.
it_IT: Personalizza il contenuto di ogni notifica che viene inviata ai tuoi clienti.

en: Customize the width for all elements that are assigned to the center or wide columns.
it_IT: Personalizza la larghezza per tutti gli elementi assegnati alle colonne centrali.

en: Customize your checkout forms with a no-code experience.
it_IT: Personalizza i tuoi moduli di pagamento con un'esperienza senza codice.

en: Czech Koruna
it_IT: Corona ceca

en: Daily
it_IT: Quotidiano

en: Danish Krone
it_IT: Corona danese

en: Dark
it_IT: Scuro

en: Dashboard
it_IT: Pannello di controllo

en: Data Export
it_IT: Esportazione dati

en: Data collection settings for GDPR.
it_IT: Impostazioni di raccolta dati per GDPR.

en: Date
it_IT: Data

en: Day
it_IT: Giorno

en: Days
it_IT: Giorni

en: Decrease quantity
it_IT: Diminuire la quantità

en: Default Amount
it_IT: Elimina Importo

en: Default Currency
it_IT: Valuta predefinita

en: Default Price
it_IT: Prezzo predefinito

en: Default country
it_IT: Paese predefinito

en: Default payment method changed.
it_IT: Metodo di pagamento predefinito modificato.

en: Delete
it_IT: Eliminare

en: Delete Update
it_IT: Elimina Aggiorna

en: Delete permanently
it_IT: Elimina definitivamente

en: Delete this coupon?
it_IT: Eliminare questo coupon?

en: Delete this payment method?
it_IT: Eliminare questo metodo di pagamento?

en: Delete this promotion code?
it_IT: Eliminare questo codice promozionale?

en: Deleted.
it_IT: Eliminato.

en: Deleting This is Restricted
it_IT: La Cancellazione è Limitata

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Design & Branding
it_IT: Design e marchio

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Determines whether the pattern is visible in inserter.
it_IT: Determina se il motivo è visibile nell'inseritore.

en: Disable
it_IT: Disattivare

en: Disable "%s"?
it_IT: Disabilitare " %s "?

en: Disable or enable specific processors for this form.
it_IT: Disabilita o abilita processori specifici per questo modulo.

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Disconnect
it_IT: Disconnetti

en: Discount
it_IT: Sconto

en: Discount Amount
it_IT: Totale sconto

en: Discount Duration
it_IT: Durata dello sconto

en: Discount Expires
it_IT: Scade lo sconto

en: Discount Settings
it_IT: Impostazioni di sconto

en: Discounts
it_IT: Sconti

en: Display Conditions
it_IT: Condizioni di visualizzazione

en: Display Name
it_IT: Mostra Il Nome

en: Djiboutian Franc
it_IT: Franco di Gibuti

en: Dominican Peso
it_IT: peso dominicano

en: Don't Cancel
it_IT: Non annullare

en: Don't Pause
it_IT: Non mettere in pausa

en: Don't cancel
it_IT: Non cancellare

en: Don't create abandoned checkout if all products in checkout have been purchased.
it_IT: Non creare un carrello abbandonato se tutti i prodotti nel carrello sono già stati acquistati.

en: Don't send
it_IT: Non inviare

en: Done
it_IT: Fatto

en: Downgrade behavior. Either pending or immediate.
it_IT: Comportamento di downgrade. In sospeso o immediato.

en: Downgrades Happen
it_IT: Downgrade In corso

en: Download Invoice
it_IT: Scarica fattura

en: Download Receipt
it_IT: Scarica la ricevuta

en: Download Receipt / Invoice
it_IT: Scarica Scontrino / Fattura

en: Download added.
it_IT: Download aggiunto.

en: Download archived.
it_IT: Scarica archiviato.

en: Download removed.
it_IT: Download rimosso.

en: Download un-archived.
it_IT: Scarica non archiviato.

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Duplicate
it_IT: Duplicare

en: Duration
it_IT: Durata

en: EU VAT
it_IT: IVA UE

en: EU VAT Label
it_IT: Etichetta IVA UE

en: EU VAT Settings
it_IT: Impostazioni Partita Iva Europea

en: East Caribbean Dollar
it_IT: Dollaro dei Caraibi Orientali

en: Edit
it_IT: Modificare

en: Edit Activation
it_IT: Modifica attivazione

en: Edit Bump
it_IT: Modifica urto

en: Edit Cancellation Reason
it_IT: Modifica motivo di annullamento

en: Edit Cart
it_IT: Modifica carrello

en: Edit Checkout Form
it_IT: Modifica il modulo di pagamento

en: Edit Conditions
it_IT: Modifica Condizioni

en: Edit Coupon
it_IT: Modifica il coupon

en: Edit Customer
it_IT: Modifica cliente

en: Edit Form
it_IT: Modifica modulo

en: Edit Manual Payment Method
it_IT: Modifica Metodo Di Pagamento Manuale

en: Edit Order
it_IT: Modifica ordine

en: Edit Product
it_IT: Modifica prodotto

en: Edit Product Group
it_IT: Modifica gruppo di prodotti

en: Edit Promotion Code
it_IT: Modifica il codice promozionale

en: Edit Subscription
it_IT: Modifica abbonamento

en: Editable
it_IT: Modificabile

en: Egyptian Pound
it_IT: Sterlina egiziana

en: Email
it_IT: E-mail

en: Email #%d
it_IT: E-mail # %d

en: Email Address
it_IT: Indirizzo Email

en: Email Sent
it_IT: Email inviata

en: Email Status
it_IT: Stato e-mail

en: Enable
it_IT: Abilita

en: Enable A Fallback Tax Rate
it_IT: Abilita una Tariffa Fiscale di Riserva

en: Enable Automatic Retries
it_IT: Abilita tentativi automatici

en: Enable Cart
it_IT: Abilita carrello

en: Enable Mollie processor
it_IT: Abilita Mollie come metodo di pagamento

en: Enable PayPal payment
it_IT: Abilita Paypal come metodo di pagamento

en: Enable Recaptcha spam protection on checkout forms.
it_IT: Abilita la protezione Recaptcha contro lo spam nei moduli di pagamento.

en: Enable Stripe payment
it_IT: Abilita Stripe come metodo di pagamento

en: Enable access to a BuddyBoss Group.
it_IT: Abilita l'accesso a un gruppo BuddyBoss.

en: Enable access to a LearnDash course.
it_IT: Abilita l'accesso a un corso LearnDash.

en: Enable access to a LearnDash group.
it_IT: Abilita l'accesso a un gruppo LearnDash.

en: Enable access to a LifterLMS course.
it_IT: Abilita l'accesso a un corso LifterLMS.

en: Enable access to a MemberPress membership.
it_IT: Abilita l'accesso a un abbonamento MemberPress.

en: Enable access to a TutorLMS course.
it_IT: Abilita l'accesso a un corso TutorLMS.

en: Enable license creation
it_IT: Abilita la creazione della licenza

en: Enable this if your business makes up to €10,000 EUR in sales to other EU countries and you only plan to submit a domestic VAT return. If enabled, your home country VAT rate will apply to all EU orders.
it_IT: Abilita questa opzione se la tua azienda realizza fino a € 10.000 EUR di vendite in altri paesi dell'UE e prevedi di presentare solo una dichiarazione IVA nazionale. Se abilitata, l'aliquota IVA del tuo paese d'origine verrà applicata a tutti gli ordini UE.

en: Enable to always show the cart button, even your cart is empty.
it_IT: Mostra sempre il pulsante del carrello, anche se il tuo carrello è vuoto.

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Enabled In Test Mode
it_IT: Abilitato in modalità test

en: Enabled Processors
it_IT: Abilita Processori Di Pagamento

en: End Date
it_IT: Data di scadenza

en: Ended
it_IT: Conclusa

en: Ending Balance
it_IT: Saldo finale

en: Ends on
it_IT: Termina il

en: Ensure result set excludes specific IDs.
it_IT: Assicurarsi che il set di risultati escluda ID specifici.

en: Ensure result set excludes specific license IDs.
it_IT: Assicurarsi che il set di risultati escluda ID di licenza specifici.

en: Enter Amount
it_IT: Inserisci Importo

en: Enter An Amount
it_IT: Inserisci Un Importo

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
it_IT: Inserisci una base personalizzata da utilizzare. È necessario impostare una base o WordPress utilizzerà quella predefinita al suo posto.

en: Enter a description...
it_IT: Inserisci una descrizione...

en: Enter a title for your form
it_IT: Inserisci un titolo per il tuo modulo

en: Enter a website URL
it_IT: Inserisci l'URL del sito web

en: Enter an email
it_IT: Inserisci un'email

en: Enter an phone number
it_IT: Inserisci un numero di telefono

en: Enter coupon code
it_IT: Inserisci il codice sconto

en: Enter the number of unique activations for this key. Leave blank for infinite.
it_IT: Immettere il numero di attivazioni univoche per questa chiave. Lascia vuoto per infinito.

en: Enter the number of unique activations per license key. Leave blank for infinite.
it_IT: Immettere il numero di attivazioni univoche per chiave di licenza. Lascia vuoto per infinito.

en: Enter the sender name
it_IT: Inserisci il nome del mittente

en: Enter your API Token
it_IT: Inserisci il tuo token API

en: Enter your api token
it_IT: Inserisci il tuo token api

en: Enter your api token.
it_IT: Inserisci il tuo token API.

en: Enter your license key
it_IT: Inserisci la tua chiave di licenza

en: Enter your license key to activate your plan on thie store.
it_IT: Inserisci la tua chiave di licenza per attivare il tuo piano di abbonamento in questo negozio.

en: Error copying to clipboard
it_IT: Errore durante la copia negli appunti

en: Error copying to clipboard.
it_IT: Errore durante la copia negli appunti.

en: Error.
it_IT: Errore.

en: Ethiopian Birr
it_IT: Birr etiope

en: European Union
it_IT: Unione Europea

en: Example Product
it_IT: Prodotto D'Esempio

en: Exp.
it_IT: Esp.

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: Export CSV
it_IT: Esporta CSV

en: External Link
it_IT: Link Esterno

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Failed Payments
it_IT: Pagamenti falliti

en: Failed to cancel subscription.
it_IT: Impossibile annullare l'abbonamento.

en: Failed to create refund.
it_IT: Non è stato possibile creare il rimborso.

en: Failed to save coupon.
it_IT: Impossibile salvare il coupon.

en: Failed to save.
it_IT: Salvataggio non riuscito.

en: Failed to start subscription.
it_IT: Impossibile avviare l'abbonamento.

en: Failed to un-cancel subscription.
it_IT: Non è stato possibile ripristinare l'abbonamento annullato.

en: Failed to update. Please check for errors and try again.
it_IT: Impossibile aggiornare. Verificare la presenza di errori e riprovare.

en: Falkland Pound
it_IT: Sterlina delle Falkland

en: Fallback Rate
it_IT: Tariffa di Fallback

en: Featured
it_IT: In Evidenza

en: Fijian Dollar
it_IT: Dollaro delle Fiji

en: Filename
it_IT: Nome del file

en: Files attached to the product.
it_IT: File allegati al prodotto.

en: Filter checkout forms list
it_IT: Filtra l'elenco dei moduli di pagamento

en: Final Email Delay
it_IT: Ritardo e-mail finale

en: Find My Api Token
it_IT: Trova il mio token API

en: Find a product...
it_IT: Trova un prodotto...

en: Fingerprint
it_IT: impronta digitale

en: First Email Delay
it_IT: Primo ritardo e-mail

en: First Name
it_IT: Nome di battesimo

en: First Name Help
it_IT: Suggerimento Nome

en: First Name Label
it_IT: Etichetta Nome

en: First email sent when a checkout is abandoned.
it_IT: Prima email inviata quando un checkout viene abbandonato.

en: First, add some conditions for the display of this group of blocks.
it_IT: È necessario aggiungere alcune condizioni per la visualizzazione di questo gruppo di blocchi.

en: Fixed
it_IT: Fisso

en: Fixed Discount
it_IT: Sconto fisso

en: Floating Icon
it_IT: Icona Flottante

en: For %d months
it_IT: Per %d mesi

en: Forever
it_IT: Per sempre

en: Form Highlight Color
it_IT: Colore In Evidenza Del Form

en: Form ID is invalid.
it_IT: ID modulo non valido.

en: Form ID is required.
it_IT: L'ID del modulo è obbligatorio.

en: Form Title
it_IT: Titolo Del Form

[ctx: Form slug]
en: checkout
it_IT: guardare

[ctx: Form title]
en: Checkout
it_IT: Guardare

en: Forms
it_IT: Forme

en: Fraudulent
it_IT: Fraudolento

en: Free
it_IT: Gratuito

en: Free Order Emails
it_IT: Email Per Ordini Gratuiti

en: Free Trial
it_IT: Prova gratuita

en: Free Trial Days
it_IT: Giorni di prova gratuiti

en: Free Trial Ends
it_IT: Termina la Prova Gratuita

en: Full
it_IT: Completo

en: Full vertical height
it_IT: Altezza Verticale Piena

en: GDPR Message
it_IT: Messaggio GDPR

en: GDPR Settings
it_IT: Impostazioni GDPR

en: GMT+00:00) Edinburgh
it_IT: GMT+00:00) Edimburgo

en: GMT+00:00) Lisbon
it_IT: GMT+00:00) Lisbona

en: GMT+00:00) London
it_IT: GMT+00:00) Londra

en: GMT+01:00) Belgrade
it_IT: GMT+01:00) Belgrado

en: GMT+01:00) Berlin
it_IT: GMT+01:00) Berlino

en: GMT+01:00) Bern
it_IT: GMT+01:00) Berna

en: GMT+01:00) Brussels
it_IT: GMT+01:00) Bruxelles

en: GMT+01:00) Copenhagen
it_IT: GMT+01:00) Copenaghen

en: GMT+01:00) Dublin
it_IT: GMT+01:00) Dublino

en: GMT+01:00) Ljubljana
it_IT: GMT+01:00) Lubiana

en: GMT+01:00) Paris
it_IT: GMT+01:00) Parigi

en: GMT+01:00) Prague
it_IT: GMT+01:00) Praga

en: GMT+01:00) Rome
it_IT: GMT+01:00) Roma

en: GMT+01:00) Stockholm
it_IT: GMT+01:00) Stoccolma

en: GMT+01:00) Warsaw
it_IT: GMT+01:00) Varsavia

en: GMT+01:00) West Central Africa
it_IT: GMT+01:00) Africa centro-occidentale

en: GMT+01:00) Zagreb
it_IT: GMT+01:00) Zagabria

en: GMT+01:00) Zurich
it_IT: GMT+01:00) Zurigo

en: GMT+02:00) Athens
it_IT: GMT+02:00) Atene

en: GMT+02:00) Bucharest
it_IT: GMT+02:00) Bucarest

en: GMT+02:00) Cairo
it_IT: GMT+02:00) Il Cairo

en: GMT+02:00) Jerusalem
it_IT: GMT+02:00) Gerusalemme

en: GMT+02:00) Kyiv
it_IT: GMT+02:00) Kiev

en: GMT+03:00) Baghdad
it_IT: GMT+03:00) Bagdad

en: GMT+03:00) Moscow
it_IT: GMT+03:00) Mosca

en: GMT+03:00) Riyadh
it_IT: GMT+03:00) Riyad

en: GMT+03:00) St. Petersburg
it_IT: GMT+03:00) San Pietroburgo

en: GMT+03:30) Tehran
it_IT: GMT+03:30) Teheran

en: GMT+04:00) Muscat
it_IT: GMT+04:00) Mascate

en: GMT+04:00) Yerevan
it_IT: GMT+04:00) Erevan

en: GMT+05:00) Tashkent
it_IT: GMT+05:00) Taskent

en: GMT+05:30) Kolkata
it_IT: GMT+05:30) Calcutta

en: GMT+05:30) Mumbai
it_IT: GMT+05:30) Bombay

en: GMT+05:30) New Delhi
it_IT: GMT+05:30) Nuova Delhi

en: GMT+05:45) Kathmandu
it_IT: GMT+05:45) Katmandu

en: GMT+06:00) Dhaka
it_IT: GMT+06:00) Dacca

en: GMT+07:00) Jakarta
it_IT: GMT+07:00) Giacarta

en: GMT+07:00) Krasnoyarsk
it_IT: GMT+07:00) Krasnojarsk

en: GMT+08:00) Beijing
it_IT: GMT+08:00) Pechino

en: GMT+08:00) Ulaanbaatar
it_IT: GMT+08:00) Ulan Bator

en: GMT+09:00) Seoul
it_IT: GMT+09:00) Seul

en: GMT+09:00) Tokyo
it_IT: GMT+09:00) Tokio

en: GMT+11:00) New Caledonia
it_IT: GMT+11:00) Nuova Caledonia

en: GMT+11:00) Solomon Is.
it_IT: GMT+11:00) Salomone è.

en: GMT+12:00) Fiji
it_IT: GMT+12:00) Figi

en: GMT+12:00) Kamchatka
it_IT: GMT+12:00) Kamčatka

en: GMT+12:45) Chatham Is.
it_IT: GMT+12:45) Chatham è.

en: GMT+13:00) Nuku&#39;alofa
it_IT: GMT+13:00) Nuku'alofa

en: GMT-01:00) Azores
it_IT: GMT-01:00) Azzorre

en: GMT-01:00) Cape Verde Is.
it_IT: GMT-01:00) Capo Verde Is.

en: GMT-02:00) Mid-Atlantic
it_IT: GMT-02:00) Medio Atlantico

en: GMT-03:00) Greenland
it_IT: GMT-03:00) Groenlandia

en: GMT-03:30) Newfoundland
it_IT: GMT-03:30) Terranova

en: GMT-04:00) Atlantic Time (Canada)
it_IT: GMT-04:00) Ora Atlantica (Canada)

en: GMT-04:00) Puerto Rico
it_IT: GMT-04:00) Porto Rico

en: GMT-05:00) America/Indiana/Petersburg
it_IT: GMT-05:00) America/Indiana/Pietroburgo

en: GMT-05:00) Bogota
it_IT: GMT-05:00) Bogotà

en: GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
it_IT: GMT-05:00) Fuso orientale (Stati Uniti e Canada)

en: GMT-05:00) Indiana (East)
it_IT: GMT-05:00) Indiana (est)

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Beulah
it_IT: GMT-06:00) America/Nord_Dakota/Beulah

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Center
it_IT: GMT-06:00) America/Nord_Dakota/Centro

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/New_Salem
it_IT: GMT-06:00) America/Nord_Dakota/Nuova_Salem

en: GMT-06:00) Central America
it_IT: GMT-06:00) America Centrale

en: GMT-06:00) Central Time (US & Canada)
it_IT: GMT-06:00) Ora centrale (Stati Uniti e Canada)

en: GMT-06:00) Mexico City
it_IT: GMT-06:00) Città del Messico

en: GMT-07:00) Mountain Time (US & Canada)
it_IT: GMT-07:00) Mountain Time (Stati Uniti e Canada)

en: GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
it_IT: GMT-08:00) Ora del Pacifico (Stati Uniti e Canada)

en: GMT-11:00) American Samoa
it_IT: GMT-11:00) Samoa Americane

en: GMT-11:00) Midway Island
it_IT: GMT-11:00) Isola di Midway

en: GMT-12:00) International Date Line West
it_IT: GMT-12:00) Linea del cambio di data internazionale ovest

en: GST Number
it_IT: Numero GST

en: GST Registration
it_IT: Registrazione GST

en: Gambian Dalasi
it_IT: Dalasi gambiano

en: Georgian Lari
it_IT: Lari georgiano

en: Get Help
it_IT: Ottenere aiuto

en: Get Started
it_IT: Iniziare

en: Get Subscription Saver
it_IT: Ottieni Subscription Saver

en: Get started by creating your first product or creating a new checkout form.
it_IT: Inizia creando il tuo primo prodotto o creando un nuovo modulo di pagamento.

en: Get started by selecting a form or start build a new form.
it_IT: Inizia selezionando un modulo o inizia a crearne uno nuovo.

en: Get started with SureCart
it_IT: Inizia con SureCart

en: Gibraltar Pound
it_IT: Sterlina di Gibilterra

en: Go Back
it_IT: Torna Indietro

en: Go back.
it_IT: Torna Indietro

en: Grace Period
it_IT: Periodo Di Tolleranza

en: Group Access
it_IT: Accesso di gruppo

en: Group Name
it_IT: Nome del gruppo

en: Grow your store worry-free.
it_IT: Fai crescere il tuo negozio senza preoccupazioni.

en: Guatemalan Quetzal
it_IT: Quetzal guatemalteco

en: Guinean Franc
it_IT: Franco guineano

en: Guyanese Dollar
it_IT: Dollaro della Guyana

en: Haitian Gourde
it_IT: Gourde haitiano

en: Header Text
it_IT: Testo Intestazione

en: Help
it_IT: Aiuto

en: Hide %d Archived Prices
it_IT: Nascondi %d prezzi archiviati

en: Hide %d Archived Promotion Codes
it_IT: Nascondi %d codici promozionali archiviati

en: Home
it_IT: Casa

en: Honduran Lempira
it_IT: Lempira honduregna

en: Hong Kong Dollar
it_IT: Dollaro di Hong Kong

en: How To Add Buttons
it_IT: Come aggiungere pulsanti

en: Hungarian Forint
it_IT: fiorino ungherese

en: I agree to %1$1s's %2$2sPrivacy Policy%3$3s
it_IT: Acconsento alla %1$1s %2$2sPrivacy Policy%3$3s

en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s
it_IT: Acconsento ai %1$1s %2$2sTermini%3$3s

en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s and %4$4sPrivacy Policy%5$5s
it_IT: Acconsento ai %1$1s %2$2sTermini%3$3s e alla %4$4sPrivacy Policy%5$5s

en: I.E. Cash On Delivery
it_IT: Pagamento Alla Consegna

en: I.E. Free shipping on all orders…
it_IT: Ad es. Spedizione gratuita su tutti gli ordini...

en: I.E. Pay with cash upon delivery.
it_IT: Ovvero, paga in contanti alla consegna.

en: Icelandic Króna
it_IT: Corona islandese

en: Icon
it_IT: Icona

en: If a subscription payment fails, the subscription is marked past due. When this happens we automatically retry the payment based on our smart retry logic. If the payment is still unsuccessful after the duration set above, the subscription will be canceled.
it_IT: Se il pagamento di un abbonamento non riesce, l'abbonamento viene contrassegnato come scaduto. Quando ciò accade, riproviamo automaticamente il pagamento sulla base della nostra logica di tentativo intelligente. Se il pagamento non ha ancora successo dopo la durata impostata sopra, l'abbonamento verrà annullato.

en: If all of these conditions are true
it_IT: Se tutte queste condizioni sono vere

en: If any of these conditions are true
it_IT: Se una di queste condizioni è vera

en: If enabled, apply reverse charge when applicable even when customers are in your home country.
it_IT: Se abilitato, applica l'inversione contabile quando applicabile anche quando i clienti si trovano nel tuo paese di origine.

en: If enabled, require all customer’s in the EU to enter a EU VAT number when checking out.
it_IT: Se abilitato, richiedi a tutti i clienti nell'UE di inserire un numero di partita IVA UE al momento del check-out.

en: If enabled, the discount will be applied if the display conditions are satisfied, even if they do not click the bump. If disabled, the discount will only be applied if the customer clicks the order bump.
it_IT: Se abilitato, lo sconto verrà applicato se le condizioni di visualizzazione sono soddisfatte, anche se non fanno clic sul bump. Se disabilitato, lo sconto verrà applicato solo se il cliente fa clic sul bump dell'ordine.

en: If enabled, you can enter a tax rate to apply when a specific tax registration is not found.
it_IT: Se abilitato, puoi inserire un'aliquota fiscale da applicare quando non viene trovata una registrazione fiscale specifica.

en: If enabled, you need to configure which tax regions you have tax nexus. Tax will only be collected for tax regions that are enabled. If disabled, no tax will be collected.
it_IT: Se abilitato, è necessario configurare in quali regioni fiscali si dispone di tax nexus. Le imposte verranno riscosse solo per le regioni fiscali abilitate. Se disattivato, non verrà riscossa alcuna imposta.

en: If enabled, your store will collect Canada GST/HST for all provinces. If you need to collect additional provincial taxes for Quebec, British Columbia, Manitoba, or Saskatchewan then you will need to additionally create separate tax registrations for these provinces.
it_IT: Se abilitato, il tuo negozio raccoglierà l'GST/HST canadese per tutte le province. Se è necessario riscuotere ulteriori tasse provinciali per Quebec, Columbia Britannica, Manitoba o Saskatchewan, sarà necessario creare anche registrazioni fiscali separate per queste province.

en: If enabled, your store will collect EU VAT for all EU countries. You should enable this option if you are registered via "One-Stop Shop" and plan to submit a single VAT return for all EU countries. If you are planning to submit separate VAT returns for each EU country then you should not enable this option. You should instead create separate tax registrations for each EU country.
it_IT: Se abilitato, il tuo negozio riscuoterà l'IVA dell'UE per tutti i paesi dell'UE. Dovresti abilitare questa opzione se sei registrato tramite "One-Stop Shop" e intendi presentare un'unica dichiarazione IVA per tutti i paesi dell'UE. Se hai intenzione di presentare dichiarazioni IVA separate per ogni paese dell'UE, non dovresti abilitare questa opzione. Dovresti invece creare registrazioni fiscali separate per ogni paese dell'UE.

en: If none of these conditions are true
it_IT: Se nessuna di queste condizioni è vera

en: If products in the cart require tax but not shipping, we will show a condensed version specifically for tax collection.
it_IT: Se i prodotti nel carrello necessitano di tasse ma non di spedizione, verrà mostrata una versione abbreviata esclusivamente per la riscossione delle tasse.

en: If set to true GST taxes will be calculated for all Canadian provinces.
it_IT: Se impostato su true, le tasse GST verranno calcolate per tutte le province canadesi.

en: If set to true VAT taxes will be calculated for all EU countries.
it_IT: Se impostato su true, le imposte IVA verranno calcolate per tutti i paesi dell'UE.

en: If set to true VAT taxes will be calculated using the account's home country VAT rate.
it_IT: Se impostato su true, le imposte IVA verranno calcolate utilizzando l'aliquota IVA del paese di origine dell'account.

en: If set to true abandonded order reminder emails will be sent to customers.
it_IT: Se impostato su true, le e-mail di promemoria degli ordini abbandonati verranno inviate ai clienti.

en: If set to true order confirmation emails will be sent to customers.
it_IT: Se impostato su true, le e-mail di conferma dell'ordine verranno inviate ai clienti.

en: If set to true refund emails will be sent to customers.
it_IT: Se impostato su true, le e-mail di rimborso verranno inviate ai clienti.

en: If set to true subscription dunning emails will be sent to customers.
it_IT: Se impostato su true, le e-mail di sollecito dell'abbonamento verranno inviate ai clienti.

en: If set to true taxes will be automatically calculated.
it_IT: Se impostato su true le tasse verranno calcolate automaticamente.

en: If tax or shipping is required for checkout the address field will automatically be required.
it_IT: Se per il pagamento sono richiesti tasse o spese di spedizione, il campo dell'indirizzo sarà automaticamente obbligatorio.

en: If there are errors in the checkout, they will display here.
it_IT: Se ci sono errori durante il checkout, verranno visualizzati qui.

en: If you do business in Australia, you may be required to collect GST on sales in Australia.
it_IT: Se fai affari in Australia, ti potrebbe essere richiesto di riscuotere la GST sulle vendite in Australia.

en: If you do business in the United Kingdom, you may be required to collect Value Added Tax (VAT).
it_IT: Se fai affari nel Regno Unito, ti potrebbe essere richiesto di riscuotere l'imposta sul valore aggiunto (IVA).

en: If you need to collect provincial tax (British Columbia, Manitoba, Quebec, and Saskatchewan) in addition to GST/HST, then you'll need to setup registrations for each province.
it_IT: Se devi riscuotere la tassa provinciale (British Columbia, Manitoba, Quebec e Saskatchewan) oltre a GST/HST, dovrai configurare le registrazioni per ogni provincia.

en: If you plan to submit a separate VAT return to each EU country, then you'll need to setup tax registrations for each country.
it_IT: Se prevedi di inviare una dichiarazione IVA separata per ogni paese dell'UE, dovrai configurare le registrazioni fiscali per ogni paese.

en: If you would like your order numbers to have a special prefix, you can enter it here. It must not contain underscores, spaces or dashes.
it_IT: Se desideri che i numeri d'ordine abbiano un prefisso speciale, puoi inserirlo qui. Non deve contenere trattini bassi, spazi o trattini.

en: Ignore Purchased Products
it_IT: Ignora i Prodotti Acquistati

en: Image URL
it_IT: URL Immagine

en: Images
it_IT: immagini

en: Images updated.
it_IT: immagini aggiornate.

en: Immediately
it_IT: Subito

en: Important
it_IT: Importante

en: In applicable tax jurisdictions, your tax ID will show on invoices. If you don't have your tax ID number yet, you can enter it later.
it_IT: Nelle giurisdizioni fiscali applicabili, il tuo codice fiscale apparirà sulle fatture. Se non hai ancora il tuo codice fiscale, puoi inserirlo in seguito.

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Increase quantity
it_IT: Aumentare la quantità

en: Indian Rupee
it_IT: rupia indiana

en: Indonesian Rupiah
it_IT: rupia indonesiana

en: Inner blocks use content width
it_IT: I blocchi interni utilizzano la larghezza del contenuto

en: Input Help
it_IT: Aiuto Inserimento

en: Input Label
it_IT: Etichetta di input

en: Insert Buy Link
it_IT: Inserisci Link Di Acquisto

en: Inspector
it_IT: Ispettore

en: Installment
it_IT: Rata

en: Instantly publish a shareable page for this product.
it_IT: Pubblica immediatamente una pagina condivisibile per questo prodotto.

en: Instructions on how to pay.
it_IT: Istruzioni su come pagare.

en: Insufficient Funds
it_IT: Fondi insufficienti

en: Integration
it_IT: Integrazione

en: Integration Provider
it_IT: Provider di integrazione

en: Integration Provider Items
it_IT: Elementi del Fornitore di Integrazione

en: Integration Providers
it_IT: Fornitori di integrazione

en: Integration deleted.
it_IT: Integrazione eliminata.

en: Integration saved.
it_IT: Integrazione salvata.

en: Integrations
it_IT: Integrazioni

en: Invalid
it_IT: Non valido

en: Invalid API Token
it_IT: Token API non valido

en: Invalid API token.
it_IT: Token API non valido.

en: Invalid promotion code.
it_IT: Codice promozionale non valido.

en: Invalid verification code
it_IT: Codice di verifica non valido

en: Invalid.
it_IT: Non valido.

en: Invoice
it_IT: Fattura

en: Invoice Details
it_IT: Dettagli della fattura

en: Invoices
it_IT: Fatture

en: Invoices & Receipts
it_IT: Fatture & Ricevute

en: Invoices are similar to orders, but are used for payments and plan changes on active subscriptions. In the future you will be able to create an invoice to send out.
it_IT: Le fatture sono simili agli ordini, ma vengono utilizzate per i pagamenti e le modifiche al piano degli abbonamenti attivi. In futuro potrai creare una fattura da inviare.

en: Israeli New Sheqel
it_IT: Nuovo siclo israeliano

en: It does not match parent currency.
it_IT: Non corrisponde alla valuta madre.

en: It is archived.
it_IT: È archiviato.

en: It is expired.
it_IT: È scaduto.

en: It is not a valid hex color.
it_IT: Non è un colore esadecimale valido.

en: It is not valid or enabled.
it_IT: Non è valido o abilitato.

en: It looks like you are not yet a customer.
it_IT: Sembra che tu non sia ancora un cliente.

en: It must be greater than the largest existing order number.
it_IT: Deve essere maggiore del più grande numero d'ordine esistente.

en: Item
it_IT: Articolo

en: Items
it_IT: Elementi

en: Jamaican Dollar
it_IT: Dollaro giamaicano

en: Japanese Yen
it_IT: Yen Giapponese

en: Just one last step!
it_IT: Solo un ultimo passo!

en: Justification
it_IT: Giustificazione

en: Justify items center
it_IT: Giustifica elementi al centro

en: Justify items left
it_IT: Giustifica elementi a sinistra

en: Justify items right
it_IT: Giustifica elementi a destra

en: Kazakhstani Tenge
it_IT: Tenge kazako

en: Keep Update
it_IT: Mantieni l'aggiornamento

en: Kenyan Shilling
it_IT: Scellino keniota

en: Key
it_IT: Chiave

en: Kyrgyzstani Som
it_IT: Som kirghizo

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Label Name
it_IT: Etichetta Nome

en: Label for donation
it_IT: Etichetta per la donazione

en: Large
it_IT: Largo

en: Last 30 Days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: Last Month
it_IT: Lo scorso mese

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Last Name Label
it_IT: Etichetta Cognome

en: Last Updated
it_IT: Ultimo aggiornamento

en: Last Week
it_IT: La settimana scorsa

en: LearnDash Course
it_IT: Corso LearnDash

en: LearnDash Group
it_IT: Gruppo LearnDash

en: LearnDash Groups
it_IT: Gruppi LearnDash

en: Leave the heavy-lifting to us. Use SureCart's built-in native integrations with all the plugins you use. Purchases and subscriptions are automatically synced with your plugins.
it_IT: Lascia a noi il lavoro pesante. Utilizza le integrazioni native integrate di SureCart con tutti i plug-in che utilizzi. Gli acquisti e gli abbonamenti vengono sincronizzati automaticamente con i tuoi plug-in.

en: Leave this blank and we will generate one for you.
it_IT: Lascia questo campo vuoto e ne genereremo uno per te.

en: Lebanese Pound
it_IT: Sterlina libanese

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Liberian Dollar
it_IT: Dollaro liberiano

en: License
it_IT: Licenza

en: License Key
it_IT: Chiave di licenza

en: License Keys
it_IT: Chiavi di licenza

en: License updated.
it_IT: Licenza aggiornata.

en: Licenses
it_IT: Licenze

en: Licensing
it_IT: Licenza

en: Lifetime
it_IT: Per tutta la vita

en: Lifetime Subscription
it_IT: Abbonamento a Vita

en: LifterLMS Course
it_IT: Corso LifterLMS

en: Light
it_IT: Chiaro

en: Limit Per-Customer Purchases
it_IT: Limita gli acquisti per cliente

en: Limit To A Specific Customer
it_IT: Limita a un cliente specifico

en: Limit result set to users with a customer.
it_IT: Limita il set di risultati agli utenti con un cliente.

en: Limit result set to users with specific customer ids.
it_IT: Limita il set di risultati agli utenti con ID cliente specifici.

en: Limit the end date when customers can redeem this coupon.
it_IT: Limita la data di fine in cui i clienti possono riscattare questo coupon.

en: Limit the number of times a single customer can purchase this product.
it_IT: Limita il numero di volte in cui un singolo cliente può acquistare questo prodotto.

en: Limit the number of times this code can be redeemed.
it_IT: Limita il numero di volte in cui questo codice può essere riscattato.

en: Limit the usage of this promotion code
it_IT: Limita l'utilizzo di questo codice promozionale

en: Link Name
it_IT: Nome Link

en: Link image to home
it_IT: Collega immagine alla home

en: Link removed.
it_IT: Link rimosso.

en: Live
it_IT: Vivere

en: Load More
it_IT: Carica di più

en: Loading Text
it_IT: Testo in caricamento

en: Local / Staging
it_IT: Locale / Sviluppo (Staging)

en: Local Reverse Charge
it_IT: Addebito Inverso Locale

en: Logout
it_IT: Disconnettersi

en: Logout button settings
it_IT: Impostazioni del pulsante di logout

en: Macanese Pataca
it_IT: Pataca di Macao

en: Macedonian Denar
it_IT: Denaro macedone

en: Make Default
it_IT: Imposta come predefinito

en: Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
it_IT: Assicurati di essere registrato presso le giurisdizioni fiscali appropriate prima di abilitare la riscossione delle imposte.

en: Make test payments with this product.
it_IT: Effettua pagamenti di prova con questo prodotto.

en: Malagasy Ariary
it_IT: Ariary malgascio

en: Malawian Kwacha
it_IT: Kwacha del Malawi

en: Malaysian Ringgit
it_IT: Ringgit malese

en: Maldivian Rufiyaa
it_IT: Rufia maldiviana

en: Manage Scheduled Update
it_IT: Gestisci aggiornamento programmato

en: Manage how your store charges sales tax on orders, invoices, and subscriptions.
it_IT: Gestisci come il tuo negozio applica l'imposta sulle vendite su ordini, fatture e abbonamenti.

en: Manage how your store charges sales tax within each tax region. Check with a tax expert to understand your tax obligations.
it_IT: Gestisci il modo in cui il tuo negozio addebita l'imposta sulle vendite all'interno di ciascuna regione fiscale. Rivolgiti a un esperto fiscale per comprendere i tuoi obblighi fiscali.

en: Manage how your store collects EU VAT for all EU countries.
it_IT: Gestisci come il tuo negozio raccoglie l'IVA UE per tutti i paesi dell'UE.

en: Manage how your store collects GST/HST for all Canadian provinces.
it_IT: Gestisci come il tuo negozio raccoglie GST/HST per tutte le province canadesi.

en: Manage how your store handles failed subscription payments.
it_IT: Gestisci come il tuo negozio gestisce i pagamenti degli abbonamenti non riusciti.

en: Manage how your store handles subscription upgrades, downgrades, and cancellations.
it_IT: Gestisci come il tuo negozio gestisce gli aggiornamenti, i declassamenti e le cancellazioni degli abbonamenti

en: Manage what your customers are able to see and do from the customer portal.
it_IT: Gestisci ciò che i tuoi clienti possono vedere e fare dal portale clienti.

en: Manage which notifications are sent to your customers.
it_IT: Gestisci quali notifiche vengono inviate ai tuoi clienti.

en: Manage your subscription purchase behavior.
it_IT: Gestisci il comportamento di acquisto della tua sottoscrizione.

en: Manual
it_IT: Manuale

en: Manual Payment Method
it_IT: Metodo Di Pagamento Manuale

en: Manual Payment Methods
it_IT: Metodi di Pagamento Manuali

en: Mark Paid
it_IT: Segna come Pagato

en: Mauritanian Ouguiya
it_IT: Ouguiya della Mauritania

en: Mauritian Rupee
it_IT: rupia mauriziana

en: Max
it_IT: Massimo

en: Maximum Price
it_IT: Prezzo massimo

en: Maximum height
it_IT: Altezza Massima

en: Medium
it_IT: Medio

en: MemberPress Membership
it_IT: Iscrizione a MemberPress

en: Membership Access
it_IT: Accesso all'abbonamento

en: Menu Icon
it_IT: Icona del menu

en: Message Text
it_IT: Testo del messaggio

en: Metadata
it_IT: Metadati

en: Metadata for the order.
it_IT: Metadati per l'ordine.

en: Method
it_IT: Metodo

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
it_IT: Metodo ' %s ' non implementato. Deve essere sovrascritto nella sottoclasse.

en: Mexican Peso
it_IT: Peso messicano

en: Micro-Business Exemption
it_IT: Esenzione per Microimprese

en: Minimum Price
it_IT: Prezzo minimo

en: Miscellaneous
it_IT: Varie

en: Mode
it_IT: Modalità

en: Moldovan Leu
it_IT: Leu moldavo

en: Mongolian Tögrög
it_IT: Tögrög mongolo

en: Month
it_IT: Mese

en: Monthly
it_IT: Mensile

en: Monthly, Basic Plan, etc.
it_IT: Mensile, Piano Base, ecc.

en: Moroccan Dirham
it_IT: Dirham marocchino

en: Move to Trash
it_IT: Sposta nel Cestino

en: Mozambican Metical
it_IT: Metical mozambicano

en: Must be accepted.
it_IT: Deve essere accettato.

en: Must be an integer
it_IT: Deve essere un numero intero

en: Must be blank
it_IT: Deve essere vuoto

en: Must be even
it_IT: Deve essere pari

en: Must be larger.
it_IT: Deve essere più grande.

en: Must be odd
it_IT: Deve essere strano

en: Must be smaller.
it_IT: Deve essere più piccolo.

en: Myanmar Kyat
it_IT: Kyat birmano

en: Name
it_IT: Nome

en: Name Placeholder
it_IT: Segnaposto Nome

en: Name Your Price
it_IT: Prezzo libero

en: Name your own price
it_IT: Dai un nome al tuo prezzo

en: Namibian Dollar
it_IT: Dollaro namibiano

en: Nepalese Rupee
it_IT: rupia nepalese

en: Nested blocks use content width with options for full and wide widths.
it_IT: I blocchi annidati utilizzano la larghezza del contenuto con opzioni per larghezze intere.

en: Nested blocks will fill the width of this container. Toggle to constrain.
it_IT: I blocchi annidati riempiranno la larghezza di questo contenitore. Attiva per limitare.

en: Net Payment
it_IT: Pagamento netto

en: Netherlands Antillean Gulden
it_IT: Gulden delle Antille olandesi

en: New Cancellation Reason
it_IT: Nuovo Motivo di Cancellazione

en: New Cart
it_IT: Nuovo carrello

en: New Checkout Form
it_IT: Nuovo modulo di pagamento

en: New Form
it_IT: Nuovo Form

en: New Order
it_IT: Nuovo Ordine

en: New Plan
it_IT: Nuovo Piano

en: New Promotion Code
it_IT: Nuovo codice promozionale

en: New Tab %d
it_IT: Nuova Scheda %d

en: New Taiwan Dollar
it_IT: Nuovo dollaro taiwanese

en: New Upgrade Group
it_IT: Nuovo gruppo di aggiornamento

en: New Zealand Dollar
it_IT: Dollaro neozelandese

en: Next
it_IT: Successivo

en: Next Billing Period
it_IT: Prossimo periodo di fatturazione

en: Next Page
it_IT: Pagina successiva

en: Next retry:
it_IT: Prossimo tentativo:

en: Nicaraguan Córdoba
it_IT: Córdoba nicaraguense

en: Nigerian Naira
it_IT: Naira nigeriana

en: No Reason Provided
it_IT: Nessun motivo fornito

en: No billing periods
it_IT: Nessun periodo di fatturazione

en: No cancellation acts.
it_IT: Nessuna azione di cancellazione.

en: No charges
it_IT: Nessun addebito

en: No checkout forms found in Trash.
it_IT: Nessun modulo di pagamento trovato nel Cestino.

en: No checkout forms found.
it_IT: Nessun modulo di pagamento trovato.

en: No code specified
it_IT: Nessun codice specificato

en: No customers found.
it_IT: Nessun cliente trovato.

en: No discount.
it_IT: Senza sconto.

en: No items found
it_IT: Nessun elemento trovato

en: No licenses found.
it_IT: Nessuna licenza trovata.

en: No manual payment methods.
it_IT: Nessun metodo di pagamento manuale.

en: No more charges.
it_IT: Niente più addebiti.

en: No more orders.
it_IT: Niente più ordini.

en: No more subscriptions.
it_IT: Niente più abbonamenti.

en: No name provided
it_IT: Nessun nome fornito

en: No order bumps found.
it_IT: Nessun bump dell'ordine trovato.

en: No price
it_IT: Nessun prezzo

en: No product
it_IT: Nessun prodotto

en: No products found.
it_IT: Nessun prodotto trovato.

en: None
it_IT: Nessuno

en: None found.
it_IT: Nessuno trovato.

en: None of these items are in the cart.
it_IT: Nessuno di questi articoli è nel carrello.

en: Norwegian Krone
it_IT: Corona norvegese

en: Not Found
it_IT: Non trovato

en: Not Published
it_IT: Non Pubblicato

en: Not Redeemed
it_IT: Non redento

en: Not Scheduled
it_IT: Non in programma

en: Not a number
it_IT: Non un numero

en: Not found.
it_IT: Non trovato.

en: Note: By checking this, it will show confirmation text below the email on checkout forms.
it_IT: Nota: selezionando questo, verrà visualizzato il testo di conferma sotto l'e-mail sui moduli di pagamento.

en: Notification Settings
it_IT: Impostazioni di notifica

en: Notification settings for abandoned checkouts
it_IT: Impostazioni di notifica per checkout abbandonati

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: Number
it_IT: Numero

en: Number Type
it_IT: Tipo di numero

en: Number of Payments
it_IT: Numero di pagamenti

en: Number of days until expiration
it_IT: Numero di giorni fino alla scadenza

en: Number of months
it_IT: Numero di mesi

en: OR
it_IT: Oppure

en: Offer Discount
it_IT: Offri Uno Sconto

en: Offer the rewewal discount when this option is selected
it_IT: Offri lo sconto di rinnovo quando questa opzione viene selezionata

en: Okay
it_IT: Va bene

en: On the final email
it_IT: Nell'e-mail finale

en: On the first email
it_IT: Alla prima e-mail

en: On the second email
it_IT: Sulla seconda e-mail

en: Once
it_IT: Una volta

en: One Time
it_IT: Una volta

en: One Week
it_IT: Una Settimana

en: One column
it_IT: Una colonna

en: One of these products is no longer purchaseable.
it_IT: Uno di questi prodotti non è più acquistabile.

en: One-Time
it_IT: Una volta

en: Only one active abandoned checkout is allowed at a time
it_IT: È consentito un solo checkout abbandonato attivo alla volta

en: Only return objects that belong to the given product groups.
it_IT: Restituisci solo gli oggetti che appartengono ai gruppi di prodotti specificati.

en: Only return objects that belong to the given products.
it_IT: Restituisci solo oggetti che appartengono ai prodotti indicati.

en: Only return objects that have this currency. If not set, this will fallback to the account's default currency.
it_IT: Restituisci solo oggetti che hanno questa valuta. Se non impostato, tornerà alla valuta predefinita dell'account.

en: Only return prices that allow ad hoc amounts or not.
it_IT: Restituisci solo i prezzi che consentono o meno importi ad hoc.

en: Only return products that are recurring or not recurring (one time).
it_IT: Restituisci solo prodotti ricorrenti o non ricorrenti (una volta).

en: Open Text
it_IT: Apri Testo

en: Optional
it_IT: Opzionale

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order Bump Price
it_IT: Prezzo d'urto dell'ordine

en: Order Bump updated.
it_IT: Urto d'ordine aggiornato.

en: Order Bumps
it_IT: Ordine Bump

en: Order Canceled.
it_IT: Ordine Cancellato

en: Order Confirmation
it_IT: Conferma dell'ordine

en: Order Confirmation Emails
it_IT: Conferma dell'ordine via email

en: Order Details
it_IT: Dettagli dell'ordine

en: Order History
it_IT: Cronologia Ordini

en: Order Marked as Paid.
it_IT: Ordine contrassegnato come pagato.

en: Order Number Prefix
it_IT: Prefisso Numero Ordine

en: Order Numbering
it_IT: Numero d'ordine

en: Order Numbers Counter
it_IT: Contatore Numeri Ordine

en: Orders
it_IT: Ordini

en: Orders & Receipts
it_IT: Ordini e ricevute

en: Other
it_IT: Altro

en: Other Label
it_IT: Altra Etichetta

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Owner data.
it_IT: Dati del proprietario.

[ctx: Page slug]
en: checkout
it_IT: guardare

[ctx: Page slug]
en: customer-dashboard
it_IT: dashboard del cliente

[ctx: Page slug]
en: order-confirmation
it_IT: conferma dell'ordine

[ctx: Page title]
en: Checkout
it_IT: Guardare

[ctx: Page title]
en: Dashboard
it_IT: Pannello di controllo

[ctx: Page title]
en: Thank you!
it_IT: Grazie!

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Pakistani Rupee
it_IT: rupia pakistana

en: Panamanian Balboa
it_IT: Balboa panamense

en: Papua New Guinean Kina
it_IT: Kina di Papua Nuova Guinea

en: Paraguayan Guaraní
it_IT: Guaranì paraguaiano

en: Partially Refunded
it_IT: Parzialmente rimborsato

en: Password
it_IT: Parola d'ordine

en: Password Confirmation
it_IT: Conferma Password

en: Password Confirmation Help
it_IT: Guida alla Conferma della Password

en: Password Confirmation Label
it_IT: Etichetta di Conferma Password

en: Password Confirmation Placeholder
it_IT: Conferma Password Placeholder

en: Past Due
it_IT: Scaduto

en: Pause
it_IT: Pausa

en: Pause Subscription
it_IT: Metti in Pausa l'Abbonamento

en: Pay Off Subscription
it_IT: Paga l'abbonamento

en: Pay off
it_IT: Saldare

en: Pay what you want
it_IT: Paga quello che vuoi

en: PayPal
it_IT: Paypal

en: PayPal selected for check out.
it_IT: PayPal selezionato per il pagamento.

en: Payment
it_IT: Pagamento

en: Payment Failures
it_IT: Errori di pagamento

en: Payment History
it_IT: Cronologia Pagamenti

en: Payment Intent
it_IT: Intento di Pagamento

en: Payment Method
it_IT: Metodo di Pagamento

en: Payment Methods
it_IT: Modalità di pagamento

en: Payment Plan
it_IT: Piano di pagamento

en: Payment Processors
it_IT: Metodi Di Pagamento

en: Payment Type
it_IT: Modalità di pagamento

en: Payment instructions
it_IT: Istruzioni per il pagamento

en: Payment method deleted.
it_IT: Metodo di pagamento eliminato.

en: Payment method disabled.
it_IT: Metodo di pagamento disabilitato.

en: Payment method enabled.
it_IT: Metodo di pagamento abilitato.

en: Payment method updated.
it_IT: Metodo di pagamento aggiornato

en: Payment retry successful!
it_IT: Pagamento riprovato con successo!

en: Payment retry window in weeks.
it_IT: Periodo di tentativi di pagamento in settimane.

en: Payments
it_IT: Pagamenti

en: Payments that are made outside your online store. When a customer selects a manual payment method, you'll need to approve their order before it can be fulfilled
it_IT: Pagamenti effettuati al di fuori del tuo negozio online. Quando un cliente seleziona un metodo di pagamento manuale, dovrai approvare il loro ordine prima che possa essere evaso

en: Paypal is taking a closer look at this payment. It’s required for some payments and normally takes up to 3 business days.
it_IT: Paypal sta esaminando più da vicino questo pagamento. È necessario per alcuni pagamenti e normalmente richiede fino a 3 giorni lavorativi.

en: Pending
it_IT: In attesa di

en: Pending Update
it_IT: In attesa di aggiornamento

en: Percent Off
it_IT: Percentuale di sconto

en: Percent that will be taken off line items associated with this bump.
it_IT: Percentuale che verrà tolta dagli elementi pubblicitari associati a questo bump.

en: Percentage
it_IT: Percentuale

en: Percentage Discount
it_IT: Sconto percentuale

en: Percentage Of Subscriptions Saved
it_IT: Percentuale di abbonamenti salvati

en: Percentage Of Subscriptions Saved By Coupon
it_IT: Percentuale di abbonamenti salvati dal coupon

en: Percentage of checkouts recovered
it_IT: Percentuale di casse recuperate

en: Percentage of revenue recovered
it_IT: Percentuale di entrate recuperate

en: Performance
it_IT: Prestazione

en: Permanently delete %s? You cannot undo this action.
it_IT: Eliminare definitivamente %s ? Non puoi annullare questa azione.

en: Permanently delete this order bump? You cannot undo this action.
it_IT: Eliminare definitivamente questo aumento dell'ordine? Non puoi annullare questa azione.

en: Permanently delete this price? You cannot undo this action.
it_IT: Eliminare definitivamente questo prezzo? Non puoi annullare questa azione.

en: Peruvian Sol
it_IT: Sol peruviano

en: Philippine Peso
it_IT: Peso filippino

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Placed By
it_IT: Posizionato da

en: Plan
it_IT: Piano

en: Plan Status
it_IT: Stato del Piano

en: Plans
it_IT: Piani

en: Please add at least one product.
it_IT: Aggiungi almeno un prodotto.

en: Please choose date to continue.
it_IT: Si prega di scegliere la data per continuare.

en: Please clear checkout page cache after changing this setting.
it_IT: Si prega di svuotare la cache della pagina di checkout dopo aver modificato questa impostazione.

en: Please connect your site to SureCart.
it_IT: Si prega di collegare il vostro sito a SureCart.

en: Please double-check your prefix does not contain any spaces, underscores, dashes or special characters.
it_IT: Verifica che il tuo prefisso non contenga spazi, trattini bassi, trattini o caratteri speciali.

en: Please enter a valid tax number.
it_IT: Inserisci un codice fiscale valido.

en: Please enter an API key.
it_IT: Inserisci una chiave API.

en: Please fill out your address.
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo.

en: Please preview the form on the front-end to load the Stripe payment element fields.
it_IT: Si prega di visualizzare l'anteprima del modulo sul front-end per caricare i campi dell'elemento di pagamento Stripe.

en: Please refresh the page and try again.
it_IT: Perfavore ricarica la pagina e riprova.

en: Plugin Settings
it_IT: Impostazioni del plug-in

en: Polish Złoty
it_IT: Złoty polacco

en: Position of cart button
it_IT: Posizione del pulsante del carrello

en: Postal Code Placeholder
it_IT: Codice Postale (CAP) Placeholder

en: Potential Checkout Recovery Rate
it_IT: Potenziale tasso di recupero del pagamento

en: Potential Recovered Checkouts
it_IT: Potenziali casse recuperate

en: Potential Recovered Revenue
it_IT: Potenziali entrate recuperate

en: Potential Revenue Recovery Rate
it_IT: Potenziale tasso di recupero delle entrate

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Previous Page
it_IT: Pagina precedente

en: Previous Product ID
it_IT: ID prodotto precedente

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Price ID
it_IT: ID prezzo

en: Price archived.
it_IT: Prezzo archiviato.

en: Price created.
it_IT: Prezzo creato.

en: Price deleted.
it_IT: Prezzo cancellato.

en: Price unarchived.
it_IT: Prezzo non archiviato.

en: Prices
it_IT: Prezzi

en: Pricing
it_IT: Prezzi

en: Primary Button
it_IT: Pulsante Primario

en: Priority
it_IT: Priorità

en: Privacy Policy
it_IT: Politica sulla privacy

en: Private
it_IT: Privato

en: Processing
it_IT: in lavorazione

en: Processing payment...
it_IT: Pagamento in corso

en: Processor
it_IT: Processore

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Product Access
it_IT: Accesso al Prodotto

en: Product Group
it_IT: Gruppo di prodotti

en: Product Groups
it_IT: Gruppi di prodotti

en: Product ID
it_IT: Codice prodotto

en: Product Info
it_IT: Info Prodotto

en: Product Media
it_IT: Media Prodotto

en: Product Name
it_IT: nome del prodotto

en: Product Options
it_IT: Opzioni Prodotto

en: Product Restrictions
it_IT: Restrizioni del prodotto

en: Product added.
it_IT: Prodotto aggiunto.

en: Product archived.
it_IT: Prodotto archiviato.

en: Product group updated.
it_IT: Gruppo di prodotti aggiornato.

en: Product or subscription is purchased
it_IT: Il prodotto o l'abbonamento è stato acquistato

en: Product purchase is revoked or subscription cancels
it_IT: L'acquisto del prodotto viene revocato o l'abbonamento viene annullato

en: Product removed.
it_IT: Prodotto rimosso.

en: Product restored.
it_IT: Prodotto restaurato.

en: Product updated.
it_IT: Prodotto aggiornato.

en: Product(s)
it_IT: Prodotti

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Products & Behavior
it_IT: Prodotti & Comportamento

en: Products/Prices
it_IT: Prodotti/Prezzi

en: Promotion
it_IT: Promozione

en: Promotion Code
it_IT: Codice promozionale

en: Promotion Codes
it_IT: Codici promozionali

en: Promotion code
it_IT: Codice promozionale

en: Promotion created.
it_IT: Promozione creata.

en: Promotion updated.
it_IT: Promozione aggiornata.

en: Promotions
it_IT: Promozioni

en: Prorate Charges
it_IT: Rate proporzionali

en: Proration
it_IT: Proporzione

en: Proration Credit
it_IT: Credito proporzionale

en: Provide a discount to keep a subscription.
it_IT: Fornisci uno sconto per mantenere l'abbonamento.

en: Province
it_IT: Provincia

en: Public
it_IT: Pubblico

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Published In
it_IT: Pubblicato in

en: Purchase
it_IT: Acquistare

en: Purchase Revoke Behavior
it_IT: Comportamento di Revoca dell'Acquisto

en: Purchases
it_IT: Acquisti

en: Purchases syncing happens in both directions. For example, access is automatically revoked during a subscription cancellation or expiration.
it_IT: La sincronizzazione degli acquisti avviene in entrambe le direzioni. Ad esempio, l'accesso viene revocato automaticamente durante l'annullamento o la scadenza di un abbonamento.

en: Qatari Riyal
it_IT: Riyal del Qatar

en: Qty
it_IT: Quantità

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Quick Actions
it_IT: Azioni rapide

en: Radio Text
it_IT: Testo Opzione Singola

en: Random Numbers And Letters
it_IT: Numeri e lettere casuali

en: Reason
it_IT: Motivo

en: Recent Orders
it_IT: Ordini Recenti

en: Recommended
it_IT: Consigliato

en: Recover lost sales with abandoned checkouts.
it_IT: Recupera le vendite perse con le casse abbandonate.

en: Recoverable Checkouts
it_IT: Checkout recuperabili

en: Recoverable Revenue
it_IT: Entrate recuperabili

en: Recovered
it_IT: Recuperato

en: Recovered Before Email Was Sent
it_IT: Recuperato Prima che l'Email Fosse Inviata

en: Recovered Checkouts
it_IT: Casse recuperate

en: Recovered Revenue
it_IT: Entrate recuperate

en: Recovery Status
it_IT: Stato di recupero

en: Redeem By
it_IT: Riscatta entro

en: Redeemed
it_IT: Redento

en: Redemption Limits
it_IT: Limiti di rimborso

en: Redirect to current URL
it_IT: Reindirizza all'URL corrente

en: Refund
it_IT: Rimborso

en: Refund Emails
it_IT: Email di rimborso

en: Refund Payment
it_IT: Rimborso pagamento

en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Refunds
it_IT: Rimborsi

en: Refunds can take 5-10 days to appear on a customer's statement. Processor fees are typically not returned.
it_IT: I rimborsi possono richiedere 5-10 giorni prima che compaiano sull'estratto conto del cliente. Le commissioni del processore in genere non vengono restituite.

en: Region
it_IT: Regione

en: Reject the order and show an error.
it_IT: Rifiuta l'ordine e mostra un errore.

en: Remaining Payments
it_IT: Pagamenti rimanenti

en: Removable
it_IT: Rimuovibile

en: Remove
it_IT: Rimuovere

en: Remove "Powered By SureCart" in the footer of emails and reciepts/invoices.
it_IT: Rimuovi "Powered By SureCart" nel piè di pagina di e-mail e ricevute/fatture.

en: Remove Plugin Data
it_IT: Rimuovi i dati del plug-in

en: Remove SureCart Branding
it_IT: Rimuovi Il Brand Surecart

en: Renew Subscription At
it_IT: Rinnova abbonamento a

en: Renewal Discount
it_IT: Sconto Rinnovo

en: Renews
it_IT: Rinnova

en: Renews on
it_IT: Rinnova il

en: Repeat Payment Every
it_IT: Ripeti il pagamento ogni

en: Repeat payment
it_IT: Ripetere il pagamento

en: Repeating
it_IT: Ripetere

en: Replace
it_IT: Sostituire

en: Reply To Email
it_IT: Rispondi all'email

en: Request Comments
it_IT: Richiesta Commenti

en: Requested By Customer
it_IT: Richiesto dal cliente

en: Require Upfront Payment Method
it_IT: Richiedere Metodo di Pagamento Anticipato

en: Require VAT Number
it_IT: Richiedi Partita IVA

en: Require terms and conditions
it_IT: Richiedi termini e condizioni

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Rest Of The World
it_IT: Resto Del Mondo

en: Restore
it_IT: Ristabilire

en: Restore At...
it_IT: Ripristina a...

en: Restore Now
it_IT: Ripristina ora

en: Restore Subscription
it_IT: Ripristina Abbonamento

en: Restore Subscription At
it_IT: Ripristina abbonamento a

en: Restored.
it_IT: Ripristinato.

en: Restores on
it_IT: Ripristina il

en: Restrict this coupon
it_IT: Limita questo coupon

en: Restrictions
it_IT: Restrizioni

en: Resume Subscription
it_IT: Riprendi Abbonamento

en: Retry Payment
it_IT: Riprova Pagamento

en: Revenue
it_IT: Entrate

en: Revenue Recovery Rate
it_IT: Tasso di recupero delle entrate

en: Reverse order on mobile
it_IT: Inverti ordine su mobile

en: Revoke
it_IT: Revocare

en: Revoke Immediately
it_IT: Cancella Immediatamente

en: Revoke Purchase
it_IT: Annulla Acquisto

en: Revoke Purchase & Cancel Subscription
it_IT: Annulla acquisto & Annulla abbonamento

en: Revoke Purchase After All Payment Retries Fail
it_IT: Revocare l'acquisto dopo che tutti i tentativi di pagamento non sono riusciti

en: Revoke Purchase(s)
it_IT: Annulla Acquisti

en: Revoked
it_IT: Revocato

en: Right
it_IT: Giusto

en: Romanian Leu
it_IT: Leu rumeno

en: Row Gap
it_IT: Distanza Riga

en: Russian Ruble
it_IT: Rublo russo

en: Rwandan Franc
it_IT: Franco ruandese

en: Saint Helenian Pound
it_IT: Sterlina di Sant'Elena

en: Samoan Tala
it_IT: Samoano Tala

en: Sample Data
it_IT: Dati D'Esempio

en: Saudi Riyal
it_IT: Riyal saudita

en: Save
it_IT: Salva

en: Save Customer
it_IT: Salva cliente

en: Save Group
it_IT: Salva gruppo

en: Save License
it_IT: Salva licenza

en: Save Order Bump
it_IT: Salva l'urto dell'ordine

en: Save Product
it_IT: Salva prodotto

en: Save Settings
it_IT: Salva le impostazioni

en: Saved
it_IT: Salvato

en: Saved By Coupon
it_IT: Salvato dal Coupon

en: Saved Count
it_IT: Conteggio Salvato

en: Saved Rate
it_IT: Tariffa Salvata

en: Saved Rate By Coupon
it_IT: Tasso Salvato dal Coupon

en: Saved.
it_IT: Salvato.

en: Schedule
it_IT: Programma

en: Schedule Update
it_IT: Pianifica Aggiornamento

en: Scheduled
it_IT: Programmato

en: Search Abanonded Orders
it_IT: Cerca ordini abbandonati

en: Search Carts
it_IT: Cerca carrelli

en: Search Checkout Forms
it_IT: Cerca nei moduli di pagamento

en: Search Coupons
it_IT: Cerca coupon

en: Search Customers
it_IT: Cerca clienti

en: Search Invoices
it_IT: Cerca fatture

en: Search Licenses
it_IT: Cerca licenze

en: Search Orders
it_IT: Cerca ordini

en: Search Products
it_IT: Cerca prodotti

en: Search Subscriptions
it_IT: Cerca abbonamenti

en: Search for a form...
it_IT: Cerca un modulo...

en: Search for a price...
it_IT: Cerca un prezzo...

en: Search for a product...
it_IT: Cerca un prodotto...

en: Search for a user...
it_IT: Cerca un utente...

en: Search for an upgrade group...
it_IT: Cerca un gruppo di aggiornamento...

en: Search for payment method...
it_IT: Cerca metodo di pagamento...

en: Second Email Delay
it_IT: Secondo ritardo e-mail

en: Second email sent when a checkout is abandoned.
it_IT: Seconda email inviata quando un checkout viene abbandonato.

en: Secondary Button
it_IT: Pulsante Secondario

en: Sections
it_IT: Sezioni

en: Secure
it_IT: Sicuro

en: Secure Storage
it_IT: Archiviazione Sicura

en: Select A Customer
it_IT: Seleziona Un cliente

en: Select A Price
it_IT: Seleziona un prezzo

en: Select A Product
it_IT: Seleziona un prodotto

en: Select All
it_IT: Seleziona Tutti

en: Select An Integration
it_IT: Seleziona Un'integrazione

en: Select An Upgrade Group
it_IT: Seleziona Un gruppo di aggiornamento

en: Select Form
it_IT: Seleziona Modulo

en: Select Menus
it_IT: Seleziona Menu

en: Select Position
it_IT: Seleziona Posizione

en: Select Theme
it_IT: Seleziona Tema

en: Select Theme (Beta)
it_IT: Seleziona Tema (Beta)

en: Select a checkout form
it_IT: Seleziona un modulo di pagamento

en: Select a form
it_IT: Seleziona un modulo

en: Select a price
it_IT: Seleziona un prezzo

en: Select a product
it_IT: Seleziona un prodotto

en: Select a reason
it_IT: Seleziona un motivo

en: Select a user
it_IT: Seleziona un utente

en: Select an Item
it_IT: Seleziona un oggetto

en: Select an icon
it_IT: Seleziona un'icona

en: Select an upgrade group
it_IT: Seleziona un gruppo di aggiornamento

en: Select comment
it_IT: Seleziona commento

en: Select date
it_IT: Seleziona la data

en: Select many
it_IT: Seleziona molti

en: Select one
it_IT: Seleziona uno

en: Select some products
it_IT: Seleziona alcuni prodotti

en: Select the cart button position, i.e. left or right, where it will look best with your website design.
it_IT: Seleziona la posizione del pulsante del carrello, ad esempio a sinistra oa destra, dove starà meglio con il design del tuo sito web.

en: Select the menu(s) where the cart icon will appear.
it_IT: Seleziona il/i menu in cui apparirà l'icona del carrello.

en: Send a general order confirmation email to your customers when an order is paid. These emails include a breakdown of the order, and a link to a page where they can download their invoice and receipt.
it_IT: Invia un'e-mail generale di conferma dell'ordine ai tuoi clienti quando un ordine viene pagato. Queste e-mail includono una descrizione dell'ordine e un link a una pagina in cui è possibile scaricare la fattura e la ricevuta.

en: Send a general subscription cancellation confirmation email to your customers when subscription canceled.
it_IT: Invia un'e-mail di conferma di annullamento generale dell'abbonamento ai tuoi clienti quando l'abbonamento viene annullato.

en: Send a quick reminder when a refund is created for a customer. These emails contain the amount and payment method being refunded.
it_IT: Invia un promemoria rapido quando viene creato un rimborso per un cliente. Queste email contengono l'importo e il metodo di pagamento oggetto del rimborso.

en: Send a reminder to your subscribers 3 days before their subscription renews.
it_IT: Invia un promemoria ai tuoi abbonati 3 giorni prima del rinnovo dell'abbonamento.

en: Send an email customers when their subscription renews.
it_IT: Invia un'email ai clienti quando si rinnova il loro abbonamento.

en: Send an order email to customers even when the order is free.
it_IT: Invia un'e-mail di riepilogo dell'ordine ai clienti anche quando è gratuito.

en: Sender Name
it_IT: Nome del mittente

en: Sent
it_IT: Inviato

en: Sent to customers 3 days before a subscription renews.
it_IT: Inviato ai clienti 3 giorni prima del rinnovo dell'abbonamento.

en: Sent to customers to login to the customer portal without a password.
it_IT: Invia ai clienti per accedere al portale clienti senza password.

en: Sent to customers when a charge is refunded.
it_IT: Inviato ai clienti quando viene effettuato un rimborso.

en: Sent to customers when a purchase is downloadable or has a license.
it_IT: Inviato ai clienti quando un acquisto è scaricabile o ha una licenza.

en: Sent to customers when their subscription cancellation.
it_IT: Inviato ai clienti quando annullano l'abbonamento.

en: Sent to customers when their subscription renews.
it_IT: Inviato ai clienti quando si rinnova il loro abbonamento.

en: Sent to customers when their subscription's payment method fails.
it_IT: Inviato ai clienti quando il metodo di pagamento dell'abbonamento non riesce.

en: Sent when a subscription is canceled.
it_IT: Inviato quando un'iscrizione viene annullata.

en: Sent when a subscription payment fails.
it_IT: Inviato quando il pagamento dell'abbonamento fallisce.

en: Sent when a subscription renews.
it_IT: Inviato quando un abbonamento si rinnova.

en: Sent when an order is created.
it_IT: Inviato quando viene creato un ordine.

en: Sequential
it_IT: Sequenziale

en: Serbian Dinar
it_IT: Dinaro serbo

en: Set Rules
it_IT: Imposta Regole

en: Set Up My Store
it_IT: Configura il mio negozio

en: Set a custom call to action for the bump.
it_IT: Imposta un invito all'azione personalizzato per l'urto.

en: Set a maximum height
it_IT: Imposta l'altezza massima

en: Set it and forget it.
it_IT: Impostalo e dimenticalo.

en: Set up pricing for your product.
it_IT: Imposta i prezzi per il tuo prodotto.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings Updated.
it_IT: Impostazioni aggiornate.

en: Setup Fee
it_IT: Costo Servizio Di Setup

en: Seychellois Rupee
it_IT: Rupia delle Seychelles

en: Shipping & Tax Address
it_IT: Indirizzo di spedizione e fiscale

en: Shipping Address
it_IT: Indirizzo di spedizione

en: Shipping Country
it_IT: Paese Di Spedizione

en: Shortcode
it_IT: Codice corto

en: Should the customer be prompted for additional information?
it_IT: Al cliente devono essere richieste ulteriori informazioni?

en: Show %d Archived Prices
it_IT: Mostra %d prezzi archiviati

en: Show %d Archived Promotion Codes
it_IT: Mostra %d codici promozionali archiviati

en: Show Archived
it_IT: Mostra archiviato

en: Show Bump Offer If
it_IT: Mostra offerta bump se

en: Show Currency Code
it_IT: Mostra Codice Valuta

en: Show Floating Cart Icon
it_IT: Mostra l'icona del carrello flottante

en: Show Icon
it_IT: Mostra Icona

en: Show Label
it_IT: Mostra Etichetta

en: Show Price Amount
it_IT: Mostra Importo Prezzo

en: Show a floating cart icon in the bottom corner of your site, if there are items in the cart.
it_IT: Mostra un'icona del carrello nell'angolo in basso del tuo sito, se ci sono articoli nel carrello

en: Show a secure lock icon.
it_IT: Mostra un'icona di lucchetto sicuro.

en: Show control
it_IT: Mostra controllo

en: Show coupon field
it_IT: Mostra campo coupon

en: Show icon
it_IT: Mostra icona

en: Show product description
it_IT: Mostra descrizione prodotto

en: Show product image
it_IT: Mostra immagine prodotto

en: Show store logo
it_IT: Mostra il logo del negozio

en: Show the "name or company name" field in the form.
it_IT: Mostra il campo "nome o ragione sociale" nel modulo.

en: Show total due in button text.
it_IT: Mostra importo totale nel testo del pulsante.

en: Sierra Leonean Leone
it_IT: Leone della Sierra Leone

en: Sign in to your account
it_IT: Accedi al tuo account

en: Simple
it_IT: Semplice

en: Since SureCart's integrations are native, there's no need to worry about the complexity of growing your store.
it_IT: Poiché le integrazioni di SureCart sono native, non è necessario preoccuparsi della complessità della crescita del tuo negozio.

en: Singapore Dollar
it_IT: Dollaro di Singapore

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Skip Link
it_IT: Salta Link

en: Small
it_IT: Piccolo

en: Solomon Islands Dollar
it_IT: Dollaro delle Isole Salomone

en: Somali Shilling
it_IT: Scellino somalo

en: Something is wrong with the provided link.
it_IT: C'è qualcosa che non va nel link fornito.

en: Something went wrong
it_IT: Qualcosa è andato storto

en: Something went wrong.
it_IT: Qualcosa è andato storto.

en: Something went wrong. Please try again.
it_IT: Qualcosa è andato storto. Per favore riprova.

en: Sorry, you are not allowed to edit products.
it_IT: Spiacenti, non sei autorizzato a modificare i prodotti.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered form patterns.
it_IT: Spiacenti, non sei autorizzato a visualizzare i modelli di moduli registrati.

en: South African Rand
it_IT: Rand sudafricano

en: South Korean Won
it_IT: Vinto sudcoreano

en: Spacing
it_IT: Spaziatura

en: Spam Protection & Security
it_IT: Protezione dallo Spam & Sicurezza

en: Sri Lankan Rupee
it_IT: Rupia dello Sri Lanka

en: Stack on mobile
it_IT: Stack su mobile

en: Standalone Block Editor
it_IT: Editor a blocchi autonomo

en: Standalone Block Editor advanced settings.
it_IT: Impostazioni avanzate dell'Editor blocchi autonomo.

en: Standalone Editor top bar.
it_IT: Barra superiore dell'editor autonomo.

en: Start Order Number At
it_IT: Inizia Numero Ordine Da

en: Start Plan
it_IT: Inizia il piano

en: Started
it_IT: Iniziato

en: State
it_IT: Stato

en: State Placeholder
it_IT: Stato Placeholder

en: State Sales Tax Registrations
it_IT: Registrazioni Imposta sulle Vendite Statali

en: Statistic
it_IT: Statistica

en: Status
it_IT: Stato

en: Store
it_IT: Negozio

en: Store Checkout
it_IT: Cassa del negozio

en: Store Details
it_IT: Dettagli negozio

en: Store Emails
it_IT: Archivia Email

en: Store Language
it_IT: Lingua Del Negozio

en: Store Logo
it_IT: Logo Del Negozio

en: Store Name
it_IT: Nome del negozio

en: Store Settings
it_IT: Impostazioni negozio

en: Store Tax Settings
it_IT: Impostazioni Tasse Negozio

en: Store URL
it_IT: URL del negozio

en: Stored product metadata
it_IT: Metadati del prodotto archiviati

en: Stripe Fraud Monitoring
it_IT: Monitoraggio delle frodi Stripe

en: Style
it_IT: Stile

en: Subscribed to emails
it_IT: Iscritto alle e-mail

en: Subscription
it_IT: Sottoscrizione

en: Subscription Cancellation
it_IT: Annullamento dell'abbonamento

en: Subscription Cancellation Notification
it_IT: Notifica di Annullamento dell'Abbonamento

en: Subscription Details
it_IT: Dettagli Abbonamento

en: Subscription Payment
it_IT: Pagamento dell'abbonamento

en: Subscription Payment Failure
it_IT: Errore nel pagamento dell'abbonamento

en: Subscription Recovery
it_IT: Recupero dell'abbonamento

en: Subscription Recovery Emails
it_IT: Email di recupero dell'abbonamento

en: Subscription Reminder
it_IT: Promemoria Abbonamento

en: Subscription Reminder Notifications
it_IT: Notifiche di promemoria per l'abbonamento

en: Subscription Renewal
it_IT: Rinnovo dell'iscrizione

en: Subscription Renewal Emails
it_IT: Email di rinnovo dell'abbonamento

en: Subscription Saver
it_IT: Salvataggio Abbonamento

en: Subscription Saver & Cancelation Insights
it_IT: Abbonamenti Salvati E Dettagli Sulle Disdette

en: Subscription Saver & Cancellation Insights
it_IT: Salvataggio Abbonamenti & Informazioni sulle Cancellazioni

en: Subscription Saver & Insights
it_IT: Statiche Abbonamenti Recuperati

en: Subscription canceled.
it_IT: Iscrizione annullata.

en: Subscription completed.
it_IT: Abbonamento completato.

en: Subscription paid off.
it_IT: Abbonamento pagato.

en: Subscription paused.
it_IT: Iscrizione in pausa.

en: Subscription payments fail all the time. Don't leave your recurring revenue to chance - turn on recovery emails to increase your chances of recovering subscriptions with failed payments.
it_IT: Spesso si verificano problemi nei pagamenti degli abbonamenti. Non affidarti al caso per i tuoi guadagni ricorrenti: attiva le email di recupero per incrementare le probabilità di riscuotere gli abbonamenti con pagamenti falliti.

en: Subscription plan changed
it_IT: Piano di abbonamento modificato

en: Subscription restored.
it_IT: Iscrizione ripristinata.

en: Subscription resumed.
it_IT: Abbonamento riattivato

en: Subscription scheduled for cancelation.
it_IT: Annullamento dell'abbonamento programmato.

en: Subscription updated.
it_IT: Abbonamento aggiornato.

en: Subscriptions
it_IT: Abbonamenti

en: Subtotal
it_IT: totale parziale

en: Succeeded
it_IT: Successo

en: Success Text
it_IT: Testo di Successo

en: Success! Redirecting...
it_IT: Successo! Reindirizzamento in corso...

en: Summary
it_IT: Riepilogo

en: SureCart Accountant
it_IT: Ragioniere SureCart

en: SureCart Customer
it_IT: Cliente SureCart

en: SureCart Customer Dashboard
it_IT: Dashboard Cliente Surecart

en: SureCart Form
it_IT: Modulo SureCart

en: SureCart Shop Manager
it_IT: Responsabile del negozio SureCart

en: SureCart Shop Worker
it_IT: Addetto al negozio SureCart

en: SureCart Status
it_IT: Stato SureCart

en: SureCart eCommerce Platform
it_IT: Piattaforma di e-commerce SureCart

en: SureCart product object
it_IT: Oggetto prodotto SureCart

en: Surinamese Dollar
it_IT: Dollaro surinamese

en: Survey Answers
it_IT: Risposte al sondaggio

en: Swazi Lilangeni
it_IT: Lilangeni Swazi

en: Swedish Krona
it_IT: Corona svedese

en: Swiss Franc
it_IT: Franco svizzero

en: Switch label
it_IT: Etichetta dello Switch

en: Switch to live mode.
it_IT: Passa alla modalità live.

en: Switch to test mode.
it_IT: Passa alla modalità test.

en: Sync purchases with the plugins you already use.
it_IT: Sincronizza gli acquisti con i plugin che già utilizzi.

en: São Tomé and Príncipe Dobra
it_IT: São Tomé e Principe Dobra

en: Tab Icon
it_IT: Icona Scheda

en: Tab Name
it_IT: Scheda Nome

en: Tajikistani Somoni
it_IT: Tagikistan Somoni

en: Tanzanian Shilling
it_IT: Scellino tanzaniano

en: Tax
it_IT: Imposta

en: Tax Calculation
it_IT: Calcolo Delle Tasse

en: Tax Collection
it_IT: Raccolta delle tasse

en: Tax ID
it_IT: Partita IVA

en: Tax Information
it_IT: Informazioni fiscali

en: Tax Number
it_IT: Codice Fiscale

en: Tax Rate
it_IT: Aliquota Fiscale

en: Tax Regions
it_IT: Regioni fiscali

en: Tax Registration
it_IT: Registrazione fiscale

en: Tax Zone
it_IT: Zona Imposte

en: Tax disabled.
it_IT: Tassa disabilitata.

en: Tax enabled.
it_IT: Tasse abilitate.

en: Tax is automatically calculated and applied to orders. Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
it_IT: L'imposta viene calcolata automaticamente e applicata agli ordini. Assicurati di essere registrato presso le giurisdizioni fiscali appropriate prima di abilitare la riscossione delle imposte.

en: Tax is included
it_IT: Il prezzo include le tasse

en: Taxes
it_IT: Le tasse

en: Terms
it_IT: Termini

en: Terms of Service
it_IT: Termini di servizio

en: Test Mode
it_IT: Modalità di prova

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Color
it_IT: Colore Testo

en: Text Link
it_IT: Link al testo

en: Thai Baht
it_IT: Baht tailandese

en: Thank you for your purchase! Please check your inbox for additional information.
it_IT: Grazie per l'acquisto! Controlla la tua casella di posta per ulteriori informazioni.

en: Thanks for your order!
it_IT: Grazie per il tuo ordine!

en: The SureCart model id.
it_IT: L'ID del modello SureCart.

en: The SureCart model name.
it_IT: Il nome del modello SureCart.

en: The URL of the brand logo.
it_IT: L'URL del logo del marchio.

en: The UUID of the license.
it_IT: L'UUID della licenza.

en: The UUID of the price.
it_IT: L'UUID del prezzo.

en: The amount of times a single customer use the renewal discount.
it_IT: Il numero di volte in cui un singolo cliente utilizza lo sconto per il rinnovo.

en: The associated Canadian tax identifier.
it_IT: L'identificatore fiscale canadese associato.

en: The associated EU tax identifier.
it_IT: L'identificatore fiscale UE associato.

en: The associated address.
it_IT: L'indirizzo associato.

en: The associated subscription will also be cancelled.
it_IT: Anche l'abbonamento associato verrà annullato.

en: The associated tax identifier.
it_IT: L'identificatore fiscale associato.

en: The associated tax zone.
it_IT: La zona fiscale associata.

en: The brand color.
it_IT: Il colore del marchio.

en: The checkout id for the checkout.
it_IT: L'ID del checkout per il checkout.

en: The compare at price must be greater than the price.
it_IT: Il confronto al prezzo deve essere maggiore del prezzo.

en: The conditions that will filter this bump to be recommeneded. Accepted keys are price_ids, product_ids, and product_group_ids with array values.
it_IT: Le condizioni che filtreranno questo urto sono consigliate. Le chiavi accettate sono price_ids, product_ids e product_group_ids con valori di matrice.

en: The content for the object.
it_IT: Il contenuto dell'oggetto.

en: The currency for the session.
it_IT: La valuta per la sessione.

en: The current notification status for this abandonded checkout, which can be one of not_sent, scheduled, or sent.
it_IT: Lo stato di notifica corrente per questo pagamento abbandonato, che può essere non_inviato, pianificato o inviato.

en: The current status of this abandonded checkout, which can be one of not_notified, notified, or recovered.
it_IT: Lo stato corrente di questo checkout abbandonato, che può essere non_notificato, notificato o recuperato.

en: The customer for the checkout.
it_IT: Il cliente per il checkout.

en: The customer for the session.
it_IT: Il cliente per la sessione.

en: The customer id for the order.
it_IT: L'ID cliente per l'ordine.

en: The customer will immediately be charged %s for the first billing period.
it_IT: Per il primo periodo di fatturazione, verrà addebitato immediatamente al cliente %s.

en: The customer will immediately be charged the first billing period.
it_IT: Al cliente verrà immediatamente addebitato il primo periodo di fatturazione.

en: The customer-facing label for this cancellation reason.
it_IT: Il motivo di cancellazione presentato al cliente attraverso l'etichetta.

en: The default currency for new products.
it_IT: La valuta predefinita per i nuovi prodotti.

en: The default currency for the account.
it_IT: La valuta predefinita per l'account.

en: The default footer for invoices and receipts.
it_IT: Il piè di pagina predefinito per fatture e ricevute.

en: The default footer that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
it_IT: Il piè di pagina predefinito che viene mostrato su tutti gli estratti conto dell'ordine (ovvero fatture e ricevute).

en: The default memo for invoices and receipts.
it_IT: Il promemoria predefinito per fatture e ricevute.

en: The default memo that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
it_IT: Il promemoria predefinito che viene visualizzato su tutti gli estratti conto dell'ordine (ovvero fatture e ricevute).

en: The description of this payment method that will be shown in the checkout.
it_IT: La descrizione di questo metodo di pagamento che verrà mostrata al momento del pagamento.

en: The discount for the session.
it_IT: Lo sconto per la sessione.

en: The easiest thing you can do to increase subscription revenue.
it_IT: La cosa più semplice da fare per aumentare i ricavi da abbonamento.

en: The email address that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
it_IT: L'indirizzo email che verrà mostrato ai clienti per il supporto, sulle fatture, ecc.

en: The end of the date range to query.
it_IT: La fine dell'intervallo di date su cui eseguire la query.

en: The fallback tax rate to use for checkouts when a specific tax registration is not found.
it_IT: L'aliquota fiscale di riserva da utilizzare per i pagamenti quando non viene trovata una registrazione fiscale specifica.

en: The from name to use when sending emails to customers.
it_IT: Il nome mittente da utilizzare per l'invio di e-mail ai clienti.

en: The instructions that you want your customers to follow to pay for an order. These instructions are shown on the confirmation page after a customer completes the checkout.
it_IT: Le istruzioni che vuoi che i tuoi clienti seguano per pagare un ordine. Queste istruzioni vengono visualizzate nella pagina di conferma dopo che un cliente ha completato il checkout.

en: The integration has been removed or is unavailable.
it_IT: L'integrazione è stata rimossa o non è disponibile.

en: The interval to group statistics on – one of hour, day, week, month, or year.
it_IT: L'intervallo su cui raggruppare le statistiche: ora, giorno, settimana, mese o anno.

en: The language that will be used for all customer notifications. Current available locales are de, en, es, and fr.
it_IT: La lingua che verrà utilizzata per tutte le notifiche ai clienti. Le lingue attualmente disponibili sono de, en, es e fr.

en: The language used for notifications, invoices, etc.
it_IT: La lingua utilizzata per le notifiche, le fatture, ecc.

en: The last part of the URL
it_IT: L'ultima parte dell'URL

en: The line items for the session.
it_IT: Gli elementi pubblicitari per la sessione.

en: The maximum price must be greater than the minimum price.
it_IT: Il prezzo massimo deve essere maggiore del prezzo minimo.

en: The maximum price must be smaller.
it_IT: Il prezzo massimo deve essere inferiore.

en: The minimum price must be smaller.
it_IT: Il prezzo minimo deve essere inferiore.

en: The model to get integration providers for.
it_IT: Il modello per cui ottenere fornitori di integrazione.

en: The name of the account.
it_IT: Il nome dell'account.

en: The name of this activation.
it_IT: Il nome di questa attivazione.

en: The name of your store will be visible to customers, so you should use a name that is recognizable and identifies your store to your customers.
it_IT: Il nome del tuo negozio sarà visibile ai clienti, quindi dovresti utilizzare un nome che sia riconoscibile e identifichi il tuo negozio per i tuoi clienti.

en: The number of days to wait after a customer's purchase before allowing an abandoned checkout to be created. This helps to prevent abandoned checkouts being created for customers very soon after they have made a different purchase.
it_IT: Il numero di giorni da aspettare dopo l'acquisto di un cliente prima di consentire la creazione di un carrello abbandonato. Questo evita la formazione di carrelli abbandonati per i clienti poco dopo aver effettuato un acquisto.

en: The number of times a single customer can use this coupon.
it_IT: Il numero di volte che un singolo cliente può utilizzare questo coupon.

en: The page of items you want returned.
it_IT: La pagina degli articoli che vuoi restituire.

en: The pattern category slugs.
it_IT: La categoria del modello lumache.

en: The pattern content.
it_IT: Il contenuto del modello.

en: The pattern detailed description.
it_IT: La descrizione dettagliata del modello.

en: The pattern keywords.
it_IT: Le parole chiave del modello.

en: The pattern name.
it_IT: Il nome del modello.

en: The pattern title, in human readable format.
it_IT: Il titolo del modello, in formato leggibile.

en: The pattern viewport width for inserter preview.
it_IT: La larghezza della finestra del motivo per l'anteprima dell'inseritore.

en: The phone number that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
it_IT: Il numero di telefono che verrà mostrato ai clienti per il supporto, sulle fatture, ecc.

en: The prefix that is added to all order numbers. Must be between 3-12 characters and only include letters.
it_IT: Il prefisso che viene aggiunto a tutti i numeri d'ordine. Deve contenere tra 3 e 12 caratteri e includere solo lettere.

en: The price cannot be blank.
it_IT: Il prezzo non può essere vuoto.

en: The price is already being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
it_IT: Il prezzo è già in uso negli abbonamenti o nelle sessioni di pagamento. Archivia il prezzo e creane un altro.

en: The prices in this checkout session have changed. Please recheck it before submitting again.
it_IT: I prezzi in questa sessione di pagamento sono cambiati. Si prega di ricontrollare prima di inviare nuovamente.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. Must be in the range of 1 - 5.
it_IT: La priorità di questo bump rispetto ad altri bump. Deve essere compreso tra 1 e 5.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. The higher the number, the higher the priority.
it_IT: La priorità di questo bump rispetto ad altri bump. Maggiore è il numero, maggiore è la priorità.

en: The product image must be an image.
it_IT: L'immagine del prodotto deve essere un'immagine.

en: The prompt that will appear when you request more information.
it_IT: Il prompt che apparirà quando richiedi maggiori informazioni.

en: The provider is not installed or unavailable.
it_IT: Il provider non è installato o non è disponibile.

en: The query to be used for full text search of this collection.
it_IT: La query da utilizzare per la ricerca full-text di questa raccolta.

en: The refund amount is greater than the refundable amount.
it_IT: L'importo del rimborso è superiore all'importo rimborsabile.

en: The reply-to email address to use when sending emails to customers.
it_IT: L'indirizzo e-mail di risposta da utilizzare per l'invio di e-mail ai clienti.

en: The start of the date range to query.
it_IT: L'inizio dell'intervallo di date su cui eseguire la query.

en: The subscription will be canceled in order to revoke the purchase.
it_IT: L'abbonamento verrà annullato per revocare l'acquisto.

en: The subscription will be restored in order to restore the purchase. The customer will immediately be charged %s for the first billing period.
it_IT: L'abbonamento verrà ripristinato al fine di ripristinare l'acquisto. Il cliente verrà immediatamente addebitato di %s per il primo periodo di fatturazione.

en: The subscription will be restored in order to restore the purchase. The customer will immediately be charged the first billing period.
it_IT: L'abbonamento verrà ripristinato per ripristinare l'acquisto. Al cliente verrà immediatamente addebitato il primo periodo di fatturazione.

en: The terms of service link that is shown to customers on the customer portal.
it_IT: Il collegamento ai termini di servizio mostrato ai clienti sul portale clienti.

en: The this is the space between the rows of form elements.
it_IT: Spazio tra le righe degli elementi del form.

en: The type of number to use for orders – one of sequential or token.
it_IT: Il tipo di numero da utilizzare per gli ordini: sequenziale o token.

en: The unique identifier for this activation. For example a URL, a machine fingerprint, etc.
it_IT: L'identificatore univoco per questa attivazione. Ad esempio un URL, un'impronta digitale della macchina, ecc.

en: The user could not be found.
it_IT: Impossibile trovare l'utente.

en: The username <strong>%s</strong> is not registered on this site. If you are unsure of your username, try your email address instead.
it_IT: Il nome utente <strong> %s </strong> non è registrato su questo sito. Se non sei sicuro del tuo nome utente, prova invece il tuo indirizzo email.

en: The website that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
it_IT: Il sito Web che verrà mostrato ai clienti per il supporto, sulle fatture, ecc.

en: There are no cancellation reasons for this period.
it_IT: Non ci sono motivi di cancellazione per questo periodo.

en: There are no processors to make the payment. Please contact us for assistance.
it_IT: Non ci sono processori per effettuare il pagamento. Vi preghiamo di contattarci per assistenza.

en: There are no transactions
it_IT: Non ci sono transazioni

en: There is no account with that username or email address.
it_IT: Non esiste alcun account con quel nome utente o indirizzo e-mail.

en: There were some validation errors.
it_IT: Si sono verificati alcuni errori di convalida.

en: These are the emails that are sent to you and other team members of this store.
it_IT: Queste sono le email che vengono inviate a te e agli altri membri del team di questo negozio.

en: Third (final) email sent when a checkout is abandoned.
it_IT: Terza (finale) email inviata quando un acquisto viene abbandonato.

en: This Month
it_IT: Questo mese

en: This Week
it_IT: Questa settimana

en: This action will re-enable associated access.
it_IT: Questa azione riattiverà l'accesso associato.

en: This action will remove the associated access and trigger any cancelation automations you have set up.
it_IT: Questa azione rimuoverà l'accesso associato e attiverà tutte le automazioni di annullamento che hai impostato.

en: This adds a field that is invisible to users, but visible to bots in an attempt to trick them into filling it out.
it_IT: Questo aggiunge un campo che è invisibile agli utenti, ma visibile ai bot nel tentativo di ingannarli a riempirlo.

en: This appears in the memo area of your invoices and receipts.
it_IT: Questo appare nell'area memo delle vostre fatture e ricevute.

en: This can slightly increase page load speed, but may require you to enable CORS headers for .js files on your CDN. Please check your checkout forms after you enable this option in a private browser window.
it_IT: Ciò può aumentare leggermente la velocità di caricamento della pagina, ma potrebbe richiedere l'abilitazione delle intestazioni CORS per i file .js sul CDN. Si prega di controllare i moduli di pagamento dopo aver abilitato questa opzione in una finestra privata del browser.

en: This color will be used for the main button color, links, and various UI elements.
it_IT: Questo colore verrà utilizzato per il colore del pulsante principale, i collegamenti e vari elementi dell'interfaccia utente.

en: This column count exceeds the recommended amount and may cause visual breakage.
it_IT: Il conteggio delle colonne supera la quantità raccomandata e potrebbe causare problemi visivi.

en: This coupon code is invalid.
it_IT: Questo codice coupon non è valido.

en: This coupon has expired.
it_IT: Questo coupon è scaduto.

en: This coupon is for a different currency and cannot be applied.
it_IT: Questo coupon è per una valuta diversa e non può essere applicato.

en: This coupon is not valid. Please double-check it and try again.
it_IT: Questo coupon non è valido. Si prega di ricontrollare e riprovare.

en: This coupon will not be usable and all unsaved changes will be lost.
it_IT: Questo coupon non sarà utilizzabile e tutte le modifiche non salvate andranno perse.

en: This customer's most recent checkout that has been abandoned.
it_IT: Il pagamento più recente di questo cliente che è stato abbandonato.

en: This discount code does not apply to this currency.
it_IT: Questo codice sconto non si applica a questa valuta.

en: This discount code will not be usable and all unsaved changes will be lost.
it_IT: Questo codice sconto non sarà utilizzabile e tutte le modifiche non salvate andranno perse.

en: This doesn't match
it_IT: Questo non corrisponde

en: This download cannot be removed or archived when it is set as the current release.
it_IT: Questo download non può essere rimosso o archiviato quando è impostato come versione corrente.

en: This form has been deleted or is unavailable.
it_IT: Questo form é stato eliminato o non é più disponibile.

en: This form is not available or has been deleted.
it_IT: Questo modulo non è disponibile o è stato eliminato.

en: This information helps customers recognize your business and contact you when necessary. It will be visible on invoices/receipts and any emails that need to be CAN-SPAM compliant (i.e. abandoned order emails).
it_IT: Queste informazioni aiutano i clienti a riconoscere la tua azienda e a contattarti quando necessario. Saranno visibili su fatture/ricevute e su tutte le email che devono essere conformi al CAN-SPAM (ad esempio, email di ordini abbandonati).

en: This is a physical product
it_IT: Questo è un prodotto fisico

en: This is a unique identifier for the license. For example, a website url.
it_IT: Questo è un identificatore univoco per la licenza. Ad esempio, l'URL di un sito web.

en: This is also displayed on your invoices, receipts and emails.
it_IT: Questo viene visualizzato anche sulle fatture, sulle ricevute e sulle e-mail.

en: This is an internal name for your coupon. This is not visible to customers.
it_IT: Questo è un nome interno per il tuo coupon. Questo non è visibile ai clienti.

en: This is displayed in the UI and in notifications.
it_IT: Questo viene visualizzato nell'interfaccia utente e nelle notifiche.

en: This is not a valid coupon code
it_IT: Questo non è un codice coupon valido

en: This is not included in the list.
it_IT: Questo non è incluso nell'elenco.

en: This is not shown to the customer, but is used help you identify the group.
it_IT: Questo non viene mostrato al cliente, ma viene utilizzato per identificare il gruppo.

en: This is reserved.
it_IT: Questo è riservato.

en: This is the current release zip of your software.
it_IT: Questo è l'attuale zip della versione del tuo software.

en: This is the price for the bump.
it_IT: Questo è il prezzo per l'urto.

en: This license has not been activated.
it_IT: Questa licenza non è stata attivata.

en: This limit applies across customers so it won't prevent a single customer from redeeming multiple times.
it_IT: Questo limite si applica a tutti i clienti in modo da non impedire a un singolo cliente di riscattare più volte.

en: This payment method cannot be used for subscriptions.
it_IT: Questo metodo di pagamento non può essere utilizzato per gli abbonamenti.

en: This prefix is too long. Please enter a shorter prefix.
it_IT: Questo prefisso è troppo lungo. Inserisci un prefisso più breve.

en: This prefix is too short. Please enter a longer prefix.
it_IT: Questo prefisso è troppo breve. Inserisci un prefisso più lungo.

en: This price is currently being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
it_IT: Questo prezzo è attualmente utilizzato negli abbonamenti o nelle sessioni di pagamento. Archivia il prezzo e creane un altro.

en: This product has prices that are currently being used. Please archive the product instead if it is not already archived.
it_IT: Questo prodotto ha prezzi attualmente in uso. Archivia invece il prodotto se non è già archiviato.

en: This product is invalid.
it_IT: Questo prodotto non è valido.

en: This product is no longer purchaseable.
it_IT: Questo prodotto non è più acquistabile.

en: This product is not available for purchase.
it_IT: Questo prodotto non è disponibile per l'acquisto.

en: This promotion code already exists. Please archive the old code or use a different code.
it_IT: Questo codice promozionale esiste già. Si prega di archiviare il vecchio codice o utilizzare un codice diverso.

en: This should be your live storefront URL.
it_IT: Questo dovrebbe essere l'URL del tuo negozio online.

en: This subscription is going to be paused on %s. When would you like the subscription to be restored?
it_IT: Questo abbonamento verrà messo in pausa il %s. Quando desideri che l'abbonamento venga ripristinato?

en: This trigger will be fired when a purchase is unrevoked.
it_IT: Questo trigger verrà attivato quando un acquisto non viene revocato.

en: This trigger will be fired when a subscription cancels after failed payment or by customer request, or when the purchase is manually revoked by the merchant.
it_IT: Questo trigger verrà attivato quando un abbonamento viene annullato dopo un pagamento non riuscito o su richiesta del cliente o quando l'acquisto viene revocato manualmente dal commerciante.

en: This trigger will be fired when a subscription plan is changed to something else.
it_IT: Questo trigger verrà attivato quando un piano di abbonamento viene modificato in qualcos'altro.

en: This trigger will be fired when someone first purchases a product.
it_IT: Questo trigger verrà attivato quando qualcuno acquista per la prima volta un prodotto.

en: This user could not be found.
it_IT: Impossibile trovare questo utente.

en: This user is already linked to a customer.
it_IT: Questo utente è già collegato a un cliente.

en: This user is not a customer.
it_IT: Questo utente non è un cliente.

en: This will automatically pause the subscription on %s. Please choose a restoration date.
it_IT: L'abbonamento verrà messo in pausa automaticamente il %s. Per favore, seleziona la data in cui verrà riattivato.

en: This will enable slide-out cart. If you do not wish to use the cart, you can disable this to prevent cart scripts from loading on your pages.
it_IT: Ciò abiliterà la visualizzazione slide-out del carrello . Se non desideri utilizzare il carrello, puoi disabilitarlo per evitare che gli script del carrello vengano caricati sulle tue pagine.

en: This will load stripe.js on every page to help with Fraud monitoring.
it_IT: Questo caricherà stripe.js su ogni pagina per aiutare il monitoraggio delle frodi.

en: This will make the subscription active again and charge the customer immediately.
it_IT: Ciò renderà nuovamente attivo l'abbonamento e addebiterà immediatamente il cliente.

en: This will save any changes on the page. Do you want to save your changes?
it_IT: Questo salverà tutte le modifiche sulla pagina. Vuoi salvare le tue modifiche?

en: Three Weeks
it_IT: Tre Settimane

en: Three columns; equal split
it_IT: Tre colonne; suddivisione equamente

en: Three columns; wide center column
it_IT: Tre colonne; colonna centrale larga

en: Time Period
it_IT: Periodo di tempo

en: Time Zone
it_IT: Fuso Orario

en: Title
it_IT: Titolo

en: To add some default checkout products, click the "Add Products" button.
it_IT: Per aggiungere alcuni prodotti predefiniti al checkout, fare clic sul pulsante "Aggiungi prodotti".

en: To add some products "Add Products" button.
it_IT: Per aggiungere alcuni prodotti, premi il pulsante "Aggiungi prodotti".

en: To adjust your abandoned checkout notifications,
it_IT: Per modificare le notifiche di pagamento abbandonato,

en: To charge tax, please set up your tax information on the settings page.
it_IT: Per addebitare le tasse, imposta i tuoi dati fiscali nella pagina delle impostazioni.

en: To get your Recaptcha keys
it_IT: Per ottenere le tue chiavi Recaptcha

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout form. Please deactivate SureCart to delete this form.
it_IT: Per prevenire errori di configurazione, non è possibile eliminare il modulo di checkout predefinito. Si prega di disattivare SureCart per eliminare questo modulo.

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout page. Please deactivate SureCart to delete this page.
it_IT: Per evitare errori di configurazione, non è possibile eliminare la pagina di checkout predefinita. Si prega di disattivare SureCart per eliminare questa pagina.

en: To sync purchases of this product, add an integration.
it_IT: Per sincronizzare gli acquisti di questo prodotto, aggiungi un'integrazione.

en: Today
it_IT: Oggi

en: Toggle Coupon Archive
it_IT: Attiva/disattiva archivio coupon

en: Toggle Product Archive
it_IT: Toggle Archivio prodotti

en: Tongan Paʻanga
it_IT: Tongan Pa'anga

en: Too long.
it_IT: Troppo lungo.

en: Too short.
it_IT: Troppo corta.

en: Top Offset
it_IT: Offset Superiore

en: Top level metrics for the product.
it_IT: Metriche di primo livello per il prodotto.

en: Total
it_IT: Totale

en: Total Cancellation Attempts
it_IT: Tentativi totali di cancellazione

en: Total Due
it_IT: Totale dovuto

en: Total Due Today
it_IT: Totale Dovuto Oggi

en: Total Lost
it_IT: Totale Perso

en: Total Lost Cancellations
it_IT: Annullamenti Totali Persi

en: Total Recoverable Checkouts
it_IT: Checkout recuperabili totali

en: Total Saved By Coupon
it_IT: Totale Risparmiato con Coupon

en: Total Saved Count
it_IT: Conteggio totale salvato

en: Total recoverable revenue
it_IT: Entrate totali recuperabili

en: Total recovered checkouts
it_IT: Totale casse recuperate

en: Total recovered revenue
it_IT: Entrate recuperate totali

en: Tracking Confirmation
it_IT: Conferma di tracciamento

en: Trial
it_IT: Prova

en: Trial ends on
it_IT: La prova termina il

en: Trialing
it_IT: Prova

en: Trinidad and Tobago Dollar
it_IT: Dollaro di Trinidad e Tobago

en: Turkish Lira
it_IT: Lire Turche

en: Turn on abandoned cart for your store.
it_IT: Attiva il carrello abbandonato per il tuo negozio.

en: Turning this on will collect subscription cancelation reasons and optionally offer a discount to keep their subscription active.
it_IT: Attivando questa funzionalità, si raccoglieranno le cause delle cancellazioni degli abbonamenti e, se lo si desidera, si potrà proporre uno sconto per persuadere a conservare l'abbonamento attivo.

en: TutorLMS Course
it_IT: Corso TutorLMS

en: Two Column
it_IT: Due Colonne

en: Two Weeks
it_IT: Due Settimane

en: Two columns; equal split
it_IT: Due colonne; divisione equa

en: Two columns; one-third, two-thirds split
it_IT: Due colonne; suddivisione di un terzo, due terzi

en: Two columns; two-thirds, one-third split
it_IT: Due colonne; suddivisione di due terzi, un terzo

en: Type
it_IT: Tipo

en: Type of object (Account)
it_IT: Tipo di oggetto (Account)

en: Type of object (Settings)
it_IT: Tipo di oggetto (Impostazioni)

en: Type of object (bump)
it_IT: Tipo di oggetto (urto)

en: UK VAT
it_IT: IVA britannica

en: UK VAT Label
it_IT: Etichetta IVA UK

en: Ugandan Shilling
it_IT: Scellino ugandese

en: Ukrainian Hryvnia
it_IT: Grivnia ucraina

en: Un-Archive
it_IT: Annulla archivio

en: Un-Archive %s? This will make the coupon useable again.
it_IT: Annullare l'archiviazione %s ? Questo renderà nuovamente utilizzabile il coupon.

en: Un-Archive %s? This will make the product purchaseable again.
it_IT: Annullare l'archiviazione %s ? Questo renderà il prodotto nuovamente acquistabile.

en: Un-Archive this bump? This will make the product purchaseable again.
it_IT: Annullare l'archiviazione di questo urto? Questo renderà il prodotto nuovamente acquistabile.

en: Un-Archive this price? This will make the product purchaseable again.
it_IT: Annullare l'archiviazione di questo prezzo? Questo renderà il prodotto nuovamente acquistabile.

en: Unapprove
it_IT: Non approvare

en: Uninstall
it_IT: Disinstalla

en: Unique identifier for the object.
it_IT: Identificatore univoco per l'oggetto.

en: United Arab Emirates Dirham
it_IT: Dirham degli Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it_IT: Regno Unito

en: United States
it_IT: Stati Uniti

en: United States Dollar
it_IT: Dollaro degli Stati Uniti

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unlimited Usage
it_IT: Utilizzo illimitato

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade to Pro!
it_IT: Sblocca le funzionalità di aumento delle entrate quando esegui l'upgrade a Pro!

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade your plan!
it_IT: Sblocca le funzionalità di aumento delle entrate quando aggiorni il tuo piano!

en: Unrevoke
it_IT: Annulla revoca

en: Unrevoke Purchase
it_IT: Annulla revoca acquisto

en: Unrevoke Purchase & Restore Subscription
it_IT: Annulla revoca acquisto e ripristina abbonamento

en: Unselect All
it_IT: Deseleziona Tutti

en: Untitled Form
it_IT: Modulo senza titolo

en: Unverified
it_IT: Non verificato

en: Upcoming
it_IT: In arrivo

en: Upcoming Billing Period
it_IT: Prossimo periodo di fatturazione

en: Update
it_IT: Aggiornamento

en: Update Account Details
it_IT: Aggiorna I Dati Dell'Account

en: Update Amount
it_IT: Aggiorna Importo

en: Update Billing Details
it_IT: Aggiorna Dettagli Di Fatturazione

en: Update Coupon
it_IT: Aggiorna coupon

en: Update Immediately
it_IT: Aggiorna Immediatamente

en: Update Link
it_IT: Aggiorna Link

en: Update Password
it_IT: Aggiorna La Password

en: Update Payment Method
it_IT: Aggiorna Metodo Di Pagamento

en: Update Plan
it_IT: Aggiorna Piano

en: Update Subscription
it_IT: Aggiorna Abbonamento

en: Update Your Connection
it_IT: Aggiorna la tua connessione

en: Update canceled.
it_IT: Aggiornamento cancellato

en: Update your api token to change or update the connection to SureCart.
it_IT: Aggiorna il tuo token API per modificare o aggiornare la connessione a SureCart.

en: Updated
it_IT: Aggiornato

en: Upgrade
it_IT: Aggiornamento

en: Upgrade Group
it_IT: Gruppo di aggiornamento

en: Upgrade Groups
it_IT: Aggiorna i gruppi

en: Upgrade This Store
it_IT: Aggiorna Questo Negozio

en: Upgrade Your Plan
it_IT: Aggiorna il tuo piano

en: Upgrade behavior. Either pending or immediate.
it_IT: Comportamento di aggiornamento. In sospeso o immediato.

en: Upgrades Happen
it_IT: Aggiornamenti in corso

en: Upgrades, Downgrades, and Cancellations
it_IT: Upgrades, Downgrades, and Cancellazioni

en: Upload Media
it_IT: Carica contenuti multimediali

en: Uruguayan Peso
it_IT: Peso uruguaiano

en: Usage
it_IT: Utilizzo

en: Usage Limit
it_IT: Limite di utilizzo

en: Usage limit per coupon
it_IT: Limite di utilizzo per coupon

en: Usage limit per customer
it_IT: Limite di utilizzo per cliente

en: Use JavaScript ESM Loader
it_IT: Utilizzare il caricatore ESM JavaScript

en: Use a compact address if possible
it_IT: Utilizzare un indirizzo compatto se possibile

en: Use these settings to configure how notifications are sent to your customers.
it_IT: Utilizza queste impostazioni per configurare le modalità di invio delle notifiche ai clienti.

en: User connected.
it_IT: Utente connesso.

en: User disconnected.
it_IT: Utente disconnesso.

en: Users must redeem this coupon by:
it_IT: Gli utenti devono riscattare questo coupon:

en: Uses
it_IT: Usi

en: VAT Number Verification Failure
it_IT: Verifica del numero di partita IVA non riuscita

en: VAT Registration
it_IT: Registrazione IVA

en: Valid
it_IT: Valido

en: Valid until %s
it_IT: Valido fino al %s

en: Validation failed
it_IT: Validazione fallita

en: Validity
it_IT: Validità

en: Value
it_IT: Valore

en: Version %s
it_IT: Versione %s

en: Vietnamese Đồng
it_IT: Vietnamita Đồng

en: View
it_IT: Visualizzazione

en: View Abandoned Checkout
it_IT: Visualizza cassa abbandonata

en: View All
it_IT: Mostra tutto

en: View Cart
it_IT: Visualizza carrello

en: View Checkout
it_IT: Visualizza cassa

en: View Checkout Form
it_IT: Visualizza il modulo di pagamento

en: View Customer
it_IT: Visualizza Cliente

en: View Invoice
it_IT: Visualizza Fattura

en: View License
it_IT: Visualizza licenza

en: View Order
it_IT: Visualizza Ordine

en: View Product
it_IT: Visualizza prodotto

en: View Transactions
it_IT: Visualizza transazioni

en: View all
it_IT: Vedi Tutti

en: View charge on
it_IT: Visualizza addebito attivo

en: Wait for a period of time after a customer has made a purchase to send other abandoned checkouts.
it_IT: Attendi un periodo di tempo dopo che un cliente ha effettuato un acquisto per inviare altri carrelli abbandonati.

en: We are currently working on our Pro features. Please check back once we release new revenue and time saving features.
it_IT: Attualmente stiamo lavorando sulle nostre funzionalità Pro. Ti preghiamo di ricontrollare una volta rilasciate nuove entrate e funzionalità per risparmiare tempo.

en: We were unable to issue a refund with this payment processor. Please check with your payment processor and try issuing the refund directly through the processor.
it_IT: Non siamo stati in grado di emettere un rimborso con questo elaboratore di pagamenti. Verifica con il tuo processore di pagamento e prova a emettere il rimborso direttamente tramite il processore.

en: Week
it_IT: Settimana

en: Weekly
it_IT: settimanalmente

en: Welcome to SureCart!
it_IT: Benvenuto su SureCart!

en: West African Cfa Franc
it_IT: Franco Cfa dell'Africa occidentale

en: What are Invoices?
it_IT: Cosa sono le fatture?

en: What are Upgrade Groups?
it_IT: Cosa sono i gruppi di aggiornamento?

en: What type of cart icon would you like to use?
it_IT: Quale icona per il carrello vorresti usare?

en: When a cancellation happens immediately, the subscription is canceled right away. When a cancellation happens at the billing period end, the subscription remains active until the end of the current billing period.
it_IT: Quando una cancellazione avviene immediatamente, l'abbonamento viene annullato subito. Quando una cancellazione avviene alla fine del periodo di fatturazione, l'abbonamento rimane attivo fino alla fine del periodo di fatturazione corrente.

en: When an upgrade or downgrade happens immediately, a prorated invoice will be generated and paid. If the invoice payment fails, the subscription will not be updated. In the case of a downgrade, the invoice will likely have a $0 balance and a credit may be applied to the customer. When an upgrade or downgrade happens at the next billing period, the subscription won't be updated until the next payment date.
it_IT: Quando un aggiornamento o un declassamento avviene immediatamente, verrà generata e pagata una fattura proporzionale. Se il pagamento della fattura non riesce, l'abbonamento non verrà aggiornato. Nel caso di un declassamento, la fattura avrà probabilmente un saldo di $0 e potrebbe essere applicato un credito al cliente. Quando un aggiornamento o un declassamento avviene al prossimo periodo di fatturazione, l'abbonamento non verrà aggiornato fino alla prossima data di pagamento.

en: When do you want to cancel the subscription?
it_IT: Quando vuoi annullare l'abbonamento?

en: When should we offer the discount?
it_IT: Quando dovremmo offrire lo sconto?

en: Whether or not a payment method should be required for subscriptions that have an initial period amount of $0 (free trial or coupon). This is useful if you want to offer a "no credit card required" free trials.
it_IT: Se è necessario o meno un metodo di pagamento per le sottoscrizioni che hanno un importo iniziale di $0 (prova gratuita o coupon). Questo è utile se si desidera offrire una prova gratuita "senza carta di credito richiesta".

en: Whether or not customers can cancel subscriptions from the customer portal.
it_IT: Se i clienti possono o meno annullare gli abbonamenti dal portale clienti.

en: Whether or not customers can change subscription quantities from the customer portal.
it_IT: Se i clienti possono o meno modificare le quantità di abbonamento dal portale clienti.

en: Whether or not customers can make subscription changes from the customer portal.
it_IT: Se i clienti possono o meno apportare modifiche all'abbonamento dal portale clienti.

en: Whether or not this bump is currently enabled and being shown to customers.
it_IT: Se questo bump è attualmente abilitato o meno e viene mostrato ai clienti.

en: Whether to get archived products or not.
it_IT: Se ottenere o meno i prodotti archiviati.

en: Wide
it_IT: Larghezza

en: Width
it_IT: Larghezza

en: WordPress User
it_IT: Utente Wordpress

en: Wrong length.
it_IT: Lunghezza sbagliata.

en: Year
it_IT: Anno

en: Yearly
it_IT: Annuale

en: Yemeni Rial
it_IT: Rial yemenita

en: Yesterday
it_IT: Ieri

en: You are already collecting tax for this zone.
it_IT: Stai già riscuotendo le tasse per questa zona.

en: You are not a live mode customer.
it_IT: Non sei un cliente in modalità live.

en: You are not a test mode customer.
it_IT: Non sei un cliente in modalità test.

en: You are not currently a customer.
it_IT: Non sei attualmente un cliente.

en: You can find this on your google Recaptcha dashboard.
it_IT: Puoi trovare questo nella tua dashboard di Google Recaptcha.

en: You can only apply this offer once.
it_IT: Puoi applicare questa offerta solo una volta.

en: You cannot add a one-time product to a subscription.
it_IT: Non puoi aggiungere un prodotto una tantum a un abbonamento.

en: You cannot currently add a payment method. Please contact us for support.
it_IT: Non è possibile aggiungere un metodo di pagamento al momento. Si prega di contattarci per assistenza.

en: You cannot delete this media item because it is currently being used.
it_IT: Non puoi eliminare questo elemento multimediale perché è attualmente in uso.

en: You cannot enable EU Micro Exemption if your address is outside of the EU.
it_IT: Non puoi abilitare la micro esenzione UE se il tuo indirizzo è al di fuori dell'UE.

en: You cannot enable abandoned checkouts until you have updated your business contact address. Please add an address to your store branding.
it_IT: Non puoi abilitare i checkout abbandonati fino a quando non avrai aggiornato il tuo indirizzo di contatto aziendale. Aggiungi un indirizzo al marchio del tuo negozio.

en: You cannot enable taxes unless a valid tax address is provided
it_IT: Non puoi abilitare le tasse a meno che non venga fornito un indirizzo fiscale valido

en: You do not have permission do this.
it_IT: Non hai il permesso di farlo.

en: You do not have permission to do this.
it_IT: Non hai il permesso di farlo.

en: You don't have any country-specific VAT registrations. If you're registered under one-stop shop then you don't need to create country-specific tax registrations. If you're not, add a tax registration to start collecting tax.
it_IT: Non disponi di registrazioni IVA specifiche per paese. Se sei registrato in uno sportello unico (OSS), non è necessario creare registrazioni fiscali specifiche per paese. In caso contrario, aggiungi una registrazione fiscale per iniziare a riscuotere le tasse.

en: You don't have any orders.
it_IT: Non hai ordini.

en: You don't have any survey answers. Please add at least one to collect cancellation feedback.
it_IT: Non hai risposte al sondaggio. Aggiungine almeno uno per raccogliere il feedback sull'annullamento.

en: You don't have any tax registrations. Add a tax registration to start collecting tax.
it_IT: Non hai alcuna registrazione fiscale. Aggiungi una registrazione fiscale per iniziare a riscuotere le tasse.

en: You have already requested a code in the last 60 seconds. Please wait before requesting again.
it_IT: Hai già richiesto un codice negli ultimi 60 secondi. Si prega di attendere prima di richiedere nuovamente.

en: You have not been charged for this order.
it_IT: Non ti è stato addebitato alcun costo per questo ordine.

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
it_IT: Hai modifiche non salvate. Se procedi, andranno persi.

en: You must enter an amount between %1$s and %2$s
it_IT: Devi inserire un importo compreso tra %1$s e %2$s

en: You must first purchase something to access your dashboard.
it_IT: Devi prima acquistare qualcosa per accedere alla tua dashboard.

en: You're not collecting GST in Australia. Add a tax registration to start collecting tax.
it_IT: Non riscuoti la GST in Australia. Aggiungi una registrazione fiscale per iniziare a riscuotere le tasse.

en: You're not collecting VAT in the UK. Add a tax registration to start collecting tax.
it_IT: Non riscuoti l'IVA nel Regno Unito. Aggiungi una registrazione fiscale per iniziare a riscuotere le tasse.

en: You're not collecting any provincial tax in Canada. Add a tax registration to start collecting tax.
it_IT: Non stai riscuotendo alcuna tassa provinciale in Canada. Aggiungi una registrazione fiscale per iniziare a riscuotere le tasse.

en: You're not collecting sales tax for any states. Add a tax registration to start collecting tax.
it_IT: Non stai riscuotendo l'imposta sulle vendite per nessuno stato. Aggiungi una registrazione fiscale per iniziare a riscuotere le tasse.

en: Your API key is incorrect. Please double-check it is correct and update it.
it_IT: La tua chiave API non è corretta. Verifica che sia corretto e aggiornalo.

en: Your customer's email address.
it_IT: L'indirizzo email del tuo cliente.

en: Your customer's email.
it_IT: L'e-mail del tuo cliente.

en: Your customer's first name.
it_IT: Il nome del tuo cliente.

en: Your customer's full name.
it_IT: Il nome completo del tuo cliente.

en: Your customer's last name.
it_IT: Il cognome del tuo cliente.

en: Your customer's phone number.
it_IT: Il numero di telefono del tuo cliente.

en: Your discount settings for abandoned cart.
it_IT: Le tue impostazioni di sconto per il carrello abbandonato.

en: Your email address
it_IT: Il tuo indirizzo email

en: Your email and cart are saved so we can send email reminders about this order.
it_IT: La tua e-mail e il tuo carrello vengono salvati in modo che possiamo inviare promemoria via e-mail su questo ordine.

en: Your name
it_IT: Il tuo nome

en: Your postal code is not valid.
it_IT: Il tuo codice postale non è valido.

en: Your session expired - please try again.
it_IT: La tua sessione è scaduta - riprova.

en: Your storage space is low
it_IT: Il tuo spazio di archiviazione è basso

en: Your store does not appear to be using a secure connection. A secure connection (https) is required to use SureCart to process live transactions.
it_IT: Il tuo negozio non sembra utilizzare una connessione sicura. È necessaria una connessione sicura (https) per utilizzare SureCart per elaborare transazioni in tempo reale.

en: You’ll need to collect sales tax if you meet certain state requirements, also known as nexus. To start collecting tax, you need to register with the appropriate state tax authority.
it_IT: Dovrai riscuotere l'imposta sulle vendite se soddisfi determinati requisiti statali, noti anche come nexus. Per iniziare a riscuotere le tasse, è necessario registrarsi presso l'autorità fiscale statale competente.

en: Zambian Kwacha
it_IT: Kwacha dello Zambia

en: [block rendering halted]
it_IT: [blocco di rendering interrotto]

en: adjust your settings
it_IT: regolare le impostazioni

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
it_IT: Una singola colonna all'interno di un blocco di colonne.

[ctx: block description]
en: Display a VAT/GST field for VAT collection.
it_IT: Visualizzare un campo IVA/GST per la riscossione dell'IVA.

[ctx: block description]
en: Display a button to add a specific price to the cart.
it_IT: Mostra un pulsante per aggiungere un prezzo specifico al carrello.

[ctx: block description]
en: Display a button to immediately redirect to the checkout page with the product in the cart.
it_IT: Visualizza un pulsante per reindirizzare immediatamente alla pagina di pagamento con il prodotto nel carrello.

[ctx: block description]
en: Display a button to link the user to their customer dashboard.
it_IT: Visualizza un pulsante per collegare l'utente alla propria dashboard cliente.

[ctx: block description]
en: Display a card block.
it_IT: Visualizza un blocco card.

[ctx: block description]
en: Display a cart header
it_IT: Visualizza un'intestazione del carrello

[ctx: block description]
en: Display a checkbox input
it_IT: Visualizza un input casella checkbox

[ctx: block description]
en: Display a checkout form
it_IT: Mostra un modulo di pagamento

[ctx: block description]
en: Display a checkout form button.
it_IT: Mostra un pulsante per il modulo di pagamento.

[ctx: block description]
en: Display a coupon form in the cart.
it_IT: Mostra un modulo  coupon nel carrello.

[ctx: block description]
en: Display a coupon form.
it_IT: Mostra un modulo per inserire un codice promozionale.

[ctx: block description]
en: Display a custom message in the cart
it_IT: Visualizza un messaggio personalizzato nel carrello

[ctx: block description]
en: Display a first name collection field.
it_IT: Visualizza un campo di raccolta del nome.

[ctx: block description]
en: Display a last name collection field.
it_IT: Visualizza un campo di raccolta del cognome.

[ctx: block description]
en: Display a logout button.
it_IT: Mostra un bottone per il logout

[ctx: block description]
en: Display a name collection field.
it_IT: Visualizza un campo di raccolta nomi.

[ctx: block description]
en: Display a name your own price field.
it_IT: Mostra un campo per inserire il prezzo che desideri.

[ctx: block description]
en: Display a phone number collection field.
it_IT: Visualizza un campo di raccolta numeri di telefono.

[ctx: block description]
en: Display a radio input
it_IT: Mostra un input radio

[ctx: block description]
en: Display a radio select input. This is saved with the order as additional metadata.
it_IT: Visualizza un input di selezione radio. Questo viene salvato con l'ordine come metadati aggiuntivi.

[ctx: block description]
en: Display a submit button.
it_IT: Visualizza un pulsante di invio.

[ctx: block description]
en: Display a subtotal line item.
it_IT: Visualizza una voce di sottototale.

[ctx: block description]
en: Display a toggle switch.
it_IT: Visualizza un toggle switch

[ctx: block description]
en: Display an area of the form based on conditions.
it_IT: Visualizza un'area del form in base alle condizioni.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation customer section.
it_IT: Visualizzare una sezione cliente di conferma dell'ordine.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation line items summary section.
it_IT: Visualizza una sezione di riepilogo delle voci di conferma dell'ordine.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation section.
it_IT: Visualizza una sezione di conferma dell'ordine.

[ctx: block description]
en: Display an shipping address form. This is used for shipping and tax calculations.
it_IT: Visualizza un modulo per inserire l'indirizzo di spedizione. Questo viene utilizzato per il calcolo delle spese di spedizione e delle tasse.

[ctx: block description]
en: Display any checkout-related errors. By default the checkout form shows these at the top. Add this block to change the location.
it_IT: Visualizza eventuali errori relativi al checkout. Per impostazione predefinita, il modulo di pagamento li mostra in alto. Aggiungi questo blocco per modificare la posizione.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
it_IT: Visualizza il contenuto in più colonne, con blocchi aggiunti a ciascuna colonna.

[ctx: block description]
en: Display express payment options (Google Pay, Apple Pay, etc.)
it_IT: Mostra opzioni di pagamento veloce (Google Pay, Apple Pay, ecc.)

[ctx: block description]
en: Display information for a specific session.
it_IT: Visualizza le informazioni per una sessione specifica.

[ctx: block description]
en: Display payment options
it_IT: Mostra opzioni di pagamento

[ctx: block description]
en: Display the cart bump line item
it_IT: Mostra l'articolo del carrello promozionale

[ctx: block description]
en: Display the cart subtotal
it_IT: Mostra il totale parziale del carrello

[ctx: block description]
en: Display the session totals.
it_IT: Mostra i totali della sessione.

[ctx: block description]
en: Display the store logo.
it_IT: Mostra il logo del negozio

[ctx: block description]
en: Display your order bumps.
it_IT: Mostra i tuoi order bump.

[ctx: block description]
en: Displays a customer's subscriptions.
it_IT: Mostra gli abbonamenti di un cliente.

[ctx: block description]
en: Displays a divider.
it_IT: Visualizza un divisore.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the donation form.
it_IT: Visualizza un importo di donazione per il modulo di donazione.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the user to choose from.
it_IT: Mostra un importo di donazione affinché l'utente possa scegliere.

[ctx: block description]
en: Displays a form text input field. This is saved with the order as additional metadata.
it_IT: Visualizza un campo di input di testo del modulo. Questo viene salvato con l'ordine come metadati aggiuntivi.

[ctx: block description]
en: Displays a form text textarea field. This is saved with the order as additional metadata.
it_IT: Visualizza un campo di testo. Questo viene salvato con l'ordine come metadati aggiuntivi.

[ctx: block description]
en: Displays a form.
it_IT: Visualizza un modulo.

[ctx: block description]
en: Displays a password field to let a new user set a password.
it_IT: Visualizza un campo password per consentire a un nuovo utente di impostare una password.

[ctx: block description]
en: Displays a price choice for a product
it_IT: Mostra una scelta di prezzo per un prodotto

[ctx: block description]
en: Displays a selector for product prices.
it_IT: Visualizza un selettore per i prezzi dei prodotti.

[ctx: block description]
en: Displays a title/heading section
it_IT: Visualizza il titolo della sezione/intestazione

[ctx: block description]
en: Displays an email form field.
it_IT: Visualizza un campo e-mail.

[ctx: block description]
en: Displays checkout line items.
it_IT: Visualizza gli elementi della fila di pagamento.

[ctx: block description]
en: Displays the customer's downloads.
it_IT: Mostra i download del cliente.

[ctx: block description]
en: Displays the customers billing details.
it_IT: Mostra i dettagli di fatturazione del cliente.

[ctx: block description]
en: Displays the customers charges.
it_IT: Mostra le spese dei clienti.

[ctx: block description]
en: Displays the customers invoices.
it_IT: Visualizza le fatture dei clienti.

[ctx: block description]
en: Displays the customers orders.
it_IT: Mostra gli ordini dei clienti.

[ctx: block description]
en: Displays the customers shipping addresses and lets them update details.
it_IT: Mostra gli indirizzi di spedizione dei clienti e consente loro di aggiornare i dettagli.

[ctx: block description]
en: Displays the order bump discount.
it_IT: Mostra lo sconto dell'ordine aggiuntivo.

[ctx: block description]
en: Displays the order tax. (if there is tax)
it_IT: Visualizza gli oneri fiscali dell'ordine. (se è presente l'imposta)

[ctx: block description]
en: Displays the total line item.
it_IT: Visualizza il totale per ogni elemento.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard pages.
it_IT: Visualizza le pagine Dashboard del cliente.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tab.
it_IT: Visualizza la scheda della dashboard cliente dell'utente.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tabs.
it_IT: Visualizza le schede del pannello cliente dell'utente.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard.
it_IT: Visualizza la dashboard del cliente.

[ctx: block description]
en: Lets the customer update payment methods.
it_IT: Permette al cliente di aggiornare i metodi di pagamento.

[ctx: block description]
en: The cart
it_IT: il carrello

[ctx: block description]
en: The cart menu icon that shows your cart quantity.
it_IT: L'icona del menu del carrello che indica la quantità di articoli nel carrello.

[ctx: block description]
en: The cart submit button
it_IT: Il pulsante di invio del carrello

[ctx: block description]
en: WordPress User Account Information
it_IT: Informazioni sull'account utente di WordPress

[ctx: block keyword]
en: address
it_IT: indirizzo

[ctx: block keyword]
en: amount
it_IT: importo

[ctx: block keyword]
en: button
it_IT: bottone

[ctx: block keyword]
en: card
it_IT: carta

[ctx: block keyword]
en: choice
it_IT: scelta

[ctx: block keyword]
en: confirm
it_IT: conferma

[ctx: block keyword]
en: credit
it_IT: credito

[ctx: block keyword]
en: custom
it_IT: personalizzato

[ctx: block keyword]
en: customer
it_IT: cliente

[ctx: block keyword]
en: details
it_IT: dettagli

[ctx: block keyword]
en: discount
it_IT: sconto

[ctx: block keyword]
en: divider
it_IT: divisore

[ctx: block keyword]
en: donation
it_IT: donazione

[ctx: block keyword]
en: error
it_IT: Errore

[ctx: block keyword]
en: field
it_IT: campo

[ctx: block keyword]
en: first-name
it_IT: nome

[ctx: block keyword]
en: heading
it_IT: intestazione

[ctx: block keyword]
en: image
it_IT: immagine

[ctx: block keyword]
en: last-name
it_IT: cognome

[ctx: block keyword]
en: line
it_IT: linea

[ctx: block keyword]
en: line-items
it_IT: articoli in linea

[ctx: block keyword]
en: name
it_IT: nome

[ctx: block keyword]
en: notice
it_IT: avviso

[ctx: block keyword]
en: phone
it_IT: telefono

[ctx: block keyword]
en: price
it_IT: prezzo

[ctx: block keyword]
en: product
it_IT: prodotto

[ctx: block keyword]
en: select
it_IT: seleziona

[ctx: block keyword]
en: shipping
it_IT: spedizione

[ctx: block keyword]
en: store
it_IT: negozio

[ctx: block keyword]
en: store logo
it_IT: logo del negozio

[ctx: block keyword]
en: submit
it_IT: invia

[ctx: block keyword]
en: subtotal
it_IT: SubTotale

[ctx: block keyword]
en: summary
it_IT: riepilogo

[ctx: block keyword]
en: tax
it_IT: tasse

[ctx: block keyword]
en: text
it_IT: testo

[ctx: block keyword]
en: textarea
it_IT: Area Di Testo

[ctx: block keyword]
en: thank
it_IT: grazie

[ctx: block keyword]
en: thank you
it_IT: grazie

[ctx: block keyword]
en: title
it_IT: titolo

[ctx: block keyword]
en: total
it_IT: totale

[ctx: block keyword]
en: totals
it_IT: totali

[ctx: block keyword]
en: user
it_IT: utente

[ctx: block title]
en: Add To Cart Button
it_IT: Aggiungi al Carrello

[ctx: block title]
en: Bump Discount
it_IT: Bump Sconto

[ctx: block title]
en: Button
it_IT: Bottone

[ctx: block title]
en: Buy Button
it_IT: Pulsante Acquista

[ctx: block title]
en: Card
it_IT: Carta

[ctx: block title]
en: Cart
it_IT: Carrello

[ctx: block title]
en: Cart Bump Line Item
it_IT: Articolo aggiuntivo nel carrello

[ctx: block title]
en: Cart Coupon
it_IT: Codice Sconto Carrello

[ctx: block title]
en: Cart Header
it_IT: Intestazione del Carrello

[ctx: block title]
en: Cart Items
it_IT: Articoli nel carrello

[ctx: block title]
en: Cart Menu Icon
it_IT: Icona del menu del carrello

[ctx: block title]
en: Cart Message
it_IT: Messaggio del carrello

[ctx: block title]
en: Cart Submit Button
it_IT: Pulsante Invio Carrello

[ctx: block title]
en: Cart Subtotal
it_IT: Subtotale Carrello

[ctx: block title]
en: Checkout Errors
it_IT: Errori Durante Il Pagamento

[ctx: block title]
en: Checkout Form
it_IT: Modulo di Checkout

[ctx: block title]
en: Conditional
it_IT: Condizionale

[ctx: block title]
en: Coupon
it_IT: Codice Sconto

[ctx: block title]
en: Customer Billing Details
it_IT: Dettagli di Fatturazione del Cliente

[ctx: block title]
en: Customer Charges
it_IT: Costi del Cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard
it_IT: Pannello di Controllo Cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Button
it_IT: Pulsante Dashboard Cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Page
it_IT: Pagina Dashboard Cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Pages
it_IT: Pagine Dashboard Cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tab
it_IT: Scheda Dashboard

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tabs
it_IT: Schede Dashboard

[ctx: block title]
en: Customer Downloads
it_IT: Contenuti Scaricabili Per I Clienti

[ctx: block title]
en: Customer Invoices
it_IT: Fatture Cliente

[ctx: block title]
en: Customer Orders
it_IT: Ordini dei clienti

[ctx: block title]
en: Customer Payment Methods
it_IT: Metodi di Pagamento del Cliente

[ctx: block title]
en: Customer Shipping and Tax Address
it_IT: Indirizzo di spedizione e tassazione del cliente

[ctx: block title]
en: Customer Subscriptions
it_IT: Abbonamenti Cliente

[ctx: block title]
en: Divider
it_IT: Divisore

[ctx: block title]
en: Donation
it_IT: Donazione

[ctx: block title]
en: Donation Amount
it_IT: Importo della donazione

[ctx: block title]
en: Express Payment
it_IT: Pagamento Rapido

[ctx: block title]
en: First Name
it_IT: Nome

[ctx: block title]
en: Full Name
it_IT: Nome Completo

[ctx: block title]
en: Last Name
it_IT: Cognome

[ctx: block title]
en: Line Items
it_IT: Articoli

[ctx: block title]
en: Logout Button
it_IT: Pulsante di Logout

[ctx: block title]
en: Name Your Own Price
it_IT: Il Prezzo È Libero

[ctx: block title]
en: Order Confirmation
it_IT: Conferma Ordine

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Customer Details
it_IT: Conferma dell'ordine Dettagli del cliente

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Line Items
it_IT: Voci di conferma dell'ordine

[ctx: block title]
en: Payment
it_IT: Pagamento

[ctx: block title]
en: Phone
it_IT: Telefono

[ctx: block title]
en: Price Choice
it_IT: Scelta del Prezzo

[ctx: block title]
en: Price Selector
it_IT: Selettore Prezzo

[ctx: block title]
en: Radio Select
it_IT: Selezione Radio

[ctx: block title]
en: Session Info
it_IT: Informazioni sulla sessione

[ctx: block title]
en: Shipping Address
it_IT: Indirizzo Di Spedizione

[ctx: block title]
en: Store Logo
it_IT: Logo Del Negozio

[ctx: block title]
en: Submit Button
it_IT: Pulsante Invia

[ctx: block title]
en: Subtotal Line Item
it_IT: Subtotale Voce

[ctx: block title]
en: SureCart Column
it_IT: Surecart Colonna

[ctx: block title]
en: SureCart Columns
it_IT: SureCart Colonne

[ctx: block title]
en: Tabbed Customer Dashboard
it_IT: Dashboard Clienti con Schede

[ctx: block title]
en: Tax Line Item
it_IT: Dettagli Tasse

[ctx: block title]
en: Text Field
it_IT: Campo di testo

[ctx: block title]
en: Textarea
it_IT: Area Di Testo

[ctx: block title]
en: Title/Heading Section
it_IT: Titolo Sezione/Intestazione

[ctx: block title]
en: Total
it_IT: Totale

[ctx: block title]
en: Totals
it_IT: Totali

[ctx: block title]
en: VAT or Tax ID Input
it_IT: Inserimento Partita IVA o Codice Fiscale

[ctx: block title]
en: WordPress User Account
it_IT: Account utente WordPress

[ctx: buy-page-slug]
en: buy
it_IT: acquista

[ctx: comment]
en: Mark as spam
it_IT: segna come spam

[ctx: comment]
en: Not spam
it_IT: Non spam

en: day | %d days
it_IT[0]: giorno
it_IT[1]: %d giorni

en: does not exist
it_IT: non esiste

en: every
it_IT: ogni

en: every month
it_IT: ogni mese

en: exist
it_IT: esiste

en: exists
it_IT: esiste

en: for
it_IT: per

en: https://example.com
it_IT: https://esempio.com

en: is equal to
it_IT: è uguale a

en: is greater or equal to
it_IT: è maggiore o uguale a

en: is greater than
it_IT: è maggiore di

en: is less or equal to
it_IT: è minore o uguale a

en: is less than
it_IT: è minore di

en: is less than or equal to
it_IT: è minore o uguale a

en: is not equal to
it_IT: è diverso da

en: matches all of
it_IT: corrisponde a tutto

en: matches any of
it_IT: corrisponde a uno qualsiasi di

en: matches none of
it_IT: non corrisponde a nessuno di

en: max count reached
it_IT: conteggio massimo raggiunto

en: month | %d months
it_IT[0]: mese
it_IT[1]: %d mesi

en: must be 15 minutes or more
it_IT: deve essere di 15 minuti o più

en: must be at least 12 hours between emails
it_IT: devono trascorrere almeno 12 ore tra le e-mail

en: must be less than 1 week
it_IT: deve essere inferiore a 1 settimana

en: not exist
it_IT: non è presente

en: of
it_IT: Di

en: once
it_IT: una volta

en: or drag and drop a file to upload.
it_IT: oppure trascina e rilascia un file da caricare.

[ctx: post type general name]
en: Carts
it_IT: Carrelli

[ctx: post type general name]
en: Checkout Forms
it_IT: Moduli di pagamento

[ctx: post type singular name]
en: Cart
it_IT: Carrello

[ctx: post type singular name]
en: Checkout Form
it_IT: Modulo di pagamento

en: register a new site and choose v3.
it_IT: registra un nuovo sito e scegli v3.

en: this customer
it_IT: questo cliente

en: time | times
it_IT[0]: una volta
it_IT[1]: più volte

en: vs %s last period
it_IT: vs %s ultimo periodo

en: week | %d weeks
it_IT[0]: settimana
it_IT[1]: %d settimane

en: year | %d years
it_IT[0]: anno
it_IT[1]: %d anni
