SureCart WP - en to ja translation catalogue (2026 entries)

en: 	At end of current period
ja: 当期終了時

en: %1d%% off
ja: %1d %%オフ

en: %1s of %2s Activations Used
ja: % %2sのアクティベーションのうち%1sが使用されました

en: %d Remaining
ja: 残り%d

en: %d day
ja: %d日

en: %d month
ja: %dか月

en: %d months
ja: %dか月

en: %d prices
ja: %d価格

en: %d week
ja: %d週間

en: %d year
ja: %d年

en: %d%% off
ja: %d %%オフ

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
ja: %s前

en: %s can't be blank.
ja: %sを空白にすることはできません。

en: %s is invalid.
ja: %sは無効です。

en: %s is no longer purchasable.
ja: %sは購入できなくなりました。

en: %s is not available with subscriptions.
ja: %sは定期購読では利用できません。

en: %s is too high.
ja: %sは高すぎます。

en: %s item
ja: %sアイテム

en: %s must be a number.
ja: %sは数値でなければなりません。

en: %s not found
ja: %sが見つかりません

en: %s off
ja: %sオフ

en: %s%% off
ja: %s %%オフ

en: (no title)
ja: （タイトルなし）

en: + %d more
ja: + %d件以上

en: 1 Day
ja: 1日

en: 1 Hour
ja: 1時間

en: 1 week
ja: 1週間

en: 1.5 Days
ja: 1.5日

en: 12 Hours
ja: 12時間

en: 2 Days
ja: 2日

en: 2 Hours
ja: 2時間

en: 3 Days
ja: 3日

en: 3 Hours
ja: 3時間

en: 4 Days
ja: 4日

en: 5 Days
ja: 5日間

en: 6 Days
ja: 6日間

en: 6 Hours
ja: 6時間

en: 69% of shoppers abandon their checkouts before completing a purchase. Recover lost revenue with automated, high-converting emails.
ja: 買い物客の 69% が、購入を完了する前にチェックアウトを放棄しています。コンバージョン率の高い自動化されたメールで、失われた収益を回復します。

en: A limit on the number of items to be returned, between 1 and 100.
ja: 返されるアイテムの数の制限 (1 ～ 100)。

en: A link to your privacy policy page.
ja: プライバシーポリシーページのURLを入力。

en: A name for this bump that will be visible to customers.
ja: このセット販売の名前（顧客に見えます）

en: A name for this bump that will be visible to customers. If empty, the product name will be used.
ja: 顧客に表示されるこのバンプの名前。空の場合、製品名が使用されます。

en: A name for your product group.
ja: 商品グループの名前。

en: A name for your product group. It is not shown to customers.
ja: 商品グループの名前。お客様には表示されません。

en: A name for your product.
ja: 製品の名前。

en: A price with this currency and recurring interval already exists. Please create a new product to create this price.
ja: この通貨と繰り返し間隔の価格は既に存在します。この価格を作成するには、新しい商品を作成してください。

en: A specific product id.
ja: 特定の商品ID。

en: A specific product name.
ja: 特定の商品名。

en: ABN Number
ja: ABN番号

en: AND
ja: また

en: API Token
ja: APIトークン

en: Abandoned
ja: 放棄された

en: Abandoned Checkout
ja: 放棄されたチェックアウト

en: Abandoned Checkout #1
ja: カゴ落ちメール#1

en: Abandoned Checkout #2
ja: カゴ落ちメール#2

en: Abandoned Checkout #3
ja: カゴ落ちメール#3

en: Abandoned Checkout Discount
ja: 放棄されたチェックアウトの割引

en: Abandoned Checkouts
ja: 放棄されたチェックアウト

en: Account Details
ja: アカウント詳細

en: Actions
ja: 行動

en: Activate
ja: 活性化

en: Activation
ja: 有効化

en: Activation Limit
ja: 発動制限

en: Activation deleted.
ja: アクティベーションが削除されました。

en: Activation updated.
ja: アクティベーションが更新されました。

en: Activations
ja: アクティベーション

en: Active
ja: アクティブ

en: Add
ja: 追加

en: Add  Amount
ja: 数量の追加

en: Add A Buy Link
ja: 購入リンクを追加

en: Add A Condition
ja: 条件を追加

en: Add A Price
ja: 価格を追加

en: Add A Restriction
ja: 制限を追加

en: Add A Title…
ja: タイトルを追加...

en: Add Amount
ja: 数量の追加

en: Add Another Coupon
ja: 別のクーポンを追加

en: Add Another Price
ja: 別の価格を追加

en: Add Another Processor
ja: 別の決済システムを追加

en: Add Another Product
ja: 別の製品を追加

en: Add Condition
ja: 条件を追加

en: Add Conditions
ja: 条件を追加

en: Add Coupon Code
ja: クーポンコードの追加

en: Add Customer
ja: 顧客を追加

en: Add Downloads
ja: ダウンロードを追加

en: Add Filter
ja: フィルターを追加

en: Add Free Trial
ja: 無料トライアルを追加

en: Add Image
ja: 画像を追加

en: Add Integration
ja: 統合を追加

en: Add Link
ja: リンクを追加

en: Add Media
ja: メディアを追加

en: Add New
ja: 新しく追加する

en: Add New Integration
ja: 新しい統合を追加

en: Add New Product
ja: 新製品を追加

en: Add New Upgrade Group
ja: 新しいアップグレード グループを追加

en: Add Payment Method
ja: お支払い方法を追加

en: Add Product
ja: 製品を追加

en: Add Product Restriction
ja: 商品制限を追加

en: Add Promotion Code
ja: プロモーション コードを追加

en: Add To Cart
ja: カートに追加

en: Add To Cart Button Shortcode
ja: カートに入れるボタンのショートコード

en: Add User Role
ja: ユーザー役割を追加

en: Add WordPress User Role
ja: WordPress ユーザーロールを追加

en: Add a checkout form
ja: 決済フォームを追加

en: Add a description
ja: 説明を追加

en: Add a discount incentive for abandoned cart.
ja: 放棄されたカートの割引インセンティブを追加します。

en: Add a tab name
ja: タブの名前を追加

en: Add a title…
ja: タイトルを追加...

en: Add additional information to receipts and invoices.
ja: 領収書と請求書に追加情報を追加する。

en: Add buy and cart buttons
ja: 購入ボタンとカートボタンを追加する

en: Add cart and buy buttons to your site.
ja: サイトにカートと購入ボタンを追加します。

en: Add custom manual tax rates for specific countries.
ja: 特定の国向けにカスタムマニュアル税率を追加する

en: Add new Cart
ja: 新しいカートを追加

en: Add new Checkout Form
ja: 新しいチェックアウト フォームを追加

en: Add some checkbox text...
ja: チェックボックスのテキストを追加...

en: Add some conditions to display this bump.
ja: このバンプを表示するには、いくつかの条件を追加します。

en: Add some products to this upgrade group. A customer who has purchased one of these products can switch between others in this group.
ja: このアップグレード グループにいくつかの製品を追加します。これらの製品のいずれかを購入した顧客は、このグループ内の他の製品に切り替えることができます。

en: Add some text...
ja: テキストの追加...

en: Add text…
ja: テキストを追加...

en: Add the user role of the user who purchased the product.
ja: 商品を購入したユーザーのユーザー ロールを追加します。

en: Add this product to a group with others you want the purchaser to switch between.
ja: 購入者に切り替えてもらいたい他の製品と一緒に、この製品をグループに追加します。

en: Add title…
ja: タイトルを追加...

en: Add your API token to connect to SureCart.
ja: SureCart に接続するための API トークンを追加します。

en: Add your description...
ja: 説明文を追加...

en: Add your title...
ja: タイトルを追加...

en: Added
ja: 追加した

en: Additional Order Data
ja: 追加の注文データ

en: Address
ja: 住所

en: Address Placeholder
ja: 住所のプレースホルダー

en: Admin unrevokes a purchase
ja: 管理者が購入の取り消しを取り消す

en: Advanced
ja: 高度

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Albanian Lek
ja: アルバニアレク

en: Algerian Dinar
ja: アルジェリア ディナール

en: All
ja: 全て

en: All Carts
ja: すべてのカート

en: All Checkout Forms
ja: すべてのチェックアウト フォーム

en: All of these items are in the cart.
ja: これらの商品はすべてカートに入っています。

en: Allow Coupon
ja: クーポンを許可

en: Allow Subscription Cancellations
ja: 定期購読のキャンセルを許可

en: Allow Subscription Changes
ja: 定期購読の変更を許可

en: Allow Subscription Quantity Changes
ja: 定期購読の数量変更を許可

en: Allow custom amount to be entered
ja: 金額を自由に記入できるようにする

en: Allow customers to pay what they want
ja: 顧客が望む金額を支払うことができるようにする

en: Allow line item quantities to be editable.
ja: 数量を変更できるようにする。

en: Allow line items to be removed.
ja: 商品を削除できるようにする。

en: Amount
ja: 額

en: Amount (in the currency of the price) that will be taken off line items associated with this bump.
ja: このバンプに関連付けられた項目から除外される金額 (価格の通貨)。

en: Amount Off
ja: 金額オフ

en: Amount Paid
ja: 払込金額

en: Amount Refunded
ja: 返金額

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: An upgrade groups is how you define upgrade and downgrade paths for your customers. It is based on products they have previously purchased.
ja: アップグレード グループは、顧客のアップグレード パスとダウングレード パスを定義する方法です。これは、以前に購入した製品に基づいています。

en: Angolan Kwanza
ja: アンゴラクワンザ

en: Answer created.
ja: 回答が作成されました。

en: Answer updated.
ja: 回答が更新されました。

en: Any Customer
ja: すべての顧客

en: Any of these items are in the cart.
ja: これらのアイテムのいずれかがカートに入っています。

en: Any price
ja: 任意の価格

en: Api Token
ja: APIトークン

en: Api token
ja: APIトークン

en: Application UI Icon Pack
ja: アプリケーションのUIアイコンパック

en: Applied
ja: 適用

en: Applied Balance
ja: 適用残高

en: Apply
ja: 申し込み

en: Apply Coupon
ja: クーポンの適用

en: Approve
ja: 承認

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Archive %s? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
ja: %sをアーカイブしますか?この製品は購入できなくなり、保存されていない変更はすべて失われます。

en: Archive this bump? This bump will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
ja: このバンプをアーカイブしますか？このバンプは購入できず、保存されていない変更はすべて失われます。

en: Archive this price? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
ja: この価格をアーカイブしますか？この製品は購入できなくなり、保存されていない変更はすべて失われます。

en: Archived
ja: アーカイブ済み

en: Archived On
ja: アーカイブ日

en: Archived.
ja: アーカイブ済み。

en: Are you sure you want to archive this coupon? This will be unavailable for purchase.
ja: このクーポンをアーカイブしてもよろしいですか？こちらは購入不可となります。

en: Are you sure you want to archive this product? This will be unavailable for purchase.
ja: この商品をアーカイブしてもよろしいですか?こちらは購入不可となります。

en: Are you sure you want to change the template? This will completely replace your current form.
ja: 本当にテンプレートを変更しますか？現在のフォームを完全に取って変えることになります。

en: Are you sure you want to delete this coupon?
ja: このクーポンを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this payment method?
ja: この支払い方法を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this promotion code?
ja: このプロモーション コードを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this?
ja: 本当にこれを削除しますか？

en: Are you sure you want to discard this condition?
ja: この条件を破棄してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to discard this price?
ja: この価格を破棄してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to disconnect this from this customer? This will cause them to lose access to their purchases.
ja: この顧客との接続を切断してもよろしいですか?これにより、購入したものにアクセスできなくなります。

en: Are you sure you want to remove the download from this product?
ja: この製品からダウンロードを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove this activation? This site will no longer get updates.
ja: このアクティベーションを削除してもよろしいですか?このサイトは更新されなくなります。

en: Are you sure you want to remove this integration? This will affect existing customers who have purchased this product.
ja: この統合を削除してもよろしいですか?これは、この製品を購入した既存の顧客に影響します。

en: Are you sure you want to remove this link?
ja: このリンクを削除しますか？

en: Are you sure you want to remove this logo?
ja: 本当にこのロゴを削除しますか？

en: Are you sure you want to replace the file in this download? This may push out a new release to everyone.
ja: このダウンロード内のファイルを置き換えてもよろしいですか?これにより、すべての人に新しいリリースがプッシュされる可能性があります。

en: Are you sure you want to restore this coupon? This will be be available to purchase.
ja: このクーポンを復元してもよろしいですか？こちらは購入可能になります。

en: Are you sure you want to restore this product? This will be be available to purchase.
ja: この製品を復元してもよろしいですか?こちらは購入可能になります。

en: Are you sure you want to retry the payment? This will attempt to charge the customer.
ja: 本当に支払いを再試行してもよろしいですか？これにより、顧客への請求が行われます。

en: Are you sure you want to start the subscription? This will immediately charge the customer.
ja: 定期購読を開始してもよろしいですか?これにより、すぐに顧客に請求されます。

en: Are you sure you wish to cancel the pending update?
ja: 保留中の更新をキャンセルしてもよろしいですか?

en: Are you sure you wish to delete this media item? This cannot be undone.
ja: このメディア アイテムを削除してもよろしいですか?これは、元に戻すことはできません。

en: Are you sure you wish to mark the order as paid?
ja: 注文を支払い済としてマークしてもよろしいですか?

en: Are you sure you wish to remove this link?
ja: このリンクを削除しますか？

en: Are you sure you wish to resume this subscription?
ja: 本当にこの定期購読を再開しますか？

en: Argentine Peso
ja: アルゼンチンペソ

en: Armenian Dram
ja: アルメニアのドラム

en: Aruban Florin
ja: アルバフロリン

en: Attempt
ja: 試み

en: Attributes
ja: 属性

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Australian Dollar
ja: オーストラリアドル

en: Auto Apply Discount
ja: 割引の自動適用

en: Automatic
ja: 自動

en: Available for purchase
ja: 購入可能

en: Average Order Value
ja: 平均注文額

en: Azerbaijani Manat
ja: アゼルバイジャンマナト

en: Back
ja: 戻る

en: Back to All Invoices
ja: すべての請求書に戻る

en: Background Color
ja: 背景色

en: Bahamian Dollar
ja: バハマドル

en: Balance
ja: バランス

en: Balance Transactions
ja: 残高取引

en: Bangladeshi Taka
ja: バングラデシュ・タカ

en: Barbadian Dollar
ja: バルバドスドル

en: Begins
ja: 始まる

en: Belarusian Ruble
ja: ベラルーシ ルーブル

en: Belize Dollar
ja: ベリーズドル

en: Bermudian Dollar
ja: バミューダドル

en: Billing Address
ja: 請求先の住所

en: Billing Country
ja: 請求地域

en: Billing Details
ja: 請求の詳細

en: Billing Email
ja: 請求先のメールアドレス

en: Billing Name
ja: 請求先のお名前

en: Billing Period
ja: 請求周期

en: Billing Periods
ja: 請求期間

en: Bills Now
ja: 今すぐ請求する

en: Bills on
ja: 請求日：

en: Block types that the pattern is intended to be used with.
ja: パターンが使用されることを意図しているブロック タイプ。

en: Bolivian Boliviano
ja: ボリビアのボリビアーノ

en: Boost Your Revenue
ja: 収益の向上

en: Border
ja: ボーダー

en: Borderless
ja: ボーダー無し

en: Bosnia and Herzegovina Convertible Mark
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ兌換マルク

en: Botswana Pula
ja: ボツワナ プラ

en: Bottom Border
ja: ボタンボーダー

en: Brand Color
ja: ブランドカラー

en: Brand Settings
ja: ブランド設定

en: Brazilian Real
ja: ブラジルレアル

en: British Pound
ja: 英国ポンド

en: Brunei Dollar
ja: ブルネイ・ドル

en: BuddyBoss Group
ja: BuddyBossグループ

en: Bulgarian Lev
ja: ブルガリアレフ

en: Bump
ja: セット販売

en: Bump Description
ja: バンプの説明

en: Bump Name
ja: バンプ名

en: Bump Priority (1-5)
ja: バンプの優先度 (1-5)

en: Bump archived.
ja: バンプがアーカイブされました。

en: Bump deleted.
ja: バンプが削除されました。

en: Bump un-archived.
ja: アーカイブされていないバンプ。

en: Bumps
ja: バンプ

en: Bundle Discount
ja: バンドル割引

en: Burundian Franc
ja: ブルンジ・フラン

en: Button
ja: ボタン

en: Button Size
ja: ボタンサイズ

en: Button Text
ja: ボタンテキスト

en: Button Type
ja: ボタンのタイプ

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: Buy Button Shortcode
ja: 購入ボタンのショートコード

en: Buy Link
ja: 購入リンク

en: Buy Now
ja: 今すぐ購入する

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>
ja: プランをアップデートもしくはキャンセルした場合、<a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>に同意したこととなります。

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a> and <a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>
ja: プランをアップデートもしくはキャンセルした場合、<a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>と<a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>に同意したこととなります。

en: Cache cleared.
ja: キャッシュがクリアされました。

en: Call to action
ja: アクションの呼び出し

en: Cambodian Riel
ja: カンボジア リエル

en: Can you tell us a little more?
ja: もう少し教えていただけますか？

en: Can't be blank.
ja: 空白にすることはできません。

en: Can't be empty.
ja: 空にすることはできません。

en: Canada
ja: カナダ

en: Canada GST/HST
ja: カナダ GST/HST

en: Canadian Dollar
ja: カナダドル

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Link
ja: キャンセルリンク

en: Cancel Pending Update
ja: 保留中の更新をキャンセル

en: Cancel Subscription
ja: 定期購読をキャンセルする

en: Cancel behavior. Either pending or immediate.
ja: 行動をキャンセルします。保留中または即時。

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Cancellation Attempts
ja: キャンセルの試行

en: Cancellation Reason
ja: キャンセル理由

en: Cancellation Survey
ja: キャンセルアンケート

en: Cancellation survey options.
ja: キャンセルアンケートの選択肢

en: Cancellations
ja: キャンセル

en: Cancellations Happen
ja: キャンセルの発生

en: Cancels
ja: キャンセル

en: Cancels on
ja: キャンセル日：

en: Cape Verdean Escudo
ja: カーボベルデ エスクード

en: Card Title
ja: カードタイトル

en: Cart
ja: カート

[ctx: Cart]
en: Add New
ja: 新しく追加する

en: Cart Recovery Link
ja: カート回復リンク

en: Cart published privately.
ja: 非公開で公開されたカート。

en: Cart published.
ja: カート公開。

en: Cart reverted to draft.
ja: カートは下書きに戻りました。

en: Cart scheduled.
ja: カート予定。

[ctx: Cart slug]
en: cart
ja: カート

[ctx: Cart title]
en: Cart
ja: カート

en: Cart updated.
ja: カートを更新しました。

en: Carts list
ja: カート一覧

en: Carts list navigation
ja: カート一覧のナビゲーション

en: Cayman Islands Dollar
ja: ケイマン諸島ドル

en: Central African Cfa Franc
ja: 中央アフリカ Cfa フラン

en: Cfp Franc
ja: Cfpフラン

en: Change
ja: 変化

en: Change Payment Method
ja: お支払い方法を変更

en: Change Product
ja: 製品の変更

en: Change Product And Increase Quantity
ja: 製品を変更して数量を増やす

en: Change Product Decrease Quantity
ja: 商品を変更する 数量を減らす

en: Change Template
ja: テンプレートを変更

en: Change this if you want the store to be in a different time zone than your server.
ja: ストアをサーバーとは異なるタイムゾーンにする場合は、これを変更します。

en: Change your checkout spam protection and security settings.
ja: 決済のスパム対策とセキュリティ設定を変更します。

en: Change your plugin performance settings.
ja: プラグインのパフォーマンス設定を変更します。

en: Change your plugin uninstall settings.
ja: プラグインのアンインストール設定を変更します。

en: Charge
ja: 充電

en: Charge tax on this product
ja: この商品に税金を請求する

en: Charges
ja: 料金

en: Checkbox Text
ja: チェックボックステキスト

en: Checked By Default
ja: デフォルトでチェック

en: Checked by default
ja: デフォルトでチェック

en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Checkout Details
ja: チェックアウトの詳細

en: Checkout Form
ja: チェックアウトフォーム

[ctx: Checkout Form]
en: Add New
ja: 新しく追加する

en: Checkout Form published privately.
ja: 非公開で公開されたチェックアウト フォーム。

en: Checkout Form published.
ja: チェックアウト フォームを公開しました。

en: Checkout Form reverted to draft.
ja: チェックアウト フォームが下書きに戻りました。

en: Checkout Form scheduled.
ja: チェックアウト フォームがスケジュールされました。

en: Checkout Form updated.
ja: チェックアウト フォームを更新しました。

en: Checkout Forms list
ja: チェックアウト フォーム リスト

en: Checkout Forms list navigation
ja: チェックアウト フォーム リストのナビゲーション

en: Checkout Recovery Rate
ja: チェックアウト回収率

en: Chilean Peso
ja: チリペソ

en: Chinese Renminbi Yuan
ja: 中国人民元

en: Choose
ja: 選ぶ

en: Choose "Dark" if your theme already has a dark background.
ja: テーマが暗い色を使っている場合"ダークモード"をお選びください。

en: Choose An Item
ja: アイテムを選択

en: Choose a form
ja: フォームを選択

en: Choose a product
ja: 製品を選択

en: Choose a trial end date
ja: トライアルの終了日を選択

en: Choose a type
ja: タイプを選択

en: Choose the checkout behavior when VAT verification fails.
ja: VATの認証に失敗した際、どんなアクションを取るか選択してください。

en: Choose the style of order numbers.
ja: 注文番号のスタイルを選択する。

en: City Placeholder
ja: 市区町村のプレースホルダー

en: Clear Account Cache
ja: アカウントキャッシュをクリア

en: Clear Test Data
ja: テストデータを削除

en: Clear out all of your test data with one-click.
ja: ワンクリックで、全てのテストデータが削除できます。

en: Click here to add some radio text...
ja: ここをクリックしてラジオテキストを追加...

en: Closed Text
ja: 非公開テキスト

en: Code
ja: コード

en: Collapsed On Mobile
ja: モバイルで折り畳む

en: Collapsible
ja: 折り畳み可能

en: Collect Canada GST/HST
ja: カナダGST/HSTを徴収する

en: Collect EU VAT
ja: EU VATを徴収する

en: Colombian Peso
ja: コロンビアペソ

en: Color Settings
ja: 色の設定

en: Column settings
ja: カラム設定

en: Columns
ja: カラム

en: Coming soon...
ja: 近日公開...

en: Comment
ja: コメント

en: Commerce on WordPress has never been easier, faster, or more flexible.
ja: WordPress でのコマースは、かつてないほど簡単、高速、柔軟になりました。

en: Comorian Franc
ja: コモロフラン

en: Compare at price
ja: 価格で比較

en: Complete Installation
ja: 完全なインストール

en: Complete Signup
ja: サインアップを完了する

en: Completely remove all plugin data when deleted. This cannot be undone.
ja: 削除時にすべてのプラグイン データを完全に削除します。これは、元に戻すことはできません。

en: Conditional
ja: 条件

en: Conditions
ja: 条件

en: Configure Conditions
ja: 条件を設定

en: Configure different visibility conditions to control when the contents appear to customers.
ja: コンテンツの可視条件を設定する。

en: Confirm
ja: 確認

en: Congolese Franc
ja: コンゴフラン

en: Connect a user
ja: ユーザーを接続する

en: Connected processors
ja: 接続されたプロセッサ

en: Connection
ja: 繋がり

en: Connection Details
ja: 接続の詳細

en: Connection Settings
ja: 接続設定

en: Contact Information
ja: 問い合わせ情報

en: Contact support for additional help
ja: 追加のヘルプについては、サポートにお問い合わせください

en: Continue
ja: 続ける

en: Copied to clipboard.
ja: クリップボードにコピーされました。

en: Copied!
ja: コピーしました！

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Links
ja: リンクをコピー

en: Costa Rican Colón
ja: コスタリカのコロン

en: Could not cancel subscription.
ja: 定期購読をキャンセルできませんでした。

en: Could not complete the payment. Please check the order for additional details.
ja: お支払いを完了することができませんでした。詳細については、ご注文を確認してください。

en: Could not complete the request. Please try again.
ja: リクエストを完了できませんでした。もう一度やり直してください。

en: Could not download the file.
ja: ファイルをダウンロードできませんでした。

en: Could not start subscription.
ja: 定期購読を開始できませんでした。

en: Could not un-cancel subscription.
ja: 定期購読のキャンセルを取り消すことができませんでした。

en: Country
ja: 国

en: Country Placeholder
ja: 国のプレースホルダー

en: Coupon
ja: クーポン

en: Coupon Applied
ja: クーポンが適用されました

en: Coupon Name
ja: クーポン名

en: Coupon created.
ja: クーポンが作成されました。

en: Coupon is valid for
ja: クーポンの有効期限

en: Coupon updated.
ja: クーポンを更新しました。

en: Coupon(s)
ja: クーポン

en: Coupon:
ja: クーポン：

en: Coupons
ja: クーポン

en: Course Access
ja: コースへのアクセス

en: Create
ja: 作成

en: Create A Buy Link
ja: 購入リンクの作成

en: Create A Form
ja: フォームを作成する

en: Create A Product
ja: 製品を作成する

en: Create Buy Button
ja: 購入ボタンを作成

en: Create Coupon
ja: クーポンを作成

en: Create Invoice
ja: 請求書の作成

en: Create Manual Payment Method
ja: 手動支払方法を作成

en: Create New Coupon
ja: 新しいクーポンを作成

en: Create New Customer
ja: 新しい顧客を作成する

en: Create New Form
ja: 新しいフォームを作成

en: Create New Order Bump
ja: 新規注文バンプの作成

en: Create New Product
ja: 新しい製品を作成する

en: Create Price
ja: 価格を作成

en: Create Product
ja: 商品を作成

en: Create Product Group
ja: 製品グループの作成

en: Create Upgrade Group
ja: アップグレード グループの作成

en: Create a Checkout Form
ja: 決済フォームを作成

en: Create a new checkout form.
ja: 新しいチェックアウト フォームを作成します。

en: Create products
ja: 製品を作成する

en: Create products to start selling.
ja: 販売を開始する製品を作成します。

en: Create this customer in test mode if you are going to use this account for test mode purchasing.
ja: このアカウントをテスト モードでの購入に使用する場合は、この顧客をテスト モードで作成します。

en: Created
ja: 作成した

en: Created On
ja: 作成日

en: Created at timestamp
ja: タイムスタンプで作成

en: Created on %s
ja: %sに作成

en: Credit
ja: クレジット

en: Credit Balance
ja: クレジット残高

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Croatian Kuna
ja: クロアチアクーナ

en: Current Plan
ja: 現在のプラン

en: Current Release
ja: 現在のリリース

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Amount
ja: カスタム金額

en: Custom Button
ja: カスタムボタン

en: Custom Call to action
ja: カスタム行動を促すフレーズ

en: Custom Thank You Page
ja: カスタムサンキューページ

en: Custom amount
ja: カスタム金額

en: Customer
ja: お客様

en: Customer Dashboard
ja: 顧客ダッシュボード

en: Customer Details
ja: お客様情報

en: Customer Email
ja: 顧客の電子メール

en: Customer Emails
ja: 顧客へのメール

en: Customer Name
ja: 顧客名

en: Customer Purchase Limit
ja: お客様の購入制限

en: Customer can select multiple options.
ja: 顧客は複数のオプションを選べます。

en: Customer created.
ja: お客様作成。

en: Customer must purchase all options.
ja: 顧客は全てのオプションを購入しないといけません。

en: Customer must select one of the options.
ja: 顧客は全てのオプションから1つを選ばないといけません。

en: Customer updated.
ja: お客様が更新されました。

en: Customers
ja: お客様

en: Customers will be able to cancel their subscriptions from the customer portal. You can configure what happens when a subscription cancellation happens from the Subscriptions settings page.
ja: 顧客はダッシュボードから定期購読をキャンセルできるようになります。定期購読の設定ページから、キャンセル時のアクションが設定できます。

en: Customers will be able to change subscription quantities from the customer portal.
ja: 顧客はダッシュボードで定期購読の数量を変更できるようになります。

en: Customers will be able to switch pricing plans from the customer portal. You can configure what happens when a subscription change happens from the Subscriptions settings page.
ja: 顧客はダッシュボードから料金プランを切り替えることができるようになります。定期購読の設定ページから、定期購読の変更があった時のアクションが設定できます。

en: Customers will enter this discount code at checkout. Leave this blank and we will generate one for you.
ja: お客様はチェックアウト時にこの割引コードを入力します。これを空白のままにすると、作成されます。

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Customize forms
ja: フォームをカスタマイズする

en: Customize the content of each notification that is sent to your customers.
ja: 顧客に対して送信する通知メールをカスタマイズすることができます。

en: Customize your checkout forms with a no-code experience.
ja: ノーコード エクスペリエンスでチェックアウト フォームをカスタマイズします。

en: Czech Koruna
ja: チェココルナ

en: Daily
ja: 毎日

en: Danish Krone
ja: デンマーククローネ

en: Dark
ja: ダークモード

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Data Export
ja: データのエクスポート

en: Data collection settings for GDPR.
ja: GDPR のデータ収集設定。

en: Date
ja: 日付

en: Day
ja: 日

en: Days
ja: 日々

en: Decrease quantity
ja: 数量を減らす

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Amount
ja: デフォルトの金額

en: Default Currency
ja: デフォルトの通貨

en: Default Price
ja: デフォルト価格

en: Default country
ja: デフォルトの国

en: Default payment method changed.
ja: デフォルトの支払い方法が変更されました。

en: Delete
ja: 消去

en: Delete Update
ja: アップデートを削除

en: Delete permanently
ja: 完全に削除

en: Delete this coupon?
ja: このクーポンを削除しますか？

en: Delete this payment method?
ja: この支払い方法を削除しますか？

en: Delete this promotion code?
ja: このプロモーション コードを削除しますか?

en: Deleted.
ja: 削除しました。

en: Description
ja: 説明

en: Design & Branding
ja: デザインとブランディング

en: Details
ja: 詳細

en: Determines whether the pattern is visible in inserter.
ja: インサーターでパターンを表示するかどうかを決定します。

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disable "%s"?
ja: 「 %s 」を無効にしますか?

en: Disable or enable specific processors for this form.
ja: このフォームで特定の決済プロセッサーを無効化、有効化する。

en: Disabled
ja: 無効

en: Disconnect
ja: 切断する

en: Discount
ja: 割引

en: Discount Amount
ja: 割引額

en: Discount Duration
ja: 割引期間

en: Discount Expires
ja: 割引の有効期限

en: Discount Settings
ja: 割引設定

en: Discounts
ja: 割引

en: Display Conditions
ja: 表示条件

en: Display Name
ja: 表示名

en: Djiboutian Franc
ja: ジブチフラン

en: Dominican Peso
ja: ドミニカ ペソ

en: Don't Cancel
ja: キャンセルしない

en: Don't cancel
ja: キャンセルしないでください

en: Done
ja: 終わり

en: Downgrade behavior. Either pending or immediate.
ja: 動作をダウングレードします。保留中または即時。

en: Downgrades Happen
ja: ダウングレードの発生

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Invoice
ja: 請求書をダウンロード

en: Download Receipt
ja: 領収書をダウンロード

en: Download Receipt / Invoice
ja: 領収書/請求書のダウンロード

en: Download added.
ja: ダウンロードが追加されました。

en: Download archived.
ja: ダウンロード アーカイブ済み。

en: Download removed.
ja: ダウンロードを削除しました。

en: Download un-archived.
ja: アーカイブされていないダウンロード。

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Draft
ja: 下書き

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duration
ja: 間隔

en: EU VAT
ja: 欧州付加価値税

en: East Caribbean Dollar
ja: 東カリブドル

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Activation
ja: アクティベーションを編集

en: Edit Bump
ja: バンプを編集

en: Edit Cancellation Reason
ja: キャンセル理由の編集

en: Edit Cart
ja: カートを編集

en: Edit Checkout Form
ja: チェックアウトフォームの編集

en: Edit Conditions
ja: 条件を編集

en: Edit Coupon
ja: クーポンを編集

en: Edit Customer
ja: 顧客の編集

en: Edit Form
ja: 編集フォーム

en: Edit Manual Payment Method
ja: 手動支払方法を編集

en: Edit Order
ja: 注文を編集

en: Edit Product
ja: 商品を編集

en: Edit Product Group
ja: 商品グループの編集

en: Edit Promotion Code
ja: プロモーション コードの編集

en: Edit Subscription
ja: 定期購読の編集

en: Editable
ja: 編集可能

en: Egyptian Pound
ja: エジプトポンド

en: Email
ja: Eメール

en: Email #%d
ja: メール # %d

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email Sent
ja: メール送信済み

en: Email Status
ja: メールステータス

en: Enable
ja: 有効化

en: Enable PayPal payment
ja: PayPal支払いを有効化

en: Enable Recaptcha spam protection on checkout forms.
ja: 決済フォームでリキャプチャによるスパム対策が有効化されます。

en: Enable Stripe payment
ja: Stripe支払いを有効化

en: Enable access to a BuddyBoss Group.
ja: BuddyBoss グループへのアクセスを有効にします。

en: Enable access to a LearnDash course.
ja: LearnDash コースへのアクセスを有効にします。

en: Enable access to a LearnDash group.
ja: LearnDash グループへのアクセスを有効にします。

en: Enable access to a LifterLMS course.
ja: LifterLMS コースへのアクセスを有効にします。

en: Enable access to a MemberPress membership.
ja: MemberPress メンバーシップへのアクセスを有効にします。

en: Enable access to a TutorLMS course.
ja: TutorLMS コースへのアクセスを有効にします。

en: Enable license creation
ja: ライセンスの作成を有効にする

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled Processors
ja: 有効化されたプロセッサー

en: End Date
ja: 終了日

en: Ended
ja: 終了しました

en: Ending Balance
ja: 期末残高

en: Ends on
ja: 終了日：

en: Ensure result set excludes specific IDs.
ja: 結果セットが特定の ID を除外していることを確認します。

en: Ensure result set excludes specific license IDs.
ja: 結果セットが特定のライセンス ID を除外していることを確認します。

en: Enter a description...
ja: 説明の入力...

en: Enter a title for your form
ja: フォームにタイトルを記入

en: Enter a website URL
ja: ウェブサイトのURLを入力

en: Enter an email
ja: メールアドレスを入力

en: Enter an phone number
ja: 電話番号を入力

en: Enter coupon code
ja: クーポンコードの入力

en: Enter the number of unique activations for this key. Leave blank for infinite.
ja: このキーの一意のアクティベーション数を入力します。無限の場合は空白のままにします。

en: Enter the number of unique activations per license key. Leave blank for infinite.
ja: ライセンス キーごとの一意のアクティベーション数を入力します。無限の場合は空白のままにします。

en: Enter the sender name
ja: 送信者名を入力

en: Enter your API Token
ja: APIトークンを入力してください

en: Enter your api token
ja: APIトークンの入力

en: Enter your api token.
ja: API トークンを入力します。

en: Enter your license key
ja: ライセンスキーを入力してください

en: Enter your license key to activate your plan on thie store.
ja: このストアでプランを有効化するためにライセンスキーを入力してください。

en: Error copying to clipboard
ja: クリップボードへのコピー中にエラーが発生しました

en: Error copying to clipboard.
ja: クリップボードへのコピー中にエラーが発生しました。

en: Error.
ja: エラー。

en: Ethiopian Birr
ja: エチオピア ブル

en: Euro
ja: ユーロ

en: European Union
ja: EU

en: Example Product
ja: サンプル商品

en: Exp.
ja: 経験値

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Export CSV
ja: CSVで書き出し

en: Failed
ja: 失敗した

en: Failed Payments
ja: 失敗したお支払い

en: Failed to cancel subscription.
ja: 定期購読をキャンセルできませんでした。

en: Failed to create refund.
ja: 払い戻しを作成できませんでした。

en: Failed to save coupon.
ja: クーポンを保存できませんでした。

en: Failed to save.
ja: 保存できませんでした。

en: Failed to start subscription.
ja: 定期購読を開始できませんでした。

en: Failed to un-cancel subscription.
ja: 定期購読のキャンセルを解除できませんでした。

en: Failed to update. Please check for errors and try again.
ja: 更新できませんでした。エラーがないか確認して、もう一度やり直してください。

en: Falkland Pound
ja: フォークランド・ポンド

en: Fijian Dollar
ja: フィジードル

en: File
ja: ファイル

en: Filename
ja: ファイル名

en: Files attached to the product.
ja: 製品に添付されているファイル。

en: Filter checkout forms list
ja: チェックアウト フォーム リストのフィルター処理

en: Final Email Delay
ja: 最終メールの遅延

en: Find My Api Token
ja: 私のAPIトークンを探す

en: Find a product...
ja: 製品を探す...

en: Fingerprint
ja: 指紋

en: First Email Delay
ja: 最初の電子メールの遅延

en: First Name
ja: ファーストネーム

en: First Name Help
ja: 氏名（名）のへプル

en: First Name Label
ja: 名のラベル

en: First email sent when a checkout is abandoned.
ja: カゴ落ちしてから1通目のメールです。

en: First, add some conditions for the display of this group of blocks.
ja: このブロックのグループを表示するために、最初に、いくつか条件を追加する。

en: Fixed
ja: 修理済み

en: Fixed Discount
ja: 定額割引

en: Footer
ja: フッター

en: For %d months
ja: %dヶ月間

en: Forever
ja: 永久に

en: Form
ja: フォーム

en: Form Highlight Color
ja: フォームのハイライトカラー

en: Form ID is invalid.
ja: フォーム ID が無効です。

en: Form ID is required.
ja: フォーム ID が必要です。

en: Form Template
ja: フォームテンプレート

en: Form Title
ja: フォームタイトル

[ctx: Form slug]
en: checkout
ja: チェックアウト

[ctx: Form title]
en: Checkout
ja: チェックアウト

en: Forms
ja: フォーム

en: Fraudulent
ja: 詐欺師

en: Free
ja: 無料

en: Free Order Emails
ja: 無料注文メール

en: Free Trial
ja: 無料トライアル

en: Free Trial Days
ja: 無料お試し日

en: Full
ja: フル

en: Full vertical height
ja: 高さを画面幅いっぱい

en: GDPR Message
ja: GDPR メッセージ

en: GDPR Settings
ja: GDPR 設定

en: GMT+00:00) Edinburgh
ja: GMT+00:00) エディンバラ

en: GMT+00:00) Lisbon
ja: GMT+00:00) リスボン

en: GMT+00:00) London
ja: GMT+00:00) ロンドン

en: GMT+00:00) Monrovia
ja: GMT+00:00) モンロビア

en: GMT+01:00) Amsterdam
ja: GMT+01:00) アムステルダム

en: GMT+01:00) Belgrade
ja: GMT+01:00) ベオグラード

en: GMT+01:00) Berlin
ja: GMT+01:00) ベルリン

en: GMT+01:00) Bern
ja: GMT+01:00) ベルン

en: GMT+01:00) Bratislava
ja: GMT+01:00) ブラチスラバ

en: GMT+01:00) Brussels
ja: GMT+01:00) ブリュッセル

en: GMT+01:00) Budapest
ja: GMT+01:00) ブダペスト

en: GMT+01:00) Casablanca
ja: GMT+01:00) カサブランカ

en: GMT+01:00) Copenhagen
ja: GMT+01:00) コペンハーゲン

en: GMT+01:00) Dublin
ja: GMT+01:00) ダブリン

en: GMT+01:00) Ljubljana
ja: GMT+01:00) リュブリャナ

en: GMT+01:00) Madrid
ja: GMT+01:00) マドリッド

en: GMT+01:00) Paris
ja: GMT+01:00) パリ

en: GMT+01:00) Prague
ja: GMT+01:00) プラハ

en: GMT+01:00) Rome
ja: GMT+01:00) ローマ

en: GMT+01:00) Sarajevo
ja: GMT+01:00) サラエボ

en: GMT+01:00) Skopje
ja: GMT+01:00) スコピエ

en: GMT+01:00) Stockholm
ja: GMT+01:00) ストックホルム

en: GMT+01:00) Vienna
ja: GMT+01:00) ウィーン

en: GMT+01:00) Warsaw
ja: GMT+01:00) ワルシャワ

en: GMT+01:00) West Central Africa
ja: GMT+01:00) 西中央アフリカ

en: GMT+01:00) Zagreb
ja: GMT+01:00) ザグレブ

en: GMT+01:00) Zurich
ja: GMT+01:00) チューリッヒ

en: GMT+02:00) Athens
ja: GMT+02:00) アテネ

en: GMT+02:00) Bucharest
ja: GMT+02:00) ブカレスト

en: GMT+02:00) Cairo
ja: GMT+02:00) カイロ

en: GMT+02:00) Harare
ja: GMT+02:00) ハラレ

en: GMT+02:00) Helsinki
ja: GMT+02:00) ヘルシンキ

en: GMT+02:00) Jerusalem
ja: GMT+02:00) エルサレム

en: GMT+02:00) Kaliningrad
ja: GMT+02:00) カリーニングラード

en: GMT+02:00) Kyiv
ja: GMT+02:00) キエフ

en: GMT+02:00) Pretoria
ja: GMT+02:00) プレトリア

en: GMT+02:00) Riga
ja: GMT+02:00) リガ

en: GMT+02:00) Sofia
ja: GMT+02:00) ソフィア

en: GMT+02:00) Tallinn
ja: GMT+02:00) タリン

en: GMT+02:00) Vilnius
ja: GMT+02:00) ビリニュス

en: GMT+03:00) Baghdad
ja: GMT+03:00) バグダッド

en: GMT+03:00) Istanbul
ja: GMT+03:00) イスタンブール

en: GMT+03:00) Kuwait
ja: GMT+03:00) クウェート

en: GMT+03:00) Minsk
ja: GMT+03:00) ミンスク

en: GMT+03:00) Moscow
ja: GMT+03:00) モスクワ

en: GMT+03:00) Nairobi
ja: GMT+03:00) ナイロビ

en: GMT+03:00) Riyadh
ja: GMT+03:00) リヤド

en: GMT+03:00) St. Petersburg
ja: GMT+03:00) サンクトペテルブルク

en: GMT+03:00) Volgograd
ja: GMT+03:00) ヴォルゴグラード

en: GMT+03:30) Tehran
ja: GMT+03:30) テヘラン

en: GMT+04:00) Abu Dhabi
ja: GMT+04:00) アブダビ

en: GMT+04:00) Baku
ja: GMT+04:00) バクー

en: GMT+04:00) Muscat
ja: GMT+04:00) マスカット

en: GMT+04:00) Samara
ja: GMT+04:00) サマラ

en: GMT+04:00) Tbilisi
ja: GMT+04:00) トビリシ

en: GMT+04:00) Yerevan
ja: GMT+04:00) エレバン

en: GMT+04:30) Kabul
ja: GMT+04:30) カブール

en: GMT+05:00) Ekaterinburg
ja: GMT+05:00) エカテリンブルグ

en: GMT+05:00) Islamabad
ja: GMT+05:00) イスラマバード

en: GMT+05:00) Karachi
ja: GMT+05:00) カラチ

en: GMT+05:00) Tashkent
ja: GMT+05:00) タシケント

en: GMT+05:30) Chennai
ja: GMT+05:30) チェンナイ

en: GMT+05:30) Kolkata
ja: GMT+05:30) コルカタ

en: GMT+05:30) Mumbai
ja: GMT+05:30) ムンバイ

en: GMT+05:30) New Delhi
ja: GMT+05:30) ニューデリー

en: GMT+05:30) Sri Jayawardenepura
ja: GMT+05:30) スリ・ジャヤワルダナプラ

en: GMT+05:45) Kathmandu
ja: GMT+05:45) カトマンズ

en: GMT+06:00) Almaty
ja: GMT+06:00) アルマトイ

en: GMT+06:00) Astana
ja: GMT+06:00) アスタナ

en: GMT+06:00) Dhaka
ja: GMT+06:00) ダッカ

en: GMT+06:00) Urumqi
ja: GMT+06:00) ウルムチ

en: GMT+06:30) Rangoon
ja: GMT+06:30) ラングーン

en: GMT+07:00) Bangkok
ja: GMT+07:00) バンコク

en: GMT+07:00) Hanoi
ja: GMT+07:00) ハノイ

en: GMT+07:00) Jakarta
ja: GMT+07:00) ジャカルタ

en: GMT+07:00) Krasnoyarsk
ja: GMT+07:00) クラスノヤルスク

en: GMT+07:00) Novosibirsk
ja: GMT+07:00) ノボシビルスク

en: GMT+08:00) Beijing
ja: GMT+08:00) 北京

en: GMT+08:00) Chongqing
ja: GMT+08:00) 重慶

en: GMT+08:00) Hong Kong
ja: GMT+08:00) 香港

en: GMT+08:00) Irkutsk
ja: GMT+08:00) イルクーツク

en: GMT+08:00) Kuala Lumpur
ja: GMT+08:00) クアラルンプール

en: GMT+08:00) Perth
ja: GMT+08:00) パース

en: GMT+08:00) Singapore
ja: GMT+08:00) シンガポール

en: GMT+08:00) Taipei
ja: GMT+08:00) 台北

en: GMT+08:00) Ulaanbaatar
ja: GMT+08:00) ウランバートル

en: GMT+09:00) Osaka
ja: GMT+09:00) 大阪

en: GMT+09:00) Sapporo
ja: GMT+09:00) 札幌

en: GMT+09:00) Seoul
ja: GMT+09:00) ソウル

en: GMT+09:00) Tokyo
ja: GMT+09:00) 東京

en: GMT+09:00) Yakutsk
ja: GMT+09:00) ヤクーツク

en: GMT+09:30) Adelaide
ja: GMT+09:30) アデレード

en: GMT+09:30) Darwin
ja: GMT+09:30) ダーウィン

en: GMT+10:00) Brisbane
ja: GMT+10:00) ブリスベン

en: GMT+10:00) Canberra
ja: GMT+10:00) キャンベラ

en: GMT+10:00) Guam
ja: GMT+10:00) グアム

en: GMT+10:00) Hobart
ja: GMT+10:00) ホバート

en: GMT+10:00) Melbourne
ja: GMT+10:00) メルボルン

en: GMT+10:00) Port Moresby
ja: GMT+10:00) ポートモレスビー

en: GMT+10:00) Sydney
ja: GMT+10:00) シドニー

en: GMT+10:00) Vladivostok
ja: GMT+10:00) ウラジオストク

en: GMT+11:00) Magadan
ja: GMT+11:00) マガダン

en: GMT+11:00) New Caledonia
ja: GMT+11:00) ニューカレドニア

en: GMT+11:00) Solomon Is.
ja: GMT+11:00) ソロモン諸島。

en: GMT+11:00) Srednekolymsk
ja: GMT+11:00) スレドネコリムスク

en: GMT+12:00) Auckland
ja: GMT+12:00) オークランド

en: GMT+12:00) Fiji
ja: GMT+12:00) フィジー

en: GMT+12:00) Kamchatka
ja: GMT+12:00) カムチャツカ

en: GMT+12:00) Marshall Is.
ja: GMT+12:00) マーシャル島。

en: GMT+12:00) Wellington
ja: GMT+12:00) ウェリントン

en: GMT+12:45) Chatham Is.
ja: GMT+12:45) チャタム島。

en: GMT+13:00) Nuku&#39;alofa
ja: GMT+13:00) ヌクアロファ

en: GMT+13:00) Samoa
ja: GMT+13:00) サモア

en: GMT+13:00) Tokelau Is.
ja: GMT+13:00) トケラウ諸島。

en: GMT-01:00) Azores
ja: GMT-01:00) アゾレス諸島

en: GMT-01:00) Cape Verde Is.
ja: GMT-01:00) カーボベルデ島。

en: GMT-02:00) Mid-Atlantic
ja: GMT-02:00) 中部大西洋

en: GMT-03:00) Brasilia
ja: GMT-03:00) ブラジリア

en: GMT-03:00) Buenos Aires
ja: GMT-03:00) ブエノスアイレス

en: GMT-03:00) Greenland
ja: GMT-03:00) グリーンランド

en: GMT-03:00) Montevideo
ja: GMT-03:00) モンテビデオ

en: GMT-03:30) Newfoundland
ja: GMT-03:30) ニューファンドランド

en: GMT-04:00) Atlantic Time (Canada)
ja: GMT-04:00) 大西洋時間 (カナダ)

en: GMT-04:00) Caracas
ja: GMT-04:00) カラカス

en: GMT-04:00) Georgetown
ja: GMT-04:00) ジョージタウン

en: GMT-04:00) La Paz
ja: GMT-04:00) ラパス

en: GMT-04:00) Puerto Rico
ja: GMT-04:00) プエルトリコ

en: GMT-04:00) Santiago
ja: GMT-04:00) サンティアゴ

en: GMT-05:00) America/Detroit
ja: GMT-05:00) アメリカ/デトロイト

en: GMT-05:00) America/Indiana/Marengo
ja: GMT-05:00) アメリカ/インディアナ/マレンゴ

en: GMT-05:00) America/Indiana/Petersburg
ja: GMT-05:00) アメリカ/インディアナ/ピーターズバーグ

en: GMT-05:00) America/Indiana/Vevay
ja: GMT-05:00) アメリカ/インディアナ/ヴヴェイ

en: GMT-05:00) America/Indiana/Vincennes
ja: GMT-05:00) アメリカ/インディアナ/ビンセンズ

en: GMT-05:00) America/Indiana/Winamac
ja: GMT-05:00) アメリカ/インディアナ/ウィナマック

en: GMT-05:00) America/Kentucky/Louisville
ja: GMT-05:00) アメリカ/ケンタッキー/ルイビル

en: GMT-05:00) America/Kentucky/Monticello
ja: GMT-05:00) アメリカ/ケンタッキー/モンティセロ

en: GMT-05:00) Bogota
ja: GMT-05:00) ボゴタ

en: GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
ja: GMT-05:00) 東部時間 (米国およびカナダ)

en: GMT-05:00) Indiana (East)
ja: GMT-05:00) インディアナ (東)

en: GMT-05:00) Lima
ja: GMT-05:00) リマ

en: GMT-05:00) Quito
ja: GMT-05:00) キト

en: GMT-06:00) America/Indiana/Knox
ja: GMT-06:00) アメリカ/インディアナ/ノックス

en: GMT-06:00) America/Indiana/Tell_City
ja: GMT-06:00) アメリカ/インディアナ/Tell_City

en: GMT-06:00) America/Menominee
ja: GMT-06:00) アメリカ/メノミニー

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Center
ja: GMT-06:00) アメリカ/ノースダコタ/センター

en: GMT-06:00) Central America
ja: GMT-06:00) 中央アメリカ

en: GMT-06:00) Central Time (US & Canada)
ja: GMT-06:00) 中部時間 (米国およびカナダ)

en: GMT-06:00) Guadalajara
ja: GMT-06:00) グアダラハラ

en: GMT-06:00) Mexico City
ja: GMT-06:00) メキシコシティ

en: GMT-06:00) Monterrey
ja: GMT-06:00) モンテレイ

en: GMT-06:00) Saskatchewan
ja: GMT-06:00) サスカチュワン州

en: GMT-07:00) America/Boise
ja: GMT-07:00) アメリカ/ボイシ

en: GMT-07:00) Arizona
ja: GMT-07:00) アリゾナ

en: GMT-07:00) Chihuahua
ja: GMT-07:00) チワワ

en: GMT-07:00) Mazatlan
ja: GMT-07:00) マサトラン

en: GMT-07:00) Mountain Time (US & Canada)
ja: GMT-07:00) 山岳部時間 (米国およびカナダ)

en: GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
ja: GMT-08:00) 太平洋時間 (米国およびカナダ)

en: GMT-08:00) Tijuana
ja: GMT-08:00) ティファナ

en: GMT-09:00) Alaska
ja: GMT-09:00) アラスカ

en: GMT-09:00) America/Anchorage
ja: GMT-09:00) アメリカ/アンカレッジ

en: GMT-09:00) America/Metlakatla
ja: GMT-09:00) アメリカ/メトラカトラ

en: GMT-09:00) America/Nome
ja: GMT-09:00) アメリカ/ノーム

en: GMT-09:00) America/Sitka
ja: GMT-09:00) アメリカ/シトカ

en: GMT-09:00) America/Yakutat
ja: GMT-09:00) アメリカ/ヤクタット

en: GMT-10:00) America/Adak
ja: GMT-10:00) アメリカ/Adak

en: GMT-10:00) Hawaii
ja: GMT-10:00) ハワイ

en: GMT-11:00) American Samoa
ja: GMT-11:00) アメリカ領サモア

en: GMT-11:00) Midway Island
ja: GMT-11:00) ミッドウェー島

en: GMT-12:00) International Date Line West
ja: GMT-12:00) 国際日付変更線西

en: GST Number
ja: GST番号

en: Gambian Dalasi
ja: ガンビア ダラシ

en: Georgian Lari
ja: グルジア ラリ

en: Get Help
ja: 助けを得ます

en: Get Started
ja: 始めましょう

en: Get Subscription Saver
ja: 定期購読セーバーを使用する

en: Get started by creating your first product or creating a new checkout form.
ja: 最初の製品を作成するか、新しいチェックアウト フォームを作成することから始めます。

en: Get started by selecting a form or start build a new form.
ja: フォームを選択するか、新しいフォームを作成する。

en: Get started with SureCart
ja: シュアカートを始めよう

en: Gibraltar Pound
ja: ジブラルタルポンド

en: Go Back
ja: 戻る

en: Go back.
ja: 戻る

en: Group Access
ja: グループ アクセス

en: Group Name
ja: グループ名

en: Grow your store worry-free.
ja: 安心してお店を育ててください。

en: Guatemalan Quetzal
ja: グアテマラのケツァール

en: Guinean Franc
ja: ギニアフラン

en: Guyanese Dollar
ja: ガイアナドル

en: Haitian Gourde
ja: ハイチグールド

en: Header Text
ja: ヘッダーテキスト

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide %d Archived Prices
ja: %d件のアーカイブ価格を非表示

en: Hide %d Archived Promotion Codes
ja: %d個のアーカイブ済みプロモーション コードを非表示

en: Home
ja: 家

en: Honduran Lempira
ja: ホンジュラス レンピラ

en: Honeypot
ja: ハニーポット

en: Hong Kong Dollar
ja: 香港ドル

en: How To Add Buttons
ja: ボタンの追加方法

en: Hungarian Forint
ja: ハンガリーフォリント

en: Icelandic Króna
ja: アイスランドクローナ

en: If all of these conditions are true
ja: これらの条件がすべて当てはまる場合

en: If any of these conditions are true
ja: これらの条件のいずれかに該当する場合

en: If enabled, the discount will be applied if the display conditions are satisfied, even if they do not click the bump. If disabled, the discount will only be applied if the customer clicks the order bump.
ja: 有効化すると、例え顧客がセット商品にチェックを入れなくても、条件が満たされている場合、割引が適用されます。無効化した場合、セット商品にチェックが入っている場合にのみ、割引が適用されます。

en: If enabled, your store will collect Canada GST/HST for all provinces. If you need to collect additional provincial taxes for Quebec, British Columbia, Manitoba, or Saskatchewan then you will need to additionally create separate tax registrations for these provinces.
ja: 有効にすると、ストアはすべての州のカナダGST/HSTを徴収します。ケベック州、ブリティッシュ コロンビア州、マニトバ州、またはサスカチュワン州の追加の州税を徴収する必要がある場合は、これらの州の税登録を別途作成する必要があります。

en: If none of these conditions are true
ja: これらの条件のいずれにも当てはまらない場合

en: If products in the cart require tax but not shipping, we will show a condensed version specifically for tax collection.
ja: カート内の商品に税金がかかり、送料にはかからない場合は、徴税用にまとめられた内容が表示されます。

en: If set to true GST taxes will be calculated for all Canadian provinces.
ja: true に設定すると、カナダのすべての州で GST 税が計算されます。

en: If set to true VAT taxes will be calculated for all EU countries.
ja: true に設定すると、すべての EU 加盟国の VAT 税が計算されます。

en: If set to true VAT taxes will be calculated using the account's home country VAT rate.
ja: true に設定すると、アカウントの自国の VAT 率を使用して VAT 税が計算されます。

en: If set to true abandonded order reminder emails will be sent to customers.
ja: true に設定すると、注文放棄のリマインダー メールが顧客に送信されます。

en: If set to true order confirmation emails will be sent to customers.
ja: true に設定すると、注文確認メールが顧客に送信されます。

en: If set to true refund emails will be sent to customers.
ja: true に設定すると、返金メールが顧客に送信されます。

en: If set to true subscription dunning emails will be sent to customers.
ja: 有効化すると、定期購読の催促メールが顧客に送信されます。

en: If set to true taxes will be automatically calculated.
ja: true に設定すると、税金が自動的に計算されます。

en: If tax or shipping is required for checkout the address field will automatically be required.
ja: 税金や送料を徴収する場合、住所のフィールドは自動的に必須になります。

en: If there are errors in the checkout, they will display here.
ja: 決済でエラーが起こった場合、ここに表示されます。

en: Immediately
ja: すぐに

en: Inactive
ja: 非活性

en: Increase quantity
ja: 量を増やす

en: Indian Rupee
ja: インドルピー

en: Indonesian Rupiah
ja: インドネシアルピア

en: Info
ja: 情報

en: Input Help
ja: 入力ヘルプ

en: Input Label
ja: 入力ラベル

en: Input Placeholder
ja: 入力プレースホールダー

en: Insert Buy Link
ja: 購入リンクの挿入

en: Inspector
ja: 検査官

en: Installment
ja: 分割払い

en: Instructions on how to pay.
ja: お支払い方法のご案内です。

en: Insufficient Funds
ja: 残高不足

en: Integration
ja: 統合

en: Integration deleted.
ja: 統合が削除されました。

en: Integration saved.
ja: 統合が保存されました。

en: Integrations
ja: 連携

en: Invalid
ja: 無効

en: Invalid API Token
ja: 無効な API トークン

en: Invalid promotion code.
ja: プロモーション コードが無効です。

en: Invalid verification code
ja: 無効な確認コード

en: Invalid.
ja: 無効。

en: Invoice
ja: 請求書

en: Invoice Details
ja: 請求の詳細

en: Invoices
ja: 請求書

en: Invoices & Receipts
ja: 請求書と領収書

en: Invoices are similar to orders, but are used for payments and plan changes on active subscriptions. In the future you will be able to create an invoice to send out.
ja: 請求書は注文に似ていますが、有効な定期購読の支払いとプランの変更に使用されます。将来的には、送信する請求書を作成できるようになります。

en: Israeli New Sheqel
ja: イスラエル新シェケル

en: It does not match parent currency.
ja: 親通貨と一致しません。

en: It is archived.
ja: アーカイブされています。

en: It is expired.
ja: 期限切れです。

en: It is not a valid hex color.
ja: 有効な 16 進数の色ではありません。

en: It is not valid or enabled.
ja: 無効または有効になっていません。

en: It looks like you are not yet a customer.
ja: あなたはまだ顧客ではないようです。

en: Item
ja: アイテム

en: Items
ja: アイテム

en: Jamaican Dollar
ja: ジャマイカドル

en: Japanese Yen
ja: 日本円

en: Just one last step!
ja: 最後の一歩だけ！

en: Kazakhstani Tenge
ja: カザフスタン テンゲ

en: Keep Update
ja: 更新を続ける

en: Kenyan Shilling
ja: ケニアシリング

en: Key
ja: キー

en: Kyrgyzstani Som
ja: キルギスタン・ソム

en: Label
ja: ラベル

en: Label Name
ja: ラベルの名前

en: Label for donation
ja: 寄付のラベル

en: Lao Kip
ja: ラオ・キップ

en: Large
ja: 大

en: Last 30 Days
ja: 過去 30 日間

en: Last Month
ja: 先月

en: Last Name
ja: 苗字

en: Last Name Label
ja: 姓のラベル

en: Last Updated
ja: 最終更新

en: Last Week
ja: 先週

en: LearnDash Course
ja: LearnDashコース

en: LearnDash Group
ja: LearnDashグループ

en: LearnDash Groups
ja: LearnDashグループ

en: Leave the heavy-lifting to us. Use SureCart's built-in native integrations with all the plugins you use. Purchases and subscriptions are automatically synced with your plugins.
ja: 重労働は私たちにお任せください。使用するすべてのプラグインで、SureCart の組み込みのネイティブ統合を使用します。購入と定期購読は、プラグインと自動的に同期されます。

en: Leave this blank and we will generate one for you.
ja: これを空白のままにすると、作成されます。

en: Lebanese Pound
ja: レバノン ポンド

en: Lesotho Loti
ja: レソトロティ

en: Liberian Dollar
ja: リベリアドル

en: License
ja: ライセンス

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: License Keys
ja: ライセンスキー

en: License updated.
ja: ライセンスが更新されました。

en: Licenses
ja: ライセンス

en: Licensing
ja: ライセンス

en: LifterLMS Course
ja: LifterLMSコース

en: Light
ja: ライトモード

en: Limit Per-Customer Purchases
ja: 顧客ごとの購入を制限する

en: Limit To A Specific Customer
ja: 特定の顧客に限定する

en: Limit result set to users with a customer.
ja: 結果セットを顧客を持つユーザーに限定します。

en: Limit result set to users with specific customer ids.
ja: 結果セットを特定の顧客 ID を持つユーザーに制限します。

en: Limit the end date when customers can redeem this coupon.
ja: 顧客がこのクーポンを利用できる終了日を制限します。

en: Limit the number of times a single customer can purchase this product.
ja: 1 人のお客様がこの商品を購入できる回数を制限します。

en: Limit the number of times this code can be redeemed.
ja: このコードを利用できる回数を制限します。

en: Limit the usage of this promotion code
ja: このプロモーション コードの使用を制限する

en: Link image to home
ja: ホームへのリンク画像

en: Link removed.
ja: リンクが削除されました。

en: Live
ja: ライブ

en: Load More
ja: もっと読み込む

en: Loading Text
ja: 読み込み中に表示するテキスト

en: Local / Staging
ja: ローカル / ステージング

en: Login
ja: ログイン

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logout
ja: ログアウト

en: Logout button settings
ja: ログアウトボタンの設定

en: Macanese Pataca
ja: マカオ パタカ

en: Macedonian Denar
ja: マケドニア・ディナール

en: Make Default
ja: デフォルトにする

en: Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
ja: 税金を徴収する前に、適切な税管轄区域に登録されていることを確認してください。

en: Malagasy Ariary
ja: マダガスカル・アリアリ

en: Malawian Kwacha
ja: マラウイ クワチャ

en: Malaysian Ringgit
ja: マレーシアリンギット

en: Maldivian Rufiyaa
ja: モルディブのルフィア

en: Manage Scheduled Update
ja: スケジュールされた更新の管理

en: Manage how your store collects EU VAT for all EU countries.
ja: あなたのストアがどのようにすべてのEU加盟国のEU VATを徴収するかを管理します。

en: Manage how your store collects GST/HST for all Canadian provinces.
ja: カナダのすべての州でストアがGST/HSTを徴収するかを管理します。

en: Manage how your store handles failed subscription payments.
ja: 定期購読のお支払いが失敗した時にどう処理するか管理する。

en: Manage how your store handles subscription upgrades, downgrades, and cancellations.
ja: アップグレードやダウングレード、キャンセルが発生した時にどうストアが処理するのかを管理する。

en: Manage what your customers are able to see and do from the customer portal.
ja: 顧客ダッシュボードページで何を表示、設定の変更ができるか管理できます。

en: Manage which notifications are sent to your customers.
ja: 顧客にどの通知を送信するか管理します。

en: Manual
ja: 手動

en: Manual Payment Method
ja: 手動支払い方法

en: Manual Payment Methods
ja: 手動支払い方法

en: Mark Paid
ja: 有料マーク

en: Mauritanian Ouguiya
ja: モーリタニア ウギア

en: Mauritian Rupee
ja: モーリシャスルピー

en: Max
ja: マックス

en: Maximum Price
ja: 最高価格

en: Maximum height
ja: 最大の高さ

en: Media
ja: メディア

en: Medium
ja: 中

en: MemberPress Membership
ja: MemberPress メンバーシップ

en: Membership Access
ja: 会員アクセス

en: Memo
ja: メモ

en: Message Text
ja: メッセージテキスト

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Metadata for the order.
ja: 注文のメタデータ。

en: Method
ja: 方法

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
ja: メソッド「 %s 」は実装されていません。サブクラスでオーバーライドする必要があります。

en: Mexican Peso
ja: メキシコペソ

en: Minimum Price
ja: 最低価格

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Mode
ja: モード

en: Moldovan Leu
ja: モルドバ・レイ

en: Mongolian Tögrög
ja: モンゴルのトグログ

en: Month
ja: 月

en: Monthly
ja: 毎月

en: Moroccan Dirham
ja: モロッコディルハム

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱に移動

en: Mozambican Metical
ja: モザンビーク メティカル

en: Must be accepted.
ja: 受け入れなければなりません。

en: Must be an integer
ja: 整数でなければなりません

en: Must be blank
ja: 空白にする必要があります

en: Must be even
ja: 偶数でなければならない

en: Must be larger.
ja: より大きくする必要があります。

en: Must be odd
ja: 奇数に違いない

en: Must be smaller.
ja: 小さくする必要があります。

en: Myanmar Kyat
ja: ミャンマー チャット

en: Name
ja: 名前

en: Name Placeholder
ja: 名前のプレースホルダー

en: Name Your Price
ja: 料金に名前をつける

en: Name your own price
ja: 料金に名前を付ける

en: Namibian Dollar
ja: ナミビアドル

en: Nepalese Rupee
ja: ネパール ルピー

en: Net Payment
ja: ネット支払い

en: Netherlands Antillean Gulden
ja: オランダ領アンティル グルデン

en: New Cancellation Reason
ja: 新しいキャンセル理由

en: New Cart
ja: 新しいカート

en: New Checkout Form
ja: 新しいチェックアウト フォーム

en: New Form
ja: 新しいフォーム

en: New Order
ja: 新規の注文

en: New Plan
ja: 新しいプラン

en: New Promotion Code
ja: 新しいプロモーション コード

en: New Tab %d
ja: 新しいタブ%d

en: New Taiwan Dollar
ja: 新台湾ドル

en: New Upgrade Group
ja: 新しいアップグレード グループ

en: New Zealand Dollar
ja: ニュージーランドドル

en: Next
ja: 次へ

en: Next Billing Period
ja: 次回のご請求

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Next retry:
ja: 次の再試行：

en: Nicaraguan Córdoba
ja: ニカラグア コルドバ

en: Nigerian Naira
ja: ナイジェリア ナイラ

en: No Reason Provided
ja: 理由がありません

en: No billing periods
ja: 請求期間がありません

en: No charges
ja: 無料

en: No checkout forms found in Trash.
ja: ゴミ箱にチェックアウト フォームがありません。

en: No checkout forms found.
ja: チェックアウト フォームが見つかりません。

en: No code specified
ja: コードが指定されていません

en: No customers found.
ja: 顧客が見つかりませんでした。

en: No discount.
ja: 割引なし。

en: No items found
ja: 項目は見つかりませんでした

en: No licenses found.
ja: ライセンスが見つかりません。

en: No manual payment methods.
ja: 手動支払い方法はありません。

en: No more charges.
ja: もう料金はかかりません。

en: No more orders.
ja: もう注文はありません。

en: No more subscriptions.
ja: 定期購読はありません。

en: No name provided
ja: 名前がありません

en: No order bumps found.
ja: オーダー バンプは見つかりませんでした。

en: No price
ja: 価格なし

en: No product
ja: 商品がありません

en: No products found.
ja: 商品が見つかりません。

en: None
ja: なし

en: None found.
ja: 何も見つかりませんでした。

en: None of these items are in the cart.
ja: これらのアイテムはいずれもカートにありません。

en: Norwegian Krone
ja: ノルウェークローネ

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Not Redeemed
ja: 未利用

en: Not Scheduled
ja: 予定なし

en: Not a number
ja: 数字ではありません

en: Not found.
ja: 見つかりません。

en: Note: By checking this, it will show confirmation text below the email on checkout forms.
ja: 注: これをチェックすると、チェックアウト フォームの電子メールの下に確認テキストが表示されます。

en: Notification Settings
ja: 通知設定

en: Notification settings for abandoned checkouts
ja: 放棄されたチェックアウトの通知設定

en: Notifications
ja: 通知

en: Number
ja: 番号

en: Number Type
ja: 番号タイプ

en: Number of Payments
ja: 支払い回数

en: Number of days until expiration
ja: 有効期限までの日数

en: Number of months
ja: 月数

en: OR
ja: もしくは

en: Offer Discount
ja: 割引オファー

en: Offer the rewewal discount when this option is selected
ja: このオプションが選択された場合、更新割引を提供する

en: Okay
ja: わかった

en: On the final email
ja: 最後のメールで

en: On the first email
ja: 最初のメールで

en: On the second email
ja: 2通目のメールで

en: Once
ja: 一度

en: One Time
ja: 一度

en: One Week
ja: 1週間

en: One column
ja: 1カラム

en: One-Time
ja: 一度

en: Only one active abandoned checkout is allowed at a time
ja: 一度に許可されるアクティブな放棄されたチェックアウトは 1 つだけです

en: Only return objects that belong to the given product groups.
ja: 指定された製品グループに属するオブジェクトのみを返します。

en: Only return objects that belong to the given products.
ja: 指定された製品に属するオブジェクトのみを返します。

en: Only return objects that have this currency. If not set, this will fallback to the account's default currency.
ja: この通貨を持つオブジェクトのみを返します。設定されていない場合、これはアカウントのデフォルト通貨にフォールバックします。

en: Only return prices that allow ad hoc amounts or not.
ja: アドホックな金額を許可するかどうかにかかわらず、価格のみを返します。

en: Only return products that are recurring or not recurring (one time).
ja: 繰り返し発生する、または発生しない (1 回限り) 製品のみを返品します。

en: Open Text
ja: 公開テキスト

en: Optional
ja: オプション

en: Order
ja: 注文

en: Order Bump Price
ja: 注文バンプ価格

en: Order Bump updated.
ja: 注文バンプが更新されました。

en: Order Bumps
ja: 注文バンプ

en: Order Confirmation
ja: 注文の確認

en: Order Confirmation Emails
ja: 注文確認メール

en: Order Details
ja: 注文詳細

en: Order History
ja: 注文履歴

en: Order Marked as Paid.
ja: 支払い済としてマークされた注文。

en: Order Number Prefix
ja: 注文番号の接頭辞

en: Order Numbers Counter
ja: 注文番号カウンター

en: Orders
ja: 注文

en: Orders & Receipts
ja: 注文と領収書

en: Other
ja: 他の

en: Overview
ja: 概要

en: Owner data.
ja: 所有者データ。

en: Padding
ja: パディング

[ctx: Page slug]
en: checkout
ja: チェックアウト

[ctx: Page slug]
en: customer-dashboard
ja: 顧客ダッシュボード

[ctx: Page slug]
en: order-confirmation
ja: 注文の確認

[ctx: Page title]
en: Checkout
ja: チェックアウト

[ctx: Page title]
en: Dashboard
ja: ダッシュボード

[ctx: Page title]
en: Thank you!
ja: ありがとうございます！

en: Paid
ja: 有料

en: Pakistani Rupee
ja: パキスタン ルピー

en: Panamanian Balboa
ja: パナマバルボア

en: Papua New Guinean Kina
ja: パプア ニューギニア キナ

en: Paraguayan Guaraní
ja: パラグアイ グアラニ

en: Partially Refunded
ja: 一部返金済み

en: Password
ja: パスワード

en: Password Confirmation
ja: パスワード（確認用）

en: Password Confirmation Help
ja: パスワードの確認ヘルプ

en: Password Confirmation Label
ja: 確認用パスワードのレベル

en: Password Confirmation Placeholder
ja: パスワード（確認用）のプレースホールダー

en: Pay what you want
ja: 欲しいものを支払う

en: Payment
ja: 支払い

en: Payment Failures
ja: 支払いの失敗

en: Payment History
ja: お支払い履歴

en: Payment Method
ja: お支払い方法

en: Payment Methods
ja: お支払い方法

en: Payment Plan
ja: 支払計画

en: Payment Type
ja: 払いの種類

en: Payment method deleted.
ja: お支払い方法を削除しました。

en: Payment method disabled.
ja: 支払い方法が無効化されました。

en: Payment method enabled.
ja: 支払い方法が有効化されました。

en: Payment method updated.
ja: お支払い方法が更新されました。

en: Payment retry successful!
ja: お支払いの再試行が成功しました！

en: Payment retry window in weeks.
ja: 支払いの再試行期間 (週単位)。

en: Payments
ja: 支払い

en: Payments that are made outside your online store. When a customer selects a manual payment method, you'll need to approve their order before it can be fulfilled
ja: オンラインストア以外で行われた支払い。顧客が手動支払い方法を選択した場合、注文を処理する前に、注文を承認する必要があります

en: Paypal is taking a closer look at this payment. It’s required for some payments and normally takes up to 3 business days.
ja: Paypal はこの支払いを詳しく調べています。一部の支払いには必要で、通常は最大 3 営業日かかります。

en: Pending
ja: 保留中

en: Percent Off
ja: 割引率

en: Percent that will be taken off line items associated with this bump.
ja: このバンプに関連付けられた広告申込情報から除外される割合。

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Percentage Discount
ja: パーセンテージ割引

en: Percentage Of Subscriptions Saved
ja: 定期購読が継続された割合

en: Percentage Of Subscriptions Saved By Coupon
ja: クーポンによって定期購読が継続された割合

en: Percentage of checkouts recovered
ja: チェックアウトの回収率

en: Percentage of revenue recovered
ja: 回収された収益の割合

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Permanently delete %s? You cannot undo this action.
ja: %sを完全に削除しますか?この操作を元に戻すことはできません。

en: Permanently delete this order bump? You cannot undo this action.
ja: このオーダー バンプを完全に削除しますか?この操作を元に戻すことはできません。

en: Permanently delete this price? You cannot undo this action.
ja: この価格を完全に削除しますか？この操作を元に戻すことはできません。

en: Peruvian Sol
ja: ペルーのソル

en: Philippine Peso
ja: フィリピンペソ

en: Phone
ja: 電話番号

en: Placed By
ja: 購入者

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Plan
ja: プラン

en: Plan Status
ja: プランのステータス

en: Please add at least one product.
ja: 少なくとも 1 つの商品を追加してください。

en: Please double-check your prefix does not contain any spaces, underscores, dashes or special characters.
ja: プレフィックスにスペース、アンダースコア、ダッシュ、または特殊文字が含まれていないことを再確認してください。

en: Please enter a valid tax number.
ja: 有効な納税者番号を入力してください。

en: Please enter an API key.
ja: API キーを入力してください。

en: Please fill out your address.
ja: 住所を入力してください。

en: Please preview the form on the front-end to load the Stripe payment element fields.
ja: フロントエンドでフォームをプレビューしStripe決済のフィールドをロードしてください。

en: Please refresh the page and try again.
ja: ページを更新して、もう一度お試しください。

en: Plugin Settings
ja: プラグイン設定

en: Polish Złoty
ja: ポーランドズウォティ

en: Postal Code Placeholder
ja: 郵便番号のプレースホルダー

en: Potential Checkout Recovery Rate
ja: 潜在的なチェックアウト回収率

en: Potential Recovered Checkouts
ja: 回復された可能性のあるチェックアウト

en: Potential Recovered Revenue
ja: 回収可能な収益

en: Potential Revenue Recovery Rate
ja: 潜在的な収益回収率

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Previous Product ID
ja: 以前の商品ID

en: Price
ja: 価格

en: Price ID
ja: 価格ID

en: Price archived.
ja: 価格をアーカイブしました。

en: Price created.
ja: 価格が作成されました。

en: Price deleted.
ja: 価格を削除しました。

en: Price unarchived.
ja: 価格がアーカイブされていません。

en: Prices
ja: 料金

en: Pricing
ja: 価格

en: Primary Button
ja: 1つ目のボタン

en: Priority
ja: 優先順位

en: Privacy Policy
ja: プライバシーポリシー

en: Private
ja: プライベート

en: Pro
ja: プロ

en: Processing
ja: 処理

en: Processing payment...
ja: お支払いを処理中です...

en: Processor
ja: プロセッサー

en: Product
ja: 商品

en: Product Access
ja: 商品アクセス

en: Product Groups
ja: 製品グループ

en: Product ID
ja: 商品ID

en: Product Info
ja: 商品情報

en: Product Name
ja: 商品名

en: Product Options
ja: 商品の選択肢

en: Product Restrictions
ja: 製品の制限

en: Product added.
ja: 製品が追加されました。

en: Product archived.
ja: 商品がアーカイブされました。

en: Product group updated.
ja: 商品群を更新しました。

en: Product or subscription is purchased
ja: 商品または定期購読が購入されました

en: Product purchase is revoked or subscription cancels
ja: 商品の購入が取り消された、または定期購読がキャンセルされた

en: Product removed.
ja: 製品が削除されました。

en: Product restored.
ja: 商品が復元されました。

en: Product updated.
ja: 製品を更新しました。

en: Product(s)
ja: 商品

en: Products
ja: 商品

en: Products/Prices
ja: 商品/価格

en: Promotion
ja: プロモーション

en: Promotion Code
ja: 販売促進コード

en: Promotion Codes
ja: プロモーション コード

en: Promotion code
ja: 販売促進コード

en: Promotion created.
ja: プロモーションが作成されました。

en: Promotion updated.
ja: プロモーションを更新しました。

en: Proration
ja: 日割り計算

en: Proration Credit
ja: 按分クレジット

en: Provide a discount to keep a subscription.
ja: 定期購読を継続してもらうために割引を提供する。

en: Province
ja: 都道府県

en: Public
ja: 公共

en: Published In
ja: に発表されました

en: Purchase
ja: 購入

en: Purchase Revoke Behavior
ja: 購入取り消し後のアクション

en: Purchases
ja: 購入

en: Purchases syncing happens in both directions. For example, access is automatically revoked during a subscription cancellation or expiration.
ja: 購入の同期は双方向で行われます。たとえば、定期購読のキャンセルまたは有効期限が切れると、アクセスは自動的に取り消されます。

en: Qatari Riyal
ja: カタールリヤル

en: Qty
ja: 数量

en: Quantity
ja: 数量

en: Quick Actions
ja: クイックアクション

en: Radio Text
ja: ラジオテキスト

en: Reason
ja: 理由

en: Recaptcha v3
ja: リキャプチャv3

en: Recent Orders
ja: 最近の注文

en: Recommended
ja: 推奨

en: Recover lost sales with abandoned checkouts.
ja: 放棄されたチェックアウトで失われた売上を回復します。

en: Recoverable Checkouts
ja: 回復可能なチェックアウト

en: Recoverable Revenue
ja: 回収可能収益

en: Recovered
ja: 回復した

en: Recovered Checkouts
ja: 復元されたチェックアウト

en: Recovered Revenue
ja: 回収された収益

en: Recovery Status
ja: リカバリー状況

en: Redeem By
ja: 引き換え期限

en: Redeemed
ja: 利用済み

en: Redemption Limits
ja: 償還限度額

en: Redirect to current URL
ja: 現在のURLにリダイレクト

en: Refund
ja: 返金

en: Refund Emails
ja: 返金メール

en: Refund Payment
ja: 払い戻しの支払い

en: Refunded
ja: 返金済み

en: Refunds
ja: 払い戻し

en: Refunds can take 5-10 days to appear on a customer's statement. Processor fees are typically not returned.
ja: 払い戻しが顧客の明細書に表示されるまでに 5 ～ 10 日かかる場合があります。通常、プロセッサー料金は返金されません。

en: Region
ja: 地域

en: Reject the order and show an error.
ja: 注文を却下しエラ〜メッセージを表示する。

en: Remaining Payments
ja: 残りの支払い

en: Removable
ja: 削除可能

en: Remove
ja: 削除

en: Remove "Powered By SureCart" in the footer of emails and reciepts/invoices.
ja: メールや領収書、請求書に含まれる"Powered By SureCart"を削除する。

en: Remove Plugin Data
ja: プラグイン データの削除

en: Remove SureCart Branding
ja: SureCartブランドの削除

en: Renewal Discount
ja: 更新割引

en: Renews
ja: 更新する

en: Renews on
ja: 更新日：

en: Repeat Payment Every
ja: 支払いを繰り返す

en: Repeat payment
ja: 繰り返し支払い

en: Repeating
ja: 繰り返す

en: Replace
ja: 交換

en: Reply To Email
ja: 返信先のメールアドレス

en: Requested By Customer
ja: 顧客の要求

en: Required
ja: 必須

en: Reset
ja: リセット

en: Rest Of The World
ja: その他の地域

en: Restore
ja: 戻す

en: Restore Subscription
ja: 定期購読の復元

en: Restored.
ja: 復元されました。

en: Restrict this coupon
ja: このクーポンを制限する

en: Restrictions
ja: 制限

en: Resume Subscription
ja: 定期購読を再開

en: Revenue
ja: 収益

en: Revenue Recovery Rate
ja: 収益回収率

en: Reverse order on mobile
ja: モバイルで順番を逆にする

en: Revoke
ja: 取り消す

en: Revoke Immediately
ja: すぐに取り消す

en: Revoke Purchase After All Payment Retries Fail
ja: 全てのお支払いの再請求が失敗したら、購入を取り消す

en: Revoke Purchase(s)
ja: 購入の取り消し

en: Revoked
ja: 取り消された

en: Romanian Leu
ja: ルーマニア・レイ

en: Row Gap
ja: 行のすき間

en: Russian Ruble
ja: ロシアルーブル

en: Rwandan Franc
ja: ルワンダフラン

en: Saint Helenian Pound
ja: セントヘレニアポンド

en: Samoan Tala
ja: サモア タラ

en: Sample Data
ja: サンプルデータ

en: Saudi Riyal
ja: サウジリヤル

en: Save
ja: 保存

en: Save Customer
ja: 顧客を保存

en: Save Group
ja: グループを保存

en: Save License
ja: ライセンスを保存

en: Save Order Bump
ja: 保存注文バンプ

en: Save Product
ja: 商品を保存

en: Save Settings
ja: 設定を保存する

en: Saved Rate
ja: 継続率

en: Saved Rate By Coupon
ja: クーポンによって継続された割合

en: Saved.
ja: 保存しました。

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Scheduled
ja: 予定

en: Search Abanonded Orders
ja: 放棄された注文を検索

en: Search Carts
ja: カートを検索

en: Search Checkout Forms
ja: チェックアウトフォームを検索

en: Search Coupons
ja: クーポンを検索

en: Search Customers
ja: 顧客を検索

en: Search Invoices
ja: 請求書の検索

en: Search Licenses
ja: ライセンスを検索

en: Search Orders
ja: 注文を検索

en: Search Products
ja: 製品を検索

en: Search Subscriptions
ja: 定期購読を検索

en: Search for a form...
ja: フォームを検索...

en: Search for a price...
ja: 価格を検索...

en: Search for a product...
ja: 製品を検索...

en: Search for a user...
ja: ユーザーを検索...

en: Search for an upgrade group...
ja: アップグレード グループを検索...

en: Search for payment method...
ja: お支払い方法を検索...

en: Second Email Delay
ja: 2 回目の電子メールの遅延

en: Second email sent when a checkout is abandoned.
ja: カゴ落ちしてから2通目のメールです。

en: Secondary Button
ja: 2つ目のボタン

en: Sections
ja: セクション

en: Select A Customer
ja: 顧客を選択

en: Select A Price
ja: 価格を選択

en: Select A Product
ja: 商品を選択してください

en: Select All
ja: 全てを選択

en: Select An Integration
ja: 統合を選択

en: Select An Upgrade Group
ja: アップグレード グループの選択

en: Select Form
ja: フォームを選択

en: Select Theme
ja: テーマを選択

en: Select Theme (Beta)
ja: テーマを選択（ベータ版）

en: Select a checkout form
ja: 決済フォームを選択

en: Select a form
ja: フォームを選択

en: Select a price
ja: 価格を選択

en: Select a product
ja: 商品を選択してください

en: Select a reason
ja: 理由を選択

en: Select a user
ja: ユーザーを選択

en: Select an Item
ja: アイテムを一つ選べ

en: Select an icon
ja: アイコンを選択

en: Select an upgrade group
ja: アップグレード グループの選択

en: Select comment
ja: コメントを選択

en: Select date
ja: 日付を選択

en: Select one
ja: 1つ選択

en: Send a reminder to your subscribers 3 days before their subscription renews.
ja: 定期購読の更新3日前に購読者に送信されます。

en: Send an order email to customers even when the order is free.
ja: 注文料金が無料でも顧客に注文メールを送信

en: Sender Name
ja: 送信者名

en: Sent
ja: 送信済

en: Sent to customers 3 days before a subscription renews.
ja: 定期購読の更新3日前に、顧客に送信されます。

en: Sent to customers to login to the customer portal without a password.
ja: パスワードを記入せずに顧客ダッシュボードにログインするために送信されます。

en: Sent to customers when a charge is refunded.
ja: 返金された際に、顧客に送信されます。

en: Sent to customers when a purchase is downloadable or has a license.
ja: 購入商品がダウンロード可能なもの、もしくはライセンスだった場合、顧客に送信されます。

en: Sent to customers when their subscription cancellation.
ja: 定期購読がキャンセルされた際に、顧客に送信されます。

en: Sent to customers when their subscription renews.
ja: 定期購読が更新された際に、顧客に送信されます。

en: Sent to customers when their subscription's payment method fails.
ja: 定期購読のお支払いが失敗した際に、顧客に送信されます。

en: Sent when a subscription is canceled.
ja: 定期購読がキャンセルされた際に送信されます。

en: Sent when a subscription payment fails.
ja: 定期購読のお支払いが失敗した際に送信されます。

en: Sent when a subscription renews.
ja: 定期購読の更新時に送信されます。

en: Sent when an order is created.
ja: 注文が作成された際に送信されます。

en: Sequential
ja: 順次

en: Serbian Dinar
ja: セルビアディナール

en: Set Rules
ja: ルールを設定

en: Set Up My Store
ja: マイストアを設定する

en: Set a custom call to action for the bump.
ja: バンプのカスタム コール トゥ アクションを設定します。

en: Set a maximum height
ja: 最大の高さを設定

en: Set it and forget it.
ja: 設定して忘れてください。

en: Set up pricing for your product.
ja: 製品の価格を設定します。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings Updated.
ja: 設定が更新されました。

en: Setup
ja: 設定

en: Seychellois Rupee
ja: セーシェル ルピー

en: Shipping & Tax Address
ja: 配送先住所と税住所

en: Shipping Address
ja: お届け先の住所

en: Shipping Country
ja: 発送地域

en: Shortcode
ja: ショートコード

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Show %d Archived Prices
ja: %d件のアーカイブ価格を表示

en: Show %d Archived Promotion Codes
ja: %d個のアーカイブされたプロモーション コードを表示

en: Show Archived
ja: アーカイブを表示

en: Show Bump Offer If
ja: 次の場合にバンプ オファーを表示

en: Show Currency Code
ja: 通貨コードを表示

en: Show Icon
ja: アイコンを表示

en: Show Label
ja: ラベルを表示

en: Show a secure lock icon.
ja: ロックアイコンを表示する。

en: Show control
ja: 選択ボタンを表示

en: Show icon
ja: アイコンを表示

en: Show the "name or company name" field in the form.
ja: フォームに「名前もしくは会社名」のフィールドを表示する。

en: Show total due in button text.
ja: ボタンテキストに合計金額を表示する。

en: Sierra Leonean Leone
ja: シエラレオネ レオン

en: Sign in to your account
ja: アカウントにサインインする

en: Simple
ja: シンプル

en: Since SureCart's integrations are native, there's no need to worry about the complexity of growing your store.
ja: SureCart の統合はネイティブであるため、ストアの成長の複雑さについて心配する必要はありません。

en: Singapore Dollar
ja: シンガポールドル

en: Size
ja: サイズ

en: Skip Link
ja: リンクをスキップ

en: Small
ja: 小

en: Solomon Islands Dollar
ja: ソロモン諸島ドル

en: Somali Shilling
ja: ソマリア シリング

en: Something is wrong with the provided link.
ja: 指定されたリンクに問題があります。

en: Something went wrong
ja: エラーが発生しました

en: Something went wrong.
ja: エラーが発生しました。

en: Something went wrong. Please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度やり直してください。

en: Sorry, you are not allowed to edit products.
ja: 商品の編集は許可されていません。

en: Sorry, you are not allowed to view the registered form patterns.
ja: 申し訳ありませんが、登録されているフォーム パターンを表示することはできません。

en: South African Rand
ja: 南アフリカランド

en: South Korean Won
ja: 韓国ウォン

en: Spacing
ja: スペース

en: Spam Protection & Security
ja: スパム対策とセキュリティ設定

en: Sri Lankan Rupee
ja: スリランカ ルピー

en: Stack on mobile
ja: モバイルで縦積みにする

en: Standalone Block Editor
ja: スタンドアロン ブロック エディタ

en: Standalone Block Editor advanced settings.
ja: スタンドアロン ブロック エディタの詳細設定。

en: Standalone Editor top bar.
ja: スタンドアロン エディタのトップ バー。

en: Start Plan
ja: スタートプラン

en: State
ja: 都道府県

en: State Placeholder
ja: 都道府県のプレースホルダー

en: Status
ja: スターテス

en: Sticky
ja: 固定

en: Store
ja: ストア

en: Store Checkout
ja: ストア チェックアウト

en: Store Details
ja: 店舗詳細

en: Store Emails
ja: ストアメール

en: Store Language
ja: ストア言語

en: Store Logo
ja: ストアロゴ

en: Store Name
ja: 店名

en: Store Settings
ja: ストア設定

en: Store URL
ja: 店舗URL

en: Stored product metadata
ja: 保存された製品メタデータ

en: Style
ja: スタイル

en: Subscribed to emails
ja: メールを購読しました

en: Subscription
ja: 定期購読

en: Subscription Cancellation
ja: 定期購読のキャンセル

en: Subscription Details
ja: 定期購読の詳細

en: Subscription Payment
ja: 定期購読のお支払い

en: Subscription Payment Failure
ja: 定期購読のお支払いの失敗

en: Subscription Recovery
ja: 定期購読のリカバリー

en: Subscription Recovery Emails
ja: 定期購読のリカバリーメール

en: Subscription Reminder
ja: 定期購読のリマインダー

en: Subscription Renewal
ja: 定期購読の更新

en: Subscription Saver
ja: 定期購読セーバー

en: Subscription canceled.
ja: 定期購読がキャンセルされました。

en: Subscription plan changed
ja: 定期購読プランが変更されました

en: Subscription resumed.
ja: 定期購読が再開されました。

en: Subscription updated.
ja: 定期購読が更新されました。

en: Subscriptions
ja: 定期購読

en: Subtotal
ja: 小計

en: Succeeded
ja: 成功した

en: Success Text
ja: 成功テキスト

en: Success! Redirecting...
ja: 成功しました！リダイレクト中です...

en: Summary
ja: まとめ

en: SureCart Accountant
ja: SureCart会計士

en: SureCart Customer
ja: SureCartの顧客

en: SureCart Form
ja: SureCartフォーム

en: SureCart Media
ja: SureCart メディア

en: SureCart Shop Manager
ja: SureCartショップマネージャー

en: SureCart Shop Worker
ja: SureCartショップワーカー

en: SureCart Status
ja: SureCartのステータス

en: SureCart eCommerce Platform
ja: SureCart eコマースプラットフォーム

en: SureCart product object
ja: SureCart商品オブジェクト

en: Surinamese Dollar
ja: スリナムドル

en: Survey Answers
ja: アンケートの回答

en: Swazi Lilangeni
ja: スワジ語リランゲニ

en: Swedish Krona
ja: スウェーデンクローナ

en: Swiss Franc
ja: スイスフラン

en: Switch label
ja: 切り替えのラベル

en: Switch to live mode.
ja: ライブモードに切り替える。

en: Switch to test mode.
ja: テストモードに切り替える。

en: Sync purchases with the plugins you already use.
ja: 既に使用しているプラグインと購入を同期します。

en: São Tomé and Príncipe Dobra
ja: サントメ・プリンシペ・ドブラ

en: Tab Icon
ja: タブのアイコン

en: Tab Name
ja: タブの名前

en: Tajikistani Somoni
ja: タジキスタン・ソモニ

en: Tanzanian Shilling
ja: タンザニア シリング

en: Tax
ja: 税

en: Tax Calculation
ja: 税金の計算

en: Tax ID
ja: 税金ID

en: Tax Information
ja: 税務情報

en: Tax Number
ja: 税番号

en: Tax Rate
ja: 税率

en: Tax disabled.
ja: 税金が無効になりました。

en: Tax enabled.
ja: 税金が有効になりました。

en: Tax is automatically calculated and applied to orders. Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
ja: 税金は自動計算され、注文に適用されます。税金を徴収する前に、適切な税管轄区域に登録されていることを確認してください。

en: Tax is included
ja: 税込

en: Taxes
ja: 税金

en: Terms
ja: 規約

en: Terms of Service
ja: 利用規約

en: Test
ja: テスト

en: Test Mode
ja: テストモード

en: Text
ja: テキスト

en: Text Color
ja: テキストカラー

en: Text Link
ja: テキストリンク

en: Thai Baht
ja: タイバーツ

en: Thank You Page
ja: サンキューページ

en: Thank you for your purchase! Please check your inbox for additional information.
ja: ご購入ありがとうございます！メールをお送りしたので、ご確認ください。

en: The SureCart model id.
ja: SureCart モデル ID。

en: The SureCart model name.
ja: SureCart のモデル名。

en: The URL of the brand logo.
ja: ブランドロゴの URL。

en: The UUID of the license.
ja: ライセンスの UUID。

en: The UUID of the price.
ja: 価格の UUID。

en: The amount of times a single customer use the renewal discount.
ja: 1人の顧客が使用できる更新割引の回数

en: The associated Canadian tax identifier.
ja: 関連するカナダの税 ID。

en: The associated EU tax identifier.
ja: 関連する EU 税 ID。

en: The associated address.
ja: 関連付けられたアドレス。

en: The associated subscription will also be cancelled.
ja: 紐づいた定期購読も一緒にキャンセルされます。

en: The associated tax identifier.
ja: 関連する税 ID。

en: The associated tax zone.
ja: 関連する税ゾーン。

en: The brand color.
ja: ブランドカラーです。

en: The checkout id for the checkout.
ja: チェックアウトのチェックアウト ID。

en: The compare at price must be greater than the price.
ja: 価格での比較は、価格より高くなければなりません。

en: The conditions that will filter this bump to be recommeneded. Accepted keys are price_ids, product_ids, and product_group_ids with array values.
ja: この隆起をフィルター処理して推奨する条件。受け入れられるキーは、配列値を持つ price_ids、product_ids、および product_group_ids です。

en: The content for the object.
ja: オブジェクトのコンテンツ。

en: The currency for the session.
ja: セッションの通貨。

en: The current notification status for this abandonded checkout, which can be one of not_sent, scheduled, or sent.
ja: この放棄されたチェックアウトの現在の通知ステータス。not_sent、scheduled、または sent のいずれかになります。

en: The current status of this abandonded checkout, which can be one of not_notified, notified, or recovered.
ja: この放棄されたチェックアウトの現在のステータス。not_notified、notified、または Recovered のいずれかです。

en: The customer for the checkout.
ja: チェックアウトの顧客。

en: The customer for the session.
ja: セッションの顧客。

en: The customer id for the order.
ja: 注文の顧客 ID。

en: The default currency for new products.
ja: 新しい商品のデフォルトの通貨。

en: The default currency for the account.
ja: アカウントのデフォルトの通貨。

en: The default footer for invoices and receipts.
ja: 請求書と領収書のデフォルトのフッター。

en: The default footer that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
ja: すべての注文明細 (つまり、請求書と領収書) に表示されるデフォルトのフッター。

en: The default memo for invoices and receipts.
ja: 請求書と領収書のデフォルトのメモ。

en: The default memo that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
ja: すべての注文明細書 (つまり、請求書と領収書) に表示されるデフォルトのメモ。

en: The discount for the session.
ja: セッションの割引。

en: The easiest thing you can do to increase subscription revenue.
ja: 定期購読の売り上げを上げられる、もっとも簡単な方法です。

en: The email address that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
ja: サポートや請求書などで顧客に表示されるメールアドレス。

en: The end of the date range to query.
ja: クエリする日付範囲の終了。

en: The from name to use when sending emails to customers.
ja: 顧客に電子メールを送信するときに使用する差出人名。

en: The integration has been removed or is unavailable.
ja: 統合が削除されたか、利用できません。

en: The interval to group statistics on – one of hour, day, week, month, or year.
ja: 統計をグループ化する間隔 - 時間、日、週、月、または年のいずれか。

en: The language that will be used for all customer notifications. Current available locales are de, en, es, and fr.
ja: すべての顧客通知に使用される言語。現在利用可能なロケールは、de、en、es、および fr です。

en: The language used for notifications, invoices, etc.
ja: 通知や請求書などに使用される言語

en: The line items for the session.
ja: セッションのラインアイテム。

en: The maximum price must be greater than the minimum price.
ja: 最高価格は最低価格より高くなければなりません。

en: The maximum price must be smaller.
ja: 最大価格は小さくする必要があります。

en: The minimum price must be smaller.
ja: 最低価格を小さくする必要があります。

en: The model to get integration providers for.
ja: 統合プロバイダーを取得するモデル。

en: The name of the account.
ja: アカウントの名前。

en: The name of this activation.
ja: このアクティベーションの名前。

en: The name of your store will be visible to customers, so you should use a name that is recognizable and identifies your store to your customers.
ja: ストアの名前は顧客に表示されるため、顧客が認識でき、ストアを識別できる名前を使用する必要があります。

en: The number of times a single customer can use this coupon.
ja: 1人の顧客がこのクーポンを使用できる回数

en: The page of items you want returned.
ja: 返品したいアイテムのページ。

en: The pattern category slugs.
ja: パターン カテゴリ スラッグ。

en: The pattern content.
ja: パターンの内容。

en: The pattern detailed description.
ja: パターンの詳細な説明。

en: The pattern keywords.
ja: パターン キーワード。

en: The pattern name.
ja: パターン名。

en: The pattern title, in human readable format.
ja: 人間が読める形式のパターン タイトル。

en: The pattern viewport width for inserter preview.
ja: インサータ プレビューのパターン ビューポートの幅。

en: The phone number that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
ja: サポートや請求書などで顧客に表示される電話番号。

en: The prefix that is added to all order numbers. Must be between 3-12 characters and only include letters.
ja: すべての注文番号に追加されるプレフィックス。 3 ～ 12 文字で、文字のみを含める必要があります。

en: The price cannot be blank.
ja: 価格を空白にすることはできません。

en: The price is already being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
ja: 価格は、定期購読またはチェックアウトセッションで既に使用されています。価格をアーカイブして、別の価格を作成してください。

en: The prices in this checkout session have changed. Please recheck it before submitting again.
ja: このチェックアウト セッションの価格が変更されました。再度ご確認の上、再度送信してください。

en: The priority of this bump in relation to other bumps. Must be in the range of 1 - 5.
ja: 他のバンプに対するこのバンプの優先度。 1 から 5 の範囲である必要があります。

en: The priority of this bump in relation to other bumps. The higher the number, the higher the priority.
ja: 他のバンプに対するこのバンプの優先順位。数値が大きいほど優先度が高くなります。

en: The product image must be an image.
ja: 商品画像はイメージである必要があります。

en: The provider is not installed or unavailable.
ja: プロバイダーがインストールされていないか、利用できません。

en: The query to be used for full text search of this collection.
ja: このコレクションの全文検索に使用されるクエリ。

en: The refund amount is greater than the refundable amount.
ja: 返金額が返金額を上回っています。

en: The reply-to email address to use when sending emails to customers.
ja: 顧客に電子メールを送信するときに使用する返信先電子メール アドレス。

en: The start of the date range to query.
ja: クエリする日付範囲の開始。

en: The terms of service link that is shown to customers on the customer portal.
ja: カスタマー ポータルで顧客に表示される利用規約のリンク。

en: The type of number to use for orders – one of sequential or token.
ja: 注文に使用する番号のタイプ - 順次またはトークンのいずれか。

en: The unique identifier for this activation. For example a URL, a machine fingerprint, etc.
ja: このアクティベーションの一意の識別子。たとえば、URL、マシンの指紋などです。

en: The user could not be found.
ja: ユーザーが見つかりませんでした。

en: The username <strong>%s</strong> is not registered on this site. If you are unsure of your username, try your email address instead.
ja: ユーザー名<strong> %s </strong>はこのサイトに登録されていません。ユーザー名がわからない場合は、代わりにメール アドレスを試してください。

en: The website that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
ja: サポート、請求書などで顧客に表示される Web サイト。

en: There are no cancellation reasons for this period.
ja: この期間中は、キャンセルの理由はありません。

en: There are no processors to make the payment. Please contact us for assistance.
ja: 支払いを行うプロセッサーはありません。お問い合わせください。

en: There are no transactions
ja: 取引はありません

en: There is no account with that username or email address.
ja: そのユーザー名またはメール アドレスのアカウントはありません。

en: There were some validation errors.
ja: いくつかの検証エラーがありました。

en: These are the emails that are sent to you and other team members of this store.
ja: これらは、あなたとこのストアの他のチームメンバーに送信されます。

en: Third (final) email sent when a checkout is abandoned.
ja: カゴ落ちしてから3通目のメールです。

en: This Month
ja: 今月

en: This Week
ja: 今週

en: This adds a field that is invisible to users, but visible to bots in an attempt to trick them into filling it out.
ja: これにより、ユーザーには見えないフィールドが追加されますが、ボットをだまして入力させようとするボットには見えるようになります。

en: This can slightly increase page load speed, but may require you to enable CORS headers for .js files on your CDN. Please check your checkout forms after you enable this option in a private browser window.
ja: これにより、ページの読み込み速度がわずかに向上しますが、CDN で .js ファイルの CORS ヘッダーを有効にする必要がある場合があります。プライベート ブラウザ ウィンドウでこのオプションを有効にした後、チェックアウト フォームを確認してください。

en: This color will be used for the main button color, links, and various UI elements.
ja: この色は、メインボタンの色やリンク、さまざまなUI要素に使用されます。

en: This coupon code is invalid.
ja: このクーポンコードは無効です。

en: This coupon has expired.
ja: このクーポンは有効期限が切れています。

en: This coupon is for a different currency and cannot be applied.
ja: このクーポンは通貨が異なるため、適用できません。

en: This coupon is not valid. Please double-check it and try again.
ja: このクーポンは無効です。もう一度確認してから、もう一度お試しください。

en: This coupon will not be usable and all unsaved changes will be lost.
ja: このクーポンは使用できなくなり、保存されていない変更はすべて失われます。

en: This customer's most recent checkout that has been abandoned.
ja: 放棄されたこの顧客の最新のチェックアウト。

en: This discount code does not apply to this currency.
ja: この割引コードは、この通貨には適用されません。

en: This discount code will not be usable and all unsaved changes will be lost.
ja: この割引コードは使用できなくなり、保存されていない変更はすべて失われます。

en: This doesn't match
ja: これは一致しません

en: This download cannot be removed or archived when it is set as the current release.
ja: このダウンロードは、現在のリリースとして設定されている場合、削除またはアーカイブできません。

en: This form has been deleted or is unavailable.
ja: このフォームは削除されたか利用できません。

en: This form is not available or has been deleted.
ja: このフォームは利用できないか、削除されています。

en: This is a physical product
ja: これは物理的な製品です

en: This is a unique identifier for the license. For example, a website url.
ja: これは、ライセンスの一意の識別子です。たとえば、Web サイトの URL です。

en: This is also displayed on your invoices, receipts and emails.
ja: これは請求書や領収書、メールにも表示されます

en: This is an internal name for your coupon. This is not visible to customers.
ja: これはクーポンの内部名です。これは顧客には表示されません。

en: This is displayed in the UI and in notifications.
ja: これは、UI と通知に表示されます。

en: This is not a valid coupon code
ja: これは有効なクーポンコードではありません

en: This is not included in the list.
ja: これはリストに含まれていません。

en: This is not shown to the customer, but is used help you identify the group.
ja: これは顧客には表示されませんが、グループを識別するのに役立ちます。

en: This is reserved.
ja: これは予約済みです。

en: This is the current release zip of your software.
ja: これは、ソフトウェアの現在のリリース zip です。

en: This is the price for the bump.
ja: これはバンプの価格です。

en: This license has not been activated.
ja: このライセンスはアクティベートされていません。

en: This limit applies across customers so it won't prevent a single customer from redeeming multiple times.
ja: この制限は顧客全体に適用されるため、1 人の顧客が複数回利用することを妨げるものではありません。

en: This payment method cannot be used for subscriptions.
ja: このお支払い方法は定期購読では使用できません。

en: This prefix is too long. Please enter a shorter prefix.
ja: このプレフィックスは長すぎます。プレフィックスを短くしてください。

en: This prefix is too short. Please enter a longer prefix.
ja: このプレフィックスは短すぎます。より長いプレフィックスを入力してください。

en: This price is currently being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
ja: この価格は現在、定期購読またはチェックアウトセッションで使用されています。価格をアーカイブして、別の価格を作成してください。

en: This product has prices that are currently being used. Please archive the product instead if it is not already archived.
ja: この製品には、現在使用されている価格があります。まだアーカイブされていない場合は、代わりに製品をアーカイブしてください。

en: This product is no longer purchaseable.
ja: この製品は購入できなくなりました。

en: This promotion code already exists. Please archive the old code or use a different code.
ja: このプロモーション コードは既に存在します。古いコードをアーカイブするか、別のコードを使用してください。

en: This should be your live storefront URL.
ja: これはライブ状態のサイトトップのURLである必要があります。

en: This trigger will be fired when a purchase is unrevoked.
ja: このトリガーは、購入が取り消されたときに発生します。

en: This trigger will be fired when a subscription cancels after failed payment or by customer request, or when the purchase is manually revoked by the merchant.
ja: このトリガーは、支払いが失敗した後または顧客の要求によって定期購読がキャンセルされた場合、またはマーチャントによって購入が手動で取り消された場合に発生します。

en: This trigger will be fired when a subscription plan is changed to something else.
ja: このトリガーは、定期購読プランが別のものに変更されたときに発生します。

en: This trigger will be fired when someone first purchases a product.
ja: このトリガーは、誰かが最初に商品を購入したときに起動されます。

en: This user could not be found.
ja: このユーザーは見つかりませんでした。

en: This user is already linked to a customer.
ja: このユーザーはすでに顧客にリンクされています。

en: This user is not a customer.
ja: このユーザーは顧客ではありません。

en: This will save any changes on the page. Do you want to save your changes?
ja: これにより、ページの変更が保存されます。変更を保存しますか?

en: Three Weeks
ja: 3週間

en: Three columns; equal split
ja: 3カラム：等分割

en: Three columns; wide center column
ja: 3カラム：センター幅広

en: Time Zone
ja: タイムゾーン

en: Title
ja: タイトル

en: To add some default checkout products, click the "Add Products" button.
ja: デフォルトの決済商品を追加するには「商品を追加」ボタンをクリックしてください。

en: To adjust your abandoned checkout notifications,
ja: 放棄されたチェックアウト通知を調整するには、

en: To charge tax, please set up your tax information on the settings page.
ja: 税金を請求するには、設定ページで税金情報を設定してください。

en: To sync purchases of this product, add an integration.
ja: この製品の購入を同期するには、統合を追加してください。

en: Today
ja: 今日

en: Toggle Coupon Archive
ja: クーポンのアーカイブを切り替え

en: Toggle Product Archive
ja: 商品アーカイブの切り替え

en: Tongan Paʻanga
ja: トンガ・パーアンガ

en: Too long.
ja: 長すぎる。

en: Too short.
ja: 短すぎる。

en: Top level metrics for the product.
ja: 製品のトップ レベルの指標。

en: Total
ja: 合計

en: Total Cancellation Attempts
ja: キャンセル試行総数

en: Total Due
ja: 総支払額

en: Total Due Today
ja: 本日の合計支払金額

en: Total Recoverable Checkouts
ja: 回復可能なチェックアウトの合計

en: Total recoverable revenue
ja: 総回収可能収益

en: Total recovered checkouts
ja: 回復されたチェックアウトの合計

en: Total recovered revenue
ja: 総回収収益

en: Tracking Confirmation
ja: 追跡確認

en: Trial
ja: トライアル

en: Trial ends on
ja: トライアル終了日：

en: Trialing
ja: トライアル

en: Trinidad and Tobago Dollar
ja: トリニダード・トバゴ・ドル

en: Turkish Lira
ja: トルコリラ

en: Turn on abandoned cart for your store.
ja: ストアの放棄されたカートをオンにします。

en: TutorLMS Course
ja: TutorLMSコース

en: Tutorial
ja: チュートリアル

en: Two Column
ja: 2カラム

en: Two Weeks
ja: 2週間

en: Two columns; equal split
ja: 2カラム：等分割

en: Two columns; one-third, two-thirds split
ja: 2カラム：3分の1、3分の2分割

en: Two columns; two-thirds, one-third split
ja: 2カラム：3分の2、3分の1分割

en: Type
ja: タイプ

en: Type of object (Account)
ja: オブジェクトのタイプ (アカウント)

en: Type of object (Settings)
ja: オブジェクトの種類 (設定)

en: Type of object (bump)
ja: オブジェクトの種類 (バンプ)

en: UK VAT
ja: 英国の付加価値税

en: Ugandan Shilling
ja: ウガンダ シリング

en: Ukrainian Hryvnia
ja: ウクライナグリブナ

en: Un-Archive
ja: アーカイブ解除

en: Un-Archive %s? This will make the coupon useable again.
ja: %sアーカイブを解除しますか?これにより、クーポンが再び使用できるようになります。

en: Un-Archive %s? This will make the product purchaseable again.
ja: %sアーカイブを解除しますか?これにより、製品が再び購入可能になります。

en: Un-Archive this bump? This will make the product purchaseable again.
ja: このバンプをアーカイブ解除しますか?これにより、製品が再び購入可能になります。

en: Un-Archive this price? This will make the product purchaseable again.
ja: この価格のアーカイブを解除しますか?これにより、製品が再び購入可能になります。

en: Unapprove
ja: 承認しない

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Unique identifier for the object.
ja: オブジェクトの一意の識別子。

en: United Arab Emirates Dirham
ja: アラブ首長国連邦ディルハム

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: アメリカ

en: United States Dollar
ja: 米ドル

en: Unknown
ja: 知らない

en: Unlimited Usage
ja: 無制限の使用

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade to Pro!
ja: Pro にアップグレードすると、収益向上機能のロックが解除されます!

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade your plan!
ja: プランをアップグレードすると、収益向上機能のロックが解除されます!

en: Unrevoke
ja: 取り消す

en: Unselect All
ja: 全てを非選択

en: Untitled Form
ja: 無名のフォーム

en: Unverified
ja: 未確認

en: Upcoming
ja: 今後

en: Upcoming Billing Period
ja: 次回の請求周期

en: Update
ja: アップデート

en: Update Account Details
ja: アカウント情報の更新

en: Update Amount
ja: 数量を更新

en: Update Billing Details
ja: 請求情報を更新

en: Update Coupon
ja: クーポンを更新

en: Update Immediately
ja: 今すぐ更新

en: Update Link
ja: 更新リンク

en: Update Password
ja: パスワードの更新

en: Update Payment Method
ja: 支払い方法を更新する

en: Update Plan
ja: プランを更新

en: Update Subscription
ja: 定期購読を更新

en: Update Your Connection
ja: 接続を更新する

en: Update canceled.
ja: 更新がキャンセルされました。

en: Update your api token to change or update the connection to SureCart.
ja: SureCart への接続を変更または更新するには、API トークンを更新します。

en: Updated
ja: 更新済

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade Group
ja: グループのアップグレード

en: Upgrade Groups
ja: グループのアップグレード

en: Upgrade This Store
ja: このストアをアップグレード

en: Upgrade Your Plan
ja: プランをアップグレード

en: Upgrade behavior. Either pending or immediate.
ja: アップグレードの動作。保留中または即時。

en: Upgrades Happen
ja: アップグレードの発生

en: Upgrades, Downgrades, and Cancellations
ja: アップグレードとダウングレード、キャンセル

en: Upload Media
ja: メディアのアップロード

en: Url Slug
ja: URLスラッグ

en: Uruguayan Peso
ja: ウルグアイ ペソ

en: Usage
ja: 使用法

en: Usage Limit
ja: 使用制限

en: Usage limit per coupon
ja: クーポンごとの利用限度額

en: Usage limit per customer
ja: お一人様のご利用限度額

en: Use JavaScript ESM Loader
ja: JavaScript ESM ローダーを使用する

en: Use a compact address if possible
ja: 可能であれば簡潔な住所を使用する

en: Use these settings to configure how notifications are sent to your customers.
ja: 顧客にどのように通知を送信するか、これらで設定してください。

en: User connected.
ja: ユーザーが接続されました。

en: User disconnected.
ja: ユーザーが切断されました。

en: Users must redeem this coupon by:
ja: ユーザーは、このクーポンを次の方法で引き換える必要があります。

en: Uses
ja: 用途

en: Uzbekistan Som
ja: ウズベキスタン・ソム

en: VAT Number Verification Failure
ja: VAT番号の認証失敗

en: VAT Registration
ja: VAT登録

en: Valid
ja: 有効

en: Valid until %s
ja: %sまで有効

en: Validation failed
ja: 検証に失敗しました

en: Validity
ja: 有効

en: Vanuatu Vatu
ja: バヌアツ バツ

en: Version %s
ja: バージョン%s

en: Vietnamese Đồng
ja: ベトナム語

en: View
ja: 見る

en: View Abandoned Checkout
ja: 放棄されたチェックアウトを表示

en: View All
ja: すべて見る

en: View Cart
ja: かごの中身を見る

en: View Checkout
ja: チェックアウトを見る

en: View Checkout Form
ja: チェックアウトフォームを見る

en: View Customer
ja: 顧客を見る

en: View Invoice
ja: 請求書を表示

en: View License
ja: ライセンスを表示

en: View Order
ja: 表示の順序

en: View Product
ja: 製品を見る

en: View Transactions
ja: 取引を見る

en: View all
ja: 全てを表示

en: View charge on
ja: 料金を表示

en: We are currently working on our Pro features. Please check back once we release new revenue and time saving features.
ja: 現在、Pro 機能の開発に取り組んでいます。新しい収益と時間の節約機能がリリースされたら、もう一度確認してください。

en: We were unable to issue a refund with this payment processor. Please check with your payment processor and try issuing the refund directly through the processor.
ja: この支払い処理業者では払い戻しを行うことができませんでした。支払い処理業者に確認し、処理業者を通じて直接払い戻しを行ってみてください。

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Week
ja: 週

en: Weekly
ja: 毎週

en: Welcome to SureCart!
ja: SureCartへようこそ！

en: West African Cfa Franc
ja: 西アフリカCFAフラン

en: What are Invoices?
ja: 請求書とは何ですか?

en: What are Upgrade Groups?
ja: アップグレード グループとは何ですか?

en: When a cancellation happens immediately, the subscription is canceled right away. When a cancellation happens at the billing period end, the subscription remains active until the end of the current billing period.
ja: キャンセルがすぐに発生した場合、定期購読はすぐにキャンセルされます。請求期間の終了時にキャンセルが発生した場合には、定期購読は現在の請求期間が終了するまで有効なままになります。

en: When an upgrade or downgrade happens immediately, a prorated invoice will be generated and paid. If the invoice payment fails, the subscription will not be updated. In the case of a downgrade, the invoice will likely have a $0 balance and a credit may be applied to the customer. When an upgrade or downgrade happens at the next billing period, the subscription won't be updated until the next payment date.
ja: アップグレードまたはダウングレードがすぐに行われると、比例配分された請求書が生成され、支払われます。請求書の支払いが失敗した場合、定期購読は更新されません。ダウングレードの場合、請求書の残高が0円になる可能性が高く、顧客にクレジットが適用される場合があります。次の請求期間にアップグレードまたはダウングレードが発生した場合、定期購読は次の支払い日まで更新されません。

en: When do you want to cancel the subscription?
ja: 定期購読をいつキャンセルしたいですか？

en: When should we offer the discount?
ja: いつ割引を提供する必要がありますか?

en: Whether or not a payment method should be required for subscriptions that have an initial period amount of $0 (free trial or coupon). This is useful if you want to offer a "no credit card required" free trials.
ja: 最初の期間の金額が0円の定期購読（無料トライアルまたはクーポン）に支払い方法を要求するかどうか。これは、「クレジットカード不要」の無料トライアルを提供したい場合に便利です。

en: Whether or not customers can cancel subscriptions from the customer portal.
ja: 顧客がダッシュボードから定期購読をキャンセルできるかどうか。

en: Whether or not customers can change subscription quantities from the customer portal.
ja: 顧客がダッシュボードから定期購読の数量を変更できるかどうか。

en: Whether or not customers can make subscription changes from the customer portal.
ja: 顧客がダッシュボードから定期購読を変更できるかどうか。

en: Whether or not this bump is currently enabled and being shown to customers.
ja: このバンプが現在有効になっていて、顧客に表示されているかどうか。

en: Whether to get archived products or not.
ja: アーカイブされた製品を取得するかどうか。

en: Width
ja: 横幅

en: WordPress User
ja: WordPress ユーザー

en: Wrong length.
ja: 長さが間違っています。

en: Year
ja: 年

en: Yearly
ja: 毎年

en: Yemeni Rial
ja: イエメンリアル

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You are already collecting tax for this zone.
ja: あなたはすでにこのゾーンの税金を徴収しています。

en: You are not a live mode customer.
ja: ライブモードの顧客ではありません。

en: You are not a test mode customer.
ja: テストモードの顧客ではありません。

en: You are not currently a customer.
ja: 現在、顧客ではありません。

en: You can only apply this offer once.
ja: このオファーを適用できるのは 1 回だけです。

en: You cannot add a one-time product to a subscription.
ja: 1回限りの商品を定期購読に追加することはできません。

en: You cannot currently add a payment method. Please contact us for support.
ja: 現在、お支払い方法が追加できません。サポートにご連絡ください。

en: You cannot delete this media item because it is currently being used.
ja: このメディア アイテムは現在使用中のため、削除できません。

en: You cannot enable EU Micro Exemption if your address is outside of the EU.
ja: 住所が EU 外にある場合、EU 微量免除を有効にすることはできません。

en: You cannot enable abandoned checkouts until you have updated your business contact address. Please add an address to your store branding.
ja: 会社の連絡先住所を更新するまで、放棄されたチェックアウトを有効にすることはできません。ストアのブランディングに住所を追加してください。

en: You cannot enable taxes unless a valid tax address is provided
ja: 有効な納税者住所が提供されない限り、税金を有効にすることはできません

en: You do not have permission do this.
ja: これを行う権限がありません。

en: You do not have permission to do this.
ja: これをする許可がありません。

en: You don't have any orders.
ja: 注文はありません。

en: You don't have any survey answers. Please add at least one to collect cancellation feedback.
ja: アンケートの回答はありません。キャンセルのフィードバックを集めるには、少なくとも、1つ以上追加してください。

en: You have already requested a code in the last 60 seconds. Please wait before requesting again.
ja: 過去 60 秒間に既にコードを要求しています。再度リクエストする前にお待ちください。

en: You have not been charged for this order.
ja: この注文に対する請求はありません。

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
ja: 保存されていない変更があります。続行すると、それらは失われます。

en: You must enter an amount between %1$s and %2$s
ja: %1$sから%2$sまでの金額を入力してください

en: You must first purchase something to access your dashboard.
ja: ダッシュボードにアクセスするには、まず何かを購入する必要があります。

en: Your API key is incorrect. Please double-check it is correct and update it.
ja: API キーが正しくありません。正しいことを再確認し、更新してください。

en: Your customer's email address.
ja: お客様のメールアドレス。

en: Your customer's email.
ja: 顧客の電子メール。

en: Your customer's first name.
ja: お客様の名。

en: Your customer's full name.
ja: お客様の氏名。

en: Your customer's last name.
ja: お客様の姓。

en: Your discount settings for abandoned cart.
ja: 放棄されたカートの割引設定。

en: Your email and cart are saved so we can send email reminders about this order.
ja: この注文に関するリマインダー メールを送信できるように、メールとカートが保存されます。

en: Your postal code is not valid.
ja: 郵便番号が無効です。

en: Your session expired - please try again.
ja: セッションの有効期限が切れました - もう一度お試しください。

en: Your storage space is low
ja: ストレージ容量が不足しています

en: Your store does not appear to be using a secure connection. A secure connection (https) is required to use SureCart to process live transactions.
ja: あなたのストアは安全な接続を使用していないようです。 SureCart を使用してライブ トランザクションを処理するには、安全な接続 (https) が必要です。

en: Zambian Kwacha
ja: ザンビアクワチャ

en: adjust your settings
ja: 設定を調整する

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
ja: カラムブロック内に1カラム

[ctx: block description]
en: Display a VAT/GST field for VAT collection.
ja: VATの収集のためにVAT/GSTフィールドを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a button to add a specific price to the cart.
ja: カートに特定の料金を追加するためのボタンを表示します。

[ctx: block description]
en: Display a button to immediately redirect to the checkout page with the product in the cart.
ja: カートに商品が追加された状態の決済ページに、すぐにリダイレクトするボタンを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a button to link the user to their customer dashboard.
ja: 顧客ダッシュボードのリンクを埋め込んだボタンを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a cart header
ja: カートヘッダーを表示する

[ctx: block description]
en: Display a checkbox input
ja: チェックボックスを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a checkout form
ja: 決済フォームを表示する

[ctx: block description]
en: Display a checkout form button.
ja: 決済フォームボタンを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a coupon form in the cart.
ja: カートでクーポンフォームを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a coupon form.
ja: クーポンフォームを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a custom message in the cart
ja: カートでカスタムメッセージを表示する

[ctx: block description]
en: Display a first name collection field.
ja: 名前を記入するフィールドを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a last name collection field.
ja: 姓の入力フィールドを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a logout button.
ja: ログアウトボタンを表示

[ctx: block description]
en: Display a name collection field.
ja: お名前の記入フィールドを表示

[ctx: block description]
en: Display a radio input
ja: ラジオボタンを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a radio select input. This is saved with the order as additional metadata.
ja: ラジオボタンを表示します。これは、追加のメタデータとして、注文内容に保存されます。

[ctx: block description]
en: Display a submit button.
ja: 申し込みボタンを表示する。

[ctx: block description]
en: Display a subtotal line item.
ja: 小計項目を表示する。

[ctx: block description]
en: Display a toggle switch.
ja: トグルの切り替えを表示する。

[ctx: block description]
en: Display an area of the form based on conditions.
ja: 条件に応じてフォームを表示

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation section.
ja: 注文確認セクションを表示する。

[ctx: block description]
en: Display an shipping address form. This is used for shipping and tax calculations.
ja: 発送先住所のフォームを表示します。これは、発送と税金の計算に使用されます。

[ctx: block description]
en: Display any checkout-related errors. By default the checkout form shows these at the top. Add this block to change the location.
ja: 決済関連のエラーが表示されます。デフォルトの状態で、これらがトップに表示されます。場所を変更するには、このブロックを追加してください。

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
ja: コンテンツを複数カラムで表示し各カラムにブロックを追加する。

[ctx: block description]
en: Display express payment options (Google Pay, Apple Pay, etc.)
ja: エクスプレスペイメントのオプションを表示（Googleペイ、Appleペイなど。）

[ctx: block description]
en: Display payment options
ja: お支払い方法を表示

[ctx: block description]
en: Display the cart bump line item
ja: セット販売の商品項目を表示

[ctx: block description]
en: Display the cart subtotal
ja: カートの小計を表示する

[ctx: block description]
en: Display the session totals.
ja: セッションの合計を表示する。

[ctx: block description]
en: Display the store logo.
ja: ストアロゴを表示する

[ctx: block description]
en: Display your order bumps.
ja: セット商品を表示

[ctx: block description]
en: Displays a customer's subscriptions.
ja: 顧客の定期購読を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays a divider.
ja: 区切り線を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays a form text textarea field. This is saved with the order as additional metadata.
ja: フォームテキストエリアを表示する。これは、追加のメタデータとして注文内容に保存されます。

[ctx: block description]
en: Displays a form.
ja: フォームを表示する。

[ctx: block description]
en: Displays a password field to let a new user set a password.
ja: 新しいユーザーがパスワードを設定できるようにパスワードフィールドを表示

[ctx: block description]
en: Displays a selector for product prices.
ja: 商品価格をセレクターを表示する。

[ctx: block description]
en: Displays a title/heading section
ja: タイトル/見出しセクションを表示

[ctx: block description]
en: Displays an email form field.
ja: メールフィールドを表示する。

[ctx: block description]
en: Displays checkout line items.
ja: 購入商品項目を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the customer's downloads.
ja: ダウンロードコンテンツを表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the customers billing details.
ja: 顧客の支払い情報を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the customers charges.
ja: 顧客の請求情報を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the customers invoices.
ja: 請求書を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the customers orders.
ja: 顧客の注文を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the customers shipping addresses and lets them update details.
ja: 顧客に発送顧客の配送先住所を表示し、内容を更新できるようにします。

[ctx: block description]
en: Displays the order bump discount.
ja: セット商品の割引を表示

[ctx: block description]
en: Displays the order tax. (if there is tax)
ja: 税金を表示（税金がある場合）

[ctx: block description]
en: Displays the total line item.
ja: 合計商品数を表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard pages.
ja: ユーザーに顧客ダッシュボードページを表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tab.
ja: ユーザーに顧客ダッシュボードタブを表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tabs.
ja: ユーザーに顧客ダッシュボードタブを表示する。

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard.
ja: 顧客ダッシュボードを表示する。

[ctx: block description]
en: Lets the customer update payment methods.
ja: 顧客がお支払い方法を更新できるようにする。

[ctx: block description]
en: The cart
ja: カート

[ctx: block description]
en: The cart submit button
ja: カートボタン

[ctx: block description]
en: WordPress User Account Information
ja: WordPressユーザーのアカウント情報

[ctx: block keyword]
en: account
ja: アカウント

[ctx: block keyword]
en: address
ja: 住所

[ctx: block keyword]
en: android
ja: アンドロイド

[ctx: block keyword]
en: apple
ja: Apple

[ctx: block keyword]
en: bump
ja: セット商品

[ctx: block keyword]
en: button
ja: ボタン

[ctx: block keyword]
en: card
ja: カード

[ctx: block keyword]
en: checkbox
ja: チェックボックス

[ctx: block keyword]
en: checkout
ja: 決済

[ctx: block keyword]
en: choice
ja: 選択

[ctx: block keyword]
en: confirm
ja: 確認

[ctx: block keyword]
en: coupon
ja: クーポン

[ctx: block keyword]
en: custom
ja: カスタム

[ctx: block keyword]
en: customer
ja: 顧客

[ctx: block keyword]
en: dashboard
ja: ダッシュボード

[ctx: block keyword]
en: details
ja: 詳細

[ctx: block keyword]
en: discount
ja: 割引

[ctx: block keyword]
en: divider
ja: 区切り線

[ctx: block keyword]
en: donation
ja: 寄付

[ctx: block keyword]
en: download
ja: ダウンロード

[ctx: block keyword]
en: email
ja: メール

[ctx: block keyword]
en: engine
ja: エンジン

[ctx: block keyword]
en: error
ja: エラー

[ctx: block keyword]
en: field
ja: フィールド

[ctx: block keyword]
en: first-name
ja: 名

[ctx: block keyword]
en: form
ja: フォーム

[ctx: block keyword]
en: google
ja: Google

[ctx: block keyword]
en: heading
ja: 見出し

[ctx: block keyword]
en: hr
ja: 時間

[ctx: block keyword]
en: image
ja: 画像

[ctx: block keyword]
en: input
ja: インプット

[ctx: block keyword]
en: last-name
ja: 姓

[ctx: block keyword]
en: line
ja: 項目

[ctx: block keyword]
en: logo
ja: ロゴ

[ctx: block keyword]
en: mail
ja: メール

[ctx: block keyword]
en: meta
ja: メタ

[ctx: block keyword]
en: name
ja: 名前

[ctx: block keyword]
en: notice
ja: 通知

[ctx: block keyword]
en: password
ja: パスワード

[ctx: block keyword]
en: price
ja: 価格

[ctx: block keyword]
en: product
ja: 商品

[ctx: block keyword]
en: promo
ja: プロモ

[ctx: block keyword]
en: radio
ja: ラジオ

[ctx: block keyword]
en: select
ja: 選択

[ctx: block keyword]
en: shipping
ja: 配送

[ctx: block keyword]
en: store
ja: ストア

[ctx: block keyword]
en: store logo
ja: ストアロゴ

[ctx: block keyword]
en: submit
ja: 提出

[ctx: block keyword]
en: subtotal
ja: 小計

[ctx: block keyword]
en: summary
ja: 概要

[ctx: block keyword]
en: tax
ja: 税金

[ctx: block keyword]
en: text
ja: テキスト

[ctx: block keyword]
en: textarea
ja: テキストエリア

[ctx: block keyword]
en: thank
ja: サンキュー

[ctx: block keyword]
en: thank you
ja: サンキュー

[ctx: block keyword]
en: title
ja: タイトル

[ctx: block keyword]
en: toggle
ja: トグル

[ctx: block keyword]
en: total
ja: 合計

[ctx: block keyword]
en: totals
ja: 合計

[ctx: block keyword]
en: user
ja: ユーザー

[ctx: block title]
en: Add To Cart Button
ja: カートに追加ボタン

[ctx: block title]
en: Bump Discount
ja: セット商品割引

[ctx: block title]
en: Button
ja: ボタン

[ctx: block title]
en: Buy Button
ja: 購入ボタン

[ctx: block title]
en: Card
ja: カード

[ctx: block title]
en: Cart
ja: カート

[ctx: block title]
en: Cart Bump Line Item
ja: セット販売の商品項目

[ctx: block title]
en: Cart Coupon
ja: カートクーポン

[ctx: block title]
en: Cart Header
ja: カートヘッダー

[ctx: block title]
en: Cart Items
ja: カートアイテム

[ctx: block title]
en: Cart Message
ja: カートメッセージ

[ctx: block title]
en: Cart Submit Button
ja: カートボタン

[ctx: block title]
en: Cart Subtotal
ja: カートの小計

[ctx: block title]
en: Checkbox
ja: チェックボックス

[ctx: block title]
en: Checkout Errors
ja: 決済エラー

[ctx: block title]
en: Checkout Form
ja: 決済フォーム

[ctx: block title]
en: Conditional
ja: 条件

[ctx: block title]
en: Coupon
ja: クーポン

[ctx: block title]
en: Customer Billing Details
ja: 顧客の支払い情報情報

[ctx: block title]
en: Customer Charges
ja: 顧客の請求情報

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard
ja: 顧客ダッシュボード

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Button
ja: 顧客ダッシュボードボタン

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Page
ja: 顧客ダッシュボードページ

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Pages
ja: 顧客ダッシュボードページ

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tab
ja: 顧客ダッシュボードタブ

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tabs
ja: 顧客ダッシュボードタブ

[ctx: block title]
en: Customer Downloads
ja: ダウンロード

[ctx: block title]
en: Customer Invoices
ja: 請求書

[ctx: block title]
en: Customer Orders
ja: 顧客の注文

[ctx: block title]
en: Customer Payment Methods
ja: 顧客のお支払い方法

[ctx: block title]
en: Customer Shipping and Tax Address
ja: 顧客の配送先住所

[ctx: block title]
en: Customer Subscriptions
ja: 顧客の定期購読

[ctx: block title]
en: Divider
ja: 区切り線

[ctx: block title]
en: Donation
ja: 寄付

[ctx: block title]
en: Email
ja: メールアドレス

[ctx: block title]
en: Express Payment
ja: エクスプレスペイメント

[ctx: block title]
en: First Name
ja: 名

[ctx: block title]
en: Form
ja: フォーム

[ctx: block title]
en: Full Name
ja: フルネーム

[ctx: block title]
en: Last Name
ja: 姓

[ctx: block title]
en: Line Items
ja: 商品項目

[ctx: block title]
en: Logout Button
ja: ログアウトボタン

[ctx: block title]
en: Order Bumps
ja: セット商品

[ctx: block title]
en: Order Confirmation
ja: 注文確認

[ctx: block title]
en: Password
ja: パスワード

[ctx: block title]
en: Payment
ja: お支払い

[ctx: block title]
en: Price Selector
ja: 価格セレクター

[ctx: block title]
en: Radio
ja: ラジオ

[ctx: block title]
en: Radio Select
ja: ラジオボタン

[ctx: block title]
en: Shipping Address
ja: 配送先住所

[ctx: block title]
en: Store Logo
ja: ストアロゴ

[ctx: block title]
en: Submit Button
ja: 提出ボタン

[ctx: block title]
en: Subtotal Line Item
ja: 小計項目

[ctx: block title]
en: SureCart Column
ja: SureCartカラム

[ctx: block title]
en: SureCart Columns
ja: SureCartカラム

[ctx: block title]
en: Switch
ja: 切り替え

[ctx: block title]
en: Tax Line Item
ja: 税金項目

[ctx: block title]
en: Text Field
ja: テキストフィールド

[ctx: block title]
en: Textarea
ja: テキストエリア

[ctx: block title]
en: Title/Heading Section
ja: タイトル/見出しセクション

[ctx: block title]
en: Total
ja: 合計

[ctx: block title]
en: Totals
ja: 合計

[ctx: block title]
en: VAT or Tax ID Input
ja: VATもしくは納税者番号の入力

[ctx: block title]
en: WordPress User Account
ja: WordPressユーザーアカウント

[ctx: comment]
en: Mark as spam
ja: スパムとしてマーク

[ctx: comment]
en: Not spam
ja: スパムじゃない

en: day
ja: %d日

en: does not exist
ja: 存在しません

en: every
ja: /

en: every month
ja: 毎月

en: exist
ja: 存在します

en: exists
ja: 存在します

en: for
ja: ために

en: is equal to
ja: 同じ

en: is greater or equal to
ja: 以上

en: is greater than
ja: 超過

en: is less or equal to
ja: 以下

en: is less than
ja: 未満

en: is less than or equal to
ja: 以下

en: is not equal to
ja: 同じではない

en: matches all of
ja: 全てに合致する

en: matches any of
ja: いずれかにマッチする

en: matches none of
ja: いずれとも合致しない

en: max count reached
ja: 最大数に達しました

en: month
ja: %dか月

en: must be 15 minutes or more
ja: 15分以上

en: must be at least 12 hours between emails
ja: 電子メールの間隔は少なくとも 12 時間必要です

en: must be less than 1 week
ja: 1週間未満である必要があります

en: not exist
ja: 存在しません

en: of
ja: の

en: or drag and drop a file to upload.
ja: または、ファイルをドラッグ アンド ドロップしてアップロードします。

[ctx: post type general name]
en: Carts
ja: カート

[ctx: post type general name]
en: Checkout Forms
ja: チェックアウトフォーム

[ctx: post type singular name]
en: Cart
ja: カート

[ctx: post type singular name]
en: Checkout Form
ja: チェックアウトフォーム

en: reCaptcha Secret Key
ja: reCaptchaのシークレットキー

en: reCaptcha Site Key
ja: reCaptchaのサイトキー

en: time
ja: 回

en: vs %s last period
ja: 対%s最終期間

en: week
ja: %d週間

en: year
ja: %d年
