SureCart WP - en to pt_BR translation catalogue (3483 entries)

en: 	At end of current period
pt_BR: No final do período atual

en:  and %d other price. |  and %d other prices.
pt_BR[0]: e %d outro preço.
pt_BR[1]: e %d outros preços.

en: %1$s (%2$d of %3$d)
pt_BR: %1$s (%2$d de %3$d)

en: %1d%% off
pt_BR: %1d %% de desconto

en: %1s of %2s Activations Used
pt_BR: %1s de %2s ativações usadas

en: %d Available
pt_BR: %d Disponível

en: %d Item | %d Items
pt_BR[0]: %d Item
pt_BR[1]: %d Itens

en: %d Product | %d Products
pt_BR[0]: %d produto
pt_BR[1]: %d produtos

en: %d Remaining
pt_BR: %d restante

en: %d Unprocessed webhooks
pt_BR: %d Webhooks não processados

en: %d characters remaining
pt_BR: %d caracteres restantes

en: %d day | %d days
pt_BR[0]: %d dia
pt_BR[1]: %d dias

en: %d day free | %d days free
pt_BR[0]: %d dia gratuito
pt_BR[1]: %d dias gratuitos

en: %d day left in trial | %d days left in trial
pt_BR[0]: %d dia restante de teste
pt_BR[1]: %d dias restantes de teste

en: %d mo | %d months
pt_BR[0]: %d mês
pt_BR[1]: %d meses

en: %d month | %d months
pt_BR[0]: %d mês
pt_BR[1]: %d meses

en: %d months
pt_BR: %d meses

en: %d of your webhooks failed to process on your site. Please check your error logs to make sure errors did not occur in webhook processing.
pt_BR: %d dos seus webhooks falharam ao processar no seu site. Por favor, verifique seus registros de erro para garantir que não ocorreram erros no processamento do webhook.

en: %d payment | %d payments
pt_BR[0]: %d pagamento
pt_BR[1]: %d pagamentos

en: %d payment remaining | %d payments remaining
pt_BR[0]: %d pagamento restante
pt_BR[1]: %d pagamentos restantes

en: %d price | %d prices
pt_BR[0]: %d preço
pt_BR[1]: %d preços

en: %d prices
pt_BR: %d preços

en: %d product | %d products
pt_BR[0]: %d produto
pt_BR[1]: %d produtos

en: %d week | %d weeks
pt_BR[0]: %d semana
pt_BR[1]: %d semanas

en: %d wk | %d wks
pt_BR[0]: %d semana
pt_BR[1]: %d semanas

en: %d year | %d years
pt_BR[0]: %d ano
pt_BR[1]: %d anos

en: %d yr | %d yrs
pt_BR[0]: %d ano
pt_BR[1]: %d anos

en: %d%% off
pt_BR: %d %% de desconto

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
pt_BR: %s atrás

en: %s Tax Region
pt_BR: %s região fiscal

en: %s available
pt_BR: %s disponível

en: %s can't be blank.
pt_BR: %s não pode ficar em branco.

en: %s for %s
pt_BR: %s para %s

en: %s is invalid.
pt_BR: %s é inválido.

en: %s is no longer purchasable.
pt_BR: %s não pode mais ser comprado.

en: %s is not available with subscriptions.
pt_BR: %s não está disponível com assinaturas.

en: %s is too high.
pt_BR: %s é muito alto.

en: %s item | %s items
pt_BR[0]: %s item
pt_BR[1]: %s itens

en: %s must be a number.
pt_BR: %s deve ser um número.

en: %s not found
pt_BR: %s não encontrado

en: %s of %s
pt_BR: %s de %s

en: %s off
pt_BR: %s desconto

en: %s products found
pt_BR: %s produtos encontrados

en: %s selected
pt_BR: %s selecionado

en: %s selected for check out.
pt_BR: %s selecionado para checkout.

en: %s selected.
pt_BR: %s selecionado.

en: %s%% off
pt_BR: %s %% de desconto

en: (Not in this example order, but will be conditionally displayed)
pt_BR: (Não nesta ordem de exemplo, mas será exibido condicionalmente)

en: (no title)
pt_BR: (sem título)

en: (one time)
pt_BR: (uma vez)

en: (option unavailable)
pt_BR: (opção indisponível)

en: + %d more
pt_BR: + %d mais

en: 1 Day
pt_BR: 1 dia

en: 1 Hour
pt_BR: 1 hora

en: 1 week
pt_BR: 1 semana

en: 1-2 days
pt_BR: 1-2 dias

en: 1. Create Zone
pt_BR: 1. Criar zona

en: 1.5 Days
pt_BR: 1,5 dias

en: 12 Hours
pt_BR: 12 horas

en: 2 Days
pt_BR: 2 dias

en: 2 Hours
pt_BR: 2 horas

en: 2. Create Rate
pt_BR: 2. Criar taxa

en: 3 Days
pt_BR: 3 dias

en: 3 Hours
pt_BR: 3 horas

en: 3-5 days
pt_BR: 3-5 dias

en: 4 Days
pt_BR: 4 dias

en: 5 Days
pt_BR: 5 dias

en: 6 Days
pt_BR: 6 dias

en: 6 Hours
pt_BR: 6 horas

en: 69% of shoppers abandon their checkouts before completing a purchase. Recover lost revenue with automated, high-converting emails.
pt_BR: 69% dos compradores abandonam seus checkouts antes de concluir uma compra. Recupere a receita perdida com e-mails automatizados de alta conversão.

en: <p>The Gutenberg plugin is currently active. SureCart blocks might not perform as expected within the block editor. If you encounter any issues, consider disabling the Gutenberg plugin.<p>
pt_BR: <p>O plugin Gutenberg está atualmente ativo. Os blocos SureCart podem não funcionar como esperado dentro do editor de blocos. Se você encontrar algum problema, considere desativar o plugin Gutenberg.<p>

en: A default payment method will be used as a fallback in case other payment methods get removed from a subscription.
pt_BR: Um método de pagamento default será utilizado como alternativa caso outros métodos de pagamento sejam excluídos de uma assinatura.

en: A description to let the customer know the average time it takes for shipping.
pt_BR: Uma descrição para informar ao cliente o tempo médio necessário para o envio.

en: A display name for file.
pt_BR: Um nome de exibição para o arquivo.

en: A limit on the number of items to be returned, between 1 and 100.
pt_BR: Um limite no número de itens a serem devolvidos, entre 1 e 100.

en: A limit on the number of records returned
pt_BR: Um limite no número de registros retornados

en: A link to your privacy policy page.
pt_BR: Um link para sua página de política de privacidade.

en: A link to your store terms page.
pt_BR: Um link para a página de termos da sua loja.

en: A name for this bump that will be visible to customers.
pt_BR: Um nome para esse bump que ficará visível para os clientes.

en: A name for this bump that will be visible to customers. If empty, the product name will be used.
pt_BR: Um nome para esse Bump que ficará visível para os clientes. Se estiver vazio, o nome do produto será usado.

en: A name for your product collection.
pt_BR: Um nome para a sua coleção de produtos.

en: A name for your product group.
pt_BR: Um nome para seu grupo de produtos.

en: A name for your product group. It is not shown to customers.
pt_BR: Um nome para seu grupo de produtos. Não é mostrado aos clientes.

en: A name for your product.
pt_BR: Um nome para o seu produto.

en: A price with this currency and recurring interval already exists. Please create a new product to create this price.
pt_BR: Já existe um preço com esta moeda e intervalo recorrente. Por favor, crie um novo produto para criar este preço.

en: A short description for your product collection.
pt_BR: Uma breve descrição para sua coleção de produtos.

en: A short description for your product collection. This will be displayed on the collection page.
pt_BR: Uma breve descrição para sua coleção de produtos. Isso será exibido na página da coleção.

en: A short description for your product that is displayed on product and instant checkouts.
pt_BR: Uma breve descrição para o seu produto que é exibida nos produtos e checkouts instantâneos.

en: A single product template allows you to easily design the layout and style of SureCart single product pages, and apply that template to various conditions that you assign.
pt_BR: Um único template de produto possibilita que você crie de maneira simples o layout e o estilo das páginas de produto único do SureCart, e aplique esse template a diversas condições que você determina.

en: A specific product id.
pt_BR: Um ID de produto específico.

en: A specific product name.
pt_BR: Um nome de produto específico.

en: A valid file URL.
pt_BR: Uma URL de arquivo válida.

en: ABN Number
pt_BR: Número ABN

en: AND
pt_BR: E

en: API Connectivity
pt_BR: Conectividade API

en: API Token
pt_BR: Token de API

en: API connectivity
pt_BR: Conectividade API

en: API for is not reachable.
pt_BR: A API não está acessível.

en: API for is reachable.
pt_BR: A API está acessível.

en: Abandoned
pt_BR: Abandonado

en: Abandoned Checkout
pt_BR: Checkout abandonado

en: Abandoned Checkout #1
pt_BR: Check-out abandonado #1

en: Abandoned Checkout #2
pt_BR: Check-out abandonado #2

en: Abandoned Checkout #3
pt_BR: Check-out abandonado #3

en: Abandoned Checkout Discount
pt_BR: Desconto de checkout abandonado

en: Abandoned Checkouts
pt_BR: Checkouts abandonados

en: Accept the order and apply reverse charge.
pt_BR: Aceite o pedido e aplique a cobrança reversa.

en: Accept the order but don’t apply reverse charge.
pt_BR: Aceite o pedido, mas não aplique a cobrança reversa.

en: Account
pt_BR: Conta

en: Account Details
pt_BR: Detalhes da conta

en: Account Email
pt_BR: Email da conta

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Activation
pt_BR: Ativação

en: Activation Limit
pt_BR: Limite de ativação

en: Activation deleted.
pt_BR: Ativação excluída.

en: Activation updated.
pt_BR: Ativação atualizada.

en: Activations
pt_BR: Ativações

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add  Amount
pt_BR: Adicionar valor

en: Add A Buy Link
pt_BR: Adicionar um link de compra

en: Add A Condition
pt_BR: Adicionar uma condição

en: Add A Price
pt_BR: Adicionar um preço

en: Add A Product
pt_BR: Adicionar um produto

en: Add A Restriction
pt_BR: Adicionar uma restrição

en: Add A Shipping Address
pt_BR: Adicionar um endereço de envio

en: Add A Tax ID
pt_BR: Adicionar um CPF

en: Add A Title…
pt_BR: Adicionar um título...

en: Add Address
pt_BR: Adicionar endereço

en: Add Amount
pt_BR: Adicionar valor

en: Add Another Coupon
pt_BR: Adicionar outro cupom

en: Add Another Price
pt_BR: Adicionar outro preço

en: Add Another Processor
pt_BR: Adicionar outro gateway

en: Add Another Product
pt_BR: Adicionar outro produto

en: Add Condition
pt_BR: Adicionar condição

en: Add Conditions
pt_BR: Adicionar condições

en: Add Coupon
pt_BR: Adicionar cupom

en: Add Coupon Code
pt_BR: Adicionar cupom

en: Add Customer
pt_BR: Adicionar cliente

en: Add Downloads
pt_BR: Adicionar downloads

en: Add External Link
pt_BR: Adicionar link externo

en: Add Filter
pt_BR: Adicionar filtro

en: Add Free Trial
pt_BR: Adicionar teste grátis

en: Add From URL
pt_BR: Adicionar da URL

en: Add Image
pt_BR: Adicionar imagem

en: Add Integration
pt_BR: Adicionar integração

en: Add Link
pt_BR: Adicionar link

en: Add Media
pt_BR: Adicionar mídia

en: Add More Options
pt_BR: Adicionar mais opções

en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: Add New Card
pt_BR: Adicionar novo cartão

en: Add New Integration
pt_BR: Adicionar nova integração

en: Add New Product
pt_BR: Adicionar novo produto

en: Add New Profile
pt_BR: Adicionar novo perfil

en: Add New Shipping Rate
pt_BR: Adicionar nova taxa de envio

en: Add New Upgrade Group
pt_BR: Adicionar novo grupo de atualização

en: Add Options Like Size or Color
pt_BR: Adicione opções como tamanho ou cor

en: Add Payment Method
pt_BR: Adicionar forma de pagamento

en: Add Product
pt_BR: Adicionar produto

en: Add Product Image
pt_BR: Adicionar imagem do produto

en: Add Product Restriction
pt_BR: Adicionar restrição de produto

en: Add Promotion Code
pt_BR: Adicionar código promocional

en: Add Rate
pt_BR: Adicionar taxa

en: Add Shipping Address
pt_BR: Adicionar endereço de envio

en: Add Shipping Method
pt_BR: Adicionar método de envio

en: Add Shipping Profile
pt_BR: Adicionar perfil de envio

en: Add Suggested Donation Amount
pt_BR: Adicionar valor de doação sugerido

en: Add Template
pt_BR: Adicionar modelo

en: Add To Cart
pt_BR: Adicionar ao carrinho

en: Add To Cart Button Shortcode
pt_BR: Shortcode do botão adicionar ao carrinho

en: Add To Collection
pt_BR: Adicionar a coleção

en: Add User Role
pt_BR: Adicionar papel do usuário

en: Add Variant
pt_BR: Adicionar variante

en: Add WordPress User Role
pt_BR: Adicionar o papel de usuário do WordPress

en: Add Zone
pt_BR: Adicionar zona

en: Add a checkout form
pt_BR: Adicioanar formulário de chekout

en: Add a description
pt_BR: Adicionar uma descrição

en: Add a description that will get your customers excited about the offer.
pt_BR: Adicione uma descrição que deixará seus clientes animados com a oferta.

en: Add a discount incentive for abandoned cart.
pt_BR: Adicione um incentivo de desconto para carrinho abandonado.

en: Add a tab name
pt_BR: Adicionar um nome de guia

en: Add a title and description to see how this product might appear in a search engine listing
pt_BR: Adicione um título e uma descrição para ver como este produto pode aparecer em uma listagem de mecanismo de pesquisa

en: Add a title…
pt_BR: Adicionar um título...

en: Add additional information to receipts and invoices.
pt_BR: Adicione informações adicionais a recibos e faturas.

en: Add another value
pt_BR: Adicione outro valor

en: Add buy and cart buttons
pt_BR: Adicionar botões de compra e carrinho

en: Add cart and buy buttons to your site.
pt_BR: Adicione carrinho e botões de compra ao seu site.

en: Add coupon code.
pt_BR: Adicione o código do cupom.

en: Add custom manual tax rates for specific countries.
pt_BR: Adicione taxas de impostos manuais personalizadas para países específicos.

en: Add custom rates or destination restrictions for groups of products.
pt_BR: Adicione taxas personalizadas ou restrições de destino para grupos de produtos.

en: Add new Cart
pt_BR: Adicionar novo Carrinho

en: Add new Checkout Form
pt_BR: Adicionar novo formulário de checkout

en: Add new SureCart Product
pt_BR: Adicionar novo produto SureCart

en: Add new SureCart product collection
pt_BR: Adicione nova coleção de produtos SureCart

en: Add products to this shipping profile.
pt_BR: Adicione produtos a este perfil de envio.

en: Add some checkbox text...
pt_BR: Adicione algum texto da caixa de seleção...

en: Add some conditions to display this bump.
pt_BR: Adicione algumas condições para exibir este Bump.

en: Add some products to this order.
pt_BR: Adicione alguns produtos a este pedido.

en: Add some products to this upgrade group. A customer who has purchased one of these products can switch between others in this group.
pt_BR: Adicione alguns produtos a este grupo de atualização. Um cliente que tenha adquirido um destes produtos pode alternar entre outros neste grupo.

en: Add some text...
pt_BR: Adicione algum texto...

en: Add text…
pt_BR: Adicionar texto...

en: Add the user role of the user who purchased the product.
pt_BR: Adicione o papel do usuário que comprou o produto.

en: Add this product to a collection...
pt_BR: Adicionar este produto a coleção...

en: Add this product to a group with others you want the purchaser to switch between.
pt_BR: Adicione este produto a um grupo com outros que você deseja que o comprador alterne.

en: Add title…
pt_BR: Adicionar título...

en: Add to menu
pt_BR: Adicionar ao menu

en: Add variant
pt_BR: Adicionar variante

en: Add your API token to connect to SureCart.
pt_BR: Adicione seu token de API para se conectar ao SureCart.

en: Add your description...
pt_BR: Adicione sua descrição...

en: Add your title...
pt_BR: Adicione seu título...

en: Added
pt_BR: Adicionado

en: Additional Comments
pt_BR: Comentários adicionais

en: Additional Order Data
pt_BR: Dados adicionais do pedido

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Address Deleted
pt_BR: Endereço deletado

en: Address Line 2
pt_BR: Complemento

en: Address Placeholder
pt_BR: Espaço reservado do endereço

en: Address Updated
pt_BR: Endereço atualizado

en: Adjust
pt_BR: Ajustar

en: Adjust By
pt_BR: Ajustar por

en: Admin Appearance
pt_BR: Aparência do administrador

en: Admin unrevokes a purchase
pt_BR: O administrador descancela uma compra

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Advanced Options
pt_BR: Opções avançadas

en: Advanced Settings
pt_BR: Configurações avançadas

en: Advanced connection options and troubleshooting.
pt_BR: Opções avançadas de conexão e resolução de problemas.

en: Advanced settings for abandoned checkouts
pt_BR: Configurações avançadas para carrinhos abandonados

en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

en: Ajax Pagination
pt_BR: Paginação Ajax

en: Albania
pt_BR: Albânia

en: Albanian Lek
pt_BR: Albanês Lek

en: Alert
pt_BR: Alerta

en: Algeria
pt_BR: Argélia

en: Algerian Dinar
pt_BR: Dinar Argelino

en: All
pt_BR: Todos

en: All Cancellation Attempts
pt_BR: Todas as tentativas de cancelamento

en: All Carts
pt_BR: Todos os Carrinhos

en: All Checkout Forms
pt_BR: Todos os formulários de checkout

en: All Fulfillments
pt_BR: Todos envios

en: All Product Collections
pt_BR: Todas as coleções de produtos

en: All Products
pt_BR: Todos produtos

en: All Shipment Statuses
pt_BR: Todos os status de envio

en: All SureCart Products
pt_BR: Todos os produtos SureCart

en: All SureCart product collections
pt_BR: Todas as coleções de produtos SureCart

en: All of these items are in the cart.
pt_BR: Todos esses itens estão no carrinho.

en: All products
pt_BR: Todos produtos

en: All products not in other profiles
pt_BR: Todos os produtos não presentes em outros perfis

en: Allow Coupon
pt_BR: Permitir cupom

en: Allow Out Of Stock Selling
pt_BR: Permitir venda de itens esgotados

en: Allow Self-Service Cancellations
pt_BR: Permitir auto-cancelamentos

en: Allow Subscription Cancellations
pt_BR: Permitir cancelamentos de assinatura

en: Allow Subscription Changes
pt_BR: Permitir alterações de assinatura

en: Allow Subscription Quantity Changes
pt_BR: Permitir alterações na quantidade de assinaturas

en: Allow custom amount to be entered
pt_BR: Permitir que o valor personalizado seja inserido

en: Allow customers to pay what they want
pt_BR: Permita que os clientes paguem o que quiserem

en: Allow line item quantities to be editable.
pt_BR: Permita que as quantidades de itens de linha sejam editáveis.

en: Allow line items to be removed.
pt_BR: Permitir que os itens de linha sejam removidos.

en: Allow the user to sort by newest, alphabetical and more.
pt_BR: Permita que o usuário ordene por mais recentes, alfabética e mais.

en: Alphabetical, A-Z
pt_BR: Ordem alfabética, A-Z

en: Alphabetical, Z-A
pt_BR: Ordem alfabética, Z-A

en: Also enable abandoned checkouts in test mode.
pt_BR: Também habilite carrinhos abandonados no modo de teste.

en: Alternative Text
pt_BR: Texto alteranativo

en: Always Show Cart (Menu Only)
pt_BR: Sempre mostrar carrinho (apenas menu)

en: Always show cart
pt_BR: Sempre mostrar carrinho

en: American Samoa
pt_BR: Samoa Americana

en: Amount
pt_BR: Quantia

en: Amount (in the currency of the price) that will be taken off line items associated with this bump.
pt_BR: Valor (na moeda do preço) que será retirado dos itens de linha associados a esse Bump.

en: Amount Due
pt_BR: Valor devido

en: Amount Due Label
pt_BR: Rótulo do valor a pagar

en: Amount Off
pt_BR: Desconto

en: Amount Paid
pt_BR: Quantia paga

en: Amount Refunded
pt_BR: Valor reembolsado

en: An error occurred
pt_BR: Ocorreu um erro

en: An unknown error occurred.
pt_BR: Ocorreu um erro desconhecido.

en: An upgrade groups is how you define upgrade and downgrade paths for your customers. It is based on products they have previously purchased.
pt_BR: Um grupo de upgrade é como você define os caminhos de upgrade e downgrade para seus clientes. É baseado em produtos que eles compraram anteriormente.

en: Angolan Kwanza
pt_BR: Kwanza Angolano

en: Another step will appear after submitting your order to add this payment method.
pt_BR: Outra etapa aparecerá após enviar seu pedido para adicionar este método de pagamento.

en: Another step will appear after submitting your order to complete your purchase details.
pt_BR: Outra etapa aparecerá depois de enviar seu pedido para poder finalizar a sua compra.

en: Answer created.
pt_BR: Resposta criada.

en: Answer updated.
pt_BR: Resposta atualizada.

en: Antarctica
pt_BR: Antártica

en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antígua e Barbuda

en: Any Customer
pt_BR: Qualquer cliente

en: Any of these items are in the cart.
pt_BR: Qualquer um desses itens está no carrinho.

en: Any price
pt_BR: Qualquer preço

en: Api Token
pt_BR: Token de API

en: Api token
pt_BR: Token de API

en: Application UI Icon Pack
pt_BR: Pacote de ícones da interface do usuário do aplicativo

en: Applied
pt_BR: Aplicado

en: Applied Balance
pt_BR: Saldo Aplicado

en: Applied to balance
pt_BR: Aplicado ao saldo

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Apply Coupon
pt_BR: Aplicar cupom

en: Approve
pt_BR: Aprovar

en: Archive
pt_BR: Arquivar

en: Archive %s? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
pt_BR: Arquivar %s ? Este produto não poderá ser adquirido e todas as alterações não salvas serão perdidas.

en: Archive Products
pt_BR: Arquivar Produtos

en: Archive this bump? This bump will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
pt_BR: Arquivar este Bump? Este bump não poderá ser comprado e todas as alterações não salvas serão perdidas.

en: Archive this price? This product will not be purchaseable and all unsaved changes will be lost.
pt_BR: Arquivar este preço? Este produto não poderá ser comprado e todas as alterações não salvas serão perdidas.

en: Archive this product group?
pt_BR: Arquivar este grupo de produtos?

en: Archived
pt_BR: Arquivado

en: Archived On
pt_BR: Arquivado em

en: Archived.
pt_BR: Arquivado.

en: Are you sure you want remove this product image?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover esta imagem do produto?

en: Are you sure you want to archive this coupon? This will be unavailable for purchase.
pt_BR: Tem certeza de que deseja arquivar este cupom? Ele ficará indisponível para compra.

en: Are you sure you want to archive this product? This will be unavailable for purchase.
pt_BR: Tem certeza de que deseja arquivar este produto? Ele ficara indisponível para compra.

en: Are you sure you want to cancel the pending update to your plan?
pt_BR: Tem certeza de que deseja cancelar a atualização pendente do seu plano?

en: Are you sure you want to change the template? This will completely replace your current form.
pt_BR: Tem certeza de que deseja alterar o modelo? Isso substituirá completamente seu formulário atual.

en: Are you sure you want to complete this payment plan? This will eliminate any additional payments and mark the plan as complete. You cannot undo this.
pt_BR: Tem certeza de que deseja concluir este plano de pagamento? Isso eliminará quaisquer pagamentos adicionais e marcará o plano como concluído. Você não pode desfazer isso.

en: Are you sure you want to continue?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja continuar?

en: Are you sure you want to delete address? This action cannot be undone.
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir o endereço? Esta ação não pode ser desfeita.

en: Are you sure you want to delete shipping profile? Deleting the shipping profile will remove associated shipping rates and shipping zones.
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir o perfil de envio? A exclusão do perfil de envio removerá as taxas de envio e as zonas de envio associadas.

en: Are you sure you want to delete this coupon?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este cupom?

en: Are you sure you want to delete this payment method?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir esta forma de pagamento?

en: Are you sure you want to delete this product collection?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir esta coleção de produtos?

en: Are you sure you want to delete this promotion code?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este código promocional?

en: Are you sure you want to delete this?
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir isso?

en: Are you sure you want to discard this condition?
pt_BR: Tem certeza de que deseja descartar esta condição?

en: Are you sure you want to discard this price?
pt_BR: Tem certeza de que deseja descartar este preço?

en: Are you sure you want to disconnect this from this customer? This will cause them to lose access to their purchases.
pt_BR: Tem certeza de que deseja desconectar este cliente? Isso fará com que eles percam o acesso às suas compras.

en: Are you sure you want to leave this page?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja sair desta página?

en: Are you sure you want to pay off subscription? This will immediately charge the customer the remaining payments on their plan.
pt_BR: Tem certeza de que deseja quitar a assinatura? Isso cobrará imediatamente do cliente os pagamentos restantes do plano deles.

en: Are you sure you want to remove the download from this product?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover o download deste produto?

en: Are you sure you want to remove this activation? This site will no longer get updates.
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover esta ativação? Este site não receberá mais atualizações.

en: Are you sure you want to remove this image?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja remover esta imagem?

en: Are you sure you want to remove this integration? This will affect existing customers who have purchased this product.
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover esta integração? Isso afetará os clientes existentes que compraram este produto.

en: Are you sure you want to remove this link?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover este link?

en: Are you sure you want to remove this logo?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover este logo?

en: Are you sure you want to remove this payment method?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja remover este método de pagamento?

en: Are you sure you want to replace the file in this download? This may push out a new release to everyone.
pt_BR: Tem certeza de que deseja substituir o arquivo neste download? Isso pode lançar uma nova versão para todos.

en: Are you sure you want to restore this coupon? This will be be available to purchase.
pt_BR: Tem certeza de que deseja restaurar este cupom? Ele ficará disponível para compra.

en: Are you sure you want to restore this product? This will be be available to purchase.
pt_BR: Tem certeza de que deseja restaurar este produto? Ele ficará disponível para compra.

en: Are you sure you want to retry the payment? This will attempt to charge the customer.
pt_BR: Tem certeza de que deseja repetir o pagamento? Isso tentará cobrar do cliente.

en: Are you sure you want to start the subscription? This will immediately charge the customer.
pt_BR: Tem certeza de que deseja iniciar a assinatura? Isso cobrará imediatamente do cliente.

en: Are you sure you wish to cancel the order?
pt_BR: Tem certeza de que deseja cancelar o pedido?

en: Are you sure you wish to cancel the pending update?
pt_BR: Tem certeza de que deseja cancelar a atualização pendente?

en: Are you sure you wish to cancel the return?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja cancelar a devolução?

en: Are you sure you wish to delete this media item? This cannot be undone.
pt_BR: Tem certeza de que deseja excluir este item de mídia? Isto não pode ser desfeito.

en: Are you sure you wish to delete this variant image? This cannot be undone.
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir esta imagem variante? Isso não pode ser desfeito.

en: Are you sure you wish to mark the order as paid?
pt_BR: Tem certeza de que deseja marcar o pedido como pago?

en: Are you sure you wish to remove this link?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover este link?

en: Are you sure you wish to resume this subscription?
pt_BR: Tem certeza de que deseja continuar esta assinatura?

en: Are you sure you wish to unlink this image?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja desvincular esta imagem?

en: Are you sure?
pt_BR: Você tem certeza?

en: Argentine Peso
pt_BR: Peso Argentino

en: Armenia
pt_BR: Armênia

en: Armenian Dram
pt_BR: Dram Armênio

en: Aruban Florin
pt_BR: Florim de Aruba

en: Aspect Ratio
pt_BR: Proporção de tela

en: Aspect ratio
pt_BR: Proporção de aspecto

en: Attempt
pt_BR: Tentativa

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Australian Dollar
pt_BR: Dólar Australiano

en: Austria
pt_BR: Áustria

en: Auto Apply Discount
pt_BR: Aplicação automática de desconto

en: Auto Fulfill
pt_BR: Auto enviar

en: Auto Height
pt_BR: Altura automática

en: Automatic
pt_BR: Automática

en: Automatically lower your subscription cancellation while making customers happy and saving more revenue with Subscription Saver.
pt_BR: Reduza automaticamente o cancelamento de assinaturas, mantendo os clientes satisfeitos e economizando mais receita com o Subscription Saver.

en: Availability
pt_BR: Disponibilidade

en: Available
pt_BR: Disponível

en: Available For Purchase
pt_BR: Disponível para compra

en: Available Processors
pt_BR: Gateway de pagamento disponível

en: Available Stock
pt_BR: Estoque disponível

en: Available for purchase
pt_BR: Disponível para comprar

en: Available quantities for these items have changed. Your cart will be updated.
pt_BR: As quantidades disponíveis para esses itens mudaram. Seu carrinho será atualizado.

en: Available: %d
pt_BR: Disponível: %d

en: Average Order Value
pt_BR: Valor médio do pedido

en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

en: Azerbaijani Manat
pt_BR: Manat do Azerbaijão

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Back Home
pt_BR: Voltar para o início

en: Back to All Invoices
pt_BR: Voltar para todas as faturas

en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo

en: Bahamian Dollar
pt_BR: Dólar das Bahamas

en: Bahrain
pt_BR: Bahrein

en: Balance
pt_BR: Equilíbrio

en: Balance Transactions
pt_BR: Transações de Saldo

en: Bangladeshi Taka
pt_BR: Taka de Bangladesh

en: Barbadian Dollar
pt_BR: Dólar de Barbados

en: Based on item weight
pt_BR: Com base no peso do item

en: Based on order price
pt_BR: Com base no preço do pedido

en: Basic
pt_BR: Básico

en: Beauty Products
pt_BR: Produtos de beleza

en: Begins
pt_BR: Começa

en: Belarus
pt_BR: Bielorrússia

en: Belarusian Ruble
pt_BR: Rublo Bielorrusso

en: Belgium
pt_BR: Bélgica

en: Belize Dollar
pt_BR: Dólar de Belize

en: Bermudian Dollar
pt_BR: Dólar das Bermudas

en: Bhutan
pt_BR: Butão

en: Billing
pt_BR: Cobrança

en: Billing Address
pt_BR: Endereço de cobrança

en: Billing Country
pt_BR: País de cobrança

en: Billing Details
pt_BR: Detalhes de cobrança

en: Billing Email
pt_BR: E-mail de cobrança

en: Billing Name
pt_BR: Nome de cobrança

en: Billing Period
pt_BR: Período de cobrança

en: Billing Periods
pt_BR: Períodos de cobrança

en: Billing address same as shipping
pt_BR: Endereço de cobrança igual ao de entrega

en: Bills Now
pt_BR: Cobrar agora

en: Bills on
pt_BR: Cobrar em

en: Black
pt_BR: Preto

en: Block types that the pattern is intended to be used with.
pt_BR: Tipos de bloco com os quais o padrão deve ser usado.

en: Bolivian Boliviano
pt_BR: Boliviano da Bolívia

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
pt_BR: Bonaire, Sint Eustatius e Saba

en: Books
pt_BR: Livros

en: Boost Your Revenue
pt_BR: Aumente sua receita

en: Border
pt_BR: Borda

en: Borderless
pt_BR: Sem borda

en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bósnia e Herzegovina

en: Bosnia and Herzegovina Convertible Mark
pt_BR: Marco conversível da Bósnia e Herzegovina

en: Both
pt_BR: Ambos

en: Botswana
pt_BR: Botsuana

en: Bottom Border
pt_BR: Borda inferior

en: Bouvet Island
pt_BR: Ilha Bouvet

en: Brand
pt_BR: Marca

en: Brand Color
pt_BR: Cor da marca

en: Brand Settings
pt_BR: Configurações da marca

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: Brazilian Real
pt_BR: Real Brasileiro

en: British Indian Ocean Territory
pt_BR: Território Britânico do Oceano Índico

en: British Pound
pt_BR: Libra Britânica

en: Brunei Dollar
pt_BR: Dólar de Brunei

en: BuddyBoss Group
pt_BR: Grupo BuddyBoss

en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

en: Bulgarian Lev
pt_BR: Lev Búlgaro

en: Bump Description
pt_BR: Descrição do Bump

en: Bump Name
pt_BR: Nome do Bump

en: Bump Priority (1-5)
pt_BR: Prioridade do bump (1-5)

en: Bump archived.
pt_BR: Bump arquivado.

en: Bump deleted.
pt_BR: Bump deletado.

en: Bump un-archived.
pt_BR: Bump desarquivado.

en: Bundle Discount
pt_BR: Desconto de grupo

en: Burundian Franc
pt_BR: Franco do Burundi

en: Button
pt_BR: Botão

en: Button Size
pt_BR: Tamanho do botão

en: Button Text
pt_BR: Texto do botão

en: Button Type
pt_BR: Tipo de botão

en: Button text
pt_BR: Texto do botão

en: Button width
pt_BR: Largura do botão

en: Buy Button Shortcode
pt_BR: Shortcode do botão comprar

en: Buy Link
pt_BR: Link de compra

en: Buy Now
pt_BR: Comprar agora

en: Buy me coffee!
pt_BR: Me compre um café!

en: By %s
pt_BR: Por %s

en: By continuing, you agree to the
pt_BR: Ao continuar, você concorda com o

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>
pt_BR: Ao atualizar ou cancelar seu plano, você concorda com os <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a>

en: By updating or canceling your plan, you agree to the <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a> and <a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>
pt_BR: Ao atualizar ou cancelar seu plano, você concorda com os <a href="%1$1s" target="_blank">%2$2s</a> e <a href="%3$3s" target="_blank">%4$4s</a>

en: Cache cleared.
pt_BR: Cache limpo.

en: Call to action
pt_BR: Chamada para ação (CTA)

en: Cambodia
pt_BR: Camboja

en: Cambodian Riel
pt_BR: Riel Cambojano

en: Cameroon
pt_BR: Camarões

en: Camping & Hiking Icons
pt_BR: Ícones de acampamento e caminhada

en: Can you tell us a little more?
pt_BR: Você pode nos contar um pouco mais?

en: Can't be blank.
pt_BR: Não pode estar em branco.

en: Can't be empty.
pt_BR: Não pode estar vazio.

en: Canada GST/HST
pt_BR: Canadá GST/HST

en: Canadian Dollar
pt_BR: Dólar Canadense

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Cancel Link
pt_BR: Link de cancelamento

en: Cancel Order
pt_BR: Cancelar pedido

en: Cancel Pending Update
pt_BR: Cancelar atualização pendente

en: Cancel Plan
pt_BR: Cancelar plano

en: Cancel Return
pt_BR: Cencelar devolução

en: Cancel Scheduled Update
pt_BR: Cancelar atualização agendada

en: Cancel Subscription
pt_BR: Cancelar assinatura

en: Cancel Subscriptions After
pt_BR: Cancelar assinaturas depois de

en: Cancel behavior. Either pending or immediate.
pt_BR: Cancele o comportamento. Pendente ou imediato.

en: Cancel fulfillment
pt_BR: Cancelar envio

en: Cancel return
pt_BR: Cancelar devolução

en: Cancel your plan
pt_BR: Cancelar seu plano

en: Canceled
pt_BR: Cancelado

en: Cancellation Acts
pt_BR: Atos de cancelamento

en: Cancellation Attempts
pt_BR: Tentativas de cancelamento

en: Cancellation Insights
pt_BR: Informações de cancelamento

en: Cancellation Reason
pt_BR: Motivo do cancelamento

en: Cancellation Survey
pt_BR: Pesquisa de cancelamento

en: Cancellation survey options.
pt_BR: Opções de pesquisa de cancelamento.

en: Cancellations
pt_BR: Cancelamentos

en: Cancellations Happen
pt_BR: Cancelamentos acontecem

en: Cancels
pt_BR: Cancela

en: Cancels on
pt_BR: Cancela em

en: Cape Verdean Escudo
pt_BR: Escudo Cabo-Verdiano

en: Card Title
pt_BR: Título do cartão

en: Cart
pt_BR: Carrinho

[ctx: Cart]
en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: Cart Closed
pt_BR: Carrinho fechado

en: Cart Icon Type
pt_BR: Tipo de Ícone do Carrinho

en: Cart Opened
pt_BR: Carrinho aberto

en: Cart Page
pt_BR: Página de carrinho

en: Cart Recovery Link
pt_BR: Link de recuperação do carrinho

en: Cart published privately.
pt_BR: Carrinho publicado em particular.

en: Cart published.
pt_BR: Carrinho publicado.

en: Cart reverted to draft.
pt_BR: Carrinho revertido para rascunho.

en: Cart scheduled.
pt_BR: Carrinho agendado.

[ctx: Cart slug]
en: cart
pt_BR: carrinho

[ctx: Cart title]
en: Cart
pt_BR: Carrinho

en: Cart updated.
pt_BR: Carrinho atualizado.

en: Carts list
pt_BR: Lista de carrinhos

en: Carts list navigation
pt_BR: Navegação na lista de carrinhos

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Cayman

en: Cayman Islands Dollar
pt_BR: Dólar das Ilhas Cayman

en: Central African Cfa Franc
pt_BR: Franco Cfa da África Central

en: Central African Republic
pt_BR: República Centro-Africana

en: Cfp Franc
pt_BR: Franco Cfp

en: Chad
pt_BR: Chade

en: Change
pt_BR: Alterar

en: Change Amount
pt_BR: Alterar quantidade

en: Change Payment Method
pt_BR: Alterar forma de pagamento

en: Change Price
pt_BR: Alterar preço

en: Change Product
pt_BR: Alterar produto

en: Change Product And Increase Quantity
pt_BR: Mude o produto e aumente a quantidade

en: Change Product Decrease Quantity
pt_BR: Alterar quantidade de diminuição do produto

en: Change Quantity - %s %s
pt_BR: Alterar quantidade - %s %s

en: Change Renewal Date
pt_BR: Alterar data de renovação

en: Change Status: %s
pt_BR: Alterar Status: %s

en: Change Template
pt_BR: Alterar modelo

en: Change URL: %s
pt_BR: Alterar URL: %s

en: Change cart settings.
pt_BR: Alterar configurações de carrinho

en: Change heading level
pt_BR: Alterar nível de cabeçalho

en: Change how your store manages EU VAT collection and validation.
pt_BR: Altere a forma como sua loja gerencia a cobrança e validação do VAT na UE.

en: Change some admin UI options.
pt_BR: Alterar algumas opções da interface do administrador.

en: Change this if you want the store to be in a different time zone than your server.
pt_BR: Altere isso se desejar que a loja esteja em um fuso horário diferente do seu servidor.

en: Change your checkout spam protection and security settings.
pt_BR: Altere a proteção contra spam e as configurações de segurança do checkout.

en: Change your plugin performance settings.
pt_BR: Altere as configurações de desempenho do plug-in.

en: Change your plugin uninstall settings.
pt_BR: Altere as configurações de desinstalação do plug-in.

en: Charge
pt_BR: Cobrar

en: Charge setup fee during free trial
pt_BR: Cobrar taxa de instalação durante o teste gratuito

en: Charge tax on this product
pt_BR: Cobrar imposto sobre este produto

en: Charges
pt_BR: Cobranças

en: Check your email for a confirmation code
pt_BR: Verifique seu email para um código de confirmação

en: Checkbox Text
pt_BR: Texto da caixa de seleção

en: Checked By Default
pt_BR: Selecionado por padrão

en: Checked by default
pt_BR: Selecionado por padrão

en: Checking
pt_BR: Conta

en: Checkout Details
pt_BR: Detalhes do checkout

en: Checkout Form
pt_BR: Formulário de checkout

[ctx: Checkout Form]
en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: Checkout Form published privately.
pt_BR: Formulário de checkout publicado em particular.

en: Checkout Form published.
pt_BR: Formulário de checkout publicado.

en: Checkout Form reverted to draft.
pt_BR: Formulário de checkout revertido para rascunho.

en: Checkout Form scheduled.
pt_BR: Formulário de check-out agendado.

en: Checkout Form updated.
pt_BR: Formulário de checkout atualizado.

en: Checkout Forms list
pt_BR: Lista de formulários de checkout

en: Checkout Forms list navigation
pt_BR: Navegação na lista de formulários de checkout

en: Checkout Page
pt_BR: Página de checkout

en: Checkout Recovery Rate
pt_BR: Taxa de recuperação de checkout

en: Chilean Peso
pt_BR: Peso Chileno

en: Chinese Renminbi Yuan
pt_BR: Chinês Renminbi Yuan

en: Choose
pt_BR: Escolher

en: Choose "Dark" if your theme already has a dark background.
pt_BR: Escolha "Escuro" se o seu tema já tiver um fundo escuro.

en: Choose A Donation Product
pt_BR: Escolha um produto de doação

en: Choose A Starting Design
pt_BR: Escolha um design inicial

en: Choose Amount
pt_BR: Escolha o valor

en: Choose An Invoice Product
pt_BR: Escolha um produto de fatura

en: Choose An Item
pt_BR: Escolha um item

en: Choose Options
pt_BR: Escolha as opções

en: Choose Variation
pt_BR: Escolha a Variação

en: Choose a Variation
pt_BR: Escolha uma Variação

en: Choose a form
pt_BR: Escolha um formulário

en: Choose a product
pt_BR: Escolha um produto

en: Choose a reason
pt_BR: Escolha um motivo

en: Choose a trial end date
pt_BR: Escolha uma data de término de teste

en: Choose a type
pt_BR: Escolha um tipo

en: Choose an option
pt_BR: Escolha uma opção

en: Choose how many days before the subscription renewal customers can cancel their plan through the customer dashboard. For example, if you set this to 7 days, customers will only be able to cancel their subscription during the week it renews. Please check for the legality of this setting in your region before enabling.
pt_BR: Escolha quantos dias antes da renovação da assinatura os clientes podem cancelar seu plano através do painel do cliente. Por exemplo, se você definir isso para 7 dias, os clientes só poderão cancelar sua assinatura durante a semana em que ela é renovada. Por favor, verifique se esta configuração é legal em sua região antes de habilitar.

en: Choose some example data or start from scratch.
pt_BR: Escolha alguma loja de exemplo ou comece do zero.

en: Choose the checkout behavior when VAT verification fails.
pt_BR: Escolha o comportamento de checkout quando a verificação do VAT falhar.

en: Choose the style of order numbers.
pt_BR: Escolha o estilo dos números de pedido.

en: Christmas Island
pt_BR: Ilha do Natal

en: City
pt_BR: Cidade

en: City Placeholder
pt_BR: Espaço reservado da cidade

en: Claim Account
pt_BR: Reivindicar conta

en: Clear Account Cache
pt_BR: Limpar cache da conta

en: Clear Test Data
pt_BR: Limpar dados de teste

en: Clear out all of your test data with one-click.
pt_BR: Limpe todos os seus dados de teste com um clique.

en: Click here to add some radio text...
pt_BR: Clique aqui para adicionar algum texto de rádio...

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close Cart
pt_BR: Fechar carrinho

en: Close Cart Floating Icon
pt_BR: Ícone Flutuante de Fechar Carrinho

en: Closed Text
pt_BR: Texto fechado

en: Clothing & Apparel
pt_BR: Roupas & Vestuário

en: Cocos (Keeling) Islands
pt_BR: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Code
pt_BR: Código

en: Collapsed
pt_BR: Colapsado

en: Collapsed On Desktop
pt_BR: Colapsado no Desktop

en: Collapsed On Mobile
pt_BR: Recolhido no celular

en: Collapsible
pt_BR: Recolhível

en: Collect Canada GST/HST
pt_BR: Coletar Canadá GST/HST

en: Collect EU VAT
pt_BR: Cobrar o VAT da UE

en: Collect Tax
pt_BR: Coletar imposto

en: Collection
pt_BR: Coleção

en: Collection Name
pt_BR: Nome da coleção

en: Collection Title
pt_BR: Título da coleção

en: Collection created.
pt_BR: Coleção criada.

en: Collections
pt_BR: Coleções

en: Colombia
pt_BR: Colômbia

en: Colombian Peso
pt_BR: Peso Colombiano

en: Color
pt_BR: Cor

en: Color Settings
pt_BR: Configurações de cor

en: Column settings
pt_BR: Configurações da coluna

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Coming soon...
pt_BR: Em breve...

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Comment Prompt
pt_BR: Solicitação de comentários

en: Commerce on WordPress has never been easier, faster, or more flexible.
pt_BR: O comércio no WordPress nunca foi tão fácil, rápido ou flexível.

en: Comorian Franc
pt_BR: Franco Comoriano

en: Comoros
pt_BR: Comores

en: Compare at price
pt_BR: Comparar a preço

en: Complete Installation
pt_BR: Instalação completa

en: Complete Return
pt_BR: Completar devolução

en: Complete Setup
pt_BR: Configuração completa

en: Complete Setup!
pt_BR: Configuração completa!

en: Complete Signup
pt_BR: Inscrição completa

en: Complete Subscription
pt_BR: Assinatura concluída

en: Complete your store setup to go live.
pt_BR: Finalize a configuração da sua loja para entrar em funcionamento.

en: Complete your store setup.
pt_BR: Complete a configuração da sua loja.

en: Completed
pt_BR: Concluído

en: Completely remove all plugin data when deleted. This cannot be undone.
pt_BR: Remova completamente todos os dados do plugin quando excluído. Isto não pode ser desfeito.

en: Condition
pt_BR: Condição

en: Conditional
pt_BR: Condicional

en: Conditions
pt_BR: Condições

en: Configure Conditions
pt_BR: Configurar condições

en: Configure different visibility conditions to control when the contents appear to customers.
pt_BR: Configure diferentes condições de visibilidade para controlar quando o conteúdo aparece para os clientes.

en: Configure your order numbering style.
pt_BR: Configure o estilo de numeração do seu pedido.

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Confirm Charge
pt_BR: Confirmar alteração

en: Confirm Email for Store Notifications
pt_BR: Confirme o email para notificações da loja

en: Confirm Manual Payment
pt_BR: Confirme o pagamento manual

en: Confirm Password
pt_BR: Confirmar senha

en: Confirm Store Details
pt_BR: Confirmar detalhes da loja

en: Confirmation code
pt_BR: Confirmar código

en: Confirming
pt_BR: Confirmando

en: Congo, The Democratic Republic of the
pt_BR: Congo, A República Democrática do

en: Congolese Franc
pt_BR: Franco Congolês

en: Congratulations!
pt_BR: Parabéns!

en: Connect Existing Store
pt_BR: Conectar loja existente

en: Connect a user
pt_BR: Conectar um usuário

en: Connect with Mollie to add a Mollie express button to your checkout.
pt_BR: Conecte-se com a Mollie para adicionar um botão expresso da Mollie ao seu checkout.

en: Connect with PayPal to add a PayPal express button to your checkout.
pt_BR: Conecte-se ao PayPal para adicionar um botão expresso do PayPal ao seu checkout.

en: Connect with Stripe to accept credit cards and other payment methods.
pt_BR: Conecte-se ao Stripe para aceitar cartões de crédito e outros métodos de pagamento.

en: Connect with paystack to add a paystack express button to your checkout.
pt_BR: Conecte-se com o paystack para adicionar um botão expresso do paystack ao seu checkout.

en: Connected
pt_BR: Conectado

en: Connected processors
pt_BR: Gateways conectados

en: Connection
pt_BR: Conexão

en: Connection Details
pt_BR: Detalhes da conexão

en: Connection Settings
pt_BR: Configurações de conexão

en: Contact Information
pt_BR: Informações de contato

en: Contact Us
pt_BR: Contate-nos

en: Contact support for additional help
pt_BR: Entre em contato com o suporte para obter ajuda adicional

en: Contain
pt_BR: Conter

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Continue selling when out of stock
pt_BR: Continue vendendo quando estiver sem estoque

en: Cook Islands
pt_BR: Ilhas Cook

en: Copied to clipboard.
pt_BR: Copiado para a área de transferência.

en: Copied!
pt_BR: Copiado!

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy Address
pt_BR: Copiar endereço

en: Copy Links
pt_BR: Copiar links

en: Costa Rican Colón
pt_BR: Colón da Costa Rica

en: Could not cancel subscription.
pt_BR: Não foi possível cancelar a assinatura.

en: Could not complete the payment. Please check the order for additional details.
pt_BR: Não foi possível concluir o pagamento. Verifique o pedido para obter detalhes adicionais.

en: Could not complete the request. Please try again.
pt_BR: Não foi possível concluir a solicitação. Por favor, tente novamente.

en: Could not create product collection. Please try again.
pt_BR: Não foi possível criar a coleção de produtos. Por favor, tente novamente.

en: Could not create product. Please try again.
pt_BR: Não foi possível criar o produto. Por favor, tente novamente.

en: Could not download the file.
pt_BR: Não foi possível baixar o arquivo.

en: Could not find checkout. Please contact us before attempting to purchase again.
pt_BR: Não foi possível encontrar o checkout. Entre em contato conosco antes de tentar fazer uma nova compra.

en: Could not start subscription.
pt_BR: Não foi possível iniciar a assinatura.

en: Could not un-cancel subscription.
pt_BR: Não foi possível descancelar a assinatura.

en: Country
pt_BR: País

en: Country Placeholder
pt_BR: Espaço reservado do país

en: Country or region
pt_BR: País ou região

en: Country-Specific VAT Registrations
pt_BR: Registros de VAT específicos do país

en: Coupon
pt_BR: Cupom

en: Coupon Added
pt_BR: Cupom adicionado

en: Coupon Applied
pt_BR: Cupom aplicado

en: Coupon Code
pt_BR: Código do cupom

en: Coupon Name
pt_BR: Nome do cupom

en: Coupon Removed
pt_BR: Cupom removido

en: Coupon code %1$s added. %2$s applied.
pt_BR: Código de cupom %1$s adicionado. %2$s aplicado.

en: Coupon code field closed.
pt_BR: Campo do código do cupom fechado.

en: Coupon code field opened. Press Escape button to close it.
pt_BR: Campo do código do cupom aberto. Pressione o botão Escape para fechá-lo.

en: Coupon code removed.
pt_BR: Código de cupom removido.

en: Coupon created.
pt_BR: Cupom criado.

en: Coupon is valid for
pt_BR: Cupom é válido para

en: Coupon updated.
pt_BR: Cupom atualizado.

en: Coupon was removed.
pt_BR: O cupom foi removido.

en: Coupon(s)
pt_BR: Cupom(s)

en: Coupon:
pt_BR: Cupom:

en: Coupons
pt_BR: Cupons

en: Course Access
pt_BR: Acesso ao curso

en: Courses
pt_BR: Cursos

en: Cover
pt_BR: Cobrir

en: Create
pt_BR: Criar

en: Create A Buy Link
pt_BR: Criar um link de compra

en: Create A Form
pt_BR: Criar um formulário

en: Create A Product
pt_BR: Criar um produto

en: Create Buy Button
pt_BR: Criar botão de compra

en: Create Collection
pt_BR: Criar coleção

en: Create Coupon
pt_BR: Criar cupom

en: Create Invoice
pt_BR: Criar recibo

en: Create Manual Payment Method
pt_BR: Criar forma de pagamento manual

en: Create New Coupon
pt_BR: Criar novo cupom

en: Create New Customer
pt_BR: Criar novo cliente

en: Create New Form
pt_BR: Criar novo formulário

en: Create New Order Bump
pt_BR: Criar novo Order Bump

en: Create New Product
pt_BR: Criar novo produto

en: Create New Store
pt_BR: Criar nova loja

en: Create Order
pt_BR: Criar pedido

en: Create Price
pt_BR: Criar preço

en: Create Product
pt_BR: Criar produto

en: Create Product Group
pt_BR: Criar grupo de produtos

en: Create Template
pt_BR: Criar modelo

en: Create Upgrade Group
pt_BR: Criar grupo de atualização

en: Create WordPress Users
pt_BR: Criar usuários do WordPress

en: Create WordPress users if the user does not yet exist.
pt_BR: Crie usuários do WordPress se o usuário ainda não existir.

en: Create Zone
pt_BR: Criar zona

en: Create a Checkout Form
pt_BR: Criar um formulário de checkout

en: Create a new checkout form.
pt_BR: Crie um novo formulário de checkout.

en: Create products
pt_BR: Criar produtos

en: Create products to start selling.
pt_BR: Crie produtos para começar a vender.

en: Create the WordPress user.
pt_BR: Crie o usuário do WordPress.

en: Create this customer in test mode if you are going to use this account for test mode purchasing.
pt_BR: Crie este cliente no modo de teste se for usar esta conta para compras no modo de teste.

en: Created
pt_BR: Criado

en: Created On
pt_BR: Criado em

en: Created at timestamp
pt_BR: Criado no timestamp

en: Created on %s
pt_BR: Criado em %s

en: Credit
pt_BR: Crédito

en: Credit Balance
pt_BR: Balanco de credito

en: Credit Card
pt_BR: Cartão de crédito

en: Credit Card (Paystack)
pt_BR: Cartão de crédito (Paystack)

en: Credit Card (Stripe)
pt_BR: Cartão de crédito (Stripe)

en: Credit Card selected for check out.
pt_BR: Cartão de crédito selecionado para checkout.

en: Croatia
pt_BR: Croácia

en: Croatian Kuna
pt_BR: Kuna Croata

en: Current
pt_BR: Atual

en: Current Payment Method
pt_BR: Método de pagamento atual

en: Current Plan
pt_BR: Plano atual

en: Current Release
pt_BR: Lançamento atual

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Custom Amount
pt_BR: Valor personalizado

en: Custom Button
pt_BR: Botão personalizado

en: Custom Call to action
pt_BR: Chamada para ação (CTA) personalizada

en: Custom Forms
pt_BR: Formulários personalizados

en: Custom Shipping Profiles
pt_BR: Perfis de envio personalizados

en: Custom Single Product Page
pt_BR: Página Personalizada de Produto Único

en: Custom Thank You Page
pt_BR: Página de agradecimento personalizada

en: Custom amount
pt_BR: Valor personalizado

en: Custom base
pt_BR: Base personalizada

en: Custom payment method name
pt_BR: Nome da forma de pagamento personalizada

en: Customer
pt_BR: Cliente

en: Customer Area
pt_BR: Área do cliente

en: Customer Credit
pt_BR: Crédito do cliente

en: Customer Dashboard
pt_BR: Painel do cliente

en: Customer Details
pt_BR: Detalhes do cliente

en: Customer Email
pt_BR: Email do cliente

en: Customer Emails
pt_BR: E-mails do cliente

en: Customer Name
pt_BR: nome do cliente

en: Customer Portal
pt_BR: Portal do Cliente

en: Customer Purchase Limit
pt_BR: Limite de compra do cliente

en: Customer Sync
pt_BR: Sincronização do cliente

en: Customer can select multiple options.
pt_BR: O cliente pode selecionar várias opções.

en: Customer created.
pt_BR: Cliente criado.

en: Customer must purchase all options.
pt_BR: O cliente deve comprar todas as opções.

en: Customer must select one of the options.
pt_BR: O cliente deve selecionar uma das opções.

en: Customer sync started in the background
pt_BR: Sincronização do cliente iniciada em segundo plano

en: Customer updated.
pt_BR: Cliente atualizado.

en: Customers
pt_BR: Clientes

en: Customers will be able to cancel their subscriptions from the customer portal. You can configure what happens when a subscription cancellation happens from the Subscriptions settings page.
pt_BR: Os clientes poderão cancelar suas assinaturas no portal do cliente. Você pode configurar o que acontece quando ocorre o cancelamento de uma assinatura na página de configurações de assinaturas.

en: Customers will be able to change subscription quantities from the customer portal.
pt_BR: Os clientes poderão alterar as quantidades de assinatura no portal do cliente.

en: Customers will be able to switch pricing plans from the customer portal. You can configure what happens when a subscription change happens from the Subscriptions settings page.
pt_BR: Os clientes poderão trocar de planos de preços no portal do cliente. Você pode configurar o que acontece quando ocorre uma alteração de assinatura na página de configurações de assinaturas.

en: Customers will enter this discount code at checkout. Leave this blank and we will generate one for you.
pt_BR: Os clientes irão inserir este código de desconto na finalização da compra. Deixe em branco e iremos gerar um para você.

en: Customers won't be able to complete checkout for products in this zone.
pt_BR: Os clientes não poderão concluir a compra de produtos nesta zona.

en: Customers won't see this.
pt_BR: Os clientes não verão isso.

en: Customers won’t enter shipping details at checkout.
pt_BR: Os clientes não inserirão detalhes de envio no checkout.

en: Customers won’t see this.
pt_BR: Os clientes não verão isso.

en: Customize
pt_BR: Customizar

en: Customize and configure your store settings.
pt_BR: Personalize e configure as configurações da sua loja.

en: Customize forms
pt_BR: Personalizar formulários

en: Customize how your brand appears globally across SureCart. Your logo and colors will be used on hosted pages and emails that are sent to your customers.
pt_BR: Personalize como sua marca aparece globalmente no SureCart. Sua logo e cores serão usados em páginas hospedadas e e-mails enviados a seus clientes.

en: Customize the content of each notification that is sent to your customers.
pt_BR: Personalize o conteúdo de cada notificação enviada aos seus clientes.

en: Customize the width for all elements that are assigned to the center or wide columns.
pt_BR: Personalize a largura para todos os elementos que são atribuídos às colunas central ou amplo.

en: Customize your checkout forms with a no-code experience.
pt_BR: Personalize seus formulários de checkout com uma experiência sem código.

en: Cyprus
pt_BR: Chipre

en: Czech Koruna
pt_BR: Coroa Tcheca

en: Czechia
pt_BR: Chéquia

en: Côte d'Ivoire
pt_BR: Costa do Marfim

en: Daily
pt_BR: Diário

en: Danish Krone
pt_BR: Coroa Dinamarquesa

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Data Export
pt_BR: Exportação de dados

en: Data collection settings for GDPR.
pt_BR: Configurações de coleta de dados para GDPR.

en: Date
pt_BR: Data

en: Day
pt_BR: Dia

en: Days
pt_BR: Dias

en: Days Before Renewal
pt_BR: Dias antes da renovação

en: Decrease quantity
pt_BR: Diminuir quantidade

en: Decrease quantity by one.
pt_BR: Diminua a quantidade em uma unidade.

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default (Customized)
pt_BR: Padrão (Customizado)

en: Default Amount
pt_BR: Valor padrão

en: Default Currency
pt_BR: Moeda padrão

en: Default Price
pt_BR: Preço Padrão

en: Default country
pt_BR: País padrão

en: Default payment method changed.
pt_BR: O método de pagamento padrão foi alterado.

en: Default template
pt_BR: Modelo padrão

en: Delay Self-Service Cancellations
pt_BR: Atrasar auto-cancelamento

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete %s
pt_BR: Excluir %s

en: Delete Payment Method
pt_BR: Excluir método de pagamento

en: Delete Shipping Address
pt_BR: Deletar endereço de envio

en: Delete Shipping Profile
pt_BR: Excluir perfil de envio

en: Delete Update
pt_BR: Excluir atualização

en: Delete permanently
pt_BR: Apagar permanentemente

en: Delete this coupon?
pt_BR: Excluir este cupom?

en: Delete this payment method?
pt_BR: Excluir esta forma de pagamento?

en: Delete this product collection?
pt_BR: Excluir esta coleção de produtos?

en: Delete this promotion code?
pt_BR: Excluir este código promocional?

en: Delete variant
pt_BR: Deletar variante

en: Deleted
pt_BR: Deletado

en: Deleted.
pt_BR: Excluído.

en: Deleting This is Restricted
pt_BR: Excluir Isso é Restrito

en: Deleting a product collection does not delete the products in that collection.
pt_BR: Excluir uma coleção de produtos não exclui os produtos dessa coleção.

en: Delivered
pt_BR: Entregue

en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

en: Describe the template, e.g. "Men's Watches". A custom template can be manually applied to product collection page.
pt_BR: Descreva o modelo, por exemplo, "Relógios masculinos". Um modelo personalizado pode ser aplicado manualmente à página de coleção de produtos.

en: Describe the template, e.g. "Mens T-Shirt Template". A custom template can be manually applied to any collection archive.
pt_BR: Descreva o modelo, por exemplo, "Modelo de camiseta masculina". Um modelo personalizado pode ser aplicado manualmente a qualquer arquivo de coleção.

en: Describe the template, e.g. "T-Shirt Template". A custom template can be manually applied to any product.
pt_BR: Descreva o modelo, por exemplo, "Modelo de Camiseta". Um modelo personalizado pode ser aplicado manualmente a qualquer produto.

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Design & Branding
pt_BR: Design e Marca

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Determines whether the pattern is visible in inserter.
pt_BR: Determina se o padrão é visível no insersor.

en: Digital product or service
pt_BR: Produto ou serviço digital

en: Disable
pt_BR: Desativar

en: Disable "%s"?
pt_BR: Desativar "%s"?

en: Disable or enable specific processors for this form.
pt_BR: Desabilite ou habilite gateways específicos para este formulário.

en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: Disconnect
pt_BR: Desconectar

en: Discount
pt_BR: Desconto

en: Discount Amount
pt_BR: Valor do desconto

en: Discount Duration
pt_BR: Duração do desconto

en: Discount Expires
pt_BR: Desconto expira

en: Discount Settings
pt_BR: Configurações de desconto

en: Discounts
pt_BR: Descontos

en: Dismiss
pt_BR: Dispensar

en: Display Conditions
pt_BR: Condições de exibição

en: Display Name
pt_BR: Nome de exibição

en: Display all individual product collections content unless a custom template has been applied.
pt_BR: Exiba todo o conteúdo das coleções de produtos individuais, a menos que um modelo personalizado tenha sido aplicado.

en: Display all individual product collections unless a custom template has been applied.
pt_BR: Exiba todas as coleções de produtos individuais, a menos que um modelo personalizado tenha sido aplicado.

en: Display all individual products content unless a custom template has been applied.
pt_BR: Exiba todo o conteúdo dos produtos individuais, a menos que um modelo personalizado tenha sido aplicado.

en: Display all individual products unless a custom template has been applied.
pt_BR: Exiba todos os produtos individuais, a menos que um modelo personalizado tenha sido aplicado.

en: Display all products from your store as a grid.
pt_BR: Exibir todos os produtos da sua loja em formato de grade.

en: Display next page of items
pt_BR: Exibir próxima página de itens

en: Display previous page of items
pt_BR: Exibir página anterior de itens

en: Display your products from a collection in a grid.
pt_BR: Exiba seus produtos de uma coleção em uma grade.

en: Displaying %1d to %2d of %3d items
pt_BR: Exibindo de %1d a %2d de %3d itens

en: Djiboutian Franc
pt_BR: Franco Djibutiano

en: Dominican Peso
pt_BR: Peso Dominicano

en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

en: Don't Cancel
pt_BR: Não cancelar

en: Don't Pause
pt_BR: Não pause

en: Don't cancel
pt_BR: Não cancelar

en: Don't create abandoned checkout if all products in checkout have been purchased.
pt_BR: Não crie um carrinho abandonado se todos os produtos no carrinho já foram comprados.

en: Don't send
pt_BR: Não enviar

en: Donation
pt_BR: Doação

en: Donation Amount text
pt_BR: Texto do valor de doação

en: Done
pt_BR: Feito

en: Down
pt_BR: Abaixo

en: Downgrade behavior. Either pending or immediate.
pt_BR: Comportamento de downgrade. Pendente ou imediato.

en: Downgrades Happen
pt_BR: Downgrades acontecem

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Download Invoice
pt_BR: Baixar fatura

en: Download Receipt
pt_BR: Baixar recibo

en: Download Receipt / Invoice
pt_BR: Baixar Recibo / Fatura

en: Download Receipt/Invoice
pt_BR: Baixar Recibo/Fatura

en: Download added.
pt_BR: Download adicionado.

en: Download archived.
pt_BR: Download arquivado.

en: Download removed.
pt_BR: Download removido.

en: Download un-archived.
pt_BR: Download desarquivado.

en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Draft Checkout
pt_BR: Colocar checkout como rascunho

en: Dropdown to filter products by collection. %s selected.
pt_BR: Dropdown para filtrar produtos por coleção. %s selecionado.

en: Dropdown to sort products.
pt_BR: Dropdown para ordenar produtos.

en: Dry run the sync.
pt_BR: Execute a simulação da sincronização.

en: Due to processor restrictions, only one checkout form is allowed on the page.
pt_BR: Devido às restrições do gateway de pagamento, apenas um formulário de checkout é permitido na página.

en: Duplicate
pt_BR: Duplicado

en: Duration
pt_BR: Duração

en: E.g. 1-2 days
pt_BR: Por exemplo, 1-2 dias

en: EU VAT
pt_BR: VAT da UE

en: EU VAT Settings
pt_BR: Configurações de VAT da UE

en: East Caribbean Dollar
pt_BR: Dólar do Caribe Oriental

en: Economy
pt_BR: Econômica

en: Ecuador
pt_BR: Equador

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit %s
pt_BR: Editar %s

en: Edit Activation
pt_BR: Editar ativação

en: Edit Amount
pt_BR: Editar valor

en: Edit Bump
pt_BR: Editar Bump

en: Edit Cancellation Reason
pt_BR: Editar motivo do cancelamento

en: Edit Cart
pt_BR: Editar Carrinho

en: Edit Checkout Form
pt_BR: Editar formulário de checkout

en: Edit Conditions
pt_BR: Editar condições

en: Edit Coupon
pt_BR: Editar cupom

en: Edit Customer
pt_BR: Editar cliente

en: Edit Form
pt_BR: Editar formulário

en: Edit Manual Payment Method
pt_BR: Editar forma de pagamento manual

en: Edit Order
pt_BR: Editar pedido

en: Edit Product
pt_BR: Editar produto

en: Edit Product Collection
pt_BR: Editar coleção de produtos

en: Edit Product Group
pt_BR: Editar grupo de produtos

en: Edit Promotion Code
pt_BR: Editar código promocional

en: Edit Shipping & Tax Address
pt_BR: Editar endereço de envio & tributação

en: Edit Shipping Method
pt_BR: Editar método de envio

en: Edit Shipping Rate
pt_BR: Editar taxa de envio

en: Edit Subscription
pt_BR: Editar assinatura

en: Edit SureCart Product
pt_BR: Editar produto SureCart

en: Edit SureCart product collection
pt_BR: Editar coleção de produtos SureCart

en: Edit Tax ID
pt_BR: Editar CPF

en: Edit Zone
pt_BR: Editar zona

en: Edit template
pt_BR: Editar modelo

en: Edit the layout of each product
pt_BR: Edite o layout de cada produto

en: Edit tracking
pt_BR: Editar rastreamento

en: Editable
pt_BR: Editável

en: Egypt
pt_BR: Egito

en: Egyptian Pound
pt_BR: Libra Egípcia

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email #%d
pt_BR: E-mail №%d

en: Email Address
pt_BR: E-mail

en: Email Sent
pt_BR: E-mail enviado

en: Email Status
pt_BR: Status do e-mail

en: Email Verification Code
pt_BR: Código de verificação de email

en: Email or Username
pt_BR: Email ou Usuário

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Enable A Fallback Tax Rate
pt_BR: Ativar uma taxa de imposto de fallback

en: Enable Automatic Retries
pt_BR: Ativar tentativas automáticas

en: Enable Cart
pt_BR: Ativar carrinho

en: Enable Mollie processor
pt_BR: Ativar gateway Mollie

en: Enable PayPal payment
pt_BR: Ativar pagamento via PayPal

en: Enable Paystack payment
pt_BR: Habilite o pagamento Paystack

en: Enable Recaptcha spam protection on checkout forms.
pt_BR: Ative a proteção contra spam Recaptcha nos formulários de checkout.

en: Enable Shipping Rates
pt_BR: Ativar tarifas de envio

en: Enable Stripe payment
pt_BR: Ativar pagamento via Stripe

en: Enable access to a BuddyBoss Group.
pt_BR: Habilite o acesso a um Grupo BuddyBoss.

en: Enable access to a LearnDash course.
pt_BR: Habilite o acesso a um curso LearnDash.

en: Enable access to a LearnDash group.
pt_BR: Habilite o acesso a um grupo LearnDash.

en: Enable access to a LifterLMS course.
pt_BR: Habilite o acesso a um curso do LifterLMS.

en: Enable access to a MemberPress membership.
pt_BR: Habilite o acesso a uma associação MemberPress.

en: Enable access to a TutorLMS course.
pt_BR: Habilite o acesso a um curso do TutorLMS.

en: Enable license creation
pt_BR: Ativar criação de licença

en: Enable this if your business makes up to €10,000 EUR in sales to other EU countries and you only plan to submit a domestic VAT return. If enabled, your home country VAT rate will apply to all EU orders.
pt_BR: Habilite isso se sua empresa faturar até € 10.000 EUR em vendas para outros países da UE e você planeja enviar apenas uma declaração de VAT nacional. Se ativado, a taxa de VAT do seu país de origem será aplicada a todos os pedidos da UE.

en: Enable to always show the cart button, even your cart is empty.
pt_BR: Habilite para sempre mostrar o botão do carrinho, mesmo que seu carrinho esteja vazio.

en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Enabled In Test Mode
pt_BR: Habilitado no modo de teste

en: Enabled Processors
pt_BR: Gateways ativados

en: Enabling shipping rates allows you to charge shipping costs and restrict purchase areas.
pt_BR: Habilitar as tarifas de envio permite que você cobre custos de envio e restrinja áreas de compra.

en: End Date
pt_BR: Data final

en: Ended
pt_BR: Terminou

en: Ending Balance
pt_BR: Balanço final

en: Ends on
pt_BR: Termina em

en: Enroll Course
pt_BR: Inscrever-se no Curso

en: Ensure result set excludes specific IDs.
pt_BR: Certifique-se de que o conjunto de resultados exclua IDs específicos.

en: Ensure result set excludes specific license IDs.
pt_BR: Certifique-se de que o conjunto de resultados exclua IDs de licença específicos.

en: Enter Amount
pt_BR: Insira o valor

en: Enter An Amount
pt_BR: Insira um valor

en: Enter Coupon Code
pt_BR: Insira o código do cupom

en: Enter Tax ID
pt_BR: Insira o CPF

en: Enter a custom amount.
pt_BR: Insira um valor personalizado.

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
pt_BR: Digite uma base personalizada para usar. Uma base deve ser definida ou o WordPress usará a padrão.

en: Enter a description...
pt_BR: Insira uma descrição...

en: Enter a title for your form
pt_BR: Insira um título para o seu formulário

en: Enter a website URL
pt_BR: Insira um URL do site

en: Enter an Amount
pt_BR: Insira um valor

en: Enter an email
pt_BR: Insira um e-mail

en: Enter an phone number
pt_BR: Insira um número de telefone

en: Enter coupon code
pt_BR: Digite o código do cupom

en: Enter email address
pt_BR: Insira seu email

en: Enter the number of unique activations for this key. Leave blank for infinite.
pt_BR: Insira o número de ativações exclusivas para esta chave. Deixe em branco para infinito.

en: Enter the number of unique activations per license key. Leave blank for infinite.
pt_BR: Insira o número de ativações exclusivas por chave de licença. Deixe em branco para infinito.

en: Enter the sender name
pt_BR: Digite o nome do remetente

en: Enter your API Token
pt_BR: Digite seu token de API

en: Enter your api token
pt_BR: Insira seu token de API

en: Enter your api token.
pt_BR: Insira seu token de API.

en: Enter your license key
pt_BR: Digite sua chave de licença

en: Enter your license key to activate your plan on thie store.
pt_BR: Digite sua chave de licença para ativar seu plano na loja.

en: Enter your password
pt_BR: Insira sua senha

en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_BR: Eritreia

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error copying to clipboard
pt_BR: Erro ao copiar para a área de transferência

en: Error copying to clipboard.
pt_BR: Erro ao copiar para a área de transferência.

en: Error.
pt_BR: Erro.

en: Error:
pt_BR: Erro:

en: Estimated %s
pt_BR: Estimado %s

en: Estonia
pt_BR: Estônia

en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

en: Ethiopian Birr
pt_BR: Birr Etíope

en: European Union
pt_BR: União Europeia

en: Event
pt_BR: Evento

en: Every
pt_BR: A cada

en: Example Product
pt_BR: Produto de exemplo

en: Example Product Title
pt_BR: Exemplo de Título do Produto

en: Experience the next level of convenience with our innovative widget. Melding cutting-edge technology with user-friendly design, this product provides unparalleled functionality that caters to your lifestyle.
pt_BR: Experimente o próximo nível de conveniência com nosso inovador widget. Combinando tecnologia de ponta com design amigável ao usuário, este produto oferece funcionalidade incomparável que atende ao seu estilo de vida.

en: Expired
pt_BR: Expirado

en: Export CSV
pt_BR: Exportar CSV

en: Express
pt_BR: Expressa

en: Express Payment
pt_BR: Pagamento Expresso

en: External Link
pt_BR: Link externo

en: Failed
pt_BR: Falhou

en: Failed Payments
pt_BR: Pagamentos que falharam

en: Failed to cancel subscription.
pt_BR: Falha ao cancelar a assinatura.

en: Failed to create refund.
pt_BR: Falha ao criar o reembolso.

en: Failed to create shipping method
pt_BR: Falha ao criar método de envio

en: Failed to create store. Please try again.
pt_BR: Falha ao criar a loja. Por favor, tente novamente.

en: Failed to delete
pt_BR: Falha ao excluir

en: Failed to load the PayPal JS SDK script
pt_BR: Falha ao carregar o script do PayPal JS SDK

en: Failed to save coupon.
pt_BR: Falha ao salvar cupom.

en: Failed to save.
pt_BR: Falha ao salvar.

en: Failed to start subscription.
pt_BR: Falha ao iniciar a assinatura.

en: Failed to un-cancel subscription.
pt_BR: Falha ao descancelar a assinatura.

en: Failed to update. Please check for errors and try again.
pt_BR: Falha ao atualizar. Verifique se há erros e tente novamente.

en: Falkland Islands (Malvinas)
pt_BR: Ilhas Falkland (Malvinas)

en: Falkland Pound
pt_BR: Libra das Malvinas

en: Fallback
pt_BR: Alternativa

en: Fallback Rate
pt_BR: Taxa de fallback

en: Fallback Zone
pt_BR: Zona de contingência

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Faroe

en: Featured
pt_BR: Destaque

en: Featured Products
pt_BR: Produtos em destaque

en: Fee
pt_BR: Gratuito

en: Field must not be empty.
pt_BR: O campo não deve estar vazio.

en: Fijian Dollar
pt_BR: Dólar Fijiano

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Files attached to the product.
pt_BR: Arquivos anexados ao produto.

en: Filter
pt_BR: Filtrar

en: Filter by %s
pt_BR: Filtrar por %s

en: Filter by Product Collection
pt_BR: Filtrar por coleção de produtos

en: Filter by fulfillment
pt_BR: Filtrar por envio

en: Filter by shipment
pt_BR: Filtrar por envio

en: Filter checkout forms list
pt_BR: Filtrar lista de formulários de checkout

en: Filter products
pt_BR: Filtrar produtos

en: Final Email Delay
pt_BR: Esperar para mandar o último e-mail

en: Finalizing...
pt_BR: Finalizando...

en: Find My Api Token
pt_BR: Encontrar meu token de API

en: Find a product...
pt_BR: Encontre um produto...

en: Fingerprint
pt_BR: Impressão digital

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: First Email Delay
pt_BR: Esperar para mandar o primeiro e-mail

en: First Name
pt_BR: Nome

en: First Name Help
pt_BR: Ajuda do nome

en: First Name Label
pt_BR: Etiqueta do nome

en: First create a shipping zone (where you ship to) and then a shipping rate (the cost to ship there).
pt_BR: Primeiro crie uma zona de envio (para onde você envia) e depois uma taxa de envio (o custo para enviar para lá).

en: First email sent when a checkout is abandoned.
pt_BR: Primeiro e-mail enviado quando um checkout é abandonado.

en: First, add some conditions for the display of this group of blocks.
pt_BR: Primeiro, adicione algumas condições para a exibição deste grupo de blocos.

en: Fixed
pt_BR: Fixo

en: Fixed Discount
pt_BR: Desconto Fixo

en: Flat Rate
pt_BR: Tarifa fixa

en: Floating Icon
pt_BR: Ícone flutuante

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: For %d months
pt_BR: Por %d meses

en: Forever
pt_BR: Para sempre

en: Form
pt_BR: Formulário

en: Form Highlight Color
pt_BR: Cor de destaque do formulário

en: Form ID is invalid.
pt_BR: O ID do formulário é inválido.

en: Form ID is required.
pt_BR: O ID do formulário é obrigatório.

en: Form Template
pt_BR: Modelo do formulário

en: Form Title
pt_BR: Título do formulário

en: Forms
pt_BR: Formulários

en: France
pt_BR: França

en: Fraudulent
pt_BR: Fraudulento

en: Free
pt_BR: Gratuito

en: Free Order Emails
pt_BR: E-mails de pedidos gratuitos

en: Free Trial
pt_BR: Teste grátis

en: Free Trial Days
pt_BR: Dias de Teste Gratuito

en: Free Trial Ends
pt_BR: Teste gratuito termina

en: Free Trial Label
pt_BR: Rótulo de avaliação gratuita

en: French Guiana
pt_BR: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_BR: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt_BR: Territórios Franceses do Sul

en: Fulfilled
pt_BR: Enviado

en: Fulfilled on
pt_BR: Cumprido em

en: Fulfillment
pt_BR: Envios

en: Fulfillment Confirmation
pt_BR: Confirmação de fulfillment

en: Fulfillment Delivered
pt_BR: Fulfillment entregue

en: Fulfillment Updated
pt_BR: Fulfillment atualizado

en: Fulfillment canceled.
pt_BR: Envio cancelado

en: Full
pt_BR: Completo

en: Full Page
pt_BR: Página Total

en: Full vertical height
pt_BR: Altura vertical total

en: GDPR Message
pt_BR: Mensagem GDPR

en: GDPR Settings
pt_BR: Configurações do RGPD

en: GMT+00:00) Edinburgh
pt_BR: GMT+00:00) Edimburgo

en: GMT+00:00) Lisbon
pt_BR: GMT+00:00) Lisboa

en: GMT+00:00) London
pt_BR: GMT+00:00) Londres

en: GMT+00:00) Monrovia
pt_BR: GMT+00:00) Monróvia

en: GMT+01:00) Amsterdam
pt_BR: GMT+01:00) Amsterdã

en: GMT+01:00) Belgrade
pt_BR: GMT+01:00) Belgrado

en: GMT+01:00) Berlin
pt_BR: GMT+01:00) Berlim

en: GMT+01:00) Bern
pt_BR: GMT+01:00) Berna

en: GMT+01:00) Brussels
pt_BR: GMT+01:00) Bruxelas

en: GMT+01:00) Budapest
pt_BR: GMT+01:00) Budapeste

en: GMT+01:00) Copenhagen
pt_BR: GMT+01:00) Copenhague

en: GMT+01:00) Ljubljana
pt_BR: GMT+01:00) Liubliana

en: GMT+01:00) Madrid
pt_BR: GMT+01:00) Madri

en: GMT+01:00) Prague
pt_BR: GMT+01:00) Praga

en: GMT+01:00) Rome
pt_BR: GMT+01:00) Roma

en: GMT+01:00) Stockholm
pt_BR: GMT+01:00) Estocolmo

en: GMT+01:00) Vienna
pt_BR: GMT+01:00) Viena

en: GMT+01:00) Warsaw
pt_BR: GMT+01:00) Varsóvia

en: GMT+01:00) West Central Africa
pt_BR: GMT+01:00) África Central Ocidental

en: GMT+01:00) Zurich
pt_BR: GMT+01:00) Zurique

en: GMT+02:00) Athens
pt_BR: GMT+02:00) Atenas

en: GMT+02:00) Bucharest
pt_BR: GMT+02:00) Bucareste

en: GMT+02:00) Helsinki
pt_BR: GMT+02:00) Helsinque

en: GMT+02:00) Jerusalem
pt_BR: GMT+02:00) Jerusalém

en: GMT+02:00) Kaliningrad
pt_BR: GMT+02:00) Kaliningrado

en: GMT+02:00) Pretoria
pt_BR: GMT+02:00) Pretória

en: GMT+02:00) Sofia
pt_BR: GMT+02:00) Sófia

en: GMT+03:00) Baghdad
pt_BR: GMT+03:00) Bagdá

en: GMT+03:00) Istanbul
pt_BR: GMT+03:00) Istambul

en: GMT+03:00) Moscow
pt_BR: GMT+03:00) Moscou

en: GMT+03:00) Nairobi
pt_BR: GMT+03:00) Nairóbi

en: GMT+03:00) Riyadh
pt_BR: GMT+03:00) Riade

en: GMT+03:00) St. Petersburg
pt_BR: GMT+03:00) São Petersburgo

en: GMT+03:00) Volgograd
pt_BR: GMT+03:00) Volgogrado

en: GMT+03:30) Tehran
pt_BR: GMT+03:30) Teerã

en: GMT+04:00) Muscat
pt_BR: GMT+04:00) Mascate

en: GMT+04:00) Tbilisi
pt_BR: GMT+04:00) Tbilissi

en: GMT+04:00) Yerevan
pt_BR: GMT+04:00) Erevan

en: GMT+04:30) Kabul
pt_BR: GMT+04:30) Cabul

en: GMT+05:00) Karachi
pt_BR: GMT+05:00) Carachi

en: GMT+05:30) Kolkata
pt_BR: GMT+05:30) Calcutá

en: GMT+05:30) New Delhi
pt_BR: GMT+05:30) Nova Deli

en: GMT+05:45) Kathmandu
pt_BR: GMT+05:45) Katmandu

en: GMT+06:00) Dhaka
pt_BR: GMT+06:00) Daca

en: GMT+06:30) Rangoon
pt_BR: GMT+06:30) Rangum

en: GMT+07:00) Bangkok
pt_BR: GMT+07:00) Banguecoque

en: GMT+07:00) Hanoi
pt_BR: GMT+07:00) Hanói

en: GMT+07:00) Jakarta
pt_BR: GMT+07:00) Jacarta

en: GMT+08:00) Beijing
pt_BR: GMT+08:00) Pequim

en: GMT+08:00) Singapore
pt_BR: GMT+08:00) Singapura

en: GMT+08:00) Taipei
pt_BR: GMT+08:00) Taipé

en: GMT+09:00) Seoul
pt_BR: GMT+09:00) Seul

en: GMT+09:00) Tokyo
pt_BR: GMT+09:00) Tóquio

en: GMT+10:00) Canberra
pt_BR: GMT+10:00) Camberra

en: GMT+10:00) Port Moresby
pt_BR: GMT+10:00) Porto Moresby

en: GMT+10:00) Sydney
pt_BR: GMT+10:00) Sidney

en: GMT+11:00) New Caledonia
pt_BR: GMT+11:00) Nova Caledônia

en: GMT+11:00) Solomon Is.
pt_BR: GMT+11:00) Ilha de Salomão.

en: GMT+13:00) Nuku&#39;alofa
pt_BR: GMT+13:00) Nuku'alofa

en: GMT-01:00) Azores
pt_BR: GMT-01:00) Açores

en: GMT-01:00) Cape Verde Is.
pt_BR: GMT-01:00) Ilha de Cabo Verde.

en: GMT-02:00) Mid-Atlantic
pt_BR: GMT-02:00) Meio-Atlântico

en: GMT-03:00) Brasilia
pt_BR: GMT-03:00) Brasília

en: GMT-03:00) Greenland
pt_BR: GMT-03:00) Groenlândia

en: GMT-03:00) Montevideo
pt_BR: GMT-03:00) Montevidéu

en: GMT-03:30) Newfoundland
pt_BR: GMT-03:30) Terra Nova

en: GMT-04:00) Atlantic Time (Canada)
pt_BR: GMT-04:00) Horário do Atlântico (Canadá)

en: GMT-04:00) Puerto Rico
pt_BR: GMT-04:00) Porto Rico

en: GMT-05:00) America/Detroit
pt_BR: GMT-05:00) América/Detroit

en: GMT-05:00) America/Indiana/Marengo
pt_BR: GMT-05:00) América/Indiana/Marengo

en: GMT-05:00) America/Indiana/Petersburg
pt_BR: GMT-05:00) América/Indiana/Petersburgo

en: GMT-05:00) America/Indiana/Vevay
pt_BR: GMT-05:00) América/Indiana/Vevay

en: GMT-05:00) America/Indiana/Vincennes
pt_BR: GMT-05:00) América/Indiana/Vincennes

en: GMT-05:00) America/Indiana/Winamac
pt_BR: GMT-05:00) América/Indiana/Winamac

en: GMT-05:00) America/Kentucky/Louisville
pt_BR: GMT-05:00) América/Kentucky/Louisville

en: GMT-05:00) America/Kentucky/Monticello
pt_BR: GMT-05:00) América/Kentucky/Monticello

en: GMT-05:00) Bogota
pt_BR: GMT-05:00) Bogotá

en: GMT-05:00) Eastern Time (US & Canada)
pt_BR: GMT-05:00) Horário do Leste (EUA e Canadá)

en: GMT-05:00) Indiana (East)
pt_BR: GMT-05:00) Indiana (Leste)

en: GMT-06:00) America/Indiana/Knox
pt_BR: GMT-06:00) América/Indiana/Knox

en: GMT-06:00) America/Indiana/Tell_City
pt_BR: GMT-06:00) América/Indiana/Tell_City

en: GMT-06:00) America/Menominee
pt_BR: GMT-06:00) América/Menominee

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Beulah
pt_BR: GMT-06:00) América/North_Dakota/Beulah

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/Center
pt_BR: GMT-06:00) América/Dakota do Norte/Centro

en: GMT-06:00) America/North_Dakota/New_Salem
pt_BR: GMT-06:00) América/North_Dakota/New_Salem

en: GMT-06:00) Central America
pt_BR: GMT-06:00) América Central

en: GMT-06:00) Central Time (US & Canada)
pt_BR: GMT-06:00) Hora Central (EUA e Canadá)

en: GMT-06:00) Mexico City
pt_BR: GMT-06:00) Cidade do México

en: GMT-07:00) America/Boise
pt_BR: GMT-07:00) América/Boise

en: GMT-07:00) Mazatlan
pt_BR: GMT-07:00) Mazatlán

en: GMT-07:00) Mountain Time (US & Canada)
pt_BR: GMT-07:00) Horário das montanhas (EUA e Canadá)

en: GMT-08:00) Pacific Time (US & Canada)
pt_BR: GMT-08:00) Horário do Pacífico (EUA e Canadá)

en: GMT-09:00) Alaska
pt_BR: GMT-09:00) Alasca

en: GMT-09:00) America/Anchorage
pt_BR: GMT-09:00) América/Anchorage

en: GMT-09:00) America/Metlakatla
pt_BR: GMT-09:00) América/Metlakatla

en: GMT-09:00) America/Nome
pt_BR: GMT-09:00) América/Nome

en: GMT-09:00) America/Sitka
pt_BR: GMT-09:00) América/Sitka

en: GMT-09:00) America/Yakutat
pt_BR: GMT-09:00) América/Yakutat

en: GMT-10:00) America/Adak
pt_BR: GMT-10:00) América/Adak

en: GMT-10:00) Hawaii
pt_BR: GMT-10:00) Havaí

en: GMT-11:00) American Samoa
pt_BR: GMT-11:00) Samoa Americana

en: GMT-11:00) Midway Island
pt_BR: GMT-11:00) Ilha Midway

en: GMT-12:00) International Date Line West
pt_BR: GMT-12:00) Linha Internacional de Data Oeste

en: GST Number
pt_BR: Número GST

en: GST Registration
pt_BR: Registro GST

en: Gabon
pt_BR: Gabão

en: Gambia
pt_BR: Gâmbia

en: Gambian Dalasi
pt_BR: Dalasi Gambiano

en: Georgia
pt_BR: Geórgia

en: Georgian Lari
pt_BR: lari Georgiano

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Get Help
pt_BR: Obter ajuda

en: Get Started
pt_BR: Iniciar

en: Get Subscription Saver
pt_BR: Obter recuperador de assinatura

en: Get started by creating your first product or creating a new checkout form.
pt_BR: Comece criando seu primeiro produto ou criando um novo formulário de checkout.

en: Get started by selecting a form or start build a new form.
pt_BR: Comece selecionando um formulário ou comece a criar um novo formulário.

en: Get started with SureCart
pt_BR: Comece a usar o SureCart

en: Ghana
pt_BR: Gana

en: Gibraltar Pound
pt_BR: Libra de Gibraltar

en: Go Back
pt_BR: Voltar

en: Go back.
pt_BR: Voltar.

en: Go to next product slide.
pt_BR: Vá para o próximo slide do produto.

en: Go to previous product slide.
pt_BR: Vá para o slide do produto anterior.

en: Grace Period
pt_BR: Período de carência

en: Greece
pt_BR: Grécia

en: Green
pt_BR: Verde

en: Greenland
pt_BR: Groenlândia

en: Grenada
pt_BR: Granada

en: Group Access
pt_BR: Acesso de grupo

en: Group Name
pt_BR: Nome do grupo

en: Grow your store worry-free.
pt_BR: Aumente sua loja sem preocupações.

en: Guadeloupe
pt_BR: Guadalupe

en: Guatemalan Quetzal
pt_BR: Quetzal Guatemalteco

en: Guinea
pt_BR: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

en: Guinean Franc
pt_BR: Franco Guineense

en: Guyana
pt_BR: Guiana

en: Guyanese Dollar
pt_BR: Dólar da Guiana

en: Haitian Gourde
pt_BR: Gourde Haitiano

en: Hand Pick Products
pt_BR: Produtos selecionados à mão

en: Header Text
pt_BR: Texto do cabeçalho

en: Heading %d
pt_BR: Título %d

en: Heard Island and McDonald Islands
pt_BR: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Height
pt_BR: Altura

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Hide %d Archived Prices
pt_BR: Ocultar %d preços arquivados

en: Hide %d Archived Promotion Codes
pt_BR: Ocultar códigos de promoção arquivados %d

en: Holy See (Vatican City State)
pt_BR: Santa Sé (Estado da Cidade do Vaticano)

en: Home
pt_BR: Inicial

en: Honduran Lempira
pt_BR: Lempira Hondurenha

en: Hong Kong Dollar
pt_BR: Dólar de Hong Kong

en: How To Add Buttons
pt_BR: Como adicionar botões

en: Hungarian Forint
pt_BR: Florim Húngaro

en: Hungary
pt_BR: Hungria

en: I Changed My Site Address
pt_BR: Eu alterei o endereço do meu site

en: I agree to %1$1s's %2$2sPrivacy Policy%3$3s
pt_BR: Concordo com a %1$1s's %2$2sPolítica de Privacidade%3$3s

en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s
pt_BR: Concordo com os %1$1s %2$2sTermos%3$3s

en: I agree to %1$1s's %2$2sTerms%3$3s and %4$4sPrivacy Policy%5$5s
pt_BR: Concordo com os %2$2sTermos%3$3s e a %4$4sPolítica de Privacidade%5$5s de %1$1s

en: I want to have both sites connected to the store "%s".
pt_BR: Eu quero ter ambos os sites conectados à loja "%s".

en: I want to update this site connection to the store "%s".
pt_BR: Eu quero atualizar essa conexão do site com a loja "%s".

en: I.E. Cash On Delivery
pt_BR: ou seja Pagamento na entrega

en: I.E. Free shipping on all orders…
pt_BR: ou seja Frete grátis em todas as encomendas…

en: I.E. Pay with cash upon delivery.
pt_BR: ou seja Pague com dinheiro na entrega.

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: Icelandic Króna
pt_BR: Coroa Islandesa

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: If a subscription payment fails, the subscription is marked past due. When this happens we automatically retry the payment based on our smart retry logic. If the payment is still unsuccessful after the duration set above, the subscription will be canceled.
pt_BR: Se o pagamento de uma assinatura falhar, a assinatura será marcada como vencida. Quando isso acontece, tentamos novamente o pagamento de forma automática com base em nossa lógica de repetição inteligente. Se o pagamento ainda não for bem-sucedido após a duração definida acima, a assinatura será cancelada.

en: If all of these conditions are true
pt_BR: Se todas essas condições forem verdadeiras

en: If any of these conditions are true
pt_BR: Se alguma dessas condições for verdadeira

en: If enabled, apply reverse charge when applicable even when customers are in your home country.
pt_BR: Se ativado, aplique a cobrança reversa quando aplicável, mesmo quando os clientes estiverem em seu país de origem.

en: If enabled, require all customer’s in the EU to enter a EU VAT number when checking out.
pt_BR: Se ativado, exige que todos os clientes na UE insiram um número VAT da UE ao fazer o checkout.

en: If enabled, the discount will be applied if the display conditions are satisfied, even if they do not click the bump. If disabled, the discount will only be applied if the customer clicks the order bump.
pt_BR: Se ativado, o desconto será aplicado se as condições de exibição forem satisfeitas, mesmo que não cliquem no bump. Se desabilitado, o desconto só será aplicado se o cliente clicar no order bump.

en: If enabled, you can enter a tax rate to apply when a specific tax registration is not found.
pt_BR: Se ativado, você pode inserir uma taxa de imposto a ser aplicada quando um registro de imposto específico não for encontrado.

en: If enabled, you need to configure which tax regions you have tax nexus. Tax will only be collected for tax regions that are enabled. If disabled, no tax will be collected.
pt_BR: Se habilitado, você precisa configurar em quais regiões fiscais você tem nexus fiscais. O imposto só será cobrado para as regiões fiscais habilitadas. Se desativado, nenhum imposto será cobrado.

en: If enabled, your store will collect Canada GST/HST for all provinces. If you need to collect additional provincial taxes for Quebec, British Columbia, Manitoba, or Saskatchewan then you will need to additionally create separate tax registrations for these provinces.
pt_BR: Se ativado, sua loja coletará Canada GST/HST para todas as províncias. Se você precisar coletar impostos provinciais adicionais para Quebec, British Columbia, Manitoba ou Saskatchewan, precisará criar registros fiscais separados para essas províncias.

en: If enabled, your store will collect EU VAT for all EU countries. You should enable this option if you are registered via "One-Stop Shop" and plan to submit a single VAT return for all EU countries. If you are planning to submit separate VAT returns for each EU country then you should not enable this option. You should instead create separate tax registrations for each EU country.
pt_BR: Se ativado, sua loja coletará o VAT da UE para todos os países da UE. Deve ativar esta opção se estiver registado através do "One-Stop Shop" e pretender apresentar uma única declaração de VAT para todos os países da UE. Se você planeja enviar declarações de VAT separadas para cada país da UE, não habilite esta opção. Em vez disso, você deve criar registros fiscais separados para cada país da UE.

en: If none of these conditions are true
pt_BR: Se nenhuma dessas condições for verdadeira

en: If products in the cart require tax but not shipping, we will show a condensed version specifically for tax collection.
pt_BR: Se os produtos no carrinho exigirem impostos, mas não o envio, mostraremos uma versão condensada especificamente para cobrança de impostos.

en: If set to true GST taxes will be calculated for all Canadian provinces.
pt_BR: Se definido como verdadeiro, os impostos GST serão calculados para todas as províncias canadenses.

en: If set to true VAT taxes will be calculated for all EU countries.
pt_BR: Se definido como verdadeiro, os impostos de VAT serão calculados para todos os países da UE.

en: If set to true VAT taxes will be calculated using the account's home country VAT rate.
pt_BR: Se definido como verdadeiro, os impostos de VAT serão calculados usando a taxa de VAT do país de origem da conta.

en: If set to true abandonded order reminder emails will be sent to customers.
pt_BR: Se definido como verdadeiro, os e-mails de lembrete de pedido abandonado serão enviados aos clientes.

en: If set to true order confirmation emails will be sent to customers.
pt_BR: Se definido como verdadeiro, os e-mails de confirmação do pedido serão enviados aos clientes.

en: If set to true refund emails will be sent to customers.
pt_BR: Se definido como verdadeiro, os e-mails de reembolso serão enviados aos clientes.

en: If set to true subscription dunning emails will be sent to customers.
pt_BR: Se definido como verdadeiro, os e-mails de cobrança de assinatura serão enviados aos clientes.

en: If set to true taxes will be automatically calculated.
pt_BR: Se definido como verdadeiro, os impostos serão calculados automaticamente.

en: If tax or shipping is required for checkout the address field will automatically be required.
pt_BR: Se for necessário imposto ou frete para finalizar a compra, o campo endereço será automaticamente obrigatório.

en: If there are errors in the checkout, they will display here.
pt_BR: Se houver erros no checkout, eles serão exibidos aqui.

en: If this endpoint is important to your integration, please try and fix the issue. We will disable this endpoint on %s if it continues to fail.
pt_BR: Se este ponto de acesso é importante para a sua integração, por favor, tente corrigir o problema. Desativaremos este ponto de acesso em %s se ele continuar a falhar.

en: If you change your mind, you can renew your subscription.
pt_BR: Caso mude de ideia, você pode renovar sua assinatura.

en: If you do business in Australia, you may be required to collect GST on sales in Australia.
pt_BR: Se você faz negócios na Austrália, pode ser necessário coletar GST sobre vendas na Austrália.

en: If you do business in the United Kingdom, you may be required to collect Value Added Tax (VAT).
pt_BR: Se você faz negócios no Reino Unido, pode ser necessário coletar o Imposto sobre Valor Agregado (VAT).

en: If you have any webhooks that failed to process on your site, you can retry them here.
pt_BR: Se você tiver algum webhook que falhou ao processar em seu site, você pode tentar novamente aqui.

en: If you like, you may enter custom structures for your instant checkout URLs here. For example, using <code>buy</code> would make your product buy links like <code>%sbuy/sample-product/</code>.
pt_BR: Se desejar, você pode inserir estruturas personalizadas para suas URLs de checkout instantâneo aqui. Por exemplo, usar <code>comprar</code> faria com que os links de compra do seu produto ficassem como <code>%scomprar/produto-exemplo/</code>.

en: If you like, you may enter custom structures for your product page URLs here. For example, using <code>collections</code> would make your product collection links like <code>%scollections/sample-collection/</code>.
pt_BR: Se desejar, você pode inserir estruturas personalizadas para as URLs da página do seu produto aqui. Por exemplo, usando <code>colções</code> faria com que seus links de coleção de produtos fossem como <code>%scolecoes/exemplo-colecao/</code>.

en: If you like, you may enter custom structures for your product page URLs here. For example, using <code>products</code> would make your product buy links like <code>%sproducts/sample-product/</code>.
pt_BR: Se desejar, você pode inserir estruturas personalizadas para as URLs da página do seu produto aqui. Por exemplo, usando <code>produtos</code> faria com que seus links de compra de produtos ficassem como <code>%sprodutos/produto-exemplo/</code>.

en: If you need to collect provincial tax (British Columbia, Manitoba, Quebec, and Saskatchewan) in addition to GST/HST, then you'll need to setup registrations for each province.
pt_BR: Se você precisar coletar impostos provinciais (British Columbia, Manitoba, Quebec e Saskatchewan), além do GST/HST, precisará configurar registros para cada província.

en: If you plan to submit a separate VAT return to each EU country, then you'll need to setup tax registrations for each country.
pt_BR: Se você planeja enviar uma declaração de VAT separada para cada país da UE, precisará configurar registros fiscais para cada país.

en: If you want to make your donation once then Press Enter.
pt_BR: Se você deseja fazer sua doação uma vez, então pressione Enter.

en: If you want to make your donation recurring then Press Tab once & select the recurring interval from the dropdown.
pt_BR: Se você deseja tornar sua doação recorrente, pressione Tab uma vez e selecione o intervalo recorrente no menu suspenso.

en: If you would like your order numbers to have a special prefix, you can enter it here. It must not contain underscores, spaces or dashes.
pt_BR: Se você quiser que seus números de pedido tenham um prefixo especial, você pode inseri-lo aqui. Não deve conter sublinhados, espaços ou hífens.

en: Ignore Purchased Products
pt_BR: Ignorar produtos comprados

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image Cropping
pt_BR: Cortar imagem

en: Image URL
pt_BR: URL da imagem

en: Image is scaled and cropped to fill the entire space without being distorted.
pt_BR: A imagem é dimensionada e cortada para preencher todo o espaço sem ser distorcida.

en: Image is scaled to fill the space without clipping nor distorting.
pt_BR: A imagem é dimensionada para preencher o espaço sem cortes nem distorções.

en: Image of %s
pt_BR: Imagem de %s

en: Image removed.
pt_BR: Imagem removida.

[ctx: Image scaling options]
en: Scale
pt_BR: Escala

en: Image updated.
pt_BR: Imagem atualizada.

en: Image will be stretched and distorted to completely fill the space.
pt_BR: A imagem será esticada e distorcida para preencher completamente o espaço.

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Images updated.
pt_BR: Imagens atualizadas.

en: Immediately
pt_BR: Imediatamente

en: Important
pt_BR: Importante

en: In applicable tax jurisdictions, your tax ID will show on invoices. If you don't have your tax ID number yet, you can enter it later.
pt_BR: Nas jurisdições fiscais aplicáveis, seu ID fiscal aparecerá nas faturas. Se ainda não tiver o seu número de identificação fiscal, pode introduzi-lo mais tarde.

en: In order to add a new card, we will need to make a small transaction to authenticate it. This is for authentication purposes and will be immediately refunded.
pt_BR: Para adicionar um novo cartão, precisaremos fazer uma pequena transação para autenticá-lo. Isso é para fins de autenticação e será reembolsado imediatamente.

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Incoming Webhook
pt_BR: Webhook de entrada

en: Incomplete
pt_BR: Incompleto

en: Increase quantity
pt_BR: Aumentar quantidade

en: Increase quantity by one.
pt_BR: Aumente a quantidade em uma unidade.

en: Indian Rupee
pt_BR: Rupia Indiana

en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

en: Indonesian Rupiah
pt_BR: Rupia Indonésia

en: Info
pt_BR: info

en: Initial Payment
pt_BR: Pagamento inicial

en: Initial Payment Label
pt_BR: Rótulo de pagamento inicial

en: Inner blocks use content width
pt_BR: Blocos internos usam largura de conteúdo

en: Input Help
pt_BR: Ajuda de entrada

en: Input Label
pt_BR: Etiqueta de Entrada

en: Input Placeholder
pt_BR: Espaço reservado de entrada

en: Insert Buy Link
pt_BR: Inserir link de compra

en: Inspector
pt_BR: Inspetor

en: Installment
pt_BR: Prestação

en: Instant Checkout
pt_BR: Checkout Instantâneo

en: Instantly publish a shareable page for this product.
pt_BR: Publique instantaneamente uma página compartilhável para este produto.

en: Instructions on how to pay.
pt_BR: Instruções sobre como pagar.

en: Insufficient Funds
pt_BR: Fundos insuficientes

en: Integration
pt_BR: Integração

en: Integration Provider
pt_BR: Provedor de Integração

en: Integration Provider Items
pt_BR: Itens de provedor de integração

en: Integration Providers
pt_BR: Provedores de Integração

en: Integration deleted.
pt_BR: Integração excluída.

en: Integration saved.
pt_BR: Integração salva.

en: Integrations
pt_BR: Integrações

en: Invalid
pt_BR: Inválido

en: Invalid API Token
pt_BR: Token de API inválido

en: Invalid API token.
pt_BR: Token de API inválido.

en: Invalid Checkout
pt_BR: Checkout inválido

en: Invalid email address!
pt_BR: Email inválido

en: Invalid promotion code.
pt_BR: Código de promoção inválido.

en: Invalid recaptcha check. Please try again.
pt_BR: Verificação de recaptcha inválida. Por favor, tente novamente.

en: Invalid recaptcha score. Please try again.
pt_BR: Pontuação de recaptcha inválida. Por favor, tente novamente.

en: Invalid verification code
pt_BR: Código de verificação inválido

en: Invalid.
pt_BR: Inválido.

en: Inventory
pt_BR: Inventário

en: Invoice
pt_BR: Fatura

en: Invoice Details
pt_BR: Detalhes da fatura

en: Invoice History
pt_BR: Histórico de cobranças

en: Invoices
pt_BR: Faturas

en: Invoices & Receipts
pt_BR: Faturas e Recibos

en: Invoices are similar to orders, but are used for payments and plan changes on active subscriptions. In the future you will be able to create an invoice to send out.
pt_BR: As faturas são semelhantes aos pedidos, mas são usadas para pagamentos e alterações de plano em assinaturas ativas. No futuro, você poderá criar uma fatura para enviar.

en: Iran, Islamic Republic of
pt_BR: Irã, República Islâmica do

en: Iraq
pt_BR: Iraque

en: Ireland
pt_BR: Irlândia

en: Isle of Man
pt_BR: Ilha de Man

en: Israeli New Sheqel
pt_BR: Novo Shekel Israelense

en: It does not match parent currency.
pt_BR: Não corresponde à moeda principal.

en: It is archived.
pt_BR: Está arquivado.

en: It is expired.
pt_BR: Está expirado.

en: It is not a valid hex color.
pt_BR: Não é uma cor hexadecimal válida.

en: It is not valid or enabled.
pt_BR: Não é válido ou ativado.

en: It looks like you are not yet a customer.
pt_BR: Parece que você ainda não é um cliente.

en: It must be greater than the largest existing order number.
pt_BR: Deve ser maior que o maior número de pedido existente.

en: Italy
pt_BR: Itália

en: Items
pt_BR: Unid

en: Jamaican Dollar
pt_BR: Dólar Jamaicano

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Japanese Yen
pt_BR: Yen Japonês

en: Just one last step!
pt_BR: Apenas um último passo!

en: Justification
pt_BR: Justificativa

en: Justify items center
pt_BR: Justificar itens centralizados

en: Justify items left
pt_BR: Justificar itens à esquerda

en: Justify items right
pt_BR: Justificar itens à direita

en: Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão

en: Kazakhstani Tenge
pt_BR: Tenge do Cazaquistão

en: Keep My Plan
pt_BR: Mantenha meu plano

en: Keep Update
pt_BR: Manter atualização

en: Kenya
pt_BR: Quênia

en: Kenyan Shilling
pt_BR: Xelim Queniano

en: Key
pt_BR: Chave

en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

en: Kyrgyzstani Som
pt_BR: Som do Quirguistão

en: Label
pt_BR: Etiqueta

en: Label Name
pt_BR: Nome da etiqueta

en: Label for donation
pt_BR: Etiqueta para doação

en: Landscape
pt_BR: Paisagem

en: Lao People's Democratic Republic
pt_BR: República Democrática Popular do Laos

en: Large
pt_BR: Grande

en: Last 30 Days
pt_BR: Últimos 30 dias

en: Last 365 Days
pt_BR: Últimos 365 dias

en: Last Month
pt_BR: Mês passado

en: Last Name
pt_BR: Sobrenome

en: Last Name Label
pt_BR: Etiqueta de sobrenome

en: Last Updated
pt_BR: Ultima atualização

en: Last Week
pt_BR: Semana passada

en: Latest
pt_BR: Mais recente

en: Latvia
pt_BR: Letônia

en: Learn More
pt_BR: Aprenda mais

en: LearnDash Course
pt_BR: Curso LearnDash

en: LearnDash Group
pt_BR: Grupo LearnDash

en: LearnDash Groups
pt_BR: Grupos LearnDash

en: Leave empty if the image is purely decorative.
pt_BR: Deixe em branco se a imagem for puramente decorativa.

en: Leave the heavy-lifting to us. Use SureCart's built-in native integrations with all the plugins you use. Purchases and subscriptions are automatically synced with your plugins.
pt_BR: Deixe o trabalho pesado conosco. Use as integrações nativas integradas do SureCart com todos os plug-ins que você usa. Compras e assinaturas são sincronizadas automaticamente com seus plugins.

en: Leave this blank and we will generate one for you.
pt_BR: Deixe em branco e iremos gerar um para você.

en: Lebanese Pound
pt_BR: Libra Libanesa

en: Lebanon
pt_BR: Líbano

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Legacy Features
pt_BR: Recursos legados

en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

en: Lesotho Loti
pt_BR: Lesoto Loti

en: Liberia
pt_BR: Libéria

en: Liberian Dollar
pt_BR: Dólar Liberiano

en: Libya
pt_BR: Líbia

en: License
pt_BR: Licença

en: License Key
pt_BR: Chave de licença

en: License Keys
pt_BR: Chaves de licença

en: License updated.
pt_BR: Licença atualizada.

en: Licenses
pt_BR: Licenças

en: Licensing
pt_BR: Licenciamento

en: Lifetime
pt_BR: Vitalício

en: Lifetime Subscription
pt_BR: Assinatura vitalícia

en: LifterLMS Course
pt_BR: Curso LifterLMS

en: Light
pt_BR: Claro

en: Limit
pt_BR: Limitar

en: Limit Per-Customer Purchases
pt_BR: Limite de compras por cliente

en: Limit To A Specific Customer
pt_BR: Limite a um cliente específico

en: Limit result set to users with a customer.
pt_BR: Limitar conjunto de resultados para usuários com um cliente.

en: Limit result set to users with specific customer ids.
pt_BR: Limite o conjunto de resultados a usuários com IDs de clientes específicos.

en: Limit the end date when customers can redeem this coupon.
pt_BR: Limite a data final em que os clientes podem resgatar este cupom.

en: Limit the number of times a single customer can purchase this product.
pt_BR: Limite o número de vezes que um único cliente pode comprar este produto.

en: Limit the number of times this code can be redeemed.
pt_BR: Limite o número de vezes que este código pode ser resgatado.

en: Limit the usage of this promotion code
pt_BR: Limite o uso deste código promocional

en: Line Items
pt_BR: Itens de lista

en: Link Name
pt_BR: Nome do link

en: Link image to home
pt_BR: Linkar imagem à página inicial

en: Link removed.
pt_BR: Link removido.

en: Link to %s product collection.
pt_BR: Link para a coleção de produtos %s.

en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

en: Live
pt_BR: Ao vivo

en: Live Payments Disabled
pt_BR: Pagamentos ao vivo desativados

en: Live Payments Enabled
pt_BR: Pagamentos ao vivo ativados

en: Load More
pt_BR: Carregar mais

en: Loading Text
pt_BR: Texto de carregando

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Local Reverse Charge
pt_BR: Cobrança reversa local

en: Log Out
pt_BR: Deslogar

en: Login
pt_BR: Logar

en: Login to your account
pt_BR: Logar em sua conta

en: Login with Code
pt_BR: Logar com código

en: Logout
pt_BR: Sair

en: Logout button settings
pt_BR: Configurações do botão de logout

en: Looking to migrate from another ecommerce platform?
pt_BR: Está pensando em migrar de outra plataforma de ecommerce?

en: Lost Monthly Recurring Revenue
pt_BR: Receita Recorrente Mensal Perdida

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: MRR Lost
pt_BR: MRR Perdido

en: Macanese Pataca
pt_BR: Pataca Macaense

en: Macedonian Denar
pt_BR: Dinar Macedônio

en: Make Default
pt_BR: Tornar padrão

en: Make stock adjustment
pt_BR: Faça o ajuste de estoque

en: Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
pt_BR: Verifique se você está registrado nas jurisdições fiscais apropriadas antes de ativar a cobrança de impostos.

en: Make test payments with this product.
pt_BR: Faça pagamentos de teste com este produto.

en: Malagasy Ariary
pt_BR: Ariary Malgaxe

en: Malawi
pt_BR: Malaui

en: Malawian Kwacha
pt_BR: Kwacha do Malawi

en: Malaysia
pt_BR: Malásia

en: Malaysian Ringgit
pt_BR: Ringgit Malaio

en: Maldives
pt_BR: Maldivas

en: Maldivian Rufiyaa
pt_BR: Rufiyaa das Maldivas

en: Manage Scheduled Update
pt_BR: Gerenciar atualização agendada

en: Manage Shipping Profile
pt_BR: Gerenciar perfil de envio

en: Manage all template parts
pt_BR: Gerenciar todas as partes do modelo

en: Manage all templates
pt_BR: Gerenciar todos os modelos

en: Manage how your store charges sales tax on orders, invoices, and subscriptions.
pt_BR: Gerencie como sua loja cobra impostos sobre vendas em pedidos, faturas e assinaturas.

en: Manage how your store charges sales tax within each tax region. Check with a tax expert to understand your tax obligations.
pt_BR: Gerencie como sua loja cobra o imposto sobre vendas em cada região fiscal. Consulte um especialista tributário para entender suas obrigações fiscais.

en: Manage how your store collects EU VAT for all EU countries.
pt_BR: Gerencie como sua loja coleta o VAT da UE para todos os países da UE.

en: Manage how your store collects GST/HST for all Canadian provinces.
pt_BR: Gerencie como sua loja coleta GST/HST para todas as províncias canadenses.

en: Manage how your store handles failed subscription payments.
pt_BR: Gerencie como sua loja lida com pagamentos de assinatura com falha.

en: Manage how your store handles subscription upgrades, downgrades, and cancellations.
pt_BR: Gerencie como sua loja lida com upgrades, downgrades e cancelamentos de assinaturas.

en: Manage what your customers are able to see and do from the customer portal.
pt_BR: Gerencie o que seus clientes podem ver e fazer no portal do cliente.

en: Manage which notifications are sent to your customers.
pt_BR: Gerencie quais notificações são enviadas aos seus clientes.

en: Manage your subscription purchase behavior.
pt_BR: Gerencie seu comportamento de compra de assinatura.

en: Manual Payment Method
pt_BR: Forma de pagamento manual

en: Manual Payment Methods
pt_BR: Formas de pagamento manuais

en: Manually sync your WordPress install with SureCart.
pt_BR: Sincronize manualmente sua instalação do WordPress com o SureCart.

en: Mark As Paid
pt_BR: Marcar como pago

en: Mark Paid
pt_BR: Marcar como pago

en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt_BR: Martinica

en: Match all SureCart customers with WordPress users. This is helpful if you have migrated from another eCommerce platform.
pt_BR: Combine todos os clientes do SureCart com os usuários do WordPress. Isso é útil se você migrou de outra plataforma de comércio eletrônico.

en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

en: Mauritanian Ouguiya
pt_BR: Mauritano Ouguiya

en: Mauritian Rupee
pt_BR: Rúpia da Maurícia

en: Mauritius
pt_BR: Maurício

en: Max
pt_BR: Máx.

en: Max Image Width
pt_BR: Largura máxima da imagem

en: Maximum Price
pt_BR: Preço Máximo

en: Maximum height
pt_BR: Altura máxima

en: Maximum weight
pt_BR: Peso máximo

en: Media
pt_BR: Mídia

en: Media upload failed. If this is a photo or a large image, please scale it down and try again.
pt_BR: O upload de mídia falhou. Se for uma foto ou uma imagem grande, por favor, reduza-a e tente novamente.

en: Medium
pt_BR: Médio

en: MemberPress Membership
pt_BR: Membro do MemberPress

en: Membership Access
pt_BR: Acesso de membro

en: Memo
pt_BR: Nota

en: Menu %s selected
pt_BR: Menu %s selecionado

en: Menu Icon
pt_BR: Ícone do menu

en: Menu Selection Dropdown closed.
pt_BR: Menu de seleção dropdown fechado.

en: Menu Selection Dropdown opened. Press Up/Down arrow to toggle between menu items.
pt_BR: Menu de seleção dropdown aberto. Pressione a seta para cima/baixo para alternar entre os itens do menu.

en: Message Text
pt_BR: Mensagem de texto

en: Meta description
pt_BR: Descrição meta

en: Metadata
pt_BR: Metadados

en: Metadata for the order.
pt_BR: Metadados para o pedido.

en: Method
pt_BR: Forma

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
pt_BR: Método '%s' não implementado. Deve ser substituído na subclasse.

en: Mexican Peso
pt_BR: Peso Mexicano

en: Mexico
pt_BR: México

en: Micro-Business Exemption
pt_BR: Isenção de Microempresa

en: Micronesia, Federated States of
pt_BR: Micronésia, Estados Federados da

en: Migration
pt_BR: Migração

en: Minimum Price
pt_BR: Preço minimo

en: Minimum order subtotal
pt_BR: Subtotal mínimo do pedido

en: Minimum weight
pt_BR: Peso mínimo

en: Miscellaneous
pt_BR: Diversos

en: Mode
pt_BR: Modo

en: Moldovan Leu
pt_BR: Leu Moldavo

en: Monaco
pt_BR: Mônaco

en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

en: Mongolian Tögrög
pt_BR: Mongol Tögrög

en: Month
pt_BR: Mês

en: Monthly
pt_BR: Mensal

en: Monthly, Basic Plan, etc.
pt_BR: Mensal, Plano Básico, etc.

en: Moroccan Dirham
pt_BR: Dirham Marroquino

en: Morocco
pt_BR: Marrocos

en: Move to Trash
pt_BR: Mover para lixeira

en: Mozambican Metical
pt_BR: Metical Moçambicano

en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

en: Musical Instruments
pt_BR: Instrumentos musicais

en: Must be %d or less.
pt_BR: Deve ser %d ou menos.

en: Must be %d or more.
pt_BR: Deve ser %d ou mais.

en: Must be accepted.
pt_BR: Deve ser aceito.

en: Must be an integer
pt_BR: Deve ser um número inteiro

en: Must be blank
pt_BR: Deve estar em branco

en: Must be even
pt_BR: Deve ser igual

en: Must be larger.
pt_BR: Deve ser maior.

en: Must be odd
pt_BR: Deve ser ímpar

en: Must be smaller.
pt_BR: Deve ser menor.

en: Myanmar
pt_BR: Mianmar

en: Myanmar Kyat
pt_BR: Mianmar Kyat

en: Name
pt_BR: Nome

en: Name Placeholder
pt_BR: Espaço reservado do nome

en: Name Your Price
pt_BR: Diga seu preço

en: Name or Company Name
pt_BR: Nome ou Empresa

en: Name your own price
pt_BR: Diga seu próprio preço

en: Namibian Dollar
pt_BR: Dólar Namibiano

en: Nepalese Rupee
pt_BR: Rupia Nepalesa

en: Nested blocks use content width with options for full and wide widths.
pt_BR: Blocos aninhados usam largura de conteúdo com opções para larguras total e ampla.

en: Nested blocks will fill the width of this container. Toggle to constrain.
pt_BR: Blocos aninhados preencherão a largura deste contêiner. Alterne para restringir.

en: Net Payment
pt_BR: Pagamento líquido

en: Netherlands
pt_BR: Holanda

en: Netherlands Antillean Gulden
pt_BR: Gulden das Antilhas Holandesas

en: New Caledonia
pt_BR: Nova Caledônia

en: New Cancellation Reason
pt_BR: Novo motivo de cancelamento

en: New Cart
pt_BR: Novo Carrinho

en: New Checkout Form
pt_BR: Novo formulário de checkout

en: New Collection
pt_BR: Nova coleção

en: New Form
pt_BR: Novo formulário

en: New Order
pt_BR: Novo pedido

en: New Password
pt_BR: Nova senha

en: New Plan
pt_BR: Novo plano

en: New Promotion Code
pt_BR: Novo código promocional

en: New Subscriptions
pt_BR: Novas assinaturas

en: New SureCart Product
pt_BR: Novo produto SureCart

en: New SureCart product collection
pt_BR: Nova coleção de produtos SureCart

en: New Tab %d
pt_BR: Nova aba %d

en: New Taiwan Dollar
pt_BR: Novo Dólar Taiwanês

en: New Trials
pt_BR: Novas avaliações

en: New Upgrade Group
pt_BR: Novo grupo de atualização

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: New Zealand Dollar
pt_BR: Dólar da Nova Zelândia

en: New products are added to this profile.
pt_BR: Novos produtos serão adicionados a este perfil.

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Next Billing Period
pt_BR: Próximo período de cobrança

en: Next Page
pt_BR: Próxima página

en: Next retry:
pt_BR: Próxima tentativa:

en: Next-day delivery
pt_BR: Entrega no dia seguinte

en: Nicaraguan Córdoba
pt_BR: Córdoba Nicaraguense

en: Niger
pt_BR: Níger

en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

en: Nigerian Naira
pt_BR: Naira Nigeriana

en: No Minimum
pt_BR: Sem mínimo

en: No Product
pt_BR: Sem produto

en: No Reason Provided
pt_BR: Nenhum motivo fornecido

en: No Thanks
pt_BR: Não, obrigado.

en: No available payment methods
pt_BR: Nenhum método de pagamento disponível

en: No billing periods
pt_BR: Sem períodos de cobrança

en: No cancellation acts.
pt_BR: Nenhum ato de cancelamento.

en: No charges
pt_BR: Sem cobranças

en: No checkout forms found in Trash.
pt_BR: Nenhum formulário de pagamento foi encontrado na Lixeira.

en: No checkout forms found.
pt_BR: Nenhum formulário de checkout encontrado.

en: No code specified
pt_BR: Nenhum código especificado

en: No collections found.
pt_BR: Nenhuma coleção encontrada.

en: No customer ID or email provided.
pt_BR: Nenhum ID de cliente ou e-mail fornecido.

en: No customers found.
pt_BR: Nenhum cliente encontrado.

en: No discount.
pt_BR: Sem desconto.

en: No items found
pt_BR: Nenhum item encontrado

en: No licenses found.
pt_BR: Nenhuma licença encontrada.

en: No limit
pt_BR: Sem limite

en: No manual payment methods.
pt_BR: Sem forma de pagamento manuais.

en: No matching template found
pt_BR: Nenhum modelo correspondente encontrado

en: No more charges.
pt_BR: Sem mais cobranças.

en: No more orders.
pt_BR: Não há mais pedidos.

en: No more products to browse.
pt_BR: Não há mais produtos para navegar.

en: No more subscriptions.
pt_BR: Não há mais assinaturas.

en: No name provided
pt_BR: Nenhum nome fornecido

en: No order bumps found.
pt_BR: Nenhum Order Bump encontrado.

en: No payment methods found.
pt_BR: Nenhum método de pagamento encontrado.

en: No payment processors are enabled for this mode.
pt_BR: Nenhum gateway de pagamento está habilitado para este modo.

en: No price
pt_BR: Sem preço

en: No product
pt_BR: Nenhum produto

en: No product collections added.
pt_BR: Nenhuma coleção de produtos adicionada.

en: No products found.
pt_BR: Nenhum produto encontrado.

en: No products in this profile.
pt_BR: Nenhum produto neste perfil.

en: No shipping rates
pt_BR: Sem taxas de envio

en: No shipping rates available for customers to choose from.
pt_BR: Não há taxas de envio disponíveis para os clientes escolherem.

en: No shipping required.
pt_BR: Não é necessário envio.

en: No shipping zones or rates
pt_BR: Sem zonas ou taxas de envio

en: No theme is defined for this template.
pt_BR: Nenhum tema está definido para este modelo.

en: No, Keep Inactive
pt_BR: Não, mantenha inativo

en: No, donate once.
pt_BR: Não, doar uma vez.

en: None
pt_BR: Nenhum

en: None found.
pt_BR: Nenhum encontrado.

en: None of these items are in the cart.
pt_BR: Nenhum desses itens está no carrinho.

en: Norfolk Island
pt_BR: Ilha Norfolk

en: North Korea
pt_BR: Coreia do Norte

en: North Macedonia
pt_BR: Macedônia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt_BR: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt_BR: Noruega

en: Norwegian Krone
pt_BR: Coroa Norueguesa

en: Not Found
pt_BR: Não encontrado

en: Not Processed
pt_BR: Não processado

en: Not Published
pt_BR: Não publicado

en: Not Purchaseable
pt_BR: Não comprável

en: Not Redeemed
pt_BR: Não resgatado

en: Not Scheduled
pt_BR: Não agendado

en: Not Shipped
pt_BR: Não enviado

en: Not a number
pt_BR: Não é um número

en: Not connected
pt_BR: Não conectado

en: Not found.
pt_BR: Não encontrado.

en: Not registered
pt_BR: Não registrado

en: Note: By checking this, it will show confirmation text below the email on checkout forms.
pt_BR: Observação: ao marcar isso, ele mostrará o texto de confirmação abaixo do e-mail nos formulários de checkout.

en: Nothing Found
pt_BR: Nada encontrado

en: Notification Settings
pt_BR: Configurações de notificação

en: Notification settings for abandoned checkouts
pt_BR: Configurações de notificação para checkouts abandonados

en: Notifications
pt_BR: Notificações

en: Notifications disabled.
pt_BR: Notificações desativadas.

en: Notifications enabled.
pt_BR: Notificações ativadas.

en: Notify customer of shipment
pt_BR: Notifique o cliente sobre o envio

en: Number
pt_BR: Número

en: Number Of New Subscriptions
pt_BR: Número de novas assinaturas

en: Number Of New Trials
pt_BR: Número de novas avaliações

en: Number To Display
pt_BR: Número Para Exibir

en: Number Type
pt_BR: Tipo de número

en: Number of Payments
pt_BR: Número de pagamentos

en: Number of days until expiration
pt_BR: Número de dias até o vencimento

en: Number of months
pt_BR: Número de meses

en: OR
pt_BR: OU

en: Offer Discount
pt_BR: Oferecer desconto

en: Offer the rewewal discount when this option is selected
pt_BR: Oferecer o desconto de renovação quando esta opção for selecionada

en: Okay
pt_BR: OK

en: Oldest
pt_BR: Mais antigo

en: Oman
pt_BR: Omã

en: On Hand
pt_BR: Em mãos

en: On Hold
pt_BR: Em espera

en: On the final email
pt_BR: No último e-mail

en: On the first email
pt_BR: No primeiro e-mail

en: On the second email
pt_BR: No segundo e-mail

en: Once
pt_BR: Uma vez

en: One Time
pt_BR: Uma vez

en: One Week
pt_BR: Uma semana

en: One column
pt_BR: Uma coluna

en: One of these products is no longer purchaseable.
pt_BR: Um desses produtos não está mais disponível para compra.

en: One-Time
pt_BR: Uma vez

en: Only one active abandoned checkout is allowed at a time
pt_BR: É permitido apenas um checkout abandonado ativo por vez

en: Only return objects that belong to the given product collections.
pt_BR: Apenas retorne objetos que pertencem às coleções de produtos fornecidas.

en: Only return objects that belong to the given product groups.
pt_BR: Retorne apenas objetos que pertençam aos grupos de produtos fornecidos.

en: Only return objects that belong to the given products.
pt_BR: Retorne apenas objetos que pertençam aos produtos fornecidos.

en: Only return objects that have this currency. If not set, this will fallback to the account's default currency.
pt_BR: Só retorna objetos que tenham essa moeda. Se não for definido, isso reverterá para a moeda padrão da conta.

en: Only return prices that allow ad hoc amounts or not.
pt_BR: Retorne apenas preços que permitam valores ad hoc ou não.

en: Only return products that are recurring or not recurring (one time).
pt_BR: Retorne apenas produtos recorrentes ou não recorrentes (uma vez).

en: Open
pt_BR: Aberto

en: Open Cart Floating Icon with %s items
pt_BR: Ícone flutuante do carrinho aberto com %s itens

en: Open Cart Menu Icon with %d items.
pt_BR: Ícone de menu do carrinho aberto com %d itens.

en: Open Return
pt_BR: Abrir devolução

en: Open Text
pt_BR: Texto aberto

en: Open or close account menu
pt_BR: Abrir ou fechar menu da conta

en: Open variant dropdown
pt_BR: Abrir dropdown de variante

en: Opt-in to some legacy features of the plugin.
pt_BR: Opte por alguns recursos legados do plugin.

en: Option Name
pt_BR: Nome da opção

en: Option Value %d
pt_BR: Valor da Opção %d

en: Option Values
pt_BR: Valores da Opção

en: Optional
pt_BR: Opcional

en: Options
pt_BR: Opções

en: Order
pt_BR: Pedido

en: Order #%s
pt_BR: Pedido #%s

en: Order Bump Price
pt_BR: Preço do Order Bump

en: Order Bump updated.
pt_BR: Order Bump atualizado.

en: Order Canceled.
pt_BR: Pedido cancelado.

en: Order Complete
pt_BR: Pedido completo

en: Order Confirmation
pt_BR: Confirmação do pedido

en: Order Confirmation Emails
pt_BR: E-mails de confirmação do pedido

en: Order Created.
pt_BR: Pedido criado.

en: Order Details
pt_BR: Detalhes do pedido

en: Order History
pt_BR: Histórico de pedidos

en: Order Marked as Paid.
pt_BR: Pedido marcado como pago.

en: Order Number Prefix
pt_BR: Prefixo do número do pedido

en: Order Numbering
pt_BR: Numeração do pedido

en: Order Numbers Counter
pt_BR: Contador de números de pedidos

en: Order Status
pt_BR: Status do pedido

en: Order Summary
pt_BR: Resumo do pedido

en: Order Summary %2$s
pt_BR: Resumo do pedido %2$s

en: Order Tax
pt_BR: Imposto do pedido

en: Order bump Removed.
pt_BR: Order Bump removido.

en: Order bump applied.
pt_BR: Order Bump aplicado.

en: Order bump summary
pt_BR: Resumo do Order Bump

en: Order has been confirmed. Please select continue to go to the next step.
pt_BR: O pedido foi confirmado. Por favor, selecione continuar para ir para a próxima etapa.

en: Order not found.
pt_BR: Pedido não encontrado.

en: Orders
pt_BR: Pedidos

en: Orders & Receipts
pt_BR: Pedidos e Recibos

en: Organic Food
pt_BR: Alimentos orgânicos

en: Originally priced at %s.
pt_BR: Preço original era %s.

en: Other
pt_BR: Outro

en: Other Label
pt_BR: Outro rótulo

en: Out of Stock
pt_BR: Esgotado

en: Out of stock label
pt_BR: Etiqueta de produto esgotado

en: Outstanding Installments
pt_BR: Parcelas pendentes

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: Owner data.
pt_BR: Dados do proprietário.

en: Page Layout
pt_BR: Layout da página

en: Page title
pt_BR: Título da página

[ctx: Page title]
en: Dashboard
pt_BR: Painel

[ctx: Page title]
en: Thank you!
pt_BR: Obrigado!

en: Paginate
pt_BR: Paginar

en: Pagination Font Size
pt_BR: Tamanho da fonte da paginação

en: Paid
pt_BR: Pago

en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

en: Pakistani Rupee
pt_BR: Rúpia Paquistanesa

en: Palestine, State of
pt_BR: Estado da Palestina

en: Panamanian Balboa
pt_BR: Balboa Panamenha

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

en: Papua New Guinean Kina
pt_BR: Papua Nova Guiné Kina

en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

en: Paraguayan Guaraní
pt_BR: Guarani Paraguaio

en: Partially Fulfilled
pt_BR: Parcialmente enviado

en: Partially Refunded
pt_BR: Parcialmente reembolsado

en: Partially Shipped
pt_BR: Enviado parcialmente

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password Confirmation
pt_BR: Confirmação da senha

en: Password Confirmation Help
pt_BR: Ajuda de confirmação de senha

en: Password Confirmation Label
pt_BR: Etiqueta de confirmação de senha

en: Password Confirmation Placeholder
pt_BR: Espaço reservado para confirmação de senha

en: Password does not match.
pt_BR: A senha não está igual.

en: Password is matched.
pt_BR: As senhas conferem.

en: Passwords must contain a special character.
pt_BR: As senhas devem conter um caractere especial.

en: Past Due
pt_BR: Atrasado

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Pause Subscription
pt_BR: Pausar assinatura

en: Pauses
pt_BR: Pausa

en: Pay Off
pt_BR: Quitar

en: Pay Off Subscription
pt_BR: Quitar assinatura

en: Pay off
pt_BR: Quitar

en: Pay what you want
pt_BR: Pague o quanto quiser

en: PayPal selected for check out.
pt_BR: PayPal selecionado para checkout.

en: Payment
pt_BR: Pagamento

en: Payment Failed
pt_BR: Pagamento falhou

en: Payment Failures
pt_BR: Falhas de pagamento

en: Payment History
pt_BR: Histórico de pagamento

en: Payment Intent
pt_BR: Intenção de Pagamento

en: Payment Method
pt_BR: Forma de pagamento

en: Payment Methods
pt_BR: Métodos de Pagamento

en: Payment Plan
pt_BR: Plano de pagamento

en: Payment Processors
pt_BR: Gateways de pagamento

en: Payment Type
pt_BR: Tipo de pagamento

en: Payment canceled. Please try again.
pt_BR: Pagamento cancelado. Por favor, tente novamente.

en: Payment gateway configuration incomplete. Please ensure Paystack is properly configured for transactions.
pt_BR: Configuração do gateway de pagamento incompleta. Por favor, certifique-se de que o Paystack está corretamente configurado para transações.

en: Payment instructions
pt_BR: Instruções de pagamento

en: Payment method deleted.
pt_BR: Método de pagamento excluído.

en: Payment method disabled.
pt_BR: Forma de pagamento desativada.

en: Payment method enabled.
pt_BR: Forma de pagamento ativada.

en: Payment method updated.
pt_BR: Forma de pagamento atualizada.

en: Payment processing failed. Kindly attempt the transaction once more.
pt_BR: A operação de pagamento falhou. Tente realizar a transação mais uma vez.

en: Payment retry successful!
pt_BR: Nova tentativa de pagamento com sucesso!

en: Payment retry window in weeks.
pt_BR: Janela de nova tentativa de pagamento em semanas.

en: Payment unsuccessful. Please try again.
pt_BR: O pagamento não foi bem-sucedido. Por favor, tente novamente.

en: Payments
pt_BR: Pagamentos

en: Payments that are made outside your online store. When a customer selects a manual payment method, you'll need to approve their order before it can be fulfilled
pt_BR: Pagamentos efetuados fora da sua loja online. Quando um cliente seleciona uma forma de pagamento manual, você precisa aprovar o pedido antes que ele possa ser processado

en: Paypal is taking a closer look at this payment. It’s required for some payments and normally takes up to 3 business days.
pt_BR: O Paypal está analisando mais de perto esse pagamento. É necessário para alguns pagamentos e normalmente leva até 3 dias úteis.

en: Paystack transaction could not be finished. Status: %s
pt_BR: A transação do Paystack não pôde ser concluída. Status: %s

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Pending Update
pt_BR: Atualização pendente

en: Percent Off
pt_BR: Percentual de desconto

en: Percent that will be taken off line items associated with this bump.
pt_BR: Porcentagem que será retirada dos itens de linha associados a esse Bump.

en: Percentage
pt_BR: Percentagem

en: Percentage Discount
pt_BR: Desconto percentual

en: Percentage Of Subscriptions Saved
pt_BR: Porcentagem de assinaturas recuperadas

en: Percentage Of Subscriptions Saved By Coupon
pt_BR: Porcentagem de assinaturas recuperadas por cupom

en: Percentage of checkouts recovered
pt_BR: Porcentagem de checkouts recuperados

en: Percentage of revenue recovered
pt_BR: Porcentagem da receita recuperada

en: Performance
pt_BR: Desempenho

en: Permanently delete %s? You cannot undo this action.
pt_BR: Excluir %s permanentemente? Você não pode desfazer esta ação.

en: Permanently delete this order bump? You cannot undo this action.
pt_BR: Excluir permanentemente este Order Bump? Você não pode desfazer esta ação.

en: Permanently delete this price? You cannot undo this action.
pt_BR: Excluir permanentemente este preço? Você não pode desfazer esta ação.

en: Permanently delete this product group? You cannot undo this action.
pt_BR: Excluir permanentemente este grupo de produtos? Você não pode desfazer esta ação.

en: Peruvian Sol
pt_BR: Sol Peruano

en: Pet Supplies
pt_BR: Produtos pet

en: Philippine Peso
pt_BR: Peso Filipino

en: Philippines
pt_BR: Filipinas

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Physical product
pt_BR: Produto físico

en: Placed By
pt_BR: Colocado por

en: Placeholder
pt_BR: Espaço reservado

en: Plan
pt_BR: Plano

en: Plan Renewal
pt_BR: Renovação do plano

en: Plan Status
pt_BR: Status do plano

en: Plan Status - %s
pt_BR: Status do plano - %s

en: Plan name - %s
pt_BR: Nome do plano - %s

en: Plans
pt_BR: Planos

en: Please add a valid address with necessary shipping information.
pt_BR: Por favor, adicione um endereço válido com as informações de envio necessárias.

en: Please add at least one product.
pt_BR: Adicione pelo menos um produto.

en: Please choose an available option.
pt_BR: Por favor, escolha uma opção disponível.

en: Please choose at least one.
pt_BR: Por favor, escolha pelo menos uma.

en: Please choose date to continue.
pt_BR: Por favor, escolha uma data para continuar.

en: Please choose one.
pt_BR: Por favor, escolha uma.

en: Please clear checkout page cache after changing this setting.
pt_BR: Limpe o cache da página de checkout após alterar esta configuração.

en: Please complete setting up your store. Its free and only takes a minute.
pt_BR: Por favor, conclua a configuração da sua loja. É grátis e leva apenas um minuto.

en: Please complete your store to enable live mode. It's free!
pt_BR: Por favor, finalize a configuração da sua loja para ativar o modo ao vivo. É gratuito!

en: Please configure your processors
pt_BR: Por favor, configure seus gateways de pagamento

en: Please connect your site to SureCart.
pt_BR: Por favor, conecte seu site ao SureCart.

en: Please contact us for payment.
pt_BR: Por favor, entre em contato conosco para realizar o pagamento.

en: Please double-check your prefix does not contain any spaces, underscores, dashes or special characters.
pt_BR: Verifique novamente se seu prefixo não contém espaços, sublinhados, hífens ou caracteres especiais.

en: Please enter a valid tax number.
pt_BR: Insira um número de contribuinte válido.

en: Please enter an API key.
pt_BR: Insira uma chave de API.

en: Please fill out your address.
pt_BR: Por favor, preencha seu endereço.

en: Please preview the form on the front-end to load the Stripe payment element fields.
pt_BR: Visualize o formulário no front-end para carregar os campos do elemento de pagamento do Stripe.

en: Please preview your form on the front-end to view processors.
pt_BR: Por favor, visualize seu formulário na interface para ver os gateways de pagamento.

en: Please refresh the page and try again.
pt_BR: Atualize a página e tente novamente.

en: Please refresh the page.
pt_BR: Por favor, atualize a página.

en: Please select a customer.
pt_BR: Por favor, selecione um cliente.

en: Please select a shipping method
pt_BR: Por favor, selecione um método de envio

en: Please select an available option.
pt_BR: Por favor, selecione uma opção disponível.

en: Please troubleshoot the issue if integrations are important to your store.
pt_BR: Por favor, faça o diagnóstico do problema se as integrações forem vitais para a sua loja.

en: Plugin Settings
pt_BR: Configurações do plugin

en: Poland
pt_BR: Polônia

en: Polish Złoty
pt_BR: Złoty Polonês

en: Portrait
pt_BR: Retrato

en: Position of cart button
pt_BR: Posição do botão do carrinho

en: Postal Code Placeholder
pt_BR: Espaço reservado do CEP

en: Postal Code/Zip
pt_BR: CEP

en: Potential Checkout Recovery Rate
pt_BR: Taxa potencial de recuperação de caixa

en: Potential Recovered Checkouts
pt_BR: Possíveis checkouts recuperados

en: Potential Recovered Revenue
pt_BR: Potencial receita recuperada

en: Potential Revenue Recovery Rate
pt_BR: Potencial taxa de recuperação de receita

en: Press Up/Down Arrow & select the recurring interval you want.
pt_BR: Pressione a seta para cima/baixo e selecione o intervalo recorrente que você deseja.

en: Press enter to purchase
pt_BR: Pressione enter para comprar

en: Press enter to remove coupon code %s.
pt_BR: Pressione enter para remover o código do cupom %s.

en: Press tab to browse more products using pagination.
pt_BR: Pressione a tecla tab para navegar por mais produtos usando a paginação.

en: Preview
pt_BR: Pré-visualização

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Previous Page
pt_BR: Página anterior

en: Previous Product ID
pt_BR: ID do produto anterior

en: Price
pt_BR: Preço

en: Price Details
pt_BR: Detalhes do preço

en: Price ID
pt_BR: ID do preço

en: Price Range
pt_BR: Faixa de preço

en: Price Selector Text
pt_BR: Texto do seletor de preço

en: Price archived.
pt_BR: Preço arquivado.

en: Price created.
pt_BR: Preço criado.

en: Price deleted.
pt_BR: Preço excluído.

en: Price interval
pt_BR: Faixa de preço

en: Price overrides are only allowed for products with a single price.
pt_BR: Sobrescrições de preço são permitidas apenas para produtos com um único preço.

en: Price range from
pt_BR: Faixa de preço a partir de

en: Price unarchived.
pt_BR: Preço desarquivado.

en: Prices
pt_BR: Preços

en: Pricing
pt_BR: Preços

en: Primary Button
pt_BR: Botão primário

en: Printable Merchandise
pt_BR: Personalizados

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Privacy Policy
pt_BR: Política de privacidade

en: Privacy Policy Page
pt_BR: Página de Política de Privacidade

en: Private
pt_BR: Privado

en: Processed
pt_BR: Processado

en: Processing
pt_BR: Em processamento

en: Processing payment...
pt_BR: Processando o pagamento...

en: Processing...
pt_BR: Processando...

en: Processor
pt_BR: Processadora

en: Processors
pt_BR: Gateways de pagamento

en: Product
pt_BR: Produtos

en: Product Access
pt_BR: Acesso ao produto

en: Product Access Emails
pt_BR: Emails de acesso ao produto

en: Product Collection
pt_BR: Coleção de Produtos

en: Product Collection deleted.
pt_BR: Coleção de produtos excluída.

en: Product Collection updated.
pt_BR: Coleção de produtos atualizada.

en: Product Collection: %s
pt_BR: Coleção de produtos: %s

en: Product Collections
pt_BR: Coleção de produtos

en: Product Group
pt_BR: Grupo de produtos

en: Product Groups
pt_BR: Grupos de produtos

en: Product ID
pt_BR: ID do produto

en: Product Info
pt_BR: Informação do produto

en: Product Media
pt_BR: Mídia do produto

en: Product Name
pt_BR: Nome do produto

en: Product Options
pt_BR: Opções do produto

en: Product Page
pt_BR: Página de produto

en: Product Restrictions
pt_BR: Restrições do produto

en: Product Title
pt_BR: Título do produto

en: Product added
pt_BR: Produto adicionado

en: Product added.
pt_BR: Produto adicionado.

en: Product archived.
pt_BR: Produto arquivado.

en: Product description
pt_BR: Descrição do produto

en: Product description: %s.
pt_BR: Descrição do produto: %s.

en: Product group archived.
pt_BR: Grupo de produtos arquivado.

en: Product group deleted.
pt_BR: Grupo de produtos excluído.

en: Product group un-archived.
pt_BR: Grupo de produtos desarquivado.

en: Product group updated.
pt_BR: Grupo de produtos atualizado.

en: Product image number %d, %s
pt_BR: Imagem do produto número %d, %s

en: Product list
pt_BR: Lista de produtos

en: Product name
pt_BR: Nome do produto

en: Product or subscription is purchased
pt_BR: O produto ou assinatura foi comprado

en: Product price
pt_BR: Preço do produto

en: Product purchase is revoked or subscription cancels
pt_BR: A compra do produto foi cancelada ou a assinatura cancelada

en: Product removed
pt_BR: Produto removido

en: Product removed.
pt_BR: Produto removido.

en: Product restored.
pt_BR: Produto restaurado.

en: Product updated.
pt_BR: Produto atualizado.

en: Product(s)
pt_BR: Produto(s)

en: Product: %s
pt_BR: Produto: %s

en: Product: %s.
pt_BR: Produto: %s.

en: Products
pt_BR: Produtos

en: Products & Behavior
pt_BR: Produtos e Comportamento

en: Products Per Page
pt_BR: Produtos por página

en: Products To Show
pt_BR: Produtos para mostrar

en: Products slide options section. There are %d options present.
pt_BR: Seção de opções de slide de produtos. Existem %d opções presentes.

en: Products/Prices
pt_BR: Produtos/Preços

en: Profile Details
pt_BR: Detalhes do perfil

en: Promotion
pt_BR: Promoção

en: Promotion Code
pt_BR: Código de promoção

en: Promotion Codes
pt_BR: Códigos promocionais

en: Promotion code
pt_BR: Código de promoção

en: Promotion created.
pt_BR: Promoção criada.

en: Promotion updated.
pt_BR: Promoção atualizada.

en: Promotions
pt_BR: Promoções

en: Prorate Charges
pt_BR: Cobranças proporcionais

en: Proration
pt_BR: Proporcional

en: Proration Credit
pt_BR: Crédito proporcional

en: Provide a discount to keep a subscription.
pt_BR: Forneça um desconto para manter uma assinatura.

en: Province
pt_BR: Província

en: Province/Region
pt_BR: Província/Região

en: Provisional Accounts
pt_BR: Contas temporárias

en: Public
pt_BR: Público

en: Published
pt_BR: Publicada

en: Published In
pt_BR: Publicado em

en: Publishing
pt_BR: Publicando

en: Purchasable
pt_BR: Comprável

en: Purchase
pt_BR: Comprar

en: Purchase Behavior
pt_BR: Comportamento de compra

en: Purchase Revoke Behavior
pt_BR: Comportamento de cancelamento da compra

en: Purchases
pt_BR: Compras

en: Purchases syncing happens in both directions. For example, access is automatically revoked during a subscription cancellation or expiration.
pt_BR: A sincronização de compras ocorre em ambas as direções. Por exemplo, o acesso é revogado automaticamente durante o cancelamento ou expiração de uma assinatura.

en: Qatar
pt_BR: Catar

en: Qatari Riyal
pt_BR: Rial Catariano

en: Qty
pt_BR: Qtd

en: Qty:
pt_BR: Qtd:

en: Qty: %d
pt_BR: Qtd: %d

en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Quantity Update
pt_BR: Quantidade atualizada

en: Quick Actions
pt_BR: Ações rápidas

en: Radio Text
pt_BR: Texto de seleção

en: Random Numbers And Letters
pt_BR: Números e letras aleatórios

en: Rates for
pt_BR: Taxas para

en: Reason
pt_BR: Motivo

en: Recent Orders
pt_BR: Pedidos recentes

en: Recommended
pt_BR: Recomendado

en: Recover lost sales with abandoned checkouts.
pt_BR: Recupere vendas perdidas com checkouts abandonados.

en: Recoverable Checkouts
pt_BR: Checkouts recuperáveis

en: Recoverable Revenue
pt_BR: Receita Recuperável

en: Recovered
pt_BR: Recuperado

en: Recovered Before Email Was Sent
pt_BR: Recuperado antes do envio do e-mail

en: Recovered Checkouts
pt_BR: Checkouts recuperados

en: Recovered Revenue
pt_BR: Receita recuperada

en: Recovery Status
pt_BR: Estado de recuperação

en: Recurring Interval selection Dropdown opened, Press Up/Down Arrow & select the recurring interval you want.
pt_BR: Dropdown de seleção de intervalo recorrente aberto, pressione a seta para cima/baixo e escolha o intervalo recorrente que você quer.

en: Redeem By
pt_BR: Resgatar até

en: Redeemed
pt_BR: Resgatado

en: Redemption Limits
pt_BR: Limites de Resgate

en: Redirect to current URL
pt_BR: Redirecionar para a URL atual

en: Refund
pt_BR: Reembolso

en: Refund Emails
pt_BR: E-mails de reembolso

en: Refund Payment
pt_BR: Pagamento de reembolso

en: Refunded
pt_BR: Reembolsado

en: Refunds
pt_BR: Reembolsos

en: Refunds can take 5-10 days to appear on a customer's statement. Processor fees are typically not returned.
pt_BR: Os reembolsos podem levar de 5 a 10 dias para aparecer no extrato do cliente. As taxas de processamento geralmente não são devolvidas.

en: Region
pt_BR: Região

en: Registered Webhook URL
pt_BR: URL de Webhook registrado

en: Reject the order and show an error.
pt_BR: Rejeitar a ordem e mostrar um erro.

en: Remaining Payments
pt_BR: Pagamentos restantes

en: Reminder
pt_BR: Lembrete

en: Removable
pt_BR: Removível

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove "Powered By SureCart" in the footer of emails and reciepts/invoices.
pt_BR: Remover o "Powered By SureCart" no rodapé de e-mails e recibos/faturas.

en: Remove Image
pt_BR: Remover imagem

en: Remove Item - %s %s
pt_BR: Remover item - %s %s

en: Remove Plugin Data
pt_BR: Remover dados do plug-in

en: Remove SureCart Branding
pt_BR: Remover a marca SureCart

en: Remove image
pt_BR: Remover imagem

en: Renew Subscription At
pt_BR: Renovar assinatura em

en: Renewal Discount
pt_BR: Desconto de renovação

en: Renewal Update - Your next payment is on %s
pt_BR: Atualização de renovação - A data do seu próximo pagamento é %s

en: Renewal Update - Your plan begins on %s.
pt_BR: Atualização de renovação - Seu plano começa em %s.

en: Renewal Update - Your plan switches to %1s on %2s
pt_BR: Atualização de renovação - Seu plano passará a ser %1s em %2s

en: Renewal Update - Your plan will be canceled on %s
pt_BR: Atualização de renovação - Seu plano será cancelado em %s

en: Renews
pt_BR: Renova

en: Renews on
pt_BR: Renova em

en: Repeat Payment Every
pt_BR: Repita o pagamento a cada

en: Repeat payment
pt_BR: Repetir o pagamento

en: Repeating
pt_BR: Recorrente

en: Replace
pt_BR: Substituir

en: Reply To Email
pt_BR: Responder ao e-mail

en: Request Comments
pt_BR: Solicitar comentários

en: Requested By Customer
pt_BR: Solicitado pelo cliente

en: Require Upfront Payment Method
pt_BR: Exigir forma de pagamento adiantada

en: Require VAT Number
pt_BR: Exigir número VAT

en: Require terms and conditions
pt_BR: Exigir termos e condições

en: Required
pt_BR: Obrigatório

en: Reset
pt_BR: Reiniciar

en: Rest Of The World
pt_BR: Resto do mundo

en: Rest Of The World Fallback Zone
pt_BR: Zona de contingência para o resto do mundo

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Restore At...
pt_BR: Restaurar em...

en: Restore Now
pt_BR: Restaurar agora

en: Restore Plan
pt_BR: Restaurar plano

en: Restore Subscription
pt_BR: Restaurar assinatura

en: Restore Subscription At
pt_BR: Restaurar assinatura em

en: Restored.
pt_BR: Restaurado.

en: Restores on
pt_BR: Restaurar em

en: Restrict this coupon
pt_BR: Restringir este cupom

en: Restrictions
pt_BR: Restrições

en: Resubscribe
pt_BR: Assinar novamente

en: Resume Subscription
pt_BR: Continuar assinatura

en: Resync Webhooks
pt_BR: Resincronizar Webhooks

en: Retry
pt_BR: Tentar novamente

en: Retry Payment
pt_BR: Tente pagar novamente

en: Retry successful!
pt_BR: Tentativa bem-sucedida!

en: Return
pt_BR: Devolução

en: Return Canceled.
pt_BR: Devolução cancelada.

en: Return Item | Return Items
pt_BR[0]: Devolver item
pt_BR[1]: Devolver itens

en: Return Reason
pt_BR: Motivo da devolução

en: Return Request
pt_BR: Solicitação de devolução

en: Return completed
pt_BR: Devolução completa

en: Return completed.
pt_BR: Devolução completa.

en: Return created.
pt_BR: Devolução criada.

en: Return in progress
pt_BR: Devolução em progresso

en: Return re-opened.
pt_BR: Devolução re-aberta.

en: Returned
pt_BR: Retornado

en: Returned on
pt_BR: Devolvido em

en: Revenue
pt_BR: Receita

en: Revenue Recovery Rate
pt_BR: Taxa de recuperação de receita

en: Reverse order on mobile
pt_BR: Reverter ordem no celular

en: Revoke
pt_BR: Cancelar

en: Revoke Immediately
pt_BR: Cancelar imediatamente

en: Revoke Purchase
pt_BR: Revogar compra

en: Revoke Purchase & Cancel Subscription
pt_BR: Revogar compra E cancelar assinatura

en: Revoke Purchase After All Payment Retries Fail
pt_BR: Cancelar a compra após todas as novas tentativas de pagamento falharem

en: Revoke Purchase(s)
pt_BR: Revogar compra(s)

en: Revoke access when installments are completed
pt_BR: Revogar acesso quando as parcelas estiverem concluídas

en: Revoked
pt_BR: Cancelado

en: Right
pt_BR: Direita

en: Romania
pt_BR: Romênia

en: Romanian Leu
pt_BR: leu romeno

en: Row Gap
pt_BR: Espaço entre linhas

en: Run any integration automations for purchases. This will run any actions that are set to run on purchase.
pt_BR: Execute todas as automações de integração para compras. Isso executará todas as ações definidas para serem executadas na compra.

en: Run any purchase syncing actions.
pt_BR: Execute todas as ações de sincronização de compras.

en: Run purchase actions
pt_BR: Executar ações de compra

en: Russian Federation
pt_BR: Federação Russa

en: Russian Ruble
pt_BR: Rublo Russo

en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

en: Rwandan Franc
pt_BR: Franco Ruandês

en: Saint Barthélemy
pt_BR: São Bartolomeu

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
pt_BR: Santa Helena, Ascensão e Tristão da Cunha

en: Saint Helenian Pound
pt_BR: Libra Santa Heleniana

en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lúcia

en: Saint Martin (French part)
pt_BR: Saint Martin (parte francesa)

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_BR: Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

en: Sale
pt_BR: Promoção

en: Sale Text
pt_BR: Texto de oferta

en: Samoan Tala
pt_BR: Tala Samoana

en: Sample Data
pt_BR: Dados de amostra

en: Sao Tome and Principe
pt_BR: São Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

en: Saudi Riyal
pt_BR: Rial Saudita

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save %s%%
pt_BR: Economize %s%%

en: Save Address
pt_BR: Salvar endereço

en: Save Collection
pt_BR: Salvar coleção

en: Save Customer
pt_BR: Salvar cliente

en: Save Group
pt_BR: Salvar grupo

en: Save License
pt_BR: Salvar licença

en: Save Order Bump
pt_BR: Salvar Order Bump

en: Save Payment Method
pt_BR: Salvar método depagamento

en: Save Product
pt_BR: Salvar produto

en: Save Settings
pt_BR: Salvar configurações

en: Saved
pt_BR: Economizado

en: Saved By Coupon
pt_BR: Recuperado por cupom

en: Saved Count
pt_BR: Contagem de recuperação

en: Saved Rate
pt_BR: Taxa de recuperação

en: Saved Rate By Coupon
pt_BR: Taxa de recuperação por cupom

en: Saved.
pt_BR: Salvo.

en: Saving failed.
pt_BR: Falha ao salvar.

en: Savings
pt_BR: Poupanças

[ctx: Scale option for Image dimension control]
en: Contain
pt_BR: Conter

[ctx: Scale option for Image dimension control]
en: Cover
pt_BR: Capa

[ctx: Scale option for Image dimension control]
en: Fill
pt_BR: Preencha

en: Schedule
pt_BR: Agendar

en: Schedule Update
pt_BR: Agendar atualização

en: Scheduled
pt_BR: Agendado

en: Scroll Into View
pt_BR: Role até a visualização

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search Abanonded Orders
pt_BR: Pesquisar pedidos abandonados

en: Search Carts
pt_BR: Pesquisar Carrinhos

en: Search Checkout Forms
pt_BR: Pesquisar formulários de checkout

en: Search Coupons
pt_BR: Pesquisar cupons

en: Search Customers
pt_BR: Pesquisar clientes

en: Search Engine Listing
pt_BR: Listagem de mecanismos de busca

en: Search Invoices
pt_BR: Procurar faturas

en: Search Licenses
pt_BR: Pesquisar licenças

en: Search Orders
pt_BR: Pesquisar pedidos

en: Search Products
pt_BR: Procurar produtos

en: Search Results:
pt_BR: Resultados de busca:

en: Search Subscriptions
pt_BR: Pesquisar assinaturas

en: Search SureCart Products
pt_BR: Pesquisar produtos SureCart

en: Search SureCart product collections
pt_BR: Pesquise as coleções de produtos SureCart

en: Search for a form...
pt_BR: Procurar um formulário...

en: Search for a price...
pt_BR: Pesquisar por um preço...

en: Search for a product...
pt_BR: Procurar um produto...

en: Search for a user...
pt_BR: Procurar um usuário...

en: Search for an upgrade group...
pt_BR: Procurar um grupo de atualização...

en: Search for country...
pt_BR: Procurar por país...

en: Search for coupons...
pt_BR: Procurar por cupons...

en: Search for payment method...
pt_BR: Pesquisar pela forma de pagamento...

en: Search for products...
pt_BR: Pesquisar por produtos...

en: Search or type a collection name
pt_BR: Pesquise ou digite um nome de coleção

en: Search product collections
pt_BR: Pesquisar coleções de produtos

en: Searched for %s. Press space to clear search.
pt_BR: Pesquisado por %s. Pressione espaço para limpar a pesquisa.

en: Second Email Delay
pt_BR: Esperar para mandar o segundo e-mail

en: Second email sent when a checkout is abandoned.
pt_BR: Segundo e-mail enviado quando um checkout é abandonado.

en: Secondary Button
pt_BR: Botão secundário

en: Section Color
pt_BR: Cor da seção

en: Sections
pt_BR: Seções

en: Secure
pt_BR: Seguro

en: Secure Payment Text
pt_BR: Texto de pagamento seguro

en: Secure Storage
pt_BR: Armazenamento seguro

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select %s: %s
pt_BR: Selecione %s: %s

en: Select %s: %s.
pt_BR: Selecione %s: %s.

en: Select A Customer
pt_BR: Selecione um cliente

en: Select A Price
pt_BR: Selecione um preço

en: Select A Product
pt_BR: Selecione um produto

en: Select A Starting Point
pt_BR: Selecione um ponto de partida

en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

en: Select An Integration
pt_BR: Selecione uma integração

en: Select An Upgrade Group
pt_BR: Selecione um grupo de atualização

en: Select Collection Page
pt_BR: Selecione a Página da Coleção

en: Select Countries
pt_BR: Selecionar países

en: Select Form
pt_BR: Selecione o formulário

en: Select Menus
pt_BR: Selecionar menus

en: Select Position
pt_BR: Selecionar posição

en: Select Product
pt_BR: Selecionar produto

en: Select Theme
pt_BR: Selecionar tema

en: Select Theme (Beta)
pt_BR: Selecionar tema (Beta)

en: Select Your Country
pt_BR: Selecione seu país

en: Select a Customer
pt_BR: Selecione um cliente

en: Select a checkout form
pt_BR: Selecione um formulário de checkout

en: Select a customer
pt_BR: Selecione um cliente

en: Select a form
pt_BR: Selecione um formulário

en: Select a payment method
pt_BR: Selecione um método de pagamento

en: Select a price
pt_BR: Selecione um preço

en: Select a product
pt_BR: Selecione um produto

en: Select a product to display donation choices according to the prices of the product.
pt_BR: Selecione um produto para exibir opções de doação de acordo com os preços do produto.

en: Select a reason
pt_BR: Selecione um motivo

en: Select a user
pt_BR: Selecione um usuário

en: Select all
pt_BR: Selecionar todos

en: Select an Item
pt_BR: Selecione um item

en: Select an icon
pt_BR: Selecione um ícone

en: Select an upgrade group
pt_BR: Selecione um grupo de atualização

en: Select at least one country to create zone.
pt_BR: Selecione pelo menos um país para criar uma zona.

en: Select comment
pt_BR: Selecione o comentário

en: Select date
pt_BR: Selecione a data

en: Select many
pt_BR: Selecionar vários

en: Select number type
pt_BR: Selecione o tipo de número

en: Select one
pt_BR: Selecionar um

en: Select some products
pt_BR: Selecione alguns produtos

en: Select specific products...
pt_BR: Selecione produtos específicos...

en: Select template
pt_BR: Selecionar modelo

en: Select template: %s
pt_BR: Selecionar modelo: %s

en: Select the cart button position, i.e. left or right, where it will look best with your website design.
pt_BR: Selecione a posição do botão do carrinho, ou seja, esquerda ou direita, onde ficará melhor com o design do seu site.

en: Select the menu(s) where the cart icon will appear.
pt_BR: Selecione o(s) menu(s) onde o ícone do carrinho aparecerá.

en: Select...
pt_BR: Selecione...

en: Send a general order confirmation email to your customers when an order is paid. These emails include a breakdown of the order, and a link to a page where they can download their invoice and receipt.
pt_BR: Envie um e-mail geral de confirmação de pedido para seus clientes quando um pedido for pago. Esses e-mails incluem um detalhamento do pedido e um link para uma página onde eles podem baixar a fatura e o recibo.

en: Send a general subscription cancellation confirmation email to your customers when subscription canceled.
pt_BR: Envie um e-mail geral de confirmação de cancelamento de assinatura para seus clientes quando a assinatura for cancelada.

en: Send a login code
pt_BR: Enviar um código de login

en: Send a product access email to your customer when a purchase is made for a licensed and/or downloadable product.
pt_BR: Envie um e-mail de acesso ao produto para seu cliente quando uma compra for feita para um produto licenciado e/ou para download.

en: Send a quick reminder when a refund is created for a customer. These emails contain the amount and payment method being refunded.
pt_BR: Envie um lembrete rápido quando um reembolso for criado para um cliente. Esses e-mails contêm o valor e a forma de pagamento a ser reembolsado.

en: Send a reminder to your subscribers 3 days before their subscription renews.
pt_BR: Envie um lembrete para seus assinantes 3 dias antes da renovação da assinatura.

en: Send an email customers when their subscription renews.
pt_BR: Envie um e-mail aos clientes quando a assinatura for renovada.

en: Send an order email to customers even when the order is free.
pt_BR: Envie um e-mail de pedido aos clientes, mesmo quando o pedido for gratuito.

en: Send notification
pt_BR: Enviar notificação

en: Send shipment details to your customer now
pt_BR: Envie detalhes da remessa para o seu cliente agora

en: Sender Name
pt_BR: Nome do remetente

en: Sent
pt_BR: Enviado

en: Sent to customers 3 days before a subscription renews.
pt_BR: Enviado aos clientes 3 dias antes da renovação da assinatura.

en: Sent to customers to login to the customer portal without a password.
pt_BR: Enviado aos clientes para fazer login no portal do cliente sem senha.

en: Sent to customers when a charge is refunded.
pt_BR: Enviado aos clientes quando uma cobrança é reembolsada.

en: Sent to customers when a purchase is downloadable or has a license.
pt_BR: Enviado aos clientes quando uma compra pode ser baixada ou tem uma licença.

en: Sent to customers when their subscription cancellation.
pt_BR: Enviado aos clientes quando a assinatura é cancelada.

en: Sent to customers when their subscription renews.
pt_BR: Enviado aos clientes quando a assinatura é renovada.

en: Sent to customers when their subscription's payment method fails.
pt_BR: Enviado aos clientes quando a forma de pagamento da assinatura falhar.

en: Sent to when a fulfillment is created (i.e. your order is on the way).
pt_BR: Enviado quando um fulfillment é criado (Exe.: seu pedido está a caminho).

en: Sent to when a fulfillment is updated or a tracking number is added.
pt_BR: Enviado quando um fulfillment é atualizado ou um número de rastreamento é adicionado.

en: Sent when a fulfillment is marked as delivered.
pt_BR: Enviado quando um fulfillment é marcado como entregue.

en: Sent when a subscription is canceled.
pt_BR: Enviado quando uma assinatura é cancelada.

en: Sent when a subscription payment fails.
pt_BR: Enviado quando o pagamento de uma assinatura falhar.

en: Sent when a subscription renews.
pt_BR: Enviado quando uma assinatura é renovada.

en: Sent when an order is created.
pt_BR: Enviado quando um pedido é criado.

en: Sequential
pt_BR: Sequencial

en: Serbia
pt_BR: Sérvia

en: Serbian Dinar
pt_BR: Dinar Sérvio

en: Set A Password
pt_BR: Definir uma senha

en: Set Aspect Ratio
pt_BR: Definir proporção de tela

en: Set Password
pt_BR: Definir senha

en: Set Rules
pt_BR: Definir regras

en: Set Up My Store
pt_BR: Configurar minha loja

en: Set a custom call to action for the bump.
pt_BR: Defina uma chamada para ação (CTA) personalizado para o Bump.

en: Set a maximum height
pt_BR: Definir uma altura máxima

en: Set it and forget it.
pt_BR: Configure e esqueça.

en: Set up pricing for your product.
pt_BR: Configure o preço do seu produto.

en: Set where you ship and how much you charge for shipping.
pt_BR: Defina para onde você envia e quanto cobra pelo frete.

en: Setting up your store...
pt_BR: Configurando sua loja...

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Settings Updated.
pt_BR: Configurações atualizadas.

en: Setup
pt_BR: Configurar

en: Setup Complete!
pt_BR: Configuração completa!

en: Setup Fee
pt_BR: Taxa de Instalação

en: Setup Store
pt_BR: Configurar Loja

en: Seychellois Rupee
pt_BR: Rúpia Seichelense

en: Shipment | Shipments
pt_BR[0]: Envio
pt_BR[1]: Envios

en: Shipped
pt_BR: Enviado

en: Shipping
pt_BR: Envio

en: Shipping & Tax Address
pt_BR: Endereço de entrega e imposto

en: Shipping Address
pt_BR: Endereço para envio

en: Shipping Amount
pt_BR: Valor do frete

en: Shipping Choices
pt_BR: Opções de envio

en: Shipping Country
pt_BR: País de envio

en: Shipping Method
pt_BR: Método de envio

en: Shipping Methods
pt_BR: Métodos de envio

en: Shipping Profile
pt_BR: Perfil de envio

en: Shipping Profiles
pt_BR: Perfis de envio

en: Shipping Protocol
pt_BR: Protocolo de envio

en: Shipping Rate
pt_BR: Taxa de envio

en: Shipping Settings
pt_BR: Configurações de envio

en: Shipping Weight
pt_BR: Peso de envio

en: Shipping Zone
pt_BR: Zona de envio

en: Shipping Zones & Rates
pt_BR: Zonas de envio & tarifas

en: Shipping choice updated.
pt_BR: Opção de envio atualizada.

en: Shipping method added
pt_BR: Método de envio adicionado

en: Shipping method removed
pt_BR: Método de envio removido

en: Shipping method updated
pt_BR: Método de envio atualizado

en: Shipping methods represent the different speeds or classes of shipping that your store offers.
pt_BR: Métodos de envio representam as diferentes velocidades ou classes de envio que sua loja oferece.

en: Shipping profile deleted
pt_BR: Perfil de envio excluído

en: Shipping rate added
pt_BR: Taxa de envio adicionada

en: Shipping rate deleted
pt_BR: Taxa de envio excluída

en: Shipping rate updated
pt_BR: Taxa de envio atualizada

en: Shipping zone deleted
pt_BR: Zona de envio excluída

en: Shipping zones are geographic regions where you ship products.
pt_BR: Zonas de envio são regiões geográficas para onde você envia produtos.

en: Shop
pt_BR: Loja

en: Shop Page
pt_BR: Página da Loja

[ctx: Shop page slug]
en: shop
pt_BR: loja

[ctx: Shop page title]
en: Shop
pt_BR: Loja

en: Should the customer be prompted for additional information?
pt_BR: O cliente deve ser solicitado a fornecer informações adicionais?

en: Show %d Archived Prices
pt_BR: Mostrar %d preços arquivados

en: Show %d Archived Promotion Codes
pt_BR: Mostrar %d códigos promocionais arquivados

en: Show Archived
pt_BR: Mostrar arquivado

en: Show Bump Offer If
pt_BR: Mostrar Bump Offer se

en: Show Currency Code
pt_BR: Mostrar código da moeda

en: Show Description
pt_BR: Mostrar descrição

en: Show Floating Cart Icon
pt_BR: Mostrar Ícone flutuante do carrinho

en: Show Icon
pt_BR: Mostrar ícone

en: Show Label
pt_BR: Mostrar etiqueta

en: Show Price
pt_BR: Mostrar preço

en: Show Price Amount
pt_BR: Mostrar o montante do preço

en: Show Summary
pt_BR: Mostrar resumo

en: Show a floating cart icon in the bottom corner of your site, if there are items in the cart.
pt_BR: Exiba um ícone flutuante de carrinho no canto inferior do seu site, se houver itens no carrinho.

en: Show a link to edit the cart in the menu.
pt_BR: Mostre um link para editar o carrinho no menu.

en: Show a link to edit the checkout page in the menu.
pt_BR: Mostre um link para editar a página de checkout no menu.

en: Show a link to edit the customer area in the menu.
pt_BR: Mostre um link para editar a área do cliente no menu.

en: Show a link to edit the shop page in the menu.
pt_BR: Mostre um link para editar a página da loja no menu.

en: Show a range of prices if multiple prices are available or has variable products.
pt_BR: Mostre uma faixa de preços se vários preços estiverem disponíveis ou se houver produtos variáveis.

en: Show a search box.
pt_BR: Exibir uma caixa de pesquisa.

en: Show a secure lock icon.
pt_BR: Mostrar um ícone de cadeado seguro.

en: Show collection filtering.
pt_BR: Mostrar filtragem de coleção.

en: Show control
pt_BR: Mostrar controle

en: Show coupon field
pt_BR: Mostrar campo do cupom

en: Show icon
pt_BR: Mostrar ícone

en: Show product description
pt_BR: Mostrar descrição do produto

en: Show product image
pt_BR: Mostrar imagem do produto

en: Show secure notice.
pt_BR: Mostrar aviso de seguro.

en: Show store logo
pt_BR: Mostrar logo da loja

en: Show the "name or company name" field in the form.
pt_BR: Mostrar o campo "nome ou nome da empresa" no formulário.

en: Show total due in button text.
pt_BR: Mostrar o total devido no texto do botão.

en: Sierra Leonean Leone
pt_BR: Serra Leoa Leone

en: Sign in to your account
pt_BR: Faça login em sua conta

en: Simple
pt_BR: Simples

en: Since SureCart's integrations are native, there's no need to worry about the complexity of growing your store.
pt_BR: Como as integrações do SureCart são nativas, não há necessidade de se preocupar com a complexidade do crescimento de sua loja.

en: Singapore
pt_BR: Cingapura

en: Singapore Dollar
pt_BR: Dólar de Singapura

en: Sint Maarten (Dutch part)
pt_BR: Sint Maarten (parte holandesa)

en: Site Settings
pt_BR: Configurações do site

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Skip Link
pt_BR: Ignorar link

en: Slider Height
pt_BR: Altura do slider

en: Slovakia
pt_BR: Eslováquia

en: Slovenia
pt_BR: Eslovênia

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Sold Out
pt_BR: Esgotado

en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Salomão

en: Solomon Islands Dollar
pt_BR: Dólar das Ilhas Salomão

en: Somali Shilling
pt_BR: Xelim da Somália

en: Somalia
pt_BR: Somália

en: Some items are no longer available. Your cart will be updated.
pt_BR: Alguns itens não estão mais disponíveis. Seu carrinho será atualizado.

en: Something is wrong with the provided link.
pt_BR: Algo está errado com o link fornecido.

en: Something went wrong
pt_BR: Algo deu errado

en: Something went wrong.
pt_BR: Algo deu errado.

en: Something went wrong. Please contact us for payment.
pt_BR: Algo deu errado. Por favor, entre em contato conosco para o pagamento.

en: Something went wrong. Please reload the page and try again.
pt_BR: Algo deu errado. Por favor, recarregue a página e tente novamente.

en: Something went wrong. Please try again.
pt_BR: Algo deu errado. Por favor, tente novamente.

en: Sorry, we are not able to ship to your address.
pt_BR: Lamentamos, mas não é possível enviar para o seu endereço.

en: Sorry, you are not allowed to edit product collections.
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para editar coleções de produtos.

en: Sorry, you are not allowed to edit products.
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para editar produtos.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered form patterns.
pt_BR: Desculpe, você não tem permissão para visualizar os padrões de formulário registrados.

en: Sort
pt_BR: Ordenar

en: Sort Products
pt_BR: Ordenar produtos

en: Sort by latest
pt_BR: Ordenar por mais recentes

en: Sort by name, A to Z
pt_BR: Ordenar por nome, A a Z

en: Sort by name, Z to A
pt_BR: Ordenar por nome, Z a A

en: Sort by oldest
pt_BR: Ordenar por mais antigo

en: South Africa
pt_BR: África do Sul

en: South African Rand
pt_BR: Rand sul-africano

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt_BR: Geórgia do Sul e Ilhas Sandwich do Sul

en: South Korea
pt_BR: Coreia do Sul

en: South Korean Won
pt_BR: Won sul-coreano

en: South Sudan
pt_BR: Sudão do Sul

en: Spacing
pt_BR: Espaçamento

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Spam Protection & Security
pt_BR: Proteção e segurança contra spam

en: Spam check failed. Please try again.
pt_BR: A verificação de spam falhou. Por favor, tente novamente.

en: Square
pt_BR: Quadrado

en: Sri Lankan Rupee
pt_BR: Rúpia do Sri Lanka

en: Stack on mobile
pt_BR: Empilhar no celular

en: Standalone Block Editor
pt_BR: Editor de bloco autônomo

en: Standalone Block Editor advanced settings.
pt_BR: Configurações avançadas do Editor de bloco independente.

en: Standalone Editor top bar.
pt_BR: Barra superior do editor independente.

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Standard Shipping
pt_BR: Envio padrão

en: Start From Scratch
pt_BR: Comece do zero

en: Start Order Number At
pt_BR: Iniciar número do pedido em

en: Start Plan
pt_BR: Plano Start

en: Start Sync
pt_BR: Iniciar sincronização

en: Started
pt_BR: Inciado

en: Starting in %s day | Starting in %s days
pt_BR[0]: Começando em %s dia
pt_BR[1]: Começando em %s dias

en: Starting in %s day. | Starting in %s days.
pt_BR[0]: Iniciando em %s dia.
pt_BR[1]: Iniciando em %s dias.

en: State
pt_BR: Estado

en: State Placeholder
pt_BR: Espaço reservado do estado

en: State Sales Tax Registrations
pt_BR: Registros de impostos estaduais sobre vendas

en: State/Province/Region
pt_BR: Estado/Província/Região

en: Statistic
pt_BR: Estatística

en: Status defines is the public product page visibilty.
pt_BR: O status define a visibilidade da página pública do produto.

en: Status defines whether a product is purchasable.
pt_BR: O status define se um produto pode ser comprado.

en: Sticky
pt_BR: Flutuante

en: Stock Qty
pt_BR: Qtd em estoque

en: Stock adjustment
pt_BR: Ajustar estoque

en: Store
pt_BR: Loja

en: Store Checkout
pt_BR: Checkout da loja

en: Store Details
pt_BR: Detalhes da loja

en: Store Emails
pt_BR: E-mails da loja

en: Store ID
pt_BR: ID da Loja

en: Store Language
pt_BR: Idioma da loja

en: Store Logo
pt_BR: Logo da loja

en: Store Name
pt_BR: Nome da loja

en: Store Settings
pt_BR: Configurações da loja

en: Store Tax Settings
pt_BR: Configurações de impostos da loja

en: Store URL
pt_BR: URL da loja

en: Stored product metadata
pt_BR: Metadados de produtos armazenados

en: Stripe Fraud Monitoring
pt_BR: Monitoramento de Fraude Stripe

en: Stripe could not be loaded
pt_BR: Não foi possível carregar o Stripe

en: Strong Password Validation
pt_BR: Validação de senha forte

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Submitting
pt_BR: Enviando

en: Submitting...
pt_BR: Enviando...

en: Subscribe and Save
pt_BR: Assine e economize

en: Subscribed to emails
pt_BR: Inscrito em e-mails

en: Subscription
pt_BR: Assinatura

en: Subscription Cancellation
pt_BR: Cancelamento de assinatura

en: Subscription Cancellation Notification
pt_BR: Notificação de cancelamento de assinatura

en: Subscription Details
pt_BR: Detalhes da assinatura

en: Subscription Insights
pt_BR: Insights de assinatura

en: Subscription Payment
pt_BR: Pagamento de assinatura

en: Subscription Payment Failure
pt_BR: Falha no pagamento da assinatura

en: Subscription Recovery
pt_BR: Recuperação de assinatura

en: Subscription Recovery Emails
pt_BR: E-mails de recuperação de assinatura

en: Subscription Reminder
pt_BR: Lembrete de assinatura

en: Subscription Reminder Notifications
pt_BR: Notificações de lembrete de assinatura

en: Subscription Renewal
pt_BR: Renovação da assinatura

en: Subscription Renewal Emails
pt_BR: E-mails de renovação de assinatura

en: Subscription Saver
pt_BR: Recuperador de assinatura

en: Subscription Saver & Cancelation Insights
pt_BR: Recuperador de assinatura e informações de cancelamento

en: Subscription Saver & Cancellation Insights
pt_BR: Recuperador de assinatura e informações de cancelamento

en: Subscription Saver & Insights
pt_BR: Recuperador de assintura e insights

en: Subscription canceled.
pt_BR: Assinatura cancelada.

en: Subscription completed.
pt_BR: Assinatura concluída.

en: Subscription paid off.
pt_BR: Assinatura quitada.

en: Subscription paused.
pt_BR: Assinatura pausada.

en: Subscription payments fail all the time. Don't leave your recurring revenue to chance - turn on recovery emails to increase your chances of recovering subscriptions with failed payments.
pt_BR: Os pagamentos de assinatura falham o tempo todo. Não deixe sua receita recorrente ao acaso - ative os e-mails de recuperação para aumentar suas chances de recuperar assinaturas com falha nos pagamentos.

en: Subscription plan changed
pt_BR: Plano de assinatura alterado

en: Subscription restored.
pt_BR: Assinatura restaurada.

en: Subscription resumed.
pt_BR: Assinatura continuada.

en: Subscription scheduled for cancelation.
pt_BR: Assinatura agendada para cancelamento.

en: Subscription updated.
pt_BR: Assinatura atualizada.

en: Subscriptions
pt_BR: Assinaturas

en: Subtotal Label
pt_BR: Rótulo do subtotal

en: Succeeded
pt_BR: Sucesso

en: Success Text
pt_BR: Texto de sucesso

en: Success!
pt_BR: Sucesso!

en: Success! Redirecting...
pt_BR: Sucesso! Redirecionando...

en: Sudan
pt_BR: Sudão

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: Summary Hidden
pt_BR: Resumo oculto

en: Summary Shown
pt_BR: Resumo exibido

en: SureCart Accountant
pt_BR: Contador SureCart

en: SureCart Customer
pt_BR: Cliente SureCart

en: SureCart Customer Dashboard
pt_BR: Painel do cliente SureCart

en: SureCart Event Processing Health
pt_BR: Saúde do processamento de eventos SureCart

en: SureCart Form
pt_BR: Formulário SureCart

en: SureCart Instant Checkout Permalinks
pt_BR: Permalinks de Checkout Instantâneo do SureCart

en: SureCart Media
pt_BR: Mídia SureCart

en: SureCart Product
pt_BR: Produto SureCart

[ctx: SureCart Product]
en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: SureCart Product Collection Permalinks
pt_BR: Permalinks de coleção de produtos SureCart

en: SureCart Product Permalinks
pt_BR: Permalinks de produtos SureCart

en: SureCart Product published privately.
pt_BR: Produto SureCart publicado de forma privada.

en: SureCart Product published.
pt_BR: Produto SureCart publicado.

en: SureCart Product reverted to draft.
pt_BR: Produto SureCart revertido para rascunho.

en: SureCart Product scheduled.
pt_BR: Produto SureCart agendado.

en: SureCart Product updated.
pt_BR: Produto SureCart atualizado.

en: SureCart Products
pt_BR: Produtos SureCart

en: SureCart Products list
pt_BR: Lista de produtos SureCart

en: SureCart Products list navigation
pt_BR: Navegação da lista de produtos SureCart

en: SureCart Shop Manager
pt_BR: Gerente de Loja SureCart

en: SureCart Shop Worker
pt_BR: Funcionário da loja SureCart

en: SureCart Status
pt_BR: Status do SureCart

en: SureCart Webhook Creation Error
pt_BR: Erro na criação do Webhook SureCart

en: SureCart Webhook Registration Error
pt_BR: Erro de registro de Webhook do SureCart

en: SureCart Webhooks Processing
pt_BR: Processamento de Webhooks SureCart

en: SureCart Webhooks Processing Error
pt_BR: Erro de Processamento de Webhooks do SureCart

en: SureCart customer sync in progress
pt_BR: Sincronização de clientes SureCart em andamento

en: SureCart eCommerce Platform
pt_BR: Plataforma de comércio eletrônico SureCart

en: SureCart is syncing customers in the background. The process may take a little while, so please be patient.
pt_BR: O SureCart está sincronizando os clientes em segundo plano. O processo pode levar um pouco de tempo, então por favor, seja paciente.

[ctx: SureCart product collection]
en: Add New
pt_BR: Adicionar novo

en: SureCart product collection published privately.
pt_BR: Coleção de produtos SureCart publicada privadamente.

en: SureCart product collection published.
pt_BR: Coleção de produtos SureCart publicada.

en: SureCart product collection reverted to draft.
pt_BR: A coleção de produtos SureCart foi revertida para rascunho.

en: SureCart product collection scheduled.
pt_BR: Coleção de produtos SureCart agendada.

en: SureCart product collection updated.
pt_BR: Coleção de produtos SureCart atualizada.

en: SureCart product collections list
pt_BR: Lista de coleções de produtos SureCart

en: SureCart product collections list navigation
pt_BR: Navegação da lista de coleções de produtos SureCart

en: SureCart product object
pt_BR: Objeto de produto SureCart

en: Surinamese Dollar
pt_BR: Dólar surinamês

en: Survey Answers
pt_BR: Respostas da pesquisa

en: Svalbard and Jan Mayen
pt_BR: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
pt_BR: Suécia

en: Swedish Krona
pt_BR: Coroa sueca

en: Swiss Franc
pt_BR: Franco suíço

en: Switch label
pt_BR: Etiqueta de troca

en: Switch to live mode.
pt_BR: Mude para o modo ao vivo.

en: Switch to test mode.
pt_BR: Mude para o modo de teste.

en: Switzerland
pt_BR: Suíça

en: Sync Customers
pt_BR: Sincronizar clientes

en: Sync purchases with the plugins you already use.
pt_BR: Sincronize as compras com os plugins que você já usa.

en: Syncing
pt_BR: Sincronizando

en: Syrian Arab Republic
pt_BR: República Árabe Síria

en: São Tomé and Príncipe Dobra
pt_BR: São Tomé e Príncipe Dobra

en: Tab Icon
pt_BR: Ícone da guia

en: Tab Name
pt_BR: Nome de guia

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquistão

en: Tajikistani Somoni
pt_BR: Tajiquistão Somoni

en: Tanzania
pt_BR: Tanzânia

en: Tanzanian Shilling
pt_BR: Xelim da Tanzânia

en: Tax
pt_BR: Imposto

en: Tax Calculation
pt_BR: Cálculo de Imposto

en: Tax Collection
pt_BR: Arrecadação de impostos

en: Tax ID
pt_BR: Número de identificação fiscal

en: Tax Information
pt_BR: Informação de impostos

en: Tax Number
pt_BR: Número de identificação fiscal

en: Tax Rate
pt_BR: Taxa de imposto

en: Tax Regions
pt_BR: Regiões fiscais

en: Tax Registration
pt_BR: Registro de imposto

en: Tax Zone
pt_BR: Zona Fiscal

en: Tax disabled.
pt_BR: Imposto desabilitado.

en: Tax enabled.
pt_BR: Imposto habilitado.

en: Tax is automatically calculated and applied to orders. Make sure you’re registered with the appropriate tax jurisdictions before enabling tax collection.
pt_BR: O imposto é calculado automaticamente e aplicado aos pedidos. Verifique se você está registrado nas jurisdições fiscais apropriadas antes de ativar a cobrança de impostos.

en: Tax is included
pt_BR: O imposto está incluído

en: Tax:
pt_BR: Imposto:

en: Taxes
pt_BR: Impostos

en: Template
pt_BR: Modelo

[ctx: Template name]
en: Product Collections
pt_BR: Coleções de produtos

[ctx: Template name]
en: Products
pt_BR: Produtos

[ctx: Template name]
en: SureCart Product Collections
pt_BR: Coleções de produtos SureCart

[ctx: Template name]
en: SureCart Products
pt_BR: Produtos SureCart

en: Template used for specific single SureCart collection pages.
pt_BR: Modelo usado para páginas de coleção única SureCart específicas.

en: Template used for specific single SureCart product pages.
pt_BR: Modelo usado para páginas específicas de produtos SureCart.

en: Templates define the way product collection page is displayed when viewing your site.
pt_BR: Os modelos definem a maneira como a página de coleção de produtos é exibida ao visualizar seu site.

en: Templates define the way this product is displayed when viewing your site.
pt_BR: Os modelos definem a maneira como este produto é exibido ao visualizar seu site.

en: Terms
pt_BR: Termos

en: Terms Page
pt_BR: Página de Termos

en: Terms of Service
pt_BR: Termos de serviço

en: Test
pt_BR: Teste

en: Test Mode
pt_BR: Modo de teste

en: Test Payments Disabled
pt_BR: Pagamentos teste desativados

en: Test Payments Enabled
pt_BR: Pagamentos teste ativados

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Color
pt_BR: Cor do texto

en: Text Link
pt_BR: Texto do link

en: Text settings
pt_BR: Configurações de texto

en: Thai Baht
pt_BR: Baht tailandês

en: Thailand
pt_BR: Tailândia

en: Thank You Page
pt_BR: Página de agradecimento

en: Thank you for your purchase! Please check your inbox for additional information.
pt_BR: Obrigado por sua compra! Verifique sua caixa de entrada para obter informações adicionais.

en: Thank you!
pt_BR: Muito obrigado!

en: Thanks for your order!
pt_BR: Obrigado pelo seu pedido!

en: The SureCart model id.
pt_BR: O ID do modelo SureCart.

en: The SureCart model name.
pt_BR: O nome do modelo SureCart.

en: The SureCart webhook has received repeated errors.
pt_BR: O webhook do SureCart recebeu erros repetidos.

en: The SureCart webhook is currently disabled which can cause issues with integrations. This can happen automatically due to repeated errors, or could have been disabled manually. Please re-enable the webhook and troubleshoot the issue if integrations are important to your store.
pt_BR: O webhook SureCart está atualmente desativado, o que pode causar problemas com as integrações. Isso pode acontecer automaticamente devido a erros repetidos, ou pode ter sido desativado manualmente. Por favor, reative o webhook e solucione o problema se as integrações forem importantes para a sua loja.

en: The URL of the brand logo.
pt_BR: A URL da logo da marca.

en: The UUID of the license.
pt_BR: O UUID da licença.

en: The UUID of the price.
pt_BR: O UUID do preço.

en: The amount of times a single customer use the renewal discount.
pt_BR: A quantidade de vezes que um único cliente usará o desconto de renovação.

en: The associated Canadian tax identifier.
pt_BR: O identificador de imposto canadense associado.

en: The associated EU tax identifier.
pt_BR: O identificador fiscal da UE associado.

en: The associated address.
pt_BR: O endereço associado.

en: The associated subscription will also be cancelled.
pt_BR: A assinatura associada também será cancelada.

en: The associated tax identifier.
pt_BR: O identificador de imposto associado.

en: The associated tax zone.
pt_BR: A zona fiscal associada.

en: The brand color.
pt_BR: A cor da marca.

en: The checkout id for the checkout.
pt_BR: O ID de checkout para o checkout.

en: The compare at price must be greater than the price.
pt_BR: O Comparar ao preço deve ser maior que o preço.

en: The conditions that will filter this bump to be recommeneded. Accepted keys are price_ids, product_ids, and product_group_ids with array values.
pt_BR: As condições que irão filtrar este Bump devem ser recomendadas. As chaves aceitas são price_ids, product_ids e product_group_ids com valores de matriz.

en: The content for the object.
pt_BR: O conteúdo do objeto.

en: The currency for the session.
pt_BR: A moeda da sessão.

en: The currency of this product's price is different from the store currency.
pt_BR: A moeda utilizada para o preço deste produto difere da moeda usada na loja.

en: The current notification status for this abandonded checkout, which can be one of not_sent, scheduled, or sent.
pt_BR: O status de notificação atual para este check-out abandonado, que pode ser not_sent, scheduled, ou sent.

en: The current status of this abandonded checkout, which can be one of not_notified, notified, or recovered.
pt_BR: O status atual deste checkout abandonado, que pode ser not_notified, notified, ou recovered.

en: The customer for the checkout.
pt_BR: O cliente para o checkout.

en: The customer for the session.
pt_BR: O cliente para a sessão.

en: The customer id for the order.
pt_BR: O ID do cliente para o pedido.

en: The customer will immediately be charged %s for the first billing period.
pt_BR: O cliente será cobrado imediatamente %s pelo primeiro período de faturamento.

en: The customer will immediately be charged the first billing period.
pt_BR: O cliente será cobrado imediatamente pelo primeiro período de faturamento.

en: The customer-facing label for this cancellation reason.
pt_BR: A etiqueta voltada para o cliente para esse motivo de cancelamento.

en: The default currency for new products.
pt_BR: A moeda padrão para novos produtos.

en: The default currency for the account.
pt_BR: A moeda padrão da conta.

en: The default footer for invoices and receipts.
pt_BR: O rodapé padrão para faturas e recibos.

en: The default footer that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
pt_BR: O rodapé padrão que é mostrado em todos os extratos de pedidos (ou seja, faturas e recibos).

en: The default memo for invoices and receipts.
pt_BR: A nota padrão para faturas e recibos.

en: The default memo that is shown on all order statements (i.e. invoices and receipts).
pt_BR: A nota padrão que é mostrada em todos os extratos de pedidos (ou seja, faturas e recibos).

en: The description of this payment method that will be shown in the checkout.
pt_BR: A descrição deste método de pagamento que será mostrada no checkout.

en: The discount for the session.
pt_BR: O desconto para a sessão.

en: The easiest thing you can do to increase subscription revenue.
pt_BR: A coisa mais fácil que você pode fazer para aumentar a receita de assinaturas.

en: The email address that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
pt_BR: O e-mail que será mostrado aos clientes para suporte, nas faturas, etc.

en: The end of the date range to query.
pt_BR: O final do intervalo de datas a ser consultado.

en: The fallback tax rate to use for checkouts when a specific tax registration is not found.
pt_BR: A taxa de imposto de fallback a ser usada para checkouts quando um registro de imposto específico não é encontrado.

en: The from name to use when sending emails to customers.
pt_BR: O nome de origem a ser usado ao enviar e-mails para os clientes.

en: The instructions that you want your customers to follow to pay for an order. These instructions are shown on the confirmation page after a customer completes the checkout.
pt_BR: As instruções que você deseja que seus clientes sigam para pagar um pedido. Essas instruções são mostradas na página de confirmação depois que o cliente conclui o checkout.

en: The integration has been removed or is unavailable.
pt_BR: A integração foi removida ou não está disponível.

en: The interval to group statistics on – one of hour, day, week, month, or year.
pt_BR: O intervalo para agrupar as estatísticas – uma hora, dia, semana, mês ou ano.

en: The language that will be used for all customer notifications. Current available locales are de, en, es, and fr.
pt_BR: O idioma que será usado para todas as notificações ao cliente. Os idiomas atualmente disponíveis são de, en, es e fr.

en: The language used for notifications, invoices, etc.
pt_BR: O idioma usado para notificações, faturas, etc.

en: The last part of the URL
pt_BR: A última parte do URL

en: The last part of the URL.
pt_BR: A última parte do URL.

en: The line items for the session.
pt_BR: Os itens de linha para a sessão.

en: The maximum price must be greater than the minimum price.
pt_BR: O preço máximo deve ser maior que o preço mínimo.

en: The maximum price must be smaller.
pt_BR: O preço máximo deve ser menor.

en: The minimum order subtotal amount required to apply this coupon.
pt_BR: O valor subtotal mínimo do pedido necessário para aplicar este cupom.

en: The minimum price must be smaller.
pt_BR: O preço mínimo deve ser menor.

en: The model to get integration providers for.
pt_BR: O modelo para obter provedores de integração.

en: The name cannot be blank.
pt_BR: O nome não pode estar em branco.

en: The name of the account.
pt_BR: O nome da conta.

en: The name of this activation.
pt_BR: O nome desta ativação.

en: The name of your store will be visible to customers, so you should use a name that is recognizable and identifies your store to your customers.
pt_BR: O nome da sua loja será visível para os clientes, por isso você deve usar um nome reconhecível e que identifique sua loja para os clientes.

en: The number of days to wait after a customer's purchase before allowing an abandoned checkout to be created. This helps to prevent abandoned checkouts being created for customers very soon after they have made a different purchase.
pt_BR: O número de dias para esperar após a compra de um cliente antes de permitir a criação de um carrinho abandonado. Isso ajuda a evitar que carrinhos abandonados sejam criados para clientes logo após terem feito uma compra diferente.

en: The number of times a single customer can use this coupon.
pt_BR: O número de vezes que um único cliente pode usar este cupom.

en: The page of items you want returned.
pt_BR: A página de itens que você deseja retornar.

en: The password must be at least 6 characters in length.
pt_BR: A senha precisa ter no mínimo 6 caracteres.

en: The pattern category slugs.
pt_BR: Os slugs da categoria padrão.

en: The pattern content.
pt_BR: O conteúdo padrão.

en: The pattern detailed description.
pt_BR: A descrição detalhada do padrão.

en: The pattern keywords.
pt_BR: As palavras-chave padrão.

en: The pattern name.
pt_BR: O nome do padrão.

en: The pattern title, in human readable format.
pt_BR: O título do padrão, em formato legível por humanos.

en: The pattern viewport width for inserter preview.
pt_BR: A largura da janela de visualização padrão para visualização do insersor.

en: The payment did not process. Please try again.
pt_BR: O pagamento não foi processado. Por favor, tente novamente.

en: The payment method is not valid (chargeable fingerprint blank). Please double-check it and try again.
pt_BR: O método de pagamento não é válido (impressão digital cobrável em branco). Por favor, verifique novamente e tente mais uma vez.

en: The phone number that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
pt_BR: O número de telefone que será mostrado aos clientes para suporte, nas faturas, etc.

en: The prefix that is added to all order numbers. Must be between 3-12 characters and only include letters.
pt_BR: O prefixo que é adicionado a todos os números de pedido. Deve ter entre 3-12 caracteres e incluir apenas letras.

en: The price a product in your order has changed. We have adjusted your order to the new price.
pt_BR: O preço de um item do seu pedido foi alterado. Atualizamos o seu pedido para o novo preço.

en: The price cannot be blank.
pt_BR: O preço não pode ficar em branco.

en: The price is already being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
pt_BR: O preço já está sendo usado em assinaturas ou sessões de checkout. Arquive o preço e crie outro.

en: The price was
pt_BR: O preço era

en: The prices in this checkout session have changed. Please recheck it before submitting again.
pt_BR: Os preços nesta sessão de checkout foram alterados. Verifique novamente antes de enviar novamente.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. Must be in the range of 1 - 5.
pt_BR: A prioridade deste Bump em relação a outros Bumps. Deve estar no intervalo de 1 a 5.

en: The priority of this bump in relation to other bumps. The higher the number, the higher the priority.
pt_BR: A prioridade deste Bump em relação a outros Bumps. Quanto maior o número, maior a prioridade.

en: The product image must be an image.
pt_BR: A imagem do produto deve ser uma imagem.

en: The product is out of stock. Please remove it from your cart.
pt_BR: O produto está esgotado. Por favor, exclua-o do seu carrinho.

en: The profile name is required.
pt_BR: O nome do perfil é obrigatório.

en: The prompt that will appear when you request more information.
pt_BR: O prompt que aparecerá quando você solicitar mais informações.

en: The provider is not installed or unavailable.
pt_BR: O provedor não está instalado ou indisponível.

en: The quantity returned is greater than the quantity fulfilled.
pt_BR: O número de itens devolvidos é maior que o número de itens atendidos.

en: The query to be used for full text search of this collection.
pt_BR: A consulta a ser usada para pesquisa de texto completo desta coleção.

en: The refund amount is greater than the refundable amount.
pt_BR: O valor do reembolso é maior do que o valor reembolsável.

en: The reply-to email address to use when sending emails to customers.
pt_BR: O e-mail de resposta a ser usado ao enviar e-mails aos clientes.

en: The response is not a valid JSON response.
pt_BR: A resposta não é uma resposta JSON válida.

en: The shipping method name is already in use .
pt_BR: O nome do método de envio já está em uso.

en: The shipping profile name cannot be blank.
pt_BR: O nome do perfil de envio não pode estar em branco.

en: The shipping profile name is too long. Please enter a shorter name.
pt_BR: O nome do perfil de envio é muito longo. Por favor, insira um nome mais curto.

en: The shipping zone name cannot be blank.
pt_BR: O nome da zona de envio não pode estar em branco.

en: The shipping zone name is already in use.
pt_BR: O nome da zona de envio já está em uso.

en: The shipping zone name is too long. Please enter a shorter name.
pt_BR: O nome da zona de envio é muito longo. Por favor, insira um nome mais curto.

en: The start of the date range to query.
pt_BR: O início do intervalo de datas a ser consultado.

en: The subscription will be canceled in order to revoke the purchase.
pt_BR: A assinatura será cancelada para revogar a compra.

en: The subscription will be restored in order to restore the purchase. The customer will immediately be charged %s for the first billing period.
pt_BR: A assinatura será restaurada para restaurar a compra. O cliente será cobrado imediatamente %s pelo primeiro período de faturamento.

en: The subscription will be restored in order to restore the purchase. The customer will immediately be charged the first billing period.
pt_BR: A assinatura será restaurada para restaurar a compra. O cliente será cobrado imediatamente pelo primeiro período de faturamento.

en: The terms of service link that is shown to customers on the customer portal.
pt_BR: O link dos termos de serviço que é mostrado aos clientes no portal do cliente.

en: The this is the space between the rows of form elements.
pt_BR: Este é o espaço entre as linhas dos elementos do formulário.

en: The type of number to use for orders – one of sequential or token.
pt_BR: O tipo de número a ser usado para pedidos – sequencial ou token.

en: The unique identifier for this activation. For example a URL, a machine fingerprint, etc.
pt_BR: O identificador único para esta ativação. Por exemplo, uma URL, uma impressão digital de uma máquina, etc. Pague o que você quiser

en: The user could not be found.
pt_BR: O usuário não foi encontrado.

en: The username <strong>%s</strong> is not registered on this site. If you are unsure of your username, try your email address instead.
pt_BR: O usuário <strong>%s</strong> não está registrado neste site. Se você não tiver certeza do seu nome de usuário, tente usar seu e-mail.

en: The website that will be shown to customers for support, on invoices, etc.
pt_BR: O site que será mostrado aos clientes para suporte, nas faturas, etc.

en: Theme Layout
pt_BR: Layout do Tema

en: Then
pt_BR: Então

en: There are just %d items left in stock, and the quantity has been adjusted to %d.
pt_BR: Restam apenas %d itens em estoque, e a quantidade foi ajustada para %d.

en: There are no cancellation reasons for this period.
pt_BR: Não há motivos de cancelamento para este período.

en: There are no more webhooks to show.
pt_BR: Não há mais webhooks para mostrar.

en: There are no processors to make the payment. Please contact us for assistance.
pt_BR: Não há processadores para fazer o pagamento. Entre em contato conosco para obter assistência.

en: There are no transactions
pt_BR: Não há transações

en: There are two websites connected to the same SureCart store.
pt_BR: Existem dois sites conectados à mesma loja SureCart.

en: There is no account with that username or email address.
pt_BR: Não há nenhuma conta com esse usuário ou e-mail.

en: There were some validation errors.
pt_BR: Ocorreram alguns erros de validação.

en: These are sample products. Setup a new store / Connect existing to have real items.
pt_BR: Estes são produtos de amostra. Configure uma nova loja / Conecte a existente para mostrar itens reais.

en: These are the emails that are sent to you and other team members of this store.
pt_BR: Estes são os e-mails que são enviados para você e outros membros da equipe desta loja.

en: Third (final) email sent when a checkout is abandoned.
pt_BR: Terceiro e-mail (final) enviado quando um checkout é abandonado.

en: This Is A Duplicate Or Staging Site
pt_BR: Este é um site duplicado uu em fase de testes

en: This Month
pt_BR: Este mês

en: This URL part is already taken. Please choose another URL part.
pt_BR: Esta parte da URL já está em uso. Por favor, escolha outra parte da URL.

en: This Week
pt_BR: Essa semana

en: This action cannot be undone.
pt_BR: Essa ação não pode ser desfeita.

en: This action will re-enable associated access.
pt_BR: Esta ação reativará o acesso associado.

en: This action will remove the associated access and trigger any cancelation automations you have set up.
pt_BR: Esta ação removerá o acesso associado e acionará quaisquer automações de cancelamento que você tenha configurado.

en: This address cannot be removed if customer has active subscriptions.
pt_BR: Este endereço não pode ser removido se o cliente tiver assinaturas ativas.

en: This adds a field that is invisible to users, but visible to bots in an attempt to trick them into filling it out.
pt_BR: Isso adiciona um campo invisível para os usuários, mas visível para os bots na tentativa de induzi-los a preenchê-lo.

en: This amount is outside the allowed amount.
pt_BR: Este valor está fora do valor permitido.

en: This appears in the memo area of your invoices and receipts.
pt_BR: Isso aparece na área de notas de suas faturas e recibos.

en: This block only works on SureCart Product pages.
pt_BR: Este bloco só funciona nas páginas de produtos SureCart.

en: This can slightly increase page load speed, but may require you to enable CORS headers for .js files on your CDN. Please check your checkout forms after you enable this option in a private browser window.
pt_BR: Isso pode aumentar ligeiramente a velocidade de carregamento da página, mas pode exigir que você habilite cabeçalhos CORS para arquivos .js em seu CDN. Por favor, verifique seus formulários de checkout depois de habilitar esta opção em uma janela privada do navegador.

en: This color will be used for the main button color, links, and various UI elements.
pt_BR: Essa cor será usada para a cor do botão principal, links e vários elementos da interface do usuário.

en: This column count exceeds the recommended amount and may cause visual breakage.
pt_BR: Esta contagem de colunas excede a quantidade recomendada e pode causar quebra visual.

en: This controls the font size of the pagination.
pt_BR: Isso controla o tamanho da fonte da paginação.

en: This coupon code is invalid.
pt_BR: Este código de cupom é inválido.

en: This coupon has expired.
pt_BR: Este cupom expirou.

en: This coupon is for a different currency and cannot be applied.
pt_BR: Este cupom é para uma moeda diferente e não pode ser aplicado.

en: This coupon is not applicable to this subscription.
pt_BR: Este cupom não é aplicável a esta assinatura.

en: This coupon is not valid. Please double-check it and try again.
pt_BR: Este cupom não é válido. Verifique novamente e tente novamente.

en: This coupon will not be usable and all unsaved changes will be lost.
pt_BR: Este cupom não poderá ser usado e todas as alterações não salvas serão perdidas.

en: This customer does not have any payment methods that are reusable. This means we cannot charge this customer without them entering their payment details again. Please ask the customer to add a payment method to their account, or use a manual payment method.
pt_BR: Este cliente não possui nenhum método de pagamento que possa ser reutilizado. Isso significa que não podemos cobrar deste cliente sem que ele insira novamente seus detalhes de pagamento. Por favor, peça ao cliente para adicionar um método de pagamento à sua conta, ou use um método de pagamento manual.

en: This customer's most recent checkout that has been abandoned.
pt_BR: O checkout mais recente deste cliente que foi abandonado.

en: This discount code does not apply to this currency.
pt_BR: Este código de desconto não se aplica a esta moeda.

en: This discount code will not be usable and all unsaved changes will be lost.
pt_BR: Este código de desconto não poderá ser usado e todas as alterações não salvas serão perdidas.

en: This doesn't match
pt_BR: Isso não corresponde

en: This download cannot be removed or archived when it is set as the current release.
pt_BR: Este download não pode ser removido ou arquivado quando for definido como a versão atual.

en: This email is already in use.
pt_BR: Este email já está em uso.

en: This email is used for store notifications, such as new orders, payment failures and other store emails.
pt_BR: Este email é usado para notificações da loja, como novos pedidos, falhas de pagamento e outros emails da loja.

en: This ensures all the password fields have a stronger validation for user password input i.e. at least 6 characters and one special character.
pt_BR: Isso garante que todos os campos de senha tenham uma validação mais forte para a entrada de senha do usuário, ou seja, pelo menos 6 caracteres e um caractere especial.

en: This file type is not supported.
pt_BR: Este tipo de arquivo não é suportado.

en: This form has been deleted or is unavailable.
pt_BR: Este formulário foi excluído ou não está disponível.

en: This form is not available or has been deleted.
pt_BR: Este formulário não está disponível ou foi excluído.

en: This information helps customers recognize your business and contact you when necessary. It will be visible on invoices/receipts and any emails that need to be CAN-SPAM compliant (i.e. abandoned order emails).
pt_BR: Essas informações ajudam os clientes a reconhecerem sua empresa e entrarem em contato com você quando necessário. Ele ficará visível em faturas/recibos e quaisquer e-mails que precisem ser compatíveis com CAN-SPAM (ou seja, e-mails de pedidos abandonados).

en: This is a demo of a premium feature. To get this feature, complete your setup and upgrade your plan.
pt_BR: Esta é uma demonstração de um recurso premium. Para obter este recurso, complete sua configuração e atualize seu plano.

en: This is a demo of a premium feature. To get this feature, please upgrade your plan.
pt_BR: Esta é uma demonstração de um recurso premium. Para obter este recurso, por favor, atualize seu plano.

en: This is a feature demo. In order to use it, you must upgrade your plan.
pt_BR: Esta é uma demonstração de recurso. Para usá-lo, você deve atualizar seu plano.

en: This is a physical product
pt_BR: Este é um produto físico

en: This is a repeating price. Payment will happen
pt_BR: Este é um preço recorrente. O pagamento ocorrerá

en: This is a secure, encrypted payment.
pt_BR: Este é um pagamento seguro e criptografado.

en: This is a unique identifier for the license. For example, a website url.
pt_BR: Este é um identificador exclusivo para a licença. Por exemplo, um URL de site.

en: This is also displayed on your invoices, receipts and emails.
pt_BR: Isso também é exibido em suas faturas, recibos e e-mails.

en: This is an internal name for your coupon. This is not visible to customers.
pt_BR: Este é um nome interno para o seu cupom. Isso não é visível para os clientes.

en: This is displayed in the UI and in notifications.
pt_BR: Isso é exibido na interface do usuário e nas notificações.

en: This is not a valid coupon code
pt_BR: Este não é um código de cupom válido

en: This is not included in the list.
pt_BR: Isso não está incluído na lista.

en: This is not shown to the customer, but is used help you identify the group.
pt_BR: Isso não é mostrado ao cliente, mas é usado para ajudá-lo a identificar o grupo.

en: This is outside the allowed amount.
pt_BR: Isso está fora do valor permitido.

en: This is reserved.
pt_BR: Isso é reservado.

en: This is the Product Collection Description block, it will display the collection description if one was added.
pt_BR: Este é o bloco de Descrição da Coleção de Produtos, ele exibirá a descrição da coleção se uma foi adicionada.

en: This is the current release zip of your software.
pt_BR: Este é o zip da versão atual do seu software.

en: This is the price for the bump.
pt_BR: Esse é o preço do Bump.

en: This license has not been activated.
pt_BR: Esta licença não foi ativada.

en: This limit applies across customers so it won't prevent a single customer from redeeming multiple times.
pt_BR: Esse limite se aplica a todos os clientes, portanto, não impedirá que um único cliente resgate várias vezes.

en: This name is already taken. Please choose another name.
pt_BR: Este nome já está em uso. Por favor, escolha outro nome.

en: This option is currently selected.
pt_BR: Esta opção está atualmente selecionada.

en: This option name is already taken. Please use a different name.
pt_BR: Este nome de opção já está em uso. Por favor, use um nome diferente.

en: This order could not be found. Please try again.
pt_BR: Este pedido não pôde ser encontrado. Por favor, tente novamente.

en: This order has already been created. Please create a new order.
pt_BR: Este pedido já foi criado. Por favor, crie um novo pedido.

en: This order has products that are not shippable to this address.
pt_BR: Este pedido possui produtos que não podem ser enviados para este endereço.

en: This order requires shipping. Please enter an address.
pt_BR: Este pedido requer envio. Por favor, insira um endereço.

en: This payment method cannot be deleted because there are no other valid or reusable saved payment methods available.
pt_BR: Este método de pagamento não pode ser excluído porque não há outros métodos de pagamento válidos ou reutilizáveis disponíveis.

en: This payment method cannot be used for subscriptions.
pt_BR: Este método de pagamento não pode ser usado para assinaturas.

en: This payment method is not valid or reusable.
pt_BR: Este método de pagamento não é válido ou reutilizável.

en: This payment plan has
pt_BR: Este plano de pagamento tem

en: This prefix is too long. Please enter a shorter prefix.
pt_BR: Este prefixo é muito longo. Insira um prefixo mais curto.

en: This prefix is too short. Please enter a longer prefix.
pt_BR: Este prefixo é muito curto. Insira um prefixo mais longo.

en: This price has been archived.
pt_BR: Este preço foi arquivado.

en: This price is currently being used in subscriptions or checkout sessions. Please archive the price and create another one.
pt_BR: Este preço está sendo usado atualmente em assinaturas ou sessões de checkout. Arquive o preço e crie outro.

en: This product has
pt_BR: Este produto tem

en: This product has been archived.
pt_BR: Este produto foi arquivado.

en: This product has prices that are currently being used. Please archive the product instead if it is not already archived.
pt_BR: Este produto tem preços que estão sendo usados atualmente. Em vez disso, arquive o produto se ainda não estiver arquivado.

en: This product is available for sale.
pt_BR: Este produto está disponível para venda.

en: This product is invalid.
pt_BR: Este produto é inválido.

en: This product is no longer available for purchase.
pt_BR: Este produto não está mais disponível para compra.

en: This product is no longer purchaseable.
pt_BR: Este produto não pode mais ser adquirido.

en: This product is not available for purchase.
pt_BR: Este produto não está disponível para compra.

en: This product is out of stock.
pt_BR: Este produto está esgotado.

en: This promotion code already exists. Please archive the old code or use a different code.
pt_BR: Este código de promoção já existe. Arquive o código antigo ou use um código diferente.

en: This selection is not available.
pt_BR: Esta seleção não está disponível.

en: This should be your live storefront URL.
pt_BR: Esta deve ser a URL da loja ao vivo.

en: This subscription does not exist.
pt_BR: Essa assinatura não existe.

en: This subscription is going to be paused on %s. When would you like the subscription to be restored?
pt_BR: Esta assinatura será pausada em %s. Quando você gostaria que a assinatura fosse restaurada?

en: This text will be displayed if there is a compare at price selected.
pt_BR: Este texto será exibido se houver um preço de comparação selecionado.

en: This trigger will be fired when a purchase is unrevoked.
pt_BR: Este gatilho será acionado quando uma compra for descancelada.

en: This trigger will be fired when a subscription cancels after failed payment or by customer request, or when the purchase is manually revoked by the merchant.
pt_BR: Este gatilho será acionado quando uma assinatura for cancelada após falha no pagamento ou por solicitação do cliente, ou quando a compra for cancelada manualmente pelo comerciante.

en: This trigger will be fired when a subscription plan is changed to something else.
pt_BR: Esse gatilho será acionado quando um plano de assinatura for alterado para outra coisa.

en: This trigger will be fired when someone first purchases a product.
pt_BR: Este gatilho será acionado quando alguém comprar um produto pela primeira vez.

en: This user could not be found.
pt_BR: Este usuário não pôde ser encontrado.

en: This user is already linked to a customer.
pt_BR: Este usuário já está vinculado a um cliente.

en: This user is not a customer.
pt_BR: Este usuário não é um cliente.

en: This webhook endpoint is being monitored due to repeated errors.
pt_BR: Este endpoint de webhook está sendo monitorado devido a erros repetidos.

en: This will automatically pause the subscription on %s. Please choose a restoration date.
pt_BR: Isso pausará automaticamente a assinatura em %s. Por favor, escolha uma data de restauração.

en: This will change your user data on your install. We recommend creating a backup of your site before running this.
pt_BR: Isso alterará os dados do usuário na sua instalação. Recomendamos criar um backup do seu site antes de executar isso.

en: This will charge the customer %s.
pt_BR: Isso cobrará do cliente %s.

en: This will create an order that requires a manual payment (i.e. cash or check). Once you create this order it is not possible to pay it another way. Do you want to continue?
pt_BR: Isso criará um pedido que requer um pagamento manual (ou seja, dinheiro ou cheque). Uma vez que você crie este pedido, não é possível pagá-lo de outra maneira. Você quer continuar?

en: This will enable slide-out cart. If you do not wish to use the cart, you can disable this to prevent cart scripts from loading on your pages.
pt_BR: Isso ativará o carrinho deslizante. Se você não deseja usar o carrinho, pode desativar isso para evitar que os scripts do carrinho sejam carregados em suas páginas.

en: This will load stripe.js on every page to help with Fraud monitoring.
pt_BR: Isso carregará stripe.js em todas as páginas para ajudar no monitoramento de fraudes.

en: This will make the subscription active again and charge the customer immediately.
pt_BR: Isso tornará a assinatura ativa novamente e cobrará do cliente imediatamente.

en: This will refetch the webhooks connection settings with your store in the case of an invalid signature or similar issue.
pt_BR: Isso irá buscar novamente as configurações de conexão de webhooks com sua loja no caso de uma assinatura inválida ou problema semelhante.

en: This will save any changes on the page. Do you want to save your changes?
pt_BR: Isso salvará todas as alterações na página. Você quer salvar suas mudanças?

en: This zone is optionally used for regions that are not included in any other shipping zone.
pt_BR: Esta zona é utilizada de forma opcional para regiões que não se encontram em nenhuma outra zona de envio.

en: Three Weeks
pt_BR: Três semanas

en: Three columns; equal split
pt_BR: Três colunas; divisão igual

en: Three columns; wide center column
pt_BR: Três colunas; coluna central larga

en: Thumbnails Per Page
pt_BR: Miniaturas por página

en: Time Period
pt_BR: Período de tempo

en: Time Zone
pt_BR: Fuso horário

en: Title
pt_BR: Título

en: To add some default checkout products, click the "Add Products" button.
pt_BR: Para adicionar alguns produtos de checkout padrão, clique no botão "Adicionar produtos".

en: To add some products "Add Products" button.
pt_BR: Para adicionar alguns produtos, clique no botão "Adicionar produtos".

en: To adjust your abandoned checkout notifications,
pt_BR: Para ajustar suas notificações de checkout abandonado,

en: To charge different rates for only certain products, create a new profile in
pt_BR: Para cobrar taxas diferentes apenas para certos produtos, crie um novo perfil em

en: To charge tax, please set up your tax information on the settings page.
pt_BR: Para cobrar impostos, configure suas informações fiscais na página de configurações.

en: To check available shipping choices, please provide your shipping country in the address section.
pt_BR: Para conferir as opções de entrega disponíveis, por favor, insira o seu país de envio na seção de endereço.

en: To complete the shipping setup, please add shipping rates to a shipping profile below.
pt_BR: Para completar a configuração de envio, adicione as tarifas de envio a um perfil de envio abaixo.

en: To get your Recaptcha keys
pt_BR: Para obter suas chaves Recaptcha

en: To make changes to your payment plan, please contact us.
pt_BR: Caso queira modificar seu plano de pagamento, por favor, entre em contato conosco.

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout form. Please deactivate SureCart to delete this form.
pt_BR: Para evitar erros de configuração, você não pode excluir o formulário de checkout padrão. Por favor, desative o SureCart para excluir este formulário.

en: To prevent misconfiguration, you cannot delete the default checkout page. Please deactivate SureCart to delete this page.
pt_BR: Para evitar erros de configuração, você não pode excluir a página de checkout padrão. Por favor, desative o SureCart para excluir esta página.

en: To sync purchases of this product, add an integration.
pt_BR: Para sincronizar as compras deste produto, adicione uma integração.

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Toggle Coupon Archive
pt_BR: Alternar arquivo de cupons

en: Toggle Product Archive
pt_BR: Alternar arquivo de produtos

en: Tongan Paʻanga
pt_BR: Tonga Paʻanga

en: Too long.
pt_BR: Muito longo.

en: Too short.
pt_BR: Muito curto.

en: Top Offset
pt_BR: Deslocamento superior

en: Top level metrics for the product.
pt_BR: Métricas de nível superior para o produto.

en: Total Cancellation Attempts
pt_BR: Total de tentativas de cancelamento

en: Total Due
pt_BR: Total Devido

en: Total Due Today
pt_BR: Total devido hoje

en: Total Due Today Label
pt_BR: Rótulo do total a ser pago hoje

en: Total Installment Payments
pt_BR: Total de pagamentos parcelados

en: Total Installment Payments Label
pt_BR: Rótulo de total de pagamentos parcelados

en: Total Label
pt_BR: Rótulo do total

en: Total Lost
pt_BR: Total perdido

en: Total Lost Cancellations
pt_BR: Total de cancelamentos perdidos

en: Total Monthly Recurring Revenue
pt_BR: Receita Recorrente Mensal Total

en: Total Number Of Subscriptions
pt_BR: Número total de assinaturas

en: Total Of Installment Payments Remaining
pt_BR: Total de pagamentos de parcelas restantes

en: Total Recoverable Checkouts
pt_BR: Total de checkouts recuperáveis

en: Total Saved By Coupon
pt_BR: Total recuperado por cupom

en: Total Saved Count
pt_BR: Contagem total de recuperação

en: Total Subscriptions
pt_BR: Total de assinaturas

en: Total recoverable revenue
pt_BR: Receita total recuperável

en: Total recovered checkouts
pt_BR: Total de checkouts recuperados

en: Total recovered revenue
pt_BR: Receita total recuperada

en: Track Quantity
pt_BR: Controlar a quantidade

en: Track the quantity of this product.
pt_BR: Controle a quantidade deste produto.

en: Tracking Confirmation
pt_BR: Confirmação de rastreamento

en: Trial
pt_BR: Teste

en: Trial ends on
pt_BR: O período de teste termina em

en: Trialing
pt_BR: Experimentando

en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trinidad e Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
pt_BR: Dólar de Trinidad e Tobago

en: Troubleshoot Connection
pt_BR: Diagnóstico de conexão

en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

en: Turkey
pt_BR: Turquia

en: Turkish Lira
pt_BR: lira turca

en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt_BR: Ilhas Turks e Caicos

en: Turn on abandoned cart for your store.
pt_BR: Ative o abandono de carrinho para sua loja.

en: Turn this off if you do not wish to automatically fulfill this product when an order is placed.
pt_BR: Desative esta opção se você não quiser enviar automaticamente este produto quando um pedido for feito.

en: Turning this on will collect subscription cancelation reasons and optionally offer a discount to keep their subscription active.
pt_BR: Ao ativar isso, serão coletados os motivos de cancelamento de assinaturas e, opcionalmente, será oferecido um desconto para manter a assinatura ativa.

en: TutorLMS Course
pt_BR: Curso TutorLMS

en: Two Column
pt_BR: Duas colunas

en: Two Weeks
pt_BR: Duas semanas

en: Two columns; equal split
pt_BR: Duas colunas; divisão igual

en: Two columns; one-third, two-thirds split
pt_BR: Duas colunas; divisão em um terços e dois terços

en: Two columns; two-thirds, one-third split
pt_BR: Duas colunas; divisão em dois terços e um terço

en: Two sites that are telling SureCart they are the same site. Please let us know how to treat this website change.
pt_BR: Dois sites que estão dizendo ao SureCart que são o mesmo site. Por favor, nos informe como tratar essa mudança de site.

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type of object (Account)
pt_BR: Tipo de objeto (Conta)

en: Type of object (Settings)
pt_BR: Tipo de objeto (Configurações)

en: Type of object (bump)
pt_BR: Tipo de objeto (Bump)

en: Type to search
pt_BR: Digite para pesquisar

en: UK VAT
pt_BR: VAT do Reino Unido

en: Ugandan Shilling
pt_BR: Xelim de Uganda

en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

en: Ukrainian Hryvnia
pt_BR: Hryvnia ucraniana

en: Un-Archive
pt_BR: Desarquivar

en: Un-Archive %s? This will make the coupon useable again.
pt_BR: Desarquivar %s ? Isso tornará o cupom utilizável novamente.

en: Un-Archive %s? This will make the product purchaseable again.
pt_BR: Desarquivar %s ? Isso tornará o produto comprável novamente.

en: Un-Archive this bump? This will make the product purchaseable again.
pt_BR: Desarquivar este Bump? Isso tornará o produto comprável novamente.

en: Un-Archive this price? This will make the product purchaseable again.
pt_BR: Desarquivar este preço? Isso tornará o produto comprável novamente.

en: Un-Archive this product group?
pt_BR: Desarquivar este grupo de produtos?

en: Unapprove
pt_BR: Desaprovar

en: Unavailable
pt_BR: Indisponível

en: Unavailable For Purchase
pt_BR: Indisponível para compra

en: Unavailable label
pt_BR: Rótulo indisponível

en: Unfulfilled
pt_BR: Não enviado

en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

en: Unique identifier for the object.
pt_BR: Identificador exclusivo do objeto.

en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

en: United Arab Emirates Dirham
pt_BR: Dirrã dos Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: United States Dollar
pt_BR: Dolar dos Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
pt_BR: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: United States,  United Kingdom, Global ...
pt_BR: Estados Unidos, Reino Unido, Global ...

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unlimited
pt_BR: Ilimitado

en: Unlimited Usage
pt_BR: Uso ilimitado

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade to Pro!
pt_BR: Desbloqueie recursos de aumento de receita ao atualizar para o Pro!

en: Unlock revenue boosting features when you upgrade your plan!
pt_BR: Desbloqueie recursos de aumento de receita ao atualizar seu plano!

en: Unpaid
pt_BR: Por pagar

en: Unrevoke
pt_BR: Descancelar

en: Unrevoke Purchase
pt_BR: Anular revogação de compra

en: Unrevoke Purchase & Restore Subscription
pt_BR: Cancelar revogação da compra e restaurar assinatura

en: Unselect All
pt_BR: Desmarcar tudo

en: Untitled Form
pt_BR: Formulário sem título

en: Unverified
pt_BR: Não verificado

en: Up
pt_BR: Acima

en: Upcoming
pt_BR: Por vir

en: Upcoming Billing Period
pt_BR: Próximo período de cobrança

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Update Account Details
pt_BR: Atualizar detalhes da conta

en: Update Address
pt_BR: Atualizar endereço

en: Update All Subscriptions
pt_BR: Atualizar todas as assinaturas

en: Update Amount
pt_BR: Atualizar quantidade

en: Update Billing Details
pt_BR: Atualizar detalhes de cobrança

en: Update Coupon
pt_BR: Atualizar cupom

en: Update Default Payment Method
pt_BR: Atualizar método de pagamento padrão

en: Update Immediately
pt_BR: Atualizar imediatamente

en: Update Link
pt_BR: Atualizar link

en: Update Options
pt_BR: Atualizar opções

en: Update Password
pt_BR: Atualizar senha

en: Update Payment Method
pt_BR: Atualizar forma de pagamento

en: Update Plan
pt_BR: Atualizar planos

en: Update Scheduled
pt_BR: Atualização programada

en: Update Shipping Address
pt_BR: Atualizar endereço de envio

en: Update Subscription
pt_BR: Atualizar assinatura

en: Update Subscription Price
pt_BR: Atualizar preço da assinatura

en: Update Your Connection
pt_BR: Atualize sua conexão

en: Update all existing subscriptions to use this payment method
pt_BR: Atualize todas as assinaturas existentes para usar este método de pagamento

en: Update canceled.
pt_BR: Atualização cancelada.

en: Update your api token to change or update the connection to SureCart.
pt_BR: Atualize seu token de API para alterar ou atualizar a conexão com o SureCart.

en: Updated
pt_BR: Atualizado

en: Upgrade
pt_BR: Atualizar

en: Upgrade Group
pt_BR: Grupo de atualização

en: Upgrade Groups
pt_BR: Atualizar grupos

en: Upgrade Now
pt_BR: Atualizar agora

en: Upgrade This Store
pt_BR: Atualizar esta loja

en: Upgrade To Premium
pt_BR: Atualize sua conta

en: Upgrade Your Plan
pt_BR: Atualize seu plano

en: Upgrade behavior. Either pending or immediate.
pt_BR: Comportamento de atualização. Pendente ou imediato.

en: Upgrade to Premium
pt_BR: Atualize para premium

en: Upgrade to SureCart Premium to add unlimited shipping methods.
pt_BR: Atualize para um plano pago para adicionar métodos de envio ilimitados.

en: Upgrades Happen
pt_BR: Upgrades acontecem

en: Upgrades, Downgrades, and Cancellations
pt_BR: Upgrades, Downgrades e Cancelamentos

en: Upload Media
pt_BR: Enviar mídia

en: Url Slug
pt_BR: Slug da URL

en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

en: Uruguayan Peso
pt_BR: peso uruguaio

en: Usage
pt_BR: Uso

en: Usage Limit
pt_BR: Limite de uso

en: Usage limit per coupon
pt_BR: Limite de uso por cupom

en: Usage limit per customer
pt_BR: Limite de uso por cliente

en: Use JavaScript ESM Loader
pt_BR: Use o Carregador ESM JavaScript

en: Use Stripe's Card Element instead of the Payment Element in all forms.
pt_BR: Use o Stripe's Card Element ao inves do Payment Element em todos os formulários.

en: Use The Stripe Card Element
pt_BR: Usar o Stripe Card Element

en: Use a compact address if possible
pt_BR: Use um endereço compacto, se possível

en: Use the Stripe Card Element
pt_BR: Usar o Stripe Card Element

en: Use these settings to configure how notifications are sent to your customers.
pt_BR: Use essas configurações para configurar como as notificações são enviadas aos seus clientes.

en: User connected.
pt_BR: Usuário conectado.

en: User disconnected.
pt_BR: Usuário desconectado.

en: User not found.
pt_BR: Usuário não encontrado.

en: Username or Email Address
pt_BR: Usuário ou Email

en: Users must redeem this coupon by:
pt_BR: Os usuários devem resgatar este cupom até:

en: Uses
pt_BR: Usos

en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

en: Uzbekistan Som
pt_BR: Som do Uzbequistão

en: VAT Number
pt_BR: Número VAT

en: VAT Number Verification Failure
pt_BR: Falha na verificação do número VAT

en: VAT Registration
pt_BR: Registro de VAT

en: Valid
pt_BR: Válido

en: Valid until %s
pt_BR: Válido até %s

en: Validation failed
pt_BR: Falha na validação

en: Validity
pt_BR: Validade

en: Value
pt_BR: Valor

en: Variant
pt_BR: Variante

en: Variant ID
pt_BR: ID da Variante

en: Variant Option
pt_BR: Opção da Variante

en: Variant Out of Stock.
pt_BR: Variante fora de estoque.

en: Variants
pt_BR: Variantes

en: Verification code is not valid. Please try again.
pt_BR: O código de verificação não é válido. Por favor, tente novamente.

en: Version %s
pt_BR: Versão %s

en: Vietnam
pt_BR: Vietnã

en: Vietnamese Đồng
pt_BR: vietnamita Đồng

en: View
pt_BR: Visualizar

en: View Abandoned Checkout
pt_BR: Ver checkout abandonado

en: View All
pt_BR: Ver tudo

en: View Cart
pt_BR: Ver carrinho

en: View Checkout
pt_BR: Ver checkout

en: View Checkout Form
pt_BR: Ver formulário de checkout

en: View Collection
pt_BR: Visualizar coleção

en: View Customer
pt_BR: Ver cliente

en: View Details
pt_BR: Ver detalhes

en: View Invoice
pt_BR: Ver Fatura

en: View License
pt_BR: Ver licença

en: View Logs
pt_BR: Visualizar logs

en: View My Store
pt_BR: Ver minha loja

en: View Order
pt_BR: Ver pedido

en: View Product
pt_BR: Ver produto

en: View Product Collection
pt_BR: Visualizar coleção de produtos

en: View SureCart Product
pt_BR: Visualizar produto SureCart

en: View SureCart product collection
pt_BR: Visualizar coleção de produtos SureCart

en: View Transactions
pt_BR: Ver transações

en: View all
pt_BR: Ver todos

en: View all %s
pt_BR: Ver todos %s

en: View charge on
pt_BR: Ver cobrança em

en: Virgin Islands, British
pt_BR: Ilhas Virgens, Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt_BR: Ilhas Virgens, EUA

en: Visit Store
pt_BR: Visitar loja

en: Visit SureCart Store
pt_BR: Visite a loja SureCart

en: Wait for a period of time after a customer has made a purchase to send other abandoned checkouts.
pt_BR: Aguarde um período de tempo após um cliente fazer uma compra para enviar outros carrinhos abandonados.

en: Wallis and Futuna
pt_BR: Wallis e Futuna

en: We are currently working on our Pro features. Please check back once we release new revenue and time saving features.
pt_BR: No momento, estamos trabalhando em nossos recursos Pro. Verifique novamente assim que lançarmos novos recursos de receita e economia de tempo.

en: We don't currently ship to your address.
pt_BR: No momento não fazemos envios para o seu endereço.

en: We recommend that you optimize your images before linking them to your products.
pt_BR: Recomendamos que otimize suas imagens antes de vinculá-las aos seus produtos.

en: We were unable to issue a refund with this payment processor. Please check with your payment processor and try issuing the refund directly through the processor.
pt_BR: Não foi possível emitir um reembolso com este gateway de pagamento. Verifique com seu gateway de pagamento e tente emitir o reembolso diretamente por meio dele.

en: We will create a new connection for this site. This can happen if you are using a staging site or want to have more than one website connected to the same store.
pt_BR: Vamos criar uma nova conexão para este site. Isso pode acontecer se você estiver usando um site de teste ou quiser ter mais de um site conectado à mesma loja.

en: We will update the SureCart connection to the your new url. This is often the case when you have changed your website url or have migrated your site to a new domain.
pt_BR: Atualizaremos a conexão SureCart para a sua nova URL. Isso geralmente acontece quando você altera a URL do seu site ou migra seu site para um novo domínio.

en: Webhook Details
pt_BR: Detalhes do Webhook

en: Webhook processing is working normally.
pt_BR: O processamento de Webhook está funcionando normalmente.

en: Webhook resynced.
pt_BR: Webhook ressincronizado.

en: Webhooks Connection
pt_BR: Conexão com Webhooks

en: Webhooks Processing
pt_BR: Processamento de Webhooks

en: Webhooks are functioning normally.
pt_BR: Os webhooks estão funcionando normalmente.

en: Webhooks are working normally.
pt_BR: Os webhooks estão funcionando normalmente.

en: Week
pt_BR: Semana

en: Weekly
pt_BR: Semanal

en: Welcome
pt_BR: Bem vindo

en: Welcome back!
pt_BR: Bem-vindo de volta!

en: Welcome to SureCart!
pt_BR: Bem-vindo ao SureCart!

en: Welcome, Let’s Setup Your Online Store
pt_BR: Bem-vindo, vamos configurar sua loja online

en: West African Cfa Franc
pt_BR: Franco Cfa da África Ocidental

en: Western Sahara
pt_BR: Saara Ocidental

en: What are Invoices?
pt_BR: O que são Faturas?

en: What are Upgrade Groups?
pt_BR: O que são grupos de atualização?

en: What is a Single Product Template?
pt_BR: O que é um Modelo de Produto Único?

en: What type of cart icon would you like to use?
pt_BR: Qual tipo de ícone de carrinho você gostaria de usar?

en: When a cancellation happens immediately, the subscription is canceled right away. When a cancellation happens at the billing period end, the subscription remains active until the end of the current billing period.
pt_BR: Quando um cancelamento acontece imediatamente, a assinatura é cancelada imediatamente. Quando ocorre um cancelamento no final do período de cobrança, a assinatura permanece ativa até o final do período de cobrança atual.

en: When an upgrade or downgrade happens immediately, a prorated invoice will be generated and paid. If the invoice payment fails, the subscription will not be updated. In the case of a downgrade, the invoice will likely have a $0 balance and a credit may be applied to the customer. When an upgrade or downgrade happens at the next billing period, the subscription won't be updated until the next payment date.
pt_BR: Quando um upgrade ou downgrade ocorrer imediatamente, uma fatura proporcional será gerada e paga. Se o pagamento da fatura falhar, a assinatura não será atualizada. No caso de um downgrade, a fatura provavelmente terá um saldo de R$0 e um crédito poderá ser aplicado ao cliente. Quando ocorrer um upgrade ou downgrade no próximo período de cobrança, a assinatura não será atualizada até a próxima data de pagamento.

en: When do you want to cancel the subscription?
pt_BR: Quando você deseja cancelar a assinatura?

en: When enabled, this feature prevents customers from cancelling their subscription on the customer dashboard until a set number of days before renewal.
pt_BR: Quando ativado, esse recurso impede que os clientes cancelem sua assinatura no painel do cliente até um determinado número de dias antes da renovação.

en: When paginating with ajax, scroll to the top of this block.
pt_BR: Ao paginar com ajax, role até o topo deste bloco.

en: When should we offer the discount?
pt_BR: Quando devemos oferecer o desconto?

en: Whether or not a payment method should be required for subscriptions that have an initial period amount of $0 (free trial or coupon). This is useful if you want to offer a "no credit card required" free trials.
pt_BR: Se uma forma de pagamento deve ou não ser exigida para assinaturas com um valor de período inicial de US$ 0 (teste gratuito ou cupom). Isso é útil se você deseja oferecer uma avaliação gratuita "sem necessidade de cartão de crédito".

en: Whether or not customers can cancel subscriptions from the customer portal.
pt_BR: Se os clientes podem ou não cancelar assinaturas no portal do cliente.

en: Whether or not customers can change subscription quantities from the customer portal.
pt_BR: Se os clientes podem ou não alterar as quantidades de assinatura no portal do cliente.

en: Whether or not customers can make subscription changes from the customer portal.
pt_BR: Se os clientes podem ou não fazer alterações de assinatura no portal do cliente.

en: Whether or not shipping is enabled
pt_BR: Se o envio está habilitado ou não

en: Whether or not this bump is currently enabled and being shown to customers.
pt_BR: Se esse Bump está ativado ou não e se está sendo exibido aos clientes.

en: Whether to get archived products or not.
pt_BR: Seja para obter produtos arquivados ou não.

en: White
pt_BR: Branco

en: Wide
pt_BR: Amplo

en: Width
pt_BR: Largura

en: Width settings
pt_BR: Configurações de largura

en: WordPress User
pt_BR: Usuário do WordPress

en: Working
pt_BR: Funcionando

en: Wrong length.
pt_BR: Tamanho errado.

en: Year
pt_BR: Ano

en: Yearly
pt_BR: Anual

en: Yemen
pt_BR: Iêmen

en: Yemeni Rial
pt_BR: Rial iemenita

en: Yes, Reactivate
pt_BR: Sim, reativar

en: Yes, count me in!
pt_BR: Sim, conte comigo!

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: You are a few clicks away from adding e-commerce to your website. SureCart is a cloud powered e-commerce platform that is easy to use, lightweight, and lightning fast.
pt_BR: Você está a poucos cliques de incluir e-commerce em seu site. SureCart é uma plataforma de e-commerce baseada na nuvem, fácil de usar, leve e super rápida.

en: You are already collecting tax for this zone.
pt_BR: Você já está cobrando impostos para esta zona.

en: You are not a live mode customer.
pt_BR: Você não é um cliente do modo ao vivo.

en: You are not a test mode customer.
pt_BR: Você não é um cliente em modo de teste.

en: You are not currently a customer.
pt_BR: Atualmente você não é um cliente.

en: You are probably offline.
pt_BR: Você provavelmente está offline.

en: You can always change this later.
pt_BR: Você sempre pode alterar isso depois.

en: You can create multiple single product templates, and assign each to different types of products, enabling a custom design for each group of similar products.
pt_BR: Você pode criar vários modelos de produto único e atribuir cada um a diferentes tipos de produtos, permitindo um design personalizado para cada grupo de produtos semelhantes.

en: You can find this on your google Recaptcha dashboard.
pt_BR: Você pode encontrar isso no seu painel do Google Recaptcha.

en: You can only apply this offer once.
pt_BR: Você só pode aplicar esta oferta uma vez.

en: You can override the global password validation by going to the advanced settings.
pt_BR: Você pode substituir a validação global de senha indo para as configurações avançadas.

en: You cannot add a one-time product to a subscription.
pt_BR: Você não pode adicionar um produto de cobrança única a uma assinatura.

en: You cannot currently add a payment method. Please contact us for support.
pt_BR: No momento, você não pode adicionar uma forma de pagamento. Entre em contato conosco para obter suporte.

en: You cannot delete this media item because it is currently being used.
pt_BR: Você não pode excluir este item de mídia porque ele está sendo usado no momento.

en: You cannot enable EU Micro Exemption if your address is outside of the EU.
pt_BR: Você não pode habilitar a Micro Isenção da UE se seu endereço estiver fora da UE.

en: You cannot enable abandoned checkouts until you have updated your business contact address. Please add an address to your store branding.
pt_BR: Você não pode habilitar checkouts abandonados até atualizar seu endereço de contato comercial. Adicione um endereço à marca da sua loja.

en: You cannot enable taxes unless a valid tax address is provided
pt_BR: Você não pode habilitar impostos a menos que um endereço fiscal válido seja fornecido

en: You do not have any payment methods.
pt_BR: Você não tem nenhum método de pagamento.

en: You do not have any processors enabled for this mode and cart.
pt_BR: Você não tem nenhum gateway de pagamento habilitado para este modo e carrinho.

en: You do not have any wallets set up in your browser.
pt_BR: Você não tem nenhuma carteira configurada no seu navegador.

en: You do not have permission do this.
pt_BR: Você não tem permissão para fazer isso.

en: You do not have permission to do this.
pt_BR: Você não tem permissão para fazer isso.

en: You don't have any country-specific VAT registrations. If you're registered under one-stop shop then you don't need to create country-specific tax registrations. If you're not, add a tax registration to start collecting tax.
pt_BR: Você não tem nenhum registro VAT específico do país. Se você estiver registrado em um balcão único, não precisará criar registros fiscais específicos do país. Caso contrário, adicione um registro fiscal para começar a coletar impostos.

en: You don't have any downloads.
pt_BR: Você não tem downloads.

en: You don't have any invoices.
pt_BR: Você não tem nenhuma cobrança.

en: You don't have any orders.
pt_BR: Você não tem nenhum pedido.

en: You don't have any saved payment methods.
pt_BR: Você não tem nenhum método de pagamento salvo.

en: You don't have any subscriptions.
pt_BR: Você não possui assinaturas.

en: You don't have any survey answers. Please add at least one to collect cancellation feedback.
pt_BR: Você não tem nenhuma resposta de pesquisa. Adicione pelo menos uma para coletar feedback de cancelamento.

en: You don't have any tax registrations. Add a tax registration to start collecting tax.
pt_BR: Você não tem nenhum registro fiscal. Adicione um registro fiscal para começar a coletar impostos.

en: You have a %d-day trial before payment becomes necessary.
pt_BR: Você tem um período de teste de %d dias antes que o pagamento se torne necessário.

en: You have already requested a code in the last 60 seconds. Please wait before requesting again.
pt_BR: Você já solicitou um código nos últimos 60 segundos. Aguarde antes de solicitar novamente.

en: You have already set up your store.
pt_BR: Você já configurou sua loja.

en: You have already used the same option name "%s".
pt_BR: Você já usou o mesmo nome de opção "%s".

en: You have already used the same option value "%s".
pt_BR: Você já usou o mesmo valor de opção "%s".

en: You have exceeded the purchase limit for this product.
pt_BR: Você excedeu o limite de compra para este produto.

en: You have logged in successfully.
pt_BR: Você fez login com sucesso.

en: You have no saved payment methods.
pt_BR: Você não tem métodos de pagamento salvos.

en: You have not been charged for this order.
pt_BR: Você não foi cobrado por este pedido.

en: You have not yet set a password. Please set a password for your account.
pt_BR: Você ainda não definiu uma senha. Por favor, defina uma senha para a sua conta.

en: You have reached the end of product list. %s
pt_BR: Você chegou ao final da lista de produtos. %s

en: You have reached the maximum number of options for this product.
pt_BR: Você atingiu o número máximo de opções para este produto.

en: You have reached the maximum number of variant options.
pt_BR: Você atingiu o número máximo de opções de variantes.

en: You have reached the variant limit of 100
pt_BR: Você atingiu o limite de 100 variantes

en: You have successfully set your password.
pt_BR: Você definiu sua senha com sucesso.

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
pt_BR: Você tem alterações não salvas. Se você continuar, elas serão perdidas.

en: You must enter a quantity greater than or equal to %s
pt_BR: Você deve inserir uma quantidade maior ou igual a %s

en: You must enter an amount between %1$s and %2$s
pt_BR: Você deve inserir um valor entre %1$s e %2$s

en: You must first purchase something to access your dashboard.
pt_BR: Você deve primeiro comprar algo para acessar seu painel.

en: You must serve this page over HTTPS to display express payment buttons.
pt_BR: Você deve servir esta página via HTTPS para exibir os botões de pagamento expresso.

en: You must spend at least %1$s to use this coupon.
pt_BR: Você precisa gastar no mínimo %1$s para poder usar este cupom.

en: You save %1$s%2$s.
pt_BR: Você economiza %1$s%2$s.

en: You save %s%%.
pt_BR: Você economiza %s%%.

en: You will be charged
pt_BR: Você será cobrado

en: You won't receive further emails from us.
pt_BR: Você não receberá mais emails nossos.

en: You'll be switched to this plan
pt_BR: Você será transferido para este plano

en: You're not collecting GST in Australia. Add a tax registration to start collecting tax.
pt_BR: Você não está coletando GST na Austrália. Adicione um registro fiscal para começar a coletar impostos.

en: You're not collecting VAT in the UK. Add a tax registration to start collecting tax.
pt_BR: Você não está cobrando VAT no Reino Unido. Adicione um registro fiscal para começar a coletar impostos.

en: You're not collecting any provincial tax in Canada. Add a tax registration to start collecting tax.
pt_BR: Você não está cobrando nenhum imposto provincial no Canadá. Adicione um registro fiscal para começar a coletar impostos.

en: You're not collecting sales tax for any states. Add a tax registration to start collecting tax.
pt_BR: Você não está cobrando imposto sobre vendas em nenhum estado. Adicione um registro fiscal para começar a coletar impostos.

en: Your API key is incorrect. Please double-check it is correct and update it.
pt_BR: Sua chave de API está incorreta. Por favor, verifique se está correta e atualize-a.

en: Your cart is empty.
pt_BR: Seu carrinho está vazio.

en: Your customer's email address.
pt_BR: O endereço de e-mail do seu cliente.

en: Your customer's email.
pt_BR: E-mail do seu cliente.

en: Your customer's first name.
pt_BR: O primeiro nome do seu cliente.

en: Your customer's full name.
pt_BR: O nome completo do seu cliente.

en: Your customer's last name.
pt_BR: O sobrenome do seu cliente.

en: Your customer's phone number.
pt_BR: O telefone do seu cliente.

en: Your discount settings for abandoned cart.
pt_BR: Suas configurações de desconto para carrinho abandonado.

en: Your email address
pt_BR: Seu e-mail

en: Your email and cart are saved so we can send email reminders about this order.
pt_BR: Seu e-mail e carrinho são salvos para que possamos enviar lembretes por e-mail sobre este pedido.

en: Your name
pt_BR: Seu nome

en: Your next payment is
pt_BR: O próximo pagamento é

en: Your next payment is on
pt_BR: A próxima data de pagamento é

en: Your order total has changed to: %1$s.
pt_BR: O valor total do seu pedido foi alterado para: %1$s.

en: Your payment is processing. Exiting this page could cause an error in your order. Please do not navigate away from this page.
pt_BR: Seu pagamento está sendo processado. Sair desta página pode causar um erro no seu pedido. Por favor, não saia desta página.

en: Your payment was successful. A receipt is on its way to your inbox.
pt_BR: Seu pagamento foi bem-sucedido. Um recibo está a caminho da sua caixa de entrada.

en: Your plan begins on
pt_BR: Seu plano começa em

en: Your plan renews on
pt_BR: O seu plano será renovado em

en: Your plan switches to
pt_BR: O seu plano altera para

en: Your plan will be canceled immediately. You cannot change your mind.
pt_BR: Seu plano será cancelado imediatamente e não poderá ser modificado posteriormente.

en: Your plan will be canceled on
pt_BR: Seu plano será cancelado em

en: Your plan will be canceled, but is still available until the end of your billing period on
pt_BR: Seu plano será cancelado, mas ainda estará disponível até o final do seu período de faturamento em

en: Your postal code is not valid.
pt_BR: Seu CEP não é válido.

en: Your session expired - please try again.
pt_BR: Sua sessão expirou - tente novamente.

en: Your storage space is low
pt_BR: Seu espaço de armazenamento está baixo

en: Your store does not appear to be using a secure connection. A secure connection (https) is required to use SureCart to process live transactions.
pt_BR: Sua loja não parece estar usando uma conexão segura. Uma conexão segura (https) é necessária para usar o SureCart para processar transações ao vivo.

en: Your store has been created.
pt_BR: Sua loja foi criada.

en: Your store is now connected to SureCart.
pt_BR: Sua loja está agora conectada ao SureCart.

en: Your subscription will be reactivated and will renew automatically on
pt_BR: Sua assinatura será reativada e será renovada automaticamente em

en: You’ll need to collect sales tax if you meet certain state requirements, also known as nexus. To start collecting tax, you need to register with the appropriate state tax authority.
pt_BR: Você precisará coletar o imposto sobre vendas se atender a determinados requisitos estaduais, também conhecidos como nexus. Para começar a recolher impostos, você precisa se registrar na autoridade tributária estadual apropriada.

en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

en: Zambian Kwacha
pt_BR: Zâmbia Kwacha

en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

en: Zone Name
pt_BR: Nome da zona

en: Zone added
pt_BR: Zona adicionada

en: Zone updated
pt_BR: Zona atualizada

en: [block rendering halted]
pt_BR: [renderização do bloco interrompida]

en: adjust your settings
pt_BR: ajuste suas configurações

en: and
pt_BR: e

en: at the end of your billing cycle on
pt_BR: no final do seu ciclo de faturamento em

[ctx: block description]
en: A Product collection page for SureCart
pt_BR: Uma página de coleção de produtos para SureCart

[ctx: block description]
en: A container to display the product media
pt_BR: Um contêiner para exibir a mídia do produto

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
pt_BR: Uma única coluna dentro de um bloco de colunas.

[ctx: block description]
en: Add a buy now or add to cart button.
pt_BR: Adicione um botão de comprar agora ou adicionar ao carrinho.

[ctx: block description]
en: Display a VAT/GST field for VAT collection.
pt_BR: Exiba um campo VAT/GST para cobrança de VAT.

[ctx: block description]
en: Display a button to add a specific price to the cart.
pt_BR: Exiba um botão para adicionar um preço específico ao carrinho.

[ctx: block description]
en: Display a button to immediately redirect to the checkout page with the product in the cart.
pt_BR: Exiba um botão para redirecionar imediatamente para a página de checkout com o produto no carrinho.

[ctx: block description]
en: Display a button to link the user to their customer dashboard.
pt_BR: Exiba um botão para vincular o usuário ao painel do cliente.

[ctx: block description]
en: Display a card block.
pt_BR: Exibir um bloco de cartão.

[ctx: block description]
en: Display a cart header
pt_BR: Exibir um cabeçalho do carrinho

[ctx: block description]
en: Display a checkbox input
pt_BR: Exibir uma entrada de caixa de seleção

[ctx: block description]
en: Display a checkout form
pt_BR: Exibir formulário de checkout

[ctx: block description]
en: Display a checkout form button.
pt_BR: Exibir um botão de formulário de checkout.

[ctx: block description]
en: Display a collapsible row
pt_BR: Apresentar uma linha retrátil

[ctx: block description]
en: Display a coupon form in the cart.
pt_BR: Exiba um formulário de cupom no carrinho.

[ctx: block description]
en: Display a coupon form.
pt_BR: Exibir um formulário de cupom.

[ctx: block description]
en: Display a custom message in the cart
pt_BR: Exibir uma mensagem personalizada no carrinho

[ctx: block description]
en: Display a first name collection field.
pt_BR: Exibir um campo de coleta de nome.

[ctx: block description]
en: Display a last name collection field.
pt_BR: Exibe um campo de coleta de sobrenomes.

[ctx: block description]
en: Display a list of products for a collection.
pt_BR: Exibir uma lista de produtos para uma coleção.

[ctx: block description]
en: Display a list of products from your store.
pt_BR: Exibir uma lista de produtos da sua loja.

[ctx: block description]
en: Display a logout button.
pt_BR: Exibir um botão de logoff.

[ctx: block description]
en: Display a name collection field.
pt_BR: Exibir um campo de coleta de nomes.

[ctx: block description]
en: Display a name your own price field.
pt_BR: Exibir um campo para Defina Seu próprio Preço

[ctx: block description]
en: Display a phone number collection field.
pt_BR: Exibir um campo de coleta de número de telefone.

[ctx: block description]
en: Display a radio input
pt_BR: Exibir uma entrada de seleção

[ctx: block description]
en: Display a radio select input. This is saved with the order as additional metadata.
pt_BR: Exibir uma entrada de seleção única. Isso é salvo com o pedido como metadados adicionais.

[ctx: block description]
en: Display a submit button.
pt_BR: Exibir um botão enviar.

[ctx: block description]
en: Display a subtotal line item.
pt_BR: Exibir um item de linha de subtotal.

[ctx: block description]
en: Display a toggle switch.
pt_BR: Exiba um botão de alternância.

[ctx: block description]
en: Display an area of the form based on conditions.
pt_BR: Exiba uma área do formulário com base nas condições.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation customer section.
pt_BR: Exibir uma seção de confirmação do pedido do cliente.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation line items summary section.
pt_BR: Exibir uma seção de resumo de itens de confirmação de pedido.

[ctx: block description]
en: Display an order confirmation section.
pt_BR: Exibir uma seção de confirmação do pedido.

[ctx: block description]
en: Display an shipping address form. This is used for shipping and tax calculations.
pt_BR: Exibir um formulário de endereço de envio. Isso é usado para cálculos de frete e impostos.

[ctx: block description]
en: Display any checkout-related errors. By default the checkout form shows these at the top. Add this block to change the location.
pt_BR: Exibir todos os erros relacionados ao checkout. Por padrão, o formulário de checkout os mostra na parte superior. Adicione este bloco para alterar o local.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
pt_BR: Exiba o conteúdo em várias colunas, com blocos adicionados a cada coluna.

[ctx: block description]
en: Display express payment options (Google Pay, Apple Pay, etc.)
pt_BR: Exibir opções de pagamento expresso (Google Pay, Apple Pay, etc.)

[ctx: block description]
en: Display information for a specific session.
pt_BR: Exibir informações de uma sessão específica.

[ctx: block description]
en: Display payment options
pt_BR: Exibir formas de pagamento

[ctx: block description]
en: Display the cart bump line item
pt_BR: Exibir o item de linha do Cart Bump

[ctx: block description]
en: Display the cart subtotal
pt_BR: Exibir o subtotal do carrinho

[ctx: block description]
en: Display the list of shipping choices
pt_BR: Exibir a lista de opções de envio

[ctx: block description]
en: Display the product collection description
pt_BR: Exibir a descrição da coleção de produtos

[ctx: block description]
en: Display the product description
pt_BR: Exibir a descrição do produto

[ctx: block description]
en: Display the session totals.
pt_BR: Exibir os totais da sessão.

[ctx: block description]
en: Display the shipping amount
pt_BR: Exibir o valor do frete

[ctx: block description]
en: Display the store logo.
pt_BR: Exibir o logo da loja.

[ctx: block description]
en: Display your order bumps.
pt_BR: Exibir seus order bumps.

[ctx: block description]
en: Displays a custom donation amount input for the donation form.
pt_BR: Mostra uma entrada de valor de doação personalizada para o formulário de doação.

[ctx: block description]
en: Displays a customer's subscriptions.
pt_BR: Exibe as assinaturas de um cliente.

[ctx: block description]
en: Displays a divider.
pt_BR: Exibe um divisor.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the donation form.
pt_BR: Exibe um valor de doação para o formulário de doação.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amount for the user to choose from.
pt_BR: Exibe um valor de doação para o usuário escolher.

[ctx: block description]
en: Displays a donation amounts for the user to choose from.
pt_BR: Exibe valores de doação para o usuário escolher.

[ctx: block description]
en: Displays a donation price and interval selector.
pt_BR: Exibe um seletor de valor e frequência de doação.

[ctx: block description]
en: Displays a form text input field. This is saved with the order as additional metadata.
pt_BR: Exibe um campo de entrada de texto de formulário. Isso é salvo com o pedido como metadados adicionais.

[ctx: block description]
en: Displays a form text textarea field. This is saved with the order as additional metadata.
pt_BR: Exibe um campo textarea de texto de formulário. Isso é salvo com o pedido como metadados adicionais.

[ctx: block description]
en: Displays a form.
pt_BR: Exibe um formulário.

[ctx: block description]
en: Displays a password field to let a new user set a password.
pt_BR: Exibe um campo de senha para permitir que um novo usuário defina uma senha.

[ctx: block description]
en: Displays a price choice for a product
pt_BR: Exibe a opção de preço de um produto

[ctx: block description]
en: Displays a product item image.
pt_BR: Exibe uma imagem do item do produto.

[ctx: block description]
en: Displays a selector for product prices.
pt_BR: Exibe um seletor de preços de produtos.

[ctx: block description]
en: Displays a single product item.
pt_BR: Exibe um único item do produto.

[ctx: block description]
en: Displays a title/heading section
pt_BR: Exibe uma seção de título/cabeçalho

[ctx: block description]
en: Displays an email form field.
pt_BR: Exibe um campo de formulário de e-mail.

[ctx: block description]
en: Displays an option to select between recurring prices.
pt_BR: Exibe uma opção para selecionar entre preços recorrentes.

[ctx: block description]
en: Displays checkout line items.
pt_BR: Exibe itens de linha de checkout.

[ctx: block description]
en: Displays possible choices for product prices.
pt_BR: Exibe possíveis escolhas para os preços dos produtos.

[ctx: block description]
en: Displays possible choices for product variants.
pt_BR: Exibe possíveis escolhas para variantes do produto.

[ctx: block description]
en: Displays product buy and add to cart buttons
pt_BR: Exibe botões de comprar e adicionar ao carrinho do produto

[ctx: block description]
en: Displays product collection selector for a product.
pt_BR: Exibe o seletor de coleção de produtos para um produto.

[ctx: block description]
en: Displays quantity selector for a product.
pt_BR: Exibe o seletor de quantidade para um produto.

[ctx: block description]
en: Displays the customer's downloads.
pt_BR: Exibe os downloads do cliente.

[ctx: block description]
en: Displays the customers billing details.
pt_BR: Exibe os detalhes de cobrança dos clientes.

[ctx: block description]
en: Displays the customers charges.
pt_BR: Exibe as cobranças dos clientes.

[ctx: block description]
en: Displays the customers invoices.
pt_BR: Exibe as faturas dos clientes.

[ctx: block description]
en: Displays the customers orders.
pt_BR: Exibe os pedidos dos clientes.

[ctx: block description]
en: Displays the customers shipping addresses and lets them update details.
pt_BR: Exibe os endereços de entrega dos clientes e permite que eles atualizem os detalhes.

[ctx: block description]
en: Displays the order bump discount.
pt_BR: Exibir o desconto do order bump.

[ctx: block description]
en: Displays the order tax. (if there is tax)
pt_BR: Exibe o imposto do pedido. (se houver imposto)

[ctx: block description]
en: Displays the price of the product with the scratched price.
pt_BR: Exibe o preço do produto com o preço de oferta.

[ctx: block description]
en: Displays the product collection image.
pt_BR: Exibe a imagem da coleção do produto.

[ctx: block description]
en: Displays the product collection title.
pt_BR: Exibe o título da coleção de produtos.

[ctx: block description]
en: Displays the product price or price range.
pt_BR: Exibe o preço do produto ou a faixa de preço.

[ctx: block description]
en: Displays the product title.
pt_BR: Exibe o título do produto.

[ctx: block description]
en: Displays the total line item.
pt_BR: Exibe o item de linha total.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard pages.
pt_BR: Exibe as páginas do painel do cliente dos usuários.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tab.
pt_BR: Exibe a guia do painel do cliente dos usuários.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard tabs.
pt_BR: Exibe as guias do painel do cliente dos usuários.

[ctx: block description]
en: Displays the users customer dashboard.
pt_BR: Exibe o painel do cliente dos usuários.

[ctx: block description]
en: Lets the customer update payment methods.
pt_BR: Permite que o cliente atualize as formas de pagamento.

[ctx: block description]
en: The cart
pt_BR: O carrinho

[ctx: block description]
en: The cart menu icon that shows your cart quantity.
pt_BR: O ícone do menu do carrinho que mostra a quantidade de itens no seu carrinho.

[ctx: block description]
en: The cart submit button
pt_BR: O botão enviar carrinho

[ctx: block description]
en: WordPress User Account Information
pt_BR: Informações da conta de usuário do WordPress

[ctx: block keyword]
en: account
pt_BR: conta

[ctx: block keyword]
en: address
pt_BR: endereço

[ctx: block keyword]
en: amount
pt_BR: valor

[ctx: block keyword]
en: button
pt_BR: botão

[ctx: block keyword]
en: buy
pt_BR: comprar

[ctx: block keyword]
en: card
pt_BR: cartão

[ctx: block keyword]
en: category
pt_BR: categoria

[ctx: block keyword]
en: checkbox
pt_BR: caixa de seleção

[ctx: block keyword]
en: choice
pt_BR: opção

[ctx: block keyword]
en: collapse
pt_BR: colapsar

[ctx: block keyword]
en: collection
pt_BR: coleção

[ctx: block keyword]
en: collections
pt_BR: coleções

[ctx: block keyword]
en: confirm
pt_BR: confirmar

[ctx: block keyword]
en: coupon
pt_BR: cupom

[ctx: block keyword]
en: credit
pt_BR: crédito

[ctx: block keyword]
en: custom
pt_BR: personalizado

[ctx: block keyword]
en: customer
pt_BR: cliente

[ctx: block keyword]
en: dashboard
pt_BR: painel

[ctx: block keyword]
en: description
pt_BR: descrição

[ctx: block keyword]
en: details
pt_BR: detalhes

[ctx: block keyword]
en: discount
pt_BR: desconto

[ctx: block keyword]
en: divider
pt_BR: divisor

[ctx: block keyword]
en: donation
pt_BR: doação

[ctx: block keyword]
en: email
pt_BR: e-mail

[ctx: block keyword]
en: engine
pt_BR: mecanismo

[ctx: block keyword]
en: error
pt_BR: erro

[ctx: block keyword]
en: field
pt_BR: campo

[ctx: block keyword]
en: form
pt_BR: formulário

[ctx: block keyword]
en: heading
pt_BR: cabeçalho

[ctx: block keyword]
en: image
pt_BR: imagem

[ctx: block keyword]
en: input
pt_BR: entrada

[ctx: block keyword]
en: line
pt_BR: linha

[ctx: block keyword]
en: line-items
pt_BR: itens de linha

[ctx: block keyword]
en: list
pt_BR: lista

[ctx: block keyword]
en: lite item
pt_BR: item de linha

[ctx: block keyword]
en: mail
pt_BR: correspondência

[ctx: block keyword]
en: media
pt_BR: mídia

[ctx: block keyword]
en: name
pt_BR: nome

[ctx: block keyword]
en: notice
pt_BR: aviso

[ctx: block keyword]
en: page
pt_BR: página

[ctx: block keyword]
en: password
pt_BR: senha

[ctx: block keyword]
en: phone
pt_BR: telefone

[ctx: block keyword]
en: price
pt_BR: preço

[ctx: block keyword]
en: product
pt_BR: produto

[ctx: block keyword]
en: products
pt_BR: produtos

[ctx: block keyword]
en: promo
pt_BR: promoção

[ctx: block keyword]
en: quantity
pt_BR: quantidade

[ctx: block keyword]
en: radio
pt_BR: seleção

[ctx: block keyword]
en: recurring
pt_BR: recorrente

[ctx: block keyword]
en: select
pt_BR: selecionar

[ctx: block keyword]
en: shipping
pt_BR: envio

[ctx: block keyword]
en: store
pt_BR: loja

[ctx: block keyword]
en: store logo
pt_BR: logo da loja

[ctx: block keyword]
en: submit
pt_BR: enviar

[ctx: block keyword]
en: summary
pt_BR: resumo

[ctx: block keyword]
en: tax
pt_BR: imposto

[ctx: block keyword]
en: text
pt_BR: texto

[ctx: block keyword]
en: thank
pt_BR: obrigado

[ctx: block keyword]
en: thank you
pt_BR: obrigado

[ctx: block keyword]
en: thumbnail
pt_BR: miniatura

[ctx: block keyword]
en: title
pt_BR: título

[ctx: block keyword]
en: toggle
pt_BR: alternar

[ctx: block keyword]
en: totals
pt_BR: totais

[ctx: block keyword]
en: user
pt_BR: usuário

[ctx: block keyword]
en: variant
pt_BR: variantes

[ctx: block style label]
en: Fill
pt_BR: Preenchido

[ctx: block style label]
en: Outline
pt_BR: Contorno

[ctx: block title]
en: Add To Cart Button
pt_BR: Botão de adicionar ao carrinho

[ctx: block title]
en: Amounts
pt_BR: Quantidades

[ctx: block title]
en: Bump Discount
pt_BR: Desconto do order bump

[ctx: block title]
en: Button
pt_BR: Botão

[ctx: block title]
en: Buy Button
pt_BR: Botão comprar

[ctx: block title]
en: Card
pt_BR: Cartão

[ctx: block title]
en: Cart
pt_BR: carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Bump Line Item
pt_BR: Item de linha do Cart Bump

[ctx: block title]
en: Cart Coupon
pt_BR: Cupom de carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Header
pt_BR: Cabeçalho do carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Items
pt_BR: Itens do carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Menu Icon
pt_BR: Ícone do menu do carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Message
pt_BR: Mensagem do carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Submit Button
pt_BR: Botão de enviar do carrinho

[ctx: block title]
en: Cart Subtotal
pt_BR: Subtotal do carrinho

[ctx: block title]
en: Checkbox
pt_BR: Caixa de seleção

[ctx: block title]
en: Checkout Errors
pt_BR: Erros de pagamento

[ctx: block title]
en: Checkout Form
pt_BR: Formulário de checkout

[ctx: block title]
en: Collapsible Row
pt_BR: Linha colapsável

[ctx: block title]
en: Conditional
pt_BR: Condicional

[ctx: block title]
en: Coupon
pt_BR: Cupom

[ctx: block title]
en: Custom Donation Amount
pt_BR: Valor personalizado de doação

[ctx: block title]
en: Customer Billing Details
pt_BR: Detalhes de cobrança do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Charges
pt_BR: Cobranças dos clientes

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard
pt_BR: Painel do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Button
pt_BR: Botão Painel do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Page
pt_BR: Página do painel do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Pages
pt_BR: Páginas do painel do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tab
pt_BR: Guia painel do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Dashboard Tabs
pt_BR: Guias do painel do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Downloads
pt_BR: Downloads do cliente.

[ctx: block title]
en: Customer Invoices
pt_BR: Faturas dos clientes

[ctx: block title]
en: Customer Orders
pt_BR: Pedidos de clientes

[ctx: block title]
en: Customer Payment Methods
pt_BR: Formas de pagamento do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Shipping and Tax Address
pt_BR: Endereço fiscal e de remessa do cliente

[ctx: block title]
en: Customer Subscriptions
pt_BR: Assinaturas do cliente

[ctx: block title]
en: Divider
pt_BR: Divisor

[ctx: block title]
en: Donation
pt_BR: Doação

[ctx: block title]
en: Donation Amount
pt_BR: Valor da doação

[ctx: block title]
en: Email
pt_BR: E-mail

[ctx: block title]
en: Express Payment
pt_BR: Pagamento expresso

[ctx: block title]
en: First Name
pt_BR: Nome

[ctx: block title]
en: Form
pt_BR: Formulário

[ctx: block title]
en: Full Name
pt_BR: Nome completo

[ctx: block title]
en: Last Name
pt_BR: Sobrenome

[ctx: block title]
en: Line Items
pt_BR: Itens de linha

[ctx: block title]
en: Logout Button
pt_BR: Botão de logout

[ctx: block title]
en: Name Your Own Price
pt_BR: Defina Seu próprio Preço

[ctx: block title]
en: Order Confirmation
pt_BR: Confirmação do pedido

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Customer Details
pt_BR: Confirmação de pedido Dados do cliente

[ctx: block title]
en: Order Confirmation Line Items
pt_BR: Itens de confirmação de pedido

[ctx: block title]
en: Password
pt_BR: Senha

[ctx: block title]
en: Payment
pt_BR: Pagamento

[ctx: block title]
en: Phone
pt_BR: Telefone

[ctx: block title]
en: Price Choice
pt_BR: Opção de preço

[ctx: block title]
en: Price Selector
pt_BR: Seletor de preços

[ctx: block title]
en: Prices
pt_BR: Preços

[ctx: block title]
en: Product Buy Buttons
pt_BR: Botões de compra do produto

[ctx: block title]
en: Product Cart Button
pt_BR: Botão do Carrinho de Produtos

[ctx: block title]
en: Product Collection
pt_BR: Coleção de Produtos

[ctx: block title]
en: Product Collection Badges
pt_BR: Emblemas de Coleção de Produtos

[ctx: block title]
en: Product Collection Description
pt_BR: Descrição da Coleção de Produtos

[ctx: block title]
en: Product Collection Image
pt_BR: Imagem da Coleção de Produtos

[ctx: block title]
en: Product Collection Title
pt_BR: Título da coleção de produto

[ctx: block title]
en: Product Collections
pt_BR: Coleções de Produtos

[ctx: block title]
en: Product Description
pt_BR: Descrição do produto

[ctx: block title]
en: Product Donation
pt_BR: Produto de doação

[ctx: block title]
en: Product Donation Amount
pt_BR: Valor do produto de doação

[ctx: block title]
en: Product Image
pt_BR: Imagem do produto

[ctx: block title]
en: Product Item
pt_BR: Item do Produto

[ctx: block title]
en: Product Item Price
pt_BR: Preço do Item do Produto

[ctx: block title]
en: Product List
pt_BR: Lista de produtos

[ctx: block title]
en: Product Media
pt_BR: Mídia do produto

[ctx: block title]
en: Product Price
pt_BR: Preço do produto

[ctx: block title]
en: Product Price Choices
pt_BR: Opções de preço do produto

[ctx: block title]
en: Product Quantity
pt_BR: Quantidade do produto

[ctx: block title]
en: Product Title
pt_BR: Título do produto

[ctx: block title]
en: Product Variants
pt_BR: Variantes do Produto

[ctx: block title]
en: Radio
pt_BR: Seleção

[ctx: block title]
en: Radio Select
pt_BR: Seleção única

[ctx: block title]
en: Recurring Prices
pt_BR: Preços recorrentes

[ctx: block title]
en: Session Info
pt_BR: Informações da sessão

[ctx: block title]
en: Shipping Address
pt_BR: Endereço de envio

[ctx: block title]
en: Shipping Choices
pt_BR: Opções de envio

[ctx: block title]
en: Shipping Line Item
pt_BR: Item de envio

[ctx: block title]
en: Store Logo
pt_BR: Logo da loja

[ctx: block title]
en: Submit Button
pt_BR: Botão enviar

[ctx: block title]
en: Subtotal Line Item
pt_BR: Item de linha subtotal

[ctx: block title]
en: SureCart Column
pt_BR: SureCart coluna

[ctx: block title]
en: SureCart Columns
pt_BR: SureCart colunas

[ctx: block title]
en: Switch
pt_BR: Alternar

[ctx: block title]
en: Tabbed Customer Dashboard
pt_BR: Painel do cliente com abas

[ctx: block title]
en: Tax Line Item
pt_BR: Item de Linha de Imposto

[ctx: block title]
en: Text Field
pt_BR: Campo de texto

[ctx: block title]
en: Title/Heading Section
pt_BR: Seção de título/cabeçalho

[ctx: block title]
en: Totals
pt_BR: Total

[ctx: block title]
en: VAT or Tax ID Input
pt_BR: Entrada de VAT ou Tax ID

[ctx: block title]
en: WordPress User Account
pt_BR: Conta de usuário do WordPress

[ctx: block variation description]
en: Add a button to add the product to the cart.
pt_BR: Adicione um botão para adicionar o produto ao carrinho.

[ctx: block variation description]
en: Add a button to buy the product.
pt_BR: Adicione um botão para comprar o produto.

[ctx: block variation title]
en: Add To Cart Button
pt_BR: Botão Adicionar ao carrinho

[ctx: block variation title]
en: Buy Now Button
pt_BR: Botão Comprar agora

[ctx: block variation title]
en: Non Recurring
pt_BR: Não recorrente

[ctx: block variation title]
en: Recurring
pt_BR: Recorrente

[ctx: buy-page-slug]
en: buy
pt_BR: comprar

en: collapsed
pt_BR: colapsado

[ctx: collection-page-slug]
en: collections
pt_BR: coleções

[ctx: comment]
en: Mark as spam
pt_BR: Marcar como spam

[ctx: comment]
en: Not spam
pt_BR: Não é spam

en: day | %d days
pt_BR[0]: dia
pt_BR[1]: %d dias

en: does not exist
pt_BR: não existe

en: every
pt_BR: a cada

en: every month
pt_BR: todo mês

en: exist
pt_BR: existe

en: exists
pt_BR: existe

en: expanded
pt_BR: expandido

en: for
pt_BR: para

en: immediately
pt_BR: Imediatamente

en: immediately for your subscription.
pt_BR: imediatamente para a sua assinatura.

en: included
pt_BR: incluído

en: is equal to
pt_BR: é igual a

en: is greater or equal to
pt_BR: é maior ou igual a

en: is greater than
pt_BR: é maior que

en: is less or equal to
pt_BR: é menor ou igual a

en: is less than
pt_BR: é menor que

en: is less than or equal to
pt_BR: é menor ou igual a

en: is not equal to
pt_BR: não é igual a

en: matches all of
pt_BR: corresponde a todos os

en: matches any of
pt_BR: corresponde a qualquer um dos

en: matches none of
pt_BR: não corresponde a nenhum dos

en: max count reached
pt_BR: contagem máxima atingida

en: mo | %d mos
pt_BR[0]: mês
pt_BR[1]: %d meses

en: month | %d months
pt_BR[0]: mês
pt_BR[1]: %d meses

en: must be 15 minutes or more
pt_BR: deve ser de 15 minutos ou mais

en: must be at least 12 hours between emails
pt_BR: deve haver pelo menos 12 horas entre os e-mails

en: must be less than 1 week
pt_BR: deve ser inferior a 1 semana

en: not exist
pt_BR: não existe

en: now discounted to
pt_BR: agora reduzido para

en: of
pt_BR: de

en: of %d
pt_BR: de %d

en: on
pt_BR: em

en: once
pt_BR: uma vez

en: or
pt_BR: ou

en: or drag and drop a file to upload.
pt_BR: ou arraste e solte um arquivo para enviar.

[ctx: post type general name]
en: Carts
pt_BR: Carrinhos

[ctx: post type general name]
en: Checkout Forms
pt_BR: Formulários de checkout

[ctx: post type general name]
en: SureCart Products
pt_BR: Produtos SureCart

[ctx: post type general name]
en: SureCart product collections
pt_BR: Coleções de produtos SureCart

[ctx: post type singular name]
en: Cart
pt_BR: Carrinho

[ctx: post type singular name]
en: Checkout Form
pt_BR: Formulário de checkout

[ctx: post type singular name]
en: SureCart Product
pt_BR: Produto SureCart

[ctx: post type singular name]
en: SureCart product collection
pt_BR: Coleção de produtos SureCart

[ctx: product-page-slug]
en: products
pt_BR: produtos

en: reCaptcha Secret Key
pt_BR: Chave Secreta reCaptcha

en: reCaptcha Site Key
pt_BR: Chave do site reCaptcha

en: register a new site and choose v3.
pt_BR: registre um novo site e escolha a versão v3.

en: required
pt_BR: obrigatório

en: selected.
pt_BR: selecionado.

en: shipping settings
pt_BR: configurações de envio

en: starting in %d day | starting in %d days
pt_BR[0]: iniciando em %d dia
pt_BR[1]: iniciando em %d dias

en: then cancels
pt_BR: então cancela

en: this customer
pt_BR: este cliente

en: time | times
pt_BR[0]: vez
pt_BR[1]: vezes

en: to
pt_BR: para

en: vs %s last period
pt_BR: vs %s último período

en: webhook connection is being monitored for errors.
pt_BR: a conexão webhook está sendo monitorada para erros.

en: webhook is disabled.
pt_BR: webhook está desativado.

en: week | %d weeks
pt_BR[0]: semana
pt_BR[1]: %d semanas

en: wk | %d wks
pt_BR[0]: semana
pt_BR[1]: %d semanas

en: year | %d years
pt_BR[0]: ano
pt_BR[1]: %d anos

en: yr | %d yrs
pt_BR[0]: ano
pt_BR[1]: %d anos

en: Åland Islands
pt_BR: Ilhas Åland
